Україна своїх підтримує: дайджест для мешканців прифронтових територій (випуск #84 від 27.08.2024)

Це випуск #84 щотижневого дайджесту для жителів прифронтових територій України від телеканалу FREEДOM. З нього ви дізнаєтесь:

  • ситуація на фронті;
  • найголовніше зі звернень президента України;
  • допомога від ЮНІСЕФ жителям прифронтових районів;
  • як отримати довідку про доходи пенсіонера, не виходячи з дому;
  • триває обов’язкова евакуація дітей з Донеччини;
  • відпочинок та оздоровлення дітей з прифронтових територій — які зміни ухвалив уряд;
  • уряд спростив процедуру встановлення факту безпосередньої участі у захисті України;
  • мобільний аптечний пункт на Херсонщині;
  • нові Центри життєстійкості відкрили в Україні;

Представляємо зведення основних подій минулого тижня станом на 916 день війни (27.08.2024).

Визволення України

На всіх напрямках фронту в Україні тривають бої, ситуація залишається загостреною. Сили оборони ведуть жорсткі оборонні бої, продовжують завдавати військам РФ втрат в живій силі та техніці.

СХІД

У Донецькій області на Краматорському напрямку ситуація лишається напруженою. Загарбницька армія наступала у бік Часового Яру та Андріївки. Крім того, окупанти атакуали біля Ступочок, Калинівки, Григорівки, Предтечиного.

Російські загарбники нещадно обстрілюють Часів Яр артилерією, мінометами, завдають ударів авіацією та дронами, розповіли воїни 24 ОМБр імені короля Данила.

Своєю чергою, українські бійці масово знищують ворожу піхоту та техніку, не пускаючи окупантів на лінії каналу Сіверський Донець — Донбас.

Підтверджених змін лінії фронту на цьому напрямку зафіксовано не було, йдеться у звіті американського Інституту вивчення війни (ISW).

В районі Часового Яру. Графіка: deepstatemap.live

Найважча ситуація на фронті — на Покровському напрямку Донецької області. Він є ключовим у наступі росіян на сході.

Ворог щодня атакує оборонні рубежі українських захисників. Бої точаться в районі населених пунктів: Воздвиженка, Калинове, Зелене Поле, Миролюбівка, Гродівка, Птиче, Новогродівка. Найбільша концентрація ворожих атак — біля Новогродівки та Калинового.

Аналітики ISW зазначають, що росіяни мають певний тактичний успіх. Зокрема, просунулися до східної частини Карлівки та на північний схід від Миколаївки. Крім того, у звіті вказано, що російські війська просунулися на околиці Новогродівки.

Покровський напрямок. Графіка: deepstatemap.live

На Торецькому напрямку російські загарбники не полишають спроб взяти під безпосередній контроль місто Торецьк Донецької області. Окупанти просунулися до східних околиць населеного пункту, йдеться у звіті ISW.

За словами українських військових, тривають цілодобові бої. Це майже постійно прямі зіткнення. Противник несе великі втрати, але накопичив значну кількість особового складу.

Армія РФ також проводить атаки біля Неліпівки, Торецька, Нью-Йорка та Диліївки.

Торецький напрямок. Графіка: deepstatemap.live
Лінія фронту на Донеччині. Графіка: deepstatemap.live

На Харківському напрямку російські окупанти проводять атаки поблизу Глибокого, Липців та Вовчанська.

Росія відвела деякі підрозділи з Харківської області на Курський напрямок, але сил та засобів ворога лишається достатньо для продовження штурмів.

Військовий оглядач Денис Попович не виключає, що перекидання російських окупантів із Харківщини в Курську область допоможе ЗСУ витіснити ворога.

На агрегатному заводі у Вовчанську залишаються російські окупанти — заблоковані вже кілька місяців, повідомив речник оперативно-тактичного угруповання “Харків” Віталій Саранцев. За його словами, на самому початку там було близько 40 військовослужбовців російської армії.

Він також розповів, що ЗСУ успішно стримують ворога, завдають йому втрат і за сприятливих умов контратакують.

