Україна своїх підтримує: дайджест для мешканців прифронтових територій (випуск #71 від 28.05.2024)

Це випуск #71 щотижневого дайджесту для жителів прифронтових територій України від телеканалу FREEДOM. З нього ви дізнаєтесь:

  • ліквідовано понад 500 тис. окупантів — ситуація на фронті;
  • найголовніше зі звернень президента України;
  • оновлення облікових даних у застосунку “Резерв+” — новини щодо мобілізації;
  • грошова допомога ВПО з Харківщини та Сумщини;
  • виплати ВПО для жителів Харківщини, які евакуюються повторно;
  • міжнародна допомога для чотирьох прифронтових регіонів — умови отримання;
  • евакуація дітей із Харківської області;
  • кому з отримувачів житлово-комунальної субсидії або пільги треба звернутися із заявою для продовження виплат;
  • повідомити про зруйноване чи пошкоджене житло можна у застосунку “Дія”;
  • новини програми “єВідновлення”;
  • як заощаджувати електроенергію у помешканні — поради;
  • як залишатися на зв’язку під час відключень електроенергії.

Представляємо зведення основних подій минулих двох тижнів станом на 825-й день війни (28.05.2024).

Визволення України

На всіх напрямках фронту в Україні тривають бої, ситуація загострена. Окупанти не припиняють атакувати українські позиції вздовж майже всієї лінії зіткнення. Сили оборони ведуть жорсткі оборонні бої. Кількість ліквідованих російських окупантів за час повномасштабного вторгнення Росії вже перевищила 500 тис. осіб.

СХІД

У Донецькій області на Краматорському напрямку ситуація лишається складною. Часів Яр — найгарячіша точка на всій лінії зіткнення, оскільки для російських окупаційних військ місто є гранично важливою локацією. ЗС РФ отримали команду з другої половини травня значно наростити наступальні дії на Часів Яр.

Саме місто — проміжна ціль Росії на даний момент. Противник й далі намагатиметься прорватися ближче до Костянтинівки, вважає військовий експерт Сергій Грабський.

Найінтенсивніші бої точаться у районі Іванівського та на підступах до Часового Яру. Іванівське частково залишається під контролем України. Крім того, російські війська продовжують здійснювати штурми поблизу Кліщіївки, Нового та Андріївки.

Втрати у російських військ на цьому напрямку різко зросли, як у людських ресурсах, так і в механізованих підрозділах, які вони зараз активно залучають для посилення штурмових операцій.

В районі Часового Яру. Графіка: deepstatemap.live

На Покровському напрямку тривають найбільш інтенсивні та жорсткі бої. Російські війська намагаються протиснути оборону за підтримки штурмової авіації та з використанням КАБів. Українські військові тримають зайняті рубежі та завдають ворогу відчутних втрат.

Російські сили продовжують атаки біля Новоселівки Першої, Калинового, Новоолександрівки, Прогресу, Новопокровського і Нетайлового, йдеться у звіті американського Інституту вивчення війни (ISW). Також бойові зіткнення тривають біля Новоолександрівки, Яснобродівки, Сокола і Уманського.

Покровський напрямок. Графіка: deepstatemap.live
Лінія фронту на Донеччині. Графіка: deepstatemap.live

На Харківському напрямку війська РФ не полишають спроб просуватися на Харківщині. Після незначних успіхів під час наступальних боїв російські окупанти загрузли у вуличних боях за Вовчанськ та зазнали великих втрат в особовому складі штурмових підрозділів, повідомив головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський. В районі села Липці російські війська зазнали істотних втрат, перейшли до активної оборони, проводять мінування та вогневе ураження позицій українських військ. Проводили штурмові дії від Мурома в бік Стариці.

Загалом за два тижні наступу російські війська не домоглися серйозних результатів на цьому напрямку. Харківська операція мала бути, за задумом російських стратегів, демонстрацією “сили й могутності” Росії. У них цього показати не вийшло — окупанти змушені перейти до позиційної війни на відстані кількох кілометрів від кордону.

