Україна своїх підтримує: дайджест для мешканців прифронтових територій (випуск #51 від 26.12.2023)

Це випуск #51 щотижневого дайджесту для жителів прифронтових територій України від телеканалу FREEДOM. З нього ви дізнаєтесь:

  • ситуація на фронті;
  • найголовніше зі звернень президента України;
  • глава держави Володимир Зеленський провів підсумкову пресконфернцію;
  • термін для проходження ідентифікації в “Ощадбанку” можуть продовжити;
  • “Укрзалізниця” запустила перший у світі поїзд-кухню для допомоги жителям прифронтових регіонів;
  • ваучери на навчання для ВПО;
  • новини програми “єОселя”;
  • програма “єРобота” — виділено додаткові кошти на гранти;
  • продати чи придбати авто наразі можна через “Дію”.

Представляємо зведення основних подій минулого тижня станом на 671-й день війни (26.12.2023).

Визволення України

На сході — інтенсивні російські штурми. Спроби просування окупантів спостерігаються на всій лінії фронту.

СХІД

На Бахмутському напрямку російські окупанти намагаються атакувати поблизу Богданівки, Кліщіївки та Андріївки Донецької області. Аналітики Інституту вивчення війни (ISW) пишуть, що російські війська нещодавно здобули нові позиції на південь від Спірного, а також на незначну відстань просунулися біля Хромового.

Бої тривають на північно-західному та південно-західному флангах Бахмута.

Навколо Бахмута. Графіка: deepstatemap.live
На північ від Бахмута. Графіка: deepstatemap.live

На Авдіївському напрямку тривають запеклі бої, ворог безуспішно намагається прорвати оборону українських військ поблизу Авдіївки. Ситуація на цій ділянці фронту складна. Однак контроль над ключовими об’єктами залишається в українських захисників.

За словами військового експерта Владислава Селезньова, під Авдіївкою є незначне просування російської армії. Населений пункт Степове перейшов у сіру зону. Але закріпитися на зайнятих рубежах окупантам не вдається. (Докладніше: Незначне просування ворога є, але він не може закріпитися і зазнає величезних втрат, — Селезньов про ситуацію під Авдіївкою).

Росіяни, як і раніше, не можуть дістатися Авдіївського коксохімічного заводу — намагаються облаштувати позиції на підступах до нього, однак по них відпрацьовують українська артилерія та FPV-дрони. (Докладніше: БМП з манекенами: хитрощі не допомогли росіянам під Авдіївкою).

За даними ISW, позиційні бої тривають поблизу самої Авдіївки, а також на схід від Новобахмутівки та Новокалинового, поблизу Степового.

Навколо Авдіївки. Графіка: deepstatemap.live
Лінія фронту на Донеччині. Графіка: deepstatemap.live

На Куп’янському напрямку російські загарбники безуспішно намагаються прорвати оборону українських військ в районі Синьківки Харківської області та Стельмахівки Луганської області, завдають авіаційних ударів. За даними аналітиків ISW, українські військові та російські окупанти ведуть позиційні бої біля цих двох населених пунктів.

Куп’янський напрямок. Графіка deepstatemap.live

На Лиманському напрямку ворог наступальних дій останні дві доби не проводив.

Лиманський напрямок. Графіка deepstatemap.live

ПІВДЕНЬ

Позиційні бої точаться на заході Запорізької області, але підтверджених змін на лінії фронту в цьому районі не було, йдеться у звіті аналітиків ISW.

Повідомляється про бої біля Роботиного та Вербового, а також уздовж лінії Роботине — Копані. Найзапекліші бої тривають південніше Роботиного, в бік Новопрокопівки. Росіяни намагаються відбити втрачені позиції та просунутись вперед. 

