Україна своїх підтримує: дайджест для мешканців прифронтових територій (випуск #47 від 28.11.2023)

Це випуск #47 щотижневого дайджесту для жителів прифронтових територій України від телеканалу FREEДOM. З нього ви дізнаєтесь:

  • ситуація на фронті — ЗСУ утримують позиції на лівобережжі Херсонщини;
  • найголовніше зі звернень президента України;
  • чи підвищать тарифи на комунальні послуги з нового року;
  • додаткові кошти на дрова та вугілля — що зміниться;
  • оплату тимчасово непрацюючим за суспільно корисні роботи збільшили у півтора раза;
  • зміни у порядку виплат ВПО;
  • безоплатні медичні послуги для ВПО;
  • новини програми пільгових кредитів на житло для ВПО;
  • працевлаштування та навчання ВПО;
  • у застосунку “Дія” можна замовити доставку нового посвідчення водія;
  • новини програми “єРобота”;
  • безпека дитини в інтернеті під час онлайн-навчання — корисні поради батькам;
  • психологічна допомога — добірка онлайн-платформ.

Представляємо зведення основних подій минулого тижня станом на 643-й день війни (28.11.2023).

Визволення України

Контрнаступ Сил оборони України триває. На сході — інтенсивні російські штурми. ЗСУ утримують позиції на лівобережжі Херсонщини.

СХІД                                          

На Бахмутському напрямку Сили оборони України продовжують штурмові дії південніше міста Бахмут, завдають ворогу втрат у живій силі та техніці, закріплюються на досягнутих рубежах.

Російські окупанти, за підтримки авіації, ведуть штурмові дії в районі Кліщіївки, Андріївки, Богданівки, Іванівського. Їхні атаки безуспішні.

Загарбники зосереджуються на досягненні невеликих тактичних успіхів, промацують лінію фронту і здійснюють удари з безпілотників вночі, зазначають аналітики американського Інституту вивчення війни (ISW).

Усі позиції, які раніше зайняли Сили оборони України в районі Бахмута, залишаються під їхнім контролем. Заяви російських пропагандистів про те, що українські захисники були вибиті з деяких районів, не відповідають дійсності. Проте ситуація в районі Бахмута — напружена. (Докладніше: Ситуація в районі Бахмута залишається напруженою, Сили оборони утримують позиції — подробиці від “Привида”).

Навколо Бахмута. Графіка: deepstatemap.live

На Авдіївському напрямку російська окупаційна армія не полишає спроб оточити місто Авдіївка. Українські військові тримають оборону та завдають росіянам значних втрат.

Окупаційні війська безуспішно атакували поблизу Новокалинового і Новобахмутівки, а також на північ від Ласточкиного, біля Степового, Авдіївки, йдеться у звіті ISW.

Російські війська під Авдіївкою застосовують тактику приватної військової компанії “Вагнер”. Відправляють в атаки малі піхотні групи, які регулярно змінюють одна одну. Крім того, на Авдіївському напрямку спостерігається зниження активності авіації та бронетехніки. (Докладніше: Окупанти зазнають під Авдіївкою великих втрат і використовують тактику “вагнерівців”, — військовий оглядач).

Експерти зазначають, що наразі російське військове керівництво зробило Авдіївку основною ціллю на Донеччині заради гучних політичних заяв. Саме тому російські окупанти гинуть сотнями на цьому напрямку з жовтня. (Докладніше: За будь-яку ціну взяти місто “під ялинку” для Путіна: що говорять аналітики про бої за Авдіївку).

Навколо Авдіївки. Графіка: deepstatemap.live
Лінія фронту на Донеччині. Графіка: deepstatemap.live

Російські війська продовжують атаки на лінії Куп’янськ — Сватове — Кремінна, але не досягли жодних підтверджених успіхів.

ЗС РФ безуспішно атакували на Куп’янському напрямку поблизу Петропавлівки, Синьківки, Іванівки і Стельмахівки. На Лиманському напрямку загарбники наступальних операцій не проводили.

Купянський напрямок. Графіка deepstatemap.live
Лиманський напрямок. Графіка deepstatemap.live

ПІВДЕНЬ

Сили оборони України продовжують наступальну операцію на Мелітопольському напрямку, завдають окупаційним військам втрат в живій силі та техніці.

Росіяни намагалися покращити свої позиції біля Роботиного, Новопрокопівки та Вербового, успіху не мали. Українські військові дещо просунулися вперед біля траси Т0408 “Оріхів — Токмак”, на північ від Новопрокопівки, йдеться у звіті ISW.

В районі Роботиного. Графіка deepstatemap.live
Лінія фронту в Запорізькій області. Графіка deepstatemap.live

На Херсонському напрямку українські військові ведуть контрбатарейну боротьбу, наносять вогневе ураження по тилах противника і надалі утримують позиції на лівобережжі Дніпра Херсонської області.

Російська сторона почала використовувати касетні боєприпаси. Однак всі спроби російських військ відкинути Збройні сили України з району біля села Кринки — по лінії плацдармів — закінчилися тактичною поразкою окупантів, заявив військово-політичний аналітик Дмитро Снєгирьов. (Докладніше: Російські окупанти розуміють, що їхня можливість утримати Олешки — під питанням, — військовий аналітик).

За даними ISW, як російські, так і українські сили просунулися в межах Кринок, що свідчить про те, що в населеному пункті тривають інтенсивні бої і позиції часто переходять з рук в руки.

Українська армія просувається, а росіянам, щоб зупинити цей наступ, потрібно перекинути якісь боєздатні війська з інших відрізків фронту, зазначають аналітики.

Лінія фронту на Херсонщині. Графіка deepstatemap.live

Репортажі телеканалу FREEДОМ з прифронтових регіонів за тиждень:

Бойові втрати противника

Загальні бойові втрати противника з 24.02.2022 до 27.11.2023 орієнтовно становлять:

  • особовий склад — близько 325 580 осіб ліквідовано (+6 370 за тиждень);
  • танки — 5520 (+81);
  • бойові броньовані машини — 10 282 (+114);
  • артилерійські системи — 7 875 (+127);
  • реактивні системи залпового вогню (РСЗВ) — 907 (+8);
  • засоби ППО — 597 (+9);
  • літаки — 323 (+0);
  • гелікоптери — 324 (+0);
  • БпЛА — 5 905 (+141);
  • крилаті ракети — 1 565(+2);
  • кораблі, катери — 22 (+0);
  • підводні човни — 1 (+0); 
  • автомобільна техніка та автоцистерни — 10 299 (+172);
  • спеціальна техніка — 1 113 (+16).

