Україна своїх підтримує: дайджест для мешканців прифронтових територій (випуск #57 від 13.02.2024)

Це випуск #57 щотижневого дайджесту для жителів прифронтових територій України від телеканалу FREEДOM. З нього ви дізнаєтесь:

  • ситуація на фронті;
  • найголовніше зі звернень президента України;
  • допомога союзників;
  • Норвезька рада у справах біженців відкрила прийом заявок на фінансову допомогу;
  • допомога від Естонської ради у справах біженців для запуску або відновлення господарської діяльності;
  • евакуація з небезпечних районів Запорізької області;
  • Новий рейс “Харків — Дніпро” від “Укрзалізниці”;
  • виїзні прийоми працівників Пенсійного фонду на Донеччині — актуальний графік;
  • мапа укриттів відтепер доступна у затосунку “Дія”.

Представляємо зведення основних подій минулого тижня станом на 720-й день війни (13.02.2024).

Визволення України

На всіх напрямках фронту в Україні тривають запеклі бої з російськими окупантами.

СХІД

У Донецькій області на Бахмутському напрямку російські окупаційні війська дещо просунулися вперед поблизу Бахмута, йдеться у звіті американського Інституту вивчення війни (ISW).

Біля Богданівки та Кліщіївки ворог безуспішно намагався покращити тактичне положення. Бої також точаться на південний захід від Бахмута, в районі Кліщіївки та Андріївки.

Російське військове командування зосередило основні зусилля в напрямку населеного пункту Часів Яр. (Докладніше: Росіяни намагаються наступати поблизу міста Часів Яр — інформація про обстановку від Євлаша).

Навколо Бахмута. Графіка: deepstatemap.live

На Авдіївському напрямку Донецької області українські захисники продовжують стримувати ворога, який не полишає спроб оточити Авдіївку. У передмісті Авдіївки російські окупанти ведуть інтенсивний наступ одразу з кількох напрямків. Групами постійно намагаються закріпитися безпосередньо в місті, але їх звідти вибивають.

За даними аналітиків ISW, росіяни нещодавно здійснили просування в південній частині Авдіївки. Позиційні бої тривають на північний захід від Авдіївки, біля Кераміка, Новобахмутівки, Степового; в районі Авдіївського коксохімічного заводу, а також поблизу Сєверного, Тоненького, Первомайського та Невельського.

Головна логістична артерія — дорога, що веде до Авдіївки, залишається під контролем Сил оборони України. Росіяни до неї наблизилися, намагаються перерізати. (Докладніше: Окупанти намагаються закріпитися в Авдіївці, але їх постійно вибивають: коментар офіцера ЗСУ).

Навколо Авдіївки. Графіка: deepstatemap.live
Лінія фронту на Донеччині. Графіка: deepstatemap.live

На Куп’янському напрямку, за даними аналітиків ISW, позиційні бої тривають на північний схід від Куп’янська біля Синьківки, в районі Крохмального і Табаївки, де ворог безуспішно намагався прорвати оборону українських військ.

Противник намагається прорвати українську оборону в районі населеного пункту Синьківка, щоб далі йти на Куп’янськ. На думку військового аналітика Олексія Гетьмана, потенційної загрози для Куп’янська немає. Для того, щоб окупантам спробувати взяти Куп’янськ, треба вийти на річку Оскіл. Вони теоретично це можуть зробити. А на практиці це не просто, з огляду на те, яке там перебуває угруповання Сил оборони і те, що це природна фортеця. (Докладніше: На Харків ЗС РФ не наступатимуть суходолом, інформація про загрозу захоплення — російська ІПСО: доводи військового аналітика).

Куп’янський напрямок. Графіка deepstatemap.live

На Лиманському напрямку російські війська нещодавно просунулися на східну околицю Білогорівки Луганської області (на південь від Кремінної), йдеться у звіті ISW. Позиційні бої точаться біля Тернів, Виїмки, Ямполівки та Торського, в районі Діброви та Серебрянського лісового масиву.

Лиманський напрямок. Графіка deepstatemap.live

ПІВДЕНЬ

На Запорізькому напрямку бої тривають біля Роботиного, Вербового та Новопокровки. Біля населеного пункту Роботине ворог за підтримки авіації безуспішно намагався прорвати оборону українських військ.

