Україна своїх підтримує: дайджест для мешканців прифронтових територій (випуск #80 від 30.07.2024)

Це випуск #80 щотижневого дайджесту для жителів прифронтових територій України від телеканалу FREEДOM. З нього ви дізнаєтесь:

  • найголовніше зі звернень президента України;
  • ідентифікація ВПО-пенсіонерів в “Ощадбанку” офлайн чи онлайн;
  • подача заяви до міжнародного Реєстру збитків через “Дію”;
  • ліки з безкоштовною доставкою до відділень “Укрпошти” у прифронтові райони;
  • коли сімейній лікар може виписати е-рецепт на інсулін;
  • державна підтримка оздоровлення дітей — хто може отримати кошти на путівки;
  • встановлені терміни нового навчального року 2024/2025;
  • фінансова допомога підприємцям Донеччини та Дніпропетровщини;
  • забезпечення водою Миколаєва та Кривого Рогу;
  • як безпечно зберігати їжу за відсутності світла.

Представляємо зведення основних подій минулого тижня станом на 888-й день війни (30.07.2024).

Звернення президента України

Найголовніше зі звернень президента України Володимира Зеленського протягом тижня:

  • 23 липня воїни нашої 110-ї окремої механізованої бригади збили черговий російський Су-25 — на Донеччині. (Докладніше: У росіян — мінус Су-25: українські зенітники збили ворожий літак на Донеччині (ВІДЕО))
  • Близько 700 керованих авіабомб і більш як 100 “Шахедів” проти України та українців застосувала РФ лише за один цей тиждень.
  • 23 липня — провів Ставку верховного головнокомандувача ЗСУ. Наше завдання — забезпечувати постійне ефективне ураження російських військ не лише на фронті безпосередньо, а й по всій доступній глибині. Доступній нашій далекобійності. Ми працюємо з партнерами, щоб збільшити цей наш рівень захисту. Також шукаємо свої рішення. Ключове при цьому — наші дрони. Проаналізували наші можливості у РЕБ. Плюс наша ракетна програма має хорошу динаміку, ми поступово наближаємося до можливості застосовувати свої ракети.
  • 26 липня — нарада з міністром оборони. Про нові оборонні пакети для України — те, що ми готуємо з партнерами. Важливо, щоб наші воїни отримували саме те, що необхідно в цих умовах дуже жорстких боїв і тиску російської армії. Ми детально розбираємо ситуацію на складних напрямках, передусім це Покровський напрямок на Донеччині — він був і залишається основним напрямком російських атак. Двічі сьогодні були доповіді головкома Сирського. Має бути зроблене й буде зроблене все, щоб посилити наші позиції.
  • 25 липня була дуже детальна розмова з міністром з питань стратегічних галузей промисловості Олександром Камишіним — аналіз роботи підприємств нашої “оборонки”. Хороші результати — і щодо нашої броньованої техніки, і щодо дронів, і щодо артилерії. Галузь стає вже зовсім іншою — більш сильною, більш ефективною. Щодо наших далекобійних дронів ми готуємо кроки, щоб вийти на більшу кількість і більшу якість. Нарешті в оборонному виробництві почали реально й помітно працювати іноземні кошти. Не лише кошти державного бюджету, а й інвестиції партнерів в оборонне виробництво в Україні.
  • 27 липня разом з першою леді Оленою Зеленською відвідали Національну дитячу спеціалізовану лікарню “Охматдит”. Поспілкувалися з дітьми, які проходять лікування. Заклад, попри все, відновлює нормальну роботу та свою силу після російського удару 8 липня. Ми обов’язково все відновимо та доведемо, що життя сильніше за його ворога.
  • Наша команда готує ще чотири нові безпекові угоди для України. Вже найближчим часом ми розпочнемо перемовини й маємо доволі оперативно підготувати документи до підписання. Це для нас і оборонна підтримка, це для нас і фінанси, і гуманітарна взаємодія. Вже тоді буде майже 30 таких угод із нашими партнерами.
  • 23-25 липня міністр закордонних справ Дмитро Кулеба був з візитом у Китаї. Візит українського посадовця на такому рівні — уперше за багато років. І це добре. Є чіткий сигнал, що Китай підтримує територіальну цілісність і суверенітет України. А також було підтверджено й те, що мені говорив лідер Китаю Сі Цзіньпін, — що Китай не постачатиме зброї Росії. (Докладніше: Дмитро Кулеба відвідав Китай: чим унікальний і важливий цей візит, пояснили експерти).
  • 23 липня був із візитом в Україні державний секретар Ватикану кардинал Паролін. Це сигнал підтримки України. Кардинал Паролін відвідав не тільки Київ — був ще в Одесі, Бердичеві, Львові.
  • 26 липня в Парижі розпочалися літні Олімпійські ігри. Ми пишаємося нашою командою — хлопцями й дівчатами, які, попри цю агресивну війну, змогли підготуватися до Олімпіади та показати дух усіх українців.

