Україна своїх підтримує: дайджест для мешканців прифронтових територій (випуск #69 від 07.05.2024)

Це випуск #69 щотижневого дайджесту для жителів прифронтових територій України від телеканалу FREEДOM. З нього ви дізнаєтесь:

  • ситуація на фронті;
  • найголовніше зі звернень президента України;
  • ідентифікація ВПО в “Ощадбанку” — роз’яснення Мінсоцполітики;
  • компенсації внаслідок підриву Каховської ГЕС: жителі півдня можуть відкрити рахунки в “Ощадбанку”;
  • зарплати та доплати військовослужбовцям — оновлені дані;
  • новий ресурс для поліпшення працевлаштування ВПО;
  • 48 нових Центрів життєстійкості відкрили в Україні.

Представляємо зведення основних подій минулого тижня станом на 804-й день війни (07.05.2024).

Визволення України

На всіх напрямках фронту в Україні тривають бої. Українські захисники продовжують завдавати окупаційним військам втрат у живій силі та техніці, виснажують ворога вздовж всієї лінії зіткнення.

СХІД

У Донецькій області на Бахмутському напрямку ситуація складна. Найгарячіша точка — Часів Яр. Російські війська намагаються обійти місто з боку Богданівки та Іванівського, а також роблять спроби лобових атак. Бої тривають біля Богданівки, Калинівки, Іванівського, мікрорайону “Новий”, а також в районі Андріївки та Кліщіївки.

Місто необхідне загарбникам для створення плацдарму для наступу на Краматорськ.

У районі Часового Яру зосереджено до 25 тис. російських військових, які прагнуть захопити місто, повідомив речник ОСУВ “Хортиця” Назар Волошин.

Російські окупанти кидають у бій величезну кількість особового складу, техніки та застосовують весь ударно-штурмовий потенціал, який у них є на цьому напрямку. Бої продовжуються в лісопосадках біля Часового Яру. Однак за останній тиждень ворог не просунувся.

В районі Часового Яру. Графіка: deepstatemap.live

Авдіївський напрямок фронту Донецької області залишається одним із найгарячіших. Тривають важкі бої.

Складна ситуація у населеному пункті Очеретине, куди окупантам частково вдалося прорватися. Росіяни кинули на штурми селища до чотирьох бригад. Сили оборони України вживають заходів для стабілізації ситуації. Були введені додаткові сили й засоби з резерву. Точаться важкі бої, однак українські військові контролюють ситуацію.

Увійшовши в Очеретине, російські окупанти можуть спробувати обійти Часів Яр і взяти в кільце Торецьк, допускає військовий оглядач Денис Попович.

Українські військові відбивають атаки росіян у районі населених пунктів Новоолександрівка, Сокіл, Новопокровське, Уманське.

Авдіївський напрямок. Графіка: deepstatemap.live
Лінія фронту на Донеччині. Графіка: deepstatemap.live

На Куп’янському напрямку російські окупанти впродовж останнього тижня посилили атаки. ЗСУ відбивають ворожі атаки в районі населених пунктів Синьківка, Піщане, Петропавлівка, Кислівка Харківської області.

Загалом у Харківській області російські окупанти зосередили 30-40 тис. військовослужбовців. За даними заступника начальника ГУР Вадима Скібіцького, Росія може готуватися до наступу навколо Харківської та Сумської областей на північному сході.

Куп’янський напрямок. Графіка deepstatemap.live

На Лиманському напрямку російські війська впродовж минулого тижня збільшили кількість штурмів. Проте всі їхні спроби завершуються невдало. Українські військові відбивають атаки росіян в районі населених пунктів Терни, Торське, Діброва Донецької області.

Лиманський напрямок. Графіка deepstatemap.live

ПІВДЕНЬ

На Оріхівському напрямку в Запорізькій області підтверджених змін на лінії фронту немає. Окупанти намагалися атакувати в районі Роботиного, Вербового. Для цього російські війська продовжують використовувати невеликі піхотні групи, йдеться у звіті американського Інституту вивчення війни (ISW).

Крім того, армія РФ використовує мотоциклетну техніку та різні види пересування, щоб малими групами зайти на територію зруйнованого населеного пункту Роботине. Ворог не полишає планів просунутися по цьому вектору для того, щоб повернути позиції, які були завойовані українськими військами ще торік.