“Певні успіхи у нас є, у мене стриманий оптимізм. Але гарні новини будуть. Росіяни активні на Вовчанському напрямку та біля Липців. Там вони намагаються проводити штурмові дій, розширити зону контролю, але ЗСУ відбивають всі атаки ворога”, — сказав Саранцев.

Харківський напрямок. Графіка deepstatemap.live

На Куп’янському напрямку Сили оборони відбивають штурмові дії росіян біля Степової Новоселівки, Стельмахівки, Синьківки та Глушківки.

Нині на цьому напрямку фіксують більше бойових зіткнень, аніж на півночі Харківщини.

Як і раніше, армія РФ періодично обстрілює Куп’янськ та населені пункти району.

Куп’янський напрямок. Графіка deepstatemap.live

На Лиманському напрямку російські загарбники намагаються штурмувати позиції Сил оборони поблизу Дружелюбівки, Макіївки, Новосадового, Невського та Діброви.

За даними ISW, українські сили провели локалізовані контратаки поблизу населеного пункту Нововодяне (Луганська область) і захопили деякі позиції минулого тижня, а українська бригада, яка діяла на лінії Сватове — Кремінна, нещодавно повідомила, що здійснила контратаку та просунулася на 2 км вглиб, щоб знизити наступальну спроможність ворога, йдеться у звіті аналітиків.

Лиманський напрямок. Графіка deepstatemap.live

ПІВДЕНЬ

На Оріхівському напрямку в Запорізькій області ситуація за минулий тиждень суттєво не змінилася. Боєзіткнення тривали неподалік від Новоандріївки та Щербаків.

Оріхівський напрямок. Графіка deepstatemap.live
Лінія фронту у Запорізькій області. Графіка deepstatemap.live

На Придніпровському напрямку ситуація — без змін. Сили оборони продовжують здійснювати комплексні заходи з утримання позицій.

Лінія фронту на Херсонщині. Графіка deepstatemap.live

КУРСЬКА ОБЛАСТЬ РФ

У Курській області Росії триває операція Сил оборони України. Є просування — від одного до трьох кілометрів. ЗСУ взяли під контроль ще два населених пункти, тривають активні дії щодо ще одного. Є поповнення обмінного фонду. 

Для того, щоб витіснити з Курської області Сили оборони України, російській стороні знадобиться щонайменше 15-20 бригад і не менше пів року, а то й рік, вважає військово-політичний оглядач Дмитро Снєгирьов. За його словами, попри те, що Путін наказав витіснити ЗСУ з Курської області, не залучаючи ресурс із гарячих напрямків фронту, є підтвердження того, що насправді деякі бригади таки були перекинуті до Курської області.

Кремль не організував евакуацію росіян з регііону. Багато хто виїжджав сам або залишився у своїх населених пунктах. Тепер російська армія обстрілює їх.

В інтерв’ю іноземним ЗМІ президент України Володимир Зеленський заявив, що ЗСУ почали операцію на території Курської області, щоб зірвати нові загарбницькі плани російської армії. Зокрема на Сумщині.

Сумська область та Курська (РФ). Графіка deepstatemap.live

Репортажі телеканалу FREEДОМ з прифронтових регіонів за тиждень:

Бойові втрати противника

Загальні бойові втрати противника з 24.02.2022 до 26.08.2024 орієнтовно становлять:

  • особового складу — близько 608 820 осіб (+8 350 за тиждень);
  • танків — 8 551 (+38) од.;
  • бойових броньованих машин —16 648 (+153) од.;
  • артилерійських систем — 17 443 (+339) од.;
  • РСЗВ — 1 172 (+7) од.;
  • засобів ППО — 937 (+12) од.;
  • літаків — 367 од.;
  • гелікоптерів — 328 од.;
  • БпЛА оперативно-тактичного рівня — 14 134 (+325);
  • крилатих ракет — 2 444 (+7);
  • кораблів/катерів — 28 (+0) од.;
  • підводних човнів — 1 (+0) од.;
  • автомобільної техніки та автоцистерн — 23 555 (+508) од.;
  • спеціальної техніки — 2 941 (+78).