Найближчим часом російське командування планує перекинути додаткові сили у напрямку Вовчанська, де вже перебувають найбільш боєздатні підрозділи 6-ї загальновійськової армії РФ.

Харківський напрямок. Графіка deepstatemap.live

На Куп’янському напрямку російські окупанти не полишають спроб тиснути на оборонні рубежі українських захисників. Безуспішно намагаються покращити своє тактичне положення в районі М’ясожарівки та Новоєгорівки.

Складна ситуація в районі Кислівки (Харківська область) — ворог намагається прорвати українську оборону та вийти до річки Оскіл. Також штурмові дії зафіксовано в районі Першотравневого.

Куп’янський напрямок. Графіка deepstatemap.live

На Лиманському напрямку росіяни проводили безуспішні штурми в районі Тернів, Торського та Серебрянського лісу. Ситуація контрольована, втрат позицій не допущено.

Лиманський напрямок. Графіка deepstatemap.live

ПІВДЕНЬ

На Оріхівському напрямку в Запорізькій області підтверджених змін на лінії фронту немає. Окупанти намагалися здійснювати штурмові дії поблизу Роботиного, Вербового та Новоандріївки. Успіху не мали.

За даними Генштабу ЗСУ, війська РФ 26 травня вдарили майже 30 некерованими авіаракетами у район Лобкового та провели одну штурмову дію у бік Малої Токмачки. Загарбники отримали гідну відсіч і відійшли.

В районі Роботиного. Графіка deepstatemap.live
Лінія фронту в Запорізькій області. Графіка deepstatemap.live

На Придніпровському напрямку, на плацдармах на лівому березі Дніпра у Херсонській області, російські загарбники дещо наростили кількість атак. Та, як і раніше, всі спроби потіснити підрозділи ЗСУ в районі села Кринки були марними.

Завдяки діям Сил оборони на лівому березі ворог не може підтягнути свою артилерію близько до Дніпра: перебуває під вогневим контролем українських Збройних сил.

Навколо Кринок. Графіка deepstatemap.live
Лінія фронту на Херсонщині. Графіка deepstatemap.live

Репортажі телеканалу FREEДОМ з прифронтових регіонів за два тижні:

Бойові втрати противника

Загальні бойові втрати противника з 24.02.2022 до 27.05.2024 орієнтовно становлять:

  • особовий склад — близько 502 340 осіб ліквідовано (+ 8 650 за тиждень);
  • танки — 7 671 (+81);
  • бойові броньовані машини — 14 818 (+153);
  • артилерійські системи — 12 981 (+244);
  • реактивні системи залпового вогню (РСЗВ) — 1 084 (+8);
  • засоби ППО — 815 (+8);
  • літаки — 357 (+3);
  • гелікоптери — 326 (+0);
  • БпЛА — 10 467 (+231);
  • крилаті ракети — 2 221 (+16);
  • кораблі, катери — 27 (+0);
  • підводні човни — 1 (+0);
  • автомобільна техніка та автоцистерни — 17 694 (+383);
  • спеціальна техніка — 2 118 (+39).

Звернення президента України

Найголовніше зі звернень президента України Володимира Зеленського протягом двох тижнів:

  • 15 травня — жорсткий удар по Херсону, російські авіабомби… Дніпро — російський ракетний удар… Харківщина, Миколаївщина, Сумщина… Сьогодні було багато роботи у наших рятувальників ДСНС України.
  • 19 травня — жорстокі російські обстріли та ракетні удари, удари керованими авіабомбами щодня продовжуються. Сумщина, Харківщина, Донеччина, Запоріжжя, Миколаївщина, Херсонщина, міста Дніпровщини.
  • 23 травня — весь день тривала ліквідація наслідків ударів російських терористів по Харківщині. Під ударом були Харків, Люботин, Дергачі. Ракети, потім керовані авіабомби. Одна з мішеней Росії сьогодні — видавничий комплекс. Ракетний удар. Люди загинули, є поранені, згорів склад із книжками, обладнання.
  • 24 травня — був на місці влучання російських ракет по одному з найбільших українських видавничих комплексів у Харкові. 7 людей загинули. Регіональна влада Харківщини та інші відомства отримали необхідні доручення, щоб допомогти відновити роботу поліграфії в Харкові. Треба загалом підтримати галузь — на державному рівні. Провів у Харкові безпекову нараду. Зараз воїнам вдалося взяти під бойовий контроль територію прикордоння, куди зайшли російські окупанти.
  • 25 травня — удари по Харкову, по очевидному цивільному обʼєкту — торговельному центру, будівельному гіпермаркету. Субота, день. Один з найбільших центрів — всередині було багато працівників та були відвідувачі. Прибули всі необхідні служби: ДСНС України, медичні служби, місцева влада, поліція. Є поранені і загиблі.
  • 26 травня — увесь день в Харкові триває розбір завалів на місці влучання російських бомб по гіпермаркету — будівля вщент згоріла. Станом на цей час відомо про загибель 14 людей.
  • 16, 23 травня — провів засідання Ставки верховного головнокомандувача ЗСУ. Обговорили всі аспекти ситуації щодо бойових дій на Харківщині та захисту людей, наших позицій, потреб підрозділів, які захищають наші позиції. Зараз завдяки Силам оборони, нашим заходам вдалося додати впевненості напрямку Вовчанська. Та російські обстріли не припиняються, загрози є. Були доповіді щодо подальших намірів окупанта — до всіх варіантів готуємось. Детально проаналізували ситуацію на Донеччині. Покровський, Краматорський напрямки, інші. Керівник Державної прикордонної служби доповів щодо ситуації по нашому кордону — у Чернігівській, Сумській та Харківській областях.
  • 22 травня — провів спеціальну нараду на базі РНБО та Ставки верховного головнокомандувача ЗСУ щодо українського виробництва РЕБ, дронів, нашої ракетної програми, протидії російським керованим авіабомбам. Складна тематика. З протидією російським бомбам ще треба дуже багато зробити. Україні потрібні системи й тактики, які дадуть змогу захищати наші позиції, міста й громади. Говорив і з головкомом Сирським —щодо фронтової ситуації. Напрямки основних боїв не змінились. Максимум уваги — усьому прикордонню, і не лише у Харківській області, але й на Сумщині
  • 14 травня — провів зустріч із держсекретарем США Ентоні Блінкеном. Розмова передусім про наш захист і, зокрема, про постачання американської оборонної підтримки. Нам потрібне помітне прискорення постачання. Окремо обговорили ППО — системи, яких потребуємо. Зокрема для Харкова, для Харківщини. Обговорили і участь Америки в підготовці та проведенні Саміту миру та зусилля США, щоб світ був представлений ширше і щоб саміт став дієвішим.
  • 16 травня — є новий оборонний пакет від Данії на 750 млн євро. Це посилення нашої ППО, артилерії.
  • 22 травня — ухвалено нове рішення Швеції про довгострокову підтримку України, наших людей протягом наступних трьох років. Загальний обсяг — 7 млрд дол. Це відчутно і зміцнить не лише Україну, але й увесь європейський периметр від Балтики до Чорного моря. 
  • 17, 20 травня — провів тривалу нараду щодо підготовки першого Саміту миру, який відбудеться в червні у Швейцарії. Це перша реальна можливість наблизити чесне закінчення цієї війни. Вже зараз є згода від держав з усіх континентів на участь у заході. Ми розуміємо вже й змістовне наповнення саміту — який результат зустрічі маємо отримати.
  • 23 травня — українські морпіхи відзначають свій професійний день, і це день нашої до них особливої шани. Привітав воїнів, відзначив державними нагородами.
  • 18 травня — сьогодні ми згадуємо про 1944-й — депортацію кримськотатарського народу — і вшановуємо памʼять її жертв.

