Україна своїх підтримує: дайджест для мешканців прифронтових територій (випуск #14 від 21.02.2023)

Це випуск #14 щотижневого інформаційного дайджесту для жителів прифронтових територій України від телеканалу FREEДOM. З нього ви дізнаєтесь:

  • чи розпочали окупанти новий наступ;
  • найголовніше зі звернень президента України;
  • пенсії проіндексують на 20%;
  • які соцвиплати продовжуються автоматично, а які треба переоформлювати;
  • оновлено Перелік територій, який впливає на виплати переселенцям;
  • наразі субсидії на житлово-комунальні послуги — тільки грошима;
  • як правильно зафіксувати руйнування житла для заяви на компенсацію збитків;
  • корисний застосунок про стан безпеки ваших близьких;
  • як відновити паспорт під час воєнного стану.

Представляємо зведення основних подій минулого тижня станом на 363-й день війни (21.02.2023).

Визволення України

Росія надає великого значення операціям тактичного рівня, видаючи їх за “великий наступ” на Донбасі. Але в окупаційної армії не вистачає ресурсів і сил на повномасштабну атаку. Військові експерти зазначають, що розмови в Росії про якийсь наступ на тлі величезних втрат своєї армії є психологічною атакою, гібридною формою війни.

Проте військові дії на Донбасі дійсно активізувалися, саме там тривають найбільш жорстокі й принципові бої. Окупанти продовжують атаки за трьома основними напрямками — Бахмут і Вугледар Донецької області, також противник не полишає надії прорвати українську оборону під Кремінною Луганської області, щоб далі піти на Лиман, Слов’янськ і Краматорськ. Але, як зазначив голова Луганської обласної військової адміністрації Сергій Гайдай, на Кремінському напрямку “складно, але контрольовано, суттєвого просування у ворога немає”.

На Сватівському напрямку Луганщини окупанти атакують невеликими групами, їхня піхота намагається наступати під прикриттям броньованої техніки, але ці спроби також безрезультатні.

Крім того, під щоденним вогнем перебуває Авдіївка, що на Донеччині.

За минулий тиждень усі спроби російської армії розпочати повноцінний наступ були марними через героїчну відсіч українських захисників. “Великий наступ” Росії, за словами міністра оборони Великої Британії Бена Воллеса, якщо і просувається, то “на метри, а не кілометри”.

Лінія фронту на Донбасі. Графіка: twitter.com/War_Mapper
Навколо Бахмута. Графіка: twitter.com/War_Mapper
Загальна лінія фронту в Україні. Графіка: twitter.com/War_Mapper

Репортажі телеканалу FREEДОМ з прифронтових Донеччини та Луганщини за тиждень:

Бойові втрати противника

Загальні бойові втрати противника з 24.02.2022 до 20.02.2023 орієнтовно становлять:

  • особовий склад — близько 143 680 осіб ліквідовано (+5 340 за тиждень);
  • танки — 3 316 (+33);
  • бойові броньовані машини — 6 553 (+61);
  • артилерійські системи — 2 334 (+44);
  • реактивні системи залпового вогню (РСЗВ) — 471 (+6);
  • засоби ППО — 243 (+97);
  • літаки — 299 (+3);
  • гелікоптери — 287 (+1);
  • БпЛА — 2 018 (+11);
  • крилаті ракети — 873 (+16);
  • кораблі, катери — 18 (+0);
  • автомобільна техніка та автоцистерни — 5 209 (+59);
  • спеціальна техніка — 225 (+7).

Звернення президента України

Найголовніше зі звернень президента України Володимира Зеленського протягом тижня:

  • Наразі близько 18% території України окуповано Росією, 109 045 квадратних кілометрів. 109 тисяч 45 квадратних кілометрів людського безправ’я, грабежу, приниження й смертей. Смерть. Це причина, чому ми так боремося, щоб вигнати Росію з нашої землі.
  • 16 та 19 лютого провів засідання Ставки [верховного головнокомандувача Збройних сил України]. Заслухав детальні доповіді щодо кожної бойової позиції, кожного найгарячішого напрямку. Що більше Росія втратить саме на Донбасі — Бахмут, Вугледар, Мар’їнка, Кремінна — то швидше зможемо завершити цю війну перемогою України.

Бахмутський напрямок, ОСУВ “Хортиця” — була доповідь командувача генерала Сирського, як захищаємо наші позиції, як посилюємо саме цей напрямок і скільки забираємо сил у ворога.

