Україна своїх підтримує: дайджест для мешканців прифронтових територій (випуск #55 від 30.01.2024)

Це випуск #55 щотижневого дайджесту для жителів прифронтових територій України від телеканалу FREEДOM. З нього ви дізнаєтесь:

  • ситуація на фронті;
  • найголовніше зі звернень президента України;
  • ПАРЄ ухвалила резолюцію щодо українських дітей;
  • Німеччина вперше передасть Україні військові вертольоти;
  • грошові виплати ВПО продовжать з 1 березня — роз’яснення Мінсоцполітики;
  • новини програми “єВідновлення”;
  • де отримати безоплатні послуги з підтримки ментального здоров’я;
  • поради, які допоможуть захиститися від кіберзлочинців.

Представляємо зведення основних подій минулого тижня станом на 706-й день війни (30.01.2024).

Визволення України

На всіх напрямках фронту в Україні тривають запеклі бої з російськими окупантами.

СХІД

У Донецькій області на Бахмутському напрямку тривають бої. Сили оборони відбили атаки в районі Іванівського, де ворог безуспішно намагався покращити тактичне положення.

Російські окупанти намагаються атакувати поблизу Андріївки, Кліщіївки, Богданівки, а також біля Хромового.

Обстановка на Бахмутському напрямку, за словами командувача Сухопутних сил ЗСУ Олександра Сирського, залишається вкрай напруженою та характеризується інтенсивним застосуванням противником вогню артилерії, мінометів, ударних дронів та веденням штурмових дій.

Навколо Бахмута. Графіка: deepstatemap.live

На Авдіївському напрямку Донецької області українські захисники продовжують стримувати ворога, який не полишає спроб оточити місто Авдіївка. ЗСУ тримають оборону, завдаючи росіянам значних втрат у живій силі.

Росіяни втратили на Авдіївському напрямку низку позицій. Однак мали й деякі успіхи, інколи намагалися просуватися, без успіху закріпитися: їхні ДРГ заходили, фотографувалися з прапором Росії та відходили. (Докладніше: На всіх напрямках фронту в Україні точаться запеклі бої — аналіз від Тимочка).

Позиційні бої тривають біля Новобахмутівки, Степового, Авдіївки, а також в районі Тоненького.

Мета окупантів — або оточити Авдіївку, або витіснити з міста український гарнізон. (Докладніше: Під Авдіївкою російські окупанти намагаються реалізувати свою чисельну та військово-технічну перевагу — розбір військового експерта).

Навколо Авдіївки. Графіка: deepstatemap.live
Лінія фронту на Донеччині. Графіка: deepstatemap.live

На Куп’янському напрямку, за даними аналітиків американського Інституту вивчення війни (ISW), російські війська просунулися на захід від Синьківки Харківської області. Позиційні бої тривають поблизу Синьківки та на південний схід від Куп’янська — біля Табаївки та Берестового.

Куп’янський напрямок. Графіка deepstatemap.live

На Лиманському напрямку ворог посилив атаки за останній тиждень. Нещодавно російські війська в Луганській області здійснили підтверджене просування у районі Кремінної, просунулися на схід від села Макіївка і на захід від села Діброва, йдеться у звіті ISW.

Позиційні бої тривають біля Ямполівки, Торського та Тернів Донецької області. Російські окупанти активізували зусилля з просування в напрямку лінії Терни — Макіївка.

Головне завдання армії РФ — захоплення Лимана, Куп’янська і вихід на лівий берег річки Оскіл. Проте військові експерти впевнені, що цілі окупантів марні. (Докладніше: Російські окупаційні війська намагаються інтенсифікувати бойові дії на Лимано-Куп’янській осі, — Коваленко).

Лиманський напрямок. Графіка deepstatemap.live

ПІВДЕНЬ

На Запорізькому напрямку російські війська нещодавно незначно просунулися на захід від Роботиного, зазначають аналітики ISW.

Позиційні бої тривають на захід від Вербового і в напрямку Новопрокопівки.

В районі Роботиного. Графіка deepstatemap.live
Лінія фронту в Запорізькій області. Графіка deepstatemap.live

Сили оборони України продовжують заходи з розширення плацдарму на лівому березі Дніпра в Херсонській області. Водночас ворог не відмовився від наміру вибити українські підрозділи із займаних позицій.

В районі села Кринки точаться бої. Українська артилерія діє ефективно, дрони успішно знищують військову техніку противника.

