Україна своїх підтримує: дайджест для мешканців прифронтових територій (випуск #64 від 02.04.2024)

Це випуск #64 щотижневого дайджесту для жителів прифронтових територій України від телеканалу FREEДOM. З нього ви дізнаєтесь:

  • ситуація на фронті;
  • найголовніше зі звернень президента України;
  • “Ощадбанк” продовжив термін дії всіх платіжних карток;
  • матеріальну допомогу на оздоровлення надають дітям Херсонщини — які вимоги;
  • триває евакуація з Донеччини — перший потяг з регіону прибув на Рівненщину;
  • евакуація з небезпечних регіонів — поради щодо підготовки;
  • нова бригада Червоного Хреста працює на Сумщині;
  • на Харківщині надають допомогу людям, які мають складні життєві обставини;
  • одружитися онлайн відтепер можливо у застосунку “Дія”.

Представляємо зведення основних подій минулого тижня станом на 769-й день війни (02.04.2024).

Визволення України

На всіх напрямках фронту в Україні тривають бої. Українські захисники продовжують завдавати окупаційним військам втрат в живій силі та техніці, виснажують ворога вздовж всієї лінії зіткнення.

СХІД

У Донецькій області на Бахмутському напрямку Сили оборони відбивають ворожі атаки в районі населених пунктів Часів Яр, Іванівське, Кліщіївка.

Українські військові завдають російським окупантам значних втрат у живій силі та техніці. Так, українські прикордонники відбили спробу наступу російської армії неподалік Бахмута, вдалося знищити 12 одиниць російської техніки.

Одна з ключових цілей російських окупаційних військ на цьому напрямку, як і раніше, — захопити місто Часів Яр, що під Бахмутом. Загарбники посилили обстріли міста дронами та коригованими авіаційними бомбами. 

Бахмутський напрямок. Графіка: deepstatemap.live

На Авдіївському напрямку ворог атакує в районі населених пунктів Бердичі, Семенівка, Орлівка, Уманське, Тоненьке, Нетайлове, Первомайське та Невельське, йдеться у звіті американського Інституту вивчення війни (ISW). Російські окупанти намагаються вибити українські підрозділи із займаних рубежів.

На Авдіївському напрямку росіяни спробували використати наземні роботизовані платформи з автоматичним гранатометом. Таку техніку армія кидає у бій вкрай рідко. Українські захисники виявили та знищили кілька платформ за допомогою FPV-дронів.

Шалених втрат окупанти зазнали в Орлівці. Зараз у них, вірогідно, сконцентрована увага в районі села Семенівка.

Авдіївський напрямок. Графіка: deepstatemap.live
Лінія фронту на Донеччині. Графіка: deepstatemap.live

На Куп’янському напрямку російські окупанти впродовж останнього тижня знизили темпи своїх наступальних операцій, йдеться у звіті ISW. Позиційні бої тривають на північний схід від Куп’янська біля Синьківки.

Куп’янський напрямок. Графіка deepstatemap.live

На Лиманському напрямку російські окупанти посилили атаки. Прорвати оборону українських військ за підтримки авіації ворог намагався поблизу населеного пункту Терни Донецької області та Білогорівка Луганської області.

Росіяни зараз сконцентрувалися на селі Терни — намагаються його захопити, щоб вийти на висоти й потім просуватися на Лиман і далі.

Лиманський напрямок. Графіка deepstatemap.live

ПІВДЕНЬ

На Оріхівському напрямку російські окупанти намагаються атакувати позиції українських військ в районі Роботиного, Вербового Запорізької області. Ворог не припиняє артобстріли, намагаючись вибити ЗСУ з їхніх позицій. Також окупанти застосовують ударні дрони різних модифікацій, зокрема й зі скидом уламкових боєприпасів.

Тим часом українські військові вже встановили 11 тисяч “зубів дракона” на Запорізькому напрямку.

В районі Роботиного. Графіка deepstatemap.live
Лінія фронту в Запорізькій області. Графіка deepstatemap.live

На Херсонському напрямку Сили оборони продовжують здійснювати комплексні заходи з утримання та укріплення позицій. Російські окупанти дещо знизили інтенсивність штурмів. Російське угруповання “Днепр”, що воює на лівобережжі Херсонщини, зазнає великих втрат. Завдяки діям Сил оборони України противнику не вдається просунутися на даному напрямку.

В районі села Кринки ворог без успіху вже багато місяців намагається вибити позиції українських військових. В армії РФ складна ситуація із формуванням штурмових підрозділів, і вони вже змушені підтягувати ресурси з глибших тилів за третьою лінією оборони. Зі штурмів не повертаються 60-70% особового складу окупантів.

