Посилення ППО, передача F-16 і постачання амуніції: підсумки “Рамштайну-19” оцінили експерти

Засідання "Рамштайн-19". Фото: facebook.com/rustemumerov.ua

14 лютого у Брюсселі відбулося 19-те засідання контактної групи з питань оборони України у форматі “Рамштайн”.

Головними темами зустрічі були зміцнення протиповітряної оборони, постачання амуніції та тренування українських пілотів на літаках F-16.

Коаліції зростають

Чергова зустріч “Рамштайн” пройшла у змішаному форматі. Деякі учасники, переважно представники країн НАТО, були присутні особисто. Але при цьому міністр оборони України Рустем Умеров і глава Пентагону Ллойд Остін підключилися онлайн.

Глава Пентагону не зміг взяти особисту участь через хворобу. У своїй онлайн-заяві Остін наголосив, що Сполучені Штати Америки разом з іншими учасниками “Рамштайну” підтримують Україну і підтримуватимуть доти, доки тримаються українці.

“Розпочавши цю нечесну і неспровоковану війну, Путін думав, що Україна впаде, але він дуже помилявся. Україна вистояла це вторгнення з неймовірною сміливістю і феноменальним умінням. Кремль все ще ставить на те, що країни контактної групи втратять інтерес до України, і підтримка партнерів буде слабшати. Але зараз я впевнений більше, ніж будь-коли, — я знаю, що і ви також, — ця контактна група сповнена рішучості та непохитна. США залишаються з Україною, і будуть підтримувати Україну в боротьбі проти путінської імперіалістичної агресії. Україна не здасться, не здамося і ми”, — заявив Ллойд Остін.

У рамках зустрічі було підписано меморандум про зміцнення протиповітряної оборони України. Крім цього, деякі країни заявили про нові зобов’язання перед нашою країною.

Так, міністерка оборони Нідерландів Кайса Оллонгрен повідомила, що ця держава приєдналася до коаліції безпілотників для України. Перед цим Нідерланди обіцяли передати Україні винищувачі F-16, а також артилерію, боєприпаси та системи протиповітряної оборони.

“Ми знаємо, що безпілотники дуже важливі в цій війні. Саме тому ми приєднуємося до коаліції безпілотників, яку Україна створила разом з Латвією, разом з іншими країнами, щоб переконатися, що ми робимо саме це — збільшуємо виробництво, використовуємо новітні технології та надаємо саме те, що потрібно Україні”, — сказала Кайса Оллонгрен.

Крім цього, 44 мільйони доларів США на військову допомогу Україні виділить Канада. Як заявив міністр національної оборони Канади Білл Блер, гроші будуть передані як внесок у рамках Коаліції з нарощування потенціалу військово-повітряних сил. Частину цих коштів буде використано для забезпечення поставок винищувачів F-16.

Збільшить військову допомогу Україні й Німеччина. За словами глави Міноборони ФРН Бориса Пісторіуса, у 2024 році Німеччина передасть приблизно в 3-4 рази більше артилерійських боєприпасів до України, ніж минулого року. Він також підкреслив, що Німеччина приєднається до бронетанкової коаліції під керівництвом Польщі.

“Ми провели першу зустріч на рівні міністрів коаліції засобів протиповітряної оборони, яку спільно очолюють Німеччина і Франція, і підписали протокол про наміри. Це важливий крок із 15-ма країнами-учасницями, тому що ми всі усвідомлюємо: ППО є важливим уроком, винесеним із війни, яку веде Росія проти України. Протиповітряна оборона є центральним викликом, центральною спроможністю, і так буде й надалі. Іншими словами, це наша відповідь на тривалу війну в Україні. Водночас ми братимемо участь як співголови в бронетанковій коаліції під керівництвом Польщі. Також очевидно, що Німеччина, як одна з провідних країн у галузі бойових танків і бойових машин, відіграватиме головну роль”, — заявив Борис Пісторіус.

Учасники “Рамштайну-19” також домовилися про постачання амуніції для Збройних сил України.

Під час “Рамштайну” 10 країн ІТ-коаліції підписали першу угоду про 6-річну співпрацю. До неї приєдналися Естонія та Люксембург як країни-лідери, а також Бельгія, Данія, Ісландія, Італія, Латвія, Литва, Нідерланди та Україна. Крім того, Велика Британія завершила приєднання до ІТ-коаліції шляхом підписання декларації про наміри.