В районі Роботиного. Графіка deepstatemap.live
Лінія фронту в Запорізькій області. Графіка deepstatemap.live

На Херсонському напрямку українські військові утримують зайняті позиції на лівобережжі Дніпра, продовжують вести контрбатарейну боротьбу, завдають вогневого ураження по тилах російських окупантів.

Бої на цій ділянці фронту точаться запеклі, адже російська армія зосередила на Херсонському напрямку кілька десятків тисяч особового складу і сотні одиниць техніки. Бої тривають у Кринках та навколо населеного пункту. Російські окупанти почали активніше вдаватися до піших штурмів. Таким чином вони намагаються зберегти техніку. (Докладінше: ЗС РФ дедалі частіше використовують піший спосіб штурму на лівобережжі Херсонської області, економлячи на техніці, — Гуменюк).

Українські захисники спалюють велику кількість техніки окупантів, оскільки активно працює артилерія. (Докладніше: Сили оборони України утримують плацдарми, ворог активно задіює штурмові групи, — Братчук про ситуацію на лівобережжі Херсонщини).

22 грудня в Херсонській області Повітряні сили ЗСУ за один раз знищили три російських бомбардувальника Су-34. (Докладніше: Окупанти неминуче змінять тактику дій на Південному напрямку, — Романенко про знищення трьох російських Су-34).

Однак попри невдачі та великі втрати як у техніці, так і в живій силі, окупаційні війська не відмовилися від планів вибити українські війська із займаних позицій. (Докладніше: Жорстокі бої, штурм плацдармів і обстріли мирних міст: ситуацію в Херсонській області обговорюємо з експертами).

Лінія фронту на Херсонщині. Графіка deepstatemap.live

Репортажі телеканалу FREEДОМ з прифронтових регіонів за тиждень:

Бойові втрати противника

Загальні бойові втрати противника з 24.02.2022 до 25.12.2023 орієнтовно становлять:

  • особовий склад — близько 353 950 осіб ліквідовано (+6 790 за тиждень);
  • танки — 5 877 (+94);
  • бойові броньовані машини — 10 919 (+167);
  • артилерійські системи — 8 347 (+172);
  • реактивні системи залпового вогню (РСЗВ) — 934 (+8);
  • засоби ППО — 613 (+3);
  • літаки — 329 (+6);
  • гелікоптери — 324 (+0);
  • БпЛА — 6 436 (+146);
  • крилаті ракети — 1 616 (+6);
  • кораблі, катери — 22 (+0);
  • підводні човни — 1 (+0); 
  • автомобільна техніка та автоцистерни — 11 075 (+253);
  • спеціальна техніка — 1 234 (+36).

Звернення президента України

Найголовніше зі звернень президента України Володимира Зеленського протягом тижня:

  • 21 грудня — продовжуємо нашу нову традицію вшанування Героїв України. Кожен, хто був удостоєний цього звання, обов’язково має отримати від держави квартиру. Передав рідним Героїв “Золоті Зірки” та вручив сертифікати на квартири — ще 20 сімей наших Героїв отримали житло. Солдати, матроси, сержанти, офіцери. Точно так само отримають й інші — кожен Герой України.
  • 22 грудня — наші воїни знищили одразу три російські літаки Су-34. На Південному напрямку — на нашій Херсонщині. Результат наших Повітряних сил і безпосередньо Одеської зенітної ракетної бригади. Хай кожен російський льотчик знає, що буде наша відповідь кожному російському вбивці — жоден із них не залишиться безкарним.
  • 23 грудня — на цьому тижні є нові пакети підтримки від партнерів. НімеччинаGepard, зенітні установки й снаряди калібру 155 мм та інша необхідна зброя. Нідерланди: пакет на понад 100 млн євро, який допоможе нашій стійкості. Фінляндія: вже 21-й пакет допомоги, саме оборонної, і теж на понад 100 млн євро. Вдячний! Збільшено потенціал санкцій США. Є рішення щодо фінансових установ, які допомагають Росії обходити санкції та співпрацюють із ВПК терористів. Є нові санкційні рішення проти тих, хто допомагає РФ експортувати нафту з порушенням прайс-кепів. 
  • 18 грудня — Європейський Союз схвалив 12-й пакет санкцій проти РФ. Важливо, що вперше з’являється заборона на російські алмази та діаманти. Нові заходи проти обходу санкцій та проти постачання в Росію товарів і технологій подвійного призначення. Є нові обмеження імпорту з Росії. Все це допоможе скоротити економічну основу війни. Будемо продовжувати роботу з партнерами, щоб санкції, застосовані Європою, працювали глобально. (Докладніше: Алмази, нафта та інші “больові точки”: експерти пояснили принцип 12-го пакету санкцій проти РФ).
  • 22 грудня — зустрівся і з нещодавно призначеним міністром закордонних справ Польщі Радославом Сікорським. Оновлюємо наші відносини. Обговорили, як можемо подолати наявні проблеми. 
  • 24 грудня — мільйони українців сьогодні чекають на появу у вечірньому небі першої зорі, що сповіщає про настання Різдва Христового. Молимося за завершення війни. Молимося за перемогу. Робитимемо це й сьогодні. Де б не були. Де б не зустрічали Різдво Христове. Сьогодні всі українці — разом. Усі ми зустрічаємо Різдво разом. В одну дату, як одна велика родина, як одна нація, як одна, єдина країна.

Підсумкова пресконференція президента

19 грудня президент України Володимир Зеленський провів у Києві пресконференцію за підсумками 2023 року. Вона тривала протягом двох годин, глава держави зробив багато заяв.

Чимало запитань від журналістів стосувалися російського вторгнення в Україну. Зеленський наголосив, що жодного результату на полі бою за цей рік Росія не досягла.

Також йшлося про:

  • роботу цивільних і військових;
  • додаткові мобілізаційні заходи;
  • допомогу Україні від союзників, зокрема ЄС та США;
  • перспективи вступу до НАТО та гарантії безпеки для країни;
  • обмін полоненими з Росією, допомогу ВПО;
  • збільшення вітчизняного виробництва дронів;
  • формулу миру та перспективу перемовин з РФ.

Докладніше:

Ідентифікація в “Ощадбанку”

Уряд розробив проєкт постанови щодо продовження терміну проходження фізичної ідентифікації одержувачів пенсійних виплат в “Ощадбанку” на три місяці. Найближчим часом документ винесуть на розгляд Кабміну, інформує Мінреінтеграції. 

Зокрема, пропонується продовжити термін здійснення фізичної перевірки людей до 1 квітня 2024 року. Це стосується внутрішньо переміщених осіб, яких було взято на облік до 24 лютого 2022 року.

“На “гарячі лінії” Мінреінтеграції звертається велика кількість пенсіонерів-ВПО з питаннями щодо строків проходження ідентифікації в “Ощадбанку”. Дуже важливо, щоб люди встигли її пройти та продовжили отримувати пенсії. Відповідний проєкт постанови КМУ вже розглядався на Урядовому комітеті”, — наголосила віцепрем’єрка Ірина Верещук.

Раніше уряд розширив можливості для фізичної ідентифікації, необхідної для продовження отримання соціальних виплат. Про це — у випуску #34 дайджесту.

Food Train для жителів прифронтових територій

“Укрзалізниця” за підтримки фонду Говарда Баффета створила перший у світі автономний поїзд-кухню Food Train, який працює у прифронтових районах, інформує пресслужба компанії.

Перший рейс до Ізюма та Харкова унікальний потяг здійснив 23 листопада. За планом поїзд має виїжджати у визволений регіон і працювати там місяць.

Поїзд налічує шість вагонів. Food Train здатен працювати повністю автономно 5-7 діб, виготовляючи понад 10 тисяч порцій їжі щодня. При цьому для виготовлення такої кількості порцій треба лише 14 кухарів та 7 залізничників для підтримки операційної діяльності поїзда.