Звернення президента України

Найголовніше зі звернень президента України Володимира Зеленського протягом тижня:

  • 25 листопада — понад 70 “Шахедів” запустили росіяни по Україні в ніч перед Днем памʼяті жертв Голодомору-геноциду. Свідомий терор. Саме в цей час. Керівництво Росії пишається тим, що може вбивати. Наші воїни збили більшість дронів. Працюємо далі, щоб посилити нашу ППО та збивати більше (Докладніше: Рекордну кількість дронів запустила РФ по Україні — майже всі знищили Сили ППО).
  • 26 листопада — на значній території держави надзвичайно складні погодні умови. Знеструмлені близько 400 населених пунктів у десяти областях. В Одеській, Миколаївській, Кіровоградській,  Черкаській, Київській уже розгорнуті та працюють оперативні штаби. На дороги, де це потрібно, виведено спецтехніку.
  • 24 листопада — провів важливе засідання Ставки верховного головнокомандувача ЗСУ. Не лише щодо ситуації на фронті зараз, хоч це був, як завжди, один з основних пунктів. Наші оборонні дії, наступальні дії. Авдіївка, Донецький напрямок, Марʼїнка, Купʼянський напрямок, південь. Значну частину засідання присвятили комплексу тих питань, щодо яких наші воїни і все суспільство очікують справедливих відповідей. Це стосується мобілізації і демобілізації, ротацій у ЗСУ. Окрему увагу приділили ситуації з роботою ВЛК та “воєнкоматів”.
  • 22 листопада — відбулося чергове, 17-те, засідання у форматі “Рамштайн”. Є нові пакети підтримки України. Це стосується і снарядів та ракет, і РЕБ та дронів, і нових потужностей для ППО. Створена коаліція розвитку ППО. (Докладніше: Коаліція захисту українського неба: підсумки засідання у форматі “Рамштайн” обговорили експерти).
  • 20 листопада — Україну відвідав міністр оборони Сполучених Штатів Ллойд Остін. У делегації разом із ним також був верховний головнокомандувач Об’єднаних збройних сил НАТО у Європі Крістофер Каволі. Є новий оборонний пакет. Зокрема, буде більше артилерії — снарядів, які потрібні саме зараз. Обговорили також українські дії в Чорному морі та захист нашого експортного коридору.
  • 21 листопада — Київ відвідали президент Європейської Ради Шарль Мішель і президентка Молдови Мая Санду. Головна тематика перемовин — наша інтеграція у Європейський Союз: і України, і Молдови. З лідеркою Молдови обговорили весь спектр наших відносин. Особливий акцент — на тому, як можемо посилити наші економіки, безпеку. Говорили про наш експорт, взаємодію в трикутнику Україна — Молдова — Румунія.
  • 21 листопада — зустріч із міністром оборони Німеччини Борисом Пісторіусом. Він відвідав не лише Київ, а був і в регіонах нашої держави — підтримав наших воїнів, усіх людей. Маємо новий потужний пакет підтримки від Німеччини — це оборонна підтримка, 1 млрд 300 млн євро. Серед іншого, в цьому пакеті — посилення ППО: виробництво нових систем IRIS-T і ракети для ППО.
  • 25 листопада — провів зустріч із президентом Швейцарської Конфедерації Аленом Берсе, який перебуває з візитом у Києві. Особливу увагу під час перемовин сторони приділили питанню використання заморожених прибутків з активів Росії
  • 25 листопада — всіх нас об’єднує важка дата: четверта субота листопада. День пам’яті жертв Голодоморів. Коли ми відчуваємо великий біль і гнів водночас. Від неможливості забути, зрозуміти й тим паче пробачити жахливі злочини геноциду, який пережив український народ у XX столітті.

Тарифи на “комуналку” — без змін

Завдяки збільшенню видобутку власного природного газу вперше в історії Україна увійшла в зиму без імпорту та дефіциту газу, повідомив голова правління НАК “Нафтогаз України” Олексій Чернишов.

За інформацією Держстата, вартість природного газу, гарячої води та опалення за рік для населення не змінилася.

За словами Чернишова, Україна збільшила видобуток власного природного газу протягом останнього року на 7%.

“Наш видобуток зосереджено переважно в Полтавській та Харківській областях, і ми його не тільки зберегли, але й збільшили. Це дозволило нам фактично входити в цю зиму без імпорту природного газу з інших країн. Вперше в історії України така подія сталася, цю зиму ми пройдемо за рахунок власного газу”, — повідомив Чернишов.

Крім того, низка ЗМІ та Telegram-каналів поширили недостовірну інформацію про нібито підвищення тарифу на електроенергію для населення з 1 січня 2024 року, посилаючись на інтерв’ю голови НКРЕКП Костянтина Ущаповського.  Проте сам спікер не робив таких стверджень у своєму інтерв’ю. НКРЕКП публічно спростувала інформацію, викладену у журналістських повідомленнях. Підвищення тарифів для населення наразі не передбачається.

Нагадаємо, якщо ваше житло зруйновано внаслідок ведення воєнних (бойових) дій і, відповідно, комунальні послуги (тепло, гаряча, холодна вода, водовідведення, вивезення побутових відходів) та послуга з управління багатоквартирними будинками з цих причин не надаються, плата за ці послуги не нараховується. Докладніше — у випуску #39 дайджесту.

Додаткові кошти на дрова та вугілля

Уряд ухвалив рішення, яке суттєво підвищить допомогу на придбання вугілля та дров для тих, хто потребує такої підтримки, повідомляє Міністерство соціальної політики України.

Згідно з документом, нормативи для опалення житлового приміщення на опалювальний сезон 2023-2024 збільшаться в середньому в 4 рази і становитимуть:

для надання пільг: 

  • на вугілля — 1,87 т;
  • на дрова — 6,22 т.

