Україна своїх підтримує: дайджест для мешканців прифронтових територій (випуск #17 від 21.03.2023)

Це випуск #17 щотижневого інформаційного дайджесту для жителів прифронтових територій України від телеканалу FREEДOM. З нього ви дізнаєтесь:

  • Бахмут тримається — ситуація на фронті;
  • найголовніше зі звернень президента України;
  • Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт Путіна;
  • звільнені керівники трьох областей;
  • грошова допомога від Агентства ООН у справах біженців (УВКБ ООН);
  • примусова евакуація дітей із зон активних бойових дій;
  • графіки безоплатних евакуаційних потягів;
  • програма “Доступні ліки” під час війни;
  • де наразі зробити щеплення від COVID;
  • зникло покриття вашого мобільного оператора — як підключитися до іншого.

Представляємо зведення основних подій минулого тижня станом на 391-й день війни (21.03.2023).

Визволення України

Російські окупанти не полишають спроб виходу на адміністративні кордони Донецької та Луганської областей. Основні зусилля російські окупанти зосереджують на веденні наступальних дій на Лиманському, Бахмутському, Авдіївському, Мар’їнському та Шахтарському (район Вугледара) напрямках.

Донецька область

Наразі під тимчасовою окупацією Росії перебуває 50% Донецької області.

Українські захисники не залишають Бахмут і продовжують утримувати місто. Російські війська були близькі до оточення Бахмута. Однак нові штурмові сили ЗСУ пішли в контрнаступ і відтіснили противника. До оборони Бахмута долучилися сотні українських військових — вони атакують із землі та обстрілюють позиції армії РФ артилерією з навколишніх пагорбів, а також відсувають військових РФ від останньої головної магістралі, що веде до міста. Це дозволило зберегти лінію постачання, вивозу поранених тощо.

Росіянам вдалося зайняти східну частину Бахмута. Але і на півдні, і на півночі українські військові атакують супротивника. Бої за місто не припиняються і про оточення або відведення українських військ не йдеться.

Росія у спробах взяти місто перемелює сотні своїх солдатів. Втрати Кремля там уже близько 30 тисяч військових, близько третини — вбитими (щодоби — до 500 загиблих російських військовослужбовців, приблизно 900 поранених). За даними аналітиків, у боях за Бахмут Росія втратила в 5 разів більше солдатів, ніж Україна.

До повномасштабного російського вторгнення в Бахмуті мешкали понад 70 тисяч осіб. Сьогодні ж у місті залишаються близько 4 тисяч мирних жителів.

Навколо Бахмута. Графіка: Ukraine War Map

Ситуація в районі міста Авдіївка також залишається дуже напруженою. Військові РФ щодоби обстрілюють місто з різного виду озброєння — постійно летять ракети та снаряди важкої артилерії, почастішали авіанальоти. За день налічується до 10 ударів, здебільшого влучання припадають на центральну частину Авдіївки.

За словами мера міста Віталія Барабаша, від Авдіївського коксохімічного заводу практично нічого не залишилося, але по ньому росіяни продовжують бити, іноді по кілька разів на добу.

У місті залишаються цивільні, зокрема до 20 дітей. Також люди є в селах, які розташовані поруч з Авдіївкою. Евакуація мирних жителів триває щодня.

Віталій Барабаш зазначив, що коли починається затишшя під Бахмутом, іде загострення під Авдіївкою і навпаки: коли тихіше стає під Авдіївкою, загострюється ситуація під Бахмутом.

Навколо Авдіївки. Графіка: Ukraine War Map

Погіршилася ситуація і в населених пунктах, віддалених від лінії фронту. Обстрілу піддаються Костянтинівка, Слов’янськ, Краматорськ.

Нагадаємо, восени минулого року українська армія звільнила 40 населених пунктів Донеччини — це переважно Святогірська та Лиманська громади.

Луганська область

Луганська область наразі є тимчасово окупованою за винятком 12 звільнених населених пунктів (це приблизно 5% території регіону).

Проривів росіян на Луганському фронті немає, ситуація контрольована, попри намагання ворога атакувати.

