Україна своїх підтримує: дайджест для мешканців прифронтових територій (випуск #15 від 28.02.2023)

Це випуск #15 щотижневого інформаційного дайджесту для жителів прифронтових територій України від телеканалу FREEДOM. З нього ви дізнаєтесь:

  • ситуація на фронті — п’ять напрямків наступу окупантів;
  • найголовніше зі звернень президента України;
  • річниця початку повномасштабної війни;
  • новий пакет військової допомоги від США;
  • безкоштовна евакуація з небезпечних і прифронтових регіонів;
  • пенсії родинам зниклих безвісти;
  • сервіси з вивчення української мови;
  • відновлення Харківщини.

Представляємо зведення основних подій минулого тижня станом на 370-й день війни (28.02.2023).

Визволення України

Окупанти, попри значні втрати, поки що не відмовляються від намірів вийти на адміністративні кордони Донецької та Луганської областей. Президент РФ Володимир Путін поставив завдання своїй армії захопити увесь Донбас до березня. Але, виходячи з реальної ситуації, завдяки героїчним діям Збройних сил України виконати наказ “царя” їм не вдасться.

Противник продовжує зосереджувати основні зусилля на веденні наступальних дій на п’яти напрямках — Куп’янському, Лиманському, Бахмутському, Авдіївському та Шахтарському.

Зазначимо, що у середині лютого Генштаб ЗСУ ввів новий напрямок штурмів армії РФ на Донбасі. Тепер раніше Новопавлівський або Вугледарський напрямок іменується як Шахтарський. Мається на увазі село Шахтарське у Волноваському районі Донецької області. Воно розташоване в районі міста Вугледар і смт Велика Новосілка.

За оцінками військових експертів, сьогодні на лінії фронту РФ зосередила майже всю армію, але у неї немає достатньої кількості озброєння. За день противник втрачає близько батальйону живої сили (тобто від 400 до 800 осіб) та від взводу до танкової роти (тобто від 5 до 16 танків). Водночас противника не можна недооцінювати, але потенціал росіян зараз значно нижчий, ніж був на момент початку повномасштабного вторгнення в Україну.

Лінія фронту на Донбасі. Графіка: understandingwar.org
Лінія фронту на Донбасі. Графіка: understandingwar.org

Російські війська впродовж уже 7 місяців не можуть взяти Бахмут на Донеччині. Для них він став символом безсилля, а для українських військових — символом боротьби. Проте окупанти не полишають спроби захопити це місто.

Навколо Бахмута 18 та 27 лютого. Графіка: Ukraine War Map
Загальна лінія фронту в Україні. Графіка: Ukraine War Map

Репортажі телеканалу FREEДОМ з прифронтових Донеччини та Луганщини за тиждень:

Бойові втрати противника

Загальні бойові втрати противника з 24.02.2022 до 27.02.2023 орієнтовно становлять:

  • особовий склад — близько 148 690 осіб ліквідовано (+5 010 за тиждень);
  • танки — 3 385 (+69);
  • бойові броньовані машини — 6 621 (+68);
  • артилерійські системи — 2 380;
  • реактивні системи залпового вогню (РСЗВ) — 475 (+4);
  • засоби ППО — 247 (+4);
  • літаки — 300 (+1);
  • гелікоптери — 288 (+1);
  • БпЛА — 2 048 (+30);
  • крилаті ракети — 873;
  • кораблі, катери — 18;
  • автомобільна техніка та автоцистерни — 5 248 (+39);
  • спеціальна техніка — 230 (+5).

Звернення президента України

Найголовніше зі звернень президента України Володимира Зеленського протягом тижня:

  • 24 лютого — Ставка верховного головнокомандувача ЗСУ. Ситуація за основними напрямками: схід — дуже важко, але робимо все, щоб вистояти. Південь — на частині напрямків ситуація доволі небезпечна, але нашим воїнам є чим і як відповідати окупанту. Одеса та чорноморський простір — ситуацію контролюємо. Північ — всі наші воїни на цьому напрямку бачать кожен намір ворога, де потрібно — посилюємось.
  • 23 лютого нарешті історично вагоме голосування Генасамблеї ООН за нашу резолюцію щодо миру й територіальної цілісності нашої держави. 141 держава — за!
  • 25 лютого затверджено десятий пакет санкцій ЄС проти Росії за війну. У пакеті є нові санкційні кроки, потужні, проти військової промисловості та фінансового сектору держави-терориста і проти пропагандистів.
  • Минулий тиждень був потужним щодо дипломатичного напряму.

