Україна своїх підтримує: дайджест для мешканців прифронтових територій (випуск #83 від 20.08.2024)

Це випуск #83 щотижневого дайджесту для жителів прифронтових територій України від телеканалу FREEДOM. З нього ви дізнаєтесь:

  • ліквідовано понад 600 тис. окупантів — ситуація на фронті;
  • найголовніше зі звернень президента України;
  • обмеження переміщення у прикордонних районах Сумщини — що необхідно знати;
  • триває евакуація з Донеччини — куди звертатися;
  • у програмі “єВідновлення” розширили функціонал;
  • нові центри підтримки ВПО;
  • стоматологічні послуги у прифронтових населених пунктах Херсонщини;
  • навчання та працевлаштування для ветеранів — нова платформа “Курс”;
  • як нормалізувати сон під час повітряних тривог — поради;

Представляємо зведення основних подій минулого тижня станом на 909 день війни (20.08.2024).

Визволення України

На всіх напрямках фронту в Україні тривають бої, ситуація залишається загостреною. Сили оборони ведуть жорсткі оборонні бої, продовжують завдавати військам РФ втрат в живій силі та техніці. Кількість ліквідованих російських окупантів за час повномасштабного вторгнення Росії вже перевищила 600 тис. осіб.

СХІД

У Донецькій області на Краматорському напрямку ситуація лишається напруженою. Російські окупанти проводять атаки поблизу Часового Яру та Іванівського. Також загарбницька армія наступала у бік Григорівки, Калинівки, Кліщіївки та Предтечиного. Російські окупаційні війська не полишають намірів захопити Часів Яр.

Штурми здійснюють як професійні військові РФ, так і мобілізовані окупанти, зазначив пресофіцер 26-ї ОАБр Олег Калашніков.

Українські сили відбивають ворожі атаки та незначно просунулися у східній частині міста, йдеться у звіті американського Інституту вивчення війни (ISW).

В районі Часового Яру. Графіка: deepstatemap.live

Найважча ситуація на фронті — на Покровському напрямку Донецької області. Ворог щодня атакує оборонні рубежі українських захисників. Бої точаться цілодобово, проте ЗСУ дають відсіч російській армії, знищуючи резерви, які підтягуються на напрямок.

Найбільше боєзіткнень, за даними Генштабу ЗСУ, відбувається в районі населених пунктів Воздвиженка, Калинове, Зелене Поле, Миролюбівка, Гродівка, Миколаївка, Птиче, Новогродівка, Завітне та Михайлівка.

Аналітики ISW вважають, що російські військові продовжують тактику оточення українських сил на південний схід від міста Покровськ, російське угруповання перебуває на відстані близько 10 км від міста та за 6 км від сусіднього Мирнограда.

Покровський напрямок. Графіка: deepstatemap.live

На Торецькому напрямку російські загарбники не полишають спроб взяти під безпосередній контроль місто Торецьк Донецької області. Ситуація на підступах до міста — важка. Бої точаться біля Торецька, у міській забудові. Також армія РФ проводить атаки біля Залізного, Диліївки, Північного та Неліпівки. Збільшилася щільність обстрілів керованими авіаційними бомбами. Окупанти не припиняють удари з артилерії, проводять скиди з дронів.

Є певні тактичні успіхи російських окупантів в районі Нью-Йорка. Взято під контроль фенольний завод, триває тиск на позиції ЗСУ. Сили оборони контролюють близько 20% території цього селища, сказав військово-політичний аналітик Дмитро Снєгирьов.

Торецький напрямок. Графіка: deepstatemap.live
Лінія фронту на Донеччині. Графіка: deepstatemap.live

На Харківському напрямку російські окупанти вперше за місяць здійснили масовані ударно-штурмові дії за підтримки бронетехніки. Спроба наступу відбувалась за донецьким сценарієм. Це БМП, танки, обварені зверху сітками. Під сітками — штурмова піхота. Атака була відбита, знищено 90% техніки противника, розповів командир батальйону ударних БпЛА “Ахіллес” Юрій Федоренко.

