Україна своїх підтримує: дайджест для мешканців прифронтових територій (випуск #67 від 23.04.2024)

Це випуск #67 щотижневого дайджесту для жителів прифронтових територій України від телеканалу FREEДOM. З нього ви дізнаєтесь:

  • ситуація на фронті;
  • найголовніше зі звернень президента України;
  • відбулася весняна сесія Парламентської асамблеї Ради Європи — ключові підсумки для України;
  • завершилась ідентифікація ВПО, які отримують пенсії в “Ощадбанку”: що робити тим, хто не встиг;
  • окупаційні адміністрації відбирають житло українців — поради правозахисників;
  • новини програми “єОселя”;
  • мультишеринг документів у “Дії”;
  • що робити, якщо опинилися під завалами будівлі разом із дитиною.

Представляємо зведення основних подій минулого тижня станом на 790-й день війни (23.04.2024).

Визволення України

На всіх напрямках фронту в Україні тривають бої. Українські захисники продовжують завдавати окупаційним військам втрат у живій силі та техніці, виснажують ворога вздовж всієї лінії зіткнення.

СХІД

У Донецькій області на Бахмутському напрямку ситуація залишається складною. Окупанти не полишають намірів захопити місто Часів Яр. Загарбники проводять штурми у цьому районі, аби створити умови для каталізації наступальних дій. Часів Яр — панівна висота у регіоні, контроль над якою відкриває дорогу на Костянтинівку, а далі — на Краматорсько-Слов’янську агломерацію.

Окупаційна армія РФ у спробах захопити місто закидає його авіаційними бомбами. Окремі групи піхоти ворога вийшли в мікрорайон “Новий” у Часовому Яру і були знищені ударами FPV-дронів і вогнем артилерії.

Наразі спроби Росії наступати на місто не дали бажаного результату і призводять до великих втрат у російській армії. У місті залишається близько 700 цивільних.

Також на цьому напрямку окупанти атакують в районі населених пунктів Верхньокам’янське, Спірне, Кліщіївка, Іванівське.

В районі Часового Яру. Графіка: deepstatemap.live
На північ від Часового Яру. Графіка: deepstatemap.live

На Авдіївському напрямку ворог, за підтримки авіації, атакує в районі населених пунктів Очеретине, Бердичі, Уманське, Яснобродівка та Первомайське Донецької області. Бої тривають також біля Новокалинового і Новобахмутівки.

Російські загарбники значно посилили обстріли в напрямку Очеретиного та передислокували в цей район значну кількість артилерійських і піхотних підрозділів, йдеться у звіті Інституту вивчення війни (ISW). Аналітики також вказують, що окупанти дещо послабили тиск на Бердичі та Уманське, але продовжують вести інтенсивні обстріли біля Семенівки.

Російські війська на цьому напрямку постійно проводять штурми, наступальні дії, часто — без важкої техніки, оскільки вона знищується першою. Зате використовують мотоцикли та квадроцикли. Також зафіксовано дрони противника з касетними бомбами — із використанням 26 протипіхотних фугасних мін на одному дроні.

На втрати російське командування не зважає, використовуючи тактику часів Другої світової війни, зокрема загороджувальні загони.

Авдіївський напрямок. Графіка: deepstatemap.live
Лінія фронту на Донеччині. Графіка: deepstatemap.live

На Куп’янському напрямку російські окупанти впродовж останнього тижня не проводять активних заходів. Проте місто Куп’янськ їм потрібне як логістичний хаб, тож воно залишається ціллю загарбників.

Під артилерійським та мінометним вогнем ворога на цьому напрямку перебуває низка населених пунктів, зокрема Синьківка, Петропавлівка, Кислівка Харківської області.

Загалом Харківський напрямок є стратегічно важливим для російських окупантів. Тому надалі на цій ділянці фронту може бути спроба тактичної наступальної операції армії РФ, допускає екскерівник Служби зовнішньої розвідки України Микола Маломуж.

Крім того, РФ створила нове угруповання “Север” чисельністю до 46-48 тис. солдатів. Зона його відповідальності — Бєлгородська, Курська та Брянська області. Тож не виключено, що нове угруповання зосередиться і на Харківському напрямку.

Куп’янський напрямок. Графіка deepstatemap.live

На Лиманському напрямку російські війська збільшили кількість штурмів. Бої тривали в районі Тернів, Торського, Ямполівки Донецької області.

Водночас українська сторона домоглася тактичних успіхів у районі Білогорівки Луганської області. Цей населений пункт є ключовим пунктом української оборони на Лиманському напрямку.

Лиманський напрямок. Графіка deepstatemap.live

ПІВДЕНЬ

На Оріхівському напрямку в Запорізькій області підтверджених змін на лінії фронту немає. Окупанти намагалися атакувати в районі Роботиного, Вербового, а також Старомайорського Донецької області. Успіху ворог не мав. 