Нове для військовозобов’язаних

Кабінет міністрів затвердив Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації на особливий період (постанова від 16 травня 2024 року № 560). З 18 липня повістки до ТЦК зможуть надсилати поштою.

Згідно з документом, резервісти та військовозобов’язані протягом 60 днів після оголошення мобілізації (до 18 липня) зобов’язані уточнити свої облікові дані (адресу місця проживання, номери засобів зв’язку, адреси електронної пошти (за наявності) та інші персональні дані) через ЦНАП, електронний кабінет або ТЦК за місцем свого перебування.

Встановлено, що повістка про виклик до ТЦК з повідомленням про вручення на адресу місця проживання може бути надіслана після завершення 60 днів, відведених законодавством на уточнення своїх облікових даних, зокрема адреси місця проживання.

“У разі неуточнення протягом 60 днів резервістом або військовозобов’язаним своєї адреси місця проживання повістка надсилається на його адресу зареєстрованого/задекларованого місця проживання”, — йдеться в документі.

Належним підтвердженням оповіщення у разі надсилання повістки засобами поштового зв’язку є:

  • день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора;
  • день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою ТЦК під час уточнення своїх облікових даних;
  • день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила ТЦК іншої адреси місця проживання.

Вручати повістки можуть роботодавці, представники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також поліцейські.

Щоб оновити облікові дані, військовозобов’язані можуть скористатись новим застосунком “Резерв+”. Вже понад 1 млн громадян оновили свої дані у такий спосіб. Додаток вже доступний в 176 країнах.

Незабаром в “Резерв+” зʼявиться військово-обліковий документ, який матиме таку ж юридичну силу, як паперовий, повідомили в Міноборони.

Завантажити застосунок можна в App Store або Google Play. Після оновлення даних людина може побачити відповідний статус та інформацію щодо себе, які містяться у реєстрі “Оберіг”.

Нагадаємо, президент України Володимир Зеленський підписав закони про продовження в Україні воєнного стану та загальної мобілізації ще на 90 днів, до 11 серпня 2024 року. Докладніше — у випуску #70 дайджесту. Раніше Верховна Рада України ухвалила новий закон про мобілізацію. Документом удосконалено процедури проведення заходів мобілізації, військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, соціального захисту військовослужбовців. Див.— випуск #66 дайджесту.

Допомога ВПО з Харківщини та Сумщини

Родини із вразливих категорій, які мають евакуюватися із прифронтових громад Харківської та Сумської областей, отримають одноразову виплату в розмірі 10 800 грн на людину. Відповідну ініціативу запровадив уряд спільно з ЮНІСЕФ, повідомляє Урядовий портал.

Виплати отримуватимуть сім’ї з дітьми, які з 1 травня 2024 року підлягають обов’язковій евакуації із територій Сумщини та Харківщини, а до евакуації проживали на території вказаних областей та належали до однієї чи кількох із таких категорій:

  • у складі родини є особа або дитина з інвалідністю до 18 років;
  • сім’я є багатодітною з дітьми до 18 років;
  • дітей виховує одинока мати чи одинокий батько;
  • сім’я з дітьми віком до 18 років є малозабезпеченою.

У разі евакуації засобами, організованими обласною військовою адміністрацією, виплати буде здійснено автоматично. Якщо ж родина у межах обовʼязкової евакуації виїжджає до безпечного місця самостійно, необхідно звернутися до найближчого управління соціального захисту в громаді, до якої вона переїхала, і подати заяву на отримання відповідної допомоги.

Зазначена одноразова грошова допомога надходитиме на рахунок одного з членів сім’ї. Або кошти можна буде отримати через “Укрпошту”.