Пенсіонери з-поміж внутрішньо переміщених осіб (ВПО) повинні кожні пів року проходити ідентифікацію в “Ощадбанку”, щоб підтвердити свою особу. Ця процедура необхідна для перевірки, що державні кошти отримує саме та особа, для якої вони призначені, нагадує Мінреінтеграції.

Це стосується переселенців, які були взяті на облік до 24 лютого 2022 року.

Пройти ідентифікацію можна будь-яким зручним способом — офлайн чи онлайн:

  • особисто відвідати відділення АТ “Ощадбанк” чи орган Пенсійного фонду України (ПФУ);
  • віддалено авторизуватися за допомогою кваліфікованого електронного підпису “Дія.Підпис” (Дія ID) на вебпорталі електронних послуг ПФУ. Це зручно для тих, хто не має фізичної можливості відвідати установи банків чи Пенсійного фонду, перебуває на тимчасово окупованій території або віддає перевагу онлайн-інструментам;
  • за допомогою відеоконференцзв’язку. Подати заявку можна на вебпорталі електронних послуг ПФУ або через контакт-центр Пенсійного фонду України за номерами: 0-800-503-753, (044) 281-08-70, (044) 281-08-71. Результати проходження відеоідентифікації повідомляються на електронну пошту, яка вказується під час реєстрації;
  • у випадку перебування за кордоном — отримати у закордонній дипломатичній установі України посвідчення факту, що особа є живою, і надати ці документи органу ПФУ, де пенсіонер перебуває на обліку. Передати документи можна за допомогою вебпорталу ПФУ чи поштою.

Міжнародний Реєстр збитків

Розширено перелік для подачі заяви на відшкодування до міжнародного Реєстру збитків. Відтепер це можуть зробити всі українці, чиє житло пошкоджено чи знищено внаслідок російської агресії, інформує Мінцифри.

Відтепер сервіс на порталі “Дія” доступний і для тих власників пошкодженого чи зруйнованого житла, у кого:

  • право власності не зареєстроване в Реєстрі речових прав;
  • немає акту про пошкоджене майно від місцевої влади й не подавались на програму “єВідновлення”;
  • оселя на тимчасово окупованих територіях або в зоні бойових дій.

Раніше для подання Заяви про відшкодування збитків необхідна була реєстрація житла в Держреєстрі речових прав та наявність Акту комісійного обстеження в Реєстрі пошкодженого та знищеного майна. Це ускладнювало процедуру, адже багато громадян не мали змоги зареєструвати права через втрату документів, або ще не встигли отримати акт обстеження від комісії.

Нині кожен, у кого житло зазнало руйнувань, починаючи з 24 лютого 2022 року, та хто знаходиться на території України, включно з тимчасово окупованими територіями та півостровом Крим, може подати заяву на відшкодування.

Безкоштовна доставка ліків

Українці можуть замовляти ліки з безкоштовною доставкою до відділень “Укрпошти”. Проєкт спрямований на забезпечення доступу до медикаментів у віддалених та постраждалих від війни населених пунктах, де немає аптек або необхідних ліків, повідомляє “Урядовий портал“.