Мета росіян не тільки відсунути Сили оборони України з Роботинського виступу, але й більш ефективно захищати свою логістику, яка забезпечує всім необхідним російські угруповання зі сходу.

В районі Роботиного. Графіка deepstatemap.live
Лінія фронту у Запорізькій області. Графіка deepstatemap.live

На Херсонському напрямку українські захисники в районі Кринок на лівому березі річки Дніпро на Херсонщині не тільки ведуть активну оборону, а й розширюють свою зону впливу. Просування Збройних сил в районі Кринок — до 1,5 км і 200 м у глибину.

Однак російські загарбники регулярно продовжують штурми українських позицій. Результатів від цих атак у ворога немає, він несе великі втрати.

Навколо Кринок. Графіка deepstatemap.live
Лінія фронту на Херсонщині. Графіка deepstatemap.live

Репортажі телеканалу FREEДОМ з прифронтових регіонів за тиждень:

Бойові втрати противника

Загальні бойові втрати противника з 24.02.2022 до 22.04.2024 орієнтовно становлять:

  • особовий склад — близько 460 260 осіб ліквідовано (+ 5 840 за тиждень);
  • танки — 7 236 (+56);
  • бойові броньовані машини — 13 904 (+108);
  • артилерійські системи — 11 736 (+143);
  • реактивні системи залпового вогню (РСЗВ) — 1 046 (+0);
  • засоби ППО — 768 (+10);
  • літаки — 347 (+0);
  • гелікоптери — 325 (+0);
  • БпЛА — 9 384 (+118);
  • крилаті ракети — 2 117 (+25);
  • кораблі, катери — 26 (+0);
  • підводні човни — 1 (+0);
  • автомобільна техніка та автоцистерни — 15 812 (+302);
  • спеціальна техніка — 1 934 (+26).

Звернення президента України

Найголовніше зі звернень президента України Володимира Зеленського протягом тижня:

  • 17 квітня — трагедія в Чернігові: російський удар по місту, по цивільній забудові. Будинки пошкоджені, лікарня, зруйновано готель. Люди були під завалами. Багато поранених. Відомо про 18 загиблих.
  • 19 квітня — важкий день… Ракетні удари: Дніпро — просто по центру міста, по звичайній забудові. Будинок, вокзал. Також під ударом — Синельникове, Кривий Ріг, Нікополь. Удари по Одеському регіону — знову по портах, по експорту продовольства. Обстріли й удари по Донеччині, Миколаївщині, Харківщині. Багато постраждалих.
  • 20 квітня — від самого ранку різні регіони нашої держави провели в умовах повітряних тривог, російських ударів. Від сходу до півдня. Сумщина, Чернігівщина, Харківщина, Дніпровщина, Херсон, область, Одеська область, Миколаївщина, Запоріжжя, Донеччина. Ракети, удари дронами, артилерія. Багато руйнувань, багато всього: будинки, портова інфраструктура, обʼєкти енергетики. Є постраждалі та загиблі. Мої співчуття рідним і близьким.
  • 19 квітня — відвідав один із командних пунктів 41-ї окремої механізованої бригади, яка обороняє Часів Яр. Поспілкувався з воїнами, заслухав доповідь командира бригади щодо оперативної обстановки в зоні відповідальності 41-ї ОМБр і зведення оборонних рубежів. Відзначив захисників нагородами. На Донеччині також провів нараду щодо безпекової ситуації в регіоні та захисту людей, оглянув будівництво фортифікацій.
  • 15 квітня — провів Ставку верховного головнокомандувача ЗСУ. Дві теми зараз ключові — фронт та енергетика. Була доповідь головкома Сирського щодо тих напрямків, де найбільш гаряче. Окрема увага — боям за Часів Яр, боям на Покровському напрямку, на Куп’янському. Була окрема детальна розмова про застосування РЕБ, захист критичної інфраструктури.
  • 20 квітня — отримали рішення, якого очікували: про пакет американської підтримки, за який так ми боролися. І дуже вагомий пакет, який відчують і наші воїни на передовій, і наші міста й села, які потерпають від російського терору. Сьогодні відбулось голосування Палати представників США.
  • 19 квітня — звернувся до учасників спеціального засідання Ради Україна — НАТО. Це було засідання на рівні міністрів оборони країн Альянсу. Закликав дати Україні ще сім систем Patriot або подібних систем ППО. Російські терористи вже, на жаль, мали надто багато часу — роки цієї війни, щоб знищувати українське життя. Цей рік уже не може бути часом просто для подальших обговорень.
  • 15 квітня — з візитом в Україні міністр закордонних справ Норвегії Еспен Барт Ейд. Наші команди завершили переговори щодо двосторонньої безпекової угоди — будемо готувати підписання з лідером Норвегії.
  • 18 квітня — із візитом в Україні Роберт Габек, віцеканцлер німецького уряду. Німеччина зараз — серед світових лідерів у підтримці нашого захисту. Ми обговорили, що саме потрібно, щоб гідно відповісти на всі безпекові виклики цього року, на те, до чого готуються російські терористи. Обговорили і фронт, і потреби в ППО, і відповідну комунікацію з партнерами.
  • 17 квітня — взяв участь у роботі Європейської Ради. Акцентував все те, що необхідно для наших подальших дій, для захисту. Звичайно, ППО та фронт — це ключовий пріоритет. Також звернувся до учасників зустрічі у Світовому банку, — міністрів фінансів країн-партнерів, керівників провідних фінансових інституцій. Ми працюємо, щоб Україна мала достатній фінансовий фундамент, без якого не обійтись у захисті від російської агресії.