Вугледарський напрямок, ОТУ “Донецьк” — доповідав генерал Содоль. Ситуація дуже непроста. Боремось. Ламаємо окупанта й завдаємо Росії надзвичайно відчутних втрат.

— Ситуація на півдні. Одеський напрямок — ситуація без змін, контролюємо всі можливі перспективи. ОСУВ “Таврія” — доповідав генерал Тарнавський щодо конкретних результатів захисту, дякую всім нашим воїнам, хто береже Запоріжжя й увесь цей напрямок.

Північний напрямок, Київ — ситуація повністю під контролем. Як і по всьому північному кордону.

  • Відбувся черговий “Рамштайн” — зустріч групи військової підтримки України. 54 держави-партнери. Вже дев’ята така зустріч. І маємо чергові сильні рішення для захисту нашої держави. Підтверджено партнерами більше ППО, більше танків, більше артилерії та снарядів. Підтверджено більше навчання наших військових. Звичайно, далеко не все про “Рамштайн” можна повідомляти публічно. Значну частину домовленостей і дискусій варто залишити за зачиненими дверима засідання Контактної групи. Але я можу сказати впевнено, що базові тенденції залишаються незмінними. Україна й партнери разом роблять усе, щоб держава-терорист програла. І щоб це сталося швидше.
  • 17-19 лютого відбулася 59-та Мюнхенська конференція з безпеки:

— 17 лютого мав честь представити наш народ, наших захисників, наших захисниць на відкритті Мюнхенської безпекової конференції. Це одне з найбільш вагомих міжнародних зібрань, і на цьогорічній конференції представлені значущі сили сучасного світу. Завдяки всім вам, українці й українки, які боронять нашу державу, Росії в Мюнхені немає.

— Ключовий меседж України на безпековій конференції очевидний: ми маємо зробити все, щоб уже цього року забезпечити крах російської агресії. Це можливо. Це потрібно. Але це можливо, якщо Україна отримає ту зброю, що необхідна для цього.

— Вже створена танкова коаліція для України, вже знімається табу щодо постачання далекобійних ракет, вже є нові здобутки в посиленні нашої артилерії та вже світ почув, наскільки необхідним для загальносвітової безпеки є створення авіаційної коаліції для України.

— 18 лютого — другий день конференції. Не просто українська тема, а саме тема української перемоги. Є важливі заяви світових лідерів на підтримку нашої держави, є й сигнали про посилення зброї для нашого захисту. Це стосується, зокрема, далекобійних ракет, іншої зброї, довготривалості підтримки України.

  • Ми досягли вагомих сигналів від наших партнерів, конкретних домовленостей щодо неминучості притягнення Росії до відповідальності за агресію, за терор проти України та народу. Це стосується не лише того зла, яке Росія принесла від 24 лютого, але й від 2014 року. Працюємо над покаранням Росії за цю агресію й над компенсацією збитків, завданих війною. Є вже конкретне рішення — розмістити в Гаазі реєстр збитків. Це перший вагомий елемент майбутнього компенсаційного механізму.
  • Повертаємо українців додому з російського полону. 16 лютого ще 101 людина. Більшість — оборонці Маріуполя, рядові й сержанти. ВМС, прикордонники, Нацгвардія, сухопутники, тероборона. Один цивільний — перший заступник міського голови Енергодара.

Індексація пенсій

З 1 березня уряд проведе індексацію пенсій на 20%. Під індексацію підпадатимуть усі категорії, визначені в законі “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”. Про це повідомив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.

Індексація проводиться з урахуванням рівня інфляції та динаміки середнього рівня заробітної плати у попередні три роки.

Крім того, цьогоріч уряд збереже всі доплати до пенсії за віком у межах програми, яку ініціював президент України Володимир Зеленський:

  • пенсіонери віком понад 80 років продовжать отримувати щомісячну доплату в 500 грн;
  • для пенсіонерів віком 75-80 років доплата становить до 400 грн на місяць;
  • для пенсіонерів 70-75 років — до 300 грн.

Загалом цього року держава планує витратити на пенсійне забезпечення понад 700 млрд грн. У 2022 році держава спрямувала на пенсії 575 млрд грн.

Автоматичне продовження соцвиплат

З 1 січня 2023 року соціальні виплати автоматично продовжено на весь період дії воєнного стану плюс один місяць після його завершення. Про це повідомляє Мінсоцполітики.

