Україна своїх підтримує: дайджест для мешканців прифронтових територій (випуск #65 від 09.04.2024)

Це випуск #65 щотижневого дайджесту для жителів прифронтових територій України від телеканалу FREEДOM. З нього ви дізнаєтесь:

  • ситуація на фронті;
  • найголовніше зі звернень президента України;
  • зменшення мобілізаційного віку з 27 до 25 років та електронний кабінет військовозобов’язаного;
  • коли ВПО з інвалідністю отримають державні виплати — роз’яснення Мінреінтеграції;
  • в Україні запрацював Реєстр збитків, завданих агресією РФ, — як подати заяву;
  • гуманітарні штаби для жителів Донеччини працюють в Україні;
  • “ПриватБанк” облаштовує укриття біля відділень у Донецькій області;
  • триває обов’язкова евакуація з небезпечних районів Сумщини;
  • перший в Україні мобільний застосунок соціальних послуг запустили для жителів Харківщини.

Представляємо зведення основних подій минулого тижня станом на 776-й день війни (09.04.2024).

Визволення України

На всіх напрямках фронту в Україні тривають бої. Українські захисники продовжують завдавати окупаційним військам втрат в живій силі та техніці, виснажують ворога вздовж всієї лінії зіткнення.

СХІД

У Донецькій області на Бахмутському напрямку ситуація залишається складною, однією з пріоритетних цілей російських окупантів зараз є Часів Яр, який називають ключем до стратегічних міст української оборони — Слов’янська та Краматорська.

Окупанти задіють увесь свій ударно-штурмовий потенціал, щоб просуватися як до Часового Яру, так і на флангах.

Сили оборони відбивають ворожі атаки в районі населених пунктів Часів Яр, Богданівка, Кліщіївка. Підтверджених змін на лінії фронту в цьому районі не зафіксовано.

Бахмутський напрямок. Графіка: deepstatemap.live

На Авдіївському напрямку ворог намагається вибити українські підрозділи із займаних рубежів в районі населених пунктів Новокалинове, Бердичі та Нетайлове Донецької області.

Російські сили просунулися на південний захід від Уманського, йдеться у звіті американського Інституту вивчення війни (ISW).

Окупанти проводять велику кількість піхотних атак і використовують бойові машини для перекидання піхоти на передову. Однак Сили оборони України перехопили ініціативу завдяки переважним можливостям українських безпілотників. Серія контратак підрозділів ЗСУ призвела до того, що в районі Невельського противник був відкинутий на 200 метрів углиб і на 500 метрів уздовж фронту.

Авдіївський напрямок. Графіка: deepstatemap.live
Лінія фронту на Донеччині. Графіка: deepstatemap.live

На Куп’янському напрямку російські окупанти впродовж останнього тижня не проводять активних заходів та значно знизили темпи наступальних операцій. Позиційні бої тривають на північний схід від Куп’янська біля Синьківки. Всі спроби росіян наступати на Куп’янському напрямку не мали успіху.

Куп’янський напрямок. Графіка deepstatemap.live

На Лиманському напрямку противник веде локальні наступальні дії в районі Білогорівки Луганської області. Прорвати оборону українських військ за підтримки авіації росіяни намагалися поблизу села Терни Донецької області.

Українські війська мають певний тактичний успіх на Куп’янському та Лиманському напрямках, заявив головком ЗСУ Сирський.  

Лиманський напрямок. Графіка deepstatemap.live

ПІВДЕНЬ

На Оріхівському напрямку російські окупанти намагаються атакувати позиції українських військ в районі Роботиного та Вербового Запорізької області. Проводять локальні наступальні операції, мета яких — повернення раніше втрачених територій.

Не маючи успіхів на полі бою на цій ділянці фронту, ворог посилив дистанційну активність у прифронтових населених пунктах Запорізької області — активізував і точкові ракетні удари та повернувся до масованих атак, зокрема й у комбінований спосіб. Місто Оріхів росіяни щодня обстрілюють з артилерії та закидають авіаційними бомбами.

В районі Роботиного. Графіка deepstatemap.live
Лінія фронту в Запорізькій області. Графіка deepstatemap.live

На Херсонському напрямку російські загарбники атакували у районі села Кринки на лівому березі Дніпра. Противник не полишає спроб вибити ЗСУ із зайнятих позицій, втім, марно. Українські військові знищують особовий склад і техніку російського угруповання.

