Україна своїх підтримує: дайджест для мешканців прифронтових територій (випуск #75 від 25.06.2024)

Це випуск #75 щотижневого дайджесту для жителів прифронтових територій України від телеканалу FREEДOM. З нього ви дізнаєтесь:

  • ситуація на фронті;
  • найголовніше зі звернень президента України;
  • затримують виплати ВПО — куди звертатися;
  • грошову допомогу від ООН для пенсіонерів подовжили;
  • ваучери для ремонту пошкодженого житла у прифронтових регіонах;
  • розмір житлової субсидії збільшили для жителів Харківщини;
  • зміна банківських реквізитів для оформлення пенсійних та інших виплат — алгоритм;
  • в Україні розробили та запустили е-Карту послуг для ветеранів війни.

Представляємо зведення основних подій минулого тижня станом на 853-й день війни (25.06.2024).

Визволення України

На всіх напрямках фронту в Україні тривають бої, ситуація загострена. Російські війська не припиняють атакувати українські позиції вздовж майже всієї лінії зіткнення. Сили оборони ведуть жорсткі оборонні бої.

СХІД

У Донецькій області на Краматорському напрямку ситуація лишається напруженою. Російські окупанти намагаються наблизитися до позицій ЗСУ біля Григорівки, Часового Яру та Іванівського.

Cитуація навколо міста Часів Яр — важка. Ворог постійно проводить масовані лобові штурми, а також намагається обійти населений пункт з півночі та півдня. Крім того, росіяни обстрілюють Часів Яр керованими авіабомбами та всіма можливими видами озброєння, розповідають українські захисники.

Бої просунулися в міську забудову — мікрорайон “Новий”, мікрорайон “Канал”. Останній розташований на панівних висотах і контролюється Збройними силами України. Це дає можливість тримати під контролем наступальні порядки окупантів, які здійснюють спроби лобових атак. Просування противника у Часовому Яру максимально на кілька сотень метрів. Це навіть не тактичного характеру успіхи. І про жодне оперативне оточення українського угруповання в Часовому Яру не йдеться.

Контроль над цим містом дає змогу ЗСУ тримати під своїм вогневим контролем значні території окупованих районів Донеччини та стримувати подальше просування армії РФ у бік Костянтинівки, Дружківки, Краматорська та Слов’янська. 

Боєзіткнення також відбуваються біля Кліщіївки, Андріївки та Курдюмівки.

В районі Часового Яру. Графіка: deepstatemap.live

Найважча ситуація на фронті — на Покровському напрямку Донецької області. Ворог щодня атакує оборонні рубежі українських захисників за підтримки усіх наявних засобів вогневого ураження — авіації, артилерії, озброєння бойових машин, ударних БпЛА, FPV-дронів та стрілецької зброї). Проте українські захисники жорстко зупиняють окупантів.  

Бої точаться у районах населених пунктів Олександропіль, Новоолександрівка, Євгенівка, Воздвиженка та Сокіл.

Не виключено, що окупанти посилять наступ у напрямку Покровська, щоб перерізати головну логістичну дорогу для українських військ, вважає військовий аналітик Олексій Гетьман.

Покровський напрямок. Графіка: deepstatemap.live
Лінія фронту на Донеччині. Графіка: deepstatemap.live

На Харківському напрямку російські окупанти продовжують атаки поблизу Вовчанська. Однак українські захисники потужно протистоять противнику й ворог зазнав величезних втрат.

Росіяни атакують невеликими піхотними групами за підтримки безпілотників, артилерії та авіації, а також економно використовують бронетехніку. Однак вулиця за вулицею у Вовчанську Сили оборони зачищають від окупантів.

ЗСУ вдалося уповільнити наступ російської армії на півночі Харківської області завдяки дозволу союзників використовувати західну зброю для ударів по прикордонній території в Росії. Тепер РФ змушена переміщати свої сили з півдня і Донецького напрямку на північ Харківської області.

Російська армія у районах Глибокого, Вовчанська та Тихого на півночі Харківщини намагається провести ротації своїх підрозділів. Але у ворога це вкрай погано виходить, оскільки можливості української артилерії, а також інших засобів вогневого ураження дальньої дії, посилилися.

