Україна своїх підтримує: дайджест для мешканців прифронтових територій (випуск #16 від 07.03.2023)

Це випуск #16 щотижневого інформаційного дайджесту для жителів прифронтових територій України від телеканалу FREEДOM. З нього ви дізнаєтесь:

  • провал плану Путіна захопити весь Донбас до березня — ситуація на фронті;
  • найголовніше зі звернень президента України;
  • Україна — у 20-ці найвпливовіших країн світу;
  • грошова допомога від Норвезької ради;
  • безкоштовне розміщення переселенців — контакти за регіонами;
  • якщо затримують виплати ВПО — причини та що робити;
  • обов’язкова евакуація із Куп’янського району;
  • безкоштовне протезування;
  • новинки “Дії”: витяг про місце проживання дитини та заява на шлюб;
  • відновлення України.

Представляємо зведення основних подій минулого тижня станом на 377-й день війни (07.03.2023).

Визволення України

Завдяки героїчній відсічі українських захисників окупантам не вдалось виконати завдання президента РФ Путіна — вийти на адміністративні кордони Донецької та Луганської областей до березня.

Противник продовжує зосереджувати основні зусилля на веденні наступальних дій на п’яти напрямках: з окупованої частини Луганщини — на Куп’янському на Лиманському напрямках, з окупованої частини Донеччини — на Бахмутському, Авдіївському та Шахтарському (колишньому Вугледарському) напрямках.

Загальна лінія фронту. Графіка: Ukraine War Map

Журналісти видання Forbes підрахували, що Росія за рік витратила на війну 114 млрд 400 млн дол. Це майже 10 млрд дол. на місяць, що становить третину всіх доходів російського бюджету за 2021 рік. Ці гроші могли піти на поліпшення життя самих росіян. Замість цього Кремль вирішив вести війну на виснаження своєї армії.

Донецька область

Низький темп російського просування біля Бахмута не дає військовим експертам підстав вважати, що окупанти зможуть оточити місто найближчим часом, а тим більше, що вони зможуть взяти його лобовими атаками. Під Бахмутом росіяни за добу втрачають до 500 солдатів убитими та до 900 — пораненими.

У ЗСУ зберігається логістичний зв’язок із містом, є можливість підвозити необхідну військову допомогу.

Утримуючи оборону Бахмута, українські війська забезпечують передумови для майбутнього контрнаступу. На думку експертів, це може статися у квітні.

Навколо Бахмута. Графіка: Twitter/ChuckPfarrer
Навколо Бахмута. Графіка: Ukraine War Map

Навколо Вугледара українські захисники створили глибоко ешелоновану оборону, тому спроби росіян протиснутися — марні. Противник періодично тримає оперативну паузу і стирає Вугледар з лиця землі, щоб далі намагатися просуватися. Українська армія своєю чергою контратакує і відкидає окупантів. Так, російські війська зазнали катастрофічних втрат під час нещодавнього тритижневого наступу на цьому напрямку, зокрема втратили понад 130 танків і БТРів.

Росіяни не припиняють спроби захопити Авдіївку. Місто обстрілюють щодня. Як розповів голова Авдіївської міської військової адміністрації Віталій Барабаш, окупанти зазнають колосальних втрат у техніці, починають її економити. Але це не позначається на інтенсивності роботи артилерії, авіації.

Російські війська формують і скупчують велику кількість живої сили на околицях Авдіївки, щоб продовжувати спроби прориву. Йдеться про десятки тисяч живої сили противника. Попри все Сили оборони України героїчно боронять місто.

Лінія фронту на Донеччині. Графіка: understandingwar.org

Луганська область

За словами голови Луганської обласної військової адміністрації Сергія Гайдая, ситуація на фронті в регіоні дуже складна, але контрольована. Тут окупанти вже кілька тижнів наступають за трьома напрямками — намагаються захопити Білогорівку, а також прорвати оборону ЗСУ під Кремінною та Сватовим.

Кремінна — це лісиста місцевість, тому ворог використовує піхоту, важку техніку та снайперів. Білогорівку обстрілюють великокаліберною артилерією.