Весняна сесія ПАРЄ — підсумки для України

Парламентська асамблея Ради Європи (ПАРЄ) у Страсбурзі (Франція) ухвалила резолюцію про підтримку відновлення України коштом активів Російської Федерації. Євродепутати проголосували за документ одноголосно та рекомендували його для ухвалення на рівні національних парламентів країн-членів Ради Європи, тобто сприяти передачі Україні заморожених активів Центробанку РФ.

В ухваленій резолюції пропонується:

  • закликати до створення під егідою Ради Європи міжнародного компенсаційного механізму;
  • закликати держави-члени та нечлени Ради Європи, які володіють російськими державними активами, активно співпрацювати у швидкій передачі цих активів у встановлений міжнародний компенсаційний механізм;
  • закликати до створення міжнародного трастового фонду, куди будуть депоновані всі російські державні активи, що належать державам-членам і нечленам Ради Європи;
  • закликати до створення неупередженої та ефективної міжнародної комісії, відповідальної за ухвалення рішень за поданими запитами.

У документі зазначено, що росактиви будуть спрямовані не на озброєння, а саме на відновлення України.

У межах весняної сесії ПАРЄ, що тривала з 15 до 19 квітня, також ухвалено:

Крім того, відбулося обговорення теми “Жертви насильницьких зникнень: як РФ захоплює українських цивільних і порушує міжнародне право“.

Нагадаємо, восени минулого року ПАРЄ визнала президента Російської Федерації Володимира Путіна диктатором, а російський режим — диктатурою. Про це — у вип. #42 дайджесту.

Ідентифікація ВПО, які отримують пенсію через “Ощадбанк”

Пенсіонери, які набули статусу внутрішньо переміщеної особи до 24 лютого 2022 року й отримують пенсію в АТ “Ощадбанк”, мали пройти фізичну ідентифікацію до 31 березня 2024 року. У разі непроходження ідентифікації у встановлений термін особі для продовження виплати пенсії необхідно це зробити у будь-який зручний спосіб, йдеться на сайті Донецької обласної військової адміністрації.

Способи проходження ідентифікації:

  • особисто, звернувшись до відділення АТ “Ощадбанк” або до сервісного центру Пенсійного фонду України (ПФУ) з документом, що посвідчує особу;
  • через авторизацію в особистому кабінеті на вебпорталі електронних послуг ПФУ за допомогою “Дія. Підпису”;
  • за допомогою відеоконференцзв’язку через вебпортал ПФУ, подати заявку на таку ідентифікацію можна за посиланням;
  • у закордонній дипломатичній установі (для пенсіонерів з-поміж ВПО, які перебувають в іншій країні).

Подати заяву на проведення ідентифікації в режимі відеоконференцзв’язку можна через:

Після проходження ідентифікації до 31 березня було продовжено виплату пенсії для 212,8 тис. людей.

Зокрема, ідентифікацію пройшли:

  • особисто відвідавши відділення банків — понад 27 тис. осіб;
  • за допомогою відеоконференції — 46 тис. осіб;
  • у консульських установах за кордоном — 356 осіб;
  • через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України — майже 73 тис. осіб;
  • особисто відвідавши територіальні органи ПФУ — 31,6 тис. осіб.

Як підготуватися до проходження відеоідентифікації, можна переглянути на офіційному сайті Мінреінтеграції.

Нагадаємо, Кабмін розширив можливості для фізичної ідентифікації, необхідної для продовження отримання соціальних виплат. Деталі — у випуску #34 дайджесту.

Окупаційні адміністрації відбирають житло: як діяти

Окупаційна влада тимчасово захоплених територій Донеччини та Луганщини ухвалила “закон”, за яким житло українців, що виїхали на підконтрольну територію, передаватиметься у “муніципальну власність”. Як діяти власникам житла у такій ситуації, розповіли у громадській організації “Донбас SOS”.