Російські сили перегруповуються та поповнюють підрозділи, що діють між Олешками та Корсункою.

Ситуація на лівому березі Дніпра залишається складною через проблеми з логістикою щодо доставки необхідних боєприпасів і забезпечення для українських підрозділів, розгорнутих на цих плацдармах. (Докладніше: “М’ясні штурми”, складнощі у логістиці та залучення авіації: про ситуацію на лівобережжі Херсонщини розповів Братчук).

Навколо Кринок. Графіка deepstatemap.live
Лінія фронту на Херсонщині. Графіка deepstatemap.live

Репортажі телеканалу FREEДОМ з прифронтових регіонів за тиждень:

Бойові втрати противника

Загальні бойові втрати противника з 24.02.2022 до 29.01.2024 орієнтовно становлять:

  • особовий склад — близько  383 180 осіб ліквідовано (+ 6 320 за тиждень); 
  • танки — 6 290 (+98);
  • бойові броньовані машини — 11 696 (+207);
  • артилерійські системи — 9 113 (+217);
  • реактивні системи залпового вогню (РСЗВ) — 972 (+4);
  • засоби ППО — 660 (+3);
  • літаки — 331 (+0);
  • гелікоптери — 324 (+0);
  • БпЛА — 7 049 (+88);
  • крилаті ракети — 1 846 (+27);
  • кораблі, катери — 23 (+0);
  • підводні човни — 1 (+0); 
  • автомобільна техніка та автоцистерни — 12 149 (+258);
  • спеціальна техніка — 1 443 (+46).

Звернення президента України

Найголовніше зі звернень президента України Володимира Зеленського протягом тижня:

  • 23 січня — черговий комбінований удар РФ, щоб спробувати обійти нашу систему ППО. Майже 40 ракет різних типів. Значну частину вдалося збити, але є влучання. Понад 200 різних об’єктів пошкоджені — 139 будинків. 130 людей поранені або травмовані. На жаль, 18 людей загинули… Мої співчуття рідним і близьким. У Харкові — рятувальна операція, розбирають завали будинку.
  • 24 січня — 700 днів повномасштабної війни. Черговий російський удар по Одесі — ракети, “Шахеди”. Обстріл Херсона та області. Нікополь, Дніпро, інші міста Дніпропетровщини і Донеччини.
  • 26 січня — провів засідання Ставки верховного головнокомандувача ЗСУ. Головне — фронтова ситуація. Обговорили оборонні операції та активні дії. Авдіївка, Марʼїнка, Купʼянський напрямок, південні напрямки — до кожного максимальна увага. Проаналізували всі питання щодо снарядів: заповнення дефіцитів, постачання у війська, домовленостей із партнерами та власного виробництва. Українське виробництво зброї, снарядів демонструє позитивну динаміку.
  • 24 січня — підписав указ про відзначення воїнів державними нагородами. 243 військових із різних бойових бригад. На сьогодні нагороджені вже понад 69 тис. захисників із Сил оборони та безпеки України. Вдячний кожному й кожній за стійкість.
  • 24 січня — катастрофа Іл-76, заслухав доповіді щодо ситуації. Очевидно, що росіяни граються із життями українських полонених, із почуттями рідних та з емоціями нашого суспільства. Потрібно встановити всі чіткі факти. Настільки, наскільки це можливо з урахуванням того, що падіння літака сталося на російській території — поза нашим контролем. ГУР займається з’ясуванням долі всіх полонених, Служба безпеки України розслідує всі обставини. Наша держава наполягає на міжнародному розслідуванні. (Докладніше: Росіяни намагаються зі збитого Іл-76 створити прецедент, у літаку не було жодних військовополонених — аргументи Коваленка).
  • 27 січня — є хороший результат у відносинах з Євросоюзом. Почалася змістовна підготовка до початку перемовин — процес скринінгу українського законодавства. Це офіційна оцінка українських правових актів на відповідність праву ЄС. Вже є розуміння графіка зустрічей, наступних необхідних кроків.

Резолюція ПАРЄ щодо українських дітей

Парламентська асамблея Ради Європи (ПАРЄ) закликала визнати депортацію Росією українських дітей геноцидом. Документ підтримали одноголосно 85 делегатів.

