Україна своїх підтримує: дайджест для мешканців прифронтових територій (випуск #66 від 16.04.2024)

Це випуск #66 щотижневого дайджесту для жителів прифронтових територій України від телеканалу FREEДOM. З нього ви дізнаєтесь:

  • ситуація на фронті;
  • найголовніше зі звернень президента України;
  • Верховна Рада ухвалила закон про мобілізацію;
  • отримати довідку ВПО та оформити виплати на всю родину можна у “Дії”;
  • документи про склад сім’ї будуть враховувати при нарахуванні виплат переселенцям;
  • розблокування банківських карт “Ощадбанку”;
  • як дізнатися, чи маєте ви право на оформлення субсидії — алгоритм;
  • безоплатне оздоровлення дітей в “Артеку” — розширено перелік категорій;
  • поїзд-кухня працює на Харківщині.

Представляємо зведення основних подій минулого тижня станом на 783-й день війни (16.04.2024).

Визволення України

На всіх напрямках фронту в Україні тривають бої. Українські захисники продовжують завдавати окупаційним військам втрат у живій силі та техніці, виснажують ворога вздовж всієї лінії зіткнення.

СХІД

У Донецькій області на Бахмутському напрямку ситуація залишається складною, однією з пріоритетних цілей російських окупантів є місто Часів Яр. Вони зосереджують зусилля для прориву української оборони західніше Бахмута, виходу до каналу “Сіверський Донець — Донбас”, створення умов для подальшого просування до Краматорської агломерації. Вище російське військове керівництво поставило задачу своїм військам захопити Часів Яр до 9 травня, заявив головком ЗСУ Олександр Сирський.

Росіяни в районі Часового Яру застосовують тактику флангового охоплення позицій ЗСУ. Удари завдають безпосередньо по флангах. Це Богданівка та Іванівське. 12 квітня російські війська просунулися до північної околиці села Богданівка, але не змогли закріпитися в цьому районі. Населений пункт залишається під контролем Сил оборони України.

За добу ЗСУ відбивають приблизно 10 штурмових дій окупантів у районі Часового Яру. Також українські військові відбивають ворожі атаки в районі населених пунктів Кліщіївка, Андріївка, Іванівське.

В районі Часового Яру. Графіка: deepstatemap.live

На Авдіївському напрямку ворог намагається вибити українські підрозділи із займаних рубежів в районі населених пунктів Новокалинове, Новобахмутівка, Бердичі, Тоненьке, Первомайське та Невельське Донецької області. Постійно відбуваються ворожі артилерійські обстріли, працюють FPV-дрони, дрони-камікадзе. Ворог проводить розвідку за допомогою дронів.

Речник української бригади, що діє на цьому напрямку, заявив, що українські сили відбили механізовані атаки росіян та знищили колону з російської бронетехніки, йдеться у звіті американського Інституту вивчення війни (ISW). ЗСУ також вдалося дещо відкинути російські сили від адмінкордонів Новокалинового.

Завданням російської окупаційної армії, як і раніше, залишається вихід на адміністративні кордони Донецької області. Ескалація на фронті на Донеччині пов’язана з тим, що окупанти намагаються використати вікно можливостей, відкрите для них приблизно до початку літа.

Авдіївський напрямок. Графіка: deepstatemap.live
Лінія фронту на Донеччині. Графіка: deepstatemap.live

На Куп’янському напрямку російські окупанти впродовж останнього тижня не проводять активних заходів та значно знизили темпи наступальних операцій. Впродовж останніх днів ворог наступальних дій на цьому напрямку не проводив. Противник був змушений перекинути з цього напрямку сили в район дії російських добровольців — прикордонні регіони РФ.

Водночас окупанти не припиняють артобстрілів по прикордонних населених пунктах Харківщини. Завдають авіаударів в районі Куп’янська, Петропавлівки.

Куп’янський напрямок. Графіка deepstatemap.live

На Лиманському напрямку позиційні бої тривали в районі Тернів і Торського. Ворог атакує позиції ЗСУ штурмовими групами при підтримці бронетехніки.

Лиманський напрямок. Графіка deepstatemap.live

ПІВДЕНЬ

На Оріхівському напрямку в Запорізькій області російські окупанти розосереджують свої сили між селом Роботине, яке українські військові визволили під час контрнаступу минулого літа, та селом Вербове.