Окупанти проводять штурми дещо в інший спосіб — використовують дрібні групи піхоти, але їхня кількість збільшилася. При цьому намагаються задіяти найбільш підготовлених солдатів.

Утримання плацдармів на лівобережжі дається українським захисникам важкою ціною. Але не тільки війська РФ вдосконалюють тактику і стратегію своїх дій. Сили оборони зараз використовують унікальну тактику дистанційного мінування місцевості з використанням безпілотних літальних апаратів.

Навколо Кринок. Графіка deepstatemap.live
Лінія фронту на Херсонщині. Графіка deepstatemap.live

Репортажі телеканалу FREEДОМ з прифронтових регіонів за тиждень:

Бойові втрати противника

Загальні бойові втрати противника з 24.02.2022 до 08.04.2024 орієнтовно становлять:

  • особовий склад — близько 448 400 осіб ліквідовано (+ 5 520 за тиждень); 
  • танки — 7 087 (+101);
  • бойові броньовані машини — 13 575 (+254);
  • артилерійські системи — 11 356 (+274);
  • реактивні системи залпового вогню (РСЗВ) — 1 039 (+16);
  • засоби ППО — 751 (+7);
  • літаки — 347 (+0);
  • гелікоптери — 325 (+0);
  • БпЛА — 8 996 (+239);
  • крилаті ракети — 2 065 (+8);
  • кораблі, катери — 26 (+0);
  • підводні човни — 1 (+0); 
  • автомобільна техніка та автоцистерни — 15 110 (+358);
  • спеціальна техніка — 1 867 (+41).

Звернення президента України

Найголовніше зі звернень президента України Володимира Зеленського протягом тижня:

  • 2 квітня — у Дніпрі тривають рятувальні роботи після російського ракетного удару. Пошкоджені будівлі коледжу, дитячого садочка. Всі служби одразу виїжджають на місця ударів, щоб якнайшвидше надати людям допомогу.
  • 4 квітня — особлива увага Харкову, наслідкам російських ударів по місту. Через удар “Шахедів” по звичайній житловій забудові чотири людини загинули, із них троє — рятувальники ДСНС України. Вони прибули на виклик після першого удару, і відбулося друге влучання. Мої співчуття всім рідним і близьким.
  • 6, 7 квітня — чергові російські удари по Харкову. Жорстокі, підлі обстріли. Майже з усього, що вони мають: зенітні ракети, “Шахеди”, авіабомби. Ситуація в місті — дуже жорстка, постійний російський терор, тепер ще й фактично щоденно — авіабомбами. Шукаємо можливості дати Харкову більше захисту неба. Це завдання як для військових, так і для всіх дипломатів України.
  • 6 квітня — черговий ракетний удар по Одещині. Запоріжжяпідлий удар напередодні. Постраждали там, зокрема, і журналісти, які були на місці, фіксували наслідки першого удару, коли він відбувся. І потім відбувся повторний удар.
  • 4 квітня — провів Ставку верховного головнокомандувача ЗСУ. Передусім щодо виробництва та постачання дронів і РЕБ на цей рік. Був детальний звіт щодо контрактів, тільки чіткі письмові домовленості з виробниками, чітке фінансування, терміни постачання. Також був детальний звіт головкома щодо всіх тих точок на фронті, де російська армія розраховувала мати успіх зараз. Вдалося стабілізувати наші позиції. Головком доповів щодо наших дій, які не дають окупанту просуватись.
  • 5 квітня — з візитом на Чернігівщині. Обговорили з керівництвом області питання оборони, знищення російських ДРГ, протидію обстрілам. В усіх прикордонних районах проблематика однакова: постійні російські знущання — обстріли, терор. На 15 тис. мешканців прикордонних громад, які зазнають постійних ударів із Росії, терористи випустили 15 тис. снарядів за минулий рік. Провів координаційну нараду щодо відновлення Чернігова та області. 1 млрд 200 млн грн уряд спрямує за економічними напрямами на Чернігівщині додатково. Зустрівся з двопартійною та двопалатною делегацією Конгресу США.
  • 3 квітня — є нова безпекова угода для нашої держави. Вже восьма — тепер із Фінляндією. Підписали її в Києві під час візиту нового президента Фінляндії. Він прибув разом зі спікером парламенту, і це вперше такий формат спільного візиту, тим паче — перший візит нового президента саме в Україну. Детально говорили про потребу в посиленні ППО, про оборонне виробництво, спільні проєкти щодо зброї, снарядів.
  • 2 квітня — в Гаазі, у Нідерландах, відбулась конференція щодо справедливості для України, тобто щодо притягнення до відповідальності всіх російських убивць і терористів. На сьогодні тільки слідчими Національної поліції зареєстровано вже понад 114 тис. злочинів, пов’язаних з агресією Росії. 
  • 1 квітня — в Маріїнському палаці вручив ордени “Золота Зірка” нашим воїнам та рідним полеглих Героїв. Найкращі воїни, які відзначились у боях на Донеччині, Луганщині, Харківщині, на півдні нашої держави.

