Україна своїх підтримує: дайджест для мешканців прифронтових територій (випуск #86 від 17.09.2024)

Це випуск #86 щотижневого дайджесту для жителів прифронтових територій України від телеканалу FREEДOM. З нього ви дізнаєтесь:

  • ситуація на фронті;
  • найголовніше зі звернень президента України;
  • уряд продовжив виплати ВПО;
  • яку підтримку можуть отримати евакуйовані з небезпечних територій;
  • тверде паливо для жителів прифронтових районів — як отримати;
  • матеріальна допомога жителям прифронтових районів від ЮНІСЕФ;
  • Червоний Хрест допоможе жителям прифронтових громад підготуватися до зими;
  • триває обов’язкова евакуація дітей з небезпечних районів — звідки необхідно виїхати;
  • робота “Укрпошти” у прифронтовому Покровську;
  • пільгові кредити на житло для ВПО — уряд вніс зміни;
  • новини програми “єОселя” — скільки людей нею скористалися;
  • новини програми “єОздороволення”;
  • ведення вагітності та медична допомога при пологах для жінок зі статусом ВПО;
  • шлюб онлайн у додатку “Дія” — оформити;
  • програма “Національний кешбек” — як долучитися;
  • новий застосунок для пошуку зниклих безвісти, викрадених дітей та возз’єднання родин;
  • що робити, якщо обстріл застав вас на вулиці — поради.

Представляємо зведення основних подій минулого тижня станом на 937-й день війни (17.09.2024).

Визволення України

На всіх напрямках фронту в Україні тривають бої, ситуація залишається загостреною. Сили оборони ведуть жорсткі оборонні бої, продовжують завдавати військам РФ втрат у живій силі та техніці.

СХІД

У Донецькій області на Краматорському напрямку російська армія намагається прорвати оборону в районі Часового ЯруАндріївки. ЗСУ також відбивають атаки ворога поблизу Ступочок.

Часів Яр російські окупанти продовжують нещадно обстрілювати всіма видами озброєнь. Ворог завдає дронових та авіаційних ударів, атакує некерованими авіаційними ракетами.

В районі Часового Яру. Графіка: deepstatemap.live

Ситуація на Покровському напрямку Донецької області — складна. Він лишається ключовим у наступі російських військ на Донбасі.

Протягом тижня спостерігалась певна пауза у штурмових діях ворога, але зараз він знову активізувався. Війська РФ намагаються потіснити українських захисників із займаних позицій в районі Воздвиженки, Зеленого Поля, Новоторецька, Гродівки, Новогродівки, Селидового та Маринівки.

Російські війська просунулися на захід від Українська, зазначають аналітики американського Інституту вивчення війни (ISW). Вони припускають, що, ймовірно, окупанти намагаються витіснити українські війська з міста, надаючи пріоритет наступу на північному і південному флангах.

Військовий аналітик Олексій Гетьман вважає, що не дійшовши 7-10 км до Покровська, армія РФ намагається знайти слабкі місця в українській обороні.

Ані до 1 жовтня, нового путінського дедлайну, ані пізніше російським окупаційним військам не вдасться захопити Покровськ. Однак таких спроб вони не полишать: Покровський напрямок є для Кремля головним, захоплення Покровська — пріоритет, незалежно від того, що відбувається на інших ділянках фронту, зазначає екскерівник Служби зовнішньої розвідки України Микола Маломуж.

Покровський напрямок. Графіка: deepstatemap.live

На Торецькому напрямку російські загарбники проводять атаки у районі Торецька, Дачного, Щербинівки та Неліпівки. Українські воїни відбивають атаки противника. В основному агресор концентрує свої зусилля біля Торецька, активно застосовуючи штурмову та армійську авіацію.

Торецький напрямок. Графіка: deepstatemap.live

На Курахівському напрямку за останній тиждень російські загарбники посилили штурми. Атаки ворог проводить біля Українська, Красногорівки, Долинівки, Желанного Другого, Георгіївки, Костянтинівки, Катеринівки та Желанного Першого.

Наразі відомо, що Росія активізувала перекидання резервів на Вугледарський і Курахівський напрямки — переміщує вантажівки з боєкомплектом і особовим складом.

Курахівський напрямок. Графіка: deepstatemap.live
Лінія фронту на Донеччині. Графіка: deepstatemap.live

На Харківському напрямку російські окупанти проводять атаки переважно в районі Вовчанська. Наступ армії РФ у північних районах Харківської області практично зупинився. Попри щоденні російські обстріли Вовчанська та Липців із реактивних систем, мінометів та авіації, українські захисники відбивають удари, контролюють рубежі, спрямовують артилерію по тилу противника.

Харківський напрямок. Графіка deepstatemap.live

На Куп’янському напрямку війська РФ проводять штурми позицій українських підрозділів у районі Синьківки, Петропавлівки, Колісниківки, Глушківки, Кругляківки та Лозової.

Противник сконцентрував значну кількість сил та засобів для вчинення ударних штурмових дій в районі Куп’янська. Застосовує для атак різну техніку, зокрема БМП, танки, не полишає спроб прорватися до міста. 

Куп’янський напрямок. Графіка deepstatemap.live

На Лиманському напрямку російські загарбники намагаються штурмувати позиції Сил оборони поблизу Дружелюбівки, Невського, Макіївки, Тернів і Новосадового.

Лиманський напрямок. Графіка deepstatemap.live

ПІВДЕНЬ

На Оріхівському напрямку в Запорізькій області суттєвих змін не відбулося. Тривають позиційні бої. Просувань ані з українського боку, ані з боку російського агресора не спостерігається.