Автоматично без необхідності подачі будь-яких документів продовжено зокрема такі виплати:

  • на проживання внутрішньо переміщеним особам (ВПО);
  • дітям у складних життєвих обставинах — зокрема дітям, над якими здійснюють опіку чи піклування; які є хворими на тяжкі захворювання; які мають інвалідність або чиї батьки ухиляються від сплати аліментів;
  • громадянам, які не мають права на пенсію та/або є особами з інвалідністю;
  • громадянам, які мають інвалідність з дитинства або доглядають за такими особами (з інвалідністю I та II групи з психічними розладами).

В окремих випадках отримувачам допомоги необхідно звернутися до органів соцзахисту, щоб підтвердити своє право на подальше отримання допомоги. Йдеться про виплати, право на які пов’язано з оцінкою фінансово-майнового стану родин. Зокрема це допомога:

  • малозабезпеченим родинам та одиноким матерям, які отримують виплати на дітей;
  • особам, які отримували тимчасову допомогу через досягнення загального пенсійного віку, але не набули права на пенсію.

Важливо: за продовженням отримання цих двох видів виплат не потрібно звертатися, якщо отримувач допомоги живе на тимчасово окупованій території або територіях проведення активних бойових дій. У цих випадках продовження відбувається автоматично без звернення.

Оновлено Перелік територій для виплат ВПО

Затверджений новий Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією. На його основі, зокрема, внутрішньо переміщеним особам (ВПО) здійснюються виплати.

Право на виплати мають особи, які виїхали з населених пунктів, що включені до Переліку як території:

  • можливих бойових дій;
  • активних бойових дій;
  • тимчасово окуповані Російською Федерацією, на яких не визначена дата завершення бойових дій (дата припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації РФ.

Перелік періодично оновлюється наказом Мінреінтеграції. Зміни до нього затверджуються за погодженням із Міністерством оборони на підставі пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій.

Так, наказом від 9 лютого 2023 року № 41 до оновленого Переліку територій можливих та активних бойових дій увійшли населені пункти в Дніпропетровській, Донецькій, Миколаївській, Сумській, Харківській, Херсонській, Чернігівській, Запорізькій областях. З новим Переліком територій можна ознайомитись на сайті Мінреінтеграції за посиланням.

У Мінреінтеграції пояснили, що якщо ви зареєстровані в якійсь із зазначених областей, але ваша територія відсутня у цьому переліку, то потрібно звернутися до своєї військової адміністрації (особисто або через “гарячу лінію”) й уточнити інформацію.

Монетизація пільг на житлово-комунальні послуги

У січні 2023 року завершено реформу монетизації пільг, яка була розпочата в 2019 році, повідомляє Мінсоцполітики.

Пільги на оплату житлово-комунальних послуг (субсидії) їх одержувачам з січня 2023 року надаються виключно у грошовій готівковій формі (нарахування — в січні, виплата — у лютому).

Це означає, що людина може отримати “на руки” свої гроші та, зекономивши енергоресурси, витратити зекономлену суму на інші потреби.

Раніше існували дві форми грошової виплати: готівкова та безготівкова. Зміни, що набрали чинності, стосуватимуться пільговиків, які у 2022 році отримували пільги у безготівковій формі (кошти надходили на обліковий запис в “Ощадбанку”, звідки спрямовувалися надавачам житлово-комунальних послуг). Відтепер виплата пільг на оплату ЖКП пільговикам здійснюється у готівковій формі.

Виплати здійснює Пенсійний фонд України (ПФУ).

Якщо людина раніше отримувала пільги готівкою, то для неї нічого не змінюється, вона продовжує отримувати кошти як і отримувала.

Якщо людина раніше отримувала пільги у безготівковій формі, то наразі:

  • пенсіонерам-пільговикам кошти перераховують на їхні пенсійні рахунки в уповноважених банках або через відділення “Укрпошти”, де людина отримує пенсію;
  • пільговикам, які не є пенсіонерами (тобто в Пенсійного фонду України відсутні виплатні реквізити банківського рахунку або адреса доставки коштів) кошти на виплату пільг перераховуються на їхні поточні рахунки, відкриті Пенсійним фондом України в “Ощадбанку”. Про відкриття такого рахунку в банку органи Пенсійного фонду України інформують пільговика. Щоб одержати кошти з такого рахунку, потрібно особисто звернутися до “Ощадбанку” для укладення договору банківського рахунку.

