Україна своїх підтримує: дайджест для мешканців прифронтових територій (випуск #58 від 20.02.2024)

Це випуск #58 щотижневого дайджесту для жителів прифронтових територій України від телеканалу FREEДOM. З нього ви дізнаєтесь:

  • ліквідовано понад 400 тис. окупантів — ситуація на фронті;
  • найголовніше зі звернень президента України;
  • допомога союзників — підсумки “Рамштайну-19”;
  • допомога на проживання для ВПО: хто має звернутися із заявою про продовження виплат;
  • новини програми “єВідновлення”;
  • на Херсонщині встановлюють мобільні укриття;
  • тверде паливо для жителів Херсонщини, Харківщини та Сумщини;
  • повернення залізничних квитків онлайн;
  • як допомогти людині, яка пережила стресову ситуацію.

Представляємо зведення основних подій минулого тижня станом на 727-й день війни (20.02.2024).

Визволення України

На всіх напрямках фронту в Україні тривають запеклі бої з армією РФ. Кількість ліквідованих російських окупантів за час повномасштабного вторгнення Росії вже перевищила 400 тис. осіб.

СХІД

У Донецькій області на Бахмутському напрямку російські окупаційні війська незначно просунулися вперед поблизу Бахмута, на південний схід від Богданівки, йдеться у звіті американського Інституту вивчення війни (ISW).

Ворог намагався покращити тактичне положення. Бої тривають в районі Кліщіївки, Хромового, Іванівського, Андріївки. Також росіяни намагаються просунутися у напрямку міста Часів Яр.

Навколо Бахмута. Графіка: deepstatemap.live

На Авдіївському напрямку Донецької області 17 лютого українські захисники вийшли з міста Авдіївка, аби уникнути оточення та задля збереження життя й здоров’я військовослужбовців, заявив головнокомандувач Збройних сил України Олександр Сирський. (Докладніше: Українські війська вийшли з Авдіївки, — головнокомандувач ЗСУ).

Сирський наголосив, що українські військові гідно виконали свій військовий обов’язок, зробили все можливе для знищення найкращих російських військових частин, завдали ворогові великих втрат у живій силі та техніці. Лише в особовому складі втрати ворога перевищили 47 тис. військових(Докладніше: Понад 47 тис. військових втратила РФ під Авдіївкою — підсумки 4-місячної української оборонної операції та Авдіївка виконала план зі знищення елітних російських підрозділів, — Братчук).

Навколо Авдіївки. Графіка: deepstatemap.live
Лінія фронту на Донеччині. Графіка: deepstatemap.live

На Куп’янському напрямку, за даними аналітиків ISW, позиційні бої тривають на північний схід від Куп’янська біля Синьківки Харківської області. Росіяни хочуть захопити Синьківку, аби вийти далі до Куп’янська-Вузлового та узяти під контроль залізницю.

17 лютого війська РФ завдали удару по Куп’янську, випустивши 12 керованих і фугасних авіабомб.

На думку військового аналітика Олексія Гетьмана, російські загарбники можуть посилити свої позиції на Куп’янському напрямку, перекинувши підрозділи з Авдіївки. (Докладніше: З Авдіївки російські окупанти можуть перекинути сили на Куп’янськ — їм потрібні швидкі перемоги до “виборів” Путіна, — аналітик).

Куп’янський напрямок. Графіка deepstatemap.live

На Лиманському напрямку окупанти дещо посилили атаки поблизу населених пунктів Терни, Ямполівка, Торське Донецької області та Білогорівка Луганської області. Біля Тернів та південно-східніше Виїмки Донецької області ворог марно намагався прорвати оборону українських військ.

Лиманський напрямок. Графіка deepstatemap.live

ПІВДЕНЬ

На Запорізькому напрямку російські окупанти намагаються атакувати позиції українських військ західніше Вербового та Роботиного Запорізької області. За даними Генерального штабу ЗСУ, російські загарбники днями провели невдалі атаки біля Роботиного, Вербового і Малої Токмачки.