На всіх напрямках у росіян щоденні втрати в техніці (нещодавно було знищено колони під Кремінною та Сватовим) і в живій силі.

Лінія фронту на Луганщині. Графіка: understandingwar.org

Репортажі телеканалу FREEДОМ з прифронтових Донеччини та Луганщини за тиждень:

Бойові втрати противника

Загальні бойові втрати противника з 24.02.2022 до 06.03.2023 орієнтовно становлять:

  • особовий склад — близько 153 770 осіб ліквідовано (+5 080 за тиждень). Це в 25 разів перевищує кількість убитих російських військових у Чечні, і в 35 разів більше втрат радянської армії в Афганістані;
  • танки — 3 423 (+38). РФ втратила майже половину своїх сучасних основних бойових танків Т-72 і приблизно дві третини танків Т-80;
  • бойові броньовані машини — 6 703 (+82);
  • артилерійські системи — 2 433 (+53);
  • реактивні системи залпового вогню (РСЗВ) — 488 (+13);
  • засоби ППО — 250 (+3);
  • літаки — 302 (+2);
  • гелікоптери — 289 (+1);
  • БпЛА — 2 086 (+38);
  • крилаті ракети — 873 (+0);
  • кораблі, катери — 18 (+0);
  • автомобільна техніка та автоцистерни — 5 248 (+59);
  • спеціальна техніка — 234 (+4).

Звернення президента України

Найголовніше зі звернень президента України Володимира Зеленського протягом тижня:

  • 27 лютого почалося з атаки іранськими дронами. З них більшість вдалося збити. 11 із 14. На жаль, були й влучання. Поранені троє працівників ДСНС у Хмельницькому, двоє загинули. Другий дрон влучив якраз тоді, коли почалося гасіння пожежі після першого.
  • 28 лютого — понад 30 російських обстрілів Херсонської області за цю добу! Просто по вулицях, просто по людях. За добу четверо загиблих.
  • На звірячий російський ракетний обстріл 2 березня Запоріжжя буде наша відповідь як військова, так і юридична. Окупант неминуче відчуватиме нашу силу. Силу справедливості в усіх сенсах слова. (Станом на 6 березня під завалами п’ятиповерхового будинку в Запоріжжі виявили 13 загиблих. Серед жертв — 8-місячна дівчинка, вона загинула разом із своєю сім’єю. З-під завалів вдалося врятувати 11 осіб, — ред.).
  • Зараз Ставку [верховного головнокомандувача] ми проводимо мінімум двічі на тиждень. Особлива увага — ситуації на сході, зрозуміло — на Донеччині. Бахмутський напрямок — ситуація стає постійно складнішою. Найтяжче, як і раніше, — Бахмут. Детально розглянули логістику для передової, покриття дефіцитів. Готуємо повернення наших воїнів до активних дій заради звільнення нашої землі.
  • Увага й до прифронтових територій. Тих міст і районів, які щодня й щоночі зазнають російських обстрілів. Свідомого терору. Нікополь та інші громади Дніпропетровської області, Запоріжжя, Херсон і область, прифронтова частина Донбасу, Харків і область, Сумщина, Чернігівщина. Коли ми готуємо активні дії наших військових, усіх наших Сил оборони й безпеки, ми маємо на увазі й те, що такі активні дії поступово повертатимуть безпеку тим, хто зараз у прифронтовій зоні. Кожен рух нашого прапора вперед означатиме й убезпечення наших людей. І я дякую тим, хто попри всі загрози, попри всі небезпеки робить усе можливе, щоб у прифронтових районах України все ж зберігалося нормальне життя!
  • Що приніс Україні цей рік терористичної війни. Лише один рік… Уже зареєстровано понад 70 тисяч російських воєнних злочинів. Але не про всі злочини нам, на жаль, наразі відомо. Значна частина нашої території поки залишається окупованою, і ми не можемо наразі достовірно спрогнозувати, яку кількість російських злочинів ми виявимо після вигнання окупантів.
  • З візитом у нашій державі перебував прокурор Міжнародного кримінального суду Карім Хан. Це інституція й особистість, які, безперечно, відіграють історичну роль у притягненні до відповідальності російських злочинців. Геноцидна політика Росії проти нашого народу обов’язково матиме невідворотні юридичні наслідки. Йдеться не лише про виконавців, але й про вище політичне та військове керівництво держави-терориста. Наближаємося до відкриття українського Офісу Міжнародного кримінального суду.
  • Початок підготовки до наступного опалювального сезону. Вже зараз. Ми опрацьовуємо всі сценарії й зробимо все, щоб підійти до наступної зими готовими до будь-якої загрози. За пів року всі, хто залучений до виконання відповідних завдань, мають зробити цілком конкретні речі. Посилити захист енергообʼєктів, відновити ту інфраструктуру, яка була зруйнована російськими ударами за минулі пів року, дати більше можливостей нашим людям у межах проєкту децентралізації енергосистеми, щоб вони могли на своїй приватній території, на своїх приватних обʼєктах генерувати й постачати електрику. Це велика робота, вона вже почалася.
  • Вже в березні Кабмін підготує рішення, які потрібні нашим громадам для бюджетної стійкості. Відповідні зміни до закону про державний бюджет України будуть запропоновані Верховній Раді.
  • 4 березня Кабмін затвердив Державну антикорупційну програму [на 2023-2025 роки]. Це системні кроки, які дадуть державі більше прозорості, а суспільству — більше можливостей для взаємодії з державою.