Ворог здійснює перманентні обстріли цивільної інфраструктури, позицій українських військ в районі Малої ТокмачкиРоботиного.

Оріхівський напрямок. Графіка deepstatemap.live
Лінія фронту в Запорізькій області. Графіка deepstatemap.live

На Придніпровському напрямку російські окупаційні війська активізували штурми. Вони намагаються зайняти вигідніші позиції та наблизитися до Херсона. Ворог намагається проводити штурмові дії на багатьох островах, зокрема у гирлі Дніпра, а також вище за течією вздовж лівого берега, де підрозділи ЗСУ утримують плацдарми. 

Лінія фронту на Херсонщині. Графіка deepstatemap.live

КУРСЬКА ОБЛАСТЬ РФ

У Курській області Росії триває операція Сил оборони України. Путін поставив завдання звільнити Курську область до 1 жовтня. Однак окупантам катастрофічно не вистачає резервів.

Сили оборони України прорвали нову ділянку російського кордону в Курській області — на захід від підконтрольних їм територій. У Міноборони Росії заявили, що українську атаку відбили. Але кадри, які публікують українські оператори БпЛА, свідчать про інше. Ця операція розпочалася невдовзі після того, як ЗС РФ контратакували українські позиції у Курській області. У кращому для України випадку новий наступ може відвернути російські війська, кажуть військові аналітики.

За словами аналітика Дмитра Снєгирьова, росіяни на Глушківський напрямок у Курській області перекинули підрозділ другої бригади спецпризначення. Незважаючи на всі бравурні заяви російської сторони про контрнаступ на Курщині, каже Снєгирьов, Сили оборони України одночасно завдають удару фактично в тил російського угруповання, що атакує позиції ЗСУ. 

У Міністерстві оборони Британії заявили, що чим довше ЗСУ тримають позиції в Курській області, тим слабшим стає Путін.

Сумська область та Курська (РФ). Графіка deepstatemap.live

Репортажі телеканалу FREEДОМ з прифронтових регіонів за тиждень:

Бойові втрати противника

Загальні бойові втрати противника з 24.02.2022 до 16.09.2024 орієнтовно становлять:

  • особового складу — близько 634 860 осіб (+8 450 за тиждень);
  • танків — 8 683 (+44) од.;
  • бойових броньованих машин —17 071 (+165) од.;
  • артилерійських систем — 18 123 (+293) од.;
  • РСЗВ — 1 187 (+7) од.;
  • засобів ППО — 947 (+5) од.;
  • літаків — 369 (+1) од.;
  • гелікоптерів — 328 од.;
  • БпЛА оперативно-тактичного рівня — 15 263 (+366);
  • крилатих ракет — 2 592 (+4);
  • кораблів/катерів — 28 (+0) од.;
  • підводних човнів — 1 (+0) од.;
  • автомобільної техніки та автоцистерн — 24 712 (+450) од.;
  • спеціальної техніки — 3 090 (+41).

Звернення президента України

Найголовніше зі звернень президента України Володимира Зеленського протягом тижня:

  • 15 вересня — у Харкові тривають рятувальні роботи. Удар російської авіабомби по будинку. Це звичайний багатоповерховий житловий будинок. Була пожежа, завали перекриттів. Відомо про людей під завалами. Відомо про 35 поранених, серед них — троє дітей. Загалом тільки в одному цьому ударі по Харківщині було чотири авіабомби. Одна по Харкову, по будинку. Інші три — по селах в області. Сьогодні ж росіяни били такими бомбами по Сумщині, Донеччині. Загалом щодобово — не менше сотні таких авіаударів. За одну минулу добу — 128 керованих авіабомб.
  • 9 вересня — провів Ставку верховного головнокомандувача ЗСУ. Захист енергетики від російських ударів. Захист наших позицій на фронті. Детально розібрали постачання у війська артилерії, включно з українськими “Богданами”, та забезпечення бригад технікою. Детально працюємо й щодо комплектації наших бойових бригад і бригад резерву. Була детальна суто військова доповідь головкома Сирського. Передусім про донецькі напрямки.
  • 13 вересня — черговий обмін. Ще 49 українців і українок удома. Серед них і військові, і цивільні. Воїни Збройних сил, наші прикордонники, Національна гвардія, зокрема захисники й захисниці “Азовсталі”, також двоє поліцейських. Серед цивільних наших людей — Леніє Умерова, дівчина, яку росіяни захопили в Криму, коли вона їхала до хворого батька. 
  • 14 вересня — провели ще один обмін: 103 захисників України повернуто з російського полону. Хлопці були в неволі ще з 2022 року — з перших місяців війни. Це воїни Збройних сил України, Нацгвардії, прикордонники, поліцейські, воїни інших елементів наших Сил оборони та безпеки України. Захисники, зокрема, Київщини, Донеччини — це і Маріуполь, і “Азовсталь”, і інші частини області. Також захоплені в полон на Харківщині, Херсонщині. Серед них є хлопці у важкому стані — після поранень. Усім буде надано необхідну допомогу. 
  • 11 вересня — звернувся до учасників четвертого саміту міжнародної Кримської платформи. Кримська платформа дійсно збільшує українську силу — в усіх сенсах, і зокрема в дипломатичній площині. Наголосив, що справжній мир не повинен мати жодних альтернатив. Жодних заморожених окупацій! Жодних покинутих у полоні людей! Жодних забутих і через те ніби прощених світом репресій. Ми всі разом прагнемо миру. Ми всі разом потребуємо безпеки. А отже, ми всі разом маємо наближати перемогу України — дійсно надійний мир.
  • 11 вересня — провів зустріч із прем’єр-міністром Хорватії Андреєм Пленковичем. Ключові теми нашої розмови — гуманітарне розмінування, повоєнне відновлення та відбудова енергообʼєктів.
  • 11 вересня — дуже змістовна й тривала розмова з держсекретарем США Ентоні Блінкеном і міністром закордонних справ Великої Британії Девідом Леммі. Всі ключові питання обговорили. Важливо, щоб українські аргументи були почуті. Це стосується і далекобійної зброї, і забезпечення бойових бригад на фронті, і загальної стратегії наближення справедливого миру. Окрему увагу приділили підготовці другого Саміту миру.
  • 12 вересня — під час зустрічі із прем’єр-міністеркою Латвії Евікою Сілінею основну увагу приділили посиленню військово-технічної співпраці, реалізації двосторонньої безпекової угоди, підготовці до другого Саміту миру. Оборонна підтримка, відбудова нашої країни та шлях до ЄС — теми, які обговорили під час зустрічі з президентом Естонії Аларом Карісом.
    Цінуємо рішення Естонії виділяти щороку 0,25% ВВП на оборонні потреби України. Це закріплено у двосторонній безпековій угоді. Також сьогодні говорили з президентом Литви Гітанасом Науседою про нашу оборону. Маємо надзвичайно цінні для обох наших держав домовленості щодо оборонного виробництва — це передусім можливості інвестувати у виробництво дронів в Україні, інших видів зброї. Зустрівся зі спікером і віцеспікерами парламенту Данії. Розповів про ситуацію в зоні бойових дій та актуальні потреби наших воїнів.
  • 12 вересня — попри війну, усі виклики, загрози й складнощі, Україна знову збирає перших леді та джентльменів з усього світу. Це дуже важливо. І цьогорічна тема — безпека дітей. Україна точно прагне розв’язати це завдання. Україна знає відповіді, пропонує свої рішення світу. Саміт перших леді та джентльменів — це потрібний майданчик, на якому лунають важливі голоси світу, це ефективний майданчик, на якому знаходять важливі рішення й надалі впроваджують їх у життя.
  • 14 вересня — провів зустріч із делегацією конгресменів США. Важливо на всіх рівнях тримати партнерів повністю поінформованими щодо наших потреб, щодо наших позицій. Критично важливо, щоб усі, та особливо такі держави, як США, дійсно оперативно реалізовували наші домовленості. Це має відчуватися на фронті.
  • 12 вересня — важливо дотримуватися Римського статуту й не допустити ігнорування рішень суду щодо ордерів на арешт російських воєнних злочинців. Обговорили це під час зустрічі з прокурором Міжнародного кримінального суду Карімом Ханом.
  • 11 вересня — у межах четвертого саміту міжнародної Кримської платформи відкриваємо український національний меморіал, присвячений ушануванню трагедії кримськотатарського народу. І колись неодмінно такий самий меморіал з’явиться в нашому, вільному Криму.
  • 13 вересня — почав роботу щорічний форум Ялтинської європейської стратегії. На полях заходу зустрівся з міністрами закордонних справ Литви та Польщі. Також говорив із головою Мюнхенської безпекової конференції — це один із найбільш впливових у Європі майданчиків щодо зовнішньої та безпекової політики. Зустрівся також з Майком Помпео, ексдержсекретарем Америки. Був на форумі Борис Джонсон — один із найбільших друзів України. Сьогодні ж зустрівся з міністром оборони Данії.
  • 10 вересня — офіційно представив нового міністра закордонних справ України Андрія Сибігу. Одним із його основних завдань зараз буде — переналаштувати систему української дипломатії таким чином, щоб ми з партнерами могли значно активніше реагувати на виклики.
  • 14 вересня — сьогодні в Україні День кіно, щороку в другу суботу вересня. Звичайно, у часи війни кіно працює перш за все як засіб донести правду про те, що відбувається, що переживають люди.

Виплати ВПО продовжено

Уряд продовжив виплати державної допомоги для найбільш вразливих категорій внутрішньо переміщених осіб (ВПО), інформує Мінреінтеграції.

Відповідні зміни внесені Кабміном до постанови КМУ від 20.03.2022 № 332 “Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам”. Ними передбачається продовження виплат на наступний шестимісячний період для особливо вразливих категорій ВПО.  

Йдеться про щомісячну державну допомогу на проживання у розмірі:

  • 3 тис. грн особам з інвалідністю та дітям;
  • 2 тис. грн для інших категорій переселенців.

Виплати будуть продовжені внутрішньо переміщеним особам, які зараз отримують державну допомогу на проживання відповідно до визначених раніше категорій вразливості.

Нарахування продовжать автоматично, додатково нікуди звертатися не потрібно.

Водночас аби перевірити, що ці родини і далі відповідають нормам діючої постанови (чи порядку отримання виплат), держава через управління соціального захисту протягом місяця перевірить, чи не змінився суттєво фінансово-майновий стан визначених сімей. Якщо змін не відбулось — родини отримуватимуть виплати до лютого 2025 року

Якщо людині з технічних причин не було продовжено виплату допомоги автоматично, але вона має на неї право, необхідно звернутися до органу соціального захисту населення або ЦНАПу.

Нагадаємо, з 1 березня 2024 року виплати ВПО продовжили для більшості нинішніх отримувачів — тих ВПО, які належать до найбільш вразливих категорій громадян. Докладніше про це — у випуску #55 дайджесту. Про те, чи можна оформити допомогу ВПО тільки на дітей, якщо дорослі члени родини не відповідають критеріям, встановленим для продовження виплат — у випуску #77 дайджесту.