надання субсидії: 

  • на вугілля — 2,23 т;
  • на дрова — 7,41 т. 

Також рішення уряду враховує збільшення ринкових цін на вугілля і деревину, що відбулось за останні роки. Відтак, громадяни, які отримують житлово-комунальні субсидії й пільги на ці види палива, отримають допомогу, яка дозволить покрити більшу частину видатків домогосподарств на придбання цих видів палива, пояснили у Мінсоцполітики.

До цього часу загальний граничний розмір субсидії на тверде пічне побутове паливо становив 6 973 грн на домогосподарство на рік. З урахуванням нового підходу, сукупний обсяг фінансової підтримки на одне домогосподарство може досягати 16 234 грн на рік.

Нагадаємо, Державне агентство лісових ресурсів України запустило інтернет-магазин ДроваЄ, де можна придбати дрова онлайн. Як отримати субсидію ВПО на новому місці проживання — у випуску #36 дайджесту.

Оплата за суспільно корисну роботу

Уряд підвищив оплату праці за виконання суспільно корисних робіт в межах проєкту “Армія відновлення” в півтора раза — до 10 050 грн, інформує Кабмін.

“Армія відновлення” — це проєкт, який ми запустили восени минулого року для того, щоб фінансово підтримати людей, які тимчасово втратили роботу. Ми надаємо їм можливість долучитись до виконання суспільно корисних робіт та отримувати за це оплату від держави у розмірі мінімальної зарплати. За майже рік до таких робіт залучено понад 62 тис. безробітних в 19 регіонах. Ми ухвалили рішення про збільшення в півтора раза оплати праці за виконання таких робіт”, — зазначила перша віцепрем’єр-міністерка України — міністерка економіки Юлія Свириденко.

Згідно з ухваленим рішенням уряду, оплата за виконання суспільно корисних робіт за відпрацьований повний місяць збільшується з 6 700 грн до 10 050 грн. З 1 січня 2024 року вона зросте до 10 650 грн, з 1 квітня 2024 року — до 12 000 грн.

Найчастіше безробітних залучають до:

  • робіт з забезпечення життєдіяльності громадян, що постраждали внаслідок бойових дій;
  • розвантаження, фасування та доставки гуманітарної допомоги;
  • надання громадянам соціальних послуг в місцях зосередження ВПО;
  • плетіння маскувальних сіток, консервування продукції для потреб ЗСУ, пошиття одягу та ремонту військової амуніції;
  • допомоги з догляду за пораненими військовослужбовцями в медзакладах;
  • розбору завалів, відновлення житлових будинків та приміщень, розчищення залізничних колій та автомобільних доріг, які пошкоджені в результаті бойових дій;
  • облаштування та укріплення блокпостів, підвальних приміщень під укриття;
  • будівництва захисних споруд цивільного захисту, укріплення дамб;
  • робіт із заготівлі дров для потреб військових та населення.

Види суспільно корисних робіт залежать від потреб конкретного регіону. Керівництво областей визначає, які роботи потрібні в регіоні, повідомляє про це Центр зайнятості, який пропонує безробітним, що стоять на обліку в центрі, долучитись. З цими людьми укладають строковий трудовий договір на період виконання робіт.

Нагадаємо, українці можуть самостійно переглядати актуальні пропозиції на Єдиному порталі вакансій. Також ця послуга доступна через чатботи у Telegram і Viber.

Докладніше про інші послуги для ВПО щодо пошуку роботи можна дізнатися на сайті Державної служби зайнятості за посиланням. Про працевлаштування ВПО — у випуску #47 дайджесту.

Порядок виплат ВПО — зміни

Уряд вніс зміни до низки урядових постанов щодо обліку ВПО та виплат їм держдопомоги, інформує пресслужба Кабміну.

Зокрема:

  • у разі повторного переміщення в результаті обов’язкової евакуації після 1 серпня 2023 року люди, які раніше отримували виплати, зможуть отримувати допомогу протягом ще 6 місяців, але за умови включення до списків евакуйованих, які затверджуються обласними військовими адміністраціями (у разі евакуації за допомогою волонтерів чи самостійно необхідно повідомити ОВА);
  • ВПО отримуватимуть виплати 3 місяці після дати завершення бойових дій (можливих бойових дій) або тимчасової окупації у населених пунктах, із яких вони перемістилися (раніше виплати припинялися на наступний місяць);
  • непрацююча людина працездатного віку за відсутності поважних причин упродовж 3 місяців із дня призначення виплат ВПО повинна посприяти своїй зайнятості. Зокрема, шляхом працевлаштування, реєстрації як фізичної особи-підприємця, подання заяви для отримання гранту на бізнес/ваучера на навчання тощо або набути статусу безробітного, зареєструвавшись у Центрі зайнятості;
  • переселенці, які деякий час проживали за кордоном, можуть звертатися за призначенням виплат через 15 робочих днів після повернення в Україну, це стосується тих, хто оформлює виплати вперше.

Також постанова уряду врегульовує питання оформлення довідки про взяття на облік ВПО.

Раніше Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України затвердило зміни до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією. З наказом Мінреінтеграції від 22 вересня 2023 року № 254 можна ознайомитися за посиланням.

Нагадаємо, після евакуації до більш безпечних регіонів України для отримання пільг, гуманітарної допомоги та інших соціальних гарантій треба зареєструватися як внутрішньо переміщена особа (ВПО). Детальніше:

  • про оформлення довідки ВПО та грошової допомоги — див. у вип. #23про “гарячі лінії” щодо довідок ВПО — у вип. #13;
  • з липня змінено порядок виплат ВПО — у вип. #31 та #32;
  • про нові періоди виплат ВПО — у вип. #34;
  • про грошову держдопомогу евакуйованим, отримання пенсій, соцвиплат після евакуації — у вип. #9про субсидії на новому місці — у вип. #36;
  • про корисні сервіси для переселенців — у вип. #7, про онлайн-платформу правової допомоги для ВПО — у вип. #39.

Безоплатні медичні послуги для ВПО

Внутрішні переселенці можуть звернутися за первинною медичною допомогою до будь-якої лікарні, якщо вона здатна забезпечити необхідне лікування, інформують на платформі “Дія.Безбар’єрність”.

