Україна своїх підтримує: дайджест для мешканців прифронтових територій (випуск #70 від 14.05.2024)

Це випуск #70 щотижневого дайджесту для жителів прифронтових територій України від телеканалу FREEДOM. З нього ви дізнаєтесь:

  • ситуація на фронті;
  • найголовніше зі звернень президента України;
  • в Україні продовжили воєнний стан та загальну мобілізацію;
  • допомога ВПО на період оформлення документів — куди звертатися;
  • програмі “єВідновлення” — один рік: перші підсумки;
  • евакуація жителів Харківської області;
  • адаптаційний простір для внутрішньо переміщених осіб запрацював у Харкові;
  • для жителів Харківщини збільшили субсидії в неопалювальний період;
  • Державна міграційна служба призупинила проєкт одночасного оформлення ID-картки та закордонного паспорта.

Представляємо зведення основних подій минулого тижня станом на 811-й день війни (14.05.2024).

Визволення України

На всіх напрямках фронту в Україні тривають бої, ситуація залишається загостреною. Противник активно атакує українські підрозділи на декількох напрямках задля просування вглиб території України. Сили оборони ведуть жорсткі оборонні бої, продовжують завдавати окупаційним військам втрат в живій силі та техніці.

СХІД

Загалом ситуація на східному фронті динамічна. В одних районах противник має частковий успіх, в інших — Сили оборони витісняють ворога та покращують своє тактичне положення, заявив головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський.

У Донецькій області на Краматорському напрямку ситуація складна. Найгарячіша точка — Часів Яр. Армія РФ безперервно намагається штурмувати українські позиції під містом. Кремль ставив перед збройними силами завдання захопити Часів Яр до 9 травня. Попри це російська армія не домоглася бажаного. Шанси в армії РФ захопити місто є. Силам оборони України необхідно протриматися до отримання західного озброєння.

У районі Часового Яру зосереджено до 25 тис. російських військових. Окупанти намагаються вийти до міста по флангах. Загарбники використовують ту саму тактику, яку застосовували 2022 року під час боїв на Луганщині в районі Попасної, Сєвєродонецька та Лисичанська — тактику малих котлів.

Також російські загарбники за підтримки авіації намагалися покращити тактичне положення в районі населених пунктів Кліщіївка, Андріївка, Іванівське, Григорівка, а також мікрорайону “Новий”.

В районі Часового Яру. Графіка: deepstatemap.live

На Покровському напрямку тривають важкі бої. В районі населених пунктів Семенівка, Калинове, Новоолександрівка, Євгенівка, Сокіл, Новопокровське, Новоселівка Перша, Уманське, Нетайлове Донецької області ворог за підтримки авіації намагався витіснити українські підрозділи із займаних рубежів.

Російські війська дещо просунулися в межах центральної частини Нетайлового і на південь від селища, йдеться у звіті американського Інституту вивчення війни (ISW).

Покровський напрямок. Графіка: deepstatemap.live
Лінія фронту на Донеччині. Графіка: deepstatemap.live

На Харківському напрямку 10 травня російські окупанти почали наступ. Президент України Володимир Зеленський заявив, що ЗСУ були готові до атак і зустріли росіян військами, бригадами та артилерією. Російські війська ведуть штурми дрібними загонами піхоти по 10-15 осіб. За підтримки авіації здійснюють атаки у прикордонні, зокрема в районі населених пунктів Стрілеча, Красне, Мороховець, Олійникове, Лук’янці, Гатище, Плетенівка, Пильна, Вовчанськ, Бугруватка.

Сили оборони України підтягнули резерви і організовують систему оборони, а також наносять контратаки. Ситуація складна, але контрольована. З-під обстрілів РФ із населених пунктів у прикордонні евакуювали вже понад 4 тис. осіб. Жодних загроз для міста Харкова зараз немає.