В районі Роботиного. Графіка deepstatemap.live
Лінія фронту у Запорізькій області. Графіка deepstatemap.live

На Херсонському напрямку українські захисники утримують плацдарми на лівобережжі Дніпра. Російські загарбники не полишають спроб вибити позиції Сил оборони. Та результатів від атак у ворога немає, він несе великі втрати.

Штурми окупанти проводять в районі села Кринки кілька разів на добу. Ситуація ускладнюється також великою активністю дронів-камікадзе, FPV-дронів. Щодня — більше сотні подібних атак БпЛА. Проте на цьому напрямку армія РФ не здійснює масових атак, ознак формування великих наступальних угруповань немає.

Завдяки діям українських військових на цій ділянці фронту ворог не має повного контролю над лівим берегом Дніпра. Це ускладнює його логістику, дії з обстрілів правого берега.

Також на Херсонському напрямку Силам оборони вдалося встановити контроль над островом Нестрига. Це суттєво підвищить якість контрдиверсійних заходів. Тепер ворог опинився в дуже незручному становищі.

Навколо Кринок. Графіка deepstatemap.live
Лінія фронту на Херсонщині. Графіка deepstatemap.live

Репортажі телеканалу FREEДОМ з прифронтових регіонів за тиждень:

Бойові втрати противника

Загальні бойові втрати противника з 24.02.2022 до 06.05.2024 орієнтовно становлять:

  • особовий склад — близько 475 300 осіб ліквідовано (+ 7 830 за тиждень);
  • танки — 7 380 (+95);
  • бойові броньовані машини — 14 213 (+206);
  • артилерійські системи —12 250 (+265);
  • реактивні системи залпового вогню (РСЗВ) — 1 057 (+6);
  • засоби ППО — 791 (+13);
  • літаки — 349 (+1);
  • гелікоптери — 325 (+0);
  • БпЛА — 9 683 (+155);
  • крилаті ракети — 2 148 (+24);
  • кораблі, катери — 26 (+0);
  • підводні човни — 1 (+0);
  • автомобільна техніка та автоцистерни — 16 477 (+368);
  • спеціальна техніка — 2 008 (+34).

Звернення президента України

Найголовніше зі звернень президента України Володимира Зеленського протягом тижня:

  • 4 травня — протягом усієї доби було багато роботи у захисників неба. Харків, Одеса, Дніпровщина, Донеччина. Тільки на ранок воїни збили вже 13 “Шахедів”. Протягом дня російські терористи застосували вісім ракет різних типів і майже 70 керованих авіабомб проти прикордонних громад і позицій на фронті.
  • 2 травня — провів Ставку верховного головнокомандувача ЗСУ. Була доповідь головкома Сирського. Покровський напрямок — максимум уваги. Інші напрямки на Донеччині, південні напрямки, Харківщина. Також головком доповів загалом щодо захисту кордону з Росією та відповідних наших громад у кількох областях. Ми бачимо ризики. Будемо знищувати окупанта за будь-яких умов. Окремо й дуже детально говорили щодо будівництва фортифікацій.
  • 3 травня — з візитом у Хмельницькому. День присвячений ситуації в області — безпекові питання, захист регіону, все, що стосується внеску Хмельницької області в оборону всієї нашої держави. Були детальні доповіді щодо ППО та РЕБ у регіоні — на ключових об’єктах. Призначив очільника обласної адміністрації Сергія Тюріна. Презентували нашу економічну платформу “Зроблено в Україні”. Зустрівся з нашими прикордонниками — хлопцями й дівчатами — курсантами Академії державної прикордонної служби України. Відвідав військовий госпіталь та подякував усім, хто допомагає рятувати наших воїнів після поранень і забезпечує реабілітацію.
  • 3 травня — у Києві провів зустріч із міністром закордонних справ Великої Британії Девідом Камероном. Поінформував про ситуацію на фронті. Важливо, щоб озброєння, передбачене пакетом підтримки від Британії, про який оголосили минулого тижня, надійшло якомога швидше. Передусім бронетехніка, боєприпаси та ракети різних типів. Окрема увага — підготовці до важливих міжнародних заходів, що відбудуться незабаром, зокрема до Глобального саміту миру.
  • 5 травня — відзначаємо сьогодні велике свято: Воскресіння Господнє. Великдень. Він символізує звільнення душі людини від рабства зла й темряви. Перемогу добра й справедливості, перемогу життя над смертю. За все це ми боремось 802 дні поспіль. 802 дні, коли воля протистоїть мороку, доблесть протидіє терору.