Регіони (зокрема прифронтові райони), в які “Укрпошта” доставляє медикаменти:

  • Донецька;
  • Запорізька;
  • Миколаївська;
  • Сумська;
  • Харківська;
  • Херсонська;
  • Чернігівська.

Як замовити ліки:

  • зателефонувати до контакт-центру за номером 0-800-300-545 та слідувати підказкам у голосовому меню для зв’язку з фахівцем. Для замовлення рецептурних препаратів або препаратів за програмою “Доступні ліки”, треба назвати 16 цифр електронного рецепта та додатково 4 цифри коду його погашення;
  • сформоване замовлення буде надіслано вам до найближчого відділення за послугою “Укрпошта Експрес”. Доставка безоплатна;
  • щойно посилка буде готова до видачі, вам прийде SMS-повідомлення. Посилку можна оглянути під час отримання, щоб перевірити, чи правильно укомплектовано замовлення.

Терміни доставки — до трьох днів між обласними центрами (без урахування дня відправлення).

Термін зберігання у відділенні — 7 календарних днів.

Е-рецепт на інсулін

Інсулін є життєво необхідним препаратом для пацієнтів із цукровим діабетом, які потребують інсулінотерапії. Певний тип та дозування інсуліну після обстеження призначає ендокринолог. Він також створює план лікування та вносить його до електронної системи охорони здоров’я, а також виписує електронний рецепт, інформує МОЗ.

Коли план лікування вже створений ендокринологом, можна звертатися за подальшими рецептами до свого сімейного лікаря, терапевта чи педіатра. Внутрішні переміщені особи (ВПО) можуть звернутися до будь-якого іншого лікаря первинної медичної допомоги.

Сімейний лікар випише рецепт відповідно до призначень ендокринолога. Проте призначити інший тип чи дозування інсуліну сімейний лікар не зможе. Для цього необхідно звертатися лише до ендокринолога.

Пацієнт самостійно обирає, до кого звертатися за рецептом — до сімейного лікаря чи ендокринолога.

Нагадуємо, що термін дії рецепту становить 30 днів з дати виписування.

Програма “єОздоровлення” для дітей

Держава виплачує українським родинам гроші на оздоровлення та відпочинок дітей за програмою “єОздоровлення”. Батьки мають змогу самостійно обрати заклад і придбати путівку. Виплата на одну дитину віком від 6 до 18 років становить 15 980 грн, повідомляє “Урядовий портал“.

Вказаною послугою можуть скористатися:

  • діти з інвалідністю, які виховуються в малозабезпечених сім’ях;
  • діти з багатодітних малозабезпечених сімей.

Приймати дітей будуть ті заклади, які внесені до Державного реєстру майнових об’єктів оздоровлення та відпочинку й матимуть облаштоване укриття.

Як скористатися програмою:

Крок 1. Отримати сповіщення в “Дії”, застосунку “Приватбанку” або від працівників соцзахисту. Або перевірити, чи має родина право скористатися програмою, на сайті https://rstmo.ioc.gov.ua/mop/e-health

Крок 2. Відкрити картку зі спеціальним режимом використання для програми “єОздоровлення” у відділенні “Приватбанку”.

Крок 3. Отримати кошти на карту, 15 890 грн на одну дитину. Кошти нараховуються для всіх дітей у сім’ї, які мають право скористатися програмою.

Крок 4. Обрати заклад зі списку тих, що долучилися до програми. Ознайомитися з переліком закладів можна за посиланням.

Крок 5. Забронювати путівку. Для цього потрібно звернутися до керівника обраного закладу, щоб він/вона надали згоду і підтвердили, що заклад може прийняти дитину (має бути зазначений строк перебування дитини в закладі і повна вартість путівки).

Крок 6. Після приїзду дитини до закладу розрахуватися за путівку карткою.

Важливо: послугою можна скористатися тільки в тому випадку, якщо дитина не отримувала в поточному році путівки до дитячих закладів оздоровлення та відпочинку, придбаної за рахунок коштів державного або місцевого бюджету будь-якого рівня.

Новий навчальний рік

Новий навчальний рік в Україні розпочнеться 2 вересня 2024 року, а завершиться 30 червня 2025-го. Такі дати визначив уряд, повідомляє Міносвіти.

