Україна своїх підтримує: дайджест для мешканців прифронтових територій (випуск #76 від 02.07.2024)

Це випуск #76 щотижневого дайджесту для жителів прифронтових територій України від телеканалу FREEДOM. З нього ви дізнаєтесь:

  • ситуація на фронті;
  • найголовніше зі звернень президента України;
  • допомога ВПО та шукачам притулку за кордоном — підсумки літньої сесії ПАРЄ для України;
  • затримка виплат ВПО — роз’яснення Мінсоцполітики;
  • заява на компенсацію про зруйноване житло у “Дії”;
  • медичні дані стануть доступними у застосунку “Дія”;
  • триває евакуація з прифронтових регіонів;
  • в Україні планують спростити реєстрацію права власності на майно, що розташоване на ТОТ;
  • як не потрапити у пастку шахраїв під час оформлення допомоги.

Представляємо зведення основних подій минулого тижня станом на 860 день війни (02.07.2024).

Визволення України

На всіх напрямках фронту в Україні тривають бої, ситуація загострена. Російські війська атакують українські позиції вздовж майже всієї лінії зіткнення. Сили оборони ведуть жорсткі оборонні бої.

СХІД

У Донецькій області на Краматорському напрямку ситуація лишається напруженою. Російські окупанти намагаються атакувати українських захисників поблизу Калинівки, Григорівки, Кліщіївки та Часового Яру на Донеччині.

Cитуація навколо міста лишається важкою. Росіяни кидають на штурми Часового Яру десантників, спецпризначенців та колишніх ув’язнених із загонів “Шторм-V”, атакують безупинно в лоб та намагаються обійти місто з флангів. Ворог нещадно знищує населений пункт всіма можливими засобами, застосовує велику кількість FPV-дронів, скидів по українських захисниках, розповіли військові.

Однак ЗСУ успішно тримають оборону, їм вдалося витіснити армію РФ із мікрорайону “Канал”. За словами речника Української добровольчої армії “Південь” Сергія Братчука, було проведено низку контратак у східній частині міста. З деяких позицій вдалося вибити противника в цьому мікрорайоні. Тактичне положення покращилося.

В районі Часового Яру. Графіка: deepstatemap.live

Найскладніша ситуація — на Покровському напрямку Донецької області. Ворог не полишає спроб вклинитися в бойові порядки Сил оборони України поблизу Новоолександрівки, Євгенівки, Воздвиженки, Сокола, Новоселівки Першої, Прогресу та Уманського. Російські війська здійснюють від 15 до понад 30 штурмів за добу.

Цей напрямок фронту нині для росіян головний. Їхнє завдання — просунутися далі, захопити комунікації, важливі дороги та зайняти вигідну оперативну позицію. А далі — рухатися на Костянтинівку, Краматорськ, Слов’янськ, тобто — розширяти зону окупації. Саме тому тут окупанти генерують усі основні сили та засоби, вважає екскерівник Служби зовнішньої розвідки України Микола Маломуж.

Покровський напрямок. Графіка: deepstatemap.live
Лінія фронту на Донеччині. Графіка: deepstatemap.live

На Харківському напрямку російські окупанти намагаються покращити своє становище в районі Вовчанська. Противник активно застосовує авіацію з території РФ, бомбардуючи райони Липців, Токарівки Другої, Веселого, Нескучного, Дергачів, Слобожанського та Харкова.

Водночас українські захисники потужно протистоять противнику. Війська РФ поступово витісняються Збройними силами України за межі міста. ЗСУ змогли повернути позиції в центрі та на північній околиці Вовчанська. Більша частина населеного пункту — під контролем Сил оборони.

Ті підрозділи російської армії, які закріпилися на території Вовчанського агрегатного заводу, опинилися в оточенні. Ворог поніс великі втрати на цьому напрямку. Окремі підрозділи російської 83-ї бригади ВДВ стали небоєздатними, зазначають аналітики Американського інституту вивчення війни (ISW).

