Український БпЛА “Лелека”: як працюють розрахунки розвідувальних комплексів на передовій (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Український розвідувальний безпілотник “Лелека” здатний залітати в глибокий тил противника і знаходити “жирні” на армійському сленгу цілі, інформує FREEДОМ.

Донбаський степ серед кущів і трави замасковані антени та інше обладнання. У непримітному мікроавтобусі пункт управління розвідувальним комплексом “Лелека”. Цей дрон літакоподібного типу здатен залітати вглиб. Його якісне обладнання та камера дозволяють розрізняти об’єкти на великій відстані та дуже чітко.

“Був виявлений ворожий міномет, добре замаскований. Але ми літаємо високо бачимо все: виявили передали. Сьогодні з нами зв’язалися артилеристи, просять підсвітіть, ми будемо його знищувати. Так і зробили ми підсвітили хлопці вистрілили міномет знищено”, розповідає військовослужбовець Збройних сил України (ЗСУ) з позивним “Яхта”.

“Яхта” колись був метеорологом, мав справу зі стандартами та високоточними інструментами. Його побратим із позивним “Рой” у минулому архітектор. До початку повномасштабної війни Росії проти України понад 20 років працював у будівництві. Тепер він піхотинець.

“Спочатку я був кулеметником. БпЛА (безпілотний літальний апарат, ред.) з’явився як така солдатська ініціатива. Почали працювати на “Мавіках” вони себе чудово зарекомендували. А потім перейшов до іншої бригади і перевчився на крило”, зазначає військовослужбовець із позивним “Рой”.

Тепер він досвідчений, універсальний фахівець розрахунку авіарозвідки. На його рахунку безліч значущих цілей.

“Ми літали у своєму районі, побачили місця пусків там вигоріла трава. Простежили і помітили замасковану техніку, в кущах. Доповіли, відправили координати. Зі штабу сказали сусіди готові працювати. Ми політали, дали стрім відпрацювали “Хаймарси”, і ми полетіли додому. А ті там залишилися догоряти”, каже “Рой”.

Це якщо пощастить. Але на більшість вильотів припадає систематичне і навіть рутинне сканування фронтового простору та сусідніх районів. У мікроавтобусі часто буквально живуть.

“Це наш робочий кабінет, ми в ньому проводимо по 16 годин. Тут усе оптимізовано так, щоб нам було зручно максимально ефективно виконувати завдання. Зараз усе вимкнено, так потрібно. Тут комп’ютер управління, ще один, камери рухомого спостереження, дублюючий монітор і апаратура для передачі даних у центральний штаб”, пояснює “Яхта”.

Всередині немов у субмарині. Весь простір використано вкрай раціонально.

“Тут у нас усе необхідне штучки, які потрібні для роботи. Два пункти харчування. Взимку дуже холодно було тому обігрівач. Всякі викрутки, гайки все, що потрібно, якщо якісь неполадки з бортом”, розповідає військовослужбовець.

На дроні незвичайний малюнок: чотири ракети. Виявляється, цю “Лелеку” чотири рази намагалася збити російська протиповітряна оборона (ППО). Так було до вчора тепер домалюють і п’ятий значок.

“Одна посадка, друга вони в різних місцях. Почали вони вести вогонь, ми в монітор бачимо, як у нас летить одна ракета, друга росіяни махають руками, що вони не влучають. Ми кружляємо над ними, потім розвернулися… Виліт був доблесний, тому вирішили намалювати чотири ракети на фюзеляжі. Але вчора теж був виліт, теж у них працювала ППО пустили ракету не влучили. Буде п’ята ракета”, каже “Яхта”.

Наразі кваліфікація та рівень забезпечення цього підрозділу дає змогу щодня завдавати росіянам серйозних втрат, а також проводити маневрену оборону. Але солдати не втомлюються наголошувати війна постійно змінюється. Противник вчиться та адаптується, а іноді бере на озброєння українські розробки та рішення. Тому ЗСУ потребують максимальної підтримки.

Читайте також: Бахмутський напрямок: зенітники захищають небо від російських дронів — репортаж із передової (ВІДЕО)

Прямий ефір