Людей забезпечують усім необхідним — як живе одне з найбільш зруйнованих сіл Харківщини (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Циркуни є одним з найбільш зруйнованих сіл Харківської області, яке пережило російську окупацію. Після звільнення населеного пункту українськими захисниками туди продовжують повертатися місцеві жителі. Здебільшого це пенсіонери, люди з інвалідністю, маломобільні жителі. Уже майже два роки підтримку їм надають співробітники Циркунівського центру надання соціальних послуг. Забезпечують медичну допомогу, видають продуктові набори, допомагають з одягом і предметами гігієни, повідомляє FREEДОМ.

66-річна Наталія Донцова все життя прожила в Циркунах. Її будинок розташований недалеко від в’їзду в населений пункт, і одразу ж після широкомасштабного вторгнення Росії до України — у лютому 2022 року — непрохані гості вдерлися до неї на подвір’я, жили в неї, пограбували та знищили все навколо.

“У мене діти з інвалідністю першої групи, вони на гемодіалізі. Обидва перебували в Харкові на початку війни, я сама була в той час. І в нашому будинку оселилися росіяни. Це жах що було, мене куми забрали до себе, і я в них перебувала”, — поділилася жінка.

Після звільнення Циркунів Наталя Олександрівна повернулася додому разом із сім’єю. Нині вони живуть у флігелі, оскільки в будинку немає опалення, вікна допомогли вставити волонтери. Співробітники місцевого соціального центру забезпечують жінку всім необхідним, вона практично не ходить самостійно, тому вдячна такій допомозі.

“Вони приходять, вони заспокоюють, вони телефонують, підтримують мене, спасибі їм. Привозять мені ліки, ми ж самі не вийдемо, і засоби гігієни вони привозять, і продуктові набори привозять. Усе що потрібно”, — каже Донцова.

Потроху оговтується від вторгнення російських військ сусідка Наталії Лідія Науменко. Вона з жахом згадує день, коли росіяни прийшли до неї додому:

“Як заскакували сюди до нас, я вже з переляку і не пам’ятаю скільки їх душ було, чи троє, чи четверо. Гвинтівки наставили, ой, страшно було. І кажуть: “Зброя є?”. Кажу: “Яка зброя? Не лякайте, у мене дитина маленька”. Вони пробігли кругом, і на горищі були, і вискочили”.

З онуком і донькою всю окупацію пенсіонерка ховалася в погребі, рятувалася від щоденних обстрілів. Пізніше виїхали ненадовго до Харкова, але вирішили повернутися. Будинок пошкоджений несильно, але в селі дуже довго не було електрики, газу та мобільного зв’язку, особливо важко було взимку, без допомоги соціального центру не впоралася б, зізнається Лідія Дмитрівна.

“Дрова давали і буржуйку теж, ми ж тут не жили, коли їх роздавали. Ми прийшли просити, нам її дали. Коли газу не було, то ми топили на подвір’ї, складали цеглинки і варили поїсти хоч що-небудь”, — розповіла вона.

Постійний стрес і життя в підвалі позначилися на здоров’ї. Лідія тепер не виходить із дому взимку, каже, перенесла чотири переломи. Соціальний центр узяв на себе допомогу і в медичному обслуговуванні.

У громаді 17 таких маломобільних пенсіонерів. Крім них, у зоні відповідальності співробітників соціального центру — люди з інвалідністю (понад 300). Більшість місцевих жителів — старші за 60, усіх їх намагаються підтримувати, але не забувають і про сім’ї з дітьми, розповідає директорка Центру надання соцпослуг Юлія Васильченко. Їм досі видають гуманітарні продуктові набори.

Також центр координує взаємодію місцевих жителів із волонтерськими та громадськими організаціями, які везуть одяг, взуття, допомагають із будівельними матеріалами. Начальник Циркунівської військової сільської адміністрації Микола Сікаленко стверджує, що такої соціальної підтримки не було навіть до війни.

“Той обсяг роботи, який зараз виконується Центром, ні в яке порівняння навіть із довоєнним часом не йде. Вони дуже багато роблять роботи, дуже багато ініціативи від керівника. Для людей важливо, що їх пам’ятають, до них приходять, і це видно”, — каже Сікаленко.

До повномасштабної розв’язаної Росією війни проти України в Циркунах проживали 6 тисяч осіб. До села наразі повернулося вже понад половина жителів.

Читайте також: Лікарі-добровольці з Литви лікують мешканців Гоптівки — медична допомога за три кілометри від кордону з РФ (ВІДЕО)

Як повідомлялося раніше, село Циркуни — перший населений пункт у Харківській області, який розміновано на 100%. Сікаленко підписав акти про завершення обстеження саперами замінованої території, включно з адміністративними будівлями, житловими будинками та присадибними ділянками. Але це лише мала частина роботи, оскільки всі поля, фермерські угіддя і навіть водойми ще сповнені вибухонебезпечних “сюрпризів”.

Прямий ефір