Food Train. Фото: Telegram/”Укрзалізниця”

Ваучери на навчання для ВПО

Внутрішньо переміщені особи впродовж цього року отримали 3 747 ваучерів на навчання, повідомили у Державному центрі зайнятості.

Серед найпопулярніших професій і спеціальностей:

  • психологія;
  • соціальна робота;
  • медсестринство;
  • середня освіта;
  • кухар.

На наступний рік фінансування цієї програми планують збільшити. Крім того, людину, яка отримала ваучер, супроводжуватимуть і після закінчення навчання. Це допоможе визначити, як саме програма допомагає українцям і яка кількість людей змогла працевлаштуватися завдяки їй.

Заявку для отримання ваучера можна подати онлайн або ж особисто прийти до найближчого центру зайнятості. Докладніше — за посиланням на офіційному сайті Державного центру зайнятості.

Нагадаємо, наразі визначено 124 професії та спеціальності, за якими можна навчатися за ваучерами.

Новини програми “єОселя”

Кабмін вніс зміни до програми надання пільгових іпотечних кредитів “єОселя”, якими можуть скористуватися зокрема переселенці. Наразі учасники програми зможуть купувати не тільки квартири, але й житлові будинки (таунхуси), інформує пресслужба уряду.

Від початку дії програми кредити на придбання житла взяли вже майже 6 тис. українських родин на загальну суму 8,8 млрд грн

Як пояснила перша віцепрем’єр-міністерка України — міністерка економіки Юлія Свириденко, позичальники зможуть купувати не тільки квартири в багатоквартирних будинках, але й приватні будинки або таунхауси після введення їх в експлуатацію, але не старіші за три роки. При купівлі винятком будуть дачні та садові будинки, або будинки, збудовані на ділянках, відмінних від земель житлової та громадської забудови.

Також була збільшена гранична норма надання кредиту за програмою “єОселя” при купівлі будинків. Нормативна площа житлового будинку, що надається для сім’ї з однієї особи (одинока особа), становитиме не більш як 62,5 кв. м загальної площі та додатково 21 кв. м — на кожного наступного члена родини. Тобто сім’я із трьох людей зможе отримати кредит на купівлю будинку площею до 104,5 кв. м.

Постанова також уточнює поняття “військові ризики”, передбачає можливості страхування житла за ціною придбання, та вводить обмеження можливості повторної участі громадян у програмі “єОселя”.

Для військовослужбовців ЗСУ за контрактом, вчителів, медиків та науковців пільгова ставка становить 3% річних. Для інших категорій, учасників бойових дій, ветеранів, ВПО, інших громадян, ставка іпотеки становить 7%

Більше інформації про нововведення — на Урядовому порталі за посиланням.

Нагадаємо, програма “єОселя” працює з жовтня 2022 року. Докладніше про програму — у випуску #30 та випуску # 35 дайджесту.

Новини програми “єРобота”

Грантові кошти на започаткування або розширення власної справи вже отримали 10 400 українців, повідомляє Урядовий портал.

Загалом від початку запуску проєкту в липні 2022 року було видано:

  • 9 634 мікрогранти на 2,3 млрд грн — за програмою “Власна справа”;
  • 482 гранти на 2,5 млрд грн — на розвиток переробних підприємств;
  • 144 гранти на 631 млн грн — на садівництво та розвиток тепличного господарства;
  • 132 гранти на 50 млн грн — ветеранам та членам їхніх родин.

Кабінет міністрів виділив додаткові 1 320,2 млн грн на гранти за програмами “єРобота” на розвиток власного бізнесу та створення або розвиток переробних підприємств.

