Україна потопила десантний корабель “Цезар Куніков”: наслідки успішної операції і стан Чорноморського флоту РФ обговорили експерти

Великий десантний корабель "Цезар Куніков". Фото: AIF.RU

14 лютого Сили оборони України потопили великий десантний корабель “Цезар Куніков” Чорноморського флоту РФ. Його вразили морськими дронами “Magura V5” неподалік Алупки в тимчасово окупованому Криму. Цю успішну операцію провели спецпризначенці “Групи 13”, повідомили в Головному управлінні розвідки Міноборони України. 

Великий десантний корабель “Цезар Куніков” проєкту 775 — одне з найновіших російських суден. Міг вміщати 87 членів екіпажу на борту.

Ще один російський військовий корабель на дні

Російська Федерація використовувала корабель “Цезар Куніков” під час воєн проти Грузії, Сирії та України. 

“Знищення Збройними силами України спільно з Головним управлінням розвідки Міноборони корабля “Цезар Куніков” — чергове підтвердження того, що ворог не може безкарно ходити українськими територіальними водами. Не може і не буде! Мета і основне завдання Сил оборони України – повне відновлення територіальної цілісності в межах міжнародно визнаних кордонів”, — заявив Олександр Павлюк, командувач Сухопутних військ ЗСУ. 

Ворожий корабель атакували ударними морськими дронами Magura V5. “Цезар Куніков” отримав критичні пробоїни по лівому борту і почав тонути.

“Головне управління розвідки у взаємодії з усіма складовими Сил безпеки і оборони України знищили великий десантний корабель “Цезар Куніков” Чорноморського флоту держави-агресора Росії. Успішну місію здійснили спецпризначенці “Групи 13″ ГУР МО України”, — повідомили в Головному управлінні розвідки Міноборони України. 

Пізніше цю інформацію в ефірі телеканалу FREEДOM підтвердив представник Головного управління розвідки Міноборони України Андрій Юсов.

“Корабель “Цезар Куніков” знищений і відновленню не підлягає. Він перебуває на морському дні, приблизно за 4 км від берега, разом із боєкомплектом, який перебував всередині, і більшою частиною екіпажу”, — сказав Юсов.  

 Знищення російського корабля “Цезар Куніков” у Чорному морі свідчить про високі навички українських військових. Про це на прес-конференції у штаб-квартирі НАТО в Брюсселі сказав генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг.

“Українці змогли завдати великих втрат російському Чорноморському флоту. Їм фактично вдалося витіснити його із західної частини Чорного моря. І це велике досягнення, велика перемога українців. Вони змогли відтіснити російський Чорноморський флот і відкрити коридор, щоб експортувати зерно та інші товари на світовий ринок”, — сказав генсек Альянсу. 

Він підкреслив, лише кілька місяців тому мало хто вірив, що це можливо. 

“Але зараз фактично експорт зерна з України відбувається навіть без угоди з Росією. Це показує навички та компетентність українських Збройних сил. Це, перш за все, результат того, що вони роблять, їхньої винахідливості, навичок, їхньої хоробрості. Але, звичайно, важлива також допомога і підтримка з боку союзників по НАТО”, — сказав Столтенберг. 

Українські Сили оборони вже намагалися знищити “Цезаря Кунікова” — у квітні 2022 року, коли в порту Бердянська було потоплено інший великий десантний корабель — “Саратов”. Тоді було пошкоджено “Цезар Куніков” і “Новочеркаськ”, який пізніше був знищений у Феодосійському порту. 

Загалом від початку повномасштабного вторгнення в Україну Чорноморський флот РФ втратив уже понад 20-ти кораблів. Серед них — крейсер “Москва”, підводний човен “Ростов-на-Дону” і ракетний катер “Ивановец”.

Думки експертів

Які наслідки знищення великого десантного корабля “Цезар Куніков”? У якому стані перебуває Чорноморський флот РФ? Чи є в України потенціал надалі проводити такі операції в Чорному морі? На ці запитання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді: 

  • Михайло Подоляк, радник глави Офісу президента України;
  • Наталія Гуменюк, начальник Об’єднаного координаційного центру Сил оборони півдня України;
  • Дмитро Плетенчук, речник Військово-морських сил ЗСУ;
  • Володимир Заблоцький, військово-морський експерт;
  • Денис Попович, військовий оглядач.

МИХАЙЛО ПОДОЛЯК: Крим не є фортецею

— Знищення такого корабля як “Цезар Куніков” показує фейковість технологічної складової РФ. Але ж на сучасності свого озброєння Росія багато років будувала свою пропаганду. 

Подібні випадки показують, наскільки роздута пропагандистська історія, яка тривалий час не дозволяла країнам демократії адекватно оцінювати, що таке сучасна Росія. Насправді, Росія — відстала в технологічному плані країна.

РФ сьогодні не має домінування в акваторії Чорного моря. Хоча на початку війни говорили, що вони буквально за лічені години будуть там усе тримати під контролем. Крим не є фортецею, півострів не захищений ні з неба, ні з моря. 

Такі приклади, як знищення великого десантного корабля, показують нашим західним партнерам, що Україна може планувати складні операції. У такому разі, ми можемо отримати від союзників більше ресурсів для проведення подібних операцій — далекобійні ракети, дрони. 

