Україна своїх підтримує: дайджест для мешканців прифронтових територій (випуск #73 від 11.06.2024)

Це випуск #73 щотижневого дайджесту для жителів прифронтових територій України від телеканалу FREEДOM. З нього ви дізнаєтесь:

  • ситуація на фронті;
  • найголовніше зі звернень президента України;
  • продовження виплат ВПО — роз’яснення правозахисників;
  • повторна евакуація — хто має право на державні виплати;
  • як підвищення тарифу на електроенергію вплине на розмір субсидії — дані ПФУ;
  • триває евакуація з Донеччини;
  • безоплатний прихисток для переселенців — перелік контактів;
  • як отримати путівку для дитини через “єОздоровлення”;
  • договір довічного догляду для одиноких людей — як діє та як оформити.

Представляємо зведення основних подій минулого тижня станом на 839-й день війни (11.06.2024).

Визволення України

На всіх напрямках фронту в Україні тривають бої, ситуація загострена. Окупанти не припиняють атакувати українські позиції вздовж майже всієї лінії зіткнення. Сили оборони ведуть жорсткі оборонні бої.

СХІД

У Донецькій області на Краматорському напрямку ситуація лишається складною. Ворог намагається атакувати місто Часів Яр із трьох боків — зі східного, північного та західного. Окупанти намагаються накопичити сили в крайніх будинках мікрорайону “Канал”. Мають певні тактичні успіхи.

Російські війська продовжують наступальні операції біля Калинівки, Іванівського та Кліщіївки.

В районі Часового Яру. Графіка: deepstatemap.live

Найважча ситуація на фронті — на Покровському напрямку Донецької області. Щодня тут відбувається найбільша кількість боїв. Лише за 8 червня — понад 40 атак. Найбільш інтенсивні та жорсткі бої тривають у районі населених пунктів Яснобородівка, Карлівка, Новоолександрівка, Новопокровське. Українські захисники відбивають атаки росіян. Окупанти намагаються прорватися до дороги Покровськ — Констянтинівка.

За минулий тиждень українські війська відбили майже 220 російських атак на Покровському напрямку, заявив речник ОСУВ “Хортиця” Назар Волошин. Російські війська мають великі резерви, швидко поповнюють втрати і залучають до наступу найбільш підготовлені підрозділи.

На цьому напрямку зосереджено близько трьох бригад противника. Росіяни створили перевагу в живій силі 1:3. Тобто трьом бригадам сухопутних військ окупанта протистоїть фактично одна бригада ЗСУ.

Покровський напрямок. Графіка: deepstatemap.live
Лінія фронту на Донеччині. Графіка: deepstatemap.live

На Харківському напрямку тривають інтенсивні бойові дії у міській забудові Вовчанська. Наразі місто на 70% контролюється Силами оборони України, окупанти зазнають серйозних втрат у живій силі та техніці. Українські захисники продовжують заходи щодо посилення переднього краю оборони.

Війська РФ також намагаються атакувати в районі Глибокого. Застосовують КАБи з напрямку Шебекіного по районах Білого Колодязя і Тихого. Некерованими авіаційними ракетами атакували район Вовчанських Хуторів. У період з 1 травня 2024 р. росіяни випустили понад 300 керованих планувальних бомб по Вовчанську.

Харківська операція Росії провалилася і щодо створення “буферної зони”, і щодо виходу до Харкова на дальність ураження артилерією. Росіяни на північному заході загрузли під Липцями, на північному сході — у Вовчанську. Тепер намагаються обходити ці населені пункти з флангів, поки що без успіхів.

Проте ворог не відмовляється від своїх цілей і перекидає підкріплення на Харківщину.

Харківський напрямок. Графіка deepstatemap.live

На Куп’янському напрямку російські окупанти активізувалися в районі Піщаного та Невського, збільшивши кількість спроб покращити свої позиції. Інтенсифікувалися бойові дії на північному сході та південному сході біля Куп’янська. На цей напрямок загарбники перекинули частину військ з Південного фронту.

Боєзіткнення тривали біля населених пунктів Синьківка, Піщане. Ситуація напружена, Сили оборони вживають заходів для стабілізації обстановки.

Куп’янський напрямок. Графіка deepstatemap.live

На Лиманському напрямку росіяни проводили безуспішні штурми в районі Тернів, Торського, Іванівки, Макіївки, Невського. Ситуація контрольована, втрат позицій не допущено.

