Україна своїх підтримує: дайджест для мешканців прифронтових територій (випуск #62 від 19.03.2024)

Це випуск #62 щотижневого дайджесту для жителів прифронтових територій України від телеканалу FREEДOM. З нього ви дізнаєтесь:

  • ситуація на фронті;
  • найголовніше зі звернень президента України;
  • допомога союзників;
  • виплати державної грошової допомоги ВПО — нові терміни;
  • дітям загиблих захисників-добровольців збільшили державну допомогу;
  • у п’яти прифронтових регіонах працюють мобільні відділення “Ощадбанку”;
  • новий алгоритм рекрутингу до лав Збройних сил України;
  • Мінсоцполітики планує запровадити субсидію на оренду житла для ВПО;
  • евакуацію з Донеччини здійснюватимуть до Волинської та Рівненської областей.

Представляємо зведення основних подій минулого тижня станом на 754-й день війни (19.03.2024).

Визволення України

На всіх напрямках фронту в Україні тривають бої. Українські захисники продовжують завдавати окупаційним військам втрат в живій силі та техніці, виснажують ворога вздовж всієї лінії зіткнення.

СХІД

У Донецькій області на Бахмутському напрямку позиційні бої тривають у районі населених пунктів Іванівське, Богданівка, Андріївка, Кліщіївка. Підтверджених змін лінії фронту не було, йдеться у звіті американського Інституту вивчення війни (ISW).

Одна з ключових цілей російських окупаційних військ на Бахмутському напрямку, як і раніше, — захопити місто Часів Яр, що під Бахмутом. Часів Яр — панівна висота, і якщо росіянам вдасться його взяти, то вони зможуть отримати досить широкі перспективи як для удару у фланг і в тил тому угрупованню ЗСУ, яке зараз оперує на південь від Бахмута. (Докладніше: Росіяни намагаються наступати на захід від Авдіївки, тривають позиційні бої: ситуацію на фронті проаналізував Попович).

Бахмутський напрямок. Графіка: deepstatemap.live

На Авдіївському напрямку Донецької області ворог атакує в районі населених пунктів Бердичі, Орлівка, Тоненьке, Первомайське, Невельське. Саме на цьому напрямку армія РФ зосередила головні зусилля, заявив головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський. За його словами, окупанти щодня кидаюють в бій штурмові підрозділи на техніці та в пішому порядку.

Українські війська створили новий рубіж оборони і продовжують знищувати російських окупантів. Тим часом російське командування продовжує відправляти солдатів на “м’ясні штурми”. (Докладніше: Путін не збирається зупинятися, продовжуючи відправляти на забій залишки солдатів, — експерт про наступ на Авдіївському напрямку).

Авдіївський напрямок. Графіка: deepstatemap.live
Лінія фронту на Донеччині. Графіка: deepstatemap.live

На Куп’янському напрямку позиційні бої тривають на північний схід від Куп’янська біля Синьківки, а також в районі Табаївки. Підтверджених змін на цій ділянці фронту не зафіксовано.

Куп’янський напрямок. Графіка deepstatemap.live

На Лиманському напрямку російські окупанти намагалися атакувати позиції Сил оборони поблизу населеного пункту Терни Донецької області та Білогорівка Луганської області. Крім того, ворог намагався прорвати оборону українських військ поблизу Роздолівки на Донеччині.

Лиманський напрямок. Графіка deepstatemap.live

ПІВДЕНЬ

На Оріхівському напрямку російські окупанти намагаються атакувати позиції українських військ в районі Роботиного, Вербового Запорізької області.

В районі Роботиного. Графіка deepstatemap.live
Лінія фронту в Запорізькій області. Графіка deepstatemap.live

На Херсонському напрямку ЗСУ утримують позиції на лівобережжі Дніпра на Херсонщині поблизу села Кринки. Російські окупанти намагаються атакувати, проте безуспішно.

Останнім часом на лівобережжі Херсонщини штурмів російських окупантів стало менше. Окупанти, як і раніше, майже не використовують бронетехніку, відправляють в атаки піхоту. (Докладніше: За добу росіянам вдалося провести тільки один штурм на Херсонському напрямку — з чим це пов’язано, відповіла Гуменюк). Проте окупантам стає дедалі складніше знайти піхотинців, які хотіли би брати участь у “м’ясних штурмах” на лівому березі. (Докладніше: Деякі росіяни дезертирують, аби не брати участь у “м’ясних штурмах” на лівобережжі Херсонщини, — Братчук).