Боєзіткнення на цій ділянці фронту тривають в районі Вовчанська, Глибокого та Липців.

Харківський напрямок. Графіка deepstatemap.live

На Куп’янському напрямку Сили оборони відбивають штурмові дії росіян біля Глушківки, Берестового, Стельмахівки та Синьківки.

Як і раніше, російські загарбники завдають ударів КАБами по цивільній інфраструктурі Купʼянського району.

Куп’янський напрямок. Графіка deepstatemap.live

На Лиманському напрямку за останні дні кількість ворожих атак зросла. Російські загарбники намагаються штурмувати позиції Сил оборони поблизу Греківки, Макіївки, Невського, Тернів, Новосадового та Торського.

За даними ISW, російські війська незначно просунулися в районі Макіївки.

Лиманський напрямок. Графіка deepstatemap.live

ПІВДЕНЬ

На Оріхівському напрямку в Запорізькій області ситуація за минулий тиждень суттєво не змінилася. Триває щоденна контрбатарейна боротьба та відбиття ворожих штурмів. Позиційні бої тривали поблизу Малої Токмачки, Новоданилівки та Роботиного. Упродовж доби 16 серпня російські війська завдали 401 удар по території 15 населених пунктів Запорізької області.

Російські окупанти перекидають деякі війська із Запорізької області на північ, зокрема на територію Курської області РФ, повідомив речник Оперативного угруповання військ “Таврія” Дмитро Лиховій. Водночас він зауважив, що кількість підрозділів, які передислоковують росіяни, порівняно невелика. Загалом російське угруповання на Запорізькому напрямку, включаючи передові позиції та тилові райони, налічує близько 75 тис. осіб.

В районі Роботиного. Графіка deepstatemap.live
Лінія фронту в Запорізькій області. Графіка deepstatemap.live

На Придніпровському напрямку ситуація без змін. Російські окупанти щодня проводять по кілька атак, але, отримавши жорстку відсіч, відступають із втратами.

Лінія фронту на Херсонщині. Графіка deepstatemap.live

КУРСЬКА ОБЛАСТЬ РФ

У Курській області Росії триває операція Сил оборони України. Зараз ЗСУ контролюють понад 1 000 кв. км, понад 80 населених пунктів. Українські військові поповнюють обмінний фонд, перерізають логістичні артерії противника.

Українські пілоти високоточними ударами б’ють по ворожих опорних пунктах, скупченню техніки. Так, Збройні сили України пошкодили вже другий міст через річку Сейм у селі Зване в Глушківському районі. Крім того, українські десантники захопили як трофей новітній російський танк Т-90М “Прорив”.

Створена військова комендатура у місті Суджа, яка має забезпечити правопорядок, а також всі потреби місцевого населення.

Сумська область та Курська (РФ). Графіка deepstatemap.live

Репортажі телеканалу FREEДОМ з прифронтових регіонів за тиждень:

Бойові втрати противника

Загальні бойові втрати противника з 24.02.2022 до 19.08.2024 орієнтовно становлять:

  • особового складу — близько 600 470 осіб (+8 470 за тиждень);
  • танків — 8 513 (+63) од.;
  • бойових броньованих машин — 16 495 (+127) од.;
  • артилерійських систем — 17 104 (+376) од.;
  • РСЗВ — 1 165 (+19) од.;
  • засобів ППО — 925 (+6) од.;
  • літаків — 367 (+1) од.;
  • гелікоптерів — 328 од.;
  • БпЛА оперативно-тактичного рівня — 13 809 (+337);
  • крилатих ракет — 2 437 (+11);
  • кораблів/катерів — 28 (+0) од.;
  • підводних човнів — 1 (+0) од.;
  • автомобільної техніки та автоцистерн — 23 047 (+457) од.;
  • спеціальної техніки — 2 863 (+62).