В районі Роботиного. Графіка deepstatemap.live
Лінія фронту в Запорізькій області. Графіка deepstatemap.live

На Херсонському напрямку Сили оборони України продовжують утримувати позиції та відбивати штурми російських окупаційних військ на лівому березі Дніпра. Ворог значно підтягнув і посилив своє угруповання військ “Днепр”. Та попри нарощення резервів та “м’ясні штурми” російських військ, підтверджених змін на цій ділянці фронту не зафіксовано. (Докладніше: ЗС РФ посилюють угруповання на лівобережжі Херсонщини, — деталі розповів Братчук).

Навколо Кринок. Графіка deepstatemap.live
Лінія фронту на Херсонщині. Графіка deepstatemap.live

Репортажі телеканалу FREEДОМ з прифронтових регіонів за тиждень:

Бойові втрати противника

Загальні бойові втрати противника з 24.02.2022 до 19.02.2024 орієнтовно становлять:

  • особовий склад — близько 403 720 осіб ліквідовано (+ 7 730 за тиждень); 
  • танки — 6 498 (+82);
  • бойові броньовані машини — 12 232 (+255);
  • артилерійські системи — 9 733 (+252);
  • реактивні системи залпового вогню (РСЗВ) — 986 (+5);
  • засоби ППО — 674 (+8);
  • літаки — 336 (+4);
  • гелікоптери — 324 (+0);
  • БпЛА — 7 460 (+158);
  • крилаті ракети — 1 898 (+16);
  • кораблі, катери — 25 (+1);
  • підводні човни — 1 (+0); 
  • автомобільна техніка та автоцистерни — 12 767 (+168);
  • спеціальна техніка — 1 545 (+31).

Звернення президента України

Найголовніше зі звернень президента України Володимира Зеленського протягом тижня:

  • 14 лютого — вночі російські терористи дуже жорстоко обстріляли місто Селидове Донецької області. Влучання — по житлових будинках, по цивільній забудові й по лікарні. Прицільний російський удар по місту. На момент удару в лікарні було майже 150 пацієнтів, три людини загинули — мама з маленьким сином і жінка, яка готувалася стати мамою. (Докладніше: Російські окупанти вночі вдарили по п’ятиповерхівці та лікарні в Селидовому: 3 загиблих, 12 поранених (ФОТО, ВІДЕО).
  • 15 лютого — чергову ракетну атаку РФ вдалося відбити. Було застосовано понад 20 ракет різних типів, значну частину знищено.
  • 12 лютого — провів перше засідання Ставки верховного головнокомандувача ЗСУ за участі нових військових командувачів. Обговорили ситуацію на фронті. Була доповідь про забезпечення всіх наших підрозділів: снаряди, дрони, РЕБ. Був детальний звіт щодо захисту критичної інфраструктури — енергетики, об’єктів теплопостачання, водопостачання, що є незмінною мішенню для російських ракет і дронів. 
  • 14 лютого — Сили оборони України потопили великий десантний корабель “Цезар Куніков” Чорноморського флоту РФ. Крок за кроком очистимо Чорне море від російських терористичних об’єктів. (Докладніше: Україна потопила десантний корабель “Цезар Куніков”: наслідки успішної операції і стан Чорноморського флоту РФ обговорили експерти).
  • 16 лютого — у Берліні з канцлером Олафом Шольцем підписали Угоду про співробітництво у сфері безпеки та довгострокову підтримку між Україною та Німеччиною. Безпрецедентний документ, що закріплює німецьку підтримку для України на рівні понад 7 млрд євро на цей рік. (Докладніше: Зеленський та Шольц підписали безпекову угоду (ВІДЕО). У Парижі разом із президентом Еммануелем Макроном підписали Угоду про співробітництво у сфері безпеки між Україною та Францією. У 2024 році Франція надасть 3 млрд євро військової допомоги та продовжуватиме надавати підтримку Україні впродовж 10 років дії цієї угоди(Докладніше: Зеленський та Макрон підписали Угоду про безпекове співробітництво між Україною та Францією (ВІДЕО).
  • 17 лютого — виступив на Мюнхенській конференції з питань безпеки. Зустрівся з новообраним президентом Фінляндії Александром Стуббом, президентом Азербайджану Ільхамом Алієвим, із прем’єр-міністром Нідерландів Марком Рютте, очільницею уряду Данії Метте Фредеріксен, прем’єр-міністеркою Республіки Бангладеш Шейх Хасіною Вазед. Також у Мюнхені провів зустріч із делегацією Сенату США. Розповів про першочергові оборонні потреби України, зокрема в додаткових артилерійських системах і снарядах, далекобійній зброї, засобах радіоелектронної боротьби, посиленні ППО.
  • 14 лютого — чергове розширення міжнародних коаліцій, зокрема коаліції дронів. До Великої Британії, Латвії та Швеції приєдналися Нідерланди, Німеччина, Естонія. Сьогодні також — нове засідання “Рамштайну”. Нарощування спільних виробництв і прискорення постачання, дрони та ППО — пріоритети цього засідання. (Докладніше: Посилення ППО, передача F-16 і постачання амуніції: підсумки “Рамштайну-19” оцінили експерти).
  • 13 лютого — відбулося стратегічно важливе голосування Сенату США за пакет подальшої підтримки нашої держави, воїнів, наших зусиль і демократії загалом. Вдячний кожному сенатору за морально сильний вибір. Наступний крок — голосування Палати представників.
  • 15 лютого — підписав кілька указів про нові заміни в Силах оборони України. Більше бойового досвіду цієї війни, більше сучасних підходів.