“Збільшення фінансування грантових програм “єРоботи” дозволить забезпечити фінансування близько 2 300 грантів на розвиток власного бізнесу, а також 113 грантів на створення або розвиток переробних підприємств. Це сприятиме розвитку переробної галузі, створенню нових робочих місць, зростанню економіки, наповненню бюджетів усіх рівнів”, — наголосила перша віцепрем’єр-міністерка України — міністерка економіки Юлія Свириденко.

Обов’язковою умовою для отримання гранту є створення нових робочих місць від 1-2 при наданні мікрогранту до кількох десятків при наданні грантів за іншими програмами. Кошти повертаються державі у вигляді сплачених податків і зборів у процесі діяльності підприємства впродовж 3 років.

Отримати грант можуть як підприємці, так і люди, які не мають досвіду ведення бізнесу. Заявку можна подати через портал “Дія“.

Продаж/купівля авто через “Дію”

У застосунку “Дія” запрацювала послуга перереєстрації авто онлайн. Відтепер продати чи придбати автівку можна в кілька кліків без зайвих перевірок та посередників, повідомляє пресслужба “Дії”.

На першому етапі сервіс доступний для легкових автівок, мотоциклів і мопедів.

Понад мільйон українців щорічно купують чи продають авто. Раніше для цього доводилося ходити в сервісні центри МВС, купувати “бігунки”, стояти в чергах на касі банку та сплачувати величезну комісію. Тепер зробити це можна повністю онлайн у “Дії”. Достатньо заповнити договір і заяву за 15 хвилин та почекати годину, поки вона пройде реєстрацію. 

Завдяки цьому процес купівлі-продажу авто стане набагато простішим і швидшим. А ще — значно прозорішим, адже перевірка авто та користувачів здійснюється автоматично, без участі адміністратора. Це усуває людський фактор та корупційні ризики. 

Отримати послугу дуже просто.

Якщо ви продаєте авто:

  • виберіть послугу “Продати транспортний засіб” або натисніть “Продати автомобіль” у меню техпаспорта;
  • погодьтеся з умовами продажу та надайте гарантії (що авто не в розшуку абощо) через “Дію”, а також підтвердьте, що це перший продаж авто в поточному році;
  • вкажіть договірну вартість автівки;
  • внесіть дані про себе та ознайомтеся з проєктом договору;
  • поділіться проєктом договору з покупцем через QR-код або посилання.

Якщо ви купуєте авто:

  • відскануйте QR-код або перейдіть за посиланням, яке надасть продавець авто;
  • ознайомтеся та погодьтеся з умовами продажу через “Дію”;
  • виберіть номерний знак — залиште старий, змініть на новий чи замовте індивідуальний;
  • зазначте, що ви ознайомилися з технічним станом, якісними характеристиками авто та погоджуєтеся із ціною;
  • надайте згоду на перереєстрацію авто;
  • виберіть версію техпаспорта: а) пластик та електронне свідоцтво в “Дії”; б) тільки електронне свідоцтво в “Дії”;
  • якщо вибрали пластик або новий НЗ, надайте дані для доставки “Укрпоштою”;
  • оплатіть;
  • ознайомтеся з проєктом договору та відправте на перевірку. Вона відбудеться автоматично засобами Єдиного державного реєстру транспортних засобів.

Після успішної перевірки зможете засвідчити договір “Дія.Підписом”, а потім обмінятися грошима та авто. Підписані документи надійдуть до адміністратора сервісного центру МВС, який закріпить вибрані номери та роздрукує свідоцтво про реєстрацію авто. Готовий пакет документів надійде новому власнику у вибране відділення “Укрпошти”. А електронні документи на автівку підтягнуться в “Дії”.

За час тестування послуги в “Дії” вже перереєстрували 65 автівок. Відтепер зробити це може кожен українець навіть не виходячи з дому.

Попередні випуски дайджесту

В попередніх випусках дайджесту “Україна своїх підтримує” зокрема йшлося про:

Тримаємося разом! Віримо у ЗСУ та перемогу України!

Прямий ефір