Звернення президента України

Найголовніше зі звернень президента України Володимира Зеленського протягом тижня:

  • 12, 15 серпня — провів Ставку верховного головнокомандувача ЗСУ. Була доповідь головкома Сирського. Щодо фронту і всіх ключових оборонних напрямків, а також щодо операції в Курській області. Контролюються близько тисячі квадратних кілометрів у Курській області. Це, зокрема, райони, із яких російська армія завдавала ударів по Сумщині. Станом на сьогодні й від 1 червня це вже майже 2 100 обстрілів території Сумської області. Тому наші операції — це суто безпекове питання для України, звільнення прикордоння від російських військових. Також головком доповів про завершення звільнення міста Суджі від російських військових. Створена українська військова комендатура. Звільнені також і ще кілька населених пунктів. Загалом уже понад 80.
  • 13 серпня — збільшуємо територію активних дій. Наші сили контролюють 74 населених пункти в Курській області. Сотні російських військових здалися в полон, і всі вони отримають гуманне ставлення — такого ставлення вони навіть у їхній же, російській армії не мали. 
  • 14 серпня — доповідав головком Сирський: і щодо нашого фронту, і щодо операції в Курській області. Домовилися, що з найближчих пакетів підтримки направимо додаткову зброю на донецькі напрямки для наших воїнів. Є хороше просування в Курській області — стратегічної мети нашої досягаємо. Суттєво поповнили й обмінний фонд для нашої держави.
  • 16 серпня — головком Сирський доповів щодо оборонних кроків на Донбасі: Покровський напрямок, Торецький. А також наш рух у Курській області. Прибираємо російську військову присутність на території наших дій та поповнюємо обмінний фонд для нашої держави.
  • 17 серпня — першочергова увага — фронтовим напрямкам. Передусім Донеччині. Найбільше російських штурмів саме там. Робимо все, щоб дати нашим воїнам необхідну зброю, необхідне посилення. В Курській області операція триває саме так, як ми і розраховували. Зараз зміцнюємо позиції. Плацдарм нашої присутності стає сильнішим.
  • 18 серпня — за одну цю добу вже десятки атак ворога на фронті. Передусім Торецьк та Покровськ. Наші підрозділи, бригади роблять усе для збереження позицій. Є і хороші, потрібні нам результати у знищенні російської техніки під Торецьком. І це все — більш ніж захист для України, це зараз основне завдання наших оборонних дій загалом — знищити якомога більше російського потенціалу, потенціалу війни, і проводити максимум контрударної роботи. Зокрема це і створення буферної зони на території агресора — наша операція в Курській області.
  • 17 серпня — цього тижня відбулось перезавантаження нашої переговорної групи та всієї інфраструктури обмінів. Долучилися на рівних із ГУР СБУ, МВС, Збройні сили, Служба зовнішньої розвідки. Буде посилено також присутність інфраструктури омбудсмена в областях України, щоб усюди відбувалась прозора та якісна робота з рідними полонених, із громадськими активістами, які готові допомагати.
  • 15 серпня — потрібне посилення деяких правових позицій нашої держави. Настав час ухвалити оборонний законодавчий пакет для України: рішення, які допоможуть і українським воїнам, і всьому українському суспільству, і державним інституціям.
  • 13 серпня — відбулася зустріч робочої групи щодо пункту формули миру стосвно енергетичної безпеки. Взяли участь у зустрічі представники 40 країн-партнерів і міжнародних організацій. Готуємо роботу — це буде онлайн-робота на рівні радників, яка готуватиме конкретний шлях гарантування енергетичної безпеки
  • 16 серпня — прибули для роботи в Україні нові посли держав-партнерів: Бельгія, Індія, Нідерланди, Словаччина, Італія, Мексика. Прийняв вірчі грамоти і вдячний за чітку підтримку нашої територіальної цілісності та міжнародного права. І сьогодні ж провів кілька нарад щодо подальшої роботи для наближення миру для України.

Обмеження переміщення на Сумщині

У Генеральному штабі ЗСУ оголосили про обмеження на переміщення всіх категорій громадян у прикордонній двадцятикілометровій зоні Сумської області. Українців закликали дотримуватися правил переміщення у районах бойових дій. Про це повідомили на сторінці ГШ ЗСУ у Facebook.

