Україна своїх підтримує: дайджест для мешканців прифронтових територій (випуск #61 від 12.03.2024)

Це випуск #61 щотижневого дайджесту для жителів прифронтових територій України від телеканалу FREEДOM. З нього ви дізнаєтесь:

  • ситуація на фронті;
  • найголовніше зі звернень президента України;
  • субсидії для переселенців — як оформити;
  • подача заяви на субсидію на порталі “Дія” — за 10 хвилин;
  • ідентифікація пенсіонерів-ВПО в “Ощадбанку” — як пройти та міфи про блокування рахунків;
  • евакуація дітей з небезпечних районів Харківщини та Донеччини;
  • мобільний аптечний пункт працює на Миколаївщині;
  • блокування мовлення країни-агресора у прикордонних районах — новий проєкт Держспецзв’язку.

Представляємо зведення основних подій минулого тижня станом на 748-й день війни (12.03.2024).

Визволення України

На всіх напрямках фронту в Україні тривають бої. Українські захисники продовжують завдавати окупаційним військам втрат в живій силі та техніці, виснажують ворога вздовж всієї лінії зіткнення.

СХІД

У Донецькій області на Бахмутському напрямку позиційні бої тривають біля Богданівки, Іванівського, Кліщіївки та Андріївки. Та жодних підтверджених змін на лінії фронту в цьому районі не відбулося, йдеться у звіті американського Інституту вивчення війни (ISW). На цій ділянці фронту ворог не знижує інтенсивності застосування тактичної та безпілотної авіації.

Одна з ключових цілей російських окупаційних військ на Бахмутському напрямку — захопити місто Часів Яр, що під Бахмутом. Окупаційні війська розглядають населений пункт як ключовий для продовження наступу на Костянтинівку та Краматорсько-Слов’янську агломерацію. (Докладніше: Запеклі бої, перекидання військових підрозділів та кругова оборона: битва за Часів Яр в огляді експертів).

Однак провести наступ загарбники не можуть. Часів Яр є стратегічною висотою, на якій розташована українська артилерія, що дає ЗСУ змогу контролювати росіян і не давати їм можливості наступати. (Докладніше: Рух на Часів Яр жодних успіхів окупантам не приносить — про обстановку на Бахмутському напрямку розповів військовий експерт).

Бахмутський напрямок. Графіка: deepstatemap.live

На Авдіївському напрямку Донецької області ворог атакує в районі населених пунктів Бердичі, Орлівка, Тоненьке, Первомайське.

Через три тижні після захоплення Авдіївки окупанти просунулися приблизно на 6 км від його центру в напрямку Орлівки та окупували села Сєверне і Ласточкине. Силам оборони вдалося зупинити наступ. (Докладніше: Потенціал російської армії на Авдіївському напрямку є, але ЗСУ вдається стримувати наступ, — Ступак).

Як заявив речник Оперативно-стратегічного угруповання військ “Таврія” Дмитро Лиховій, ситуація на Авдіївському напрямку стабілізувалася, а російські війська досягають лише локальних незначних успіхів. Так, окупанти нещодавно просунулися в центральній частині Орлівки та незначно — на південь від Тоненького, зазначають аналітики ISW.

Авдіївський напрямок. Графіка: deepstatemap.live
Лінія фронту на Донеччині. Графіка: deepstatemap.live

На Куп’янському напрямку позиційні бої тривають на північний схід від Куп’янська біля Синьківки, а також в районі Кислівки. Підтверджених змін на цій ділянці фронту не зафіксовано.

Куп’янський напрямок. Графіка deepstatemap.live

На Лиманському напрямку російські окупанти намагалися атакувати позиції Сил оборони поблизу населених пунктів Терни та Спірне Донецької області. За даними аналітиків ISW, російські війська нещодавно просунулися на схід від Тернів.

Лиманський напрямок. Графіка deepstatemap.live

ПІВДЕНЬ

На Оріхівському напрямку російські окупанти намагаються атакувати позиції українських військ в районі Роботиного, Вербового Запорізької області. Для росіян важливо вирівняти лінію зіткнення в Запорізькій області, знищивши Роботинський плацдарм.