Україна — у 20-ці найвпливовіших країн

Україна увійшла у 20 найвпливовіших країн світу за рейтингом м’якої сили Global Soft Power Index. Індекс показує здатність впливати на інших за допомогою привабливості та переконання, а не примусу та сили. Про це повідомляє Міністерство закордонних справ.

За минулий рік Україна додала найбільше балів серед усіх країн світового рейтингу Global Soft Power Index, посівши:

  • 37 місце зі 121 у загальному підсумку (торік Україна займала 61 позицію);
  • 19 місце за рівнем впливовості (торік Україна посідала 45 місце);
  • 14 місце за показником впізнаваності (торік — 47 місце).

Кеш-допомога від Норвезької ради

Норвезька рада у справах біженців відкрила реєстрацію на отримання грошової допомоги для переселенців і людей, які проживають у районах, постраждалих внаслідок бойових дій. Реєстрація триватиме до 20 березня. Про це повідомляє Мінреінтеграції.

Сума допомоги становить 6 660 грн і виплачуватиметься впродовж 3 місяців по 2 220 грн на кожного члена сім’ї, але не більше як на п’ятьох осіб. У пріоритеті — надання кеш-допомоги найбільш вразливим категоріям населення.

Виплати надходитимуть на банківський рахунок або за допомогою переказу MoneyGram для людей, у яких немає банківського рахунку.

Зареєструватися можна в декілька способів:

  • надіслати в месенджері WhatsApp повідомлення з текстом “Привіт” на номер: 0 800 609-844;
  • для реєстрації через Viber треба відсканувати QR-код, який розміщений на картинці за посиланням.
Зі Facebook-сторінки Норвезької ради

Для отримання додаткової інформації звертайтеся за номером “гарячої лінії” Норвезької ради: 0 800 302-007 або на Facebook-сторінку організації.

Безкоштовне розміщення переселенців

Триває потік переселенців у більш безпечні регіони України. Мінреінтеграції повідомляє телефони “гарячих ліній” щодо безкоштовного поселення в центральних та західних регіонах.

Гарячі лінії” у західних областях:

  • Закарпатська область: (096) 284-33-68
  • Львівська область: в межах Львівської області телефонуйте за коротким номером 112, якщо на території інших областей: (032) 259-60-31
  • Чернівецька область: 0 800 335-047
  • Волинська область: (066) 657-09-15, (033) 277-82-11
  • Тернопільська область: 0 800 335-975
  • Івано-Франківська область: (099) 470-92-41
  • Рівненська область: (098) 505-83-25, (097) 008-81-91

Гарячі лінії” у центральних областях:

  • Черкаська область: (068) 621-80-29, (050) 420-13-56
  • Житомирська область: (067) 399-62-72, (067) 499-29-16
  • Вінницька область: 15-26, зателефонувати з інших областей можна за номерами: (067) 435-24-42, (063) 514-85-57, (050) 401-43-30
  • Полтавська область: 0 800 502-230, (066) 673-53-03, (050) 69-27-43

Якщо затримують виплати ВПО

Окремі внутрішньо переміщені особи (ВПО) могли отримувати виплати на проживання із затримкою в часі. У Мінсоцполітики повідомили про ключові причини, через які могли відбуватися затримки.

