Україна своїх підтримує: дайджест для мешканців прифронтових територій (випуск #78 від 16.07.2024)

Це випуск #78 щотижневого дайджесту для жителів прифронтових територій України від телеканалу FREEДOM. З нього ви дізнаєтесь:

  • ситуація на фронті;
  • найголовніше зі звернень президента України;
  • обстеження зруйнованого та пошкодженого житла — уряд вніс зміни;
  • скраплений газ для жителів прифронтових районів;
  • нарахування зарплат на прифронтових територіях — зміни;
  • триває обов’язкова евакуація дітей з Харківщини та Донеччини;
  • статус учасника бойових дій можливо буде оформити на порталі “Дія”;
  • куди звертатися, якщо людина потрапила в полон.

Представляємо зведення основних подій минулого тижня станом на 874 день війни (16.07.2024).

Визволення України

На всіх напрямках фронту в Україні тривають бої, ситуація загострена. Російські війська атакують українські позиції вздовж майже всієї лінії зіткнення. Сили оборони ведуть жорсткі оборонні бої.

СХІД

У Донецькій області на Краматорському напрямку ситуація лишається напруженою. Ворог проводить штурми поблизу Часового Яру, Григорівки, Іванівського та Андріївки.

Cитуація навколо міста Часів Яр лишається важкою. Після повного руйнування мікрорайону “Канал” та відходу Сил оборони з нього, лінія бойового зіткнення стала по каналу Сіверський Донець — Донбас, який є штучною бетонною перепоною для ворога і допомагає вести оборону з більш вигідних позицій, розповіли воїни 24 ОМБр. Разом з іншими підрозділами вони продовжують стримувати наступ переважаючих сил противника, зокрема десантних та мотострілецьких підрозділів, спецпризначенців, а також кримінальників із загону “Шторм-V”.

Росіяни масовано застосовують дрони-камікадзе, інколи на одну ціль можуть полювати від шести до 10 FPV-дронів окупантів.

За словами речника ОСУВ “Хортиця” Назара Волошина, окупанти намагаються штурмувати Часів Яр, зокрема із застосуванням штурмової авіації. Проте загарбники несуть великі втрати. І є всі шанси, що ворога вдасться відсунути, запевнив речник.

В районі Часового Яру. Графіка: deepstatemap.live

На Покровському напрямку Донецької області ситуація лишається складною. Для противника він —один із основних. Тут відбувається найбільша кількість атак: від 39 до 90 щодня. Росіяни перекидають на цю ділянку нові підрозділи, спецпідрозділи: і ВДВ, і спецвійська, і сили морської піхоти з Далекого Сходу. Загарбники використовують для атак КАБи та ракети. 

Майже всі свої зусилля ворог зосередив наразі у районі населених пунктів Новоолександрівка і Прогрес. Також бої точаться поблизу Воздвиженки, Яснобродівки, Лозуватського та Новоселівки Першої.

Окупанти намагаються заблокувати логістичні зв’язки ЗСУ шляхом виходу безпосередньо на контроль над трасою Покровськ — Костянтинівка, говорить військово-політичний аналітик Дмитро Снєгирьов.

Покровський напрямок. Графіка: deepstatemap.live

Російські окупанти проводять атаки на Торецькому напрямку, не полишають спроб взяти під безпосередній контроль місто Торецьк Донецької області. Та Сили оборони дають адекватну відповідь ворогові.

Українські захисники ведуть бої на околицях, у самому місті російських окупантів немає. Російські війська активно застосовують по Торецьку авіацію, зокрема атакують КАБами та некерованими авіаракетами. Штурми тривають також поблизу Північного, Нью-Йорка.

Торецький напрямок. Графіка: deepstatemap.live
Лінія фронту на Донеччині. Графіка: deepstatemap.live

На Харківському напрямку російські окупанти намагаються атакувати за підтримки авіації оборонні рубежі українських підрозділів поблизу Стариці, Липців, Глибокого та Вовчанська.