На думку військово-політичного оглядача Олександра Коваленка зупинити просування армії РФ у Харківській області стало можливим завдяки дозволу завдавати ударів західною зброєю по території Російської Федерації.

Тактичні покращення на Харківщині дають можливість ЗСУ діяти й на інших напрямках.

Харківський напрямок. Графіка deepstatemap.live

На Куп’янському напрямку тривають бої біля Синьківки та Стельмахівки. Також боєзіткнення зафіксовано біля Степової Новоселівки. Сили оборони вживають заходів для стабілізації обстановки.

Куп’янський напрямок. Графіка deepstatemap.live

На Лиманському напрямку українські воїни стримують ворога в районі Невського та Торського. Силам оборони вдалося просунутися на схід від Тернів, йдеться у звіті (ISW). Російські окупанти на цій ділянці фронту використовують безпілотники для скидання хімічних боєприпасів, гранат, запалювальних речовин, саморобних пристроїв на українські позиції, розповів військовослужбовець 60-ї окремої механізованої бригади.

Лиманський напрямок. Графіка deepstatemap.live

ПІВДЕНЬ

На Оріхівському напрямку в Запорізькій області ситуація за минулий тиждень суттєво не змінилася. Російські війська проводили наземні атаки поблизу Малої Токмачки та Новоданилівки. Позиційні бої тривали поблизу Роботиного, йдеться у звіті ISW. Відбуваються контратаки в усіх напрямках, де ворог намагається відновити своє втрачене положення.

В районі Роботиного. Графіка deepstatemap.live
Лінія фронту у Запорізькій області. Графіка deepstatemap.live

На Придніпровському напрямку українські захисники утримують плацдарми на лівобережжі Дніпра в Херсонській області та активно ведуть оборону, здійснюючи тактичні контратаки. Російські окупанти тиснуть артилерійськими обстрілами, завдають авіаційні удари, застосовують велику кількість ударних дронів різних типів, не припиняють аеророзвідку.

Сили оборони України, своєю чергою, ефективно застосовують малі ударні безпілотники. Спроби ворога взяти позиції українських захисників в районі Кринок зазнають невдачі.

Навколо Кринок. Графіка deepstatemap.live
Лінія фронту на Херсонщині. Графіка deepstatemap.live

Репортажі телеканалу FREEДОМ з прифронтових регіонів за тиждень:

Бойові втрати противника

Загальні бойові втрати противника з 24.02.2022 до 01.07.2024 орієнтовно становлять:

  • особовий склад — близько 543 810 осіб ліквідовано (+8 150 за тиждень);
  • танки — 8 099 (+68);
  • бойові броньовані машини — 15 550 (+137);
  • артилерійські системи — 14 599 (+353);
  • реактивні системи залпового вогню (РСЗВ) — 1 111 (+3);
  • засоби ППО — 874 (+11);
  • літаки — 360 (+0);
  • гелікоптери — 326 (+0);
  • БпЛА — 11 620 (+238);
  • крилаті ракети — 2 333 (+10);
  • кораблі, катери — 28 (+0);
  • підводні човни — 1 (+0);
  • автомобільна техніка та автоцистерни — 19 713 (+409);
  • спеціальна техніка — 2 448 (+51).

Звернення президента України

Найголовніше зі звернень президента України Володимира Зеленського протягом тижня:

  • 29 червня — тривають роботи на місці влучання російської ракети по будинку у Дніпрі. Розбирають завали. Відомо про одну загиблу людину. 12 людей постраждали. Усім надається необхідна допомога. Ще невідома доля кількох людей.
  • 30 червня — в Харкові влучання російської керованої авіабомби. Був уражений поштовий термінал — звичайний цивільний об’єкт. Відомо про 10 поранених. Усім надається необхідна допомога. Одна людина, на жаль, загинула.
  • 26 червня — почав день на Донеччині, разом із нашими воїнами, із головкомом Сирським та новим командувачем Об’єднаних сил генералом Гнатовим. Представив офіційно Андрія Гнатова всім, хто відповідає за оборону на Донеччині. Провів нараду щодо безпеки та підтримки людей. Багато питань. І щодо забезпечення життя — це вода, соціальні питання, евакуація, і щодо допомоги обороні, щодо відновлення житла
  • 25 червня — день, заради якого ми всі працювали довго й дуже наполегливо — уся команда України. Сьогодні — офіційне відкриття переговорів про вступ України у Євросоюз. І наша делегація, представники Верховної Ради, уряду, Офісу провели першу міжурядову конференцію України та ЄС. Питання тепер у технічній роботі із Євросоюзом, в адаптації нашої системи до ЄС і в політичній волі Європи зробити європейський проєкт справді довершеним.
  • 25 червня — ще 90 українських воїнів повернули з полону. Захисники “Азовсталі” та Маріуполя, ЧАЕС, із різних напрямків фронту. Це армійці, нацгвардійці, прикордонники, ВМС. Більшість — рядові та сержанти. І так само повернемо всіх інших.
  • 29 червня — довго працювали заради звільнення з російської неволі Нарімана Джеляла, заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу, двох священників Української греко-католицької церкви та цивільних людей, які були захоплені росіянами на окупованій території ще в 2017-у та 2018-у роках. Нарешті наші люди вдома. Десять цивільних
  • 27 червня — у Брюсселі разом із президентом Європейської ради Шарлем Мішелем і президенткою Єврокомісії Урсулою фон дер Ляєн підписали Спільні безпекові зобов’язання між Україною та ЄС.
  • 27 червня — у Брюсселі разом із прем’єркою Естонії Каєю Каллас підписали Угоду про співробітництво у сфері безпеки та довгострокову підтримку. В документі закріплені питання співпраці щодо постачання озброєнь і військової техніки, тренувань, діяльності IT-коаліції, поглибленого співробітництва у сфері оборонно-промислового комплексу. Підписали безпекову угоду і з президентом Литви Гітанасом Наусєдою. Вільнюс щороку надаватиме Україні безпекову та політичну підтримку.
  • 27 червня — провів зустріч із генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом у штаб-квартирі Альянсу. Ключова увага — підготовці до Вашингтонського саміту. Очікуємо рішення щодо посилення ролі Альянсу в координації безпекової допомоги, а також довгострокових фінансових зобов’язань для стабільної підтримки України.
  • 27 червня — зустрівся з прем’єр-міністром Словенії Робертом Голобом. Обговорили фіналізацію двосторонньої безпекової угоди та кроки на шляху до справедливого миру. Також провів зустріч із прем’єром Чехії Петером Фіалою. Ключові теми — снаряди, рух до ЄС і НАТО.
  • 28 червня — 28 років тому було ухвалено Основний закон нашої держави. Ми відзначаємо День Конституції України! Відзначив державними нагородами наших воїнів, їхніх рідних та представників різних професій.
  • 28 червня — зустріч з президенткою Словенії Наташею Пірц Мусар. Обговорили роботу на рівні Євросоюзу, підготовку двосторонньої безпекової угоди — між Україною та Словенією. Поінформував про підготовку до другого Саміту миру — готуємо групи країн щодо пунктів формули миру.
  • 25 червня — є нові ордери від Міжнародного кримінального суду щодо російських убивць. Шойгу, Герасимов — ваш шлях у Гаагу відкрито. Також є рішення Європейського суду з прав людини щодо відповідальності Росії за все скоєне в Криму проти людей і проти закону. Окупант буде за це відповідати.
  • 24 червня — відзначив державними нагородами України наших воїнів із Центру спецоперацій “А” Служби безпеки України. Подякував за силу й привітав із 30-літтям ЦСО “А” СБУ.
  • 24 червня — Америка виділяє фінансування на терміновий друк книжок для дітей в Україні. 3 млн примірників — це, зокрема, підручники, які надрукують на українських потужностях до початку навчального року.
  • 29 червня —взяв участь у Національному молитовному сніданку. Дякую за молитви заради України! Що поширюєте правду про цю війну, єднаєте й підтримуєте людей та закликаєте всі серця світу бути з нами.
  • 30 червня — після першого Саміту миру жодного дня не припиняли комунікацію з партнерами про підтримку нашого комюніке. І вже є плюс десять підписів — від різних суб’єктів, з різних частин світу. Світ має бути якнайширше представлений у роботі заради миру. 

