Україна своїх підтримує: дайджест для мешканців прифронтових територій (випуск #79 від 23.07.2024)

Це випуск #79 щотижневого дайджесту для жителів прифронтових територій України від телеканалу FREEДOM. З нього ви дізнаєтесь:

  • ситуація на фронті;
  • найголовніше зі звернень президента України;
  • житло для ВПО — Мінреінтеграції спільно з партнерами реалізує три житлові проєкти;
  • позбавлення нерухомості на окупованій території — куди звертатися;
  • мобільний зв’язок під час відключень електроенергії;
  • в Україні запустили урядову “гарячу лінію” “Струм” — які питання допоможуть вирішити;
  • нова онлайн-платформа для ВПО та тих українців, які перебувають за кордоном;
  • працевлаштування переселенців — що пропонують в Одесі;
  • ще один Центр життєстійкості запрацював на Харківщині;
  • що робити, якщо опинилися під завалами будівлі — алгоритм.

Представляємо зведення основних подій минулого тижня станом на 881-й день війни (23.07.2024).

Визволення України

На всіх напрямках фронту в Україні тривають бої, ситуація загострена. Ворожа активність зросла майже по всій лінії зіткнення. Сили оборони ведуть жорсткі оборонні бої.

СХІД

У Донецькій області на Краматорському напрямку ситуація лишається складною. Російська армія намагається прорвати оборону, зокрема в районі Часового Яру, Кліщіївки, Калинівки та Андріївки. Українські захисники продовжують стримували навалу значно переважаючих сил противника біля Часового Яру. Росіяни несуть величезні втрати в піхоті та техніці.

Канал “Сіверський Донець — Донбас”, у якому тепер немає води, — це лінія бойового зіткнення в районі Часового Яру.

Росіяни продовжують руйнувати цивільну інфраструктуру, рівняючи з землею Часів Яр авіабомбами, артилерією. Намагаються штурмувати місто групами та піхотою. Бомбардувальники окупантів б’ють по населеному пункту та відлітають, запускаючи теплові пастки.

В районі Часового Яру. Графіка: deepstatemap.live

На Покровському напрямку Донецької області ситуація лишається напруженою. Напрямок обрано ворогом як головний. Наразі основним завданням російських окупантів є перерізання трас. Саме тому росіяни концентрують зусилля в районі населених пунктів Новоолександрівка та Прогрес. В останньому є і автомобільна траса, і залізнична. Там є кілька панівних висот, які контролюють трасу та можливість пересування військ, розповів екскерівник Служби зовнішньої розвідки України Микола Маломуж.

Окупанти намагаються витіснити українських захисників із займаних позицій також в районі Новоселівки Першої, Воздвиженки, Яснобродівки, Калинового та Уманського.

Війська РФ хочуть перерізати логістичні зв’язки ЗСУ шляхом блокування та контролю над трасою “Покровськ — Костянтинівка”. Це основна траса, якою здійснюється ротація особового складу Сил оборони України, вивезення поранених, підвезення БК.

Поки що противник розв’язує тактичні завдання: захоплення висот, комунікацій, завдання шкоди Силам оборони України, щоб дезорганізувати та послабити їх. А вже після цього росіяни мають намір розвивати стратегічну операцію із захоплення Донецької області в її адміністративних межах. Уся область — це головна мета для ворога. Черговий “дедлайн” — до кінця літа поточного року.

Покровський напрямок. Графіка: deepstatemap.live

Російські окупанти проводять атаки на Торецькому напрямку, не полишають спроб взяти під безпосередній контроль місто Торецьк Донецької області. Бойові зіткнення відбуваються в районі населених пунктів Північне, Залізне та Нью-Йорк. Ситуація біля околиць Торецька суттєво не змінилася. Ворога в місті немає, однак росіяни активно застосовують по населеному пункту авіацію, зокрема керовані авіаційні бомби. Лише за день ворог може скинути на Торецьк до 10 і більше КАБів.