Евакуація дітей з Донеччини, Харківщини та Сумщини

Координаційний штаб підтримав рішення про розширення зони примусової евакуації сімей з дітьми на Донеччині у зв’язку з безпековою ситуацією. Відповідне рішення Регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій Донецької області погодили члени Коордштабу з питань проведення обов’язкової евакуації населення в умовах воєнного стану, повідомляє Мінреінтеграції.

Учасники засідання одноголосно підтримали проведення обов’язкової евакуації у примусовий спосіб дітей із їхніми батьками або іншими законними представниками з окремих населених пунктів Донеччини.

Йдеться про евакуацію із населених пунктів Покровського та Краматорського районів. Зокрема, з міста Костянтинівка, сіл Іжевка, Безім’яне, Біла Гора, Білокузьминівка, Віролюбівка, Диліївка, Клинове, Майське, Маркове, Молочарка, Неліпівка, Новодмитрівка, Новомаркове, Олександро-Шультине, Попасне, Предтечине, Ступочки, Стінки, Федорівка, Червоне, селища Вишневе та сіл Григорівка, Новоолексіївка, Петрівка, Пустинка, Юріївка.

Евакуйовані діти разом із супроводжуючими особами будуть забезпечені:

  • безкоштовним прихистком;
  • гуманітарною допомогою;
  • психологічною підтримкою.

Евакуація здійснюється безкоштовно. Для попереднього запису необхідно зателефонувати на “гарячу лінію” Донецької ОВА з питань проведення евакуації за номером: 0 800 408 911. Для евакуації тяжкохворих людей діє номер: 0 800 322 614.

Через безпекову ситуацію оголошено також примусову евакуацію дітей із деяких населених пунктів Харківщини. Йдеться про евакуацію із 29 населених пунктів Куп’янської, Курилівської та Кіндрашівської територіальних громад Куп’янського району Харківської області.

Щоб отримати консультацію щодо виїзду до безпечних регіонів, можна зателефонувати на “гарячу лінію” Харківської ОВА за номером: 0 800 339 291.

На Сумщині обов’язкову евакуацію оголошено із трьох населених пунктів Шосткинського району. Зокрема з міста Глухів і селищ Свеса й Есмань.

Щоб отримати консультацію щодо виїзду до безпечних регіонів, можна зателефонувати на “гарячу лінію”:

  • Сумського обласного контакт-центру за номером: 0 800 301 501;
  • Координаційного штабу з питань евакуації та переміщення населення Шосткинської районної військової адміністрації: +38(093) 326-50-06 (цілодобово).

Також про бажання евакуюватися можна повідомити на “гарячу лінію” Мінреінтеграції 1548 або написати у месенджери WhatsApp/Telegram/Viber на номер: +38(096) 078-84-33.

Нагадаємо, після прибуття евакуйовані громадяни отримують фінансову допомогу у розмірі 10 800 грн на кожну особу від ЮНІСЕФ та УВКБ ООН. Також переселенцям надають гуманітарну, правову, психологічну допомогу та безкоштовне житло. Докладніше — у випуску #83 дайджесту.

Підтримка евакуйованих громадян

Евакуація з небезпечних регіонів України може здійснюватися залізничним та автомобільним транспортом. За необхідності може використовуватися спеціальний транспорт. Які соціальні гарантії передбачаються для евакуйованих громадян, розповіли у Мінреінтерації.

Для громадян, які виїхали із небезпечних районів, передбачені:

  • забезпечення безкоштовним харчуванням та гуманітарною допомогою під час евакуації;
  • відновлення втрачених документів;
  • тимчасовий притулок у хабах для внутрішніх переселенців;
  • кваліфікована психологічна та медична допомога;
  • грошова допомога від міжнародних організацій;
  • безкоштовне розміщення у державних та комунальних закладах, а також за потреби можливе розміщення у соціально-медичних установах;
  • державна грошова допомога на проживання ВПО;
  • допомога у працевлаштуванні;
  • першочергове право на зарахування в дошкільні/шкільні заклади освіти з отриманням безкоштовного харчування;
  • допомога в забезпеченні твердим пічним паливом на опалювальний сезон 2024-2025.

Усі ці заходи спрямовані на підтримку внутрішньо переміщених осіб і забезпечення їхніх базових потреб під час адаптації у приймаючих громадах.

Евакуація з небезпечних районів здійснюється безкоштовно. Для попереднього запису необхідно звернутися до своєї обласної військової адміністрації:

Харківська область

  • 0-800-33-92-91 — “гаряча лінія” Координаційного гуманітарного центру з питань евакуації;

Запорізька область

  • 0-800-503-508 — цілодобова “гаряча лінія” Запорізької ОВА;
  • 0-800-33-92-91 — “гаряча лінія” Координаційного гуманітарного центру з питань евакуації;

Херсонська область

  • 0-800-330-951 — цілодобова “гаряча лінія” з питань евакуації по Херсонській області;

Сумська область

  • +38 (050) 650-70-83 — евакуаційний штаб Сумського району;
  • +38 (0542) 77-96-77 — департамент соціальної політики;
  • +38 (093) 326-50-06 — цілодобова “гаряча лінія” з питань евакуації;
  • +38 (068) 997-00-00 — з приводу евакуації з тваринами;

Донецька область

  • 0-800-500-121 — “гаряча лінія” з питань евакуації;
  • +38(073) 050-01-21 (Viber, Whatsapp, Telegram, Signal).

Нагадаємо, правозахисна організація “Юридичний порадник для ВПО” надала список контактів на безоплатне поселення, що стануть у нагоді людям, яким довелося через бойові дії покинути небезпечні регіони. Про це — у випуску #73 дайджесту. 