Між цими населеними пунктами дуже великі території. Для ворога важко втримати таку протяжність своїм насиченням у живій силі. Тому окупанти намагаються розосередити українські сили. Маючи можливість сформувати кілька штурмових груп, намагаються в такий спосіб пробивати глибину української оборони. Але успіху ця тактика їм не приносить.

Крім того, на цій ділянці фронту спостерігається активність ворожих ДРГ.

В районі Роботиного. Графіка deepstatemap.live
Лінія фронту у Запорізькій області. Графіка deepstatemap.live

На Херсонському напрямку російські загарбники регулярно штурмують українські позиції в районі Кринок, зокрема для того, щоб не дати можливості Силам оборони України розширювати плацдарм. Результатів від цих штурмів у ворога немає, він несе великі втрати. Для поповнення втрат росіяни підтягують нові резерви. Однак у російських окупантів немає мотивації йти в бій. Їхні втрати досить регулярно і стабільно тримаються в межах 60-70%.

Навколо Кринок. Графіка deepstatemap.live
Лінія фронту на Херсонщині. Графіка deepstatemap.live

Репортажі телеканалу FREEДОМ із прифронтових регіонів за тиждень:

Бойові втрати противника

Загальні бойові втрати противника з 24.02.2022 до 15.04.2024 орієнтовно становлять:

  • особовий склад — близько 454 420 осіб ліквідовано (+ 6 020 за тиждень); 
  • танки — 7 180 (+93);
  • бойові броньовані машини — 13 796 (+221);
  • артилерійські системи — 11 593 (+237);
  • реактивні системи залпового вогню (РСЗВ) — 1 046 (+7);
  • засоби ППО — 758 (+7);
  • літаки — 347 (+0);
  • гелікоптери — 325 (+0);
  • БпЛА — 9 266 (+270);
  • крилаті ракети — 2 092 (+27);
  • кораблі, катери — 26 (+0);
  • підводні човни — 1 (+0); 
  • автомобільна техніка та автоцистерни — 15 510 (+400);
  • спеціальна техніка — 1 908 (+41).

Звернення президента України

Найголовніше зі звернень президента України Володимира Зеленського протягом тижня:

  • 8 квітня — у місті Білопілля на Сумщині триває рятувальна операція після російського удару керованою авіабомбою — просто по центру міста. Багато пошкоджень міської забудови, є поранені. Відомо про одного загиблого. Мої співчуття. Нам потрібно більше можливостей бити державу-терориста у відповідь — воєнних, санкційних, економічних, юридичних.
  • 10 квітня — російські терористи знову завдали ударів керованими авіабомбами по наших громадах. Зокрема, Харківщина. Є постраждалі, відомо про трьох загиблих, із них одна дитина.
  • 11 квітня — цієї ночі російські терористи завдали чергового удару по Україні. Це був комбінований удар: ракети, іранські ударні дрони. Траєкторії спеціально прораховані так, щоб максимізувати пошкодження нашої критичної інфраструктури. Удари завдавалися по містах: від Харкова й Києва до Одеси та Львова, а одна з цілей була біля самого польського кордону. Протягом дня рятувальники, енергетики, ремонтні бригади працювали, щоб ліквідувати наслідки удару.
  • 14 квітня — за минулу ніч вдалося збити 10 “Шахедів” із 10, застосованих росіянами. Загалом за тиждень російські терористи використали проти України вже майже 130 “Шахедів”, більшість із них нам вдалося збити. Також були застосовані понад 80 російських ракет і майже 700 керованих авіабомб. Сьогодні знову ракети та дрони. Дніпро й Нікополь, Покровськ та інші міста Донеччини, Харківщина, Херсонщина, Сумщина. Є поранені, є, на жаль, загиблі.
  • 8 квітня — провів Ставку верховного головнокомандувача ЗСУ, де тематика Харкова та області була основною. Працюємо з партнерами для того, щоб зміцнити ППО. Головком доповів щодо всього фронту, щодо критичних напрямків. Чітко визначено, як діяти.
  • 9 квітня — працюю на Харківщині. Багато питань для міста, області. Був на будівництві фортифікацій. Російські терористи повинні бачити, що Харківщина зміцнюється. Провів нараду з усіма, хто відповідає за захист області та відновлення нормального життя після російських ударів. У Харкові відзначив наших людей — представників Збройних сил України, Нацгвардії, поліції, ДСНС, які допомагають рятувати життя, захищають Україну. Вручив державні нагороди.
  • 11 квітня — виступив на саміті Тримор’я у Вільнюсі, наголосивши на нагальній потребі посилити українську протиповітряну оборону. Підписали Угоду про співробітництво у сфері безпеки та довгострокову підтримку з Латвією. Цього року країна надасть військову підтримку на суму близько 112 млн євро. Поінформував президента Польщі Анджея Дуду про нічні ракетні обстріли об’єктів енергетики, про важку ситуацію в Харкові. Також у Вільнюсі зустрівся з прем’єр-міністром Кіріакосом Міцотакісом, щоб висловити подяку Греції та її народу за послідовну підтримку України. Обговорили реалізацію наших домовленостей, досягнутих під час його візиту до Одеси. Провів першу зустріч із президентом Угорщини Тамашем Шуйоком, а також з лідером Чехії Петром Павелом, главою Литви Гітанасом Наусєдою.
  • 10 квітня — зустрівся з міністром оборони Литви Лаурінасом Кащюнасом. Це його перший закордонний візит на цій посаді, і важливо, що саме в Україну. Обговорили потреби наших воїнів, співпрацю України та Литви, зокрема у виробництві зброї.
  • 10 квітня — зустрівся з керівницею Міжнародної організації з міграції Емі Поуп. Обговорили проєкти допомоги нашим людям, які втратили житло, програму будівництва укриттів для шкіл, програми сприяння переселенцям, які засновують підприємства та створюють робочі місця. Подякував за підтримку наших громад.
  • 13 квітня — Німеччина надасть нам додатковий Patriot, з канцлером Олафом Шольцом про це домовились. Працюємо над додатковою системою IRIS-T — це теж сильна ППО — і над ракетами для наявних у нас систем захисту неба. Готуємося до конференції щодо відновлення України, яка вже скоро відбудеться в Німеччині. 
  • 12 квітня — у Чернівцях зустрівся з представниками Світового конгресу українців. Обговорили, як активізувати міжнародну підтримку та зберегти увагу світу до України. Презентували економічну платформу “Зроблено в Україні” в Чернівцях. Проєкт створений для розвитку потенціалу українських виробників. Також взяв учать у засіданні Конгресу місцевих та регіональних влад, зустрівся зі студентами чернівецьких університетів.
  • 13 квітня — професійний день усіх, хто організовує, проєктує та будує українську силу, — День працівників та працівниць оборонно-промислового комплексу України. Зараз в Україні працюють 500 підприємств оборонно-промислового комплексу. Майже 300 тис. людей задіяні в цьому виробництві. Це одна з головних основ нашої незалежності. Події війни це доводять.

Закон про мобілізацію

Верховна Рада України ухвалила новий закон про мобілізацію. Документ голосами “за” підтримали 283 народних депутати, інформує пресслужба ВРУ.

Законом удосконалено процедури проведення заходів мобілізації, військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, соціального захисту військовослужбовців, а також окремі питання проходження військової служби для покращення якості підбору особового складу під час доукомплектування бойових підрозділів для відсічі збройної агресії Росії.

Закон має набути чинності у другій половині травня, через місяць із часу його публікації, яка настає одразу після підписання президентом.

Цей закон необхідний для Збройних сил України й українська армія його дуже потребує, прокоментувала заступниця голови Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики Євгенія Кравчук.

За словами народної депутатки, у законопроєкті закладені мотиваційні норми для військовослужбовців. З часом цей мотиваційний пакет і грошове, соціальне забезпечення, реабілітація воїнів будуть тільки розширюватися.

Нагадаємо, в Україні знизили призовний вік з 27 до 25 років. Громадяни, які досягли 25-річного віку, підлягатимуть зняттю з військового обліку призовників та взяттю на військовий облік військовозобов’язаних. Також президент підписав закон щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист. Докладніше — у вип. #65 дайджесту.