На Кремінському напрямку українські захисники допомагають росіянам втрачати сучасну техніку, нині окупанти перейшли з танків Т-90 на Т-72, бо Т-90 закінчилися. Голова Сєвєродонецької райдержадміністрації Роман Власенко зазначив, що в районі Кремінної Росія сконцентрувала близько 10 тисяч військовослужбовців.

За понад півтора місяця активних наступальних дій у районі Кремінної просування військ РФ становить близько 3-4 км.

Ворог також атакує деокуповані селища, але українські захисники героїчно утримують їх під своїм контролем. Йдеться про Білогоровку, Стельмахівку та інші населені пункти.

Росіяни продовжують будувати лінії оборони в районі окупованих Лисичанська, Старобільська, Гірського.

Лінія фронту на Луганщині. Графіка: understandingwar.org

Репортажі телеканалу FREEДОМ з прифронтових регіонів за тиждень:

Бойові втрати противника

Загальні бойові втрати противника з 24.02.2022 до 20.03.2023 орієнтовно становлять:

  • особовий склад — близько 165 610 осіб ліквідовано (+5 810 за тиждень);
  • танки — 3 537 (+63);
  • бойові броньовані машини — 6 869 (+95);
  • артилерійські системи — 2 577 (+74);
  • реактивні системи залпового вогню (РСЗВ) — 507 (+14);
  • засоби ППО — 270 (+11);
  • літаки — 305 (+1);
  • гелікоптери — 290 (+1);
  • БпЛА — 2 160 (+51);
  • крилаті ракети — 907 (+0);
  • кораблі, катери — 18 (+0);
  • автомобільна техніка та автоцистерни — 5 416 (+62);
  • спеціальна техніка — 265 (+14).

Звернення президента України

Найголовніше зі звернень президента України Володимира Зеленського протягом тижня:

  • 17 березня Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт Путіна. Історичне рішення, з якого почнеться історична відповідальність. Керівник держави-терориста і ще одна посадова особа Росії офіційно стали підозрюваними у воєнному злочині — у депортації українських дітей.
  • У кримінальних провадженнях, які розслідуються нашими правоохоронцями, вже зафіксовано понад 16 тисяч випадків примусової депортації окупантом українських дітей. Але реальна, повна кількість депортованих може бути значно більшою. Наразі вдалося повернути трохи більш як 300 дітей з усіх, які були вивезені силою, вкрадені з України. Очевидно, що маємо повернути всіх.
  • Дуже жорстко на сході — дуже болісно. Треба знищити військову потугу ворога — і ми знищимо. Білогорівка і Марʼїнка, Авдіївка і Бахмут, Вугледар і Камʼянка — та всі інші місця, де зараз вирішується, яким буде наше майбутнє.
  • Щодо Бахмута є чітка позиція усієї Ставки [верховного головнокомандувача]: посилювати цей напрямок, знищувати окупанта максимально.
  • Кам’янське Запорізької області, Берислав Херсонської області, Марганець Дніпропетровської області, Авдіївка, Краматорськ і Костянтинівка Донецької області, Костянтинівка Сумської області… І ще десятки-десятки українських міст і сіл, які зазнали ударів російських терористів за цей тиждень — один тиждень. Мої співчуття всім, хто втратив рідних, своїх близьких…
  • 15 березня відбулося вже десяте засідання у форматі “Рамштайн”. Боєприпаси для наших воїнів, артилерія, танки, захист українського неба — усе це обговорювалось. Є рішення. Дякую Сполученим Штатам, які координують “Рамштайн”, та всім нашим партнерам за незмінну готовність допомагати.
  • Хочу окремо подякувати Данії. І за новий оборонний пакет для України, і за рішення про спеціальний фонд допомоги нашій державі обсягом 7 мільярдів данських крон — це мільярд доларів США.
  • Є нові оборонні пакети від наших друзів: від Канади, Німеччини, Франції, Естонії. Це стосується боєприпасів та амуніції, танків та артилерії. Є дуже потрібне рішення щодо [самохідних артилерійських установок] “Арчер” — дуже дякую Швеції. Рішення щодо [винищувачів] МіГів — дуже дякую Словаччині. Продовжують потужно допомагати Польща, Литва, Британія, Європейський Союз, Сполучені Штати та багато інших.
  • Уряд схвалив і пропонує Верховній Раді затвердити зміни до бюджету держави, понад пів трильйона гривеньна оборону, додатково. Усі кошти будуть спрямовані на фінансове забезпечення військових, на підтримку нашого сектору оборони держави, на оборонне обладнання, зокрема дрони.
  • Почалась уже друга посівна за час повномасштабної війни. Минулого року героїчні зусилля усіх працівників і працівниць аграрної сфери дозволили зберегти українське аграрне виробництво — глобальну роль України як гаранта продовольчої безпеки.
  • Станом на зараз понад 170 тисяч квадратних кілометрів нашої території залишаються небезпечними через ворожі міни та снаряди, що не розірвалися. Суттєва частина цієї території — це земля наших аграріїв, земля, що оброблялась. Від початку повномасштабної війни наші піротехніки й вибухотехніки обстежили вже понад 100 тисяч гектарів території. Вдалося знешкодити понад 400 тисяч ворожих снарядів. Понад 200 тисяч вибухонебезпечних предметів вже вилучено.
  • Ситуація в енергетиці нормалізована. Фактично на всій вільній території держави забезпечуємо енергетичні потреби українців — відповідно до можливостей генерації.
  • Цими днями наша благодійна платформа United24 перетнула межу в 300 мільйонів доларів внесків. Від людей із різних країн світу — понад сотня країн, тисячі й тисячі донорів. Звичайні люди, приватні компанії, які допомагають купувати дрони для наших військових, машини швидкої, ремонтувати лікарні, інфраструктуру.