Наразі допуск осіб на зазначену територію здійснюється за паспортами громадян України з відповідною відміткою про реєстрацію проживання в цій зоні.

Детальнішу інформацію про обмеження переміщення (пересування) цивільного населення (техніки) у зазначених районах Сумщини можна отримати в диспетчерському пункті Сумського зонального відділу Військової служби правопорядку ЗСУ за номером телефону: +38 096 03 22 339.

Як заявили у Генштабі, попри безпекові заходи, які “вживаються військовим командуванням для виконання цілей операції, збереження життя та здоров’я військовослужбовців і цивільного населення”, вони зафіксували випадки проникнення деяких людей в райони ведення бойових дій.

Подібні випадки можуть вплинути на заходи безпеки та створити загрозу життю військових та цивільних.

 “Закликаємо громадян України та іноземців дотримуватися встановлених правил щодо переміщення в районах бойових дій, зокрема й у двадцятикілометровій прикордонній зоні Сумської області”, — йдеться у повідомленні.

Евакуація із Донеччини

Із серпня 2022 року на Донеччині триває обов’язкова евакуація. За цей час із прифронтових районів вивезено понад 197 тис. людей. Серед них — понад 24 тис. дітей і близько 7,4 тис. осіб з інвалідністю. Виїзди здійснюються щоденними потягами із Покровська до Дніпра, Львова, а також до Рівненської області, інформує Мінреінтеграції.

Після прибуття евакуйовані отримують фінансову допомогу у розмірі 10 800 грн на кожну особу від ЮНІСЕФ та УВКБ ООН.

Також переселенцям надають гуманітарну, правову, психологічну допомогу та безкоштовне житло.

Особлива увага приділяється примусовій евакуації дітей разом із їхніми батьками або законними представниками.

Наразі нею охоплено 18 населених пунктів. Від початку проведення цих заходів (7 квітня 2023 року) було вивезено 3 909 дітей.

Через важку ситуацію на Покровському напрямку в Мінреінтеграції закликають евакуюватися мешканців населених пунктів у безпосередній близькості до лінії фронту. Насамперед це Покровськ, Мирноград і Селидове.

“Прошу вас евакуюватись. Якщо ви не залучені до оборони населених пунктів, то маєте виїхати до більш безпечних регіонів. Розумію, що ви залишаєте звичну роботу, домівки, майно. Але життя та здоровʼя вас і ваших дітей цінніше”, — наголосила віцепрем’єр-міністерка Ірина Верещук.

Вона додала, що перебування у цих районах заважає працювати Силам оборони.

Уряд, місцева влада, волонтери, міжнародні організації та, власне, приймаючі громади — всі допоможуть, акцентували у відомстві.  

Щоби повідомити про намір покинути небезпечний район, можна скористатися контактами:

  • загальна “гаряча лінія” по Донецькій області: 0-800-500-121;
  • Покровська громада: 0-800-300-101;
  • Селидівська громада: 080-033-64-54;
  • Мирноградська громада: +38 (050)-648-15-19.

У міністерстві наголосили: евакуація здійснюється безкоштовно. Для отримання консультації також можна зателефонувати на “гарячу лінію” Донецької ОВА з питань проведення евакуації за номером: 0 800 408 911.

Про бажання евакуюватися можна повідомити на “гарячу лінію” Мінреінтеграції 1548 або написати у месенджери WhatsApp/Telegram/Viber на номер: +38 (096) 078-84-33.

Для запису на евакуацію тяжкохворих і людей з інвалідністю діють номери: 0 800 332 614, +38(099) 710-48-72, +38(099) 311-53-14, +38(096) 108-60-48.

Нагадаємо, у серпні до Рівненської області евакуація з Донеччини здійснюватиметься спеціальним поїздом 1 раз на 8 днів. Евакуаційні рейси відбудуться 22 і 30 серпня. Докладніше — у випуску #82 дайджесту.