Навколо Кринок. Графіка deepstatemap.live
Лінія фронту на Херсонщині. Графіка deepstatemap.live

Репортажі телеканалу FREEДОМ з прифронтових регіонів за тиждень:

Бойові втрати противника

Загальні бойові втрати противника з 24.02.2022 до 18.03.2024 орієнтовно становлять:

  • особовий склад — близько 431 550 осіб ліквідовано (+ 6 570 за тиждень); 
  • танки — 6 809 (+70);
  • бойові броньовані машини — 13 014 (+140);
  • артилерійські системи — 10 668 (+169);
  • реактивні системи залпового вогню (РСЗВ) — 1017 (+1);
  • засоби ППО — 720 (+9);
  • літаки — 347 (+0);
  • гелікоптери — 325 (+0);
  • БпЛА — 8 308 (+167);
  • крилаті ракети — 1 922 (+3);
  • кораблі, катери — 26 (+1);
  • підводні човни — 1 (+0); 
  • автомобільна техніка та автоцистерни — 14 141 (+315);
  • спеціальна техніка — 1 731 (+45).

Звернення президента України

Найголовніше зі звернень президента України Володимира Зеленського протягом тижня:

  • 12 березня — у Кривому Розі триває рятувальна операція після російського ракетного удару. Зруйнована частина дев’ятиповерхового будинку, перекриття між поверхами. Багато постраждалих — понад 30, є загиблі. Мої співчуття всім рідним і близьким. (Докладніше: Російські ракети влучили в житлові будинки у Кривому Розі, є загиблі та постраждалі (ФОТО).
  • 13 березня — Сумиудар “Шахеда” по житловому будинку, Кривий Ріг — наслідки російської ракетної атаки, Донеччина, зокрема місто Мирноград, — російський удар, пряме влучання авіабомби в житловий будинок. Кожен із цих ударів забрав життя людей. Мої співчуття всім, хто втратив близьких.
  • 15, 16 березня — в Одесі тривають рятувальні роботи та надання допомоги після російського ракетного удару. Дуже підлого удару цих покидьків: дві ракети, і друга — коли на місце влучання прибули рятувальники та лікарі. Серед загиблих і постраждалих — фельдшери “екстренки”, рятувальники ДСНС. Кількість загиблих після удару по Одесі: 21 життя забране. Мої співчуття рідним, близьким. Усім пораненим надається необхідна допомога. Місцева влада, МВС — всі підтримують. (Докладніше: До 21 зросла кількість загиблих від російського ракетного удару по Одесі, — голова ОВА).
  • 11 березня — провів засідання Ставки верховного головнокомандувача ЗСУ. Детальні доповіді щодо кожного напрямку на нашому фронті: від Купʼянського до Херсонщини. Зараз військові працюють над стабілізацією позицій на фронті. Також була доповідь щодо будівництва фортифікації. Понад 2 тис. км завдань, зміцнення вже створеної фортифікації та створення нової — щонайменше три лінії нашої сили.
  • 14 березня — День українського добровольця. Важливо згадати хоробрість та відданість усіх тих, хто став оборонцями України в 2014 році, хто вистояв у час тодішнього протистояння, хто зберіг Україну в 2022 році й хто зараз зберігає та зміцнює наші позиції, усю державу. Відзначив нагородами наших воїнів — орденами, званням Герой України, медаллю “За військову службу Україні”. Вже загалом 73 тис. 750 українців відзначені державними нагородами. 
  • 16 березня — цього тижня з Туреччини повернулася наша збірна з Дефлімпійських ігор. Вперше за час незалежності наша національна дефлімпійська команда здобула найбільше золотих медалей у командному заліку. Подякував нашим спортсменам, тренерам, усім, хто допомагав команді. Вручив державні нагороди.
  • 17 березня — цими днями російський диктатор імітує чергові вибори. Усе, що Росія робить на окупованій території України, є злочином. Жодної легітимності у цієї імітації виборів немає та бути не може. Цей діяч має закінчити на лаві підсудних у Гаазі — саме це ми маємо забезпечити.