Незважаючи на всі зусилля російських окупантів, масове використання штурмової авіації, систем реактивного залпового вогню і важких вогнеметних систем, подальшого просування на цій ділянці фронту немає. Основне завдання ворога — встановлення контролю над Торецьком, оскільки це панівна висота. До того ж, росіяни намагаються відрізати логістичні шляхи сполучення Сил оборони.

Торецький напрямок. Графіка: deepstatemap.live
Лінія фронту на Донеччині. Графіка: deepstatemap.live

На Харківському напрямку бої точаться поблизу Вовчанська. Російські загарбники бомблять місто КАБами. Також армія РФ атакує західніше — в районі Глибокого.

Всі ворожі атаки підрозділи Сил оборони відбивають. Ворог зазнає втрат. Ті резерви, які збирався використати не тільки на Харківському, але й на Донецькому напрямку, змушений вводити в бій

На напрямок перекинуто підрозділ 155-ї бригади морської піхоти збройних сил РФ, сказав екскерівник Служби зовнішньої розвідки України Микола Маломуж. За даними Американського інституту вивчення війни (ISW), у район села Глибоке росіяни також передислокували частини 18-ї мотострілецької дивізії — щоб підготуватися до відновлення наступальних операцій. Крім того, російські війська перегрупували підрозділи 138-ї мотострілецької бригади 1008-го мотострілецького полку і 128-ї мотострілецької бригади поблизу Вовчанська задля відновлення штурмових операцій.

Сили оборони завдали удару по ворогу під час переміщення, внаслідок чого росіяни зазнали втрат, а щонайменше одна штурмова група противника відмовилася від виконання завдання, повідомили в Оперативно-тактичному угрупованні (ОТУ) “Харків”.

Харківський напрямок. Графіка deepstatemap.live

На Куп’янському напрямку противник штурмує позиції українських підрозділів у районі Синьківки, Стельмахівки, Берестового. Основні зусилля загарбники прикладають поблизу Берестового та Стельмахівки.

Російські окупанти просунулися у районі населених пунктів Піщане та Кислівка, йдеться у звіті аналітиків ISW.

Активізувавшись на Куп’янському напрямку, загарбники намагаються розтягнути Збройні сили України на Харківському, відволікти резерви ЗСУ від Вовчанська, Липців, Глибокого на прикриття можливого прориву російських військ у районі Стельмахівки, Куп’янська, Куп’янська-Вузлового, вважає аналітик Дмитро Снєгирьов.

Куп’янський напрямок. Графіка deepstatemap.live

На Лиманському напрямку російська армія здійснює атаки на позиції українських військ поблизу Макіївки та Тернів. Також атаки зафіксовано біля Невського, Греківки, у Серебрянському лісі.

Лиманський напрямок. Графіка deepstatemap.live

ПІВДЕНЬ

На Оріхівському напрямку в Запорізькій області ситуація за минулий тиждень суттєво не змінилася. Російські війська проводили наземні атаки поблизу Малої Токмачки, Малих Щербаків та Новоданилівки. Ворог провів низку невдалих спроб атакувати українські підрозділи поблизу Роботиного. Підтверджених змін на лінії фронту на цій ділянці не зафіксовано.

Крім того, ворог випускає некеровані авіаракети у бік Кам’янського та Лобкового.

В районі Роботиного. Графіка deepstatemap.live
Лінія фронту у Запорізькій області. Графіка deepstatemap.live

На Придніпровському напрямку українські захисники утримують плацдарми на лівобережжі Дніпра в Херсонській області та ведуть активну оборону. Село Кринки повністю знищене російськими окупантами. Там немає жодної вцілілої будівлі. Сили оборони України були змушені відійти з деяких позицій у Кринках. Але це не змінило загальної ситуації на цій ділянці фронту. Лівий берег Дніпра в Херсонській області повністю перебуває під вогневим контролем Сил оборони України. 

Село Кринки — це так звана сіра зона, окупанти його не контролюють. Загарбники перебувають за межами населеного пункту: в селах Корсунка, Козачі Лагері, у районі лісового масиву між Кринками і трасою Т 2206 (пролягає територією Олешківського та Каховського районів).