Лиманський напрямок. Графіка deepstatemap.live

ПІВДЕНЬ

На Оріхівському напрямку в Запорізькій області ситуація за минулий тиждень суттєвих змін не зазнала.

Населений пункт Роботине — “сіра зона“. Щонайменше половину цієї зони контролюють Збройні сили України. В районі Роботиного окупанти періодично намагаються просуватися вперед малими групами, закріплюватися і накопичувати кількість особового складу, аби рухатись далі. Однак їм це не вдається.

Також російські війська намагаються проводити атаки в районі Малої Токмачки, проте зазнають невдачі.

В районі Роботиного. Графіка deepstatemap.live
Лінія фронту в Запорізькій області. Графіка deepstatemap.live

На Придніпровському напрямку ситуація також суттєво не змінилася. На плацдармах на лівому березі Дніпра у Херсонській області, російські загарбники проводять атаки в районі села Кринки. Їхні штурмові дії — різної інтенсивності. Зафіксовано використання авіаційного озброєння, дронів. Ворог майже не використовує важку техніку, тому що вона одразу знищується Силами оборони. Триває активна контрбатарейна боротьба ЗСУ з правого берега Дніпра.

Періодично росіяни проводять дії на островах Дніпра, використовуючи плавзасоби — човни, катери, а іноді навіть скутери.

Навколо Кринок. Графіка deepstatemap.live
Лінія фронту на Херсонщині. Графіка deepstatemap.live

Репортажі телеканалу FREEДОМ з прифронтових регіонів за тиждень:

Бойові втрати противника

Загальні бойові втрати противника з 24.02.2022 до 10.06.2024 орієнтовно становлять:

  • особовий склад — близько 519 750 осіб ліквідовано (+ 8 620 за тиждень);
  • танки — 7879 (+100);
  • бойові броньовані машини — 15 144 (+142);
  • артилерійські системи — 13 644 (+364);
  • реактивні системи залпового вогню (РСЗВ) — 1098 (+8);
  • засоби ППО — 837 (+13);
  • літаки — 358 (+1);
  • гелікоптери — 326 (+0);
  • БпЛА — 11 010 (+271);
  • крилаті ракети — 2 278 (+10);
  • кораблі, катери — 28 (+1);
  • підводні човни — 1 (+0);
  • автомобільна техніка та автоцистерни — 18 618 (+459);
  • спеціальна техніка — 2 267 (+68).

Звернення президента України

Найголовніше зі звернень президента України Володимира Зеленського протягом тижня:

  • 4 червня — провів Ставку верховного головнокомандувача ЗСУ.  Найбільше боїв та найтяжчі атаки — на Донеччині. Фактично основний напрямок російських ударів. Розглянули ситуацію на півдні, на Харківщині, у районах прикордоння Сумської та Чернігівської областей. Начальник Генштабу доповів про стан підготовки, комплектування озброєнням та особовим складом бригад і резервів.
  • 3 червня — прибув до Філіппін та вперше в історії наших двосторонніх відносин зустрівся з президентом Фердинандом Маркосом-молодшим. Обговорили інавгураційний Глобальний саміт миру, а також двосторонню співпрацю, зокрема експорт української аграрної продукції.
  • 5 червня — прибув до Катару для переговорів із Його Високістю шейхом Тамімом бін Хамадом Аль Тані. Катар допомагає Україні повертати викрадених Росією дітей. Говорили про продовження цієї роботи, як у межах міжнародної коаліції з повернення українських дітей, так і в межах Саміту миру, де це є серед пунктів порядку денного. Також обговорили низку двосторонніх економічних і безпекових питань.
  • 6-7 червня — у Франції разом із союзниками вшанували хоробрість воїнів союзних військ, які 80 років тому здійснили висадку в Нормандії. Бережемо цінності захисників життя. Зустрівся з головою Національних зборів Франції та керівниками комітетів. Обговорили підготовку до Глобального саміту миру. Окрема увага — євроінтеграційним пріоритетам України, зокрема очікуваному ухваленню переговорних рамок для фактичного початку перемовин про вступ до ЄС.
  • 7 червня — у Парижі провів зустріч із президентом США Джозефом Байденом. Обговорили оборонні спроможності України, ситуацію на полі бою, підготовку до підписання двосторонньої угоди про безпеку. Також провів зустрічі з двопартійними делегаціями Сенату та Палати представників Конгресу США. Говорили про конкретні кроки, які дадуть змогу зменшити можливості Росії обстрілювати обʼєкти цивільної інфраструктури.
    7 червня — домовились з президентом Франції Еммануелем Макроном про відкриття в Україні офісу KNDS — французької компанії, разом з якою вироблятимемо боєприпаси для артилерії 155-го калібру. Є новий оборонний пакет для України. Зустрівся також з представниками французького оборонно-промислового комплексу: обговорили оборонні потреби країни. Маємо конкретний результат: представники українських та французьких компаній підписали ліцензійну угоду щодо створення спроможності з виробництва боєприпасів за ліцензією KNDS France/Nexter. Підписали заяви про наміри щодо створення центру обслуговування та ремонту техніки KNDS France/Nexter в Україні й щодо використання технології 3D-друку для виготовлення запчастин цієї компанії. Ще одну зустріч провів із керівниками провідних французьких компаній, які представляють галузі енергетики, машинобудування та електрообладнання, телекомунікацій, будівельну сферу й фінансово-банківський сектор. 