Навколо Кринок. Графіка deepstatemap.live
Лінія фронту на Херсонщині. Графіка deepstatemap.live

Репортажі телеканалу FREEДОМ з прифронтових регіонів за тиждень:

Бойові втрати противника

Загальні бойові втрати противника з 24.02.2022 до 01.04.2024 орієнтовно становлять:

  • особовий склад — близько 442 880 осіб ліквідовано (+ 5 490 за тиждень); 
  • танки — 6 986 (+99);
  • бойові броньовані машини — 13 321 (+138);
  • артилерійські системи — 11 082 (+205);
  • реактивні системи залпового вогню (РСЗВ) — 1 023 (+5);
  • засоби ППО — 744 (+18);
  • літаки — 347 (+0);
  • гелікоптери — 325 (+0);
  • БпЛА — 8 757 (+218);
  • крилаті ракети — 2 057(+47);
  • кораблі, катери — 26 (+0);
  • підводні човни — 1 (+0); 
  • автомобільна техніка та автоцистерни — 14 752 (+298);
  • спеціальна техніка — 1 826 (+41).

Звернення президента України

Найголовніше зі звернень президента України Володимира Зеленського протягом тижня:

  • 25 березня — РФ вдарила балістикою по Києву. Пошкоджені будинки, будівля академії мистецтв. Постраждали люди — усім надано необхідну допомогу. Розбір завалів триває увесь день. Одеса та Миколаїв — після ударів по енергообʼєктах ситуація непроста, усі служби, ремонтні бригади були задіяні. Вдень знову удар по Одесі — люди були травмовані. Харків — досі складно, але кожен день потроху додає енергії місту.
  • 30 березня — минулої ночі, як і майже завжди в час цієї війни, була робота в наших мобільних вогневих груп, інших розрахунків ППО, Повітряних сил. Були збиття. 
  • 29 березня — провів Ставку верховного головнокомандувача ЗСУ. Багато в чому саме за наслідками російських ударів минулої ночі та цими тижнями. Основна мішень для ворога зараз у ракетному терорі — це енергетика, різні частини нашої енергосистеми. Обговорили всі аспекти захисту об’єктів, відповідної роботи як в Україні, так і з партнерами. Були удари по Дністровській станції, по Канівській станції, і це очевидно свідчить, що Росія хоче повторення такої катастрофи, яку вона влаштувала на Каховській ГЕС. Друге питання на Ставці — постачання зброї та снарядів для фронту.
  • 27 березня — з командою весь день на Сумщині. Відвідав військових, які лікуються після поранень. Відзначив державними нагородами. Друге — це всі питання захисту Сумщини, кожної громади, міста. Складно в прикордонні — постійний російський терор, обстріли, авіаційні удари, протидія диверсійним групам ворога. Провів тривалу координаційну нараду. Обговорили питання внутрішньої безпеки в області — від укриттів до протидії злочинності, а також питання оборони. Дуже предметно — щодо економіки та соціальної ситуації. Вперше провели регіональну зустріч щодо нової програми економічної політики “Зроблено в Україні”. Є суттєвий обсяг коштів на цей рік — на всі регіони нашої держави.
  • 26 березня — продовжив перезавантаження системи управління державою. Є кадрові заміни. Новим секретарем РНБО призначив Олександра Литвиненка — він поєднає свій досвід керівництва Службою зовнішньої розвідки із завданнями, які є перед РНБО. Новим керівником зовнішньої розвідки став Олег Іващенко, він має відповідний досвід.
  • 28 березня — говорив і з головою Національних зборів Франції Яель Брон-Піве — вона з візитом в Україні. Обговорили перспективи, як можемо наблизити справедливе закінчення цієї війни та вигнання російських окупантів. Я подякував за підтримку парламентом Франції безпекової угоди, укладеної з президентом Макроном. І сьогодні ж зустрівся з делегацією Європарламенту — представниками групи Renew Europe. Це вагома європейська політична група. Говорили про підтримку, про загрози, які є зараз.
  • 31 березня — вже два роки минуло, як цими днями наші воїни, усі наші люди вигнали російських окупантів із Київщини. Бородянка, Буча, Ірпінь, Гостомель, Мощун були місцями боїв, місцями боротьби українців за свою країну, за своє життя, за свій дім, вільний від зла. Сьогодні ми вшановуємо силу кожного й кожної, хто тоді вистояв, зараз б’ється, працює та обов’язково принесе волю всій нашій землі.
  • 26 березня — 10-та річниця заснування Національної гвардії України. Привітав нацгвардійців, вручив нагороди воїнам. Національна гвардія є незамінним елементом Сил оборони та безпеки нашої держави й багато в чому задає стандарти для всіх наших захисників і захисниць.
  • 25 березня — взяв участь в іфтарі. Це особлива вечеря, яка відбувається в час місяця Рамадан. Разом із представниками української мусульманської спільноти, з воїнами-мусульманами, із представниками дипломатичного корпусу держав глобальної мусульманської громади, із представниками кримськотатарського народу. Разом подякували всім тим, хто дбає про Україну.