У лікаря первинної ланки ВПО можуть безоплатно отримати:

  • динамічне спостереження за станом здоров’я;
  • діагностику та лікування захворювань;
  • базові тести й аналізи (загальний аналіз крові з лейкоцитарною формулою, загальний аналіз сечі, рівень глюкози у крові, загальний аналіз холестерину, тести на вагітність, ВІЛ, вірусні гепатити, COVID-19, тропонін);
  • направлення до лікарів вузької спеціалізації або на обстеження;
  • паліативну допомогу;
  • паперові чи електронні рецепти на ліки від серцево-судинних захворювань, бронхіальної астми та діабету за програмою “Доступні ліки”, а також інсулін (якщо це повторний рецепт);
  • щеплення відповідно до календаря профілактичних щеплень.

Для того, аби отримати послуги, необов’язково мати підписану декларацію з лікарем.

Знайти адресу найближчої лікарні можна у контакт-центрі НСЗУ за номером 16-77.

Нагадаємо, внутрішньо переміщені особи також мають право вакцинуватися незалежно від місця проживання та без декларації з лікарем. Докладніше — у випуску #43 дайджесту. Де під час війни зробити щеплення від COVID-19 — див. у випуску #17 дайджесту.

Пільгові кредити на житло для ВПО

За період реалізації програми пільгових кредитів на житло для ВПО вже надано 650 кредитів на загальну суму 902,3 млн грн, інформує Мінреінтеграції.

Програму “Житлові приміщення для внутрішньо переміщених осіб” реалізує Мінреінтеграції та Держмолодьжитлом за фінансової підтримки уряду Німеччини, що надав грант через німецький державний банк розвитку KfW.

У межах реалізації програми проведено 15 рандомних відборів на отримання пільгових іпотечних кредитів.

Переможці отримують змогу придбати житло у кредит за найнижчою в Україні ставкою 3% на рік. Кредити надаються на строк до 30 років із початковим внеском від 6% вартості житла.

Зареєструватися для участі у програмі можна через портал “Дія” або в регіональних управліннях Держмолодьжитла. Докладна інформація щодо умов — за посиланням на сайті Держмолодьжитла.

Внутрішньо переміщені особи також мають право отримати доступний іпотечний кредит у межах державної програми “єОселя”. Термін кредитування — до 20 років під фіксовану відсоткову ставку 7% річних у гривні. Докладніше — у випуску #46 дайджесту.

Працевлаштування ВПО

Першими помічниками у пошуку роботи для переселенців мають бути центри зайнятості. Наразі ці державні установи реформують свою роботу, сказала віцепрем’єр-міністерка Ірина Верещук.

Хорошим прикладом, за словами Верещук, є перевірена практика отримання ваучерів на перенавчання. Цим уже скористалися понад 16 тис. громадян, з яких приблизно 3,5 тис. — внутрішньо переміщені особи. Вони перекваліфікувалися, до прикладу, на психологів, працівників IT-сфери тощо.

Загалом налічується 138 спеціальностей, за якими ВПО можуть пройти перенавчання, щоб отримати більш високооплачувану роботу, уточнила вона.

 “Також я звертаюся до наших міжнародних партнерів з проханням допомогти у працевлаштуванні внутрішніх переселенців. Особливо на прифронтових територіях. Там не треба великих заводів і фабрик. Там мають розвиватися мінібізнесові проєкти, які б дали змогу працевлаштуватися жінкам і чоловікам працездатного віку. Зі свого боку держава всіляко заохочуватиме нові інструменти для працевлаштування ВПО, адже їх має ставати дедалі більше”, — зазначила віцепрем’єрка.

Нагадаємо, українці можуть самостійно переглядати актуальні пропозиції на Єдиному порталі вакансій. Також ця послуга доступна через чатботи у Telegram і Viber.

Докладніше про інші послуги для ВПО щодо пошуку роботи можна дізнатися на сайті Державної служби зайнятості за посиланням.

Доставка посвідчення водія у “Дії”

Відтепер у застосунку “Дія” можна замовити доставку посвідчення водія (нового документа) у відділення “Укрпошти” чи кур’єром на будь-яку адресу, інформують на державному порталі.

Від травня в “Дії” можна в кілька кліків подати заяву про заміну водійського посвідчення. Послуга доступна для водіїв, які змінили прізвище, бажають обміняти пластик на цифровий документ, втратили чи пошкодили водійське або отримали тимчасове посвідчення на 2 роки і хочуть замінити його на постійне. 

Після отримання послуги новий пластиковий документ треба було забирати в сервісному центрі МВС. Тепер доставку можна замовити в “Дії”. Для цього необхідно:

  • авторизуватися в застосунку;
  • перейти до меню “Послуги” та натиснути “Заміна” посвідчення водія або на значок контекстного меню на цифровому водійському й вибрати “Замінити посвідчення”;
  • зазначити причину заміни документа;
  • вибрати тип посвідчення — цифрове+пластик;
  • вказати спосіб доставки — самовивіз з відділення “Укрпошти” або доставка кур’єром за вказаною адресою;
  • вказати контактні дані;
  • підписати заяву.

Протягом 10 хвилин треба оплатити послугу, інакше заява анулюється.

Міністерство цифрової трансформації України розпочало бета-тестування послуги з оформлення субсидії через портал “Дія”. Про це — у випуску #46 дайджесту.

Новини програми “єРобота”

За програмою “єРобота” український уряд інвестував у розвиток малого та середнього бізнесу 5 млрд грн. Гранти на започаткування або розширення власної справи вже отримали 8 753 українці, інформує Мінекономіки.

 Загалом від старту програми з липня 2022 року видано:

  • 8 013 мікрогрантів на 1,9 млрд грн за програмою “Власна справа”;
  • 487 грантів на 2,5 млрд грн — на розвиток переробних підприємств;
  • 133 гранти на 555 млн грн — на садівництво та розвиток тепличного господарства;
  • 120 грантів на 45 млн грн — ветеранам та членам їхніх родин.