Харківський напрямок. Графіка deepstatemap.live

На Куп’янському напрямку російські окупанти впродовж останнього тижня також посилили атаки. Противник намагався покращити тактичне положення поблизу населених пунктів Синьківка, Берестове, Іванівка, Петропавлівка Харківської області. Російські війська регулярно скидають на Берестове керовані авіабомби. Крім того, ворог не припиняє спроб прорвати оборону українських військ біля Синьківки.

Куп’янський напрямок. Графіка deepstatemap.live

На Лиманському напрямку Сили оборони відбивають ворожі атаки в районі населених пунктів Терни, Торське на Донеччині, а також біля Серебрянського лісництва Луганської області. Дедалі частіше російські окупанти обстрілюють і Лиман. Уночі 9 травня зафіксовано масований обстріл з РСЗВ.

Лиманський напрямок. Графіка deepstatemap.live

ПІВДЕНЬ

На Оріхівському напрямку в Запорізькій області підтверджених змін на лінії фронту немає. Окупанти намагалися атакувати в районі Роботиного, Вербового, Новоданилівки.  

Поруч із цією ділянкою фронту розташований Времівський виступ, куди російські війська також намагаються кидати сили.

В районі Роботиного. Графіка deepstatemap.live
Лінія фронту в Запорізькій області. Графіка deepstatemap.live

На Придніпровському напрямку українські захисники утримують плацдарми на лівобережжі Дніпра в Херсонській області. Російські загарбники не полишають спроб вибити позиції Сил оборони. Та результатів від атак у ворога немає, він несе великі втрати. Штурми окупанти проводять в районі села Кринки.

Ознак створення наступальних угруповань російської окупаційної армії на цьому напрямку фронту немає. Різких змін у становищі, у складі або тактиці ворога теж не відзначається.

Російські війська періодично намагаються висадитися на звільнений ЗСУ острів Нестрига, але українські війська продовжують відбивати від нього окупантів.

Навколо Кринок. Графіка deepstatemap.live
Лінія фронту на Херсонщині. Графіка deepstatemap.live

Репортажі телеканалу FREEДОМ з прифронтових регіонів за тиждень:

Бойові втрати противника

Загальні бойові втрати противника з 24.02.2022 до 13.05.2024 орієнтовно становлять:

  • особовий склад — близько 484 030 осіб ліквідовано (+ 8 730 за тиждень);
  • танки — 7 485 (+105);
  • бойові броньовані машини — 14 417 (+204);
  • артилерійські системи — 12 487 (+237);
  • реактивні системи залпового вогню (РСЗВ) — 1 070 (+13);
  • засоби ППО — 797 (+6);
  • літаки — 350 (+1);
  • гелікоптери — 325 (+0);
  • БпЛА — 9 936 (+253);
  • крилаті ракети — 2 197 (+49);
  • кораблі, катери — 26 (+0);
  • підводні човни — 1 (+0);
  • автомобільна техніка та автоцистерни — 16 878 (+401);
  • спеціальна техніка — 2 048 (+40).

Звернення президента України

Найголовніше зі звернень президента України Володимира Зеленського протягом тижня:

  • 8 травня — протягом дня в різних регіонах ліквідовують наслідки удару російських нацистів: Вінницька область, Франківщина, Львівщина, Запоріжжя, Полтавщина, Кіровоградська область. Так Кремль відзначає день завершення Другої світової війни у Європі — масованим ударом. За одну цю добу — майже 60 російських ракет і понад 20 “Шахедів”. Це був прорахований комбінований удар проти нашої енергосистеми — проти електрогенерації, дамби ГЕС, газової інфраструктури. Частину ракет і більшість БпЛА вдалося збити.
  • 10, 11, 12 травня — російські війська спробували розширити операції проти України на Харківщині. Оборонні операції тривають в районі сіл Стрілеча, Красне, Мороховець, Олійникове, Лукʼянці, Гатище, Плетенівка. Це прикордонні села. Наші війська ведуть там контрударні дії, захищаючи українську територію. Є села, які фактично із “сірої зони” стали зоною ведення бойових дій, і окупант намагається в частині з них закріпитись, частину просто використати для подальшого просування. На околицях Вовчанська ситуація надзвичайно складна — місто під постійним російським вогнем, місцевим мешканцям допомагають. Ми розуміємо обсяг сил окупанта, бачимо його задум. Наші воїни, артилерія, дрони дають відповідь ворогу. Додаємо наших сил на харківські напрямки. І по лінії державного кордону, і по всій лінії фронту.
  • 6 травня — провів засідання Ставки верховного головнокомандувача ЗСУ. Перше — це фронт. Доповідь головкома — він був на передовій, безпосередньо у бригадах. Доповів про ключові виклики та потреби. Була доповідь щодо нашого власного виробництва зброї та комплектації бригад. Максимум робимо, щоб дати більше зброї для воїнів. Окремо обговорили постачання від партнерів — терміни та можливість прискорити реальне надходження зброї та снарядів.
  • 9 травня — візит в Україну президентки Європарламенту Роберти Мецоли. Дуже символічно, що саме сьогодні, у День Європи, наше з Робертою спілкування з журналістами перервала повітряна тривога. Це те, чим російські нацисти хочуть підмінити життя не лише в Україні, а й в усій нашій Європі. Обговорили, які ще політичні та оборонні кроки потрібні, щоб ми справді могли витримати всі удари й зірвати російські наступальні та дестабілізаційні плани.
  • 10 травня — розмова з президенткою Словаччини Зузаною Чапутовою, яка була з візитом в Україні. Говорили й про оборонну співпрацю, і про політичні результати, які ми маємо здобути наступного місяця у відносинах із Євросоюзом. Час для фактичного відкриття перемовин, і цей стратегічний сигнал потрібен і Україні, і всім у Європі.
  • 10 травня — є нове рішення про американську підтримку, рішення президента Байдена. Це і артилерія, протитанкова зброя, техніка й ППО. Працюємо над логістикою, щоб уся зброя якнайшвидше показала себе на фронті.
  • 6 травня — привітав із професійним днем воїнів-піхотинців. Це основа наших Збройних сил України — підрозділи, які на землі своєю силою, діями, стійкістю визначають, чий прапор на цій землі. Відзначив державними нагородами воїнів, які проявили себе найкраще саме в боях, та почесними відзнаками й бойовими прапорами — бойові бригади.
  • 9 травня — призначив нового командувача Сил спеціальних операцій Олександра Трепака. Достойна людина, сильний воїн, Герой України.

Продовження воєнного стану

Президент України Володимир Зеленський підписав закони про продовження в Україні воєнного стану та загальної мобілізації ще на 90 днів, до 11 серпня 2024 року. Про це йдеться на сайті Верховної Ради у картках до проєктів законів № 11234 та № 11235.

Це вже одинадцяте продовження воєнного стану та мобілізації від початку повномасштабного вторгнення Росії.

Нагадаємо, Верховна Рада України ухвалила новий закон про мобілізацію. Документом удосконалено процедури проведення заходів мобілізації, військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, соціального захисту військовослужбовців. Про це — у вип. #66 дайджесту.

Допомога ВПО на період оформлення документів

Українці, які виїхали з тимчасово окупованих територій на підконтрольні, і мають необхідність вперше оформити паспортний документ або відновити втрачений, можуть це зробити у будь-якому підрозділі Державної міграційної служби (ДМС), інформує Мінреінтеграції.

Проте процедура ідентифікації особи, необхідна для виготовлення паспорта, може займати до двох місяців.

На цей час людям надають допомогу із розміщенням у місцях тимчасового проживання, юридичне консультування, гуманітарну допомогу та інші послуги. 

Ознайомитись із процедурою отримання допомоги протягом періоду оформлення документів можна у наведеній нижче інфографіці.