Звернення президента України

Найголовніше зі звернень президента України Володимира Зеленського протягом тижня:

  • 25 серпня — увесь день в Краматорську тривав розбір завалів після удару російської ракети. Постраждали, зокрема, журналісти — знімальна група агенції “Ройтерз”. Громадяни України, Америки та Британії. Звичайний міський готель був зруйнований російським “Іскандером”. Від цього удару сім людей постраждали, одна людина загинула
  • 19 серпня — Дніпровщина. Зустрівся з нашими захисниками — ветеранами російсько-української війни. Ознайомився з упровадженням ветеранської політики в регіоні, зокрема з проєктом Титани.UА, послугою “Я — ветеран”, путівником ветерана “Піксель”. Також зустрівся з представниками бізнесу Дніпровщини. Головні теми розмови — детінізація економіки, збереження робочих місць і можливі зміни в податковій сфері. Провів нараду щодо забезпечення водою наших міст та громад. 
  • 22 серпня — відвідав прикордоння Сумщини та провів нараду з головнокомандувачем Сирським і начальником Сумської військової адміністрації. Начальник ОВА доповів про ситуацію в регіоні після початку Курської операції. Спостерігається зменшення обстрілів зі ствольної зброї та зменшення жертв серед цивільних.
  • 20 серпня — засідання Конгресу місцевих та регіональних влад у Кропивницькому. Багато питань. Це й підготовка до навчального року в українських школах, і опалювальний сезон, медицина та фінансові можливості в громадах. Відвідав підприємство “Ельворті”, що спеціалізується на сільськогосподарському машинобудуванні. Зустрівся з представниками бізнесу в регіоні. Місцеві підприємства відновлюють виробництво, збільшують кількість робочих місць. Відвідав одну з лікарень Кропивницького, у якій відновлюються після поранень захисники. Відзначив їх державними нагородами.
  • 20, 21 серпня — доповідь головкома Сирського. Фронт. Оборона на Покровському й Торецькому напрямках. Важка ситуація, але хлопці роблять усе, щоб знищувати окупанта. Розуміємо кроки ворога й посилюємось. Також головком доповів щодо оновлень на Курському напрямку. Ми досягаємо визначених цілей. І пріоритет, як і раніше, — це поповнення обмінного фонду для України.
  • 23 серпня — День Державного Прапора. Мав честь привітати всіх наших людей, і зокрема всіх наших воїнів, зі святом. І пишаюсь усіма, хто робить наші синьо-жовті кольори такими сильними й достойними. Також сьогодні День Харкова. Справді героїчне місто, місто людей і життя. Від початку цього травня нашим силам вдалося відбити спробу Росії наступати на Харків, зламати це наше місто та всю Харківщину.
  • 23 серпня — відбувся візит прем’єр-міністра Індії Моді в Україну. Це перший такий візит за час відносин між Індією та незалежною Україною. Довго говорили про війну Росії проти України, про необхідність забезпечити справедливий мир. Вдячний за пакети гуманітарної підтримки, які Індія надає протягом цієї війни. Важливо для нас і те, що Індія залишається прихильницею міжнародного права та підтримує наш суверенітет, територіальну цілісність — базові принципи. В нашій присутності підписали чотири документи між Україною та Індією: медична сфера, співпраця в аграрній сфері, гуманітарні відносини, культура.
  • 24 серпня — відзначаємо 33-й День Незалежності України. І ми впевнені: українці завжди будуть відзначати це своє свято у своїй вільній столиці та у своїй власній суверенній державі. Ще 115 наших захисників повернулися додому. Це воїни Національної гвардії, Збройних сил, ВМС, Державної прикордонної служби. Ми пам’ятаємо про кожного й кожну. Шукаємо та докладаємо максимум зусиль, щоб повернути всіх. Вітаю в Україні наших друзів — представників польського та литовського народів. На переговорах із президентом Польщі Анджеєм Дудою та премʼєр-міністеркою Литви Інгрідою Шимоніте говорили про наші подальші кроки, які найбільше необхідні, зокрема про ситуацію на передовій. Говорили і про захист нашого неба від російських ударів. 
  • 22 серпня — взяв участь у VII Міжнародному ветеранському форумі. Сьогодні своїм указом я доручив уряду затвердити Національну стратегію ветеранської політики та Стратегію формування системи переходу від військової служби до цивільного життя.
  • 20 серпня — ухвалено закон щодо нашої духовної незалежності. Ми будемо й надалі зміцнювати Україну, наше суспільство. Сьогодні ж ухвалено закон на підтримку наших воїнів, які здійснюють захисні операції в російському прикордонні. Всі виплати, премії та нагороди точно будуть на них поширені від першого дня операції.
  • 22 серпня — мав честь сьогодні нагородити справжніх легенд України. Ми прославляємо всіх тих, хто посилює наших воїнів, посилює їх щоденно та надихає. Це люди, які прославляють Україну, зміцнюючи нашу оборону й надихаючи всіх громадян України. 