Реєстри на виплати для ВПО формуються щомісячно до 2, 12 та 22 числа кожного місяця на підставі списків, отриманих від органів соціального захисту населення. Тому переселенці можуть отримувати допомогу в різні періоди.

Також на час нарахування і виплати впливає те, чи вчасно органи місцевої влади подають дані на виплати до Єдиної інформаційної системи соціальної сфери, через яку здійснюються виплати зокрема для ВПО. Невчасне подання даних може призводити до затримки у виплатах.

Якщо внутрішньо переміщена особа маєте затримку чи невиплату допомоги на проживання:

  • треба звернутись до органу соціального захисту за місцем перебування на обліку, щоб працівники УСЗН (Управління соціального захисту населення) могли перевірити правильність внесення даних і, за необхідності, виправити допущену помилку. Дізнатися контакти УСЗН можна за посиланням.
  • якщо питання не вдалося вирішити в УСЗН — можна звертатися до Національної соціальної сервісної служби України листом або телефоном (044) 289-87-89.

Наразі завершено фінансування виплат допомоги на проживання ВПО за лютий 2023 року. Загалом ця сума становить 6,3 млрд грн.

Обов’язкова евакуація

На Харківщині через нестабільну безпекову ситуацію місцева влада оголосила обов’язкову евакуацію дітей та маломобільних із Куп’янського району на більш безпечні території. Про це повідомляє Мінреінтеграції.

Евакуація проводитиметься до визначених планом пунктів із подальшим розселенням. Зокрема в Харкові для тих, хто евакуюється, підготовлено 3 тисячі місць.

Відповідальні особи подбають про те, щоб евакуйовані отримали статус внутрішньо переміщених осіб, оформили соціальні виплати та були забезпечені гуманітарною допомогою.

Повідомити про бажання евакуюватися можна:

  • на “гарячі лінії” органів місцевої влади: (095) 771-44-46, (098) 940-78-33 або ж заповнити електронну форму за посиланням;
  • також звернення з питань евакуації приймає волонтерська організація Helping to Leave: (093) 177-64-58.

Крім того, про бажання евакуюватися як з Куп’янського району, так і з інших небезпечних регіонів країни, можна повідомити на “гарячу лінію” Мінреінтеграції 15-48 або ж написати у месенджери на номер (096) 078-84-33.

Безкоштовне протезування

Всі громадяни мають право на безоплатне протезування від держави. Про це заявила міністерка соціальної політики Оксана Жолнович.

“Відтепер, щоб отримати протез, немає потреби звертатися до МСЕК. Для цього достатньо висновку лікарсько-консультативної комісії чи військово-лікарської комісії, або мультидисциплінарної команди в реабілітаційному закладі, де вона створена”, — пояснила Оксана Жолнович.

Вона додала, що поки за об’єктивних причин не завжди військовослужбовці можуть отримати довідку від командира про те, що травма отримана в бою. Але міністерство готує нормативні акти, які змінять процедуру таким чином, що достатньо буде статусу військовослужбовця.

“Фактично військовий квиток є свідченням того, що людина травмована на дійсній військовій службі”, — зазначила міністерка.

Витяг про місце проживання дитини у “Дії”

На порталі “Дія” та у застосунку “Дія” тепер можна отримати витяг про місце проживання дитини. Раніше така довідка на порталі була доступна лише для дорослих. Про це повідомляє Мінцифри.

Витяг про місце проживання — один із найпопулярніших документів, який необхідний для того, щоб влаштувати дитину до садочка чи школи.

Щоб оформити витяг, потрібно:

  • авторизуватися на порталі “Дія”;
  • у розділі “Послуги” вибрати “Довідки та витяги”;
  • вибрати послугу “Витяг про місце проживання”;
  • вибрати, що хочете отримати витяг для вашої дитини;
  • вказати серію та номер свідоцтва про народження дитини.