Ордер на арешт Путіна

Міжнародний кримінальний суд (МКС) в Гаазі 17 березня видав ордер на арешт президента Російської Федерації Володимира Путіна та уповноваженої з прав дитини при президентові РФ Марії Львової-Бєлової.

Путіна і Львову-Бєлову обвинувачують у відповідальності за викрадення і незаконну депортацію цивільного населення з окупованої території України до Росії. Переважна більшість депортованих — українські діти.

Викрадення дітей відкриває шлях до звинувачення в геноциді, оскільки насильницька депортація дітей є однією з його прямих ознак. Таким чином, інші його прояви (вбивства, створення нестерпних умов життя та інші злочини) можна буде приєднувати до обвинувачення.

Наразі Путіна і Львову-Бєлову можуть заарештувати на території країн, які ратифікували Римський статут МКС. Таких країн — 123. Росія підписувала Римський статут, але не ратифікувала його.

Також вердикт МКС означає втрату Путіним імунітету як глави держави, позбавлення можливості подорожувати більшістю країн світу та блокування міжнародних перемовин із Росією.

Зеленим позначено країни, які визнають Римський статут. Ілюстрація: wikipedia.org

Звільнення керівників ОВА

15 березня президент Володимир Зеленський звільнив з посад глав трьох обласних військових адміністрацій (ОВА):

  • Сергія Гайдая — з посади голови Луганської ОВА (перебував на посаді з 25 жовтня 2019 року);
  • Максима Марченка — з посади голови Одеської ОВА (перебував на посаді з 1 березня 2022 року);
  • Сергія Гамалія — з посади голови Хмельницької ОВА (перебував на посаді з 3 грудня 2020 року).

Грошова допомога від УВКБ ООН

Агентство ООН у справах біженців (УВКБ ООН) відновило реєстрацію на отримання грошової допомоги для переселенців і постраждалих від війни осіб.

Сума допомоги2 220 гривень на кожного члена родини на місяць та покриває тримісячний період (тобто сумарно ви отримаєте 6 660 гривень).

На неї можуть розраховувати люди, які:

  • раніше не отримували виплат від міжнародних організацій;
  • і мають дохід менший ніж 5 400 гривень на місяць;
  • у пріоритеті — найбільш незахищені верстви населення.

Для подачі заявки необхідно звернутися в пункт збору даних у вашому регіоні або ж до мобільної групи, яка здійснює виїзди в межах області. Адреси та контакти пунктів — за посиланням.