Загалом на окупованій частині Херсонщини зосереджено до 64 тис. особового складу російських військ.

Навколо Кринок. Графіка deepstatemap.live
Лінія фронту на Херсонщині. Графіка deepstatemap.live

Репортажі телеканалу FREEДОМ з прифронтових регіонів за тиждень:

Бойові втрати противника

Загальні бойові втрати противника з 24.02.2022 до 22.07.2024 орієнтовно становлять:

  • особовий склад — близько 567 760 осіб ліквідовано (+7 470 за тиждень);
  • танки — 8 284 (+70);
  • бойові броньовані машини — 15 980 (+154);
  • артилерійські системи — 15 637 (+313);
  • реактивні системи залпового вогню (РСЗВ) —1 123 (+4);
  • засоби ППО — 900 (+8);
  • літаки — 362 (+1);
  • гелікоптери — 326 (+0);
  • БпЛА — 12 475 (+327);
  • крилаті ракети — 2 401 (+3);
  • кораблі, катери — 28 (+0);
  • підводні човни — 1 (+0);
  • автомобільна техніка та автоцистерни — 21 138 (+515);
  • спеціальна техніка — 2 637 (+68).

Звернення президента України

Найголовніше зі звернень президента України Володимира Зеленського протягом тижня:

  • 21 липня — вночі російська армія застосувала проти України майже 40 “Шахедів”. Більшість дронів збили сили ППО. Щодобово російська авіація запускає понад сотню керованих бомб проти наших міст і сіл, проти наших фронтових позицій — нам потрібен надійний захист і від них. Німецький Patriot прибув в Україну. Дякую Німеччині та США за цей крок, в небі ми зможемо зробити більше.
  • 16 липня — провів Ставку верховного головнокомандувача ЗСУ. Доповіли щодо всіх основних напрямків на фронті — від тих, де найбільш гаряче, зокрема це Покровський напрямок, до тих, де зараз спокійніше, але все одно потрібні й увага, і нормальне забезпечення. Над усім цим ми працюємо дуже детально — і щодо постачання зброї, тобто виконання вже досягнутих наших домовленостей із партнерами, і швидкої логістики по кожному оголошеному пакету, і також щодо виробництва зброї в Україні — це абсолютний пріоритет.
  • 17 липня — вдалося звільнити з російського полону ще 95 наших людей. Це воїни Збройних сил України, Національної гвардії, прикордонники. Більшість — рядові й сержанти, семеро — офіцери. Багато — після важких поранень, один із хлопців — з онкологічним захворюванням. Кожен отримає необхідну допомогу. Серед цих хлопців є й той, хто вважався зниклим безвісти. Загалом нам вдалося повернути додому з російського полону вже 3 405 людей. Ми маємо повернути всіх.
  • 18 липня — прибув до Великої Британії для участі в саміті Європейської політичної спільноти, двосторонніх зустрічей із партнерами, підписання нових безпекових угод. Для України важливо, щоб у Європі зберігалася єдність, яка приводитиме до сильних рішень. Саме над такими рішеннями для нашої спільної безпеки працюємо на саміті. На полях заходу з президентом Сербії Александром Вучичем обговорили безпекові питання та розвиток двосторонніх відносин. Також зустрівся з прем’єр-міністром Іспанії Педро Санчесом: обговорили графік надходження озброєння й подальшу оборонну підтримку. Під час зустрічі з прем’єр-міністеркою Данії Метте Фредеріксен обговорили реалізацію угоди про безпекове співробітництво.
  • 18 липня — із прем’єр-міністром Словенії Робертом Голобом підписали угоду про співробітництво у сфері безпеки та довгострокову підтримку між нашими країнами. Словенія сприятиме навчанню в межах Місії ЄС із військової допомоги Україні. Такий документ підписали і з прем’єр-міністром Чехії Петром Фіалою. Україна та Чехія посилено співпрацюватимуть у військово-технічній сфері. Йдеться про боєприпаси, можливості виробництва стрілецької зброї та легких озброєнь, БпЛА, РЕБ та важкої техніки.
  • 18 липня — зустрівся з королем Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії Чарльзом ІІІ. Провів важливу зустріч із представниками британських оборонних компаній. Обговорили перспективи спільного оборонного виробництва, насамперед боєприпасів, систем ППО, гармат, бронетехніки та безпілотників.
  • 19 липня — разом із прем’єр-міністром Великої Британії Кіром Стармером обговорили ситуацію на фронті, необхідність далекобійної зброї, щоб бути здатними захищати життя наших людей. Поінформував про затвердження Стратегії морської безпеки України. Взяв участь у засіданні уряду Британії.
  • 16 липня — підписав указ щодо відзначення державними нагородами наших воїнів: 266 прізвищ. І другий документ — законопроєкт про внесення змін до Кримінального кодексу України, Кримінального процесуального кодексу та інших законодавчих актів щодо позбавлення державних нагород за популяризацію або пропаганду держави-агресора чи вчинення інших протиправних дій проти України. Потрібен правовий механізм позбавлення таких осіб усіх державних нагород України та почесних звань.
  • 17 липня — підписав указ, який вводить у дію рішення РНБО щодо нової Стратегії морської безпеки України. Документ враховує безпекові зміни та новації, які ми забезпечили, зокрема в Чорному морі, у розвитку наших сил. Це сучасна стратегія, і реалізуємо її разом із нашими партнерами.
  • 17 липня — десяті роковини від того дня, коли російські окупанти знищили в українському небі пасажирський літак — рейс MH17. Малайзійський “Боїнг”, на борту якого було 298 людей, із них 80 — діти. Хоч би скільки зусиль знадобилося — потрібна відповідальність усіх тих, хто приніс це зло, бо самі вони є злом. 
  • 15 липня — сьогодні День української державності. У День хрещення Русі-України ми згадуємо шлях, який пройшла Україна, і всіма силами зосереджуємося на битві, яку Україна повинна виграти. Ця битва — заради нашої незалежності. Заради того, щоб цю незалежність могли успадкувати наступні покоління. 