Термін дії карток “Ощадбанку” продовжили

Для зручності внутрішньо переміщених осіб (ВПО) та інших клієнтів “Ощадбанк” продовжив термін дії всіх платіжних карток до 30 вересня 2024 року, йдеться на офіційному сайті державної фінансової установи.

Продовження відбувається автоматично для карток, термін дії яких закінчився, починаючи з лютого 2022 року.

У разі закінчення терміну дії картки продовжать повноцінно працювати: ними можна розраховуватись у торговельно-сервісній мережі, знімати готівку в банкоматах тощо.

Якщо ж нову картку вже перевипущено, то необхідно звернутися до відділення “Ощадбанку” для її отримання.

Нагадаємо, уряд розширив можливості для фізичної ідентифікації, необхідної для продовження отримання соціальних виплат — див. у випуску #34 дайджесту.

Матеріальна допомога на оздоровлення дітям Херсонщини

Жителі Херсонської області віком від 7 до 18 років зі статусом дитини, постраждалої внаслідок воєнних дій, можуть отримати одноразову грошову допомогу на оздоровлення і психологічну реабілітацію, повідомляє Херсонська ОВА.

У регіоні діє обласна програма оздоровлення та відпочинку дітей на 2021-2025 роки. Сума виплати залежить від вартості путівки, придбаної батьками, або за укладеним договором, але не більше 20 тис. грн на людину.

Для участі у програмі необхідно подати такі документи:

  • копію паспорта громадянина України (іншого документа, що посвідчує особу заявника);
  • копію картки платника податків;
  • копію свідоцтва про народження дитини;
  • копію паспорта дитини (за наявності);
  • копію документа, який підтверджує встановлення опіки над дитиною (за наявності);
  • довідку із зазначенням реквізитів рахунку заявника в банку за стандартом IBAN;
  • копію витягу з реєстру територіальної громади, що містить інформацію про задеклароване/зареєстроване місце проживання;
  • копію відповідного рішення про надання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів;
  • копію путівки або договору про надання послуг з оздоровлення або психологічної реабілітації чи іншого документа, який підтверджує наміри заявника.

Подати заявку можна, звернувшись до органів соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання або перебування дитини.

Нагадаємо, дітям загиблих захисників-добровольців збільшили державну соціальну допомогу — див. у вип. #62 дайджесту.

Перший евакуаційний поїзд із Донеччини до Рівненщини

До Рівненської області прибули 59 жителів Донеччини, серед яких 25 дітей та 6 осіб з інвалідністю, інформує Мінреінтеграції.

Перед відправленням потяга евакуйованим надали харчування, гуманітарну та психологічну допомогу. На Рівненщині переселенці отримали евакуаційні виплати, усім забезпечили доставлення у приймаючі громади автобусами.

У трьох територіальних громадах безоплатне житло у місцях компактного проживання отримали 53 людини. Ще чотирьох переселенців прийняли у себе рідні. Двох осіб, серед яких одна маломобільна, поселили у стаціонарному відділенні Територіального центру соціального обслуговування.

Нагадаємо, з 23 березня евакуаційний поїзд із Покровська змінив місце прибуття. З розкладом руху до Рівненської області до кінця квітня та номерами “гарячих ліній” для попереднього запису можна ознайомитися у вип. #62 дайджесту.

Підготовка до евакуації — поради

Щоби підготуватися до евакуації, у Мінреінтеграції радять дотримуватися наступних рекомендацій:

  • візьміть із собою документи (паспорт, трудову книжку, пенсійне посвідчення, військовий квиток, документи, які підтверджують право власності на нерухомість тощо), за можливості зробіть копії або сфотографуйте їх;
  • у рюкзак та кишені одягу дитини покладіть копію свідоцтва про народження та відомості про батьків та/або інших родичів (паспортні дані, контактні телефонні номери тощо);
  • розділіть готівку на частини та покладіть у різні місця;
  • ключі від дому й авто беріть разом із дублікатами;
  • візьміть телефон, павербанки, зарядні пристрої, кілька ліхтариків, батарейки, сірники, запальничку, свічки;
  • подбайте про додаткові комплекти одягу, може знадобитися плащ-дощовик або парасолька;
  • складіть у рюкзак їжу тривалого зберігання та засоби гігієни;
  • зберіть аптечку із жарознижувальними та знеболювальними препаратами, а також — від алергії та розладів шлунку, пластирі, стерильні серветки, антисептик тощо;
  • за можливості майте при собі листок із записом про групи крові й резус-фактори всіх членів родини.

