Третій посівний сезон в умовах повномасштабної війни під Херсоном: які виклики стоять перед аграріями (ВІДЕО)

Тракторист Іван Олексійович. Скріншот: uatv.ua

Третя посівна в умовах повномасштабної війни. На півдні України сільгосптехніка вийшла в поля. Роботи розпочалися зокрема й на правому березі Херсонської області. Під регулярними обстрілами і з ризиком натрапити на заміновану ділянку поля херсонські фермери продовжують працювати, інформує FREEДОМ.

Попри близькість фронту, на полях триває робота: фермери розпочали посівну. Аграрії під Херсоном засівають олійний льон. Вони зазначають, що вийшли на поля попри ризик обстрілів, і водночас наголошують, що російські розвідувальні дрони постійно присутні в небі.

“Минулого року ми не працювали. Ми тільки після деокупації правобережної Херсонської області зайшли і почали відновлювати залишки сільськогосподарської техніки. У поля не заходили, бо боялися мінування. Це було небезпечно”, розповідає фермер Андрій Привід.

Перед тим як відновити роботу, поля довелося очищати від вибухонебезпечних предметів. Залишки боєприпасів вивозили, а ті, що не розірвалися на місці ліквідували сапери. Але навіть після повної перевірки території уникнути нещасних випадків не вдалося.

“Наш трактор із сівалкою натрапив на касетний боєприпас, що не розірвався. Стався вибух. На щастя, всі живі. Тракторист не постраждав, трохи пошкоджена техніка. Але це залізо, це нестрашно”, стверджує фермер.

До повномасштабного вторгнення на підприємстві Андрія працювали 30 осіб. Зараз удвічі менше.

“На цей час п’ятеро з них воюють, 10 змінили місце проживання виїхали в більш безпечні регіони. Зараз 10-15 осіб працюють. Щодня ми бачимо наслідки “русского мира” склади нашого підприємства, які були зруйновані. На території нашої бази не залишилося жодної цілої будівлі. Зруйновано абсолютно все”, наголошує Андрій.

Російські війська захопили Херсонську область у перші дні повномасштабного вторгнення, через тиждень прийшли на підприємство фермера. Спочатку шукали українських військових, потім почали “наводити свої порядки” та облаштовувати свою базу.

“На початку березня, коли ми намагалися приїхати на територію господарства, потрапили в засідку росіян. Вони почали розстрілювати наше авто. Я отримав два кульових поранення, одне в руку, друге в шию. Потім десь місяць я провів у лікарні і тому сюди вже не намагався приїхати”, розповідає фермер.

За час перебування російських військ на підприємстві вони відкачали все паливо та викрали сотні тонн українського зерна. Везли спочатку в анексований Крим, потім у порти РФ.

“Склад, на якому зберігалося зерно пшениці та ячменю більша його частина була розграбована. Невелика частина залишилася”, каже Андрій.

За попередньою оцінкою, фірма Андрія Повода зазнала збитків на 6,5 млн євро. Окупанти забрали чимало сільгосптехніки. Усе, що не вдалося вивезти знищили. На території раніше успішної агрофірми тепер десятки згорілих машин. Є й “експонати на пам’ять” техніка російських окупантів.

“Цілої техніки залишилося дуже мало до 5%. З цим і працюємо. Плюс допомога від партнерів”, пояснює фермер.

Новий трактор агрофірмі передав благодійний фонд. Його і те, що вдалося врятувати, уже не ризикують залишати на підприємстві через постійні обстріли. Після робочого дня техніку відганяють на північ області, подалі від лінії фронту.

“Дрони постійно літають. Наші хлопці, хто працює на території, вони вже на них не реагують. Літають і літають”, каже Антон.

Робота на полі поблизу лінії фронту постійний ризик, кажуть аграрії. Але попри загрози обстрілів, продовжують вирощувати зерно.

“У сусідньому селі підірвався на смерть тракторист… Ми ходили, розміновували, але ось сіяли наїхали на касету. Сівалку побило. Добре хоч тракторист цілий залишився. Ми і вдома ризикуємо. Вночі спимо, по селу прилітає. Розбивають хати. Білозерка вся розбита, і всі села навколо”, зазначає тракторист Іван Олексійович.

Херсонська область залишається одним із найбільш замінованих регіонів України. За останніми даними, від вибухонебезпечних предметів очищено близько 20% деокупованого правобережжя. Попри всі труднощі, фермери відновлюють роботу і засівають поля.

Читайте також: Втратив зір, але не силу духу: як ветеран із Вінниці впорався з важким пораненням (ВІДЕО)

Прямий ефір