Допомога від ЮНІСЕФ

Понад 33 тис. родин на прифронтових територіях отримають допомогу від ЮНІСЕФ у межах підготовки до зими, інформує Мінреінтеграції.

Передбачається надання допомоги в натуральній формі (паливні брикети, гігієнічні набори та зимовий одяг для дітей віком до 15 років, ковдри) або грошової підтримки для підготовки до зимового періоду 2024/2025 років. 

Відповідними заходами планують охопити 60 тис. людей із числа вразливих категорій громадян, включаючи 15,5 тис. дітей, у громадах шести прифронтових областей:

  • Сумська область: Білопільська, Хотінська, Миропільська, Краснопільська, Зноб-Новгородська, Дружбівська, Ямпільська, Глухівська, Свеська, Есманська, Новослобідська, Юнаківська, Ворожбянська, Шалигинська, Путивльська громади.
  • Харківська область: Богодухівська, Борівська, Дергачівська, Кіндрашівська, Куп’янська, Курилівська, Малоданилівська, Оскільська, Старосалтівська, Циркунівська, Великобурлуцька, Вільхівська, Вільхуватська, Вовчанська, Золочівська громади.
  • Донецька область: Покровська, Мирноградська, Костянтинівська, Святогірська, Краматорська, Слов’янська, Дружківська, Курахівська, Новогродівська, Миколаївська громади.
  • Дніпропетровська область: Марганецька й Нікопольська громади. 
  • Запорізька область: Комишуваська та Микільська громади. 
  • Херсонська область: Нововоронцовська й Херсонська громади. 

Нагадаємо, родини із вразливих категорій, які мають евакуюватися із прифронтових громад Харківської та Сумської областей, отримають одноразову виплату в розмірі 10 800 грн на людину. Відповідну ініціативу запровадив уряд спільно з ЮНІСЕФ. Докладніше — у випуску #71 дайджесту.

Довідка про доходи для пенсіонерів

У Міністерстві соціальної політики розповіли, як отримати довідку про доходи пенсіонера, не виходячи з дому.

Документ може знадобитися для:

  • оформлення субсидії;
  • виїзду за кордон або переведення за кордон пенсійних виплат тощо. 

Довідку можна оформити онлайн через портал Пенсійного фонду України або ж через портал “Дія”.

Щоб оформити довідку про доходи на порталі ПФУ робимо такі кроки:

  • на вебпорталі Фонду у правому верхньому кутку екрана натискаємо кнопку “Вхід” та проходимо авторизацію за допомогою кваліфікованого електронного підпису (КЕП);
  • в особистому кабінеті на панелі зліва в розділі “Комунікації з ПФУ” обираємо опцію “Запит на отримання електронних документів”;
  • у вікні, що відкривається, зі списку обираємо: “Довідка про доходи пенсіонера”; 
  • заповнюємо обов’язкові поля форми: зазначаємо період, за який потрібно сформувати довідку;
  • надаємо дозвіл на передачу та обробку персональних даних;
  • натискаємо кнопку “Відправити до ПФУ”; 
  • після надсилання запиту на отримання довідки на екрані з’явиться відповідне повідомлення;
  • за результатами опрацювання заяви слідкуємо у розділі “Мої звернення” (на панелі ліворуч).