Тверде паливо для прифронтових районів

Мешканці прифронтових територій отримають гроші на придбання твердого палива. Відповідну постанову нещодавно ухвалив уряд. Згідно із документом, грошову допомогу на опалення першочергово можуть отримати мешканці, які проживають у межах 10-кілометрової зони від державного кордону з РФ або лінії зіткнення, інформує Мінреінтеграції.

Йдеться про громади:

  • Сумської;
  • Харківської;
  • Херсонської;
  • Луганської;
  • Донецької;
  • Дніпропетровської;
  • Запорізької;
  • Миколаївської;
  • Чернігівської областей. 

Розмір виплати допомоги становить 21 тис. грн на одне домогосподарство за весь опалювальний сезон 2024–2025 року.

Для отримання допомоги громадяни мали до 16 вересня подати відповідні заяви до місцевих органів влади. Проте з метою забезпечення належного охоплення населення допомогою заяви прийматимуться до 25 вересня 2024 року.

Програма грошової допомоги на опалення реалізується за фінансової підтримки міжнародних організацій, зокрема УВКБ ООН. Всього на цей гуманітарний проєкт передбачено 1,2 млрд грн.

З алгоритмом отримання грошової допомоги на придбання твердого пічного побутового палива можна ознайомитися в інфографіці.

Нагадаємо, уряд виділив 258 млн грн для подальшої реалізації проєкту забезпечення водою Миколаєва та Кривого Рогу. Детальніше — у випуску #80 дайджесту.

Допомога від ЮНІСЕФ

Почалися перші виплати для домогосподарств Дніпропетровської, Донецької та Харківської областей у межах спільного проєкту Мінреінтеграції та ЮНІСЕФ щодо підтримки сімей з дітьми у прифронтових районах України, інформує Мінрентеграції.

Фінансову допомогу у розмірі 21 800 грн мають отримати понад 12 тис. домогосподарств. Це дасть їм змогу завчасно підготуватися до успішного проходження зимового періоду.

На зазначений проєкт ЮНІСЕФ виділив понад 260 млн грн.

Протягом останнього місяця вже понад 12 тис. мешканців прифронтової Донеччини отримали грошову допомогу від ЮНІСЕФ на загальну суму майже 122,5 млн грн.

Йдеться про мешканців Мирноградської, Покровської, Костянтинівської та Курахівської громад, серед яких 5 142 дітей.

Окрім грошової підтримки, близько 7 700 сімей у 44 прифронтових населених пунктах Донецької, Дніпропетровської та Запорізької областей отримали гігієнічні набори.

Нагадаємо, загалом у межах програми заходами підтримки щодо підготовки до зими 2024/2025 планується охопити до 60 тис. мешканців прифронтових територій із числа вразливих категорій громадян, включаючи 15,5 тис. дітей, у громадах шести прифронтових областей. Докладніше — у випуску #84 дайджесту.

Допомога від Червоного Хреста

Прифронтові громади отримають грошову допомогу від Міжнародного Комітету Червоного Хреста для проходження зими, інформує Мінреінтеграції.

Допомогу надають найбільш вразливим верствам населення у віддалених сільських і напівсільських районах уздовж лінії зіткнення або на прикордонних територіях.

У межах діяльності МКЧХ планується, що цього року:

  • 14 895 домогосподарств отримають грошову допомогу в розмірі 25 тис. грн;
  • 5 457 домогосподарствам буде надано понад 11 тис. тонн паливних брикетів;
  • 1 100 домогосподарств будуть забезпечені дровами.

Також 680 сімей отримають від МКЧХ допомогу у вигляді коштів на облаштування житла, а понад 1 300 домогосподарств — будівельні матеріали або допомогу в натуральній формі для оперативного ремонту житла до зими.

“Укрпошта” у Покровську

У прифронтовому Покровську на Донеччині продовжує надавати послуги “Укрпошта”. На сьогодні в Покровську працює чотири відділення, ще два відділення — у Покровській громаді. Решта сіл, де є дозволи від військових, на 100% покриваються пересувними відділеннями. Про це повідомив генеральний директор “Укрпошти” Ігор Смілянський.

“Укрпошта” продовжує свою роботу із забезпечення населення базовими послугами.

Водночас мешканців Покровська закликають виїхати у більш безпечні регіони. Евакуація здійснюється безкоштовно.

Щоб отримати консультацію щодо можливості виїхати до безпечних регіонів, звертайтеся на “гарячу лінію” Донецької ОВА за номером: 0 800 408 911.

Нагадаємо, із серпня 2022 року на Донеччині триває обов’язкова евакуація. Докладніше про те, як виїхати з області та куди звертатися — у випуску #83 дайджесту.

Пільгові кредити на житло для ВПО

Кабмін ухвалив постанову “Про внесення змін до Порядку пільгового іпотечного кредитування внутрішньо переміщених осіб за рахунок коштів гранту, наданих Кредитною установою для відбудови (KfW)”, інформує Мінреінтеграції.

Згідно постанови, до Порядку пільгового іпотечного кредитування ВПО вноситься низка змін стосовно перевірки інформації про:

  • наявність у заявника доходів;
  • наявність житла у власності заявника та членів його сімʼї;
  • факти отримання заявником або членами його сім’ї за рахунок бюджетних коштів пільгових кредитів на будівництво (придбання) житла або відповідної грошової компенсації. 

Наразі ВПО можуть подати заяву про намір отримати пільговий іпотечний кредит особисто до регіональних відділень Держмолодьжитла. Такий механізм діятиме до моменту відновлення відповідної послуги на порталі “Дія”.

10 вересня Держмолодьжитлом було відібрано ще 800 родин, які зможуть оформити кредит у межах українсько-німецької програми “Житлові приміщення для внутрішньо переміщених осіб”, інформує Мінреінтеграції.