В ухваленій резолюції:

  • закликали національні парламенти усіх держав-членів Ради Європи ухвалити рішення, які б засудили воєнні злочини проти дітей;
  • рекомендували заснувати посаду спеціального доповідача з питання про становище і повернення українських дітей, депортованих і насильно переміщених Росією і Білоруссю;
  • підтримали ініціативу щодо створення Міжнародної коаліції країн з повернення українських дітей;
  • констатували, що навіть ті українські діти, які користуються системою тимчасового захисту в ЄС, повинні отримувати освіту та медичну допомогу, зокрема підтримку психічного здоров’я, адаптовану до їхньої конкретної ситуації, щоб зберегти зв’язок зі своєю мовою та культурою.

Докладніше:

Також порушувалося питання посилення санкцій щодо РФ та держав і компаній, які їй сприяють. Окремий акцент — на механізмі тиску на треті країни та компанії, які дозволяють Росії обходити вже запроваджені обмеження. (Докладніше: У ПАРЄ працюють над питанням санкційної політики щодо Росії — деталі від Ясько).

Нагадаємо, у жовтні минулого року ПАРЄ визнала президента РФ Володимира Путіна диктатором, а російський режим — диктатурою. Докладніше — у вип. #42 дайджесту.

Допомога союзників

Німеччина поставить Україні багатоцільові вертольоти Sea King Mk41, а також необхідне оснащення й запасні частини. Дальність польоту гелікоптера — понад 1 500 км. Він оснащений радаром та інфрачервоною камерою, може літати навіть у найгірших погодних умовах. Загалом у 2024 році Берлін надасть Україні військову допомогу на суму понад 7 млрд євро. (Докладніше: Україна вперше отримає від Німеччини військові вертольоти Sea King — подробиці (ВІДЕО).

Франція планує поставити Києву близько 40 ракет великої дальності SCALP і кілька сотень бомб. 

Нагадаємо, раніше Німеччина оголосила про новий пакет військової допомоги для України. Зокрема до нього увійшли боєприпаси для танків Leopard 1, дрони-розвідники, термінали зв’язку SatCom.

Виплати допомоги на проживання для ВПО

26 січня Кабмін ухвалив постанову про продовження виплат на проживання для внутрішньо переміщених осіб. Виплату допомоги всім ВПО, які отримували її до 1 лютого, автоматично продовжать до 1 березня — без додаткового звернення, інформує Мінсоцполітики.

Йдеться про щомісячну державну допомогу на проживання у розмірі:

  • 3 тис. грн особам з інвалідністю й дітям;
  • 2 тис. грн для інших категорій переселенців.

З 1 березня 2024 року виплати буде продовжено для більшості нинішніх отримувачів виплат — тих ВПО, які належать до найбільш вразливих категорій громадян:

  • для пенсіонерів, у яких станом на 1 січня 2024 року розмір пенсії не перевищує 9 444 грн (чотири прожиткових мінімуми для осіб, що втратили працездатність);
  • людей з інвалідністю I чи II групи, дітей з інвалідністю віком до 18 років, тяжкохворих дітей (детальний перелік — у постанові);
  • дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа віком до 23 років, а також батьків-вихователів і прийомних батьків.

Значна кількість ВПО також зможе отримати продовження виплат ще на 6 місяців після подання нової заяви на виплату допомоги.

Звертатись щодо перепризначення допомоги з 1 березня родини можуть вже починаючи з 1 лютого 2024 року. Тим, хто відповідає критеріям Постанови, і хто звернеться з новою заявою у лютому-березні 2024 року, допомога призначатиметься і виплачуватиметься з 1 березня.

Умова продовження виплат на додаткові 6 місяців — те, що розмір доходу в таких родинах не перевищує 9 444 грн на одну особу (це дорівнює чотирьом прожитковим мінімумам для осіб, що втратили працездатність, або, скажімо, 37 776 грн на родину з чотирьох осіб).

Крім того, ще на 6 місяців зможуть отримати виплати для ВПО:

  • родини, у яких є діти до 14 років, які не мають змоги відвідувати виховні та навчальні заклади або навчання відбувається в гібридному форматі (офлайн та онлайн), через що батьки не мають можливості працювати;
  • родини, у яких є діти до 14 років, які проживають в зоні активних чи можливих бойових дій;
  • родини, у яких є діти до 14 років, які проживають в умовно безпечних регіонах України, але в цих населених пунктах немає можливості віддати дитину до дитячих садочків, а навчання в школі відбувається онлайн.