Ідентифікація в “Ощадбанку”

Пенсіонери, які стали внутрішньо переміщеними особами до 24 лютого 2022 року, мали пройти фізичну ідентифікацію до 31 березня 2024 року. Така процедура потрібна, аби перевірити, чи дійсно кошти від держави отримує саме та людина, якій вони призначені. Той, хто не пройшов ідентифікацію, може це зробити й зараз, повідомляє Мінсоцполітики.

У березні термін виплати пенсії без проходження ідентифікації завершився. Частині пенсіонерів, які не вийшли на зв’язок з Пенсійним фондом протягом 9 місяців (з 1 липня 2023 року по 31 березня 2024 року), пенсійні виплати продовжують нараховуватись, але тимчасово, до проходження ідентифікації, не перераховуються на банківські картки. Після проходження процедури виплата пенсії буде продовжена. Кошти будуть виплачені за всі місяці, за які людина не отримувала пенсію через непроходження ідентифікації.

Пройти ідентифікацію можна будь-яким зручним способом:

  • особисто відвідати відділення АТ “Ощадбанк” чи орган Пенсійного фонду України (ПФУ);
  • віддалено авторизуватися за допомогою кваліфікованого електронного підпису “Дія. Підпис” (“Дія ID”) на вебпорталі електронних послуг ПФУ. Це зручно для тих, хто не має фізичної можливості відвідати установи банків чи ПФУ, перебуває на тимчасово окупованій території або віддає перевагу онлайн-інструментам;
  • за допомогою відеоконференцзв’язку (подати заявку можна на веб-порталі електронних послуг ПФУ або через контакт-центр Пенсійного фонду України за номерами: 0800 503 753; (044) 281 08 70; (044) 281 08 71.
  • у випадку перебування за кордоном — отримати в закордонній дипломатичній установі України посвідчення факту, що особа є живою, та надати ці документи органу ПФУ, де пенсіонер перебуває на обліку. Передати документи можна за допомогою вебпорталу Фонду чи поштою.

Внутрішньо переміщені особи, клієнти “Ощадбанку”, можуть пройти ідентифікацію особи власника рахунку через відеодзвінок до контакт-центру банку. Йдеться про тих осіб, за рахунками яких встановлено обмеження і які не можуть фізично відвідати відділення банку з об’єктивних причин, повідомили у фінустанові.

Для призначення відеодзвінка необхідно перейти за посиланням й обрати бажані дату та час.

Для відеодзвінка не потрібно вводити свої персональні дані й реквізити платіжної картки (повний номер картки, строк її дії, ПІН-код до неї, одноразові ОТР-паролі для підтвердження операцій з використанням платіжної картки в мережі).

Звертатись до органів Пенсійного фонду України із заявою про поновлення виплати пенсії, зупиненої через непроходження ідентифікації з 1 квітня, не потрібно.

Більш докладні роз’яснення — на офіційному сайті Мінсоцполітики.

Нагадаємо, Кабмін розширив можливості для фізичної ідентифікації, необхідної для продовження отримання соціальних виплат — див. у випуску #34 дайджесту.

Жителі півдня можуть відкрити рахунок в “Ощадбанку”

Мешканці Миколаївської та Херсонської областей можуть звертатися до місцевих відділень “Ощадбанку” за новою послугою — відкриття рахунків зі спеціальним режимом використання для зарахування компенсації збитків підриву Каховської ГЕС, інформують на сайті фінустанови.

“Ощадбанк” забезпечив реалізацію постанови Кабміну щодо ліквідації наслідків збройної агресії Російської Федерації, спричинених підривом греблі Каховської гідроелектростанції. 

“Починаючи з 29 квітня 2024 року ви можете звертатись до відділень Миколаївського та/або Херсонського обласних управлінь “Ощадбанку” для відкриття карткових рахунків зі спеціальним режимом використання для зарахування компенсації за об’єкти нерухомого майна житлового призначення, пошкоджені/знищені внаслідок підриву греблі Каховської гідроелектростанції внаслідок збройної агресії Російської Федерації”, — повідомили в пресслужбі “Ощадбанку”.

Детальніше про те, хто може отримати допомогу від уряду — у вип. #28 дайджесту.

Оновлені зарплати та доплати військовослужбовцям

Міноборони оприлюднило оновлені зарплати та доплати військовослужбовцям. Мінімальний щомісячний розмір грошового забезпечення становить 20 100 грн.

