Дніпро став хабом для релокованого бізнесу — історії підприємців з Донеччини (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: ukrinform.ua

Дніпро став хабом для багатьох бізнесменів, які змушені були евакуюватися з тимчасово окупованих російськими військами територій або з населених пунктів, що розташовані поблизу лінії фронту. Комусь вдалося вивезти частину обладнання та техніки. Хтось їхав з порожніми руками. Тепер вони відновлюють свою справу на новому місці, повідомляє FREEДОМ.

Свій невеликий бізнес — розробку дизайну сайтів та друкованої продукції — Артем Кретінін розпочинав ще у Донецьку. У 2014 році переїхав до Дніпра, встигнувши взяти з собою частину обладнання. А потім підписав контракт зі Збройними силами України. Його справу продовжували працівники. Після закінчення контракту чоловік вирішив розширити бізнес та подав документи на грант від міжнародної організації.

“Це був маленький грант, лише 1,5 тис. євро. На ці гроші я тоді купив БФП (багатофункціональний пристрій, що поєднує в собі функції принтера, сканера, копіювального апарату, — ред.), ноутбук та монітор. І так розпочав свій бізнес”, — каже підприємець Артем Кретінін.

З початком повномасштабної війни Артема мобілізували до Нацгвардії. Бізнес довелося призупинити. Перебуваючи на позиціях на Донеччині, почав отримувати замовлення від колишніх клієнтів — продовжувати справу взялася дружина.

“Було нелегко вчитися телефоном, коли ти взагалі нічого не знаєш. Він мене навчав. Є якесь питання — я йому роблю скрін, відправляю. Він каже — зроби так”, — розповідає підприємниця Анастасія Кретініна.

2023 року Артем дістав важке поранення, довго реабілітувався. Але від своєї справи не відмовився: отримав грант за програмою для ветеранів та релокованого бізнесу. На ці гроші купив друкарський верстат, про який довго мріяв.

З Краматорська у Дніпро перевела свій бізнес Аріна. На Донеччині мала маленький цех з пошиття жіночого одягу, який відкрили ще 2000 року. Після початку повномасштабної війни частину обладнання перевезли у Дніпро.

“Знову зібрали колектив, зараз він у більшості з тих, хто з нами працював до повномасштабного вторгнення. Але й багато нових дівчаток до нас приєдналися”, — розповіла підприємиця Аріна Коротун.

У Дніпрі регулярно проводять фестивалі для адаптації бізнесменів, що евакуювалися.

“Ми маємо перемогти у війні, і це дуже важливо. І цим займаються збройні сили. Але ще одне важливе завдання — зберегти людей тут. Зберегти їхній дух, зберегти їхню економічну активність. І саме тому ми робимо цей фестиваль”, — коментує співзасновниця фестивалю Check-in-Dnipro Олена Кучерук.

Другий фестиваль для бізнесменів, які перевезли свою справу до Дніпра, зібрав пів сотні підприємців. Вони кажуть: вірять та сподіваються, що обов’язково повернуться додому.

Читайте також: Унікальні рецепти та незвичайна форма: як підприємець зі Слов’янська відновив бізнес під час війни (ВІДЕО)

Прямий ефір