Якщо ж пільговик бажає отримувати кошти на рахунок, відкритий в іншому банку (не в “Ощадбанку), або через відділення “Укрпошти”, він має звернутися із відповідною заявою до органу ПФУ в обраний спосіб:

  • особисто до будь-якого сервісного центру ПФУ (перелік діючих сервісних центрів за посиланням);
  • поштою;
  • через особистий кабінет на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України.

Важливо: пільговики, які отримають кошти, зобов’язані самостійно сплачувати щомісяця вартість фактично спожитих житлово-комунальних послуг. Тобто “Ощадбанк” більше не адмініструватиме розрахунки пільговика з надавачами житлово-комунальних послуг, як це було при наданні пільги у грошовій безготівковій формі.

Зазначимо, що у лютому цього року середній розмір субсидії на житлово-комунальні послуги в Україні становить 1 684 грн. Субсидії отримують 2,3 млн домогосподарств. Як зауважив прем’єр-міністр Денис Шмигаль, уряд при цьому не підвищував і не підвищує тарифи на комунальні послуги.

Як правильно зафіксувати руйнування житла

Якщо житло було пошкоджено або зруйновано через російську агресію, громадяни можуть подати заявку на компенсацію збитків. Це можна зробити:

  • на порталі Дія;
  • через Центр надання адміністративних послуг;
  • через нотаріуса.

При фіксації пошкоджень або руйнувань слід дотримуватися кількох важливих правил:

  1. Намагайтеся зробити фото або відео хорошої якості, за можливості попередньо увімкніть на телефоні геолокацію.
  2. Під час зйомки прокоментуйте своє місцезнаходження, дату, час, деталі пошкодження (за можливості зафіксуйте відомості від третіх осіб, які попередньо мають представитися).
  3. Фіксуйте руйнування великим і малим планом, знімайте всі зовнішні та внутрішні пошкодження. Покажіть прилеглу територію й об’єкти, які є поруч.
  4. Збережіть відзняте у первинному вигляді: без використання графічних редакторів, написів тощо.
  5. Зробіть копії результатів зйомки та збережіть їх на різних носіях: флешці, файлообміннику тощо.

Застосунок про стан безпеки ваших близьких

В Україні створили застосунок Dobre (Добре — турбота про родину”), який повідомляє про стан безпеки ваших близьких. Мінреінтеграції рекомендує його зокрема для піклування щодо близьких з окупованих або небезпечних територій.

Програма дозволяє не турбувати їх постійними дзвінками та питаннями на кшталт “Як ти?” Цю інформацію можна отримати автоматично та в будь-який час. Застосунок працює навіть за слабкого сигналу мережі оператора.

У застосунку абонент створює базу контактів, яким передає свій статус:

  • “зелений” — показує, що у людини все добре;
  • “червоний” — сигналізує про небезпеку та потребу у допомозі.

Від своїх близьких він отримує аналогічну інформацію.

Користувач може самостійно налаштовувати періоди, коли йому приходитимуть сповіщення про статус його контактів. Якщо за встановлений інтервал часу вони не оновлюють інформацію про себе, всі контакти отримають сповіщення про можливе виникнення проблеми.

Завантажити застосунок можна на Android та iOS.

Як відновити паспорт під час воєнного стану

Якщо ви втратили паспорт у воєнний час, то оформити новий можна:

  • за місцем звернення особи, але лише на підконтрольній Україні території й там, де немає активних бойових дій;
  • незалежно від наявності чи відсутності довідки ВПО.

Спочатку треба подати заяву у поліцію (зразок за посиланням), зробити її копію й отримати підтвердження про її реєстрацію. Потім відвідайте одну з трьох установ:

  • підрозділ Державної міграційної служби України (ДМС);
  • Центр надання адміністративних послуг (ЦНАП);
  • Центр обслуговування громадян “Паспортний сервіс”.

Для оформлення нового паспорта з собою необхідно мати:

  • заяву, що подали до поліції;
  • витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань (у разі викрадення на території України);
  • квитанцію про сплату адміністративного збору або оригінал документа про звільнення від такої сплати;
  • документи про місце проживання, народження дітей, шлюб, ідентифікаційний номер тощо.