Сенс наступальної операції росіян на Харківщині був у тому, щоб розвинути наступ на інших напрямках від півночі до півдня, максимально розтягнути фронт і задіяти українські резерви.

Харківський напрямок. Графіка deepstatemap.live

На Куп’янському напрямку російські окупанти роблять спроби відтіснити українські підрозділи із займаних позицій біля населених пунктів Стельмахівка, Синьківка, Берестове та Степова Новоселівка. Українські воїни ефективно нищать загарбників. Напружена ситуація — поблизу Стельмахівки. Ворог завдав удару некерованими авіаракетами неподалік Табаївки.

Сили оборони вживають заходів для стабілізації обстановки.

Куп’янський напрямок. Графіка deepstatemap.live

На Лиманському напрямку українські воїни продовжують відбивати ворожі штурми поблизу Макіївки та у Серебрянському лісі. Крім того, загарбники намагалися просунутися в районі Невського, Тернів та Новосадового. Ситуація контрольована.

Лиманський напрямок. Графіка deepstatemap.live

ПІВДЕНЬ

На Оріхівському напрямку в Запорізькій області ситуація за минулий тиждень суттєво не змінилася. Російські війська проводили наземні атаки поблизу Роботиного, Вербового, Малої Токмачки та Новопокровки, йдеться у звіті Американського інституту вивчення війни.

В районі Роботиного. Графіка deepstatemap.live
Лінія фронту у Запорізькій області. Графіка deepstatemap.live

На Придніпровському напрямку українські захисники утримують плацдарм на лівобережжі Дніпра в Херсонській області та активно ведуть оборону, здійснюючи тактичні контратаки.

Російські окупанти без успіху намагалися атакувати українські позиції в районі Кринок. Ворог бив некерованими авіаційними ракетами. Окрім того, бомбардував КАБами.

Нині тактика ворога полягає у тому, що за кілька кілометрів до українських позицій росіяни зупиняють техніку, навіть бронетранспортери, а потім невеликими піхотними групами намагаються атакувати, розповів військовий аналітик Олексій Гетьман. На його думку, існує ймовірність, що саме цей напрямок стане одним із напрямків контрнаступу Сил оборони восени 2024 року.

Навколо Кринок. Графіка deepstatemap.live
Лінія фронту на Херсонщині. Графіка deepstatemap.live

Репортажі телеканалу FREEДОМ з прифронтових регіонів за тиждень:

Бойові втрати противника

Загальні бойові втрати противника з 24.02.2022 до 24.06.2024 орієнтовно становлять:

  • особовий склад — близько 535 660 осіб ліквідовано (+ 8 270 за тиждень);
  • танки — 8 031 (+73);
  • бойові броньовані машини — 15 413 (+126);
  • артилерійські системи — 14 246 (+319);
  • реактивні системи залпового вогню (РСЗВ) — 1 108 (+4);
  • засоби ППО — 863 (+10);
  • літаки — 359 (+0);
  • гелікоптери — 326 (+0);
  • БпЛА — 11 382 (+215);
  • крилаті ракети — 2 323 (+27);
  • кораблі, катери — 28 (+0);
  • підводні човни — 1 (+0);
  • автомобільна техніка та автоцистерни — 19 304 (+313);
  • спеціальна техніка — 2 397 (+60).

Звернення президента України

Найголовніше зі звернень президента України Володимира Зеленського протягом тижня:

  • 22 червня — у Харкові чотири керовані авіабомби вдарили по місту — це абсолютно прорахований терор. Одна з бомб зруйнувала житловий будинок у центральній частині міста. Відомо про понад 50 поранених і травмованих. Дві людини у Харкові загинули. Лише від початку цього червня росіяни застосували проти України вже понад 2 400 керованих авіабомб, із них близько 700 — проти Харківщини, проти наших позицій, міст і громад в області.
  • 23 червня — у Харкові відновлено постачання електрики. Сьогодні після удару російських бомб частина міста залишилася без світла, зупинились метро та електротранспорт. На жаль, 12 поранених, одна людина загинула. Кожного дня Харків страждає від російського терору. І кожного дня ми повторюємо: російську бойову авіацію, яка завдає цих ударів, і не лише по Харкову, по інших наших містах, громадах, по наших фронтових позиціях, — треба знищувати там, де вона є, усіма засобами, які тільки ефективні.
  • 17, 20 червня — провів Ставку верховного головнокомандувача ЗСУ. Особлива розмова — щодо безпілотних систем: усіх типів дронів, які потрібні нашим Силам оборони, які виробляємо в Україні і які ми постачаємо. Пройшлися по кожному елементу Сил оборони, була доповідь щодо бойових результатів дронів. Дуже відчутні, сильні результати СБУ, ГУР, Служби зовнішньої розвідки, Нацгвардії, ЗСУ. Друге засідання присвячене захисту енергетики від російських ударів та захисту людей від наслідків російського енерготерору. Уряду доручено представити програму для стимулювання в Україні встановлення сонячної генерації та накопичувачів енергії. А також чіткий план добудови всіх захисних споруд для енергетики, і щодо кожного обʼєкта — термін завершення робіт.
  • 19 червня — підписав два укази про відзначення державними нагородами воїнів з підрозділів Нацгвардії України та Державної прикордонної служби, працівників Національної поліції та ДСНС України. 445 державних нагород. Із них 175 посмертно. Україна завжди пам’ятатиме своїх героїв і буде вдячною усім, хто відстояв нашу державність, незалежність.
  • 21 червня — Євросоюз затвердив переговорну рамку для України. І саме цією рамкою визначається формат і порядок перемовин про вступ із нашою державою. 25 червня ми очікуємо фактичного початку перемовин — урядова делегація України буде в Брюсселі саме для цього.
  • 18 червня — зустріч зі спікеркою литовського Сеймасу Вікторією Чмілітє-Нільсен, яка відвідала Україну. Ми надзвичайно цінуємо підтримку Литви, наші відносини та й загалом зв’язки України й українців із литовським суспільством, із Балтійським регіоном.
  • 19 червня — зустрівся з маршалком польського Сейму. Однією з ключових тем нашої розмови був захист України — людей, енергетики від російських терористичних ударів. Ми обговорили ключові потреби — те, що необхідно вже зараз і чим Польща може допомогти. Обговорили, звичайно, й увесь двосторонній порядок денний наших країн, а також дипломатичні заходи, які нас усіх у регіоні можуть посилити.
  • 19, 20 червня — є нові приєднання до підсумкового комюніке Саміту миру. Збільшилося представництво Американського континенту, зокрема Латинської Америки. Вже офіційно — Організація американських держав, що об’єднує країни обох Америк, Північної та Південної. А також острівна держава Антигуа і Барбуда. Також приєдналася Замбія, і таким чином збільшилося представництво Африки серед суб’єктів, які хочуть відновити повну дієвість Статуту ООН. За тиждень загалом маємо приєднання шести учасників. Це чіткий сигнал, що нам вдалося переконати світ у можливості справедливого миру

Затримка виплат для ВПО

На “гарячу лінію” Мінреінтеграції почастішали звернення внутрішньо переміщених осіб щодо затримки виплат у першому виплатному періоді червня, інформують на сайті відомства.

Йдеться про щомісячну державну допомогу на проживання у розмірі:

  • 3 тис. грн особам з інвалідністю й дітям;
  • 2 тис. грн для інших категорій переселенців.

“Згідно з інформацією від Мінсоцполітики, всі належні виплати буде здійснено до кінця поточного місяця”, — наголосили у Мінреінтеграції.

У міністерстві нагадали, що питання щодо нарахування та отримання грошової допомоги для ВПО слід адресувати до Мінсоцполітики на урядову “гарячу лінію” за номером 15-45 або на електронну адресу Мінсоцполітики: [email protected].

Нагадаємо, з 1 березня 2024 року виплати ВПО продовжили для більшості нинішніх отримувачів — тих ВПО, які належать до найбільш вразливих категорій громадян. Докладніше про це — у випуску #55 дайджесту. Деякі категорії ВПО потрапили у ситуацію, коли виплату допомоги на проживання після двох місяців отримання скасовують. Чому так відбувається — у випуску #73 дайджесту.

Грошова допомога від ООН

Всесвітня продовольча програма ООН продовжила до кінця року виплати пенсіонерам із низькими пенсіями, які проживають у зоні бойових дій. Про це повідомила пресслужба Міністерства соціальної політики.