Новий вік призовників та е-кабінет військовозобов’язаного

В Україні знизили призовний вік з 27 до 25 років. Відповідний Закон (від 30.05.2023 № 3127-IX “Про внесення змін до Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу”), підписав президент України Володимир Зеленський 2 квітня.

Зокрема, громадяни, які досягли 25-річного віку, підлягатимуть зняттю з військового обліку призовників та взяттю на військовий облік військовозобов’язаних. З набранням чинності закону територіальні центри комплектування (ТЦК) здійснюватимуть виклик громадян, які перебували на військовому обліку призовників та досягли 25-річчя для уточнення облікових даних, проходження медичного огляду та оформлення відповідних військово-облікових документів.

Також президент підписав Закон щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист (законопроєкт № 10313), яким передбачено, що громадяни, визнані раніше обмежено придатними, мають пройти повторний медичний огляд протягом 9 місяців з дня набрання чинності цим законом з метою визначення придатності до військової служби. Цей документ набере чинності через місяць після опублікування.

Ще один закон, який підписав глава держави, — про е-кабінет військовозобов’язаного (законопроєкт № 10062). Закон було ухвалено 16 січня 2024 року. Зокрема, він дасть можливість створити Реєстр військовозобов’язаних, який взаємодіятиме з іншими реєстрами (зокрема публічними), базами (банками) даних.

До реєстру вноситимуть персональні та службові дані призовників, військовозобов’язаних та резервістів. Зокрема:

  • відомості про зміну прізвища та ім’я;
  • номери засобів зв’язку та адреси електронної пошти;
  • відомості про зміну громадянства;
  • відомості про зайнятість (код ЄДРПОУ та місцезнаходження підприємства, установи, організації, місце роботи, посада, стаж роботи);
  • відомості про переміщення особи на тимчасово окуповану територію України (дата та напрямок);
  • дані про форму навчання здобувачів позашкільної, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої та післядипломної освіти;
  • відомості про досвід роботи за спеціальністю;
  • про результати медичних оглядів, що проводяться з метою визначення придатності до виконання військового обов’язку;
  • про володіння іноземними мовами;
  • про дозвіл на зберігання та носіння зброї;
  • про проходження програм підвищення кваліфікації, перепідготовки;
  • про документи, оформлені для виїзду за кордон на постійне проживання або залишення на постійне проживання за кордоном, або повернення в Україну;
  • реквізити посвідчення водія (серія, номер, дата видачі, орган, що видав, строк дії, категорія) та ін.

Нагадаємо, Володимир Зеленський підписав закон про звільнення в запас строковиків після завершення терміну служби під час воєнного стану. Докладніше — у вип. #60 дайджесту.

Виплати для осіб з інвалідністю з-поміж ВПО

Люди з інвалідністю з-поміж переселенців отримають свої виплати з березня, навіть якщо заява буде оброблена у травні, інформує Мінреінтеграції.

Йдеться про щомісячну державну допомогу на проживання у розмірі:

  • 3 тис. грн. особам з інвалідністю й дітям;
  • 2 тис. грн. для інших категорій переселенців.

З 1 березня деяким категоріям ВПО, які отримували допомогу протягом року або двох, її було продовжено ще на 6 місяців. Близько 535 тис. внутрішніх переселенців отримали автоматичне продовження виплат ВПО. Передусім це особи з інвалідністю І та ІІ груп, а також пенсіонери, розмір пенсій яких не перевищує 9 444 грн.

Однак під час автоматичного продовження виплат особам з інвалідністю з-поміж ВПО виникли технічні проблеми, які буде вирішено найближчим часом.