При евакуації категорично заборонено брати із собою зброю (вогнепальну, травматичну, пневматичну, холодну, вибухонебезпечні матеріали тощо).

Для евакуйованих передбачені соціальні гарантії: безоплатне житло у місцях компактного проживання, фінансова, психологічна та медична допомога.

Повідомити про бажання евакуюватися можна на цілодобову “гарячу лінію” Мінреінтеграції за номером 1548. Для повідомлень через WhatsApp/Telegram/Viber діє номер +38(096) 078-84-33.

Нагадаємо, через безпекову ситуацію у чотирьох населених пунктах Донеччини та двох громадах Харкіщини запроваджено примусову евакуацію дітей — див. у вип. #61 дайджесту.

Червоний Хрест на Сумщині

У Сумській області запрацювала ще одна мобільна медична бригада Українського Червоного Хреста, інформує Мінреінтеграції. Вона безкоштовно надаватиме первинну медичну допомогу у віддалених населених пунктах Краснопільської громади

До складу бригади входять сімейний лікар, медсестри і водій. Під час виїзду спеціалісти консультують, проводять обстеження стану здоров’я людей, вимірюють рівень артеріального тиску, цукру та оксигенації в крові, призначають схему лікування та видають безрецептурні ліки для полегшення стану людини.

Нині на Сумщині працюють вже шість таких мобільних бригад. Вони надають допомогу в Кролевецькій, Тростянецькій, Глухівській, Недригайлівській, Путивльській і Краснопільській громадах.

За понад півтора року роботи в Сумській області бригади надали понад 23 тис. консультацій.

Допомога жителям Харкова та області

Благодійний фонд “Caritas Харків” надає допомогу людям, що мають складні життєві обставини, які загрожують життю та здоров’ю, та потребують фінансової допомоги для придбання засобів реабілітації, медичних послуг (операцій та обстежень до 14 тис. грн), придбання медикаментів, які не компенсуються державою і не приймаються на постійній основі. Про це йдеться на офіційній сторінці фонду в Facebook. 

Звернутися можуть люди, які проживають на деокупованих територіях у зоні від 0 до 30 кілометрів від кордону або лінії фронту, а також внутрішньо переміщені особи, які мешкають у Харкові та Харківській області.

Люди, що звертаються, повинні відповідати одному з наступних критеріїв:

  • бути членом домогосподарства з інвалідністю або мати члена домогосподарства з інвалідністю;
  • мати важке захворювання або бути членом домогосподарства особи з важким захворюванням;
  • бути самотньою особою похилого віку (55+) або мешкати у домогосподарстві з однією або двома літніми людьми, які не мають підтримки рідних;
  • бути самотньою матір’ю/батьком або опікуном неповнолітніх дітей;
  • бути у багатодітній родині (троє або більше неповнолітніх дітей);
  • бути вагітною жінкою або мати дітей віком до 3 років.

Окрім цього, середній місячний дохід на одну особу в домогосподарстві не має перевищувати 6 318 грн.

За детальною інформацією та переліком документів звертайтеся на “гарячу лінію” “Caritas Харків”: 0-800-336-734.

Шлюб онлайн у “Дії”

Уряд ухвалив постанову, яка дозволить українцям у межах експериментального проєкту одружуватися в застосунку “Дія”, інформує Мінцифри.

Процес державної реєстрації шлюбу планується повністю перевести в електронну форму. Особливо актуальне одруження онлайн для військових та пар, які через війну перебувають на відстані.

Як працюватиме одруження в “Дії”: 

  • наречені заповнюють заяву про реєстрацію шлюбу через застосунок “Дія”;
  • одружуватиме молодят по відеозвʼязку працівник ДРАЦСу;
  • підписують актовий запис про шлюб “Дія.Підписом”.

Крім того, нещодавно на порталі “Дія” з’явилася можливість подавати заяву про державну реєстрацію шлюбу й одразу вибирати місце, час, формат та зал, де відбудеться церемонія. Тобто в такому разі нареченим необхідно було прийти до ДРАЦСу безпосередньо лише на реєстрацію шлюбу. Цією послугою вже скористалися понад 22 тис. українських пар. А після запуску вищезгаданого сервісу весь процес одруження буде цифровізовано.

Нагадаємо, у мобільному додатку “Дія” відтепер доступні документи про освіту — див. у вип. #63 дайджесту. А з березня претенденти на призначення житлової субсидії отримали ще одну можливість для подання спрощеної заяви — через портал “Дія”, про це — у випуску #61.

Попередні випуски дайджесту

В попередніх випусках дайджесту “Україна своїх підтримує” зокрема йшлося про:

Тримаємося разом! Віримо у ЗСУ та перемогу України!

Прямий ефір