“Гранти від держави на старт або розвиток бізнесу за проєктом “єРобота” отримали майже 9 тис. українців. Понад 2 тис. з них взяли грантові кошти саме на відкриття власної справи, інші — на масштабування бізнесу, нарощування виробництва, розробку й запуск нових напрямів. Це інвестиції не лише в розвиток малого й середнього бізнесу, це й інвестиції в покращення ситуації на ринку праці, адже отримувачі грантів, реалізуючи свої проєкти, створять близько 35 тис. нових робочих місць“, — зазначила перша віцепрем’єр-міністерка України — міністерка економіки Юлія Свириденко.

Нагадаємо, отримати грант можуть як діючі підприємці, так і люди, які не мають досвіду ведення бізнесу. Заявку можна подати через портал “Дія“.

Безпека дитини в інтернеті під час онлайн-навчання

У багатьох українських школах навчання відбувається дистанційно. У кіберполіції пояснили, як батькам захистити учня під час навчання в інтернеті.

  • Встановіть на гаджеті, яким користується школяр, антивірусне програмне забезпечення та налаштуйте його регулярне оновлення.
  • Створіть окремі облікові записи для навчальних платформ, які використовує дитина під час навчального процесу.
  • Домовтеся з дитиною, що під час навчання вона буде використовувати тільки визначені вчителями програми, месенджери та вебсайти з навчальним матеріалом.
  • Поясніть школяру про небезпеку зараження гаджета комп’ютерним вірусом у випадку встановлення невідомих програм і відкриття підозрілих посилань, листів, файлів, надісланих із невідомих акаунтів.
  • Роз’ясніть дитині небезпеку розповсюдження персональних даних у мережі: приватних фотографій, номерів телефонів, адреси проживання тощо.
  • Сформуйте у дитини культуру етичного онлайн-спілкування з іншими користувачами, адже агресія та булінг є неприпустимими.
  • Поясніть дитині, що до нових знайомств в інтернеті варто ставитися обережно, особливо якщо новий співбесідник наполегливо нав’язується “у друзі”.

Добірку корисних сервісів та онлайн-уроків, які допоможуть підвищити обізнаність дітей щодо мінної безпеки — див. у випуску #19 дайджесту.

Психологічна допомога — онлайн-платформи

В Україні функціонує багато онлайн-проєктів для підтримки ментального здоров’я. Про деякі з них розповіли в межах Всеукраїнської програми “Ти як?”, ініційованої першою леді Оленою Зеленською.

  • Онлайн-платформа “Розкажи мені” — надають безоплатну психологічну допомогу. Якщо ви відчуваєте тривогу або близькі до депресії — залиште заявку за посиланням. З вами зв’яжеться спеціаліст.
  • Соціальний проєкт “Разом” — надають безкоштовні онлайн-консультування для повнолітніх (загалом три консультації по 30 хвилин). Дізнатися більше можна на сайті проєкту.
  • Проєкт PsyHelpUA — сюди можна звернутися, якщо спостерігаються, зокрема, посттравматичний синдром, панічні атаки, тривожний стан тощо. Також фахівці можуть надати психологічну допомогу дитині. Замовити сесію можна на сайті проєкту.
  • “Хаб стійкості” — інтернет-платформа, де надають послуги психологічної підтримки та публікують дієві поради. За цим посиланням можна записатися на консультацію або поспілкуватися зі спеціалістом у режимі відеоконференції.

Нагадаємо, Національна асоціація психологічної допомоги створила лінію підтримки для всіх, хто постраждав від війни. Номер телефону лінії — 0-800-100-102.

Також про безкоштовну психологічну допомогу під час війни дивись у попередніх випусках дайджесту:

  • безкоштовна психологічна допомога ВПО — випуск #10;
  • безкоштовні сервіси психологічної допомоги — випуск #11випуск #18;
  • психологічна допомога від ЮНІСЕФ — випуск #23;
  • центри допомоги врятованим — випуск #21;
  • “гарячі лінії” психологічної допомоги у межах програми першої леді — випуск #25.

Попередні випуски дайджесту

В попередніх випусках дайджесту “Україна своїх підтримує” зокрема йшлося про:

Випуск # 1 від 15.11.2022:

  • оплата комунальних послуг на період дії воєнного стану;
  • державний інтернет-магазин “ДроваЄ“, де можна придбати дрова онлайн;
  • евакуація з небезпечних регіонів;
  • як отримати статус ВПО та грошову допомогу, переваги від реєстрації як ВПО.

Випуск # 2 від 22.11.2022:

  • грошова допомога мешканцям деокупованих територій;
  • як повідомити про вибухонебезпечні предмети, дії ворога та зрадників через чатбот “єВорог”.

Випуск # 3 від 29.11.2022:

  • Росію визнали державою-терористом — які наслідки;
  • що таке “Пункти незламності”, як їх знайти та чим там можуть допомогти;
  • як отримати безкоштовні дрова;
  • “довідку про прописку” (витяг про місце проживання) можна зробити в застосунку “Дія”;
  • 10 онлайн-помічників для переселенців.

Випуск # 4 від 06.12.2022:

  • як з грудня змінився розмір соціальних виплат та пенсій;
  • як отримати грошову допомогу від міжнародних організацій;
  • алгоритм дій, якщо рідні потрапили до ворожого полону.

Випуск # 5 від 13.12.2022:

  • як перевірити розмір житлової субсидії онлайн;
  • як зареєструвати новонароджених із небезпечних територій;
  • якщо людина зникла безвісти під час війни — алгоритм дій;
  • офіційні Telegram-канали обласних військових адміністрацій.

Випуск # 6 від 20.12.2022:

  • куди звертатися для здійснення евакуації;
  • як евакуювати маломобільну особу;
  • про нові послуги у “Дії” для ВПО.

Випуск # 7 від 27.12.2022:

  • скільки мільярдів доларів запланували для України союзники на 2023 рік;
  • про платформи з пошуку безоплатного житла при евакуації;
  • хороші новини щодо перевірок переселенців та надання грошової допомоги ВПО.

Випуск # 8 від 03.01.2023:

  • союзники допомагатимуть Україні до перемоги й після;
  • автоматичне нарахування соціальної допомоги від держави.