“Люди, які мають І та ІІ групи інвалідності, отримають свої виплати ВПО з березня, навіть якщо у них талон до ЦНАПу в травні”, — наголосила віцепрем’єрка Ірина Верещук.

Інші переселенці, які не входять до цих категорій, мали подати відповідні заяви до органів соцзахисту населення або ЦНАПів.

За даними Мінреінтеграції, 196 тис. сімей ВПО вже звернулися до управлінь соціального захисту із заявою про продовження виплати допомоги. З них протягом березня було опрацьовано і призначено виплати для 98 тис. родин (особових рахунків), тобто 181 тис. осіб.

Решта звернень щодо продовження виплат від ВПО ще опрацьовуються в управліннях соціального захисту. У разі перепризначення допомоги по цих заявах отримувачам у квітні нарахують виплати відразу за 2 місяці.

Подати заяву на перепризначення виплат можна до 30 квітня. У такому випадку виплати ВПО будуть нараховані, починаючи з березня.

Нагадаємо, з 1 березня 2024 року виплати внутрішньо переміщеним особам продовжено для більшості нинішніх отримувачів, які належать до найбільш вразливих категорій. Докладніше — у вип.#58 дайджесту.

Прийом заявок до Реєстру збитків

З 2 квітня на сайті Реєстру збитків, завданих агресією Російської Федерації проти України (RD4U), оголошено відкриття прийому заяв про відшкодування збитків, спричинених російською агресією, інформує Мінреінтеграції.

Це єдиний міжнародний інструмент для фіксації шкоди, завданої внаслідок повномасштабного вторгнення РФ в Україну.

Реєстр прийматиме заяви від людей, бізнесу та держави Україна стосовно понад 40 категорій шкоди.

Зокрема, з 2 квітня поточного року розпочався прийом заяв в одній категорії — пошкодження або знищення житлової нерухомості.

Нині можливість подання заяв до Реєстру мають ті, хто звертався із заявою про пошкоджене чи знищене майно за програмою “єВідновлення”, зафіксував шкоду в Реєстрі знищеного та пошкодженого майна й отримав Акт огляду від місцевої влади. Але вже за кілька тижнів подати заяву зможе кожен власник зруйнованого житла, зокрема й на тимчасово окупованих територіях.

Інші категорії будуть запущені протягом року. Категорії заяв від осіб, які найбільше постраждали від війни, а також заяв, пов’язаних із пошкодженням або руйнуванням об’єктів критичної інфраструктури України, відкриються через кілька місяців.

Подати заяву до Реєстру можна через мобільний застосунок “Дія”. Щоб скористатися сервісом, треба оновити застосунок. Станом на 5 квітня українці подали вже 740 заявок. Докладніше з порядком подачі заяв можна ознайомитися за посиланням офіційний сайт Реєстру.

Як наголосив український омбудсмен, Реєстр збитків не є судом або комісією з призначення компенсацій, і заяви, що надійшли туди, розглядатиме спеціальна комісія.

Нагадаємо, українці, які через війну втратили житло, зможуть використати сертифікат програми “єВідновлення” для купівлі домівки за програмою “єОселя” — див. у вип. #59 дайджесту.

Докладніше про програму “єВідновлення” див. у випуску #25 , відповіді на найчастіші запитання — у випуску #26, розширено перелік установ для подання заяв — випуск #28, як подати звіт про виконаний ремонт — випуск #58.

Гуманітарні штаби для ВПО із Донеччини

Для підтримки внутрішньо переміщених осіб із Донецької області по всій Україні працюють понад 70 гуманітарних штабів/центрів/хабів, повідомляє Донецька обласна військова адміністрація (ОВА).

У цих закладах евакуйовані мешканці Донеччини можуть отримати такі послуги:

  • консультації із соціальних та юридичних питань;
  • психологічну та гуманітарну допомогу;
  • допомогу із соціальної та психологічної адаптації для дітей та молоді;
  • медичні послуги та консультації;
  • допомогу в працевлаштуванні;
  • покращення цифрової грамотності;
  • сприяння співпраці з підприємцями та допомоги релокованому бізнесу.

Крім того, там організовують культурні, освітні, навчальні та мотиваційні заходи, а також заходи щодо інтеграції ВПО у громади, які їх прийняли, тощо.