Житло для ВПО

Мінреінтеграції спільно з міжнародними партнерами реалізує три житлові проєкти, які забезпечать понад 3 тис. квартир для ВПО, інформують на сайті міністерства.

Зокрема, йдеться про проєкт із покращення житлових умов ВПО на сході України. Він реалізується Кредитною установою для відбудови (KfW) та Міжнародною організацією з міграції (МОМ). Проєктом передбачено будівництво/реконструкцію 43 об’єктів із загальною кількістю 2 тис. квартир.

У них планується розмістити майже 6 тис. ВПО і громадян вразливих категорій. Цей задум втілюють у Вінницькій, Івано-Франківській, Київській, Львівській і Чернівецькій областях.

Ще одна ініціатива реалізується спільно з Кредитною установою для відбудови (KfW) та Українським фондом соціальних інвестицій (УФСІ). Вона передбачає підготувати 220 квартир для 625 ВПО у Дніпропетровській, Львівській, Харківській і Хмельницькій областях.

Третім проєктом, який Мінреінтеграції втілює з Держмолодьжитлом, є пільгове іпотечне кредитування ВПО за рахунок коштів гранту. Його надає уряд Німеччини через KfW. Згідно з програмою, родини переселенців можуть придбати житло у кредит за найнижчою в Україні ставкою 3% на рік.

Кредити надаються на строк до 30 років із початковим внеском 6% від вартості житла. В межах програми планується надати 1 094 квартири для розміщення понад 2,5 тисячі ВПО. Географія проєкту — вся підконтрольна уряду України територія.

За підсумками реалізації зазначені ініціативи мають забезпечити майже 3,3 тис. квартир для розміщення понад 9 тисяч ВПО. Загальний обсяг фінансування цих проєктів становить близько 140 млн євро.