Читайте також: Україна не здасться, і ми теж, — Остін на засіданні Контактної групи у форматі “Рамштайн”

Думки експертів

Підсумки 19-го засідання у форматі “Рамштайн” та допомоги Україні в ефірі телеканалу FREEДОМ обговорили:

  • Богдан Ференс, кандидат політичних наук, засновник об’єднання “Соціал-демократична платформа”;
  • Ігор Попов, експерт Українського інституту майбутнього;
  • Станіслав Желіховський, кандидат політичних наук, міжнародний експерт.

БОГДАН ФЕРЕНС: Країнам-членам НАТО нічого не заважає постачати військову допомогу Україні

— Потрібно розуміти, що ключові поставки, фінансові можливості виділяються якраз країнами-членами НАТО. І зараз дискусія йде про те, що, можливо, НАТО має координувати формат групи “Рамштайн”.

Деякі країни з цим погоджуються, наприклад, Велика Британія та Нідерланди. Але є країни, які остерігаються такого переформатування як Німеччина, наприклад. Там аргументують це тим, що Російська Федерація весь час стверджує, що бореться з НАТО.

І у форматі “Рамштайн” є багато країн, які не є членами НАТО. І це, на думку Німеччини, більш відповідний варіант військової допомоги Україні.

Я не думаю, що зараз щось заважає країнам-членам НАТО більш централізовано діяти в контексті постачання озброєння. Потрібно просто реалізовувати ті плани, ту стратегію, яка б спрямовувалася на максимальне забезпечення України військовим озброєнням.

Ну і дипломатія, звичайно: без постійних консультацій неможливо розуміти, що відбувається в суспільствах країн-членів коаліції “Рамштайн”, це дуже важливо. Тому що всі фінансові витрати на військово-промисловий комплекс — це чутливі політичні питання, які мотивують лідерів цих країн більш аргументовано спілкуватися з суспільством, щоб вони розуміли, чому їхні податки йдуть на підвищення обороноздатності України.

І важливо в таких складних форматах, де багато країн, імплементувати ефективні механізми реалізації того, що обговорюється. Для цього лідерська роль тієї чи іншої країни є ключовою.

ІГОР ПОПОВ: Десь через місяць у нас з’являться нові літаки

— Звісно, деталі, явки, паролі, кількість, номенклатура, маршрути поставок — про це, звісно, нам не розповість ніхто. Це правильно, це закрита інформація.

Але за заявами насамперед нашого міністра оборони Умерова, його іноземних колег, ми розуміємо, про що йдеться. Дійсно, підписано коаліцію, в якій координуватимуть Німеччина і Франція. Це велике завдання.

Велика потреба — це поповнення ракет, це посилення системи ППО, яка є в Україні, це артилерійські снаряди, тому, що витрата велика.

І європейські країни планують і збільшити виробництво, і збільшити закупівлі для України, тому що Україна цього потребує, і обговорюється початок поставок літаків.

Коли це буде, знову ми дізнаємося вже за фактом застосування. Я так думаю, десь за місяць ми почнемо здогадуватися про те, що те, що відбувається глибоко за лінією фронту, можливо, пов’язано з тим, що у нас з’явилися нові літаки.

СТАНІСЛАВ ЖЕЛІХОВСЬКИЙ: Якщо Україні зараз не допомогти, то наслідки для Європи будуть катастрофічні

— Зараз у Європі точиться багато дебатів про те, як потрібно далі допомагати Україні: в які терміни, в яких обсягах. І всі сходяться на думці, що, якщо Україні зараз не допомогти, це може мати катастрофічні наслідки як для неї самої, так і для Європи.

Усі розуміють, що російська агресія проти України не закінчиться, а Путін і далі продовжуватиме вести свій хрестовий похід проти вільного світу. Тому, щоб не сталося негативних наслідків, і щоб конфронтація з Росією не переросла на глобальний рівень, потрібно допомагати Україні боротися з цією агресією.

Для того, щоб Україна змогла ефективно протистояти їй, потрібно допомагати всіма видами озброєння, зокрема, артилерійськими снарядами, дронами, щоб Росія не могла знищувати цивільну та військову інфраструктуру на її території. Тому цей тиждень буде одним із важливих у цьому питанні.

Читайте також: Дрони, ракети для ППО, артснаряди та інше: результати засідання “Рамштайну” озвучили Буданов і Умеров

Прямий ефір