— Понеділок, 20 лютого, — до Києва завітали президент США Джо Байден, директорка Міжнародного валютного фонду Крісталіна Георгієва.

— Вівторок, 21 лютого, — в Києві голова уряду Італії Джорджа Мелоні, а також потужна делегація від Конгресу США — представники Республіканської партії.

— Середа, 22 лютого, — розмова з прем’єр-міністром Британії Ріші Сунаком. Перша в історії двосторонніх відносин розмова з президентом Уганди. Розмови з президентом Пакистану та Естонії.

— Четвер, 23 лютого, — у Києві прем’єр-міністр Іспанії Педро Санчес. Розмова з президентом Єгипту. Візит представників глобальної парламентської мережі “Об’єднані для України” — це 13 парламентів країн Європи та Європарламент.

— П’ятниця, 24 лютого, — прем’єр Польщі Моравецький у Києві та сучасні бойові танки “Леопарди” — в Україні. Зустріч лідерів держав “Великої сімки” і участь України в цьому засіданні.

— Неділя, 26 лютого, — уперше за 32 роки Україну відвідала делегація високого рівня із Саудівської Аравії, була хороша зустріч із міністром закордонних справ Королівства Саудівська Аравія. Перший офіційний візит такого рівня представника цієї держави. Звісно, працюємо й над вищим рівнем візитів і відносин. Але вже зараз ми нарешті вийшли на взаємодію.

  • Щодо ситуації в енергетиці та процесу відновлення нашої енергосистеми після російських ударів. Маємо хороші новини. На більшості території України забезпечуємо енергетичні потреби людей і підприємств.
  • 26 лютого ми відзначаємо День спротиву окупації Криму та Севастополя. У 2014 році російська агресія розпочалася саме із захоплення Криму. Логічно, що звільненням Криму ми поставимо історичну крапку в будь-яких намаганнях Росії ламати життя українцям та всім народам Європи, Азії, на підкорення яких Кремль колись претендував.

Лютий. Рік незламності

24 лютого 2023 року — річниця початку повномасштабної війни РФ проти України. Військове вторгнення Росії в Україну почалось ще у 2014 році, а у 2022-му Путін зробив агресію повномасштабною.

Звернення президента України щодо річниці незламності

Головні здобутки українців та України зазначив президент Володимир Зеленський у своєму зверненні 24 лютого, присвяченого року масштабного спротиву. Приводимо фрагменти цієї промови:

— Рік тому, 24 лютого, близько сьомої ранку я звернувся до вас із короткою заявою, тривалістю всього 67 секунд. У ній пролунали дві найголовніші й тоді, і зараз речі. Те, що Росія почала проти нас повномасштабну війну. І те, що ми сильні. Ми готові до всього. Ми всіх переможемо. Бо ми — це Україна!

Ми не підняли білий прапор, а стали боронити синьо-жовтий. Не злякалися, не зламалися, не здалися.

Ми вистояли в перший день повномасштабної війни. Ми не знали, що буде завтра, але точно зрозуміли: за кожне завтра треба битися! І ми бились. І вигризали кожну добу. І ми вистояли в другий день. А далі — в третій…

А далі була весна. Нові атаки, нові рани, новий біль. Всі побачили справжнє нутро нашого ворога. Обстріли пологового будинку, драмтеатру в Маріуполі, Миколаївської ОДА, площі Свободи в Харкові, вокзалу в Краматорську. Побачили Бучу, Ірпінь, Бородянку. Весь світ чітко усвідомив, що насправді означає “русский мир”. На що здатна Росія. Водночас світ побачив, на що спроможна Україна.

Перший місяць війни. І перший перелом у війні. Перші зміни у сприйнятті світом України. Вона не впала за три доби. Вона зупинила другу армію світу.

А далі були перші контрнаступи, перші здобутки, перші звільнені території. Перша й не остання Чорнобаївка. Вигнання окупантів із Київщини, Сумщини та Чернігівщини. Наш “Нептун” і крейсер “Москва”, який іде на дно. Перший “Рамштайн”. І другий за всю історію ленд-ліз.