Також допомога буде продовжена родинам, у яких один з членів сім’ї доглядає:

  • за особою з інвалідністю I групи;
  • дитиною з інвалідністю віком до 18 років;
  • тяжко хворою дитиною.

Крім того, допомогу продовжать малолітнім дітям, які прибули без супроводу батьків, вагітним жінкам (з 30 тижня вагітності).

Кількість отримувачів допомоги внутрішньо переміщеним особам в Україні станом на 1 грудня 2023 року становить 2,6 млн осіб, серед них — майже 1,3 млн людей працездатного віку. Однак лише близько 40% працездатних переселенців працюють.

Тому допомогу продовжать родинам, у яких працездатні особи працевлаштувалися, зареєструвалися як фізична особа-підприємець та розпочали відповідну діяльність або отримали допомогу на здобуття економічної самостійності / мікрогрант на створення чи розвиток власного бізнесу / отримали ваучер на навчання тощо та у складі сім’ї є діти віком до 14 років.

Продовження виплати допомоги на проживання для ВПО зможуть отримати родини, у яких непрацююча працездатна особа на дату звернення зареєструвалась в центрі зайнятості як безробітна, але ще не працевлаштувалась, та в сім’ї є діти, які навчаються в школах/вишах. Але якщо після перепризначення допомоги на додаткові 6 місяців працездатний непрацюючий член родини, який не займається доглядом за дітьми чи особами з інвалідністю, не сприятиме своїй зайнятості (наприклад, зніметься з обліку в Центрі зайнятості), — виплату допомоги буде припинено.

Згідно ухваленої Постанови уряду, відтепер ВПО, які отримували допомогу та відмовилися від неї, або яких було знято з обліку ВПО через те, що вони повернулись до покинутого місця проживання, але знову були змушені з нього виїхати, також зможуть знову звернутись за призначенням допомоги.

Нагадаємо, з 1 листопада 2023 року змінено правила оформлення виплат внутрішньо переміщеним особам. Це стосується переселенців, які вперше звертаються за призначенням такої допомоги від держави. Докладніше — у вип. #45 дайджесту.

Отримати довідку ВПО та подати заяву на виплату грошової допомоги на проживання можна за допомогою застосунку “Дія”. Також для оформлення можна звертатися до:

  • органів соцзахисту населення;
  • ЦНАП;
  • уповноваженої особи виконавчого органу сільської, селищної, міської ради.

Новини програми “єВідновлення”

Стартував черговий етап державної програми “єВідновлення”. Відтепер власники зруйнованого житла можуть подати заяву в “Дії”, отримати виплату та побудувати за ці кошти новий будинок на своїй ділянці, інформує Мінцифри.

Зводити нову оселю за компенсацію можна будь-де, окрім тимчасово окупованих територій та регіонів з активними бойовими діями.

Щоб подати заяву про виплати за знищене майно та розпочати будівництво:

  • оновіть “Дію” та авторизуйтеся в застосунку, перейдіть у Сервіси — “єВідновлення”;
  • повідомте про знищене майно, якщо зробили це раніше, повторно не потрібно;
  • виберіть тип компенсації — “Грошова виплата” — та подайте заяву.

Протягом 30 днів комісія органу місцевого самоврядування визначить суму компенсації. Для цього враховують характеристики будинку: площу знищеного житла та середню вартість квадратного метра на вторинному ринку регіону.

Щоб отримати компенсацію, припиніть право власності на знищений об’єкт та зареєструйте повідомлення про початок будівельних робіт. Після цього зможете подати заяву про зарахування коштів на картку “єВідновлення”. Відкрити її можна в одному з банків-партнерів програми. Компенсація надійде двома траншами по 50%. Між ними потрібно буде подати проміжний звіт.

Отримані кошти можна витрати на будівельні матеріали чи послуги підрядників у компаніях-учасниках “єВідновлення”. Повний перелік можна переглянути за посиланням на порталі “Дія”. 

Якщо в зруйнованого будинку декілька співвласників, можна разом подати одну спільну заяву або кілька окремих. Кожен співвласник отримає індивідуальну компенсацію відповідно до своєї частки у власності.

Нагадаємо, українці, чиє житло було пошкоджене внаслідок бойових дій, зможуть отримати допомогу для проведення капітального ремонту своїх домівок. Максимальна сума компенсації — 350 тис. грн для відновлення квартири та 500 тис. грн — для приватного будинку. Деталі — у випуску #49 дайджесту.