Однак тактична ініціатива на боці Збройних сил України. Вони атакують в районі Глибокого, причому є просування та відповідні успіхи ЗСУ. Звільнено Сотницький Козачок — населений пункт області, який був раніше окупований росіянами. Наразі окупаційна армія змушена перейти в оборону на Харківщині. Таким чином спроби армії РФ створити так звану буферну зону в Сумській і Харківській областях провалилися. Ресурс окупантів максимально вичерпується. Деякі штурмові групи зі складу 155-ї окремої бригади морської піхоти Росії відмовляються виконувати бойові накази і йти на штурм, повідомив речник Української добровольчої армії “Південь” Сергій Братчук.

Водночас терористи активно продовжують бити КАБами з російської території по селах і містах регіону. Зокрема, з боку Бєлгорода завдають удари у район Липців, зафіксовано удари авіабомбами біля Вовчанських Хуторів. Вовчанськ 14 липня зазнав двох авіаударів шістьма КАБами з напрямку Шебекіного (РФ).

Харківський напрямок. Графіка deepstatemap.live

На Куп’янському напрямку Сили оборони відбивають штурмові дії противника біля Синьківки, Вільшаної, Петропавлівки, Степової Новоселівки, Піщаного, Берестового та Стельмахівки. Ворог прагне прорвати оборону ЗСУ та вийти на лівий берег річки Оскіл, безпосередньо до Оскільського водосховища.

За даними аналітиків Американського інституту вивчення війни (ISW) українські сили нещодавно просунулися вперед у лісовому масиві на захід від Лиману Першого (Харківська область) і на схід від Берестового.

Куп’янський напрямок. Графіка deepstatemap.live

На Лиманському напрямку росіяни наростили кількість атак та намагаються прорватися за двома напрямками — як безпосередньо до Лимана, так і до Сіверська.

Штурми відбуваються в районі Тернів, Греківки і Макіївки. Некерованими авіаракетами російські окупанти б’ють по Серебрянському лісу.

Лиманський напрямок. Графіка deepstatemap.live

ПІВДЕНЬ

На Оріхівському напрямку в Запорізькій області ситуація за минулий тиждень суттєво не змінилася. Російські війська проводили наземні атаки поблизу Малої Токмачки, Новоданилівки, Роботиного, Вербового.

Окупанти тиснуть артилерійськими обстрілами, завдають авіаційні удари, застосовують велику кількість ударних дронів різних типів, не припиняють аеророзвідку.

Крім того, ворог дещо активізувався у районі Гуляйполя. Цей напрямок до останнього часу вважався однією з найстабільніших ділянок фронту.

У районі Роботиного. Графіка deepstatemap.live
Лінія фронту у Запорізькій області. Графіка deepstatemap.live

На Придніпровському напрямку українські захисники утримують плацдарми на лівобережжі Дніпра в Херсонській області та ведуть активну оборону. Російські окупанти намагаються продовжувати штурмові дії неподалік від села Кринки.

Навколо Кринок. Графіка deepstatemap.live
Лінія фронту на Херсонщині. Графіка deepstatemap.live

Репортажі телеканалу FREEДОМ з прифронтових регіонів затиждень:

Бойові втрати противника

Загальні бойові втрати противника з 24.02.2022 до 15.07.2024 орієнтовно становлять:

  • особовий склад — близько 560 290 осіб ліквідовано (+ 8 100 за тиждень);
  • танки — 8 214 (+43);
  • бойові броньовані машини — 15 826 (+141);
  • артилерійські системи — 15 324 (+358);
  • реактивні системи залпового вогню (РСЗВ) — 1 119 (+4);
  • засоби ППО — 892 (+12);
  • літаки — 361 (+0);
  • гелікоптери — 326 (+0);
  • БпЛА — 12 148 (+255);
  • крилаті ракети — 2 398 (+45);
  • кораблі, катери — 28 (+0);
  • підводні човни — 1 (+0);
  • автомобільна техніка та автоцистерни — 20 623 (+473);
  • спеціальна техніка — 2 569 (+66).0