Геолокацію центрів можна переглянути на мапі. Більш детальна інформація — за посиланням на офіційний сайт Донецької ОВА.

Нагадаємо, з 23 березня евакуаційний поїзд із Покровська змінив місце прибуття. З розкладом руху до Рівненської області до кінця квітня та номерами “гарячих ліній” для попереднього запису можна ознайомитися у вип. #62 дайджесту.

Нові укриття біля відділень “ПриватБанку”

Укриття біля відділень АТ “ПриватБанк” змонтували ще у чотирьох містах Донецької області. А саме у Слов’янську, Дружківці, Мирнограді та Покровську, інформує Мінреінтеграції.

Такі споруди допоможуть убезпечити громадян від уламкових поранень у разі обстрілів. Всередині в них передбачені місця для сидіння.

Наразі із 24 відділень банку 12 мають укриття в зоні пішої доступності. Три відділення розташовані в безпечній зоні й наразі не потребують облаштування укриттів. Також визначено 9 відділень, які потребують такого облаштування.

Біля шести таких відділень укриття облаштують за рахунок надання АТ КБ “ПриватБанк” фінансової допомоги. Біля інших трьох укриття встановлять коштом міських військових адміністрацій Донецької області.

Нагадаємо, за допомогою застосунку “Дія” можна онлайн знайти найближче укриття — дізнатися всю необхідну інформацію та прокласти маршрут — див. у випуску #57 дайджесту.

Евакуація дітей із Сумщини

У двох територіальних громадах Сумської області ухвалили рішення про обов’язкову евакуацію дітей. Планується вивезти 297 дітей із 52 населених пунктів області. Вони разом із батьками або іншими законними представниками будуть евакуйовані до безпечних регіонів, інформує Мінреінтеграції.

Виїзд здійснюється безкоштовно. За детальнішою інформацією можна звернутися на “гарячу лінію” Сумського обласного контактного центру за номерами:

  • +38(0542) 66-33-77 (безкоштовно для жителів міста Суми та Сумського району);
  • 0 800 301 501 (безкоштовно для жителів Сумської області).

Наразі “гаряча лінія” працює щодня із 08:30 до 17:30.

Про бажання евакуюватися також можна повідомити на “гарячу лінію” Мінреінтеграції 1548 або написати у месенджери WhatsApp/Telegram/Viber на номер +38(096) 078-84-33.

Нагадаємо, через безпекову ситуацію у чотирьох населених пунктах Донеччини та двох громадах Харкіщини запроваджено примусову евакуацію дітей — див. у вип. #61 дайджесту. Про підготовку до евакуації — у вип. #64 дайджесту.

Мобільний застосунок соцпослуг для жителів Харківщини

У Харківській області запрацював перший в Україні мобільний застосунок соціальних послуг. За перший тиждень роботи додатка його завантажили понад 30 тис. користувачів, інформує Мінсоцполітики.

Це перший в Україні проєкт, який оцифрував всі соціальні послуги. Додаток містить:

  • мапу, на якій відображено надавачів соціальних послуг територіальних громад Харківщини;
  • інформацію про точне географічне розташування центрів надання соціальних послуг, центрів соціальних служб, територіальних центрів соцобслуговування (надання соціальних послуг);
  • інтернатних установ системи соціального захисту населення області тощо.

Також у застосунку можна знайти контактні дані, режим роботи кожної з установ, перелік соціальних послуг, які надаються у зазначених закладах.

В Харківській ОВА наголосили, що новий додаток покликаний пришвидшити процес отримання соціальних послуг. Він дає дієвий алгоритм і розуміння, що людина, яка потрапила у складні життєві обставини, не залишається сама і точно знає, де зможе отримати допомогу.

Наступною функцією, яку планують додати до меню додатка, стане онлайн-запис, який буде передаватися на центр життєстійкості. Вже там профільні спеціалісти відстежуватимуть, з якої громади звертається людина, щоб відправити до запитувача мобільну команду та надати соціальну послугу.

Розробили застосунок “Соціальні послуги Харківщини” Харківська обласна військова адміністрація спільно з ЮНІСЕФ (Дитячий фонд ООН).

Попередні випуски дайджесту

В попередніх випусках дайджесту “Україна своїх підтримує” зокрема йшлося про:

Тримаємося разом! Віримо у ЗСУ та перемогу України!

Прямий ефір