 Щоб оформити довідку про доходи пенсіонера, через “Дію” робимо такі кроки:

  • авторизуємось у кабінеті громадянина на порталі “Дія” за допомогою електронного підпису або BankID;
  • у меню “Послуги” на порталі “Дія” обираємо: “Довідка про доходи пенсіонера (якщо відомості в реєстрі застрахованих осіб відсутні, послуга буде недоступна);
  • перевіряємо коректність даних у профілі користувача (оновлюємо їх за необхідності);
  • вказуємо період, за який потрібно отримати довідку, та надсилаємо запит.

За бажанням можна отримати довідку про доходи пенсіонера (ОК-5) із Реєстру застрахованих осіб офлайн.
Для цього треба звернутися до територіального органу Пенсійного фонду України.

Нагадаємо, за допомогою “Дії” можна оформити довідку ВПО і грошову допомогу відразу на всю сім’ю в одній заяві. Як це зробити — у випуску #66 дайджесту.

Евакуація дітей з Донеччини

З окремих районів Донеччини проводитимуть евакуацію в примусовий спосіб дітей із їхніми батьками або іншими законними представниками, повідомляє Мінреінтеграції.

Йдеться про евакуацію із населених пунктів Покровського району. Зокрема з міст: Покровськ, Родинське та сіл Гнатівка, Даченське, Жовте, Зелене, Лисівка, Новопавлівка, Новоукраїнка, Пушкіне, Ріг, Сухий Яр, Троянда, Чунишине.

Для здійснення евакуації розгорнуто приймальний пункт, де за потреби передбачена ночівля.

У безпечних регіонах евакуйовані діти разом із супроводжуючими особами будуть забезпечені:

  • безкоштовним прихистком;
  • гуманітарною допомогою;
  • психологічною підтримкою тощо.

Евакуація з небезпечних районів здійснюється безкоштовно. Для попереднього запису необхідно зателефонувати на “гарячу лінію” з питань проведення евакуації Донецької ОВА за номером: 0 800 408 911.

Також про бажання евакуюватися можна повідомити на “гарячу лінію” Мінреінтеграції 1548 або написати у месенджери WhatsApp/Telegram/Viber на номер: +38(096) 078-84-33.

Нагадаємо, після прибуття евакуйовані громадяни отримують фінансову допомогу у розмірі 10 800 грн на кожну особу від ЮНІСЕФ та УВКБ ООН. Також переселенцям надають гуманітарну, правову, психологічну допомогу та безкоштовне житло. Докладніше — у випуску #83 дайджесту.  У серпні до Рівненської області евакуація з Донеччини здійснюватиметься спеціальним поїздом 1 раз на 8 днів. Докладніше — у випуску #82 дайджесту.

Відпочинок дітей з прифронтових територій

Уряд підтримав запропоновані зміни механізму розподілу путівок на оздоровлення і відпочинок дітей, інформує Мінсоцполітики.

Відтепер на області, де ведуться активні бойові дії, путівки до Дитячого центру “Артек” за кошти держбюджету спрямовуватимуться в першу чергу. Раніше путівки виділялися відповідно до потреби, але не більше 1/2 фактичної кількості на зміну, без урахування першочерговості прифронтових регіонів.

Якщо після розподілу на області, де ведуться активні бойові дії, буде залишок путівок, їх розподілятимуть на решту регіонів пропорційно потребі.

Також розширюється перелік категорій дітей з прифронтових регіонів, які матимуть право на відпочинок в “Артеку” за кошти держбюджету. Тепер путівки в цих областях зможуть отримати діти, які потребують особливої соціальної уваги і підтримки згідно зі Статтею 1 Закону України “Про оздоровлення та відпочинок дітей”. 

Нагадаємо, держава виплачує українським родинам гроші на оздоровлення та відпочинок дітей за програмою “єОздоровлення”. Батьки мають змогу самостійно обрати заклад і придбати путівку. Деталі — у випуску #80 дайджесту.

Спрощено процедуру встановлення факту участі у захисті України

Кабінет міністрів України вніс зміни до Порядку встановлення факту безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією російської федерації проти України (Порядок № 685), інформує Урядовий портал.