Крім того, програмою “єВідновлення” відтепер можуть скористатися не лише одноосібні власники домівок, але й співвласники. Щоб отримати компенсацію, їм необхідно подати в “Дії” спільну заяву або декілька окремих. Про це — у випуску #48 дайджесту. Уряд врегулював питання використання коштів в межах “єВідновлення”, що дасть змогу людям почати користуватися сертифікатами за знищене житло. Про це — у випуску #45 дайджесту. Докладніше про програму “єВідновлення” див. у випуску #25 дайджесту, відповіді на найчастіші питання — у випуску #26, розширено перелік установ для подання заяв — випуск #28.

Безоплатні послуги з підтримки ментального здоров’я

Послуги з ментального здоров’я можна отримати безоплатно у сімейного лікаря у 865 медзакладах “первинки” по всій Україні, інформує МОЗ.

Послуги з ментального здоровʼя на всій підконтрольній Україні території надають безоплатно у медзакладах, які мають контракт із НСЗУ на пакет ПМГ “Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги”.

У лікаря первинної медичної допомоги (ПМД) можна отримати поради щодо підтримки ментального здоров’я або ж направлення до іншого спеціаліста.

Амбулаторне лікування

Пацієнт може самостійно звернутися до психолога у медзакладі, який має договір із НСЗУ за пакетом “Профілактика, діагностика, спостереження та лікування в амбулаторних умовах”, і відповідного фахівця.

Направлення в такому випадку не потрібне. Водночас є сенс спочатку звернутися до сімейного лікаря.

Служби психологічної підтримки

Працівники ліній психологічної підтримки мають спеціальну підготовку і зможуть вислухати, допомогти зібратися з думками й дати поради.

Зокрема, можна звернутися за одним із номерів:

  • лінія Національної психологічної асоціації: 0 800 100 102 (щодня з 10:00 до 20:00);
  • лінія емоційної підтримки Міжнародної організації з міграції: 0 800 211 444 (з 10:00 до 20:00);
  • лінія Міжнародної гуманітарної організації “Людина в біді”: 0 800 210 160;
  • лінія ГО “Ла Страда-Україна”: 0 800 500 335 (з мобільного або стаціонарного) та 116 123 (з мобільного).

Також може стати у нагоді “Аптечка самодопомоги“, розроблена у межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я “Ти як?” за ініціативи першої леді Олени Зеленської.

Наступний етап роботи МОЗ — налаштування системи перенаправлення до профільних фахівців та створення центрів ментального здоров’я на базі кластерних лікарень із залученням кваліфікованих психологів та психіатрів.

Також про безкоштовну психологічну допомогу під час війни дивись у попередніх випусках дайджесту:

  • безкоштовна психологічна допомога ВПО — випуск #10;
  • безкоштовні сервіси психологічної допомоги — випуск #11випуск #18;
  • психологічна допомога від ЮНІСЕФ — випуск #23;
  • центри допомоги врятованим — випуск #21;
  • “гарячі лінії” психологічної допомоги у межах програми першої леді — випуск #25.
  • безоплатні медичні послуги, доступні для ВПО — випуск #47 дайджесту.

Як захиститися від кіберзлочинців

Кілька правил, які допоможуть убезпечити себе від кібератак та не стати жертвою хакерів:

  • увімкніть двоетапну перевірку: це додатково захистить ваш обліковий запис електронною поштою та PIN-кодом;
  • налаштуйте параметри конфіденційності: визначте, хто зможе бачити ваше фото, телефон, e-mail і додавати вас до груп;
  • використовуйте PIN-код для важливих чатів — при увімкненні цієї функції чат не буде показуватися в загальному списку;
  • не зберігайте важливі повідомлення у месенджері, встановіть таймер, який автоматично знищує листування через обраний проміжок часу;
  • не вказуйте свої персональні дані в обліковому записі месенджера;
  • зважено відкривайте повідомлення, які надходять від незнайомих користувачів або організацій, особливо якщо повідомлення рекламного характеру; за потреби блокуйте такі контакти;
  • перевіряйте в налаштуваннях месенджера активність пристроїв, з яких є доступ до облікового запису, будь-які підозрілі сесії обов’язково закривайте.

Попередні випуски дайджесту

В попередніх випусках дайджесту “Україна своїх підтримує” зокрема йшлося про:

Тримаємося разом! Віримо у ЗСУ та перемогу України!

Прямий ефір