Для заповнення заявки при собі необхідно мати:

  • документ, що посвідчує особу;
  • ідентифікаційний код;
  • свідоцтво про народження дітей;
  • номер банківської картки;
  • будь-які документи, що підтверджують приналежність до категорії вразливості.

Для збору даних мають бути присутні всі члени родини. Виключення — маломобільні громадяни. Для сімей, де є такі люди, допускається реєстрація без їхньої присутності за оригіналами документів за умови надання медичної довідки, що підтверджує їхній стан здоров’я.

Докладніше про грошову допомогу — див. на сайті Агентства ООН у справах біженців.

Примусова евакуація дітей

Кабінет міністрів України схвалив механізм примусової евакуації дітей із зон активних бойових дій.

Її проводитимуть у супроводі одного з батьків (або особи, яка їх замінює, або іншого законного представника). Відмови не допускаються, адже йдеться про життя дитини.

Підставою для обов’язкового вивезення буде рішення обласних військових адміністрацій, погоджене з органами військового командування та Координаційним штабом з питань проведення обов’язкової евакуації населення.

“Якщо дорослі не спроможні подбати про безпеку дитини, то це має зробити держава”, — прокоментувала рішення віцепрем’єр-міністерка України Ірина Верещук.

Наразі під відповідні критерії застосування примусової евакуації дітей із зон бойових дій підпадає ТІЛЬКІ БАХМУТ. Наразі там залишається біля 4 тисяч людей, серед яких приблизно 38 дітей.

“Не йдеться про відбирання дітей у батьків. Не йдеться про застосування фізичного примусу. Але юридична особливість примусової евакуації дітей полягає у тому, що принаймні один з батьків не має права відмовитись від евакуації й має супроводжувати дитину під час евакуації. Також слід пам’ятати про статтю 166 Кримінального кодексу, згідно з якою батьків може бути притягнуто до кримінальної відповідальності за свідоме піддання дитини фізичній небезпеці”, — додала Ірина Верещук.

Нагадаємо, якщо ви плануєте евакуюватися, то можете звертатись до Мінреінтеграції:

  • на цілодобову “гарячу лінію” 15-48;
  • для повідомлень через месенджери WhatsApp/Telegram/Viber діє номер (096) 078-84-33.

Безоплатні евакуаційні потяги

З небезпечних регіонів продовжують курсувати безоплатні евакуаційні потяги. Наразі жителі Донеччини, Запоріжжя та Херсона можуть виїхати безкоштовними евакуаційними потягами до центральних і західних регіонів.

Для того, щоб евакуюватися й отримати фінансову допомогу від держави (2 000 грн на кожного дорослого і 3 000 грн на дитину чи людину з особливими потребами), потрібно попередньо зареєструватися в органах місцевого самоврядування. При реєстрації на евакуацію потягом слід обов’язково повідомляти, до якої станції ви прямуєте.

Наразі курсують такі евакуаційні потяги:

  • № 119/120 “Запоріжжя — Кривий Ріг — Львів“. Відправлення зі станції Запоріжжя о 09:45, у Дніпро прибуває о 12:07, у Кривий Ріг — о 15:29, до кінцевої станції Львів — об 11:44.
  • № 110/109 “Херсон — Львів“. З Херсона він відправляється о 14:27 і слідує через станції Миколаїв, Шевченко, Біла Церква, Вінниця, Хмельницький, Тернопіль. Прибуття до Львова — наступного дня о 10:18.
  • № 234/233 “Покровськ — Дніпро — Львів“, який відправляється з початкової станції о 14:15 і прибуває до Львова наступного дня о 12:44. Потяг слідує через станції Дніпро, Шевченко, Вінницю, Хмельницький, Тернопіль.

Програма “Доступні ліки”

Попри війну в Україні продовжує діяти програма “Доступні ліки” — за нею громадяни можуть отримувати препарати безоплатно або з невеликою доплатою.

Дізнатися деталі про той чи інший препарат можна у актуальному реєстрі лікарських засобів МОЗ за посиланням.

До таблиці реєстру занесено таку інформацію:

  • назву діючої речовини (міжнародну непатентовану назву) та торговельну назву лікарського засобу (стовпці № 2 та № 3);
  • форму випуску та дозування (стовпці № 4 та № 5);
  • кількість одиниць лікарського засобу в одній споживчій упаковці (стовпець № 6);
  • назву і країну виробника ліків (стовпець № 8);
  • суму доплати за упаковку (стовпець № 16) й іншу інформацію.