Допомога союзників

ДАНІЯ анонсувала черговий пакет військової допомоги Україні на 2,3 млрд данських крон (336,6 млн дол.). До нього увійшли самохідні артилерійські установки Caesar, самохідні 120-мм міномети та боєприпаси до них.

Кошти на Caesar Данія виділила у співпраці з Францією, а на 155-мм артилерійські снаряди — спільно з Естонією та Чехією.

Новий пакет погоджено в Раді із зовнішньої політики Данії. Кошти виділять у 2024-2026 рр. Це вже 16-й пакет військової допомоги, який Данія надасть Україні для захисту від російської агресії.

США оголосили про новий пакет військової допомоги для України на суму 300 млн дол. Він включає велику партію снарядів для HIMARS. До пакету також увійдуть:

  • ПЗРК Stinger;
  • протитанкові засоби;
  • боєприпаси для ППО;
  • снаряди калібру 155 мм.

Уряд ПОРТУГАЛІЇ ухвалив рішення виділити 100 млн євро на ініціативу Чехії щодо закупівлі боєприпасів для України. Ініціатива спрямована на швидке доставлення якнайбільшої кількості боєприпасів різних калібрів, зокрема 155 мм.

Ініціативу Чехії підтримала також ШВЕЦІЯ та ПОЛЬЩА. Шведський уряд виділить 30 млн євро на спільну закупівлю артилерійських снарядів для України. (Докладніше: 800 тисяч артилерійських снарядів для ЗСУ: Польща приєдналася до ініціативи Чехії (ВІДЕО).

Нагадаємо, Британія надасть 325 млн фунтів стерлінгів на закупівлю FPV-дронів, ударних безпілотників, а також розвідувальних та морських БпЛА для України — див. у випуску #61 дайджесту. Нідерланди виділять 100 млн євро на закупівлю боєприпасів для України. Про це  — у випуску #60 дайджесту. Уряд Данії анонсував новий пакет військової допомоги Україні на суму майже 250 млн дол., а Велика Британія посилить артилерійські резерви України пакетом боєприпасів вартістю близько 310 млн дол. — див. у випуску #59 дайджесту. Фінляндія надала Україні пакет військової допомоги на близько 190 млн євро — див. у випуску #57.

Виплати допомоги на проживання для ВПО

Понад 90 тис. заяв внутрішньо переміщених осіб (ВПО) на продовження отримання державної допомоги надійшло до органів соціального захисту населення. Близько 66% з них вже опрацьовано, а 34% перебувають у роботі, інформує Мінреінтеграції.

Йдеться про щомісячну державну допомогу на проживання у розмірі:

  • 3 тис. грн. особам з інвалідністю й дітям;
  • 2 тис. грн. для інших категорій переселенців.

За даними відомства, у першому періоді березня на виплати для 671 тис. ВПО спрямовано загалом 1,4 млрд грн. Таким чином, внутрішньо переміщені особи, яким виплати були продовжені автоматично з 1 березня, отримають кошти найближчим часом. Переселенці, котрі подали заяви, у разі їхнього схвалення отримають виплати до кінця поточного місяця. Виплата допомоги відбудеться ще 21 та 28 березня. Ніяких додаткових дій вчиняти не потрібно.

Хто ще не встиг подати заяву на перепризначення виплати, ви можете це зробити і зараз. Щоб подати заяву на продовження отримання державної допомоги для внутрішньо переміщених осіб, необхідно звернутися до органів соціального захисту населення у своїй громаді або до Центру надання адміністративних послуг (ЦНАП) відповідного району.

Крім того, Мінсоцполітики ініціює продовження терміну подання заяв до 31 квітня. Відповідно, навіть якщо заява на виплати буде подана наприкінці квітня, кошти родині надійдуть за березень і квітень включно.

Нагадаємо, з 1 березня 2024 року виплати продовжили для більшості нинішніх отримувачів виплат — тих ВПО, які належать до найбільш вразливих категорій громадян. Про це — у випуску #55 дайджесту. Отримати довідку ВПО та подати заяву на виплату грошової допомоги на проживання можна також за допомогою застосунку “Дія”.

Державна допомога дітям загиблих захисників-добровольців

Дітям загиблих захисників-добровольців збільшили державну соціальну допомогу, інформує Міноборони. Йдеться про дітей загиблих (померлих) захисників і захисниць України з числа осіб, які добровільно брали участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, та не входили до складу добровольчих формувань територіальних громад (ДФТГ).