Резолюція ПАРЄ про підтримку ВПО

Парламентська асамблея Ради Європи (ПАРЄ) ухвалила резолюцію про довготривалу підтримку шукачів притулку з України і внутрішньо переміщених осіб. Відповідний документ підтримали 56 делегатів ПАРЄ.

В ухваленій резолюції:

  • ПАРЄ низку заходів для підтримки ВПО в Україні: оперативне надання достатньої гуманітарної допомоги з особливим фокусом на потребах переміщених сімей та дітей;
  • програми підтримки переселенців також мають включати фінансову допомогу для полегшення доступу до соціального житла і кредитування на реконструкцію приватного житла, зокрема фінансову підтримку у вигляді мікрофінансової або кредитної лінії під низькі відсотки.

Для українських шукачів притулку, які користуються тимчасовим захистом у Європі, держави-члени ЄС мають надати право на проживання та захист.

У документі також наголошується необхідність посилення співпраці між різними сторонами для сприяння поверненню українських громадян, зокрема дітей, які були депортовані або примусово переміщені на територію РФ та Білорусі.

ПАРЄ ухвалила ще три важливі резолюції для України:

Крім того, під час літньої сесії ПАРЄ було створено нетворк, учасники якого займатимуться напрацюванням шляхів і механізмів вирішення проблем, пов’язаних з українськими дітьми.

Докладніше:

Раніше Парламентська асамблея Ради Європи закликала визнати депортацію Росією українських дітей геноцидом. Про це — у випуску #55 дайджесту.

Виплати ВПО

У зв’язку зі зверненнями внутрішньо переміщених осіб (ВПО) щодо затримки виплат на проживання у Мінсоцполітики надали роз’язснення, як саме відбуваються виплати.

Йдеться про щомісячну державну допомогу на проживання у розмірі:

  • 3 тис. грн особам з інвалідністю й дітям;
  • 2 тис. грн для інших категорій переселенців.

Ці виплати частина ВПО отримує щомісяця після 15-го числа (тобто у т. зв. першому виплатному періоді), а ще частина — після 28-го числа (у другому виплатному періоді). 

Якщо ви не отримали кошти у першій половині поточного місяця, вони надійдуть на рахунки — до кінця червня, пояснили у відомстві.

Видатки на соціальну сферу є пріоритетними для уряду і другими за значимістю після видатків на оборону країни, на неї кошти спрямовуються першочергово. Тож виплата допомоги на проживання для ВПО відбувається поетапно.

Нагадаємо, питання стосовно нарахування та отримання грошової допомоги для ВПО слід адресувати до Мінсоцполітики на урядову “гарячу лінію” за номером 15-45 або на електронну адресу Мінсоцполітики: [email protected]. Докладніше — у випуску #75 дайджесту.

Заява про зруйноване житло у “Дії”

Переселенці, житло яких було зруйноване на тимчасово окупованій території або в зоні бойових дій, зможуть подати заяву до міжнародного Реєстру збитків через застосунок “Дія”, повідомляє Мінцифри.

Дані з Реєстру стануть основою для репарацій, які Росія має заплатити власникам знищеного майна.

Подати заяву до Реєстру можуть власники пошкодженого або знищеного житла, зокрема й ті, у кого:

  • помешкання на тимчасово окупованих територіях або в зоні бойових дій;
  • не зареєстроване право власності в Державному реєстрі речових прав;
  • немає акта від місцевої влади про обстеження пошкодженого майна і вони не подавались на програму “єВідновлення”.

Наразі послуга працює у бета-режимі. Після тестування сервіс буде доступний для всіх. Долучитися до тестування можна за посиланням.