В районі Роботиного. Графіка deepstatemap.live
Лінія фронту в Запорізькій області. Графіка deepstatemap.live

На Херсонському напрямку ворог не відмовляється від наміру вибити українські підрозділи із плацдармів на лівобережжі Дніпра. Ситуація залишається дуже складною, бо утримувати позиції українським захисникам непросто.

Українські війська досягли певних успіхів у селі Кринки та підняли там 6 лютого державний прапор України.

Кількість штурмів противник за останні кілька днів скоротив до однієї-двох спроб за добу, економить важку бронетехніку, поінформувала начальниця Об’єднаного координаційного пресцентру Сил оборони України “Південь” Наталія Гуменюк. (Докладніше: “М’ясні штурми” тривають, ворог економить бронетехніку, — Гуменюк про ситуацію на лівобережжі Херсонщини).

Концентрація військ на лівому березі Дніпра досить висока, в окупаційних військ там багато і особового складу, і техніки. Угруповання “Днепр” противника, якому поставлено завдання знищити плацдарм ЗСУ на лівому березі, налічує 77 тис. осіб особового складу. (Докладніше: Сили оборони України продовжують стримувати ворога на лівому березі Дніпра на Херсонщині — деталі від Братчука).

Навколо Кринок. Графіка deepstatemap.live
Лінія фронту на Херсонщині. Графіка deepstatemap.live

Репортажі телеканалу FREEДОМ з прифронтових регіонів за тиждень:

Бойові втрати противника

Загальні бойові втрати противника з 24.02.2022 до 12.02.2024 орієнтовно становлять:

  • особовий склад — близько 395 990 осіб ліквідовано (+6 430 за тиждень); 
  • танки — 6 416 (+68);
  • бойові броньовані машини — 11 977 (+155);
  • артилерійські системи — 9 481 (+132);
  • реактивні системи залпового вогню (РСЗВ) — 981 (+2);
  • засоби ППО — 666 (+2);
  • літаки — 332 (+0);
  • гелікоптери — 324 (+0);
  • БпЛА — 7 302 (+129);
  • крилаті ракети — 1 882 (+34);
  • кораблі, катери — 24 (+0);
  • підводні човни — 1 (+0); 
  • автомобільна техніка та автоцистерни — 12 599 (+187);
  • спеціальна техніка — 1 514 (+28).

Звернення президента України

Найголовніше зі звернень президента України Володимира Зеленського протягом тижня:

  • 8 лютого — ухвалив рішення про оновлення керівництва Збройними силами України. Зустрівся із головкомом Валерієм Залужним. Вдячний генералу за два роки захисту. Відверто поговорили про те, що потребує змін в армії. Призначив генерал-полковника Олександра Сирського головнокомандувачем. Він має успішний досвід захисту — провів Київську оборонну операцію, має успішний досвід наступу — Харківської визвольної операції. (Докладніше: Президент Зеленський змінив головнокомандувача ЗСУ: чи вдасться Олександру Сирському переломити ситуацію на фронті, обговорюємо з військовим експертом Денисом Поповичем).
  • 8 лютого — проведений обмін, ще 100 наших воїнів повернулися додому, в Україну, з російського полону. Солдати та сержанти. Більшість — захисники Маріуполя та “Азовсталі”. Воїни Національної гвардії, прикордонної служби, Збройних сил. Загалом вже звільнено з російського полону 3 135 українців і українок.
  • 7 лютого — черговий удар Росії. У Києві частково зруйновано житловий будинок. Десятки постраждалих, чотири людини загинули. Мої співчуття рідним та близьким. Миколаїв, Харків, Львівська область, Дніпровщина, Хмельниччина, Київщина, Херсонщина — у цих регіонах є постраждалі, є пошкодження.
  • 10 лютого — удар “Шахедів” по Харкову. Вдалося врятувати чотирьох людей. Усім, хто постраждав, надали допомогу. Десятки людей евакуйовані, понад 20 будинків вдалося уберегти від поширення пожежі. На жаль, є загиблі. Серед них троє дітей, зовсім маленькі хлопчики: 7 років, 4 роки, 7 місяців.
  • 11 лютого — вдалося знищити 40 “Шахедів” — більшість із застосованих Росією. Майже увесь цей результат — наших мобільних вогневих груп. У різних регіонах: Київщина, Житомирщина, Вінниччина, Одеська, Миколаївська, Херсонська, Кіровоградська, Дніпропетровська, Черкаська області. Від початку року й дотепер збито вже 359 “Шахедів”.  
  • 9 лютого — відзначив державними нагородами, зокрема “Хрестами бойових заслуг” і орденами “Золота Зірка”, наших воїнів. Солдатів, сержантів, офіцерів та генералів. Званням Герой України відзначив генерала Валерія Залужного та генерал-лейтенанта Кирила Буданова. Загалом від початку повномасштабної війни вже понад 70 тис. воїнів із різних елементів Сил оборони та безпеки України відзначені державними нагородами.
  • 6 лютого — підписав указ, який розпочинає створення у Силах оборони окремого роду силСил безпілотних систем. І це не питання майбутнього — це те, що повинне дати цілком конкретний результат уже найближчим часом. (Докладніше: В Україні з’являться Сили безпілотних систем: ефективність дронів на полі бою обговорили експерти).
  • 5 лютого — робочий день у трьох регіонах: Дніпровщина, Кропивницький, область, Черкащина. Всюди серед головних питань — зміцнення РЕБ, засобів радіоелектронної боротьби, посилення нашої ППО. Дніпро — було дуже приємно відвідати ліцей “Синергія”. Подякував учителям, поговорив з учнями, ученицями. Кропивницький — провів безпекову нараду щодо ситуації в області. Черкаси — взяв участь у регіональному засіданні Конгресу місцевих та регіональних влад. Головні питання — про роботу й розвиток у регіоні.
  • 7 лютого — зустріч із головою європейської дипломатії Жозепом Боррелем. Говорили про конфіскацію російських активів. Поінформував про актуальну ситуацію на полі бою, про наші потреби. Говорили про європейське рішення щодо 1 млн снарядів для артилерії для наших воїнів. Пан Боррель пообіцяв, що домовленості будуть реалізовані. Говорили й про ключові питання безпекових відносин — України та Євросоюзу. (Докладніше: Політичний, практичний і зондувальний: візит Жозепа Борреля в Україну оцінили експерти).
  • 6 лютого — провів кілька міжнародних зустрічей. Перша — Португалія. В Україні з візитом були міністри закордонних справ та освіти Португалії. Одне з питань у розмові — участь країни у відбудові України. Друга зустріч — директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі. Він планує відвідати Запорізьку атомну станцію. Детально обговорили ситуацію на станції та безпекові виклики зараз: російська окупація ЗАЕС повинна припинитися (Докладніше: Візит директора МАГАТЕ в Україну: проблеми ядерної безпеки на Запорізькій АЕС проаналізували експерти). Третя зустріч — із керівником Організації економічного співробітництва та розвитку, однієї з найбільш поважних міжнародних організацій, яка об’єднує найбільш розвинуті країни світу.
  • 9 лютого — зустрівся із двопартійною делегацією конгресменів зі Сполучених Штатів на чолі з головою комітету Палати представників з питань розвідки. Обговорили передусім три питання: необхідність підтримки цього року і нового американського пакету, ППО — конкретно Patriot. І третє ключове питання — важливість далекобійності зброї, зокрема ATACMS на 300 км.

Допомога союзників

Фінляндія надала Україні черговий пакет військової допомоги на близько 190 млн євро. Це вже 22-й вантаж від початку повномасштабного вторгнення Росії. У фінському Міноборони зазначили, що допомога враховує як потреби України, так і ресурсне становище Сил оборони. Проте зміст вантажу та деталі щодо його доставлення не повідомили з міркувань безпеки.

Парламент Італії проголосував за продовження військової підтримки України у 2024 році. Від початку повномасштабної війни Росії проти України Рим передав Києву сім пакетів військової допомоги. Міністр закордонних справ Італії Антоніо Таяні заявив, що під час головування Риму в G7 Україна залишатиметься одним із ключових пріоритетів “Групи семи”. (Докладніше: Пріоритет для Італії: парламент підтримав продовження допомоги Україні (ВІДЕО).

Франція виготовить і передасть Україні десятки артилерійських систем CAESAR (САУ “Цезар”), а також снаряди до них.