Інфографіка: minre.gov.ua
Інфографіка: minre.gov.ua
Інфографіка: minre.gov.ua
Інфографіка: minre.gov.ua
Інфографіка: minre.gov.ua

Новини “єВідновлення”

Понад 57 тис. українців отримали кошти на ремонт житла або купівлю нового замість зруйнованого через бойові дії завдяки державній програмі “єВідновлення”. Загальна сума виплат зараз становить понад 11 млрд грн, інформує Урядовий портал.

“єВідновлення” — один із найскладніших сервісів в історії цифрової держави. Подібних послуг немає в жодної з країн, тож наш досвід абсолютно унікальний. Сервіс дуже простий для користувача, але водночас на беку відбуваються десятки процесів — підтягуються дані з Реєстру пошкодженого та зруйнованого майна, перевіряються дані в інших реєстрах, здійснюється робота комісій на місцях тощо. Нам вдалося запустили зручний і доступний сервіс для українців, який завдяки цифровим інструментам забезпечує максимальну прозорість процесів та мінімізує будь-які корупційні ризики”, — зазначив віцепрем’єр-міністр з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій — міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.

Програма запрацювала у травні 2023 року з послуги отримання грошової допомоги на ремонт до 200 тис. грн. Сьогодні також можна одержати кошти на відновлення житла до 500 тис. грн або сертифікат на купівлю нового, якщо неможливо відбудуватися.

Завдяки “єВідновленню”:

  • 54,5 тис. громадян отримали виплати для відбудови пошкодженого житла на загальну суму понад 5,8 млрд грн;
  • 2,8 тис. українців придбали нові домівки за житлові сертифікати, які отримали як компенсацію за знищене житло.

Найбільше заяв про отримання допомоги надійшло з:

  • Харківської;
  • Київської;
  • Донецької;
  • Миколаївської;
  • Херсонської;
  • Чернігівської областей.

Крім відновлення житла, програма підтримує локальні бізнеси, оскільки отримані кошти в межах “єВідновлення” можна використовувати лише в будівельних магазинах та в підрядників, зареєстрованих через портал “Дія”.

Докладніше про програму “єВідновлення” див. у випуску #25 дайджесту, відповіді на найчастіші питання — у випуску #26, розширено перелік установ для подання заяв — випуск #28, як подати звіт про виконаний ремонтвипуск #58 дайджесту. Програмою “єВідновлення” можуть скористатися не лише одноосібні власники домівок, але й співвласники — див. випуск #48.

Евакуація із Харківщини

Через цілодобові ворожі обстріли на півночі Харківщини із прикордоння триває евакуація цивільних жителів, інформує голова Харківської обласної військової адміністрації Олег Синєгубов.

За дві доби вдалося вивезти понад 4 000 людей — завдяки зусиллям влади на місцях, волонтерам обласного Координаційного гуманітарного центру, поліції та ДСНС. У Вовчанську залишається до 500 людей, ця інформація оновлюється.

Для евакуації цілодобово та безкоштовно телефонуйте за номером: 0 800 339 291.

Про те, як підготуватися до евакуації, читайте у вип. #64 дайджесту.

Адаптаційний простір для переселенців

У Харкові відкрили перший адаптаційний простір для переселенців “Свій”.  Тут внутрішньо переміщеним та постраждалим від війни людям надають безоплатні правові консультації, психосоціальну підтримку та реєструють на отримання грошової допомоги, повідомляє Управління верховного комісара ООН у справах біженців.

Також відвідувачі можуть отримати адміністративні та соціально-правові послуги від місцевої влади, проконсультуватися щодо працевлаштування.

Простір діятиме за принципом “єдиного вікна”: для допомоги ВПО спільно працюватимуть муніципальні служби, фахівці Центру зайнятості, представники міжнародних організацій, психологи та юристи.

Крім того, у спеціальному приміщенні проводитимуть тренінги, групові консультації та семінари. Мета — підтримати адаптацію ВПО до їхньої нової громади та допомогти побудувати нові зв’язки.

За словами міського голови Харкова Ігоря Терехова, найближчим часом тут будуть започатковані курси перепідготовки на професії, які мають попит серед харківських роботодавців.