Допомога союзників

14 лютого у Брюсселі відбулося 19-те засідання контактної групи з питань оборони України у форматі “Рамштайн”.

Головні підсумки:

  • Підписано меморандум про зміцнення протиповітряної оборони України — розпочала роботу коаліція з протиповітряної та протиракетної оборони, яка об’єднала 15 країн за лідерства Німеччини, Франції та США.
  • До зусиль із розмінування України офіційно долучилися 20 країн, лідерство взяла на себе Литва.
  • Канада виділить 44 млн дол. США на військову допомогу Україні, кошти будуть передані як внесок у межах Коаліції з нарощування потенціалу військово-повітряних сил. Частину фінансів буде використано для забезпечення поставок винищувачів F-16.
  • Німеччина збільшить військову допомогу Україні. У поточному році передасть приблизно в 3-4 рази більше артилерійських боєприпасів, ніж минулого року. Крім цього, Німеччина приєднається до бронетанкової коаліції під керівництвом Польщі.
  • 10 країн ІТ-коаліції підписали першу угоду про 6-річну співпрацю. До неї приєдналися Естонія та Люксембург як країни-лідери, а також Бельгія, Данія, Ісландія, Італія, Латвія, Литва, Нідерланди та Україна.
  • Велика Британія поставить Україні ще тисячі дронів у межах свого пакету на суму 200 млн фунтів.
  • Австралія виділяє фінансову допомогу на підтримку оборони України — понад 32 млн дол. Гроші спрямують на закупівлю пріоритетних військових засобів.

Докладніше: Посилення ППО, передача F-16 і постачання амуніції: підсумки “Рамштайну-19” оцінили експерти

На полях Мюнхенської безпекової конференції президент Чехії Петр Павел заявив, що його країна знайшла спосіб дістати 800 тис. снарядів для України. Йдеться про 500 тис. снарядів калібру 155 мм, і ще 300 тис. снарядів калібру 122 мм.

Влада Данії вирішила передати Україні всю артилерію, яка є в країні. Копенгаген закликає й інші держави долучатися. З такою заявою виступила прем’єр-міністерка Данії Метте Фредеріксен під час 7-го “Українського ланчу” в Мюнхені. (Докладніше: Данія передасть Україні всю свою артилерію — заява Фредеріксен).

Нагадаємо, Європейська Рада погодила виділення Україні 50 млрд євро. 33 млрд євро будуть переведені у вигляді кредитів, а 17 млрд євро — у якості безповоротної підтримки. Програма розрахована на чотири роки. Про це — у випуску #56 дайджесту. Німеччина поставить Силам оборони багатоцільові вертольоти Sea King Mk41, а також необхідне оснащення й запасні частини. Деталі — у випуску #55 дайджесту. Фінляндія надала Україні черговий пакет військової допомоги на близько 190 млн євро. Про це — у випуску #57 дайджесту.