Попередні випуски дайджесту

В попередніх випусках дайджесту “Україна своїх підтримує” зокрема йшлося про:

Випуск # 1 від 15.11.2022:

  • оплата комунальних послуг на період дії воєнного стану;
  • державний інтернет-магазин “ДроваЄ“, де можна придбати дрова онлайн;
  • евакуація з небезпечних регіонів;
  • як отримати статус ВПО та грошову допомогу, переваги від реєстрації як ВПО.

Випуск # 2 від 22.11.2022:

  • грошова допомога мешканцям деокупованих територій;
  • як повідомити про вибухонебезпечні предмети, дії ворога та зрадників через чатбот “єВорог”.

Випуск # 3 від 29.11.2022:

  • Росію визнали державою-терористом — які наслідки;
  • що таке “Пункти незламності”, як їх знайти та чим там можуть допомогти;
  • як отримати безкоштовні дрова;
  • “довідку про прописку” (витяг про місце проживання) можна зробити в застосунку “Дія”;
  • 10 онлайн-помічників для переселенців.

Випуск # 4 від 06.12.2022:

  • як з грудня змінився розмір соціальних виплат та пенсій;
  • як отримати грошову допомогу від міжнародних організацій;
  • алгоритм дій, якщо рідні потрапили до ворожого полону.

Випуск # 5 від 13.12.2022:

  • як перевірити розмір житлової субсидії онлайн;
  • як зареєструвати новонароджених із небезпечних територій;
  • якщо людина зникла безвісти під час війни — алгоритм дій;
  • офіційні Telegram-канали обласних військових адміністрацій.

Випуск # 6 від 20.12.2022:

  • куди звертатися для здійснення евакуації;
  • як евакуювати маломобільну особу;
  • про нові послуги у “Дії” для ВПО.

Випуск # 7 від 27.12.2022:

  • скільки мільярдів доларів запланували для України союзники на 2023 рік;
  • про платформи з пошуку безоплатного житла при евакуації;
  • хороші новини щодо перевірок переселенців та надання грошової допомоги ВПО.

Випуск # 8 від 03.01.2023:

  • союзники допомагатимуть Україні до перемоги й після;
  • автоматичне нарахування соціальної допомоги від держави.

Випуск # 9 від 10.01.2023:

  • кеш-допомога жителям деокупованих територій;
  • грошова держдопомога евакуйованим; якщо затримують виплати — куди звертатись;
  • виплати тим, хто евакуюється потягами;
  • новий евакуаційний потяг з Донеччини;
  • отримання пенсій, субсидій, соцвиплат після евакуації;
  • як переселенцям оформити житлову субсидію;
  • де зняти готівку під час блекауту;
  • як отримати LED-лампи;
  • збільшення розміру компенсації за програмою “Муніципальна няня”;
  • нові номери телефонів з питань полонених.

Випуск # 10 від 24.01.2023:

  • розклад евакуаційних потягів;
  • немає зв’язку, а потрібен лікар — що робити;
  • заміна ламп на LED — старт програми;
  • як відновити пенсійне посвідчення;
  • безкоштовна психологічна допомога ВПО.

Випуск # 11 від 31.01.2023:

  • Україна отримає понад 330 танків;
  • “Укрпошта” надає посилки без документів;
  • безкоштовні сервіси психологічної допомоги під час війни;
  • як переселенцям отримати виплати у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності;
  • як депортованим українцям оформити посвідчення на повернення до України;
  • як оформити опікунство над дитиною під час війни (“тимчасове влаштування”);
  • якщо людина не виходить на зв’язок — що робити;
  • сервіси з пошуку зниклих безвісти;
  • як передати право керування авто через “Дію”.

Випуск # 12 від 07.02.2023:

  • новий пакет військової допомоги від США та переваги далекобійних ракет GLSDB;
  • як долучитися до штурмових бригад зі звільнення окупованих територій;
  • не тільки переселенці: хто має право на виплати ВПО;
  • онлайн-послуги для ВПО;
  • сервіси щодо відключення світла;
  • онлайн-застосунки для дітей в умовах війни.

Випуск # 13 від 14.02.2023:

  • майно знищене чи пошкоджене — що робити з кредитом;
  • як відновити пенсію після деокупації;
  • дітям не місце в районах бойових дій — як евакуюватися;
  • консультації щодо довідки ВПО — контакти “гарячих ліній”;
  • все про мінну безпеку — на одному сайті;
  • інформаційна безпека — рекомендації для близьких полонених;
  • грошова допомога на лікування для херсонців.

Тримаємося разом! Віримо у ЗСУ та перемогу України!

Прямий ефір