Відвідати адаптаційний простір можна за адресою: м. Харків, вул. Серпова, 4-б.

Графік роботи: з понеділка до четверга з 09:00 до 18:00. У п’ятницю осередок працює із 09:00 до 17:00.

Нагадаємо, 48 нових Центрів життєстійкості відкрили у 22 областях України. Докладніше — у вип. #69 дайджесту.

Субсидії для жителів Харківщини

Харків’яни та мешканці Харківської області отримуватимуть збільшену субсидію та пільгу в неопалювальний сезон, повідомляє Урядовий портал.

Через цілеспрямовані атаки по енергетичних об’єктах мешканці Харківщини зіштовхнулись з перебоями у постачанні електроенергії. Для нормальної життєдіяльності та своїх побутових потреб дехто змушений користуватися альтернативними джерелами енергії. Особливо принципове значення це має для жителів тих населених пунктів області, які наразі повністю знеструмлені.

Щоб забезпечити соціальну підтримку вразливим категоріям населення Харківщини, уряд ухвалив рішення збільшити на нинішній неопалювальний сезон (з травня по вересень включно) для жителів Харкова та області розмір пільг та субсидій на електроенергію. Адже вартість 1кВт електроенергії, що постачається централізовано, становить 2,64 грн, а вартість 1кВт, виробленого на дизельному паливі — в 5 разів більше (13,5 грн).

Тож середній розмір субсидії на послугу з постачання та розподілу електричної енергії, який отримують харків’яни, збільшиться зі 106 грн до 530 грн на місяць, пільги з 74 грн до 370 грн.

Додатково звертатися за перерахунком субсидій їм не потрібно, перерахунок розміру субсидій і пільг для жителів Харкова та Харківської області, які підпадають під дію даного рішення уряду, буде проведено Пенсійним фондом автоматично.

За інформацією ПФУ, у населених пунктах Харківської області проживає близько 35,7 тис. одержувачів житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг.

З 1 травня розпочався неопалювальний сезон. Для більшості українців, яким призначали субсидію під час опалювального сезону, Пенсійний фонд перерахує субсидію на новий період самостійно. Водночас звернутися із заявою, декларацією та необхідними документами до органів ПФУ для призначення субсидій та розрахунку розміру виплат потрібно:

  • внутрішньо переміщеним особам;
  • людям, які отримували субсидію, і хочуть змінити інформацію про родину;
  • людям, які отримують субсидію на орендоване помешкання;
  • а також тим, хто від початку повномасштабного вторгнення отримував виплати за централізованим механізмом (субсидії для тих, хто проживав на тимчасово окупованих територіях України або територіях активних бойових дій розраховувались по даних 2022 р.).

Нагадаємо, внутрішньо переміщені особи, які не зареєстровані, але фактично проживають у квартирі чи будинку, мають право на субсидію. Як оформити допомогу — див. у вип. #61 дайджесту.

Оформлення ID-картки та закордонного паспорта

Державна міграційна служба (ДМС) призупинила проєкт одночасного оформлення ID-картки та закордонного паспорта. Відтепер оформлення цих документів відбуватиметься окремо, інформує ДМС.

10 травня 2024 року добігає кінця дія експериментального проєкту, який дозволяв громадянам України одночасно оформляти внутрішній паспорт у формі ID-картки та паспорт для виїзду за кордон. Вже з 11 травня оформлення ID-картки та закордонного паспорта відбуватиметься окремо, згідно із загальноприйнятою процедурою подачі документів.

Нагадаємо, вартість оформлення ID-картки, посвідок на проживання та посвідчення особи без громадянства для виїзду за кордон змінилася у 2024 році. Детальніше — у вип. #53 дайджесту.

Попередні випуски дайджесту

В попередніх випусках дайджесту “Україна своїх підтримує” зокрема йшлося про:

Тримаємося разом! Віримо у ЗСУ та перемогу України!

Прямий ефір