Випуск # 9 від 10.01.2023:

  • кеш-допомога жителям деокупованих територій;
  • грошова держдопомога евакуйованим; якщо затримують виплати — куди звертатись;
  • виплати тим, хто евакуюється потягами;
  • новий евакуаційний потяг з Донеччини;
  • отримання пенсій, субсидій, соцвиплат після евакуації;
  • як переселенцям оформити житлову субсидію;
  • де зняти готівку під час блекауту;
  • як отримати LED-лампи;
  • збільшення розміру компенсації за програмою “Муніципальна няня”;
  • нові номери телефонів з питань полонених.

Випуск # 10 від 24.01.2023:

  • розклад евакуаційних потягів;
  • немає зв’язку, а потрібен лікар — що робити;
  • заміна ламп на LED — старт програми;
  • як відновити пенсійне посвідчення;
  • безкоштовна психологічна допомога ВПО.

Випуск # 11 від 31.01.2023:

  • Україна отримає понад 330 танків;
  • “Укрпошта” надає посилки без документів;
  • безкоштовні сервіси психологічної допомоги під час війни;
  • як переселенцям отримати виплати у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності;
  • як депортованим українцям оформити посвідчення на повернення до України;
  • як оформити опікунство над дитиною під час війни (“тимчасове влаштування”);
  • якщо людина не виходить на зв’язок — що робити;
  • сервіси з пошуку зниклих безвісти;
  • як передати право керування авто через “Дію”.

Випуск # 12 від 07.02.2023:

  • як долучитися до штурмових бригад зі звільнення окупованих територій;
  • не тільки переселенці: хто має право на виплати ВПО;
  • онлайн-послуги для ВПО;
  • сервіси щодо відключення світла;
  • онлайн-застосунки для дітей в умовах війни.

Випуск # 13 від 14.02.2023:

  • майно знищено чи пошкоджене — що робити з кредитом;
  • як відновити пенсію після деокупації;
  • дітям не місце в районах бойових дій — як евакуюватися;
  • консультації щодо довідки ВПО — контакти “гарячих ліній”;
  • все про мінну безпеку — на одному сайті;
  • інформаційна безпека — рекомендації для близьких полонених;
  • грошова допомога на лікування для херсонців.

Випуск # 14 від 21.02.2023:

  • пенсії проіндексують на 20%;
  • які соцвиплати продовжуються автоматично, а які треба переоформлювати;
  • оновлено Перелік територій, який впливає на виплати переселенцям;
  • наразі субсидії на житлово-комунальні послуги — тільки грошима;
  • як правильно зафіксувати руйнування житла для заяви на компенсацію збитків;
  • корисний застосунок про стан безпеки ваших близьких;
  • як відновити паспорт під час воєнного стану.

Випуск # 15 від 28.02.2023:

  • безкоштовна евакуація з небезпечних і прифронтових регіонів;
  • пенсії родинам зниклих безвісти;
  • сервіси з вивчення української мови.

Випуск # 16 від 07.03.2023:

  • Україна — у 20-ці найвпливовіших країн світу;
  • грошова допомога від Норвезької ради;
  • безкоштовне розміщення переселенців — контакти за регіонами;
  • якщо затримують виплати ВПО — причини та що робити;
  • обов’язкова евакуація із Куп’янського району;
  • безкоштовне протезування;
  • новинки “Дії”: витяг про місце проживання дитини та заява на шлюб.

Випуск # 17 від 21.03.2023:

  • Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт Путіна;
  • грошова допомога від Агентства ООН у справах біженців (УВКБ ООН);
  • примусова евакуація дітей із зон активних бойових дій;
  • графіки безоплатних евакуаційних потягів;
  • програма “Доступні ліки” під час війни;
  • де наразі зробити щеплення від COVID;
  • зникло покриття вашого мобільного оператора — як підключитися до іншого.

Випуск # 18 від 28.03.2023

  • мільйон боєприпасів від ЄС;
  • перші винищувачі від країн НАТО;
  • ціна на електроенергію залишиться незмінною;
  • новий потяг “Львів — Краматорськ”;
  • евакуація з дітьми: про що варто пам’ятати батькам;
  • єдиний онлайн-майданчик для допомоги українцям;
  • безкоштовна психологічна допомога;
  • як захистити платіжну картку від шахраїв.

Випуск # 19 від 04.04.2023:

  • рекордний кредит Україні від МВФ;
  • підсумки індексації пенсій;
  • ліки за електронним рецептом;
  • мінна безпека для дітей;
  • оформлення житлової субсидії онлайн;
  • ваучери на навчання для переселенців та звільнених з полону;
  • що робити з документами при зміні назв населеного пункту, вулиці;
  • як зберегти заряд акумулятора на телефоні.

Випуск # 20 від 11.04.2023:

  • Фінляндія стала 31-м членом НАТО;
  • як оформити пенсію за допомогою “Дія.Підпису”;
  • грошова допомога при евакуації потягом;
  • на Донеччині оголошено примусову евакуацію дітей;
  • якщо затримують виплати ВПО;
  • як поводитися під час проходження блокпостів;
  • грантова допомога бізнесу в прифронтових областях;
  • платформа для безкоштовної допомоги переселенцям;
  • інтерактивна мапа для українців, які шукають прихисток за кордоном;
  • безоплатна правова допомога звільненим з полону та сім’ям тих, хто ще в неволі;
  • жителі Луганщини можуть повідомляти про воєнні злочини Росії через чатбот.

Випуск # 21 від 18.04.2023:

  • виплати для родичів зниклих безвісти військовослужбовців;
  • оформлення пенсій для громадян на прифронтових територіях — нове у законодавстві;
  • власники знищеного або пошкодженого майна звільняються від податку на нерухомість;
  • спрощення реєстрації місця проживання дітей-переселенців;
  • евакуаційний потяг із Донеччини відтепер прибуватиме на Житомирщину;
  • мешканців Донеччини закликають утриматись від передчасного повернення додому;
  • центри допомоги врятованим — контакти.

Випуск # 22 від 25.04.2023:

  • заборонена на стягнення боргу за житлово-комунальні послуги;
  • розширені виплати грошової допомоги евакуйованим із небезпечних регіонів;
  • українське ТБ та радіо для мешканців прифронтових територій Донеччини;
  • батьки можуть оформити закордонний паспорт для дитини;
  • як онлайн перевірити стан готовності документів;
  • які документи дозволено, а які заборонено відправляти за кордон поштою.