Саме в останньому стовпці відображається інформація щодо суми доплати за упаковку або про ліки, які є безкоштовними. У повністю безкоштовних препаратах сума доплати буде позначена як 0,00 грн.

Знайти аптеку з “доступними ліками” допоможе:

  • оператор контакт-центру НСЗУ (Національної служби здоров’я України) за номером 16-77. Усі дзвінки зі стаціонарних та мобільних телефонів — безоплатні;
  • електронна карта аптек-учасниць програми за посиланням;
  • візуально такі аптеки мають на дверях наліпку “Тут є “Доступні ліки”, а ті, де можна отримати інсулін, мають наліпку “+Інсуліни”.

Про те, яку інформацію має містити рецепт на препарати за програмою “Доступні ліки”, детальніше — за посиланням сайту МОЗ.

Як почати користуватися програмою “Доступні ліки” під час воєнного стану, теж можна дізнатися на сайті МОЗ — за посиланням.

Вакцинація від COVID-19

Під час війни COVID-19 нікуди не зник, тому подбайте про свій захист!

Зробити щеплення можна у найближчому пункті щеплення та у центрах масової вакцинації. Перелік і контакти пунктів та центрів вакцинації проти COVID-19 можна дізнатися за посиланням або за номером 0 800-60-20-19.

До окремих категорій пацієнтів та організованих колективів можуть виїжджати мобільні бригади. Умови виклику мобільної бригади можна дізнатися на сайті МОЗ “Вакцинація від COVID-19” (пункт “Як записатися на вакцинацію”) або за номером 0 800-60-20-19.

Якщо зникло покриття мобільного оператора

На період воєнного стану в Україні діє послуга “Безкоштовний національний роумінг”. Тому якщо зникло покриття вашого мобільного оператора, то можна підключитися до іншого доступного оператора.

Така можливість особливо актуальна в умовах перебоїв з електропостачанням.

Як це робиться:

  • для Android: Налаштування — Мобільна мережа (Підключення) — Оператор.
  • для iOS: Параметри — Стільникові дані — Вибір мережі.

У Мінреінтеграції зазначили, що національний роумінг дуже потрібний для мешканців прифронтових територій. Особливо коли людина хоче повідомити про бажання евакуюватися.

Попередні випуски дайджесту

В попередніх випусках дайджесту “Україна своїх підтримує” зокрема йшлося про:

Випуск # 1 від 15.11.2022:

  • оплата комунальних послуг на період дії воєнного стану;
  • державний інтернет-магазин “ДроваЄ“, де можна придбати дрова онлайн;
  • евакуація з небезпечних регіонів;
  • як отримати статус ВПО та грошову допомогу, переваги від реєстрації як ВПО.

Випуск # 2 від 22.11.2022:

  • грошова допомога мешканцям деокупованих територій;
  • як повідомити про вибухонебезпечні предмети, дії ворога та зрадників через чатбот “єВорог”.

Випуск # 3 від 29.11.2022:

  • Росію визнали державою-терористом — які наслідки;
  • що таке “Пункти незламності”, як їх знайти та чим там можуть допомогти;
  • як отримати безкоштовні дрова;
  • “довідку про прописку” (витяг про місце проживання) можна зробити в застосунку “Дія”;
  • 10 онлайн-помічників для переселенців.

Випуск # 4 від 06.12.2022:

  • як з грудня змінився розмір соціальних виплат та пенсій;
  • як отримати грошову допомогу від міжнародних організацій;
  • алгоритм дій, якщо рідні потрапили до ворожого полону.

Випуск # 5 від 13.12.2022:

  • як перевірити розмір житлової субсидії онлайн;
  • як зареєструвати новонароджених із небезпечних територій;
  • якщо людина зникла безвісти під час війни — алгоритм дій;
  • офіційні Telegram-канали обласних військових адміністрацій.

Випуск # 6 від 20.12.2022:

  • куди звертатися для здійснення евакуації;
  • як евакуювати маломобільну особу;
  • про нові послуги у “Дії” для ВПО.