Вже з 1 квітня виплати автоматично підвищаться з 2 361 грн до 7 800 грн на одного неповнолітнього та до 6 100 грн — на кожного, якщо в родині двоє і більше дітей.

Мобільні відділення “Ощадбанку” працюють у п’яти регіонах

Мобільні підрозділи “Ощадбанку” розпочали роботу у п’яти прифронтових областях — Донецькій, Запорізькій, Харківській, Херсонській та Чернігівській, повідомляють на офіційному сайті фінустанови.

Вони броньовані, оснащені супутниковим зв’язком, сигналізацією і тривожними кнопками. Також у них є автономне електропостачання, системи відеоспостереження, пожежогасіння, кондиціонування та вентиляції.

Мобільні підрозділи надаватимуть послуги в тих населених пунктах, де не працює жоден інший банк.

Графік їхнього курсування визначається спільно з органами місцевої влади та обласними військовими адміністраціями. Він може коригуватися відповідно до безпекової ситуації у регіоні.

У мобільних підрозділах банку місцеві мешканці можуть:

  • відкрити поточний рахунок;
  • оформити депозит;
  • перевипустити платіжну картку;
  • здійснити грошовий переказ;
  • отримати соціальну допомогу.

Нагадаємо, для жителів Донецької області відкрили два мобільні відділення “Ощадбанку” — у місті Святогірськ та селищі Багатир Волноваського району — див. випуск #48 дайджесту. Ознайомитись з актуальним переліком відділень “Ощадбанку”, які працюють, можна за посиланням на сайті державного банку.

Чатботу “єВорог” — два роки

Чатботу “єВорог” виповнилося два роки. Його запустило Міністерство цифрової трансформації після повномасштабного російського вторгнення. За цей час українці понад 570 тис. разів повідомляли через чатбот про опорні пункти росіян, їхні склади з боєприпасами та техніку, інформує глава Мінцифри Михайло Федоров.

“За важливістю інформація від українців з окупованих територій прирівнюється до супутникових знімків і даних розвідки. Кожну заявку обробляють кілька ліній підтримки. На першій спеціалісти верифікують інформацію, візуально перевіряють на логіку: чи точно це танк, а не нога або стіна. На другій — аналізують заявку за стандартами Міноборони. Далі вирішують, чи відправляти її Силам оборони. Ця інформація дає змогу військовим оперативно вирішувати, куди бити”, — зазначив міністр.

У Мінцифри закликають повідомляти за допомогою чатботу про російську техніку, особовий склад та колаборантів.

Статистика повідомлень за два роки — в інфографіці Мінцифри.

Інфографіка: thedigital.gov.ua

Про те, як надсилати інформацію до чатботу “єВорог” — див. у випуску #2 дайджесту.

Новий алгоритм рекрутингу до лав ЗСУ

Міністерство оборони України представило новий алгоритм рекрутингу до лав Збройних сил.

Він покликаний замінити застарілі підходи на зрозумілий механізм добровільного долучення до військової служби через центри рекрутингу та онлайн.

Кандидат зможе обрати вакантну посаду та відповідну військову частину, звернувшись до центру рекрутингу на базі:

  • ЦНАП;
  • на онлайн-платформах;
  • на сайтах військових частин;
  • у рекрутингових центрах окремих військових частин або територіальних центрах комплектування і соціальної підтримки (ТЦК і СП).

Новий алгоритм працює наступним чином:

1. Співбесіда з військовою частиною

Після обрання посади самостійно або за допомогою рекрутера відбуваються комунікації з представниками обраної військової частини. Кандидат проходитиме співбесіду, перевірку фізичної підготовки та психолого-діагностичне тестування.

Після перевірок та погодження кандидат отримує від представників військової частини рекомендаційний лист. У ньому буде зазначено, чи входить в/ч до переліку пріоритетного комплектування (формується та оновлюється Генштабом ЗСУ).

У разі наявності в/ч в списках пріоритетного комплектування його рекомендаційний лист стає обов’язковим до врахування при подальшому оформленні.