Виплати ВПО — зміни з 1 березня

З 1 березня 2024 року виплати внутрішньо переміщеним особам буде продовжено для більшості нинішніх отримувачів, які належать до найбільш вразливих категорій, інформує Мінсоцполітики.

Йдеться про щомісячну державну допомогу на проживання у розмірі:

  • 3 тис. грн особам з інвалідністю й дітям;
  • 2 тис. грн для інших категорій переселенців.

Ще на 6 місяців автоматично продовжать виплати для ВПО, які не мають можливості працювати, а саме:

  • для пенсіонерів, у яких станом на 1 січня 2024 року розмір пенсії не перевищує 9 444 грн (чотири прожиткових мінімуми для осіб, що втратили працездатність);
  • осіб з інвалідністю I чи II групи, дітей з інвалідністю віком до 18 років, тяжкохворих дітей (детальний перелік — у постанові Кабміну);
  • дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їхнього числа до 23 років, а також батьків-вихователів і прийомних батьків.

Проте значна кількість ВПО також зможуть отримати виплати ще на 6 місяців після подання нової заяви

Право на продовження виплати ще на пів року за заявою мають:

  • малолітня дитина, яка прибула в нову громаду без супроводу законного представника;
  • жінка після 30-го тижня вагітності (27-го тижня вагітності — для жінок, яких віднесено до I-IV категорій осіб, постраждалих від аварії на Чорнобильській АЕС);
  • людина, яка втратила працездатність, але не має права на пенсійну виплату та/або отримує державну соціальну допомогу (за умови, що середньомісячний сукупний дохід на одну особу в такій сім’ї не перевищує 9 444 грн.

Держава надає додаткову підтримку батькам, які не мають можливості працювати, доглядаючи дітей. Тому за заявою допомога продовжуватиметься, якщо середньомісячний сукупний дохід на одного члена родини не перевищує 9 444 грн:

  • для осіб працездатного віку, які не працюють і доглядають за дитиною до 14 років;
  • або сімей, у яких виховується троє і більше дітей до 18 років (при цьому всі діти проживають в родині й не виховуються в інтернатних закладах). 

Такі сім’ї отримають допомогу, якщо проживають на території, де ведуться чи можливі бойові дії.

Родини, які проживають в умовно безпечних регіонах України, але в цих населених пунктах немає можливості віддати дитину до дитячого садочка, а навчання у школі відбувається онлайн або в змішаному форматі (офлайн та онлайн), також можуть подати заяву і отримувати виплати протягом наступних пів року. 

Крім того, за заявою допомога продовжується:

  • якщо людина працездатного віку не працює, але зареєструвалася в центрі зайнятості як безробітна чи така, що шукає роботу, і при цьому в сім’ї є діти, які відвідують садочки, школи, навчаються в закладах професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти.
  • Для людей, які доглядають за особою з інвалідністю I групи, дитиною з інвалідністю до 18 років, особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, особою, яка досягла 80-річного віку, або за тяжкохворою дитиною;

В усіх цих випадках допомога призначатиметься на всіх осіб з числа ВПО у такій сім’ї, але інші члени родини, які не працюють, мають зареєструватися в центрі зайнятості. Якщо вони цього не зроблять, виплата допомоги припиняється через місяць.

Нагадаємо, 26 січня Кабмін ухвалив постанову про продовження виплат на проживання для внутрішньо переміщених осіб. Виплату допомоги всім ВПО, які отримували її до 1 лютого, автоматично продовжать до 1 березня — без додаткового звернення. Про це — у випуску #55 дайджесту.

Отримати довідку ВПО та подати заяву на виплату грошової допомоги на проживання можна за допомогою застосунку “Дія”. Також для оформлення можна звертатися до:

  • органів соцзахисту населення;
  • ЦНАП;
  • уповноваженої особи виконавчого органу сільської, селищної, міської ради.