Продовження виплат ВПО

Критерії продовження виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам сформульовані таким чином, щоб не лише підтримати людей, але й заохотити до сприяння економічній самостійності. Тож деякі категорії ВПО потрапили у ситуацію, коли виплату державної допомоги на проживання після двох місяців отримання скасовують. Чому так відбувається — пояснює правозахисна організація “Юридичний порадник для ВПО”.

Йдеться про щомісячну державну допомогу на проживання у розмірі:

  • 3 тис. грн. особам з інвалідністю та дітям;
  • 2 тис. грн для інших категорій переселенців.

В організації наголосили, що це стосується лише тих ВПО, виплати яким були продовжені на ще один шестимісячний період.

Відповідно до п.13-3 Порядку надання допомоги на проживання ВПО у разі, коли переселенцям з числа членів сім’ї або отримувачам допомоги виплачувалася допомога і в такій родині є кілька непрацюючих працездатних осіб, протягом двох місяців з дня призначення допомоги на наступний шестимісячний період інші непрацюючі працездатні особи із складу родини (крім одного отримувача допомоги) зобов’язані зареєструватися в центрі зайнятості як безробітні або як такі, що шукають роботу, зокрема для отримання ваучера на навчання, або працевлаштуватися, зареєструвати підприємницьку діяльність тощо.

Є ситуації, коли людині в травні допомогу скасували, хоч звернулася вона за нею, до прикладу, у квітні.

“Відповідно до абзацу 4 п. 1 постанови Кабміну № 94 від 26 січня 2024 р. допомога на проживання ВПО, які мають на неї право та звернулися за продовженням виплати з особисто поданою заявою у лютому-квітні 2024 р., призначається і виплачується, починаючи з 1 березня 2024 року. Це означає, що рішення органу соціального захисту про призначення допомоги за поданими у лютому-квітні заявами формулюється буквально так: “Призначити допомогу на проживання ВПО з 1 березня 2024 р….”, а отже, якщо станом на 1 травня людина не вжила заходів для своєї зайнятості, допомога їй припиняється незалежно від того чи подавала вона таку заяву в березні, чи в квітні”, — пояснили правозахисники.

Щодо тих людей, які звертаються за продовженням виплат у травні або червні, то вони мають на працевлаштування/реєстрацію в центрі зайнятості реальних два місяці.

“Зверніть увагу, що два місяці буде відраховуватися з 1 травня або з 1 червня. Бо, відповідно до абз.5 п.3 Порядку, допомога призначається за повний місяць, у якому уповноважена особа звернулася за її наданням, незалежно від дати такого звернення, а отже допомога призначатиметься з 1 травня (у разі звернення у травні) або з 1 червня (у разі звернення у червні)”, — зазначили в організації.

Нагадаємо, з 1 березня 2024 року виплати ВПО продовжили для більшості нинішніх отримувачів — тих ВПО, які належать до найбільш вразливих категорій громадян. Докладніше про це — у випуску #55 дайджесту.

Повторна евакуація — виплати

У разі евакуації із небезпечних регіонів України родини мають право на отримання державної допомоги на проживання ВПО як у разі переміщення вперше, так і повторно, інформує правозахисна організація “Юридичний порадник для ВПО”.