Випуск # 7 від 27.12.2022:

  • скільки мільярдів доларів запланували для України союзники на 2023 рік;
  • про платформи з пошуку безоплатного житла при евакуації;
  • хороші новини щодо перевірок переселенців та надання грошової допомоги ВПО.

Випуск # 8 від 03.01.2023:

  • союзники допомагатимуть Україні до перемоги й після;
  • автоматичне нарахування соціальної допомоги від держави.

Випуск # 9 від 10.01.2023:

  • кеш-допомога жителям деокупованих територій;
  • грошова держдопомога евакуйованим; якщо затримують виплати — куди звертатись;
  • виплати тим, хто евакуюється потягами;
  • новий евакуаційний потяг з Донеччини;
  • отримання пенсій, субсидій, соцвиплат після евакуації;
  • як переселенцям оформити житлову субсидію;
  • де зняти готівку під час блекауту;
  • як отримати LED-лампи;
  • збільшення розміру компенсації за програмою “Муніципальна няня”;
  • нові номери телефонів з питань полонених.

Випуск # 10 від 24.01.2023:

  • розклад евакуаційних потягів;
  • немає зв’язку, а потрібен лікар — що робити;
  • заміна ламп на LED — старт програми;
  • як відновити пенсійне посвідчення;
  • безкоштовна психологічна допомога ВПО.

Випуск # 11 від 31.01.2023:

  • Україна отримає понад 330 танків;
  • “Укрпошта” надає посилки без документів;
  • безкоштовні сервіси психологічної допомоги під час війни;
  • як переселенцям отримати виплати у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності;
  • як депортованим українцям оформити посвідчення на повернення до України;
  • як оформити опікунство над дитиною під час війни (“тимчасове влаштування”);
  • якщо людина не виходить на зв’язок — що робити;
  • сервіси з пошуку зниклих безвісти;
  • як передати право керування авто через “Дію”.

Випуск # 12 від 07.02.2023:

  • новий пакет військової допомоги від США та переваги далекобійних ракет GLSDB;
  • як долучитися до штурмових бригад зі звільнення окупованих територій;
  • не тільки переселенці: хто має право на виплати ВПО;
  • онлайн-послуги для ВПО;
  • сервіси щодо відключення світла;
  • онлайн-застосунки для дітей в умовах війни.

Випуск # 13 від 14.02.2023:

  • майно знищено чи пошкоджене — що робити з кредитом;
  • як відновити пенсію після деокупації;
  • дітям не місце в районах бойових дій — як евакуюватися;
  • консультації щодо довідки ВПО — контакти “гарячих ліній”;
  • все про мінну безпеку — на одному сайті;
  • інформаційна безпека — рекомендації для близьких полонених;
  • грошова допомога на лікування для херсонців.

Випуск # 14 від 21.02.2023:

  • пенсії проіндексують на 20%;
  • які соцвиплати продовжуються автоматично, а які треба переоформлювати;
  • оновлено Перелік територій, який впливає на виплати переселенцям;
  • наразі субсидії на житлово-комунальні послуги — тільки грошима;
  • як правильно зафіксувати руйнування житла для заяви на компенсацію збитків;
  • корисний застосунок про стан безпеки ваших близьких;
  • як відновити паспорт під час воєнного стану.

Випуск # 15 від 28.02.2023:

  • річниця початку повномасштабної війни;
  • новий пакет військової допомоги від США;
  • безкоштовна евакуація з небезпечних і прифронтових регіонів;
  • пенсії родинам зниклих безвісти;
  • сервіси з вивчення української мови.

Випуск # 16 від 07.03.2023:

  • Україна — у 20-ці найвпливовіших країн світу;
  • грошова допомога від Норвезької ради;
  • безкоштовне розміщення переселенців — контакти за регіонами;
  • якщо затримують виплати ВПО — причини та що робити;
  • обов’язкова евакуація із Куп’янського району;
  • безкоштовне протезування;
  • новинки “Дії”: витяг про місце проживання дитини та заява на шлюб.

Тримаємося разом! Віримо у ЗСУ та перемогу України!

Прямий ефір