Новини програми “єВідновлення”

Відтепер українці, які отримали виплати для відбудови пошкоджених домівок за програмою державної програми “єВідновлення”, можуть подати звіт про виконаний ремонт не лише через застосунок “Дія” й на порталі “Дія“, а також через Центр надання адміністративних послуг (ЦНАП) або нотаріуса, інформує Мінцифри.

Якщо ви отримали до 200 тис. грн на відновлення домівки, маєте подати фінальний звіт про виконані роботи. Якщо більшу суму — проміжний та фінальний звіти. Адже кошти у такому разі зараховуються двома траншами — 70% та 30%. І щоб отримати другий, потрібно прозвітувати про використання коштів першої виплати. Після цього місцева рада відвідає житло та перевірить стан виконання робіт. І тоді можна подати заяву про отримання другого траншу. 

Фінальний звіт про завершення ремонту необхідно подати протягом 15 днів після того, як відновили домівку. 

Виплату за пошкоджене майно на суму менше ніж 200 тис. грн потрібно витратити протягом 12 місяців. Водночас більшу суму — впродовж 18 місяців. Після закінчення строку залишок повернеться до держбюджету.

Подати звіт можна у кілька кліків з комп`ютера чи смартфона через:

  • застосунок “Дія” — “єВідновлення” — Заяви про виплату — Повідомити про ремонт;
  • портал “Дія” — Компенсація за пошкоджене майно — обрати обʼєкт нерухомого майна з заявою у статусі “Кошти зараховано” — Повідомити про ремонт.

А також у ЦНАПі чи через нотаріуса. Для цього необхідно мати з собою паспорт та картку платника податків. До звіту потрібно додати фотографії виконаних ремонтних робіт або закуплених будматеріалів. 

Нагадаємо, за державною програмою “єВідновлення” українці можуть отримати фінансову допомогу за пошкоджене майно, на відновлення домівок, власники зруйнованого житла можуть звести за ці кошти новий будинок на своїй ділянці — див. випуск #55 дайджесту. Програмою “єВідновлення” можуть скористатися не лише одноосібні власники домівок, але й співвласники — див. випуск #48.

Докладніше про програму “єВідновлення” див. у випуску #25 дайджесту, відповіді на найчастіші питання — у випуску #26, розширено перелік установ для подання заяв — випуск #28.

Мобільні укриття на Херсонщині

Від початку 2023 року Херсонська обласна організація Товариства Червоного Хреста України встановила у регіоні 19 мобільних бетонних укриттів, повідомляють на Facebook-сторінці організації.

Вони з’явилися у населених пунктах:

  • Херсон;
  • Чорнобаївка;
  • Білозерка;
  • Станіслав;
  • Даріївка;
  • Томина Балка;
  • Софіївка;
  • Олександрівка;
  • Нововоронцовка;
  • Хрещенівка;
  • Осокорівка;
  • Інгулець.

Укриття допоможуть убезпечити громадян від уламкових поранень у разі обстрілів. Їх розмістили в місцях ймовірних скупчень людей: біля закладів охорони здоров’я, ринків, автостанцій, зупинок громадського транспорту та місць надання адміністративних послуг.

Площа кожної конструкції — 10 м², всередині можуть розміститись орієнтовно 10-15 людей.

Нагадаємо, за допомогою застосунку “Дія” можна онлайн знайти найближче укриття — дізнатися про нього всю необхідну інформацію та прокласти маршрут — див. у випуску #57 дайджесту.

Тверде паливо для жителів Харківської, Херсонської та Сумської областей

Домогосподарства Харківської, Херсонської та Сумської областей активно забезпечують паливною деревиною, інформує Мінреінтеграції.

Харківська область

Твердого палива на Харківщині станом на середину лютого потребує 30 581 домогосподарство у 54 громадах. З них 27 186 вже отримали допомогу. Це становить 89% від загальної потреби.

Херсонська область

За останніми даними, потреба у твердому паливі правобережної частини Херсонщини становить 18 634 домогосподарства у 18 громадах. Наразі міжнародні організації підтвердили спроможність задовольнити потребу 19 585 домогосподарств.

Сумська область

Сумська обласна військова адміністрація визначила 72 487 домогосподарств, які потребують допомоги. Наразі твердим паливом безпосередньо або коштами на її придбання забезпечено 43 687 домогосподарств — 60% від необхідної кількості.