“У межах проєктів міжнародної технічної допомоги Мінреінтеграції реалізує декілька житлових проєктів, спрямованих на забезпечення житлом ВПО. Вони дійсно дієві та результативні. Я закликаю всі міністерства активно шукати можливості, які дозволять забезпечити житлом тих, хто змушений був виїхати з небезпечних територій”, — зазначила віцепрем’єр-міністерка Ірина Верещук.

Нагадаємо, уряд вніс зміни до порядку пільгового іпотечного кредитування внутрішньо переміщених осіб за рахунок коштів гранту, наданих KfW. Відтепер заява про намір отримати кредит до фінансової установи подається в електронній формі на порталі “Дія”. Докладніше — у випуску #77 дайджесту.

Позбавлення українців нерухомості на ТОТ

Багато українців покинули тимчасово окуповані території, залишивши там своє житло. Російські окупанти погрожують конфіскувати їхнє майно та заселяти туди інших людей. Повідомляти про факти незаконного заселення сторонніх осіб у житло українців, а також про осіб, причетних до таких дій, необхідно до правоохоронних органів України або на “гарячу лінію” Мінреінтеграції 1548, інформують на сайті міністерства.

Звернутися можна також за номерами:

  • 0 800 500 202 — Національна поліція;
  • 0 800 501 482 або (044) 293-89-99 — СБУ.

Крім того, можна проконсультуватися з приводу порушеного питання із юристом системи “Безоплатна правова допомога”:

  • з мобільних чи стаціонарних телефонів у межах України за номером: 0 800 213 103 (дзвінки безкоштовні);
  • зв’язатися через чатбот у Telegram;
  • для дзвінків з-за кордону +38 (044) 363-10-41 (вартість дзвінка — згідно з тарифами вашого оператора зв’язку).

У відомстві наголосили, що будь-які дії, документи та вимоги окупаційної влади є незаконними та не мають жодних юридичних наслідків. Причетні до позбавлення українців їхньої нерухомості на ТОТ у майбутньому будуть притягнуті до кримінальної відповідальності. А також відшкодовуватимуть збитки законним власникам майна.

Нагадаємо, переселенці, житло яких було зруйноване на тимчасово окупованій території або в зоні бойових дій, зможуть подати заяву до міжнародного Реєстру збитків через застосунок “Дія”. Дані з Реєстру стануть основою для репарацій, які Росія має заплатити власникам знищеного майна. Деталі — у випуску #76 дайджесту.

Мобільний зв’язок без електроенергії

Національний центр оперативно-технічного управління мережами телекомунікацій (НЦУ) видав рішення, спрямоване на покращення якості надання послуг мобільного зв’язку та доступу до мережі інтернет в умовах планового, аварійного, незапланованого та/або вимушеного відключення електропостачання інфраструктури електронних комунікаційних мереж в умовах воєнного стану, інформує Урядовий портал.

Виконання постачальниками електронних комунікаційних послуг завдань, зазначених у розпорядженні НЦУ, забезпечить:

  • роботу протягом 10 годин 100% обладнання, яке забезпечує мобільний зв’язок та доступ до інтернету;
  • роботу протягом 72 годин 100% оперативно-диспетчерських служб, що здійснюють приймання та обробку екстрених викликів за телефонними номерами 101, 102, 103, 104 та єдиним номером виклику екстрених служб 112.

Також розпорядження зобов’язує постачальників електронних комунікаційних послуг забезпечити об’єкти фізичної інфраструктури електронних комунікаційних мереж, за допомогою яких вони надають послуги, пересувними електрогенераторними установками або акумуляторними установками на перші 72 години роботи в умовах відсутності електропостачання.

Для забезпечення відповідного рівня якості послуг у разі відсутності електроживлення передбачено поетапне виконання завдань у часі, з досягненням 100% показників забезпечення до 1 лютого 2025 року.

Як не перевантажувати електромережу в помешканні — див. у випуску #71 дайджесту.