Війна змінила долю багатьох сімей. Переписала історії наших родин. Змінила наші звичаї та традиції. Раніше дідусі розказували онукам, як били нацистів. Тепер онуки розповідають дідусям, як б’ють “рашистів”.

За рік фактично кожен українець когось втратив. Майже в кожного в телефоні є хоча б один контакт, що більше ніколи не підніме слухавки. Не відповість на sms: “Ти як?” Ці два простих слова набули за рік війни нового значення.

Ми не зітремо їхні імена ані з телефонної, ані з власної пам’яті. Ми ніколи їх не забудемо. Ми ніколи цього не пробачимо. Ми ніколи не заспокоїмося, доки російські вбивці не понесуть заслужену кару.

Влітку ми пройшли 100 днів війни. Ми отримали статус кандидата до ЄС, повернули Зміїний, почули першу “бавовну” в Криму, побачили салюти на складах окупанта й Антонівський міст.

Серпень став першим місяцем, коли окупанти не взяли жодного українського міста. Погрози й ультиматуми про денацифікацію змінилися на “жести доброї волі”. І ми відчули тоді: наша перемога неминуча. Вона близько. Вона буде.

І далі була осінь. І наш контрнаступ. Звільнення Ізюма, Балаклії, Куп’янська, Лимана, Херсонської області й міста Херсона. Ми бачили, як люди там зустрічали наших військових. Як берегли український прапор. Як дочекалися України.

Я хочу зараз звернутися до тих, хто все ще чекає. До наших громадян, які зараз перебувають у тимчасовій окупації. Україна не залишила вас, не забула про вас, не відмовилася від вас. Так чи інакше ми звільнимо всі наші землі. Ми зробимо все, щоб Україна повернулась.

Ми будемо боротись і повертати кожного нашого полоненого. І лише це все разом буде перемогою.

У спогадах про перші відчуття 24 лютого 2022 року люди називають шок, біль, невизначеність. Через рік після повномасштабного вторгнення віра в перемогу становить 95%. Головна емоція, яку ми відчуваємо, думаючи про Україну, — це гордість.

Це був рік стійкості. Рік небайдужості. Рік мужності. Рік болю. Рік надії. Рік витримки. Рік єдності. Рік незламності. Лютий рік незламності.

Його головний підсумок — ми вистояли. Ми не зазнали поразки. І зробимо все, щоб цього року здобути перемогу!

“Лютий довжиною в рік”

Хронологію 365 днів опору та головні досягнення України журналісти телеканалу FREEДOM зібрали в документальному проєкті “Лютий довжиною в рік”:

  • Перша серія — період за пів року до початку вторгнення, як Україна готувалася до великої війни;
  • Друга серія — початок повномасштабного вторгнення 24 лютого 2022 року та перші 120 днів війни;
  • Третя серія — період з червня 2022 року до 24 лютого 2023 року.

Допомога союзників

Президент США Джо Байден під час візиту до Києва оголосив про новий пакет допомоги Україні: 450 млн доларів — військова допомога, 10 млн доларів — на відновлення енергетики.

Військовий пакет вміщає:

  • додаткові боєприпаси для ракетних систем HIMARS (“Хаймарс”);
  • додаткові протитанкові ракетні комплекси Javelin (“Джавелін”);
  • додаткові артилерійські снаряди калібру 155 мм;
  • додаткові мінометні снаряди калібру 120 мм;
  • близько 2 000 протитанкових ракет;
  • 4 радіолокаційні станції повітряного спостереження;
  • 4 машини групи вогневої підтримки піхоти Bradley;
  • 2 тактичні автомобілі для підйому техніки;
  • протипіхотні боєприпаси Claymore;
  • підривні боєприпаси;
  • прилади нічного бачення;
  • тактичні захищені системи зв’язку;
  • медичне приладдя;
  • запчастини та інше польове обладнання.

Безкоштовна евакуація

Мінреінтеграції продовжує співпрацювати з волонтерськими організаціями, які допомагають евакуйовуватися жителям небезпечних і прифронтових регіонів.

Перевірені волонтери:

  • не вимагають грошей за евакуацію;
  • допомагають евакуюватись всім охочим, зокрема й ліжкохворим людям;
  • також евакуюють домашніх тварин.

Оператори “гарячих ліній” волонтерських організацій супроводжують громадян протягом всього процесу евакуації.