Оновлений Порядок значно спрощує процедуру встановлення факту безпосередньої участі у заходах виключно для осіб, а не для міжвідомчої комісії. А також підвищує ефективність адміністративних процесів у сфері ветеранської політики України.

Завдяки ухваленим змінам можна:

  • подати документи через ЦНАП незалежно від адреси свого задекларованого/зареєстрованого місця проживання або перебування;
  • надати копії деяких документів замість їх оригіналів;
  • надати відповідну довідку на підставі раніше ухваленого міжвідомчою комісією рішення про встановлення факту безпосередньої участі у заходах особи, яка загинула (пропала безвісти), померла внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі у заходах;
  • розгляд документів міжвідомчою комісією відбувається у порядку черговості їх реєстрації в Мінветеранів.

“Продовжуємо плідно співпрацювати з усіма дотичними державними органами, громадськістю, підрозділами з питань соціального захисту обласних та міських адміністрацій, аби налагодити дієві механізми з надання відповідних статусів нашим захисникам і захисницям. Доступно та, водночас, з унеможливленням зловживань у цих питаннях”, — зазначив в. о. міністра у справах ветеранів України Олександр Порхун.

Нагадаємо, в Україні розробили та запустили е-Карту послуг для ветеранів війни в громадах. Про це — у випуску #75 дайджесту. 

Мобільна аптека на Херсонщині

У Херсонській області запрацював мобільний аптечний пункт. Він курсуватиме віддаленими селами Бериславського району, де немає стаціонарних аптек, повідомляє Херсонська ОВА.

Мобільна аптека охоплюватиме 52 населені пункти у Великоолександрівській, Високопільській, Кочубеївській, Борозенській, Калинівській, Милівській та Нововоронцовській громадах.

У ній можна буде придбати як безрецептурні, так і рецептурні ліки. А також препарати за програмою “Доступні ліки”.

Про прибуття аптечного пункту місцеві мешканці можуть дізнатися від сімейного лікаря або місцевої влади. Його маршрут буде визначатися згідно з потребами громад та із врахуванням безпекової ситуації.

Нагадаємо, мобільний аптечний пункт курсує у п’яти селах у Миколаївській області. Про це — у випуску #61 дайджесту. Крім того, на прифронтових територіях Херсонщини відновлюють надання стоматологічних послуг для населення. Деталі — у випуску #83 дайджесту.

Нові Центри життєстійкості

Упродовж серпня Центри життєстійкості запрацювали ще у 48-ми громадах України. Відтепер 162 таких простори приймають відвідувачів. Ще понад 30 Мінсоцполітики планує відкрити восени, інформують у відомстві.

У таких центрах кожен житель громади може безкоштовно отримати психологічну допомогу та проконсультуватися з різних соціальних питань.

Пілотний проєкт Мінсоцполітики охопив всю Україну — наразі Центри життєстійкості відкрили і тимчасово окуповані громади, у місцях своєї релокації.

Таких вимушено переміщених осередків з-поміж діючих вже п’ять:

  • Сартанський (Донецька область) — на Львівщині;
  • Мангушський та Нікольський (Донецька область) — у Києві;
  • Енергодарський і Мелітопольський (Запорізька область) — у Запоріжжі. 

До релокованих просторів за підтримкою звертаються не лише мешканці їхніх громад, а й місцеві жителі.

Загалом проєкт націлений на те, щоб допомогти людині долати стрес, відновлюватися після кризових подій та, попри усі виклики, залишатися включеним в життя.

І хоча у фокусі команд Центрів наразі перебувають ветерани, захисники та захисниці, їхні родичі, а також вимушено переміщені особи, двері закладів відкриті для кожного — незалежно від статусу, віку, чи національності.

Окрім індивідуальної роботи з фахівцями, відвідувачі Центрів мають змогу долучитися до груп взаємопідтримки та ініціювати власні волонтерські активності для покращення життя у своїй громаді.

Нагадаємо, відкриття центрів є частиною Всеукраїнської програми ментального здоров’я “Ти як?” — ініціативи першої леді України Олени Зеленської. Докладніше — у випуску #63 дайджесту.

Попередні випуски дайджесту

Тримаємося разом! Віримо у ЗСУ та перемогу України!

Прямий ефір