НАТАЛІЯ ГУМЕНЮК: “Цезар Куніков” використовувався для логістики

— Втрата такого корабля — серйозний удар для флоту й армії загалом. Це наслідок серйозного прорахунку в системі захисту в районі Криму. Йдеться і про протиповітряну оборону, і про десантну оборону. 

Великий десантний корабель “Цезар Куніков” сьогодні для флоту Росії був більше логістичним об’єктом. Його використовували переважно для передислокації того майна, яке залишилося в Севастополі. 

Втрата дійсно серйозна, тому що це масштабна одиниця, яка була здатна забезпечувати логістику.

Небезпека для Чорноморського флоту РФ, яку створюють Сили оборони, називається способом оборони, тому що наше завдання — очистити акваторію від ворожої присутності. І ми для цього використовуємо всі доступні методи. 

Висадка російського десанту більше неможлива, тому що кораблі Чорноморського флоту не можуть наближатися до берегів України. 

ДМИТРО ПЛЕТЕНЧУК: Україна знищила третину великих десантних кораблів Чорноморського флоту РФ

— Знищення такого корабля — це зниження десантних можливостей нашого ворога. Російські окупанти лякали нас на початку повномасштабного вторгнення висадкою морського десанту. Зараз ці операції фактично неможливі без наявності берегових артилерійських військ і військово-морських сил на березі. Сухопутна операція в цьому напрямку неможлива. Свого часу росіяни відтягнули досить багато ресурсів з інших напрямків в очікуванні цієї висадки. 

Росіяни використовували великі десантні кораблі як вантажні. Коли в них вкотре виникали проблеми з Кримським мостом — вони навіть використовували такі кораблі як пороми і перевозили цивільних. 

Переривання логістичного забезпечення впливає на ситуацію на фронті. Усі формування, які перебувають у Криму, і все, що звідти йде, як правило, потрапляє на лінію бойового зіткнення на півдні нашої країни. Тому знищення великого десантного корабля має велике значення. 

Якщо брати великі десантні кораблі, то на початок повномасштабного вторгнення в розпорядженні Чорноморського флоту було 13 одиниць. Зараз на ходу залишилося 5 одиниць. Ще 4 кораблі перебувають у ремонті, і 4 — знищені. 

Росія зберігає своє бойове ядро — це кораблі-носії крилатих ракет. З них Україні вдалося знищити тільки два. 

ВОЛОДИМИР ЗАБЛОЦЬКИЙ: На борту “Цезаря Кунікова” були боєприпаси

— Знищення будь-якого корабля — це складний захід. Його треба відловити в потрібний момент, мати засоби ураження і завдати удару в потрібний час. 

У березні 2022 року “Точка-У” вразила великий десантний корабель “Саратов”, який стояв під розвантаженням у порту Бердянська. “Новочеркаськ” і “Цезар Куніков” стояли поруч на причалах і очікували розвантаження. Їх використовували як транспортні кораблі — вони були завантажені боєприпасами і паливом. І одне влучання в “Саратов” стало для нього вироком. 

Два інші кораблі теж загорілися. Потім вони пішли спочатку в Керч, а потім у Севастополь на ремонт. Стояли там десь півроку і в бойових діях участі не брали. 

Пізніше Україна підірвала “Новочеркаськ”, і тепер ось пішов на дно “Цезар Куніков”. Усіх трьох учасників транспортної операції в порту Бердянська було ліквідовано. Напевно на борту “Цезаря Кунікова” були боєприпаси. 

У Чорноморському флоті РФ застарілі кораблі, але кращого у Росії вже не буде. У цій війні у РФ вже не буде відповідних умов для висадки десанту. 

Росія боїться заходити в північно-західну частину Чорного моря. Україна володіє ініціативою на морі і ЧФ РФ не може цьому протистояти. Ці кораблі призначені для морських баталій. 

Кримське угруповання армії РФ і частково те угруповання, яке діє на лівобережжі Дніпра, постачається через Кримський міст завдяки використанню поромів, Керченської переправи і великих десантних кораблів. БДК є запасним варіантом для мосту, тому що він працює з обмеженнями.  

ДЕНИС ПОПОВИЧ: Ударні здібності ЧФ РФ зберігаються

— Можна розраховувати, що морськими дронами будуть уражені й інші водні об’єкти Російської Федерації. Я думаю, що кожен російський корабель у будь-якому місці, у будь-який час має побоюватися ударів цих апаратів, тому що це нове слово в морських боях і битвах. 

У РФ немає більше панування в Чорному морі, тому що за допомогою дронів Україні вдалося загнати основні ракетні кораблі в Новоросійськ. Вони зараз не можуть виконувати свої прямі функції — блокувати узбережжя і транспортні шляхи через Чорне море. 

Російський Чорноморський флот на 90% дисфункціональний. Безумовно, він продовжує становити небезпеку, тому що ударні можливості збереглися у вигляді кораблів-ракетоносіїв. Жоден з таких кораблів ще не був належним чином виведений з ладу, тому можливість обстрілювати територію України залишається. 

Читайте також: “Відставання років на 10”: що заважає РФ будувати нові кораблі, розповів Плетенчук

Прямий ефір