Нагадаємо, Європейська Рада погодила виділення Україні 50 млрд євро. 33 млрд євро будуть переведені у вигляді кредитів, а 17 млрд євро — у якості безповоротної підтримки. Програма розрахована на чотири роки. Про це — у випуску #56 дайджесту. Німеччина поставить Силам оборони багатоцільові вертольоти Sea King Mk41, а також необхідне оснащення й запасні частини. Деталі — у випуску #55 дайджесту.

Виплати від Норвезької ради у справах біженців

Норвезька рада у справах біженців (NRC) в Україні відкрила прийом заявок на фінансову допомогу українцям, інформують на сайті організації.

Подати заявку можна до 18 лютого. На офіційній платформі NRC є інформація про критерії та порядок подачі заявки.

“Ми встановили набір критеріїв для надання грошової допомоги. Вони включають людей поблизу лінії фронту, постраждалих від нещодавніх подій та тих, хто проживає на території поза контролем уряду України. На отримання грошової допомоги також можуть претендувати переміщені особи, які були вимушені залишили свій дім. Якщо ви раніше отримували грошову допомогу від NRC чи іншої організації, ви можете бути позбавлені пріоритету допомоги залежно від ваших поточних обставин“, — зазначають у NRC.

В організації попередили, що в Україні можуть діяти шахрайські акаунти, які видають себе за NRC, та закликали не передавати персональні дані джерелам, яким не довіряєте. NRC ніколи не просить надати дані банківської картки або CCV-код.

Перевірити статус заявки можна за посиланням.

Офіційні канали NRC:

Норвезька рада у справах біженців від 24 лютого 2022 року реалізує велику програму багатоцільової грошової допомоги для людей, які постраждали через воєнні дії. Отримані кошти можна витратити на різні потреби, залежно від пріоритетів і обставин сім’ї — наприклад, їжа, освіта, медична допомога, житло та інше. Допомога призначена для найбільш вразливого населення, яке постраждало від воєнних дій на всій території України.

Нагадаємо, Кабмін ухвалив постанову про продовження виплат на проживання для внутрішньо переміщених осіб. Виплату допомоги всім ВПО, які отримували її до 1 лютого, автоматично продовжать до 1 березня — без додаткового звернення. Про це — у випуску #55 дайджесту.

Допомога від Естонської ради у справах біженців

Постраждалі від війни домогосподарства трьох областей можуть отримати допомогу від Естонської ради у справах біженців, йдеться на офіційному сайті організації.

У межах “Програми екстреної підтримки засобів до існування” домогосподарства можуть отримати субсидії на започаткування або відновлення економічної діяльності.

Подати заявку на участь у програмі можуть мешканці таких громад:

  • Широківської та Новомиколаївської Запорізької області;
  • Березнегуватської та Казанківської Миколаївської області;
  • Шевченківської та Слобожанської, що на Харківщині.

Можливо отримати від 23 500 до 33 000 грн залежно від діяльності. Допомога буде перерахована на вказаний банківський рахунок.

Грантова підтримка надається для запуску або відновлення таких видів господарської діяльності:

  • тваринництво;
  • виробництво молочної продукції,
  • птахівництво;
  • городництво;
  • бджолярство тощо.

Докладніше про умови участі, а також подати заявку на участь у програмі можна за посиланням на сайті організації. Дедлайн — 29 лютого 2024 року.

За додатковою інформацією можна звертатися за номером: +38(067) 508-08-39, або на електронну адресу: [email protected].

Евакуація із Запорізької області

Жителі районів Запорізької області, постраждалих від бойових дій, можуть безкоштовно виїхати до Львова і Хмельницького, інформує Мінреінтеграції.

Збір та реєстрація на евакуацію відбуваються щоденно о 07:00 на вокзалі станції “Запоріжжя-1”. Поїзд рушає о 09:50.

Для цього забезпечено евакуаційний вагон потяга № 128 “Запоріжжя — Львів“.

Щоб евакуюватися, необхідна також попередня реєстрація. Записатися можна, звернувшись на “гарячу лінію” Запорізької ОВА за номером: 0 800 503 508.

Також про бажання евакуюватися можна повідомити на цілодобову “гарячу лінію” Мінреінтеграції 15-48. Для повідомлень через месенджери WhatsApp/Telegram/Viber діє номер: +38(096) 078-84-33.