Програма спрямована на підтримку пенсіонерів, які проживають у зоні бойових дій, мають низьку пенсію та не отримують інших грошових допомог від міжнародних організацій.

Виплати буде продовжено до грудня 2024 включно. У Мінсоцполітики додали, що в подальшому питання продовження виплат будуть вирішувати донори залежно від наявного фінансування.

Загалом від серпня 2023 року такою допомогою охоплено понад 421 тис. пенсіонерів. Сукупний обсяг підтримки сягнув понад 1,68 млрд грн.

Додаткова грошова допомога надається пенсіонерам, які:

  • проживають на територіях активних або можливих бойових дій;
  • мають розмір пенсії менше ніж 3 250 грн;
  • не одержували з 1 березня 2023 року додаткових грошових виплат від міжнародних організацій та/або допомоги на проживання для ВПО.

Спеціально звертатись за призначенням додаткової виплати не потрібно. ВПП ООН спрямовує кошти пенсіонерам на підставі інформації, вже наявної у базах даних Пенсійного фонду. Виплата проводиться:

  • або на банківську картку;
  • або у відділенні “Укрпошти” (для пенсіонерів, які отримують пенсію через АТ “Укрпошта”).

Нагадаємо, українці можуть оформити пенсію дистанційно за допомогою вебпорталу електронних послуг Пенсійного фонду України. Як це зрробити — див. випуск #53 дайджесту.

Ваучери для ремонту пошкодженого житла      

Міжнародна організація з міграції (МОМ) за підтримки Європейського Союзу розпочала програму ваучерної допомоги для невідкладного ремонту житла, що зазнало пошкоджень внаслідок обстрілів, інформує Мінреінтеграції.

Програма триватиме до серпня 2024 року. Її мета — допомогти людям швидко відремонтувати житло, що постраждало від атак РФ.

Долучитися до програми можуть українці, які проживають у наступних областях:

  • Харківській;
  • Сумській;
  • Дніпропетровській;
  • Миколаївській;
  • Одеській;
  • Запорізькій.

За допомогою можуть звернутися ті мешканці, які зафіксували факт пошкодження житла за посередництва органів місцевої влади.

За ваучери можна буде придбати:

  • OSB-плити;
  • піно-ізоляційні матеріали;
  • ручний неелектричний інструмент (ножі, пилки, молотки);
  • плівки, тенти, брезент тощо.

Також ваучери дадуть змогу оплатити доставку матеріалів.

Українці, заявки яких схвалять, отримають SMS-повідомлення із подробицями програми та інструкцією з використання ваучера.

Докладну інформацію про програму можна дізнатися за безкоштовним номером гарячої лінії МОМ: 0 800 215 015. Дзвінки приймають по буднях із 09:00 до 17:00.

Нагадаємо, за державною програмою “єВідновлення” українці можуть отримати фінансову допомогу за пошкоджене майно, на відновлення домівок, власники зруйнованого житла можуть побудувати за ці кошти новий будинок на своїй ділянці — див. випуск #55 дайджесту. Програмою “єВідновлення” можуть скористатися не лише одноосібні власники домівок, але й співвласники — див. випуск #48.

Збільшення субсидії

Українці, які не можуть самостійно оплачувати комунальні послуги, можуть звернутися за призначенням житлової субсидії. Набрала чинності Постанова Кабміну (№521 від 8 травня 2024 р.), якою, зокрема, було збільшено розмір субсидії та пільги в неопалювальний сезон окремим категоріям населення. Про це йдеться на Facebook-сторінці правозахисної організації “Юридичний порадник для ВПО”.

Відповідно до вказаної Постанови, уряд ухвалив рішення збільшити на неопалювальний сезон-2024 (з травня по вересень включно) розмір пільг та субсидій на електроенергію для отримувачів м. Харкова та Харківської області.

Для громадян, які фактично проживають в житлових приміщеннях (будинках), що розташовані в населених пунктах Харківської області, для розрахунку розміру пільги або субсидії на оплату послуги з постачання та розподілу електричної енергії протягом неопалювального сезону-2024 року застосовуються соціальні нормативи із застосуванням коефіцієнта підвищення 5.

Тобто, середній розмір субсидії на послугу з постачання та розподілу електричної енергії, збільшиться зі 106 грн до 530 грн на місяць, пільги з 74 грн до 370 грн.