Звернення президента України

Найголовніше зі звернень президента України Володимира Зеленського протягом тижня:

  • 8 липня — російські терористи знову масовано атакували ракетами Україну. Різні міста: Київ, Дніпро, Кривий Ріг, Словʼянськ, Краматорськ. Понад 40 ракет різних типів. Понад 190 поранених. Відомо про 38 загиблих. Дитяча лікарня “Охматдит” у Києві пошкоджена ударом. Україна ініціюювала скликання надзвичайного засідання Ради Безпеки ООН у звʼязку з російським ударом по цивільній інфраструктурі.
  • 9 липня — працюємо у Вашингтоні, розпочався саміт НАТО. Триває рятувальна операція після вчорашньої російської ракетної атаки. Є перше рішення — 100 млн грн на підтримку “Охматдиту”. Буде ще 300 млн грн. Будуть і інші рішення і для Києва, і для міст Дніпровщини, і Донеччини — усіх обов’язково підтримаємо.
  • 11 липня — провів зустріч із президентом США Джо Байденом. Цінуємо рішення щодо посилення нашої протиповітряної оборони — п’ять нових Patriot і десятки інших систем. Сильне рішення, яке допоможе нам боротися з російським терором. Провів перемовини із президентом Туреччини Реджепом Тайїпом Ердоганом. Готуємося провести в Туреччині конференцію, присвячену продовольчій безпеці та свободі судноплавства у межах імплементації рішень Саміту миру.
  • 11 липня — разом із прем’єр-міністром Канади Джастіном Трюдо у Вашингтоні обговорили оборонні потреби України та скоординували співпрацю в межах коаліції винищувачів. Вдячний за анонсований новий, додатковий пакет військової підтримки для України на 500 млн канадських доларів. На полях саміту НАТО зустрівся з президентами Чехії Петром Павелом та Словаччини Петером Пеллегріні.
  • 11 липня — з президентом Румунії Клаусом Йоханнісом у Вашингтоні підписали безпекову угоду між нашими державами. Зафіксували конкретні пункти співпраці для зміцнення безпеки в Чорноморському регіоні. Україна одержить від Румунії систему Patriot і підтримку оборонної промисловості. Вперше провів зустріч у п’ятисторонньому форматі з лідерами індо-тихоокеанських держав — партнерів НАТО.
    12 липня — у Вашингтоні провів зустріч із головою Ради міністрів Італії Джорджею Мелоні та лідером Франції Еммануелем Макроном. Обговорили ключові потреби України, зокрема протиповітряну оборону.
  • 13 липня — на шляху до України провів зустріч із премʼєр-міністром Ірландії Саймоном Гаррісом. Обговорили підтримку України, продовження співпраці в розмінуванні та кібербезпеці. Поспілкувалися про наступні кроки для реалізації рішень за результатами Саміту миру.
  • 8 липня — у Варшаві з прем’єр-міністром Дональдом Туском підписали Угоду про співробітництво у сфері безпеки між Україною та Польщею. У документі передбачено положення про збиття в повітряному просторі України російських ракет і дронів, випущених у напрямку Польщі. Співпрацюватимемо щодо бойової авіації — вже переданих Польщею літаків — і розглянемо можливості додаткової передачі. Провів також зустріч із президентом Польщі Анджеєм Дудою. Поінформував про російські удари. Обговорили, що необхідно, аби дати більше захисту нашим людям.

Обстеження зруйнованого житла у зоні бойових дій

До цього часу не було можливим проводити комісійне обстеження та фіксацію знищених війною об’єктів на території активних бойових дій. Тому дані про знищені об’єкти на цих територіях не потрапляли до Державного реєстру пошкодженого та знищеного майна. Відповідно, громадяни не мали змоги отримати компенсації за програмою “єВідновлення”. Для вирішення цієї проблеми Кабмін вніс зміни до Постанови № 473 від 19 квітня 2022 року, інформує Мінреінтеграції.