За словами аналітиків, “зрізання” Роботинського виступу має для окупантів певний тактичний сенс. Уже понад шість місяців перед ворожими військами стоїть таке завдання, однак у них нічого не виходить. (Докладніше: Чому окупанти хочуть відбити Роботинський виступ, пояснив Крамаров).

В районі Роботиного. Графіка: deepstatemap.live
Лінія фронту в Запорізькій області. Графіка deepstatemap.live

На Херсонському напрямку ЗСУ утримують позиції на лівобережжі Дніпра на Херсонщині поблизу села Кринки. Російські окупанти намагаються повернути втрачені позиції, але українські військові продовжують завдавати їм вогневої поразки. Українські прикордонники продовжують знищувати російську техніку та склади на лівобережжі області. 

Путін неодноразово рапортував ЗМІ, що українські морські піхотинці на лівому березі вже “практично нейтралізовані”.

“Але ми не тільки там стоїмо, ми проводимо дуже потужні операції з активним маневруванням, підтримкою з правого берега і з катерами”, — сказав колишній керівник Служби зовнішньої розвідки України Микола Маломуж. (Докладніше: ЗСУ продовжують утримувати Кринки: про стратегічну значущість плацдарму висловився військовий оглядач).

Навколо Кринок. Графіка deepstatemap.live
Лінія фронту на Херсонщині. Графіка deepstatemap.live

Репортажі телеканалу FREEДОМ з прифронтових регіонів за тиждень:

Бойові втрати противника

Загальні бойові втрати противника з 24.02.2022 до 11.03.2024 орієнтовно становлять:

  • особовий склад — близько 424 980 осіб ліквідовано (+ 7 030 за тиждень); 
  • танки — 6 739 (+91);
  • бойові броньовані машини — 12 874 (+214);
  • артилерійські системи — 10 499 (+289);
  • реактивні системи залпового вогню (РСЗВ) — 1 016 (+12);
  • засоби ППО — 711 (+13);
  • літаки — 347 (+0);
  • гелікоптери — 325 (+0);
  • БпЛА — 8 141 (+296);
  • крилаті ракети — 1 919 (+3);
  • кораблі, катери — 25 (+0);
  • підводні човни — 1 (+0); 
  • автомобільна техніка та автоцистерни — 13 826 (+452);
  • спеціальна техніка — 1 686 (+65).

Звернення президента України

Найголовніше зі звернень президента України Володимира Зеленського протягом тижня:

  • 6 березня — зустріч із прем’єр-міністром Греції Кіріакосом Міцотакісом в Одесі. Разом ушанували пам’ять загиблих від удару російського “Шахеда” 2 березня. Головним питанням на перемовинах була наша оборона, можливості в активних діях та в захисті, ППО. За минулу ніч тільки по Одесі запустили 20 “Шахедів”. Сьогоднішній ранок — чергова ракетна атака проти міста. Є поранені, є загиблі… Потрібно більше захисту. (Докладніше: Греція допоможе Україні у відновленні після ударів РФ і збільшить військові поставки — заяви влади (ВІДЕО).
  • 7 березня — Росія завдала удару по Сумах. Є поранені, загиблі. Мої співчуття усім, хто втратив рідних та близьких. Російська держава обов’язково відповість за це зло.
  • 10 березня — за одну ніч на цю неділю українським воїнам вдалося збити 35 “Шахедів. Загалом від початку березня російські терористи застосували проти України вже 175 таких дронів. 151 із них були збиті. І це — дуже важливий результат. 
  • 7 березня — підписав два укази про відзначення державними нагородами наших воїнів: ще 520 військовослужбовців ЗСУ. І сьогодні ж є указ про звільнення в запас строковиків — тих, хто був призваний на військову службу ще до початку повномасштабного вторгнення РФ. Вручив сертифікати на квартири Героям України та родинам загиблих Героїв.
  • 5 березня — є новий крок Міжнародного кримінального суду: ордери на арешт двох представників російського військового керівництва. Командувачів російських убивць — дальньої авіації та Чорноморського флоту держави-терориста. Вони здійснювали та здійснюють удари проти нашої енергетики, цивільної інфраструктури. Це очевидні воєнні злочини Росії та злочини проти людяності. (Докладніше: Ордери МКС на арешт двох військових командирів РФ: особливості міжнародного правосуддя обговорили експерти).
  • 8 березня — візит у Туреччину. Стамбул. Відбулись продуктивні перемовини. Підписано угоду, яка спрощує нашу торгівлю та усуває перешкоди для бізнесу. Дякую пану президенту Реджепу Таїпу Ердогану за зусилля для звільнення наших громадян із російського полону. Передав список громадян України, зокрема кримських татар, які були репресовані Росією на окупованій території та утримуються в російських тюрмах і таборах у надзвичайно жорстоких, нелюдських умовах. Маємо звільнити їх усіх — і воїнів, і цивільних. (Докладніше: “Візит Зеленського до Туреччини — дуже продуктивний і позитивний за всіма параметрами”: розбір експерта-міжнародника). Верфі [у Стамбулі], де будують корвети для наших Військово-морських сил. Ознайомився зі ступенем готовності та оснащенням корвета “Іван Мазепа”, поспілкувався з військовослужбовцями ВМС України. Ознайомився з перебігом будівництва другого корвета класу Ada — присвоїв йому ім’я гетьмана Івана Виговського. (Докладніше: Зеленський ознайомився з будівництвом корветів для ВМС України та зустрівся з українськими військовими в Туреччині (ФОТО, ВІДЕО).
  • 7 березня — зустріч із міністром оборони Великої Британії Грантом Шаппсом, який був з візитом в Україні. Обговорили подальшу взаємодію, пріоритети — ППО, далекобійна зброя, артилерія. Погодив і кандидатуру посла України у Великій Британії — генерал Валерій Залужний. МЗС України направило відповідний запит.
  • 7 березня — у Європі ще одна держава стала більш захищеною від російського зла: завершуються процедури щодо вступу Швеції в НАТО. Сильний союзник і країна, якій можна довіряти. Я вітаю кожного у Швеції та кожного у Євроатлантиці. (Докладніше: Посилення Альянсу, відмова від нейтралітету і проблеми для РФ: вступ Швеції до НАТО в огляді експертів).

Допомога союзників

НОРВЕГІЯ приєдналася до коаліції щодо посилення протиповітряної оборони України. Крім того, держава виділить понад 150 млн дол. на ініціативу Чехії щодо закупівлі боєприпасів для України у третіх країнах. (Докладніше: Норвегія приєдналася до коаліції щодо посилення української ППО).

ЛИТВА передала Україні черговий пакет військової допомоги, до якого увійшли артилерійські снаряди калібру 155 мм. Окрім постійної передачі військової техніки та обладнання, країна активно навчає українських військових, надає можливість лікування та реабілітації, готує експертні консультації та виділяє кошти в міжнародні фонди для підтримки України. Також Литва виділить 5 млн євро на реконструкцію шкіл і дитячих садків в Україні.

ВЕЛИКА БРИТАНІЯ виділить 325 млн фунтів стерлінгів на закупівлю FPV-дронів, ударних безпілотників, а також розвідувальних та морських БпЛА для України.

КАНАДА долучилася до роботи коаліції, що забезпечує Україну безпілотниками. Минулого місяця Оттава передала Києву 800 розвідувальних дронів.

Нагадаємо, Нідерланди виділять 100 млн євро на закупівлю боєприпасів для України. Про це  — у випуску #60 дайджесту. Уряд Данії анонсував новий пакет військової допомоги Україні на суму майже 250 млн дол., а Велика Британія посилить артилерійські резерви України пакетом боєприпасів вартістю близько 310 млн дол. — див. у випуску #59 дайджесту. Фінляндія надала Україні пакет військової допомоги на близько 190 млн євро — див. у випуску #57.

Субсидії для ВПО

Внутрішньо переміщені особи, які не зареєстровані, але фактично проживають у квартирі чи будинку, мають право на субсидію, повідомляє Урядовий портал.

Для цього не потрібно мати договір оренди.