Віцепремʼєр-міністерка Ірина Верещук доручила Мін’юсту, Держгеокадастру та іншим дотичним відомствам напрацювати механізми, які дозволять спростити підтвердження права власності на нерухомість на ТОТ. Це дасть змогу ВПО вносити відомості про зруйноване житло в окупації до Реєстру збитків.

Нагадаємо, відкритя приойму заяв про відшкодування збитків, спричинених російською агресією, стартувало 2 квітня на сайті Реєстру збитків (RD4U). Це єдиний міжнародний інструмент для фіксації шкоди, завданої внаслідок повномасштабного вторгнення РФ в Україну. Докладніше — у випуску #65 дайджесту.

Медичні дані в “Дії”

У застосунку “Дія” відображатимуться медичні дані. Кабмін ухвалив відповідну постанову, інформує Урядовий портал.

Користувачі застосунку зможуть зареєструватися чи авторизуватися в електронній системі охорони здоров’я (ЕСОЗ). А також подати декларацію про вибір лікаря чи навпаки — припинити дію декларації.

Окрім цього, у “Дії” можна буде внести зміни до персональних даних, які зберігаються в ЕСОЗ, якщо певна інформація більше не актуальна. Наприклад, номер телефону, прізвище чи місце проживання. Зараз, щоб змінити будь-яку інформацію про себе в ЕСОЗ, потрібно їхати до лікаря або подати звернення до НСЗУ.

На першому етапі користувачі “Дії” зможуть:

  • зареєструвати себе як пацієнта в ЕСОЗ;
  • подавати декларації про вибір лікаря — сімейного лікаря, терапевта чи педіатра;
  • переглядати раніше подані декларації, а за потреби — припинити дію декларації з попереднім лікарем;
  • змінити свої персональні дані, які є в центральній базі даних ЕСОЗ.

Надалі функціонал поступово розширюватиметься.

Нагадаємо, українці, які підписали декларацію з сімейним лікарем, мають право безоплатно отримати певні лабораторні та діагностичні дослідження. Деталі — у випуску #72 дайджесту.

Нерухомість громадян на ТОТ

У багатьох переселенців, які виїхали з тимчасової окупації на підконтрольну уряду територію, залишилася на ТОТ нерухомість. Серед них є і ті, чиє житло було знищено внаслідок бойових дій. У майбутньому такі внутрішньо переміщені особи можуть претендувати на відшкодування за втрачене житло коштом репарацій, які РФ має виплатити за всі руйнування і злочини, інформує Мінреітеграції.

Щоб отримати компенсацію, треба внести відомості про таке житло до Реєстру збитків. Проте процедура може ускладнитися, якщо переселенці не можуть належним чином підтвердити право власності на свою нерухомість на ТОТ через втрату правовстановлюючих документів або з інших причин.

За словами віцепрем’єр-міністерки Ірини Верещук, проблема полягає в тому, що підтвердження права власності на майно унеможливлюється через відсутність доступу до документів місцевих БТІ в громадах на територіях, які перебувають у тимчасовій окупації.

Віцепрем’єрка доручила Міністерству юстиції, Держгеокадастру та іншим відповідальним відомствам запропонувати механізми, які дозволять спростити реєстрацію права власності на майно, що розташоване на ТОТ. Це дасть змогу ВПО відновити правовстановлюючі документи та внести відомості про зруйноване житло на ТОТ до Реєстру збитків.

“На ТОТ ворог знищив тисячі будинків і квартир. Ми повинні допомогти переселенцям із підтвердженням права власності, щоб вони в подальшому могли претендувати на відшкодування з російських репарацій”, — наголосила Верещук.

Нагадаємо, Міжнародна організація з міграції розпочала програму ваучерної допомоги для невідкладного ремонту житла, що зазнало пошкоджень внаслідок обстрілів. Докладніше — у випуску #75 дайджесту.