При повторній евакуації виплати здійснюються, якщо переміщення відбувається:

  • з території, на якій оголошено обов’язкову евакуацію після 1 серпня 2023 р., якщо людину включено до переліку осіб, яких обов’язково/примусово евакуюють (необхідне обов’язкове звернення до ОВА для включення до переліку таких осіб, навіть у разі самостійної евакуації чи за допомогою благодійних, громадських організацій);
  • з території, на якій ведуться бойові дії або тимчасово окупованих РФ, яка включена до Переліку після 1 грудня 2023 р.;
  • після повернення додому житло людини було знищено або пошкоджено до ступеня непридатності для проживання (інформацію про відповідний факт має бути внесено до Реєстру пошкодженого та знищеного майна (за технічної можливості) або уповноважений орган має подати документальне підтвердження).

Правозахисники пояснюють, що виплати призначають на сімʼю. Звернутися вперше можна як онлайн (через застосунок “Дія”), так і до Центру надання адміністративних послуг (ЦНАП), органу соціального захисту населення, виконавчого органу сільської, селищної, міської ради. Однак у разі повторного звернення для родини онлайн-звернення недоступне.

Нагадаємо, раніше в “Дії” можна було оформити довідку переселенця та виплати тільки на себе й дитину. Зараз через застосунок можна подати заяву на всіх членів сім’ї, які покинули дім через війну разом із вами. Докладніше — у випуску #66 дайджесту. Про те, як отримати додаткову грошову допомогу від міжнародних організацій в межах проєкту Ukraine Reaction Consortium (Консорціум Реагування) у Запорізькій, Дніпропетровській, Одеській і Харківській областях — у випуску #71 дайджесту.

Евакуація з Донеччини

Триває евакуація громадян з небезпечних районів Донецької області. На Рівненщину прибув вже шостий евакуаційний поїзд, інформує Мінреінтеграції.

До безпечного регіону евакуювали 20 людей. Серед них, зокрема, четверо дітей, чотири людини з інвалідністю та одна ліжково хвора жінка.

У приймальному пункті для евакуйованих забезпечують:

  • медичний супровід (на місці чергують медичні бригади швидкої допомоги);
  • допомогу в сходженні з потягу, перенесенні речей тощо (за підтримки працівників ДСНС);
  • доставлення та розміщення у приймаючих громадах;
  • евакуаційні виплати.

Також представники системи охорони здоров’я організували евакуацію на спеціалізованому транспорті для ліжково хворої жінки.

Громадські організації та благодійні фонди забезпечили переселенців гарячими напоями, боксами з їжею, гігієнічними наборами, а також надали їм психологічну і правову допомогу.

У Рівненській області готові і надалі приймати евакуйованих мешканців Донеччини. У цьому місяці заплановано три евакуаційні рейси: 11, 19 і 27 червня.

Для того, щоб безкоштовно виїхати до безпечного регіону, необхідно:

  • залишити заявку за номером телефону: +38(098) 890-33-18 або +38(066) 285-62-90;
  • дістатися до місця збору у вашому населеному пункті, звідки буде безкоштовний підвіз до евакуаційного поїзда у Покровську.

Після виїзду громадяни зможуть безкоштовно оселитися у Рівненській області.

Для евакуації тяжкохворих і людей з інвалідністю діють номери:

  • 0 800 332 614;
  • +38(099) 710-48-72;
  • +38(099) 311-53-14;
  • +38(096) 108-60-48;
  • +38(099) 311-53-36.

Евакуація здійснюється безкоштовно. З розкладом руху евакуаційних поїздів та номерами “гарячих ліній” для попереднього запису можна ознайомитися за посиланням на офіційний сайт Мінреінтеграції. Про бажання виїхати також можна повідомити на цілодобову “гарячу лінію” міністерства за номером: 15-48. Для повідомлень через месенджери WhatsApp/Telegram/Viber діє номер: +38(096) 078-84-33.

Нагадаємо, люди, які повторно евакуюються із небезпечних регіонів Харківщини, мають право на виплати ВПО. Докладніше — у випуску #71 дайджесту. Як підготуватися до евакуації — див. випуск #64 дайджесту.