Новини “єВідновлення”

Розширено функціонал державної програми “єВідновлення” — запроваджено два оновлення, завдяки яким українцям, чиє житло було пошкоджене через російську агресію, буде простіше податися на допомогу, інформує Мінцифри.  

Перше — відтепер при заповненні заявки на отримання виплати можуть одразу замовити витяг про несудимість через “Дію”. Це необхідно для підтвердження, що людина не скоїла злочинів проти національної безпеки.

Раніше комісія місцевої влади, яка визначає суму компенсації, самостійно перевіряла інформацію про несудимість громадян. Це могло тривати декілька днів, а іноді й тижнів. Тепер цей процес автоматизовано й час очікування рішення комісії суттєво скорочується. Отримати витяг про несудимість через “Дію” можна за кілька хвилин, оскільки інформація генерується з реєстрів.

Друге — віднині подати заявку на допомогу з “єВідновлення” можуть законні представники власників пошкодженого житла. Це стосується випадків, коли власник неповнолітній чи недієздатний і має опікуна.

Щоб подати заявку, треба звернутися в ЦНАП та надати підтверджувальні документи, що людина є законним представником. Кошти надійдуть на картку “єВідновлення”, відкриту на ім’я законного представника.

Нагадаємо, програма запрацювала у травні 2023 року. За цей час 65 тис. родин отримали кошти для ремонту пошкодженого житла на загальну суму в 7 млрд грн. Також 9 тис. сімей отримали житлові сертифікати, а 3 тис. вже реалізували їх та отримали нове житло замість знищеного через агресію РФ. Цьогоріч Кабмін виділив з Фонду ліквідації наслідків збройної агресії понад 428 млн грн на продовження реалізації програми “єВідновлення“. Докладніше — у випуску #71 дайджесту.

Центри підтримки ВПО

Нові гуманітарні центри підтримки внутрішньо переміщених осіб почали роботу в Київській та Дніпропетровській областях. Вони мають назву “Селидове. UA”, надають допомогу жителям Селидівської громади та іншим мешканцям Донеччини, які евакуювалися з цього регіону, повідомляє Донецька ОВА.

Мета роботи центрів — надання донеччанам гуманітарної та первинної медичної допомоги. У них також проводять консультації щодо:

  • соціального захисту;
  • пенсійного забезпечення;
  • юридичних питань;
  • психологічних питань.

Для дітей та дорослих організовують культурно-розважальні заходи, спортивні, а також заходи, спрямовані на покращення психоемоційного стану: арттерапія, тренінги, майстер-класи, заняття тощо.

На Київщині відвідати центр можна за адресою: с. Петропавлівська Борщагівка, вул. Волинська, 1 (ЖК “Львівський”). Адреса центру на Дніпропетровщині: м. Кам’янське, вул. В. Стуса, 15 Б.

За додатковою інформацією щодо роботи центрів можна звернутися за телефоном: 0-800-33-64-54.

Нагадаємо, дві прифронтові громади на Харківщині відкрили Центри життєстійкості для своїх мешканців. Про це — у випуску #63 дайджесту.

Стоматологічні послуги на Херсонщині

На прифронтових територіях Херсонщини відновлюють надання стоматологічних послуг для населення. В одному із сіл Чорнобаївської громади на території сімейної амбулаторії працює стаціонарний стоматологічний кабінет. Він забезпечений усім необхідним обладнанням для діагностики та лікування захворювань ротової порожнини, інформує Мінреінтеграції.

Скористатися послугами зможуть як місцеві мешканці, так і жителі сусідніх населених пунктів. Їх надаватиме лікар-стоматолог Херсонської міської стоматологічної поліклініки в межах договору, укладеного з органами місцевої влади.

Кабінет працюватиме тричі на тиждень — у понеділок, середу та п’ятницю з 08:00 до 14:00. У разі підвищення попиту на стоматологічні послуги години прийому буде збільшено.

Нагадаємо, медична допомога ВПО не прив’язана до місця реєстрації чи проживання. Внутрішньо переміщена особа може вільно обирати сімейного лікаря, терапевта і педіатра для укладення декларації у будь-якому закладі охорони здоров’я України. Про це — у випуску #82 дайджесту.