Відібрані кандидати зможуть придбати житло вкредит за найнижчою в Україні ставкою 3% на рік. Кредити надаються на термін до 30 років із початковим внеском 6% від вартості житла.

Переможці були визначені методом випадкової вибірки із застосуванням програмного забезпечення. З переліком родин, які отримали змогу придбати житло за програмою, можна ознайомитися за посиланням.

Умови програми, роз’яснення щодо подання заяв та інших документів викладені на офіційному сайті Держмолодьжитла.

З додаткових питань щодо програми “Житлові приміщення для внутрішньо переміщених осіб” телефонуйте на лінію Держмолодьжитла для звернень громадян за номером: (044) 363-10-80. Також можна звертатися до Мінреінтеграції на цілодобову гарячу лінію 1548.

Нагадаємо, Мінреінтеграції спільно з міжнародними партнерами реалізує три житлові проєкти, які забезпечать понад 3 тис. квартир для ВПО. Про це — у випуску #79 дайджесту.

Новини програми “єОселя”

Від початку 2024 року за програмою доступних кредитів “єОселя” українцям видано 6 040 кредитів на 10,2 млрд грн. Третину кредитів українці взяли на придбання житла на вторинному ринку — 4 357 житлових об’єктів, 1 309 — на первинному ринку, на придбання житла у забудовника, також українці придбали 374 житлових об’єкти на етапі будівництва. Про це повідомив заступник міністра економіки України Андрій Телюпа.

“За весь час дії програми “єОселя” вже 12 365 українських родин отримали кредити на суму понад 19,7 млрд грн. Зокрема, кредити на житло взяли військовослужбовці, педагоги, медики, науковці за пільговою обліковою ставкою під 3% річних, та інші категорії громадян — під 7% річних”, – зазначив Телюпа.

Впродовж 2024 року кредити під 3% отримали:

  • 2 855 військовослужбовців та силовиків;
  • 418 педагогів;
  • 411 медиків;
  • 122 науковці.

Кредити під 7% отримали:

  • 1 422 українці без власного житла;
  • 159 ВПО;
  • 175 ветеранів.

Зокрема, за минулий тиждень українці отримали 144 кредити на 250 млн грн, серед яких кредити на придбання житла на вторинному ринку — 99, з них у забудовника — 55 кредитів та 17 кредитів на купівлю житла в обʼєктах, що зводяться.

Нещодавно уряд вніс низку змін до умов надання пільгових кредитів за державною програмою кредитування “єОселя”. Позичальники віком до 25 років включно зможуть отримати іпотеку з першим внеском від 10% (замість 20%), члени сім’ї ВПО (батьки, подружжя, їхні діти) зможуть взяти пільговий кредит під 7%.

Крім того, громадяни зможуть здійснити перший внесок на придбання житла за рахунок житлового сертифіката “єВідновлення”.

Більше деталей про програму “єОселя”— у випуску #30випуску # 35випуску #67 дайджесту.

Новини “єОздоровлення”

Від початку 2024 року 1 924 українські родини отримали кошти на оздоровлення 4 809 дітей за програмою “єОздоровлення”, яка реалізується Міністерством соціальної політики України. Загальна сума коштів, спрямованих за цей період на вказані потреби, становить близько 76,8 млн грн, інформує Мінсоцполітики.

У 2023 році відомство запустило експериментальний проєкт “єОздоровлення”, в межах якого найбільш вразливі українські родини з дітьми отримали можливість оздоровити свою дитину за державний кошт за принципом “гроші ходять за дитиною”.

Малозабезпечені родини, які виховують дітей з інвалідністю або які є багатодітними, можуть самостійно обрати оздоровчий заклад з числа тих, які долучилися до програми. А кошти на оздоровлення і відпочинок дитини держава надасть родині на спеціальну картку — з неї можна розрахуватися виключно за путівку.

У минулому році сума на одну путівку становила 14 165 грн, цьогоріч — 15 890 грн.

У Мінсоцполітики звернули увагу: якщо ви — родина, яка має право на оздоровлення дітей за програмою “єОздоровлення”, обирайте заклад, отримуйте гроші від держави і відправляйте дітей на відпочинок.

Щоб скористатися програмою, необхідно:

  1. Отримати сповіщення в “Дії”, застосунку “Приватбанку” або від працівників соцзахисту. Або перевірити, чи має родина право скористатися програмою, на сайті Мінсоцполітики за посиланням
  2. Відкрити картку зі спеціальним режимом використання для програми “єОздоровлення” у відділенні “Приватбанку”.
  3. Отримати кошти на карту, 15 890 грн на одну дитину. Кошти нараховуються для всіх дітей у родини віком 7-18 років, які мають право скористатися програмою.
  4. Обрати заклад зі списку тих, що долучилися до програми. Ознайомитися з переліком закладів можна за посиланням. Перелік наразі не фінальний, до нього продовжують додаватися заклади.
  5. Забронювати путівку. Для цього потрібно звернутися до керівника обраного закладу, щоб він/вона надали згоду та підтвердили, що заклад може прийняти дитину (має бути зазначений строк перебування дитини в закладі та повна вартість путівки).
  6. Після приїзду дитини до закладу розрахуватися за путівку карткою.

Послугою можна скористатися тільки в тому випадку, якщо дитина не отримувала в поточному році путівки до дитячих закладів оздоровлення та відпочинку, придбаної коштом державного або місцевого бюджету будь-якого рівня.

Нагадаємо, для дітей, які потребують особливої соціальної уваги і підтримки, також діє інша можливість оздоровитися за кошти державного бюджету в дитячому центрі “Артек” та інших дитячих таборах, які внесені до Державного реєстру. Нещодавно уряд розширив перелік категорій дітей, які отримують безоплатні путівки до “Артеку”. Деталі — у випуску #66 дайджесту.