Насамперед правозахисники застерігають від рішення їхати на тимчасово окуповані території для підтвердження права власності на майно. Це може бути небезпечно для здоров’я і життя.

Попри наявність луганської чи донецької прописки, громадяни України будуть змушені проходити фільтраційну перевірку на території Росії.

Перебування на тимчасово окупованих територіях також може бути небезпечним, оскільки в окупації доведеться затриматися на певний час, щоб підтвердити право власності.

Натомість експерти зазначають: попри те, що майно на ТОТ можуть привласнити, для України цей факт не матиме жодної юридичної сили. Рішення окупаційної влади за будь-яких обставин не буде визнане українською владою.

Новини програми “єОселя”

За програмою “єОселя” 9 тис. українців взяли кредити на придбання житла на загальну суму 14 млрд грн. Кожен п’ятий кредит отримано на умовах масової іпотеки — під 7%, повідомила заступниця міністра економіки України Надія Бігун.

“9 тис. українських родин взяли кредити на придбання житла за програмою “єОселя” від початку її дії. 60% іпотечних кредитів взяли військовослужбовці та силовики, 11% — педагоги та науковці, 9% — медики. Представники цих професій можуть взяти кредит на придбання квартири або приватного будинку під 3%. Інші українці, які не мають житла або потребують покращення житлових умов, можуть отримати кредит за програмою під 7%”, — зазначила Бігун.

За її словами, купують українці не лише квартири, а й приватні будинки — вже видано 81 кредит на їхнє придбання.

Минулого тижня українці отримали за програмою “єОселя” 198 кредитів на 331 млн грн, серед яких:

  • кредити під 3% отримали 96 військовослужбовців та силовиків, десять педагогів, 17 медиків та чотири науковці;
  • кредити під 7%отримали 52 українці без власного житла, 8 ВПО та 11 ветеранів.

Найчастіше кредити брали для придбання житла на вторинному ринку (150 кредитів) та у забудовника (27).

Більше деталей про програму “єОселя”— у випуску #30 та випуск # 35 дайджесту.

Мультишеринг документів

Уряд ухвалив постанову про мультишеринг документів. Після його запуску українці зможуть через “Дію” ділитися копіями й даними не лише цифрових документів, а й довідок про доходи, ОК-5, ОК-7 за один раз у кілька кліків, інформує Урядовий портал.

Зараз, щоб надіслати такий комплекс документів, потрібно спершу відправити копії цифрових документів через застосунок “Дія”, а копії довідок надсилати окремо.

Мультишеринг дасть змогу відправляти копії всіх необхідних документів одночасно, а також автоматично заповнювати поля в електронних заявах і договорах даними з таких копій.

Мультишеринг зробить процес отримання послуг швидшим і зручнішим, скасує ксерокси, заповнення від руки й повторні підтвердження шерингу.

Щоб поділитися копіями документів, достатньо буде зробити кілька кліків у застосунку “Дія”. Компанія надсилає запит, а клієнт підтверджує його за допомогою “Дія.Підпису”, тож одразу бачить назву установи, перелік необхідних документів і розуміє, кому та які копії передає.

Нагадаємо, уряд ухвалив постанову, яка дозволить українцям у межах експериментального проєкту одружуватися в застосунку “Дія”.Детальніше — у вип. #64 дайджесту.

Опинилися під завалом разом із дитиною — що робити

Спеціалісти Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні та ДСНС розповіли, як поводитися, якщо ви опинилися під завалами будівлі разом з дитино, інформує Мінреінтеграції.

Передовсім — переконайтеся, що дитина не поранена, і допоможіть їй заспокоїтися. Наприклад, обійміть чи візьміть за руку. Також попросіть малечу дихати разом із вами глибоко й повільно.

Якщо немає води, експерти радять попросити дитину затримувати в роті слину та робити рухи, неначе вона її жує й ковтає. Це також допоможе заспокоїтися.

Якщо дитина перебуває під завалом сама:

  • покличте її, щоб зрозуміти, чи вона у свідомості;
  • запитайте про її самопочуття: чи їй не боляче, чи може вона поворушити руками й ногами тощо;
  • постійно підтримуйте з нею зв’язок: розповідайте різні історії та пригадуйте спільні радісні моменти. Запевніть, що допомога обов’язково прийде.

Докладніше про правила поведінки під завалами будівлі — див. у вип. #52 дайджесту.

Попередні випуски дайджесту

В попередніх випусках дайджесту “Україна своїх підтримує” зокрема йшлося про:

Тримаємося разом! Віримо у ЗСУ та перемогу України!

Прямий ефір