Нагадаємо, українці, які виїхали з тимчасово окупованих територій на підконтрольні, і мають необхідність вперше оформити паспортний документ або відновити втрачений, можуть це зробити у будь-якому підрозділі Державної міграційної служби (ДМС). Деталі — у випуску #70 дайджесту.

Виплати ВПО для жителів Харківщини

Люди, які повторно евакуюються із небезпечних регіонів Харківщини, мають право на виплати ВПО. Про це повідомила віцепрем’єр-міністерка Ірина Верещук.

Йдеться про щомісячну державну допомогу на проживання у розмірі:

  • 3 тис. грн особам з інвалідністю й дітям;
  • 2 тис. грн для всіх інших переселенців.

У межах обов’язкової евакуації із Вовчанська та Липців люди, які повторно виїхали, мають право на виплати для внутрішньо переміщених осіб”, — зауважила Верещук.

Йдеться про громадян, включених до списків евакуйованих, які складає місцева влада.

Для включення до цього списку люди, які самостійно виїхали із населених пунктів Харківської області, де оголошено обов’язкову евакуацію, можуть звертатися до Департаменту соціального захисту населення Харківської ОВА за телефоном “гарячої лінії”: +38(066) 283-41-43.

Для поновлення статусу внутрішньо переміщеної особи необхідно звернутися до ЦНАПу або до управління соціального захисту населення у приймаючих громадах.

Міжнародна грошова допомога для ВПО

Додаткову грошову допомогу від міжнародних організацій в межах проєкту Ukraine Reaction Consortium (Консорціум Реагування) можуть оформити переселенці у Дніпропетровській, Запорізькій, Одеській і Харківській областях. Про це йдеться на сайті благодійного фонду “Право на захист”.

Подати заявку можуть особи/родини, які ще не отримували таку допомогу від БФ “Право на захист”, наразі не отримують її від міжнародних організацій та належать до однієї із перерахованих категорій:

  • ВПО (з 24.02.2022), які проживають у Дніпропетровській, Запорізькій, Одеській чи Харківській областях;
  • постраждалі від воєнних дій (мають особисте житло, що пошкоджене/зруйноване із 24.02.2022 внаслідок воєнних дій, чи особа, яка з 24.02.2022 отримала поранення внаслідок обстрілу/воєнних дій і не є учасником бойових дій) у Дніпропетровській, Запорізькій, Одеській чи Харківській областях.

Претенденти також мають відповідати одному або кільком критеріям вразливості:

  • домогосподарство, яке складається виключно з особи або осіб літнього віку (60+);
  • із трьома й більше дітьми;
  • із дитиною віком до 2 років;
  • домогосподарство з вагітною жінкою;
  • домогосподарство, де проживає людина з інвалідністю І чи II групи.

Щоб визначити, чи підпадаєте ви під умови програми, можна скористатися опитувальником для самоперевірки.

Сума допомоги становить 3 600 грн на людину на місяць та покриває тримісячний період. Тобто загальна сума допомоги на кожного члена родини становить 10 800 грн.

Грошова допомога виплачуватиметься одноразово відразу за три місяці кожному члену домогосподарства окремо на його банківський рахунок, наданий під час реєстрації.

Кошти для неповнолітніх та неповносправних/недієздатних осіб отримують їхні офіційні представники (батьки, опікуни, піклувальники тощо) за наявності відповідних документів.

Реєстрація відбувається у спеціальних пунктах. Усі члени родини мають бути присутніми та мати із собою наступні документи:

  • паспорт громадянина України або закордонний паспорт;
  • податковий номер кожного члена домогосподарства;
  • свідоцтво про народження дітей (для громадян до 14 років);
  • дійсний IBAN картки українського банку для отримання виплат (копія або фото довідки із реквізитами IBAN-рахунку), але не картки “єПідтримка” та “єМалятко”; це має бути особистий гривневий рахунок (не ФОП), відкритий у будь-якому банку України (має бути дійсним ще щонайменше пів року з можливістю приймати перекази);
  • будь-які документи, що підтверджують належність до категорії вразливості (довідки, витяги тощо).