Подання заяви займає 2 хвилини, надання послуги — до хвилини. Послуга безкоштовна. Замовити витяг можна за посиланням на порталі “Дія”, або в своєму застосунку “Дія” у смартфоні.

Витяг про місце проживання дитини сформується, якщо інформація про дитину наявна у Реєстрі територіальної громади.

Кожен електронний витяг містить унікальний QR-код. Відсканувавши його, працівник держустанови зможе переконатися в дійсності документа та перевірити інформацію в реєстрах.

Заява на шлюб онлайн

На порталі “Дія” можна подати заяву про державну реєстрацію шлюбу й одразу обрати місце, час, формат та зал, де пройде церемонія. Про це повідомляє Мінцифри.

Весь процес триває менше 15 хвилин, а скористатися послугою можуть громадяни України, старші за 18 років та які мають електронний підпис.

Щоб подати заяву про шлюб у “Дії”, потрібно:

  • авторизуватися на порталі “Дія” та перейти у розділ “Сім’я”;
  • обрати послугу “Заява про шлюб”;
  • заповнити заяву. Тут можна обрати час та місце реєстрації шлюбу, церемонію у святковій залі та інші додаткові послуги;
  • сплатити адміністративний збір;
  • підписати заяву електронним підписом;
  • далі ваш партнер отримає посилання на заяву електронною поштою. Він має авторизуватися у кабінеті на порталі, перейти за посиланням з пошти та підписати заяву електронним підписом.

Все — заяву про шлюб подано. Далі обраний ДРАЦС надішле результат розгляду заяви та деталі щодо церемонії на вашу електронну пошту. Вам залишається лише з’явитися у ДРАЦС у день одруження.

Вартість: від 0,85 грн до 1649.85 грн — залежно від обраних послуг та дня реєстрації шлюбу.

Про відділи ДРАЦС, доступні для подання онлайн-заяви на шлюб, можна дізнатися на поталі “Дія” за посиланням.

Подати заяву через портал “Дія” можна за посиланням.

Відновлення України

У держбюджеті України вже є частина коштів на відновлення країни та домовленості з партнерами про фінансову підтримку. Про це повідомив прем’єр-міністр Денис Шмигаль.

Загалом цього року Україна може розраховувати на 150 млрд грн, які підуть насамперед на відновлення енергетики, житла та критичної інфраструктури.

Шмигаль зазначив, що українці цьогоріч мають побачити ефект відновлення. Вже понад 500 громад надали інформацію до Реєстру пошкодженого та зруйнованого майна.

Уряд очікує набуття чинності ухваленого Верховною Радою закону “Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації”. Після цього уряд готовий швидко ухвалити всі підзаконні акти, щоби запустити процес відновлення.

Репортажі телеканалу FREEДОМ з деокупованих територій:

Попередні випуски дайджесту

В попередніх випусках дайджесту “Україна своїх підтримує” зокрема йшлося про:

Випуск # 1 від 15.11.2022:

  • оплата комунальних послуг на період дії воєнного стану;
  • державний інтернет-магазин “ДроваЄ“, де можна придбати дрова онлайн;
  • евакуація з небезпечних регіонів;
  • як отримати статус ВПО та грошову допомогу, переваги від реєстрації як ВПО.

Випуск # 2 від 22.11.2022:

  • грошова допомога мешканцям деокупованих територій;
  • як повідомити про вибухонебезпечні предмети, дії ворога та зрадників через чатбот “єВорог”.

Випуск # 3 від 29.11.2022:

  • Росію визнали державою-терористом — які наслідки;
  • що таке “Пункти незламності”, як їх знайти та чим там можуть допомогти;
  • як отримати безкоштовні дрова;
  • “довідку про прописку” (витяг про місце проживання) можна зробити в застосунку “Дія”;
  • 10 онлайн-помічників для переселенців.

Випуск # 4 від 06.12.2022:

  • як з грудня змінився розмір соціальних виплат та пенсій;
  • як отримати грошову допомогу від міжнародних організацій;
  • алгоритм дій, якщо рідні потрапили до ворожого полону.

