Індія візьме участь в інавгураційному Саміті миру у швейцарському Бюргенштоку. Її мета, як заявив прем’єр-міністр держави Нарендра Моді, — “донести голос глобального Півдня”. Однак політик не уточнив, чи буде він особисто присутній на обговоренні української формули миру. Згідно з останніми повідомленнями ЗМІ, понад 50 країн підтвердили свою участь у заході. Досі не дав точної відповіді Китай. Детальніше — в матеріалі журналістів FREEДОМ.
Список учасників Глобального саміту миру з кожним днем розширюється. Як повідомляють в Офісі президента України, лідери Грузії, Ліхтенштейну та Малаві заявили про те, що їхні країни будуть представлені. До обговорення формули миру Києва готові долучатися й африканські країни. Кабо-Верде — перша з держав регіону — заявила про участь у саміті.
“Крок за кроком ми створюємо нові основи міжнародного порядку, заснованого на правилах. Незважаючи на всю жорстокість російського тиску і всю підлість російського терору, світ повинен довести, що консолідованої сили всіх тих, хто цінує життя, достатньо, щоб захистити життя і домогтися успіху в цьому. Це важливо для кожної країни, для кожного народу, і якщо це спрацює для України, то обов’язково спрацює і для всіх інших країн”, — заявив Володимир Зеленський.
Тим часом лідери Бразилії та Південно-Африканської Республіки (ПАР) не підтвердили особистої присутності на саміті. Їхні країни за столом представлятимуть інші делегати. Президенти Лула да Сілва і Сіріл Рамафоса аргументували рішення тим, що у швейцарському Бюргенштоку буде присутня лише одна сторона — українська.
Позитивну відповідь дала Індія. За словами лідера країни, делегація “представлятиме голос глобального Півдня”. При цьому однією з основних інтриг залишається участь у саміті Китаю — партнера Росії, який може вплинути на рішення Кремля.
“Якщо чітко подивитися на заяви, то китайська сторона не говорить, не дає оцінки щодо своєї можливої участі в Саміті миру. Ми продовжуємо працювати, для нас дуже важливо, щоб Китай на найвищому рівні був присутній на Саміті миру, тому що Китай є впливовою країною, яка впливає не тільки на світову політику, а передовсім має дуже потужний вплив на країну-агресора”, — наголосив керівник Офісу президента України Андрій Єрмак.
Як зазначив заступник речника Державного департаменту США Ведант Пател, Китайська Народна Республіка не може всидіти на двох стільцях.
“Ви не можете бажати подальших хороших, міцніших, поглиблених відносин з Європою та іншими країнами і водночас продовжувати підживлювати найбільшу загрозу європейській безпеці за довгий час. Підтримка оборонно-промислової бази Росії Китаєм загрожує не тільки безпеці України, але й європейській безпеці. Пекін не може досягти кращих відносин з Європою, продовжуючи підтримувати щось подібне”, — сказав Пател.
У Міністерстві закордонних справ Швейцарії заявили, що запросили на Глобальний саміт миру лідерів 160 держав. Росії у списку немає не тільки тому, що проти участі Москви виступала українська сторона. За словами глави відомства, Кремль не зацікавлений у перемовинах.
“Очікування зазвичай заведено занижувати, щоб потім не розчаруватися. Швейцарія також не зацікавлена в тому, щоб підживлювати нереалістичні очікування. Саме тому саміт високого рівня називається не “мирною конференцією”, а “конференцією з питання про мир”. Таким чином Швейцарія визначає мир в Україні як довгострокову мету. Провідні політичні лідери, найімовірніше, дотримуватимуться тієї ж точки зору: миру досягти нелегко — і вже точно неможливо зробити це швидко”, — зазначив політичний оглядач Фреді Гштайгер у матеріалі для телерадіокомпанії Swissinfo.
За оцінками швейцарської сторони, за столом переговорів у Бюргенштоку опиняться лідери 80 держав. Величезне значення, впевнені в Берні, матиме участь у саміті делегацій з Індії, Китаю та країн Перської затоки, оскільки лідери саме цих держав підтримують зв’язки з Москвою.
Читайте також: Частина країн глобального Півдня побоюється брати участь у Глобальному саміті світу — причину озвучив Фесенко
Нагадаємо, участь у Глобальному саміті миру в швейцарському Бюргенштоку вже підтвердили щонайменше 50 лідерів країн та міжнародних організацій.
Читайте також: Сі майже напевно не поїде на Глобальний саміт миру: можливі варіанти участі Китаю назвав Фесенко