Консорціум Реагування координує французька неурядова організація ACTED за фінансової підтримки Бюро гуманітарної допомоги USAID (BHA). Дізнатися інформацію щодо роботи пунктів реєстрації можна у чатботі.

Евакуація дітей з Харківщини

Погоджено рішення про евакуацію дітей у примусовий спосіб із законними представниками з окремих населених пунктів Харківської області. Йдеться про дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, разом з їхніми законними представниками, інформує Мінреінтеграції.

Обов’язкову евакуацію у примусовий спосіб 123 дітей планується здійснити із 36 населених пунктів Богодухівського, Ізюмського, Куп’янського та Чугуївського районів.

Спочатку евакуйованих планують розмістити у Харкові, а згодом їх прийматиме Волинська область.

До проведення евакуаційних заходів долучаться ЮНІСЕФ, а також організація “СОС Дитячі Містечка”. Віцепрем’єрка Ірина Верещук наголосила на важливості налагодження каналів комунікації між усіма, хто братиме у цьому участь.

Евакуація проводитиметься протягом 60 діб безкоштовно.

За детальнішою інформацією можна звернутися на цілодобову “гарячу лінію” з питань проведення евакуації у Харківській області за номером: 0 800 339 291.

Про бажання евакуюватися також можна повідомити на “гарячу лінію” Мінреінтеграції 15-48 або написати у месенджери WhatsApp/Telegram/Viber на номер: +38 (096) 078-84-33.

Як підготуватися до евакуації — див. випуск #64 дайджесту.

Продовження субсидій

Згідно з роз’ясненням Пенсійного фонду України, за продовженням виплат необхідно звернутися до 1 липня 2024 року, якщо ви одночасно відповідаєте всім наведеним нижче критеріям:

  • є отримувачем житлово-комунальної субсидії або пільги;
  • були отримувачем субсидії або пільги станом на початок повномасштабної агресії РФ 24 лютого 2022 року;
  • проживали (чи проживаєте) на ТОТ або в зоні активних бойових дій;
  • від початку повномасштабного вторгнення не зверталися до органів соціального захисту населення чи ПФУ за перепризначенням субсидії або пільги.

Способи подання заяви та необхідних документів:

  1. Особисто — через сервісні центри Пенсійного фонду України, уповноважених посадових осіб виконавчого органу сільської, селищної, міської ради відповідних територіальних громад, центри надання адміністративних послуг.
  2. Поштою — на адресу органу ПФУ.
  3. Онлайн — через вебпортал електронних послуг ПФУ, мобільний застосунок “Пенсійний фонд” або через портал “Дія”.

Нагадаємо, внутрішньо переміщені особи, які не зареєстровані, але фактично проживають у квартирі чи будинку, мають право на субсидію. Як оформити виплати — у випуску #61 дайджесту. Харків’яни та мешканці Харківської області отримуватимуть збільшену субсидію та пільгу в неопалювальний сезон. Про це — у випуску #70 дайджесту.

Повідомити про пошкоджене житло у “Дії”

У квітні з’явився новий сервіс у застосунку “Дія”, за допомогою якого українці повідомляють про пошкодження та руйнування житла через російську агресію до міжнародного Реєстру збитків. Відтепер скористатися послугою та подати заяву можна на порталі “Дія”, інформує Мінцифри.

Дані з міжнародного Реєстру збитків стануть основою майбутніх репарацій, які Росія має заплатити за всі руйнування та злочини.

Повідомити до Реєстру можна про такі типи житла:

  • приватний будинок;
  • квартиру;
  • дачний будинок;
  • садовий будинок;
  • інше житлове приміщення.