Бажаючі евакуюватися можуть залишити заявку через Telegram-бот волонтерської організації Helping to Leave або ж зателефонувати за номером: (093) 177-64-58.

Також надає допомогу в евакуації волонтерська організація Help People, звернутися до якої можна за телефоном: (093) 696-97-88.

Крім того, з питань евакуації із небезпечних регіонів можна звертатися до Мінреінтеграції:

  • зателефонувавши на цілодобову “гарячу лінію” Мінреінтеграції 15-48;
  • скориставшись Telegram-ботом;
  • надіславши повідомлення через месенджери WhatsApp/Telegram/Viber за номером (096) 078-84-33.

Пенсії родинам зниклих безвісти

Закон передбачає соціальний захист членам сімей військових і цивільних осіб, які зникли безвісти за особливих обставин (через російську агресію). Про це повідомляє Офіс уповноваженого зі зниклих безвісти.

Зокрема непрацездатні родичі зниклих осіб мають право на призначення пенсії у зв’язку з втратою годувальника.

Пенсія призначається незалежно від того, чи був страховий (пенсійний) стаж у зниклої особи. Вона нараховується за весь час, протягом якого зберігається правовий статус зниклої особи, від моменту внесення такої особи до Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин.

З моменту встановлення її місцеперебування, поховання чи місцезнаходження останків родини мають право на отримання пенсії у зв’язку з втратою годувальника на загальних підставах.

Відповіді на всі питання можна отримати на “гарячих лініях” Офісу уповноваженого за номером: 0-800-339-247.

Повідомити про зниклих можна:

  • особисто уповноваженого зі зниклих безвісти за телефоном: (099) 792-01-26;
  • у вихідні можна надіслати повідомлення у Viber і Telegram на номер: (095) 896-04-21.

Про алгоритм дій, якщо людина зникла під час російської агресії (воєнних дій, тимчасової окупації тощо), — див. випуск #5. Про Дорожню карту щодо дії родини у випадках, якщо член сім’ї пропав безвісти, потрапив у полон чи загинув — див. випуск #11.

Сервіси з української мови

“Юридичний порадник для ВПО” зібрав онлайнсервіси, які можуть бути корисними для тих, хто вивчає або бажає удосконалити українську мову.

Відновлення України. Харківщина

Триває відновлення звільнених територій Харківщини. Про це повідомляє Мінреінтеграції.

Загалом на Харківщині було деокуповано 568 населених пунктів, кількість населення яких становила близько 179 тис. осіб.

Енергетика. До електропостачання частково або повністю підключено вже 383 населені пункти.

Газопостачання. Газопостачання подається до 125 населених пунктів, що становить близько 50% від загальної кількості газових мереж, які потребують відновлення.

Зв’язок. Мобільним зв’язком і мережею інтернет забезпечені мешканці 289 звільнених населених пунктів.

Охорона здоров’я. На деокупованих територіях відновлено роботу 133 медичних закладів області. Всі вони працюють у штатному режимі з 08:00 до 15:00.

Гуманітарна допомога. Роботою гуманітарного штабу охоплено понад 183 тисячі осіб — це 100% від загальної кількості мешканців, які залишилися на звільнених територіях.

Люди отримали понад 1 тис. т харчових продуктів, близько 51 т продуктових наборів, 117 тис. гігієнічних наборів та іншу гуманітарну допомогу.

З питань евакуації й отримання гуманітарної допомоги жителі деокупованих територій регіону можуть звернутися до Харківського координаційного центру, перейшовши за посиланням.

Репортажі телеканалу FREEДОМ з деокупованих територій:

Попередні випуски дайджесту

В попередніх випусках дайджесту “Україна своїх підтримує” зокрема йшлося про:

Випуск # 1 від 15.11.2022:

  • оплата комунальних послуг на період дії воєнного стану;
  • державний інтернет-магазин “ДроваЄ“, де можна придбати дрова онлайн;
  • евакуація з небезпечних регіонів;
  • як отримати статус ВПО та грошову допомогу, переваги від реєстрації як ВПО.

Випуск # 2 від 22.11.2022:

  • грошова допомога мешканцям деокупованих територій;
  • як повідомити про вибухонебезпечні предмети, дії ворога та зрадників через чатбот “єВорог”.