Про те, як безкоштовно виїхати з Донеччини, Харківщини та Херсонщини — у випуску #56 дайджесту.

Новий рейс “Харків — Дніпро” від “Укрзалізниці”

“Укрзалізниця” запускає новий поїзд 295/296 сполученням “Харків — Дніпро“, який надасть нічну альтернативу подорожі між двома найбільшими містами сходу України, повідомляє пресслужба перевізника.

Поїзд відправлятиметься з Харкова по парних числах о 23:40 та прибуватиме до Дніпра о 05:05 ранку наступного дня. У зворотному напрямку, з Дніпра, поїзд відправлятиметься по непарних теж о 23:40 та прибуватиме до Харкова о 05:05 наступного дня.

Зупинки передбачені на станціях “Мерефа”, “Лихачове”, “Лозова”, “Павлоград”, “Синельникове-2”. У складі поїзда вагони категорії плацкарт, купе та люкс.

У перший рейс поїзд вирушить 2 березня з Харкова та 3 березня — з Дніпра.

Виїзні прийоми ПФУ на Донеччині

Протягом лютого отримати консультації фахівців Пенсійного фонду України (ПФУ) зможуть мешканці Святогірська, а також сіл Лиманської та Великоновосілківської територіальних громад, повідомляє Донецька обласна військова адміністрація.

У Святогірську виїзні прийоми відбудуться 14 та 28 лютого за адресою: вул. Івана Мазепи, 54. Телефони для консультацій: +38 (050) 817-04-68, +38 (066) 609-04-65.

У населених пунктах Лиманської територіальної громади:

  • Ярова, Олександрівка, Соснове — 13 та 26 лютого;
  • Крива Лука, Озерне, Діброва — 19 лютого;
  • Рубці, Лозова, Вовчий Яр — 23 лютого.

Телефони для консультацій: +38(091) 910-13-50 та +38(095) 348-10-05.

Виїзний прийом у селі Костянтинопіль Великоновосілківської селищної тергромади Волноваського району відбудеться 21 лютого за адресою: вул. Мічуріна, 24.

Дати та місця проведення виїзних прийомів можуть змінюватися з урахуванням погодної та безпекової ситуацій. Стежте за оголошеннями місцевої влади.

Крім цього, отримати консультації можливо за телефонами “гарячої лінії” Головного управління ПФУ:

  • 0 800 400 870;
  • 0 800 406 360;
  • 0 800 406 370.

Додатковий телефон “гарячої лінії” для дзвінків через Viber, WhatsApp, Telegram: +380 66 530 84 71.

Нагадаємо, записатися на проходження ідентифікації у режимі відеоконференцзв’язку можна через вебпортал Пенсійного фонду України. Про це — випуску #50 дайджесту.

Мапа укриттів — у кожного в смартфоні

За допомогою застосунку “Дія” можна онлайн знайти найближче укриття — дізнатися про нього всю необхідну інформацію та прокласти маршрут, повідомляє Мінцифри.

Інтерактивна мапа також дозволяє:

  • переглянути рейтинг, фото та вигляд укриття;
  • дізнатися його місткість;
  • оцінити стан тощо.

За допомогою фільтрів можна вказати про особливі потреби. Наприклад, чи пристосоване укриття для перебування людей з інвалідністю.

Щоб знайти найближче укриття в “Дії”:

  • авторизуйтеся в застосунку;
  • натисніть на розділ “Незламність”;
  • виберіть категорію “Укриття”; 
  • натисніть кнопку — фільтрувати, якщо хочете вказати необхідні параметри. Наприклад, ви шукаєте укриття для людей з інвалідністю;
  • виберіть потрібне укриття на мапі, перегляньте інформацію про нього та прокладіть маршрут. 

Для того, щоб мапа з розташуванням укриттів була доступна й офлайн, її слід завантажити на смартфон. Вона буде доступна у розділі “Незламність” — “Завантажені мапи”.

Укриття в Донецькій, Луганській, Запорізькій та Херсонській областях недоступні в застосунку з міркувань безпеки. Їхні адреси можна дізнатися в органів місцевого самоврядування.

Попередні випуски дайджесту

В попередніх випусках дайджесту “Україна своїх підтримує” зокрема йшлося про:

Тримаємося разом! Віримо у ЗСУ та перемогу України!

Прямий ефір