Зміни передбачають, що за рішенням уповноваженого органу та з урахуванням безпекової ситуації відповідна комісія може проводити обстеження знищених об’єктів на території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси.

Складений за результатами обстеження комісією акт може бути використаний власниками таких об’єктів для отримання компенсації за знищене житло за програмою “єВідновлення”.

Нагадаємо, переселенці, житло яких було зруйноване на тимчасово окупованій території або в зоні бойових дій, зможуть подати заяву до міжнародного Реєстру збитків через застосунок “Дія”. Дані з Реєстру стануть основою для репарацій, які Росія має заплатити власникам знищеного майна. Деталі — у випуску #76 дайджесту.

Допомога скрапленим газом

В Україні впроваджують експериментальний проєкт, який дозволить поставляти скраплений газ у балонах як гуманітарну допомогу для проходження зимового періоду окремим категоріям населення прифронтових районів Харківської, Сумської та Донецької областей, інформує Мінреінтеграції.

Цей проєкт курує віцепрем’єр-міністерка Ірина Верещук. Розробку відповідної постанови здійснює Міненергетики спільно з Мінреінтеграції та іншими зацікавленими міністерствами та відомствами.

У Мінреінтеграції наголосили, що вказаний експериментальний проєкт стосується тільки вразливих категорій населення і тільки прифронтових територій Харківщини, Сумщини та Донеччини.

Проєкт стосується лише скрапленого газу у балонах, який буде надаватися безкоштовно як гуманітарна допомога, тільки для проходження зимового періоду. Ініціатива не стосується системи централізованого газопостачання і не скасовує жодних виплат за централізоване газопостачання.

Наразі експериментальний проєкт проходить погодження із центральними органами виконавчої влади, після чого Міненергетики направить його на розгляд до уряду.

Нагадаємо, уряд ухвалив рішення, яке суттєво підвищить допомогу на придбання вугілля та дров для тих, хто потребує такої підтримки. Нормативи для опалення житлового приміщення на опалювальний сезон 2023-2024 збільшаться в середньому в чотири рази. Деталі — у випуску #47 дайджесту.

 Зарплати у прифронтовій зоні

Кабмін вніс розроблені Мінреінтеграції зміни до постанов від 25 квітня 2023 року № 391 і від 25 серпня 2023 року № 928. Ці документи стосуються механізму підвищення зарплат працівникам, які працюють в умовах інтенсивних обстрілів на території активних бойових дій, інформує Мінреінтеграції.

Йдеться і про державних службовців, і про працівників державних установ.

Раніше перелік працівників погоджувався з відповідною обласною військовою адміністрацією. Тепер, щоб цей процес відбувався більш оперативно, такий перелік погоджуватимуть районні військові адміністрації.

Нагадаємо, понад 18 тис. підприємців отримали гранти на старт або розвиток бізнесу за урядовим проєктом “єРобота”. За два роки дії проєкту держава інвестувала через гранти в підприємництво 8,5 млрд грн. Докладніше — у випуску #77 дайджесту.

Евакуація дітей з Харківщини та Донеччини

Через безпекову ситуацію схвалено обов’язкову евакуацію 186 дітей з їхніми родинами із 38 населених пунктів Ізюмського, Куп’янського, Харківського та Чугуївського районів Харківської області, інформує Мінреінтеграції.

Евакуацію планують провести протягом 60 діб. Для цього на Харківщині розгорнули збірні та приймальні пункти евакуації. Охочі виїхати із прифронтових територій можуть цілодобово телефонувати за номером “гарячої лінії” Харківської ОВА: 0 800 339 291.

На Донеччині відбудеться обов’язкова евакуація з населених пунктів Лиманської та Іллінівської територіальних громад Краматорського району. Загалом звідти планується евакуювати 38 дітей з їхніми батьками або іншими законними представниками.