Зараз послуга доступна для українців, які мають Акт про пошкоджене майно від місцевої влади. Згодом подати заяву до міжнародного Реєстру збитків буде можливо і без акта, зокрема, якщо житло на тимчасово окупованих територіях або в зоні бойових дій.

Щоб скористатися послугою, необхідно:

  • зареєструватися або авторизуватися на порталі “Дія” за допомогою електронного підпису;
  • вибрати у розділі “Каталог послуг” — Заява про відшкодування збитків, натиснути “Подати заяву”;
  • заповнити заяву — підтвердити автозаповнені дані або додати необхідну інформацію;
  • перевірити сформовану заяву, засвідчити електронним підписом та натиснути “Відправити”.

Докладніше про запуск Реєстру збитків — у випуску #65 дайджесту.

Новини “єВідновлення”

Кабмін виділив з Фонду ліквідації наслідків збройної агресії понад 428 млн грн на продовження реалізації програми “єВідновлення”, повідомив прем’єр-міністр Денис Шмигаль.

“Це кошти для компенсацій громадянам вартості зроблених ремонтів в оселях, що постраждали від війни”, — зазначив очільник уряду.

За словами Шмигаля, програмою “єВідновлення” за рік скористалися понад 57 тис. українців, які отримали від держави понад 11 млрд грн. З них 5,8 млрд грн — це кошти на ремонти і ще 5,6 млрд грн — на купівлю нерухомості через житловий сертифікат. Наразі 2 800 родин таким чином придбали собі оселю.

Нагадаємо, програма запрацювала у травні 2023 року з послуги отримання грошової допомоги на ремонт до 200 тис. грн. Сьогодні також можна одержати кошти на відновлення житла до 500 тис. грн або сертифікат на купівлю нового, якщо неможливо відбудуватися. Докладніше про програму “єВідновлення” див. у випуску #70 дайджесту.

Як не перевантажувати електромережу в помешканні

Через ворожі обстріли енергетична інфраструктура України зазнала значних пошкоджень. Кожен українець може допомогти енергосистемі впоратись із кризою. Як уникнути перевантажень мережі у власній оселі — інформує Мінреінтеграції.

Збільшення споживання електроенергії в будинку чи квартирі може призвести до відключень світла. Щоб уникнути цього, слід економити електрику, особливо вранці та ввечері з 7:00 до 11:00 і з 18:00 до 23:00.

Також для цього важливо не вмикати електроприлади одночасно. Наприклад, спочатку розігрійте їжу в мікрохвильовці, а потім увімкніть праску.

Також, за можливості, перенесіть прання на денні або нічні години. Уникайте використання кондиціонерів та бойлерів для нагріву в пікові години вранці та ввечері.

Зв’язок під час відключень електроенергії

Щоб залишатися на зв’язку під час відключень електроенергії, скористайтеся наступними порадами від Мінцифри.

Щоби скористатись національним роумінгом:

  1. Відключіть автовибір мережі. Для Android це “Налаштування” — “Мобільна мережа” (чи “Підключення”) — “Оператор”. Для IOS — “Параметри” — “Стільникові дані” — “Вибір мережі”.
  2. Знайдіть та оберіть доступну мережу: Vodafone UA, UA-KYIVSTAR чи LIFECELL.
  3. Якщо підключитися не вдалося, спробуйте ще раз або виберіть іншу мережу.
  4. Перевірте можливість вихідного дзвінка або SMS.

Завантажте мапу “Пунктів незламності”. Так ви завжди знайдете найближче місце, де можна зарядити телефон, підключитися до інтернету або зробити телефонний дзвінок. Завантажити мапу можна у застосунку “Дія”.

Інфографіка: thedigital.gov.ua

Попередні випуски дайджесту

В попередніх випусках дайджесту “Україна своїх підтримує” зокрема йшлося про:

Тримаємося разом! Віримо у ЗСУ та перемогу України!

Прямий ефір