Випуск # 5 від 13.12.2022:

  • як перевірити розмір житлової субсидії онлайн;
  • як зареєструвати новонароджених із небезпечних територій;
  • якщо людина зникла безвісти під час війни — алгоритм дій;
  • офіційні Telegram-канали обласних військових адміністрацій.

Випуск # 6 від 20.12.2022:

  • куди звертатися для здійснення евакуації;
  • як евакуювати маломобільну особу;
  • про нові послуги у “Дії” для ВПО.

Випуск # 7 від 27.12.2022:

  • скільки мільярдів доларів запланували для України союзники на 2023 рік;
  • про платформи з пошуку безоплатного житла при евакуації;
  • хороші новини щодо перевірок переселенців та надання грошової допомоги ВПО.

Випуск # 8 від 03.01.2023:

  • союзники допомагатимуть Україні до перемоги й після;
  • автоматичне нарахування соціальної допомоги від держави.

Випуск # 9 від 10.01.2023:

  • кеш-допомога жителям деокупованих територій;
  • грошова держдопомога евакуйованим; якщо затримують виплати — куди звертатись;
  • виплати тим, хто евакуюється потягами;
  • новий евакуаційний потяг з Донеччини;
  • отримання пенсій, субсидій, соцвиплат після евакуації;
  • як переселенцям оформити житлову субсидію;
  • де зняти готівку під час блекауту;
  • як отримати LED-лампи;
  • збільшення розміру компенсації за програмою “Муніципальна няня”;
  • нові номери телефонів з питань полонених.

Випуск # 10 від 24.01.2023:

  • розклад евакуаційних потягів;
  • немає зв’язку, а потрібен лікар — що робити;
  • заміна ламп на LED — старт програми;
  • як відновити пенсійне посвідчення;
  • безкоштовна психологічна допомога ВПО.

Випуск # 11 від 31.01.2023:

  • Україна отримає понад 330 танків;
  • “Укрпошта” надає посилки без документів;
  • безкоштовні сервіси психологічної допомоги під час війни;
  • як переселенцям отримати виплати у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності;
  • як депортованим українцям оформити посвідчення на повернення до України;
  • як оформити опікунство над дитиною під час війни (“тимчасове влаштування”);
  • якщо людина не виходить на зв’язок — що робити;
  • сервіси з пошуку зниклих безвісти;
  • як передати право керування авто через “Дію”.

Випуск # 12 від 07.02.2023:

  • новий пакет військової допомоги від США та переваги далекобійних ракет GLSDB;
  • як долучитися до штурмових бригад зі звільнення окупованих територій;
  • не тільки переселенці: хто має право на виплати ВПО;
  • онлайн-послуги для ВПО;
  • сервіси щодо відключення світла;
  • онлайн-застосунки для дітей в умовах війни.

Випуск # 13 від 14.02.2023:

  • майно знищено чи пошкоджене — що робити з кредитом;
  • як відновити пенсію після деокупації;
  • дітям не місце в районах бойових дій — як евакуюватися;
  • консультації щодо довідки ВПО — контакти “гарячих ліній”;
  • все про мінну безпеку — на одному сайті;
  • інформаційна безпека — рекомендації для близьких полонених;
  • грошова допомога на лікування для херсонців.

Випуск # 14 від 21.02.2023:

  • пенсії проіндексують на 20%;
  • які соцвиплати продовжуються автоматично, а які треба переоформлювати;
  • оновлено Перелік територій, який впливає на виплати переселенцям;
  • наразі субсидії на житлово-комунальні послуги — тільки грошима;
  • як правильно зафіксувати руйнування житла для заяви на компенсацію збитків;
  • корисний застосунок про стан безпеки ваших близьких;
  • як відновити паспорт під час воєнного стану.

Випуск # 15 від 28.02.2023:

  • річниця початку повномасштабної війни;
  • новий пакет військової допомоги від США;
  • безкоштовна евакуація з небезпечних і прифронтових регіонів;
  • пенсії родинам зниклих безвісти;
  • сервіси з вивчення української мови.

Тримаємося разом! Віримо у ЗСУ та перемогу України!

Прямий ефір