Необхідні документи:

  • заява про призначення субсидії (за встановленою формою);
  • декларація про доходи та витрати (за встановленою формою), в якій зазначаються дані про членів родини, що проживають у приміщенні (зразки обох цих документів доступні за посиланням на офіційний сайт Мінсоцполітики);
  • паспорт і реєстраційний номер облікової картки платника податків (РНОКПП);
  • копія довідки про статус ВПО.

Щоб отримати субсидію, можна звертатися до:

  • посадових осіб виконавчого органу сільської, селищної, міської ради відповідної територіальної громади;
  • центру надання адміністративних послуг (ЦНАП);
  • сервісного центру Пенсійного фонду України.

Житлову субсидію також можна оформити в електронній формі, обравши один із сервісів: 

  • портал “Дія“, ввівши в пошуку “Заява на субсидію”;
  • портал електронних послуг ПФУ;
  • мобільний застосунок Пенсійного фонду України (можна завантажити для Android та для IOS).

Розмір допомоги залежить від вартості житлово-комунальних послуг, якими користується родина, і від рівня її доходів. При цьому допомога на проживання, що надається ВПО, не враховується до сукупного доходу при призначенні житлової субсидії.

Заява на призначення субсидії у “Дії”

З березня претенденти на призначення житлової субсидії отримали ще одну можливість для подання спрощеної заяви — через портал “Дія”, інформує Пенсійний фонд України.

У заяву, яка подається за спрощеною процедурою, вносяться лише персональні дані:

  • прізвище, ім’я та по батькові;
  • серія і номер паспорта;
  • реєстраційний номер облікової картки платника податків (РНОКПП) заявника та осіб, які входять до складу домогосподарства;
  • адреса та рахунок в банку (у форматі ІВАN), на який буде йти виплата.

Решта інформації, необхідної для визначення права домогосподарства на субсидію, отримується з державних реєстрів.

Як зазначили у Мінцифри, завдяки оновленням відтепер заяву на призначення субсидії можна подати за 10 хвилин, оскільки більшість документів автоматично підтягуються з реєстрів. Раніше процес тривав близько пів години. Спрощена заява стала можлива завдяки меншій кількості полів для заповнення даних — 7 замість 21

Крім “Дії”, оформити субсидію можна:

  • в паперовій формі — через сервісний центр Пенсійного фонду чи уповноважених посадових осіб виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, або поштою;
  • в електронній формі — через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України.

Ідентифікація в “Ощадбанку” — фейки про блокування рахунків

Пенсіонери-ВПО “першої хвилі”, тобто ті, хто перемістився до 24 лютого 2022 року, мають кожні шість місяців проходити ідентифікацію задля продовження виплати пенсії. У мережі поширюють інформацію про те, що блокують рахунки тим пенсіонерам, які цього не зробили. Однак це не відповідає дійсності, інформують правозахисники проєкту “Юридичний порадник для ВПО“.

В нормативних актах, які регулюють сферу соціального забезпечення, немає жодної норми, яка б передбачала таке блокування, наголошують правозахисники. У Мінсоцполітики немає ані повноважень, ані технічної можливості впливати на діяльність банків щодо блокування банківських карток.

Блокування рахунків, на яких тривалий час відсутній рух коштів, здійснюється банками на підставі їхніх внутрішніх правил. Однак це не сфера впливу держави.

“Якщо пенсіонер з числа внутрішньо переміщених осіб, який став на облік як ВПО до 24.02.2022, не користується своєю банківською карткою протягом тривалого періоду (не менше 6 місяців), і по такій картці немає руху коштів, пенсія такій особі продовжує нараховуватись, але до моменту зʼясування обставин не перераховується на її картковий рахунок”, — пояснили правозахисники.

Що відбувається з пенсією, якщо рахунок заблокований банком?

Поки пенсіонер не підтвердить свою особу — не пройде ідентифікацію — пенсія і далі нараховується Пенсійним фондом, але не перераховується на картку. Щойно людина виходить на зв’язок і підтверджує свою особу, нараховані виплати перераховуються такому пенсіонеру на його рахунок.