Безоплатне поселення для ВПО

Правозахисна організація “Юридичний порадник для ВПО” надав список контактів на безоплатне поселення, які стануть в нагоді людям, яким довелося через бойові дії покинути небезпечні регіони:

  • Волинська область: +38 066 657 09 15;
  • Рівненська область: +38 0362 400 100, +38 098 505 83 25, +38 097 008 81 91 (“гаряча лінія” ГУ Національної соцсервісної служби у Рівненській області для щойно евакуйованих);
  • Житомирська область: +38 067 499 29 16, +38 067 399 62 72;
  • Закарпатська область: +38 096 284 33 68;
  • Одеська область: +38 067 518 07 02, +38 067 415 15 76;
  • Хмельницька область: +38 093 17 02 560;
  • Тернопільська область: 0 800 335 975;
  • Львівська область: 16 84 (“гаряча лінія” Львівщини).

Напрямки евакуації, закріплені за Львівською областю, — Запоріжжя, Покровськ, Херсон, проте звертатися можна всім, хто евакуюється.

Також по допомогу можна звернутися до таких організацій:

  • “Центр підтримки та захисту” — приймає на тимчасове поселення тривалістю до тижня з подальшим влаштуванням в санаторіях/гуртожитках Львівської області та за кордоном. Звертатися можна за номерами: +38 067 333 17 52; +38 093 170 67 39; +38 050 615 57 50 (“гаряча лінія” з питань евакуації і розселення в прихистках ADRA Ukraine);
  • БФ Save Ukraine — розміщує родини з дітьми за кордоном, в Центрах Надії та Відродження (м. Київ, м. Ірпінь, с. Гатне): +38 098 122 11 05;
  • БФ Синергія заради добробуту”;
  • проєктВсімдім” (умови та посилання на анкету для реєстрації).

Нові тарифи на електроенергію та розмір субсидії

Після підвищення тарифу на електроенергію Пенсійний фонд України автоматично перерахує розмір субсидій для громадян. У ПФУ пояснили, як підвищення вплине на розмір субсидії.

Зазначається, що субсидія збільшилася на 218,40 грн та компенсує розмір, на який зросла вартість послуги з електропостачання з 1 червня 2024 року.

Щоб визначити розмір субсидії, потрібно від розміру плати за житлово-комунальні послуги відняти розмір обов’язкового платежу. Розмір плати за ЖКП розраховується в межах соціальних норм житла та нормативів споживання житлово-комунальних послуг, встановлених постановою Уряду від 06.08.2014 Nº 409.

Середньомісячний сукупний дохід домогосподарства визначається шляхом ділення сукупного доходу всіх членів домогосподарства за два квартали на кількість місяців, за які враховуються доходи.

Обовʼязковий відсоток платежу за ЖКП (частка доходу) для домогосподарства обчислюється за формулою, визначеною постановою уряду від 27.071998 Nº 1156. Деталі — в інфорграфіці ПФУ.

Зазначимо, що з 1 червня єдиний тариф на електроенергію для населення становить 4,32 грн/кВт. Відповідне рішення уряд ухвалив 31 травня. Новий тариф діятиме до кінця квітня 2025 року.

Також відбулися зміни для індивідуальних та колективних побутових споживачів, які проживають в житлових будинках (зокрема в житлових будинках готельного типу, квартирах), обладнаних електроопалювальними установками:

  • до 2 000 спожитих кВт на місяць — 2,64 грн/кВт;
  • понад 2 000 кВт на місяць — 4,32 грн/кВт.

За наявності двозонного лічильника діє “нічний тариф” — 2,16 грн за 1 кВт на год.

Пільговий тариф 2,64 грн/кВт год передбачено для споживачів протягом опалювального періоду (1.10.2024 по 30.04.2025) з електроопалювальними установками при споживанні до 2 000 кВт год на місяць.

Нагадаємо, ПФУ здійснив перерахунок пенсій у червні. Хто отримає збільшені розміри пенсійних виплат та доплату за попередні два місяці — див. у випуску #72 дайджесту.

Посвідчення ветерана у “Дії”

У застосунку “Дія” з’явився документ для захисників і захисниць — посвідчення ветерана, повідомляє Мінцифри.

Документ вже доступний для:

  • ветеранів війни;
  • учасників бойових дій;
  • людей з інвалідністю внаслідок війни;
  • постраждалих учасників Революції гідності;
  • членів сім’ї загиблого (померлого) ветерана війни;
  • членів сім’ї загиблого (померлого) захисника і захисниці України.