Оформлення виплат та довідки ВПО у “Дії”

Cервіс для внутрішньо переміщених осіб у застосунку “Дія” відновив свою роботу після оновлення. Тепер можна оформити довідку ВПО і грошову допомогу відразу на всю сім’ю в одній заяві, повідомляє Урядовий портал.

Йдеться про щомісячну державну допомогу на проживання у розмірі:

  • 3 тис. грн. особам з інвалідністю та дітям;
  • 2 тис. грн. для інших категорій переселенців.

Раніше в “Дії” можна було оформити довідку переселенця та виплати тільки на себе й дитину. Зараз через застосунок можна подати заяву на всіх членів сім’ї, які покинули дім через війну разом із вами.

Крім того, можна оформити виплати на дітей, які народилися вже після переміщення.

Алгоритм подачі заяви:

  • зайдіть у застосунок “Дія” та оновіть його;
  • натисніть “Сервіси” — “Отримати довідку ВПО”;
  • вкажіть адресу фактичного місця проживання та підтвердьте геолокацію;
  • введіть дані членів родини;
  • виберіть картку “єПідтримка”, щоб отримувати фінансову допомогу;
  • вкажіть, яка допомога вам необхідна (потреба в медичному обслуговуванні, освіті або ж гуманітарній допомозі), і залиште контактні дані.

Довідка ВПО з’явиться у застосунку поряд з іншими цифровими документами, а кошти надходитимуть на вказану банківську картку за всіх членів сім’ї.

Люди, які виїхали за кордон або перебувають на ТОТ, не можуть отримати довідку ВПО і грошову допомогу. Цей сервіс доступний лише для громадян, які ще не мають довідки внутрішньо переміщеної особи.

Нагадаємо, уряд ухвалив постанову, яка дозволить українцям у межах експериментального проєкту одружуватися в застосунку “Дія”.Детальніше — у вип. #64 дайджесту.

Документи про склад сім’ї при нарахуванні виплат ВПО

Документи про склад сім’ї будуть враховувати при нарахуванні державних виплат переселенцям. Про це йшлося на щотижневому засіданні Координаційного штабу з питань ВПО під головуванням віцепремʼєр-міністерки Ірини Верещук, інформує Мінреінтеграції.

На “гарячу лінію” міністерства надходять скарги громадян, що під час прийому документів на нарахування виплат не беруть у розрахунок акти обстеження щодо складу сім’ї.

“Люди мають отримувати належні їм виплати ВПО, навіть якщо члени їхніх сімей не проживають разом із ними на підконтрольній території”, — зазначила Верещук.

Такий акт обстеження складу сімʼї можуть видати:

  • ОСББ;
  • управителі дому;
  • інші комунальні підприємства.

Нині форма цієї довідки є довільною, але вона повинна бути затверджена, наприклад, місцевою владою.

Розблокування карт “Ощадбанку”

Банківські картки отримувачів пенсій та соцвиплат в “Ощадбанку”, які пройшли ідентифікацію, почали розблоковувати. Це стосується внутрішньо переміщених осіб, яких було взято на облік до 24 лютого 2022 року, інформує Мінреінтеграції.

Процедура щодо розблокування карток зазначених громадян можлива тільки через Viber. По перших 59 зверненнях, які були передані Пенсійним фондом України на опрацювання до 27 березня 2024 року, вже почала відбуватися відеоідентифікація для зняття лімітів. У зв’язку з цим “Ощадбанк” повідомив, що вдалося зв’язатися із майже 30 клієнтами банку, картки яких у результаті були розблоковані.

До “Ощадбанку” було передано вже близько 300 звернень ВПО щодо розблокування карток, які надійшли на “гарячу лінію” Мінреінтеграції за телефоном 15-48 та до громадської організації “Донбас СОС”.

Наразі розглядається можливість розширення банком каналів для контактування з клієнтами, які перебувають на тимчасово окупованих територіях. А також врахування потреб осіб із порушеннями зору чи слуху під час проведення відеоідентифікації шляхом залучення перекладача жестової мови або персонального асистента.

Нагадаємо, для зручності внутрішньо переміщених осіб та інших клієнтів “Ощадбанк” продовжив термін дії всіх платіжних карток до 30 вересня 2024 року. Докладніше — у вип. #64 дайджесту.