Випуск # 3 від 29.11.2022:

  • Росію визнали державою-терористом — які наслідки;
  • що таке “Пункти незламності”, як їх знайти та чим там можуть допомогти;
  • як отримати безкоштовні дрова;
  • “довідку про прописку” (витяг про місце проживання) можна зробити в застосунку “Дія”;
  • 10 онлайн-помічників для переселенців.

Випуск # 4 від 06.12.2022:

  • як з грудня змінився розмір соціальних виплат та пенсій;
  • як отримати грошову допомогу від міжнародних організацій;
  • алгоритм дій, якщо рідні потрапили до ворожого полону.

Випуск # 5 від 13.12.2022:

  • як перевірити розмір житлової субсидії онлайн;
  • як зареєструвати новонароджених із небезпечних територій;
  • якщо людина зникла безвісти під час війни — алгоритм дій;
  • офіційні Telegram-канали обласних військових адміністрацій.

Випуск # 6 від 20.12.2022:

  • куди звертатися для здійснення евакуації;
  • як евакуювати маломобільну особу;
  • про нові послуги у “Дії” для ВПО.

Випуск # 7 від 27.12.2022:

  • скільки мільярдів доларів запланували для України союзники на 2023 рік;
  • про платформи з пошуку безоплатного житла при евакуації;
  • хороші новини щодо перевірок переселенців та надання грошової допомоги ВПО.

Випуск # 8 від 03.01.2023:

  • союзники допомагатимуть Україні до перемоги й після;
  • автоматичне нарахування соціальної допомоги від держави.

Випуск # 9 від 10.01.2023:

  • кеш-допомога жителям деокупованих територій;
  • грошова держдопомога евакуйованим; якщо затримують виплати — куди звертатись;
  • виплати тим, хто евакуюється потягами;
  • новий евакуаційний потяг з Донеччини;
  • отримання пенсій, субсидій, соцвиплат після евакуації;
  • як переселенцям оформити житлову субсидію;
  • де зняти готівку під час блекауту;
  • як отримати LED-лампи;
  • збільшення розміру компенсації за програмою “Муніципальна няня”;
  • нові номери телефонів з питань полонених.

Випуск # 10 від 24.01.2023:

  • розклад евакуаційних потягів;
  • немає зв’язку, а потрібен лікар — що робити;
  • заміна ламп на LED — старт програми;
  • як відновити пенсійне посвідчення;
  • безкоштовна психологічна допомога ВПО.

Випуск # 11 від 31.01.2023:

  • Україна отримає понад 330 танків;
  • “Укрпошта” надає посилки без документів;
  • безкоштовні сервіси психологічної допомоги під час війни;
  • як переселенцям отримати виплати у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності;
  • як депортованим українцям оформити посвідчення на повернення до України;
  • як оформити опікунство над дитиною під час війни (“тимчасове влаштування”);
  • якщо людина не виходить на зв’язок — що робити;
  • сервіси з пошуку зниклих безвісти;
  • як передати право керування авто через “Дію”.

Випуск # 12 від 07.02.2023:

  • новий пакет військової допомоги від США та переваги далекобійних ракет GLSDB;
  • як долучитися до штурмових бригад зі звільнення окупованих територій;
  • не тільки переселенці: хто має право на виплати ВПО;
  • онлайн-послуги для ВПО;
  • сервіси щодо відключення світла;
  • онлайн-застосунки для дітей в умовах війни.

Випуск # 13 від 14.02.2023:

  • майно знищено чи пошкоджене — що робити з кредитом;
  • як відновити пенсію після деокупації;
  • дітям не місце в районах бойових дій — як евакуюватися;
  • консультації щодо довідки ВПО — контакти “гарячих ліній”;
  • все про мінну безпеку — на одному сайті;
  • інформаційна безпека — рекомендації для близьких полонених;
  • грошова допомога на лікування для херсонців.

Випуск # 14 від 21.02.2023:

  • пенсії проіндексують на 20%;
  • які соцвиплати продовжуються автоматично, а які треба переоформлювати;
  • оновлено Перелік територій, який впливає на виплати переселенцям;
  • наразі субсидії на житлово-комунальні послуги — тільки грошима;
  • як правильно зафіксувати руйнування житла для заяви на компенсацію збитків;
  • корисний застосунок про стан безпеки ваших близьких;
  • як відновити паспорт під час воєнного стану.

Тримаємося разом! Віримо у ЗСУ та перемогу України!

Прямий ефір