Користуватися ним можна, щоб отримати пільги чи працевлаштуватися. Тепер необов’язково носити з собою паперовий варіант посвідчення.

“Наша головна мета — зробити сервіси для ветеранів і ветеранок простими, доступними та швидкими. І це стосується не лише електронних можливостей, але й адміністративних послуг у ЦНАПах. Ми масштабуємо ці проєкти по всій Україні, і вже відкрито 869 Єдиних ветеранських вікон, де без черги можна отримати всю необхідну інформацію та оформити документи”, — зазначив в. о. міністра у справах ветеранів Олександр Порхун.

Щоб додати посвідчення ветерана в “Дії”:

  • прогортайте всі документи в “Дії” — натисніть “Додати документ”;
  • виберіть “Посвідчення ветерана” — надайте дозвіл на отримання даних та натисніть “Додати посвідчення”; документ протягом кількох хвилин зʼявиться в застосунку.

Нагадаємо, у квітні з’явився новий сервіс у застосунку “Дія”, за допомогою якого українці повідомляють про пошкодження та руйнування житла через російську агресію до міжнародного Реєстру збитків. Деталі — у випуску #71 дайджесту.

Договір довічного догляду для одиноких осіб

На сьогодні, зважаючи на соціально-економічну ситуацію в Україні внаслідок збройної агресії РФ, дедалі актуальнішим стає питання укладання договору довічного утримання. Оформлення такого правочину є одним зі шляхів розв’язання питання отримання належного рівня матеріального забезпечення самотніми особами, особливо похилого віку, та належного догляду за ними, інформує Міністерство юстиції України.

Договір довічного утримання (догляд) — це правочин, за яким одна сторона (відчужувач) передає другій стороні (набувачеві) у власність житловий будинок, квартиру або їхню частину, інше нерухоме або рухоме майно, яке має значну цінність, взамін чого набувач зобов’язується забезпечувати відчужувача утриманням та (або) доглядом довічно.

Відповідно до Цивільного кодексу України, відчужувачем у такому договорі може бути фізична особа незалежно від її віку та стану здоров’я. Набувачем може бути повнолітня дієздатна фізична або юридична особа.

Якщо набувачами є кілька фізичних осіб, вони стають співвласниками майна, переданого їм за договором на праві спільної сумісної власності. Обов’язок цих осіб перед відчужувачем є солідарним.

Крім того, договір може бути укладений відчужувачем на користь третьої особи.

Згідно з Цивільним кодексом, майно, що належить співвласникам на праві спільної сумісної власності (зокрема майно подружжя), може бути відчужене ними на підставі договору довічного утримання (догляду). У разі смерті одного із співвласників майна, що було відчужене ними на підставі договору, обсяг зобов’язання набувача зменшується.

Якщо відчужувачем є один зі співвласників майна, що належить їм на праві спільної сумісної власності, договір може бути укладений після визначення частки цього співвласника у спільному майні або визначення між співвласниками порядку користування.

Договір довічного утримання укладається у письмовій формі та підлягає нотаріальному посвідченню.

При цьому накладається заборона відчуження майна в установленому порядку, про що робиться напис на всіх примірниках документу. До смерті відчужувача набувач не має права:

  • продавати, дарувати, міняти майно, передане за договором довічного утримання (догляду);
  • укладати щодо цього майна договір застави;
  • передавати його у власність іншій особі на підставі іншого правочину.

“На майно, передане набувачу за договором довічного утримання (догляду), не може бути звернене стягнення протягом життя відчужувача”, — наголосили у Мін’юсті.

Також у Міністерстві юстиції звернули увагу, що договори довічного утримання, предметом яких є земельні ділянки сільськогосподарського призначення приватної власності, посвідчуються лише у разі відчуження таких ділянок на користь іншого з подружжя, родичів (дітей, батьків, рідних та двоюрідних братів і сестер, діда, баби, онуків, правнуків, рідних дядька та тітки, племінниці та племінника, пасинка, падчериці, вітчима, мачухи). Ця вимога не поширюється на земельні ділянки несільськогосподарських угідь, крім земельних ділянок під польовими дорогами, запроєктованими для доступу до земельних ділянок, та земельні ділянки для садівництва.