Потенційні отримувачі субсидії

Пенсійний фонд України виявив 50 717 домогосподарств, які потенційно можуть одержувати житлову субсидію, але наразі за отриманням виплати не зверталися, інформує Урядовий портал.

В електронних кабінетах потенційних отримувачів житлової субсидії на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України розміщено повідомлення, яким проінформовано про можливість одержувати виплати.

Для того, щоб перевірити, чи є ваше домогосподарство потенційним субсидіантом, треба зробити кілька кроків.

На вебпорталі Фонду у правому верхньому кутку екрану натисніть кнопку “Вхід” та авторизуйтесь за допомогою кваліфікованого електронного підпису (КЕП), “Дія. Підпису” або ID.GOV.UA.

На панелі зліва оберіть розділ “Мої повідомлення” та перейдіть у вкладку “Індивідуальні повідомлення”. Якщо вас визначено потенційним отримувачем житлової субсидії, то тут ви зможете ознайомитись із відповідною інформацією від Пенсійного фонду України.

Покроковий алгоритм подання спрощеної заяви на призначення житлової субсидії — за посиланням на офіційний сайт ПФУ. Відеоінструкція подання спрощеної заяви на призначення житлової субсидії — за посиланням.

Як оформити субсидії переселенцям — у вип. #61 дайджесту.

Безоплатне оздоровлення дітей в “Артеку”

Уряд вніс зміни до Порядку використання коштів (затверджений постановою КМУ від 9 травня 2023 року № 462), передбачених у держбюджеті для організації оздоровлення і відпочинку дітей, які потребують особливої уваги та підтримки, інформує Мінреінтеграції.

До переліку категорій дітей, які отримують безоплатні путівки до “Артеку” (який наразі діє у Пущі-Водиці під Києвом, додали:

  • дітей учасників бойових дій, зокрема і добровольців, визначених у пунктах 19-24 частини 1 ст. 6 Закону “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”;
  • дітей загиблих (померлих) захисників і захисниць України, визначених у частині першій статті 10-1 закону;
  • дітей, зареєстрованих як ВПО, які отримують державну допомогу на проживання ВПО.

Документом передбачено, що половина путівок до “Артеку” будуть виділені для дітей, які мешкають на території активних бойових дій.

Як і раніше, у 2024 році безоплатні путівки також надаватимуть:

  • дітям-сиротам і дітям, позбавленим батьківського піклування;
  • рідним дітям батьків-вихователів або прийомних батьків, які проживають в одній прийомній сім’ї чи дитячому будинку сімейного типу;
  • дітям із малозабезпечених сімей;
  • дітям, один із батьків яких загинув, зник безвісти або помер від поранення, контузії, каліцтва чи захворювання, отриманого в зоні проведення АТО, здійснення заходів національної безпеки і оборони, відсічі й стримування російської збройної агресії в Донецькій та Луганській областях, зоні бойових дій.

Нагадаємо, жителі Херсонської області віком від 7 до 18 років зі статусом дитини, постраждалої внаслідок воєнних дій, можуть отримати одноразову грошову допомогу на оздоровлення і психологічну реабілітацію. Про це — у вип. #64 дайджесту.

Поїзд-кухня на Харківщині

Команда Food Train вже приготувала 170 тис. порцій їжі для підтримки населення Харківської області, йдеться в Telegram-каналі Укрзалізниці.

Обіди були доставлені в лікарні, місця тимчасового проживання для внутрішньо переміщених осіб та для мешканців віддалених районів, які сильніше постраждали у результаті знеструмлень регіону.

Крім того, команда поїзда-кухні провела ним екскурсію для 24 вихованців Харківської дитячої залізниці. Під керівництвом кухарів маленькі харків’яни приготували собі обіди й отримали невеликі подарунки на згадку.

Нагадаємо, наприкінці минулого року “Укрзалізниця” запустила перший у світі автономний поїзд-кухню Food Train, який працює у прифронтових районах. Поїзд налічує шість вагонів. Food Train здатен працювати повністю автономно 5-7 діб, виготовляючи понад 10 тис. порцій їжі щодня. Докладніше — у випуску #51 дайджесту.

Попередні випуски дайджесту

В попередніх випусках дайджесту “Україна своїх підтримує” зокрема йшлося про:

Тримаємося разом! Віримо у ЗСУ та перемогу України!

Прямий ефір