“Якщо частина не входить до переліку пріоритетного комплектування, перед видачею рекомендаційного листа особі, яка має намір укласти контракт, в/ч має погодити залучення саме цього кандидата з вищим командуванням. Тоді рекомендаційний лист буде обов’язковим для подальшого врахування при оформленні такої особи”, — пояснили в Міноборони.

Наявність військової частини у списку пріоритетного комплектування можна з’ясувати у центрах рекрутингу, рекрутерів та ТЦК СП.

2. Оформлення у ТЦК СП

Кандидат (як по мобілізації, так і на контракт) має відвідати ТЦК СП для:

  • уточнення облікових даних;
  • проходження ВЛК;
  • проходження відбору та формування особової справи.

Якщо ж під час відбору визначається невідповідність кандидата обраній посаді, йому запропонують інші посади в обраній в/ч.

3. Направлення для проходження військової служби

Кандидати з досвідом проходження військової служби протягом останніх 10 років та відібрані за прямою/спорідненою ВОС отримують направлення безпосередньо до визначених в/ч відповідно до рекомендаційних листів.

Кандидати без досвіду або відібрані не за прямою ВОС отримують направлення до відповідного навчального центру, навчального батальйону резерву на курси підвищення кваліфікації для проходження базової загальновійськової підготовки та подальшого направлення до визначеної в/ч.

В Міноборони наголосили, що відібраний рекрутований особовий склад після завершення підготовки в навчальних центрах не буде направлено до інших військових частин.

“Забороняється НЦ, органам військового управління та ТЦК СП здійснювати направлення особового складу, який закінчив підготовку відповідного рівня, до інших в/ч, окрім в/ч пріоритетного комплектування відповідно до наданих рекомендаційних листів”, — наголосили у відомстві.

Субсидія на оренду житла для ВПО

Мінсоцполітики розробило новий інструмент підтримки ВПО — субсидію на оренду житла, інформує Урядовий портал.

В межах експериментального проєкту його планують реалізувати протягом двох років. Особливість субсидії — це те, що її розмір враховуватиме вартість оренди у певному регіоні або населеному пункті країни. Адже вартість оренди в Києві, Миколаєві, на Закарпатті чи у невеликому населеному пункті суттєво відрізняється. 

Субсидія на оренду буде враховувати різницю у вартості житла. Крім того, її розмір залежатиме від кількості осіб у складі домогосподарства, яке орендує житло, від доходів домогосподарства і спроможності оплачувати рахунки за оренду самостійно. Чим нижчими є доходи, тим вищий відсоток вартості оренди буде покривати субсидія. 

На першому етапі запровадження субсидії на оренду планується для внутрішньо переміщених осіб. У подальшому цей інструмент підтримки може бути і для інших громадян, які потребуватимуть такої допомоги від держави. 

Відповідний проєкт рішення погоджується в уряді та із зацікавленими органами влади. У Мінсоцполітики очікують, що після затвердження відповідного рішення Кабміну, вже з червня ВПО зможуть скористатися новим інструментом підтримки.

Нагадаємо, з березня претенденти на призначення житлової субсидії отримали ще одну можливість для подання спрощеної заяви — через портал “Дія”. Про це — у випуску #61 дайджесту.

Евакуація з Донеччини — зміни

Евакуйованих жителів Донеччини прийматимуть Волинь та Рівненщина. З 23 березня безкоштовний евакуаційний поїзд із Покровська змінює місце прибуття, інформує Мінреінтеграції.

Раніше потяг курсував на Житомирщину, а тепер люди прибуватимуть у Волинську та Рівненську області.

Там внутрішньо переміщених осіб розмістять у місцях безпечного перебування. Їм нададуть фінансову, гуманітарну, психологічну та медичну допомогу.

Наразі в цих областях визначені місця для розміщення понад 1 200 переселенців.

На залізничних станціях, куди прибуватиме евакуаційний поїзд, розгорнуть прийомні пункти або хаби, в яких ВПО зможуть дізнатися всю необхідну інформацію.

Нагадаємо, через безпекову ситуацію у чотирьох населених пунктах Донеччини та двох громадах Харкіщини запроваджено примусову евакуацію дітей. Докладніше — у вип. #61 дайджесту.

Попередні випуски дайджесту

В попередніх випусках дайджесту “Україна своїх підтримує” зокрема йшлося про:

Тримаємося разом! Віримо у ЗСУ та перемогу України!

Прямий ефір