У разі смерті набувача його обов’язки за договором довічного утримання (догляду) переходять до тих спадкоємців, до яких перейшло право власності на майно, що було передане відчужувачем. Якщо спадкоємець за заповітом відмовився від прийняття майна, що було передане відчужувачем, право власності на це майно може перейти до спадкоємця за законом. Якщо у набувача немає спадкоємців або вони відмовилися від прийняття майна, відчужувач набуває право власності на це майно. У цьому разі договір припиняється.

У випадку припинення юридичної особи-набувача з визначенням правонаступників до них переходять права та обов’язки за договором довічного утримання (догляду). У разі ліквідації юридичної особи-набувача право власності на майно, передане за договором, переходить до відчужувача. Якщо у результаті ліквідації юридичної особи-набувача майно, що було передане їй за договором, перейшло до її засновника (учасника), до нього переходять права та обов’язки набувача за договором довічного утримання (догляду).

Положеннями статті 755 Цивільного кодексу визначено підстави припинення договору. Так, договір довічного утримання (догляду) припиняється зі смертю відчужувача. Набувач зобов’язаний у разі смерті відчужувача поховати його, навіть якщо це не було передбачено договором довічного утримання (догляду). Якщо частина майна відчужувача перейшла до його спадкоємців, витрати на його поховання мають бути справедливо розподілені між ними та набувачем.

Крім того, Кодексом передбачено, що договір може бути розірваний за рішенням суду:

  • на вимогу відчужувача або третьої особи, на користь якої він був укладений, у разі невиконання або неналежного виконання набувачем своїх обов’язків, незалежно від його вини;
  • на вимогу набувача.

У разі розірвання договору в зв’язку з невиконанням або неналежним виконанням набувачем обов’язків за договором, відчужувач набуває право власності на майно, яке було ним передане, і має право вимагати його повернення. У такому випадку витрати, зроблені набувачем на утримання та (або) догляд відчужувача, не підлягають поверненню.

Якщо договір розірвано у зв’язку з неможливістю його подальшого виконання набувачем з підстав, що мають істотне значення, суд може залишити за набувачем право власності на частину майна, з урахуванням тривалості часу, протягом якого він належно виконував свої обов’язки за договором.

Путівки для дітей через “єОздоровлення”

Програма “єОздоровлення”, яку в Україні запустили минулого року, продовжується. Отримати безоплатні путівки зможуть діти з інвалідністю, які виховуються в малозабезпечених сім’ях, а також діти з багатодітних малозабезпечених сімей, інформує Мінсоцполітики.

Для того, аби скористатися програмою, необхідно:

  • отримати сповіщення в “Дії”, застосунку “Приватбанку” або від працівників соцзахисту;
  • відкрити картку зі спеціальним режимом використання для програми “єОздоровлення” у відділенні “Приватбанку”;
  • отримати кошти на карту: 15 890 грн на одну дитину (гроші нараховуються для всіх дітей у сім’ї віком 7-18 років, які мають право скористатися програмою;
  • обрати заклад зі списку тих, що долучилися до програми, ознайомитися з переліком закладів можна за посиланням на сайт Національної сервісної служби України (перелік наразі не фінальний, до нього продовжують додаватися заклади).

Щоб забронювати путівку, потрібно звернутися до керівника обраного закладу, щоб він/вона надали згоду і підтвердили, що заклад може прийняти дитину (має бути зазначений строк перебування дитини в закладі та повна вартість путівки).

Після приїзду дитини до закладу необхідно розрахуватися за путівку карткою.

“Послугою можна скористатися тільки в тому випадку, якщо дитина не отримувала в поточному році путівки до дитячих закладів оздоровлення та відпочинку, придбаної за рахунок коштів державного або місцевого бюджету будь-якого рівня”, — наголосили у Мінсоцполітики.

Нагадаємо, жителі Херсонської області віком від 7 до 18 років зі статусом дитини, постраждалої внаслідок воєнних дій, можуть отримати одноразову грошову допомогу на оздоровлення і психологічну реабілітацію. Про це — у випуску #64 дайджесту.

Попередні випуски дайджесту

В попередніх випусках дайджесту “Україна своїх підтримує” зокрема йшлося про:

Тримаємося разом! Віримо у ЗСУ та перемогу України!

Прямий ефір