Випуск # 23 від 02.05.2023:

  • підготовка до контрнаступу ЗСУ;
  • як оформити довідку ВПО та допомогу на проживання:
  • уперше з початку повномасштабної війни відновлено регулярні поїзди з Покровська;
  • працівникам держорганів на небезпечних територіях підвищено оклади;
  • якщо зруйновано будинок — як поводити себе під завалами;
  • психологічна допомога від ЮНІСЕФ;
  • як отримати електронний рецепт на ліки дистанційно;
  • шість населених пунктів, де відбуватиметься комплексне відновлення за новим принципом.

Випуск # 24 від 09.05.2023:

  • оновлено Перелік територій, який впливає на виплати переселенцям;
  • категорії переселенців, які мають право на тимчасове житло;
  • евакуація з Херсонщини безкоштовними автобусами;
  • чат-бот для допомоги переселенцям;
  • про Єдиний реєстр зниклих безвісти.

Випуск # 25 від 16.05.2023:

  • програма державної допомоги на відновлення пошкодженого житла;
  • нові сигналів тривоги, що повідомлятимуть про різні види небезпеки;
  • кому з переселенців автоматично продовжать надання субсидій на неопалювальний період;
  • грошова допомога для мешканців Харкова;
  • з небезпечних населених пунктів Харківщини евакуйовано всіх дітей;
  • українське радіо і ТБ у прифронтових районах Харківщини та Запоріжжя;
  • “гарячі лінії” психологічної допомоги у межах програми першої леді;
  • корисні контакти для жителів Херсонщини.

Випуск # 26 від 23.05.2023:

  • держпрограма з відновлення житла — відповіді на питання;
  • реєстрація нерухомості у “Дії”;
  • працевлаштування переселенців;
  • як діяти у разі атаки дронів-камікадзе;
  • послуги у сервісних центрах МВС за закордонним паспортом.

Випуск # 27 від 30.05.2023:

  • підсумки “Рамштайну-12”;
  • російські добровольці звільняють віл путінського режиму Бєлгородську область;
  • про заборгованість виплат переселенцям;
  • оновлено Перелік територій, який впливає на виплати переселенцям;
  • коли припиняють пільги на оплату комунальних послуг;
  • запрацював закон про звільнення від податку на знищену та пошкоджену нерухомість;
  • 17 млн євро на житлове кредитування для ВПО;
  • інформаційна безпека під час ракетних обстрілів: про що варто пам’ятати;
  • українське радіо і ТБ у прифронтових районах Херсонщини;
  • інформація про звільнені території.

Випуск # 28 від 27.06.2023:

  • грошова допомога постраждалим від підриву Каховської ГЕС;
  • новини програми допомоги на ремонт пошкодженого майна “єВідновлення”;
  • спрощення умов погашення споживчих кредитів;
  • корисні онлайн-сервіси для отримання соціальних послуг та пенсії;
  • відстрочка чи звільнення громадян від призову на строкову військову службу;
  • спрощено отримання ваучерів на освіту для переселенців;
  • як діяти, якщо близька людина потрапила в полон.

Випуск # 29 від 04.07.2023:

  • в Україні завершився карантин COVID-19;
  • отримання пенсій громадянами із окупованих територій;
  • евакуація до безпечних регіонів;
  • допомога родинам зниклих безвісті;
  • як захистити себе у випадку підвищеного рівня радіації;
  • як впоратися з тривогою.

Випуск # 30 від 11.07.2023:

  • іпотека під 7% — розширення держпрограми “єОселя”;
  • новини про грошову допомогу українцям з підтоплених районів;
  • нове у графіку евакуаційного поїзда з Донеччини;
  • як виїхати з окупованих територій без паспорта громадянина України;
  • закінчення COVID-карантину — що наразі з вакцинацією;
  • ризик теракту на ЗАЕС — сценарії розвитку подій;
  • ядерна небезпека — як подбати про домашніх тварин.

Випуск # 31 від 18.07.2023:

  • щодо ідентифікації переселенців в “Ощадбанку”;
  • змінено порядок виплат ВПО — хто не зможе отримувати “переселенські”;
  • розпочалася евакуація з прифронтової зони Сумщини;
  • гарячі лінії щодо питань зниклих безвісти;
  • техніки психологічної самодопомоги.

Випуск # 32 від 25.07.2023:

  • хто з ВПО зможуть отримувати допомогу протягом 12 місяців;
  • евакуація дітей з Харківщини;
  • як отримати готовий паспорт, якщо підрозділ ДМС припинив роботу;
  • якщо не вклеїли фото в паспорт;
  • виплати постраждалим від підтоплення;
  • правова допомога на Херсонщині.

Випуск # 33 від 01.08.2023:

  • новини програми “єВідновлення” — компенсація українцям, які відремонтували пошкоджене житло;
  • уряд вдосконалив механізм швидкого надання житлових субсидій;
  • процедура встановлення особи при оформленні паспорта громадянина України;
  • як повідомити про дії ворога, зрадників та вибухонебезпечні предмети через чатбот “єВорог”;
  • як скористатися безоплатною правовою допомогою від держави;
  • безоплатна правова допомога від проєкту “Юридичний порадник для ВПО”;
  • відновлення медзакладів, пошкоджених під час війни.

Випуск # 34 від 15.08.2023:

  • нові періоди виплат ВПО;
  • новини щодо одержання пенсій на територіях активних бойових дій;
  • строк для ідентифікації отримувачів пенсій та соцвиплат в “Ощадбанку” продовжено;
  • роз’яснення щодо посади уповноваженого зі зниклих безвісти;
  • новини програми “єВідновлення”;
  • як знайти житло за допомогою програми “Прихисток“;
  • обов’язкова евакуація з Донеччини, Харківщини, Сумщини;
  • про дію пункту пропуску між РФ та Україною на кордоні Бєлгородської та Сумської областей;
  • продовжено термін прийому заяв на грошову допомогу постраждалим від підтоплення.

Випуск # 35 від 22.08.2023:

  • чому не надають інформацію про загиблих та поранених військових ЗСУ;
  • новини програми відновлення пошкодженого житла “єВідновлення”;
  • збільшено фінансування програми пільгової іпотеки “єОселя”;
  • цифрові документи у “Дії” — як користуватися;
  • психологічна підтримка постраждалим від війни;
  • триває евакуація до безпечних регіонів України.