Навчання і працевлаштування ветеранів

В Україні запрацювала онлайн-платформа для навчання і працевлаштування ветеранів “Курс”. Вона покликана допомогти ветеранам опанувати нову професію в режимі онлайн і працевлаштуватися, повідомляє Мінреінтеграції.

Незалежно від попереднього досвіду роботи, ветеранам пропонують навчання у сфері:

  • будівництва;
  • адміністрування,
  • продажах;
  • фармації;
  • комунікаціях;
  • аграрному секторі.

Для користування сервісом необхідно:

  • зареєструватися як учень;
  • записатися на безкоштовний бажаний курс;
  • пройти тестування після його завершення.

Якщо кандидат за результатами тестування набере необхідну кількість балів, його запросять на співбесіду. Після цього — стажування і працевлаштування.

Дізнатися більше про платформу та зареєструватися на курс можна за посиланням на нову платформу “Курс”.

Нагадаємо, в Україні діє проєкт “Перезавантаження” від Червоного Хреста. В його межах надаватиметься допомога жителям п’яти областей країни для покращення матеріального становища та вдосконалення професійних навичок з подальшим працевлаштуванням. Деталі — у випуску #82 дайджесту.

Нормалізуємо сон під час тривог

Нічні повітряні тривоги порушують наш сон і виснажують нервову систему, проте є способи зберегти психічне здоров’я навіть у таких умовах. В організації Save Ukraine дали дієві поради, як швидше відновитися після безсонних ночей через повітряні тривоги.

  1. Безпека понад усе. Складіть чіткий алгоритм дій під час нічної тривоги. Відпрацюйте його разом із рідними, щоб діяти автоматично у сонному стані.
  2. Гігієна сну важлива як ніколи. Обмежте екранний час за дві години до сну. Забезпечте темну прохолодну кімнату, зручний матрац, подушку та приємну постільну білизну. Подбайте про зручне спальне місце навіть у бомбосховищі. На випадок, якщо вночі вам доведеться довго перебувати в укритті, підготуйте комфортні речі: теплу ковдру, каремат, подушку, маску для сну.
  3. Лягайте спати раніше. Ракетні обстріли зазвичай відбуваються під ранок, тому краще лягати спати близько 21:00. Це дозволить вам отримати достатньо сну до можливого пробудження від сирени. Якщо немає можливості лягати настільки рано, намагайтеся засинати щодня в один і той самий час, аби не порушувати режим сну.
  4. Уникайте зайвої стимуляції. Відмовтесь від перегляду новин та соцмереж перед сном. Уникайте продуктів з кофеїном. Ваша нервова система і так перевантажена. Краще погуляйте на свіжому повітрі, зробіть помірні фізичні вправи, почитайте книгу або послухайте спокійну музику.
  5. Будьте поблажливі до себе вдень. Прийміть, що ваша працездатність буде знижена. Внесіть зміни в робочий або навчальний графік.
  6. Не накручуйте себе. Перебуваючи в безпечному місці, не читайте новини та інформаційні канали. Це лише підвищує рівень кортизолу.
  7. Правильно харчуйтеся. Подбайте про те, щоб у вашому раціоні були корисні продукти, багаті на вітаміни та мікроелементи. Не вживайте шкідливої їжі. Подбайте про режим харчування. Вашому організму потрібні сили, аби швидко відновлюватись після безсонної ночі.
  8. Не нехтуйте денним сном. Якщо у вас була безсонна ніч, знайдіть можливість поспати вдень. Слідкуйте за своїм фізичним станом, адже недосип може негативно вплинути на загальне самопочуття.

Нагадаємо, за умов постійних атак російських окупаційних військ важливо знати, як правильно поводитись у ситуації, коли опинилися під завалами зруйнованої будівлі, а також як допомогти дитині. Про це — у випуску #79 дайджесту.

Попередні випуски дайджесту

Тримаємося разом! Віримо у ЗСУ та перемогу України!

Прямий ефір