“Гаряча лінія” з питань енергетики

В Україні запустили урядову “гарячу лінію” 15-49 під назвою “Струм”. На неї можуть звертатися громадяни та бізнес для вирішення питань, пов’язаних з енергетичною галуззю, зокрема щодо питань встановлення альтернативних джерел енергії для забезпечення власної енергонезалежності, повідомляє Урядовий портал.

Зокрема, звернувшись, можна дізнатися:

  • як посилити енергонезалежність своєї оселі або підприємства;
  • інформацію про державні фінансові програми підтримки для встановлення додаткових потужностей генерації електроенергії;
  • про інші поточні питання щодо ситуації в енергетиці.

“Метою запровадження урядової телефонної лінії “Струм” є забезпечення українців необхідною та доступною інформацією про можливості підключення альтернативних джерел енергії, отримання державної фінансової підтримки, детальних консультацій та розв’язання проблемних питань із встановленням та підключенням обладнання”, — зазначив міністр енергетики Герман Галущенко.

Консультації з енергетичних питань за номером 15-49 можна отримати безкоштовно і цілодобово.

Нагадаємо, ознайомитися з графіком планових відключень у відповідному регіоні та списками постачальників за областями України можна на офіційному сайті Міністерства енергетики України, а також на сайтах операторів розподільчих мереж. Про це — у випуску #72 дайджесту. Як залишатися на зв’язку під час відключень електроенергії — див. випуск #71 дайджесту.

Онлайн-платформа для ВПО

Нова платформа розроблена Управлінням верховного комісара ООН у справах біженців та має назву “Україна — це Дім”. Про це повідомляє Урядовий портал.

Онлайн-ресурс надаватиме інформацію з питань перебування українців за кордоном, їхнього повернення в Україну, програм підтримки щодо житла, працевлаштування та інших видів допомоги.

Ресурс містить такі розділи:

  • допомога для тих, хто повертається з-за кордону;
  • допомога для внутрішньо переміщених осіб;
  • багатоцільові Центри захисту та ЦНАПи.
  • державна програма компенсації за пошкоджене житло;
  • консульські послуги.

Інформація у всіх розділах буде оновлюватися. Докладніше ознайомитись із платформою можна за посиланням.

Нагадаємо, для внутрішньо переміщених осіб доступна цифрова платформа Edopomoha.orgстворена фахівцями Данської ради у справах біженців (DRC). Докладніше — у випуску #48 дайджесту.

Працевлаштування ВПО

Задля швидкої інтеграції переселенців у місцевий ринок праці в Одесі працює Муніципальний центр сприяння працевлаштуванню внутрішньо переміщених осіб, повідомляє Одеська міська рада.

Діяльність центру спрямована на надання всебічної підтримки у питаннях працевлаштування ВПО.

Окрім консультацій, пропонується:

  • детальна інформація про місцевий ринок праці;
  • можливість проходження професійної підготовки;
  • допомога у встановленні контактів із потенційними роботодавцями.

Інформаційно-консультаційні послуги щодо працевлаштування надаються в робочий час у фронт-офісах Центрів інтегрованих соціальних послуг за адресами: вул. Косовська, 2-Д та вул. Академіка Корольова, 9.

Також консультації можна отримати за телефоном: (048) 753-14-07.

У І півріччі поточного року до Муніципального центру звернулись 770 осіб, працевлаштовані — 373, з яких на підприємства, установи та заклади комунальної власності територіальної громади міста Одеси — 145, до інших суб’єктів господарювання — 228 людей.

Серед відвідувачів з числа переселенців переважають мешканці з трьох регіонів: Херсонської області — 328 людей (50% від загальної кількості), Донецької — 102 (15,7%) та Миколаївської — 67 (10,3%), а також з Луганської — 47(7,2%), Запорізької — 34(5,2%) та Харківської — 27 (4,1%).

Заклад співпрацює з філією Одеського обласного центру зайнятості. Спільно вони надають інформаційно-консультаційні послуги з пошуку роботи й організовують масові заходи (наприклад, міські ярмарки вакансій, “круглі столи” та семінари) безпосередньо в місцях тимчасового проживання ВПО.