Для того, щоб оперативніше закрити потребу в деяких громадах, міжнародні партнери переведуть натуральну форму допомоги у фінансову.

Онлайн-сервіс повернення залізничних квитків

Відтепер залізничний квиток можна здати, навіть якщо повернення онлайн вже недоступне, при цьому не заповнюючи паперової заяви, повідомляє пресслужба “Укрзалізниці”.

Скористатися сервісом можна таким чином:

  • перейти за посиланням: https://services.uz.gov.ua;
  • вибрати вкладку “Претензійне повернення квитків”;
  • заповнити електронний бланк заяви, дотримуючись інструкцій на сайті;
  • підписати заяву за допомогою “Дія.Підпис”;
  • дочекатися результатів розгляду заяви.

Претензійне повернення квитків проводиться лише за наявності відповідних відміток на квитках, якщо пасажир:

  • не використав квиток через хворобу або нещасний випадок і повертає квиток пізніше ніж за годину після відправлення поїзда;
  • проїхав тільки частину дороги;
  • повертає невикористані квитки, сплачені банківською карткою в касі, з формуванням акта про повернення;
  • повертає невикористані квитки, придбані в Україні, але здані за кордоном;
  • повертає групове замовлення (повністю або частково);
  • повертає квитки за поїздку, скасовану з вини залізниці;
  • був переведений у вагон нижчої категорії, ніж зазначено в його квитку, і прагне отримати різницю у вартості квитка.

Наразі через онлайн-сервіс можна повертати квитки у претензійному порядку, якщо вони придбані у застосунку, чатботі або на офіційному сайті “Укрзалізниці”. Сервіс також працює для групових квитків, оформлених у залізничній касі. Можливість повернення паперових квитків, придбаних у касі, стане доступною пізніше.

Допомога людині, яка пережила стресову ситуацію

У стресовій ситуації першу психологічну допомогу має надавати фахівець. Однак якщо саме в цю мить психолога поруч немає, стануть у нагоді поради від фахівців Всеукраїнської програми ментального здоров’я “Ти як?”, ініційованої Оленою Зеленською.

Передовсім проведіть людину до безпечного тихого місця, де вона зможе відпочити. Допоможіть зручно сісти, за потреби зніміть її взуття.

Більше розмовляйте з людиною, ставте їй прості запитання. Наприкла:, “Як тебе звати?”, “Хочеш пити, їсти?”. Запитуйте також про те, що вона відчуває. А також:

  • Залучайте її до спільних дій, можете разом прогулятися, випити чаю тощо.
  • За можливості обмежте кількість людей навколо.
  • Підтримуйте людину на вербальному і тілесному рівнях; попросіть дозволу й візьміть її за руку.
  • Дайте людині можливість виплакатися і виговоритися. Не варто ставити зайві запитання, казати, що розумієте її, чи давати поради.
  • Намагайтеся створити максимально спокійну атмосферу.
  • Спробуйте “розрядити” обстановку жартами.
  • Говоріть із людиною короткими фразами, впевненим спонукальним тоном: “Випий води”, “Умийся” тощо.
  • Коли людині стане краще, налийте їй теплого чаю або запропонуйте поспати, спостерігайте за її станом, не варто залишати її саму.

Нагадаємо, в Україні функціонує багато онлайн-проєктів для підтримки ментального здоров’я. Про деякі з них — у випуску #47 дайджесту.

Також про безкоштовну психологічну допомогу під час війни дивись у таких випусках дайджесту:

  • безкоштовна психологічна допомога ВПО — випуск #10;
  • безкоштовні сервіси психологічної допомоги — випуск #11випуск #18;
  • психологічна допомога від ЮНІСЕФ — випуск #23;
  • центри допомоги врятованим — випуск #21;
  • “гарячі лінії” психологічної допомоги у межах програми першої леді — випуск #25.

Попередні випуски дайджесту

В попередніх випусках дайджесту “Україна своїх підтримує” зокрема йшлося про:

Тримаємося разом! Віримо у ЗСУ та перемогу України!

Прямий ефір