Ведення вагітності для ВПО

Ведення вагітності та медична допомога при пологах — безоплатні для пацієнток зі статусом внутрішньо переміщеної особи. Це передбачено Програмою медичних гарантій, інформує Мінреінтеграції.

Незалежно від місця проживання і реєстрації, вагітні жінки та породіллі можуть отримувати якісні безоплатні послуги ведення вагітності та допомоги при пологах. 

Потрібно обрати будь-який комунальний або приватний медзаклад, що має договір із НСЗУ, на пакет “Ведення вагітності в амбулаторних умовах”.

Серед доступних безоплатних послуг пацієнтка може отримати такі:

  • спостереження за перебігом вагітності;
  • лабораторні дослідження, наприклад, аналіз крові або обстеження на віруси;
  • УЗД, електрокардіографія та інші обстеження;
  • профілактика інфекцій;
  • надання повної інформації щодо перебігу вагітності.

Під час пологів пацієнтка на безоплатній основі також отримує усі ліки, медичні вироби, знеболювання, необхідні лабораторні обстеження та послуги, серед яких післяпологові моніторинги породіллі та новонародженого.

Знайти медзаклад, який має договір із НСЗУ можна за посиланням на дашборді або зателефонувавши до контакт-центру за номером 16-77. Також майбутні мами можуть скористатися чат-ботами у Viber і Telegram.

У разі вимагання сплатити вартість спостереження вагітності чи пологів — звертайтеся до контакт-центру НСЗУ за номером 16-77.

Детальніше ознайомитись із Програмою медичних гарантій можна за посиланням на сайт НСЗУ.

Про те, як евакуйованим отримати медичну допомогу за новим місцем мешкання — у випуску #82 дайджесту.

Шлюб у “Дії”

В Україні запустили послугу — шлюб онлайн у додатку “Дія”. Тепер можливо пройти повний цикл одруження — від подання заяви, шлюбу онлайн і до свідоцтва в застосунку. Більше не треба нікуди їздити, збирати документи, щоб стати чоловіком та дружиною. Відтепер це всього кілька кліків у “Дії”, інформує Мінцифри.

Від запуску послуги понад 1 200 пар подали заяви про шлюб у сервісі, понад 416 000 освідчилися в коханні одне одному, з яких 49 282 отримали омріяне “Так”. 197 пар уже одружилися із моменту запуску бетатестування.

Завдяки шлюбу онлайн військові та пари, які перебувають далеко один від одного, зможуть одружитися попри обставини, відстань між містами або навіть країнами, зазначають у відомстві.

Щоб зареєструвати шлюб, необхідно:

  • у “Дії” відкрити розділ “Шлюб онлайн” та обрати розділ “Заява про шлюб”;
  • хтось один має подати заяву і позначити в ній партнера;
  • останній повинен підтвердити подання такої заяви; коли це відбудеться, то вам надійде повідомлення;
  • далі натиснути “Ознайомитися” та “Продовжити”;
  • потрібно підібрати дату та час церемонії;
  • “Дія” сповістить, коли ДРАЦС підтвердить цю дату.

У день весілля треба зайти в “Дію” і за посиланням доєднатися до онлайн-церемонії. Там на вас уже чекатиме працівник цифрового ДРАЦСу. Сама церемонія триватиме до 30 хвилин.

Після завершення цифрове свідоцтво про реєстрацію шлюбу впродовж доби автоматично підтягнеться в “Дію”. Також можна замовити фізичний документ — доставкою “Укрпошти” або забрати у відділенні.

Вимоги для того, щоб зареєструвати шлюб:

  • повноліття;
  • наявність верифікованого податкового номера;
  • наявність ID-картки чи закордонного паспорта в “Дії”;
  • на момент подання заяви треба бути неодруженим, а якщо були розлучені, то про це мають бути дані в реєстрі ДРАЦС.

Нагадаємо, переселенці, житло яких було зруйноване на тимчасово окупованій території або в зоні бойових дій, зможуть подати заяву до міжнародного Реєстру збитків через застосунок “Дія”. Докладніше — у випуску #76 дайджесту.

Програма “Національний кешбек”

В Україні стартувало бета-тестування програми “Національний кешбек”, яке триватиме близько місяця. У цей період система наповнюватиметься товарами українських виробників, за купівлю яких споживачі отримають 10% кешбекуінформує Мінекономіки.

Поступово до програми приєднуватимуться нові торгові мережі та магазини. Перевірятиметься робота технічних систем, що забезпечують роботу проєкту.

“Кешбек вже нараховують 9 торгових мереж, в процесі тестування ще близько 40 закладів торгівлі. В програмі вже зареєстровано 38 тис. товарів від 600 українських виробників. Заохочення купувати локальні товари створюватиме робочі місця і забезпечить додаткові податкові надходження. Адже до 40% коштів, витрачених на український товар, повертається податками в бюджет і йде на потреби ЗСУ”, — наголосила перша віцепрем’єр-міністерка України — міністерка економіки Юлія Свириденко.

Щоб отримувати кешбек від держави, необхідно подати заявку через сайт чи мобільний застосунок банку, який бере участь у програмі, або звернутись до відділення. Потім — відкрити фізичну чи віртуальну картку, куди нараховуватиметься кешбек. Наразі це вже можна зробити через мобільні додатки та відділення таких банків:

  • Приватбанк;
  • Sense Bank;
  • ПУМБ;
  • А-банк;
  • Глобус;
  • Укрсиббанк;
  • Акордбанк.

