Поруч — реабілітологи, ерготерапевти та рідні люди: як українські військові відновлюються після поранень

Військовослужбовець Геннадій. Скріншот: uatv.ua

Знову вчаться ходити, користуватися предметами побуту та просто жити. Такий шлях після важких поранень проходять захисники України. Фахівці допомагають їм розробляти м’язи та розвивати дрібну моторику. І в буквальному сенсі — ставати на ноги. Через що доводиться проходити українським захисникам, щоб відновитися — у матеріалі журналістів FREEДОМ.

Військовослужбовець Геннадій захищати Україну пішов у 2015 році. Тоді його мобілізували. Після 15 місяців служби повернувся додому, але вирішив підписати контракт. Так став професійним військовим. Був водієм, артилеристом, потім служив у піхоті. Повномасштабне вторгнення Росії застало чоловіка на фронті в Донецькій області. Важке поранення Геннадій отримав у вересні 2022 року — потрапив під мінометний обстріл. 

“У нас було завдання, нас було вісім осіб, розділитися на дві групи по чотири людини. Зробити схрони та чекати. Але ми не дійшли, нас коптер помітив. І накрило мінами. Прямо в окоп залетіла міна 82-га, і мені в ногу”, — розповів військовий. 

Одну ногу Геннадію відірвало, іншу поранило уламками. Захисник проходив реабілітацію за кордоном, а також у Києві та Кам’янському. Зараз він — на черговому етапі відновлення в реабілітаційному центрі Дніпра. 

“Зробив протез і приїхав, щоб мене навчили ходити. Тому що треба рухатися”, — поділився він. 

День Геннадія розписаний по хвилинах. Заняття з ним реабілітологи та ерготерапевти проводять і вранці, і ввечері. Відновлюють силу м’язів і координацію рухів, допомагають освоїти протез. 

“Він був на операції в Німеччині, проходив там реабілітацію. Отримав протез, зараз повернувся до нас знову для відпрацювання ходьби, щоденної активності в побуті. Тому що йому складно, він живе в селі”, — розповів фізичний терапевт реабілітаційного центру Олександр. 

За індивідуальною програмою реабілітологи працюють і з військовослужбовцем Андрієм. Чоловікові 49 років. У перші дні повномасштабного вторгнення Росії він пішов добровольцем. Каже, спочатку його не взяли. Але він усе одно шукав можливість поїхати на фронт. 

Влітку 2022-го виконував бойові завдання на Бахмутському напрямку. Там отримав перше поранення руки, після короткого лікування повернувся на фронт. Друге поранення виявилося дуже важким.

“Дуже важкий. Чотири кінцівки, голова, очі. Він мені каже: я тебе можу обіймати на 80%. Я кажу — це добре”, — розповіла Світлана, дружина військовослужбовця ЗСУ.

Руки Андрія медикам врятувати не вдалося. За час, який минув після поранення, чоловік пройшов кілька курсів реабілітації, отримав протези. У Дніпрі проходить курс відновлення з ерготерапевтом. 

“Важко. Рік пролежав, рік був лежачим. М’язи не працювали, всередині все зупинилося. А тепер тебе змушують працювати щодня… нелюди (сміється)”, — поділився боєць. 

Андрія на всіх реабілітаціях підтримує дружина, разом із ним робить вправи. Під керівництвом фахівців опрацьовує з чоловіком координацію рухів і роботу з протезами. Каже, це допомагає обом швидше адаптуватися до життя після поранення.

Читайте також: Український ветеран після важких поранень на протезах допомагає побратимам на фронті (ВІДЕО)

Прямий ефір