Додатково звертатися за перерахунком субсидій не потрібно. Перерахунок розміру субсидій і пільг для жителів області, які підпадають під дію постанови, Пенсійний фонд проведе автоматично.

Житлова субсидія/пільга надається незалежно від фактичної наявності/відсутності послуги з незалежних від споживача або суб’єкта господарювання, що надає комунальну послугу споживачу, причин.

Допомога надається у грошовій формі шляхом перерахування коштів на рахунок громадянина, чи виплачується готівкою через відділення “Укрпошти” за місцем фактичного проживання.

Нагадаємо, звернутися за житловою субсидією можна оналйн, подавши спрощену заяву “в один клік”. Про це — у випуску #74 дайджесту.

Зміна банківських реквізитів

У випадку зміни банківських реквізитів або банку, у якому ви одержуєте пенсію/субсидію/пільгу/страхову виплату, необхідно надати відповідну інформацію органу Пенсійного фонду України (ПФУ), щоб забезпечити своєчасне отримання виплат. Як це зробити, нагадали у ПФУ.

Для подання оновленої інформації онлайн необхідно скористатися вебпорталом електронних послуг ПФУ.

Для цього потрібно:

  • на порталі у правому верхньому куті екрану натиснути кнопку “Вхід” та авторизуватися за допомогою кваліфікованого електронного підпису (КЕП);
  • в особистому кабінеті на панелі зліва в розділі “Щодо пенсійного забезпечення” обрати опцію “Внесення змін до пенсійної справи”;
  • у вікні, що відкриється, із переліку заяв обрати опцію “Заява на зміну виплатних реквізитів”;
  • у полях заяви, що з’явиться на екрані, відредагувати необхідні дані, перевірити записи;
  • за потреби завантажити скан-копії документів, що підтверджують відповідні зміни;
  • надати згоду на передачу та обробку персональних даних і підтвердити, що ви ознайомлені з необхідністю повідомляти органи ПФУ про зміни, що можуть впливати на пенсійне забезпечення;
  • сформувати заяву, підписати її КЕП та надіслати до Фонду;
  • з результатами опрацювання заяви можна ознайомитися в розділі “Мої звернення” (на панелі ліворуч).

Нагадаємо, пенсіонери, чиї паспорти були втрачені або пошкоджені внаслідок бойових дій, після отримання нових документів обов’язково мають оновити дані у Пенсійному фонді України. Як це зробити — у випуску #40 дайджесту.

е-Карта послуг для ветеранів

В Україні розробили та запустили е-Карту послуг для ветеранів війни в громадах. Вона доступна на платформі е-Ветеран, інформує Урядовий портал.

На е-Карті ветерани та ветеранки, їхні родини, сім’ї загиблих захисників і захисниць можуть знайти послуги, що пропонує для них державою, а також недержавні й міжнародні організації.

Користувачі мають змогу відфільтрувати таку інформацію за:

  • місцем надання послуг в областях та громадах;
  • типами послуг;
  • їхнім описом, категорією отримувачів та умовами надання.

На порталі представлені різні послуги: від психологічної підтримки, медичних програм, патріотичного виховання, мистецтва до всього необхідного для розвитку ветеранських об’єднань та підприємницьких ініціатив ветеранів. Наразі на порталі визначено 7 542 послуги.

Алгоритм роботи з е-Картою:

  • користувач заходить на сайт;
  • відфільтровує область, громаду, тип послуги;
  • читає назву та опис опцій, що надаються у межах послуги;
  • бачить адресу, приходить, подає заяву на послугу або відразу її отримує.

Портал містить інформацію для спрощення процесу за принципом “знайшов-прийшов-отримав” для кожного ветерана та кожної ветеранки.

У випадку, якщо користувачу трапилася неточна чи неповна інформація, варто повідомити у структурний підрозділ ОВА, на який покладені функції з питань ветеранської політики.

Нагадаємо, у застосунку “Дія” з’явився документ для захисників і захисниць — посвідчення ветерана. Деталі — у випуску #73 дайджесту.

Попередні випуски дайджесту

В попередніх випусках дайджесту “Україна своїх підтримує” зокрема йшлося про:

Тримаємося разом! Віримо у ЗСУ та перемогу України!

Прямий ефір