Одноразова допомога при укладанні першого контракту тепер становить:

  • рядовий склад — 24 224 грн;
  • сержантський і старшинський склад — 27 252 грн;
  • офіцерський склад — 30 280 грн.

Додаткова винагорода за участь у бойових діях — 100 000 грн. Додаткова винагорода за виконання спеціальних завдань поза бойовими діями — 30 000 грн. Одноразова винагорода за завдання на лінії зіткнення (за кожні 30 днів) — 70 000 грн. Виплата пораненим, які не можуть виконувати обов’язки — 20 100 грн. Додаткова винагорода інструкторам навчальних центрів — від 15 000 до 30 000 грн.

Нагадаємо, Міністерство оборони України представило новий алгоритм рекрутингу до лав Збройних сил. Про це — у вип. #62 дайджесту.

Працевлаштування ВПО

Інформацію щодо послуг, які надають недержавні та громадські організації по всій Україні для внутрішніх переселенців, відтепер можна знайти в одному місці, інформують на сайті Державної служби зайнятості.

Йдеться про послуги із працевлаштування, допомогу в підготовці документів, інформаційно-консультативну підтримку, надання правової допомоги тощо.

Переглянути перелік послуг та контакти організацій можна за посиланням. Дані на ресурсі постійно оновлюються в режимі онлайн.

З переліком послуг Державної служби зайнятості для внутрішніх переселенців, зокрема щодо можливості проходження професійного навчання, отримання ваучера, грантів на створення або розвиток власної справи, можна ознайомитися на офіційному сайті Державної служби зайнятості.

Нагадаємо, українці можуть самостійно переглядати актуальні пропозиції на Єдиному порталі вакансій. Також ця послуга доступна через чатботи у Telegram і Viber.

Нові Центри життєстійкості в Україні

48 нових Центрів життєстійкості відкрили у 22 областях України. Всього таких просторів наразі функціонує 68. Ще 132 запрацюють упродовж року, інформує Мінсоцполітики.

Всі центри облаштовані за принципами доступності та безбар’єрності, аби кожен житель громади міг прийти і отримати необхідну підтримку.

З-поміж відкритих центрів два розпочали роботу у релокованих громадах — Сартанській (Донецька область) — на Львівщині та Мелітопольській (Запорізька область) — у Запоріжжі. 

“Ми маємо Центри життєстійкості, які надають послуги вже по всій Україні. Зокрема, у прифронтових зонах, на деокупованих територіях, у вимушено переміщених громадах. Усі ці осередки — це насамперед люди, які знаходять опору, морально відновлюються та разом вчаться бути стійкими. Наша амбітна мета як Міністерства — щоб кожен, незалежно від місця проживання, мав доступ до такого простору”, —наголосила міністерка соціальної політики Оксана Жолнович.

За даними дослідження психічного здоров’я українців компанії Gradus (березень 2024), 77% опитаних переживали останнім часом стрес або сильну знервованість. Найпоширеніші емоції у людей, незалежно від місця проживання, — втома та напруженість. При цьому рівень надії знижується. 

Центри життєстійкості, ініційовані Мінсоцполітики України в межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я “Ти як?” першої леді Олени Зеленської — відповідь на цю проблему.

Мета роботи просторів — допомогти кожному мешканцю громади долати стрес, відновлюватися після кризових подій та, попри усі виклики, залишатися включеним в активне життя.

Активності та тренінги Центрів життєстійкості спрямовані на:

  • ветеранів;
  • військових та їхніх рідних;
  • вимушених переселенців;
  • родини з дітьми.

При цьому, кожна людина, якій потрібна консультація психолога, група взаємопідтримки, або допомога з різних соціальних питань, також може отримати тут необхідну підтримку. Список та адреси діючих Центрів життєстійкості доступні на сайті Мінсоцполітики.

Нагадаємо, дві прифронтові громади першими на Харківщині відкрили Центри життєстійкості для своїх мешканців. Відтепер кожен житель обох громад може безкоштовно отримати психосоціальну підтримку. Докладніше — у вип. #63 дайджесту. А у Кривому Розі для внутрішньо переміщених осіб розпочав роботу кризовий центр. Деталі — у вип. #68.

Попередні випуски дайджесту

В попередніх випусках дайджесту “Україна своїх підтримує” зокрема йшлося про:

Тримаємося разом! Віримо у ЗСУ та перемогу України!

Прямий ефір