Докладніше про послуги із працевлаштування ВПО, допомогу в підготовці документів, інформаційно-консультативну підтримку, надання правової допомоги — у випуску #69 дайджесту.

Центр життєстійкості на Харківщині

Новий Центр життєстійкості запрацював на Харківщині — у Балаклії. Міністерство соціальної політики спільно з міжнародним фондом ЮНІСЕФ відкрили цей простір у межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я “Ти як?” першої леді Олени Зеленської, інформує Мінсоцполітики.

У центрі працюють психологи та фахівці соціальної роботи, є кімната матері та дитини, а також організовані правничі, медичні та соціальні консультації для громадян.

З липня кожен житель Балаклійської громади може прийти до місцевого Центру життєстійкості та безоплатно отримати послугу з формування життєстійкості та низку інших соціальних послуг.

Долати стрес, відновлюватися після кризових ситуацій, знову включатися в життя і головне — піклуватися про своє ментальне здоров’я — саме це є головним вектором роботи Центру, розповідають його працівники.

Формат передбачає групові активності та індивідуальні консультації, з огляду на потреби людини. 

Стандарт послуги, розроблений Міністерством соціальної політики, включає також навчання з розвитку батьківських компетенцій. Це означає, що ряд активностей Центру буде спрямований на покращення стосунків у родині та допомогу батькам й опікунам у вихованні дітей.

Наразі на Харківщині працюють п’ять Центрів життєстійкості. У планах Мінсоцполітики та місцевої влади відкрити такий безбар’єрний простір у кожній громаді регіону.  

Адреси діючих Центрів на Харківщині:

  • м. Балаклія, вул. Центральна, 16.
  • м. Валки, вул. Харківська, 7В.
  • с. Кегичівка, вул. Волошина, 30.
  • м. Первомайський, 4 мікрорайон, буд. 21.
  • м. Харків, вул. Куліковська, 2. 

Нагадаємо, повноцінно в Україні працюють 22 Центри життєстійкості. Про це — у випуску #63 дайджесту.

Як діяти під завалами — алгоритм

За умов постійних атак російських окупаційних військ важливо знати, як правильно поводитись у ситуації, коли опинилися під завалами зруйнованої будівлі, а також як допомогти дитині. Фахівці ДСНС і ЮНІСЕФ сформували декілька порад, інформує Мінреінтеграції.

Алгоритм дій під завалами:

  • кличте на допомогу, намагайтеся додзвонитися на 101;
  • не ворушіться, щоб не погіршити ситуацію;
  • якщо завалило невеликими предметами, то обережно зніміть їх із себе, якщо це безпечно;
  • огляньте себе й оточуючих. У разі поранення накладіть пов’язку, щоб зупинити кров;
  • під час розбору завалів рятувальники часто оголошують “хвилину тиші” — у цей час треба максимально голосно кликати на допомогу;
  • не використовуйте запальничку чи сірники.

Як діяти, якщо ви з дитиною:

  • допоможіть дитині заспокоїтись, обійміть чи візьміть за руку, дихайте разом глибоко й повільно;
  • якщо немає води, попросіть дитину затримувати в роті слину та робити рухи, неначе жує й ковтає.

Якщо дитина під завалами сама:

  • покличте її, щоб зрозуміти, чи вона у свідомості;
  • запитайте про самопочуття: чи не боляче, чи може рухати руками й ногами;
  • підтримуйте зв’язок: розповідайте історії, пригадуйте радісні моменти, запевніть, що вам обов’язково допоможуть.

Нагадаємо, в Україні функціонує багато онлайн-проєктів для підтримки ментального здоров’я. Про деякі з них — у випуску #47 дайджесту.

Попередні випуски дайджесту

В попередніх випусках дайджесту “Україна своїх підтримує” зокрема йшлося про:

Тримаємося разом! Віримо у ЗСУ та перемогу України!

Прямий ефір