Школи отримали більше свободи у плануванні й можуть коригувати структуру навчального року, враховуючи безпекову та енергетичну ситуації.

Педагогічна рада шкіл зможе визначати структуру й тривалість навчального року в межах дат, які визначив уряд, а також тривалість навчальних тижня / дня / занять, перерви між ними, форму освітнього процесу.

На канікули відведено щонайменше 30 днів упродовж навчального року.

Допомога підприємцям

Міжнародна гуманітарна організація Mercy Corps запустила другу фазу Програми підтримки економічної стійкості України. Вона покликана сприяти розвитку мікропідприємництва для внутрішньо переміщених осіб (ВПО) та постраждалих від війни.

Взяти участь у програмі можуть ВПО, які перебувають у Дніпропетровській та Донецькій областях (за винятком районів, де проходять активні бойові дії, а також районів з обмеженим доступом або високим ризиком для життя та ведення підприємницької діяльності).

Середній розмір фінансової допомоги в межах цієї програми становить 2600 доларів США.

Відбір учасників здійснюватиметься на конкурсній основі. Подати заявку та ознайомитись із критеріями можна на сайті організації.

За додатковою інформацією щодо участі у програмі звертайтеся з 09:00 до 17:00 за номером: 0-800-332-590.

Забезпечення водою Миколаєва та Кривого Рогу

Уряд виділив 258 млн грн для подальшої реалізації проєкту забезпечення водою Миколаєва та Кривого Рогу. Кошти підуть на заходи, повʼязані з подачею води каналом “Дніпро — Інгулець”, повідомляє Кабінет міністрів України.

Зберігання їжі за відсутності світла

У Міністерстві охорони здоров’я розповіли, як краще зберігати їжу за відсутності світла.

Підготовка до відключення електроенергії

  • Заздалегідь сформуйте запас льоду. Тримайте кілька пакетів з льодом у морозильній камері. Це допоможе зберегти холод під час відключення електроенергії.
  • Подумайте про купівлю холодильних елементів. Їх можна тримати в морозильнику, а за потреби використовувати в охолоджувальних боксах або термосумках.
  • Заповнений холодильник/морозильник нагрівається зсередини повільніше завдяки меншій кількості повітря. Тож заповнюйте холодильну та морозильну камери, не закриваючи вентиляційні отвори й не ставлячи каструлі та продукти впритул в основному відсіку. Повітря має бути мало, але щоб при цьому воно вільно циркулювало.

Як зберігати продукти, коли вимкнули електроенергію

  • Розділіть продукти — ті, що швидко псуються, зберігайте в найбільш холодній зоні холодильника або морозильника.
  • Використовуйте лід та холодильні елементи. Перемістіть швидкопсувні продукти в термосумки або охолоджувальні бокси з льодом чи холодильними елементами. Якщо світла немає понад 4 години, розкладіть раніше підготовлені місткості з льодом на нижню полицю холодильника та верхню полицю морозильної камери — так можна продовжити час зберігання продуктів у вимкненому холодильнику. Якщо використати ще й сухий лід, продукти можуть зберігатися до 2 діб.
  • Тримайте дверцята холодильника та морозильної камери щільно зачиненими. Якщо двері не відкривати, холодильник може зберігати температуру до 4 годин, морозильна камера — до 48 годин.

Дії після відновлення електропостачання

  • Якщо готові страви або продукти, що мають зберігатися в холодильнику, перебували в кімнатній температурі понад 2 годин, їх слід викинути, інакше можна отруїтися.
  • Перезаморозити або приготувати можна ті продукти, які все ще містять льодові кристали або мають температуру до +4°С.
  • Запах, колір і текстура продуктів можуть вказати на їхнє псування. Викидайте продукти, які мають сумнівний вигляд чи запах.
  • Не куштуйте таку їжу, щоб визначити, чи є вона зіпсованою. Якщо сумніваєтесь — викиньте.

Попередні випуски дайджесту

Тримаємося разом! Віримо у ЗСУ та перемогу України!

Прямий ефір