Випуск # 36 від 29.08.2023:

  • унікальна операція ГУР “Синиця”;
  • українські бійці висадилися у Криму;
  • в РФ ліквідовано все керівництво ПВК “Вагнер”;
  • оновлено Перелік територій, який впливає на виплати переселенцям;
  • субсидія для ВПО: як отримати на новому місці;
  • підвищено оплату праці на небезпечних територіях;
  • як опанувати стрес: ефективні техніки самодопомоги;
  • як розпізнати фейк.

Випуск # 37 від 05.09.2023:

  • грошова допомога пенсіонерам від ООН;
  • повернення дітей з окупованих територій;
  • зміни щодо статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій;
  • захист прав дитини — контакти організацій;
  • примусова евакуація дітей з частини Запорізької області;
  • застосунок “Мрія” для школярів та батьків;
  • курс із вивчення кримськотатарської мови.

Випуск # 38 від 19.09.2023:

  • почалися перевірки фактичного місця проживання переселенців;
  • трудовий стаж переселенців можуть підтверджувати свідки;
  • новини програми відновлення пошкодженого або зруйнованого житла “єВідновлення”;
  • державна допомога для родин з дітьми;
  • функціонал щодо зниклих безвісти передано від Мінреінтеграції;
  • підготовка країни до зими;
  • онлайн-тренажер психологічної самодопомоги;
  • онлайн-платформа з фінансової грамотності.

Випуск # 39 від 26.09.2023:

  • допомога України від США та Канади за підсумками турне Володимира Зеленського;
  • чи потрібно платити за комунальні послуги, якщо ваше житло зруйнували чи пошкодили внаслідок бойових дій;
  • новини програми “єВідновлення”;
  • зміни у нарахуванні пенсій — що планує запровадити Кабмін;
  • онлайн-платформа правової допомоги для ВПО;
  • що робити, якщо втратили роботу через вимушену зміну місця проживання;
  • добірка корисних контактів для рідних військовослужбовців;
  • як правильно обрати психолога, який надасть необхідну допомогу.

Випуск #40 від 03.10.2023:

  • спецоперація ГУР “Бариня”
  • інформаційна кампанія “Знаєш — скажи!” щодо повернення з РФ депортованих українських дітей;
  • призначення субсидій — що нового;
  • оновлено Перелік територій, який впливає на виплати переселенцям;
  • триває евакуація жителів Донеччини;
  • новини програми “єВідновлення”;
  • як записатися на прийом до органів Пенсійного фонду онлайн;
  • актуалізація даних у ПФУ після відновлення втрачених документів;
  • як повторно отримати свідоцтво чи витяг у “Дії”;
  • військовий облік для жінок-медиків;
  • зміни у правилах дорожнього руху.

Випуск #41 від 10.10.2023:

  • висадка українського десанту в Криму;
  • грошова допомога для переселенців від ООН на оренду житла;
  • виплати допомоги жителям Херсонщини та Миколаївщини, які постраждали від підтоплення;
  • допомога переселенцям від ООН у зимовий період;
  • робота гуманітарного коридору між РФ та Україною на кордоні Бєлгородської та Сумської областей;
  • новини програми “єВідновлення”;
  • результати програми “єОселя” за рік;
  • додаткові кошти на ліквідацію наслідків підриву Росією греблі Каховської ГЕС.

Випуск #42 від 17.10.2023:

  • ПАРЄ визнала Путіна диктатором;
  • грошова допомога мешканцям прифронтових областей від Естонської ради у справах біженців;
  • збільшено виплати від Міжнародної організації з міграції (МОМ);
  • новини програми “єВідновлення”;
  • безкоштовні буржуйки для жителів Харківської області;
  • відновлення Харківщини;
  • добірка корисних чатботів для ВПО.

Випуск #43 від 24.10.2023:

  • Україна отримала ракети ATACMS від США;
  • куди звертатися, якщо затримують виплати ВПО;
  • евакуація жителів Харківщини та Херсонщини;
  • ваучери на навчання для ВПО;
  • де ВПО можуть зробити щеплення від кору;
  • безкоштовна правова допомога ВПО щодо трудових питань;
  • новини програми “єРобота”.

Випуск #44 від 31.10.2023:

  • ідентифікація ВПО в “Ощадбанку” — зміна термінів;
  • новини програми “єВідновлення” — компенсація українцям, які відремонтували пошкоджене житло;
  • обов’язкова евакуація дітей з прифронтових районів Харківщини, Донеччини та Херсонщини;
  • іпотека під 3% для ВПО — відбувся черговий відбір серед кандидатів;
  • безоплатна допомога для вагітних жінок-ВПО — де отримати;
  • як триває відновлення деокупованих населених пунктів Херсонщини.

Випуск #45 від 07.11.2023:

  • змінено правила оформлення виплат внутрішньо переміщеним особам;
  • виплати ВПО після повернення в Україну через інші країни — зміни;
  • інтерактивна мапа гуманітарної допомоги в Україні;
  • відновлення втрачених документів для громадян, які прибувають з окупованих територій;
  • “гаряча лінія” Мінреінтеграції — з якими питаннями звертатися;
  • новини програми “єВідновлення” — скільки українців скористалися допомогою;
  • обов’язкова евакуація дітей Куп’янського району Харківщини;
  • документи у додатку “Дія” не прийматимуть у прикордонних пунктах пропуску — причини;
  • як підготувати житло до зими;
  • триває відновлення Миколаївщини — що нового.

Випуск #46 від 14.11.2023:

  • уражено два російські катери — чергова успішна спецоперація ГУР у Чорному морі;
  • ідентифікація пенсіонерів-ВПО в “Ощадбанку” — що потрібно знати;
  • мобільне відділення “Ощадбанку” відкриють у Волноваському районі на Донеччині;
  • пільгові кредити на житло для ВПО за програмою “єОселя”;
  • новини програми “єВідновлення” — які зміни готують урядовці;
  • оформлення субсидії через “Дію” стане швидшим;
  • МВС внесло зміни у позначення навчального транспорту.

Тримаємося разом! Віримо у ЗСУ та перемогу України!

Прямий ефір