Під час звернення до банку треба буде визначити також картки, з яких будуть здійснюватись оплати за товари, і дати згоду на передачу даних про транзакції при купівлі товарів з вибраних карток. Це можуть бути картки різних банків. Далі оновити мобільний застосунок “Дія”, обрати сервіс “Національний кешбек” і там позначити картку для виплат кешбеку.

Після цього можна йти в магазин, який вже приєднався до програми, та робити покупки.

Розмір кешбеку — 10% вартості куплених українських товарів, зареєстрованих в програмі. Максимальна сума виплат — 3 тис. грн в місяць. Накопичені за місяць кошти приходитимуть на створену картку раз на місяць до 20 числа наступного місяця. Наприклад, кешбек за товари, придбані в вересні, прийде на рахунок до 20 жовтня.

Зняти готівку з рахунку, куди нараховують кошти за кешбек, буде неможливо. Використати кошти від кешбеку, нараховані в 2024 році, можна буде до 31 січня 2025 року.

Кешбек вже доступний на 38 тис. товарів від 600 локальних виробників. Серед них:

  • продукти харчування;
  • ліки, одяг;
  • побутова хімія і косметика;
  • господарські товари;
  • будівельні матеріали, меблі;
  • грашки і багато інших.

“У Дії вже 20+ млн користувачів. За чотири роки застосунок став для українців незамінним інструментом для взаємодії з державою. Тепер українці можуть у кілька кліків у смартфоні долучитись до програми “Нацкешбек” і раз на місяць отримувати компенсацію за купівлю товарів українського виробництва. Усе буде просто та зручно”, — зазначив міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.

Зараз кешбек вже нараховують в магазинах мереж:

  • “Аврора”;
  • АТБ;
  • Novus;
  • “Екомаркет”;
  • VARUS;
  • “Окко”;
  • WOG;
  • UKRNAFTA;
  • мережа аптек “АНЦ”.

Інші мережі і окремі магазини готуються до запуску, кількість магазинів-партнерів зростатиме.

Кешбек нараховується на продукцію локальних виробників, що включені у програму, за виключенням підакцизної продукції (пальне, тютюн та міцний алкоголь). Також кешбек поширюється на ліки українського виробництва, вино без додавання спирту та медові напої. 

Перелік продавців, виробників і товарів, за які нараховується кешбек, шукайте за посиланням.

Нагадаємо, Кабінет міністрів виділив додаткові 1 320,2 млн грн на гранти за програмами “єРобота” на розвиток власного бізнесу та створення або розвиток переробних підприємств. Докладніше — у випуску #51 дайджесту.

Застосунок для пошуку близьких

В Україні розробили застосунок для пошуку зниклих безвісти, викрадених дітей та возз’єднання сімей, які розлучилися через війну, повідомляє Мінреінтеграції. Він має назву Reunite Ukraine і є абсолютно безкоштовним.

Додаток — результат спільної роботи американської компанії Find My Parent та Національної поліції України. 

Основною його функцією є пошук зниклих військових, дітей та возз’єднання членів сімей, які були внутрішньо переміщені, виїхали за межі України, залишилися на ТОТ або були незаконно депортовані до Російської Федерації чи Білорусі.

Встановлений на телефон дитини або близької людини додаток допомагає поліцейським оперативно запустити процес розшуку в разі її згуби. 

Для користування застосунком необхідно виконати наступні кроки:   

  • завантажити додаток Reunite Ukraine, обравши потрібну платформу: AppStore або GooglePlay;
  • встановити його та створити профіль, надати стільки інформації про себе, родину та тих, кого ви шукаєте, скільки вважаєте за потрібне;
  • штучний інтелект співставляє ваші дані з даними інших користувачів, зареєстрованих у системі;
  • у разі збігу інформації, поліція її перевіряє.

Коли інформація підтверджується, обидва користувачі отримують сповіщення та можуть розпочати спілкування у цьому ж застосунку.

Дані усіх користувачів надійно захищені та недоступні іншим особам. Більш детально ознайомитися з програмою можна на сайті за посиланням.

Нагадаємо, в Україні запустили мобільний застосунок для військових “Армія+”. Докладніше про його функціонал — у випуску #82 дайджесту.

Обстріл на вулиці — алгоритм дій

Як поводитися у ситуації, коли ви потрапили під ворожий обстріл на вулиці, розповіли спеціалісти Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні та ДСНС, інформує Мінреінтеграції.

Найкраще укриття — це спеціально облаштоване сховище, наголошують фахівці. За його відсутності можна використовувати:

  • підземні переходи та паркінги;
  • станції метрополітену;
  • цокольні чи підвальні приміщення будинків.

Якщо чуєте звуки вибухів поблизу, а в полі зору немає укриття, то якомога швидше ляжте на землю і сховайтеся в будь-якому заглибленні у землі. Ефективним захистом також буде виступ, навіть бордюр або канава.

Якщо ви з дитиною, то спершу в заглиблення покладіть її, а потім прикрийте собою.

Оберіть безпечне положення:

  • ляжте обличчям до землі;
  • схрестіть ноги;
  • прикрийте голову руками, заплющте очі та відкрийте рот.

Це вбереже від контузії при близькому розриві снаряда. Не підіймайте голову без нагальної потреби.

У разі, якщо обстріл застав вас у маршрутці, тролейбусі або трамваї, слід негайно зупинити транспорт, відбігти від дороги в напрямку від будівель і споруд і залягти на землю.

Про те, як правильно поводитись у ситуації, коли опинилися під завалами зруйнованої будівлі, — у випуску #79 дайджесту.

Попередні випуски дайджесту

Тримаємося разом! Віримо у ЗСУ та перемогу України!

Прямий ефір