Для попереднього запису необхідно зателефонувати на “гарячу лінію” Донецької ОВА з питань проведення евакуації за номером: 0 800 408 911.

У більш безпечних регіонах евакуйованих з Харківщини та Донеччини дітей разом із супроводжуючими забезпечать безоплатним прихистком, гуманітарною допомогою, психологічною підтримкою.

Евакуація здійснюється безкоштовно. Про бажання виїхати також можна повідомити на цілодобову “гарячу лінію” Мінреінтеграції за номером: 1548. Для повідомлень через месенджери WhatsApp/Telegram/Viber діє номер: +38(096) 078-84-33.

Нагадаємо, правозахисна організація “Юридичний порадник для ВПО” надала список контактів на безоплатне поселення, що стануть в нагоді людям, яким довелося через бойові дії покинути небезпечні регіони. Про це — у випуску #73 дайджесту. Люди, які повторно евакуюються із небезпечних регіонів Харківщини, мають право на виплати ВПО (див. у випуску #71 дайджесту). Як підготуватися до евакуації — див. випуск #64 дайджесту.

Статус УБД — на порталі “Дія”

Статус учасника бойових дій (УБД) для захисників та захисниць невдовзі можна буде оформити на порталі “Дія”. Відповідну постанову ухвалив Кабмін, інформує Урядовий портал.

На сьогодні, щоб подати документи на статус УБД, треба звертатися до спеціальної комісії або до військової частини. В обох випадках треба збирати паперові документи та довго чекати розгляду.

Цифровізація процесу через портал “Дія” не лише спросить життя захисникам та захисницям, а й зменшить навантаження на військові частини.

Офлайн подати заяву можна буде у будь-якому ЦНАПі, незалежно від зареєстрованого місця проживання.

Нагадаємо, що вже понад місяць у застосунку “Дія” доступні посвідчення ветерана для військових та їхніх родин. Докладніше — у випуску #73 дайджесту. Крім того, аби захистити сімʼї полонених і зниклих безвісти від дезінформації, push-сповіщення від Координаційного штабу надходитимуть через “Дію”. Про це — див. у випуску #74 дайджесту.

Якщо людина потрапила в полон

Інформацію щодо потрапляння людини в полон до ворога необхідно повідомляти виключно до уповноважених державних органів, нагадує Національне інформаційне бюро (НІБ) при Мінреінтеграції.

Потрібно зібрати якомога більше інформації про обставини потрапляння людини в полон. Зокрема від її побратимів, свідків, рідних чи із соціальних мереж.

Всі отримані дані необхідно повідомити до:

  • НІБ на цілодобову “гарячу лінію” за номером 16-48 (для дзвінків з-за кордону +38 (044) 287-81-65) або через чат-боти у Telegram чи Viber. А також написавши на електронну пошту: [email protected] чи у месенджер на Facebook-сторінці або заповнивши онлайн-форму на сайті бюро.
  • Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими. Консультації за номером: 0 800 300 529, для дзвінків з-за кордону: +38 (044) 390-43-90.
  • Об’єднаного центру з координації пошуку та звільнення військовополонених, незаконно позбавлених волі осіб внаслідок агресії проти України, який функціонує при СБУ. Телефони “гарячої лінії”: (044) 321-11-21 та +38(098) 321-11-21.

Крім того, можна звернутися за номером центру: +38(067) 650-83-32 (WhatsApp, Telegram, Viber).

Також необхідно подати відповідну заяву до відділення Національної поліції. Правоохоронні органи нагадують: не слід надавати інформацію про полонених, незаконно позбавлених волі осіб і власні персональні дані не уповноваженим організаціям та особам, а також анонімним джерелам.

Деталі — в інфографіці.

Попередні випуски дайджесту

В попередніх випусках дайджесту “Україна своїх підтримує” зокрема йшлося про:

Тримаємося разом! Віримо у ЗСУ та перемогу України!

Прямий ефір