До 31 березня 2024 року вказаній категорії пенсіонерів з числа ВПО необхідно пройти ідентифікацію в один з доступних способів:

  • особисто звернутися із документом, що посвідчує особу, до сервісних центрів Пенсійного фонду;
  • авторизуватися в особистому електронному кабінеті на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду за допомогою електронного підпису “Дія.Підпис”;
  • у разі проживання за кордоном особисто звернутися до закордонної дипломатичної установи України для посвідчення факту, що особа є живою;
  • пройти ідентифікацію по відеоконференцзв’язку.

Детальну інструкцію про те, як можна пройти ідентифікацію, дивіться за посиланням на сторінці Мінцополітики у Facebook.

Нагадаємо, з 1 березня 2024 року в Україні розпочалась індексація пенсій — для понад 10 млн громадян виплати підвищили на 8%. Докладніше — див. випуск #59 дайджесту.

Евакуація дітей на Донеччині та Харківщині

Через безпекову ситуацію у чотирьох населених пунктах Донеччини та двох громадах Харкіщини запроваджено примусову евакуацію дітей, інформує Мінреінтеграції.

Донецька область

Загалом планується евакуювати 28 дітей з їхніми батьками або іншими законними представниками.

У більш безпечних регіонах евакуйовані діти разом із супроводжуючими особами будуть забезпечені:

  • безкоштовним прихистком;
  • фінансовою та гуманітарною допомогою;
  • психологічною підтримкою.

Евакуація здійснюється безкоштовно. Для попереднього запису необхідно зателефонувати на “гарячу лінію” Донецької ОВА з питань проведення евакуації за номером: 0-800-408-911.

Харківська область

Координаційний штаб з питань обов’язкової евакуації підтримав рішення Харківської ОВА про примусову евакуацію 161 дитини з окремих населених пунктів Куп’янського району.

Для попереднього запису необхідно зателефонувати на “гарячу лінію” Харківської ОВА з питань проведення евакуації за номером: 0-800-339-291.

Також про бажання евакуюватися з прифронтових регіонів можна повідомити на “гарячу лінію” Мінреінтеграції 15-48 або написати у месенджери WhatsApp/Telegram/Viber на номер: +38 (096) 078-84-33.

Нагадаємо, з 4 лютого з Донеччини до Житомирської області здійснюється евакуація спеціальним поїздом 1 раз на 8 днів по парних числах — див. випуск #56 дайджесту.

Мобільна аптека на Миколаївщині

У Миколаївській області розпочав роботу мобільний аптечний пункт. Він курсуватиме між п’ятьма селами області, в яких відсутні стаціонарні аптечні заклади, інформує Миколаївська обласна військова адміністрація.

Завдяки мобільному аптечному пункту мешканці цих сіл отримають доступ до необхідних лікарських засобів, зокрема передбачених програмою “Доступні ліки”. Започаткований соціальний проєкт матиме подальше розширення.

Нагадаємо, у серпні 2023 року Уряд ухвалив постанову, якою дозволив ліцензіатам із роздрібної торгівлі лікарськими засобами утворювати мобільні аптечні пункти. Такі аптеки можуть функціонувати у сільській місцевості, де відсутні аптечні пункти. А на період воєнного стану — на прифронтових територіях.

Блокування мовлення РФ на прикордонних територіях

В Україні побудують систему блокування трансляції програм російських ворожих теле- та радіоканалів на прикордонних територіях. На ці цілі Кабінет міністрів виділив Державній службі спеціального зв’язку та захисту інформації України 152 млн грн з резервного фонду державного бюджету, інформує Держспецзв’язку.

Система діятиме у дев’яти областях:

  • Волинській;
  • Рівненській;
  • Житомирській;
  • Київській;
  • Чернігівській;
  • Сумській;
  • Харківській;
  • Вінницькій;
  • Одеській.

Реалізація проєкту дасть можливість витіснити “русский мир” з інформаційного простору України. Вплив російської пропаганди на українське населення буде зменшено, а рівень інформаційної безпеки України — зросте, наголосили у Держспецзв’язку.

Попередні випуски дайджесту

В попередніх випусках дайджесту “Україна своїх підтримує” зокрема йшлося про:

Тримаємося разом! Віримо у ЗСУ та перемогу України!

Прямий ефір