Евакуація з прифронтових регіонів

В Україні триває евакуація громадян із небезпечних зон прифронтових територій. Особлива увага приділяється вразливим групам населення: дітям, літнім людям, особам з інвалідністю та хворим. Їх евакуюють найпершими. Евакуація до безпечного регіону здійснюється безкоштовно, інформує Мінреінтеграції.

Всім евакуйованим надають:

  • безкоштовне житло у місцях компактного проживання;
  • державну допомогу на проживання;
  • одноразову виплату евакуйованим, які виїхали безкоштовним транспортом;
  • гуманітарну, психологічну й медичну допомогу.

За даними міністерства, до безпечного регіону з Донеччини минулого тижня евакуювали ще 46 людей (29 родин), серед яких 6 дітей, 17 жінок (1 вагітна), 4 маломобільні особи, 2 людини з інвалідністю.

Для отримання додаткової інформації щодо евакуації всі охочі мають звернутися до своєї обласної військової адміністрації. Або повідомити на цілодобову “гарячу лінію” Мінреінтеграції за номером: 15-48. Для повідомлень через месенджери WhatsApp/Telegram/Viber діє номер: +38 (096) 078-84-33.

Для евакуації тяжкохворих і людей з інвалідністю діють номери:

  • 0 800 332 614;
  • +38(099) 710-48-72;
  • +38(099) 311-53-14;
  • +38(096) 108-60-48;
  • +38(099) 311-53-36.

Нагадаємо, правозахисна організація “Юридичний порадник для ВПО” надала список контактів на безоплатне поселення, що стануть в нагоді людям, яким довелося через бойові дії покинути небезпечні регіони. Про це — у випуску #73 дайджесту. Люди, які повторно евакуюються із небезпечних регіонів Харківщини, мають право на виплати ВПО (див. у випуску #71 дайджесту). Як підготуватися до евакуації — див. випуск #64 дайджесту.

Обережно! Шахрайство

В Україні поширюються випадки, коли шахраї створюють фейкові акаунти у соцмережах та месенджерах, видаючи себе за гуманітарні організації або державні установи. Дії зловмисників можуть маскуватися під різні процедури, зокрема подачу заяви на урядову компенсацію за пошкоджене або знищене нерухоме майно. Про це інформує Норвезька рада у справах біженців в Україні.

В організації закликають не забувати про захист персональних даних і не передавати їх джерелам, яким ви не довіряєте.

Подаючи заяви для компенсації за пошкоджене або знищене майно, необхідно дотримуватися наступних правил:

  • процедура компенсації за пошкоджене або знищене нерухоме майно наразі доступна онлайн виключно через портал diia.gov.ua) або мобільний застосунок “Дія”; якщо у вас виникають труднощі при подачі заяви онлайн, рекомендуємо звернутися особисто до найближчого ЦНАПу або нотаріуса;
  • не переходьте за сумнівними посиланнями;
  • не відповідайте на підозрілі повідомлення та не повідомляйте жодних своїх банківських реквізитів (CVV — три цифри на звороті картки, PIN-код, одноразові коди, що надсилаються в SMS від банку) стороннім особам, на веб-сайтах або інших каналах;
  • подача заяви на компенсацію за пошкоджене або знищене нерухоме майно до відповідальних органів є безкоштовною; якщо вимагають оплату — зупиніть подачу заяви і повідомте про цей факт.

Повідомити про шахрайство у кіберполіцію України можна через сайт або “гарячу лінію” 0 800 505 170.

Детальніше про процедуру подачі заяви для компенсації за пошкоджене або знищене майно можете дізнатися на платформі правової допомоги KOBLI.

Нагадаємо, шахраї можуть використати проблеми з енергопостачанням на свою користь. Зловмисники можуть створювати фейкові онлайн-ресурси для поширення дезінформації в інтересах РФ, виманювання конфіденційних даних громадян та привласнення заощаджень. Докладніше — у випуску #72 дайджесту.

Попередні випуски дайджесту

В попередніх випусках дайджесту “Україна своїх підтримує” зокрема йшлося про:

Тримаємося разом! Віримо у ЗСУ та перемогу України!

Прямий ефір