Україна своїх підтримує: дайджест для мешканців прифронтових територій (випуск #82 від 13.08.2024)

Це випуск #82 щотижневого дайджесту для жителів прифронтових територій України від телеканалу FREEДOM. З нього ви дізнаєтесь:

  • ситуація на фронті;
  • найголовніше зі звернень президента України;
  • досягнення українців на Олімпіаді-2024;
  • як евакуйованим громадянам отримати медичні послуги на новому місці проживання — алгортим дій;
  • послуги Пенсійного фонду для маломобільних громадян;
  • жителям прифронтових регіонів допоможуть скрапленим газом;
  • евакуація жителів Донеччини — розклад потягу на серпень;
  • в Україні діє е-Карта вакансій держслужби для ветеранів;
  • цифровізація рутини військових: Міноборони запустило застосунок “Армія+”;
  • допомога з навчанням та роботою від Червоного Хреста — хто може долучитися.

Представляємо зведення основних подій минулого тижня станом на 902-й день війни (13.08.2024).

Визволення України

На всіх напрямках фронту в Україні тривають бої, ситуація залишається загостреною. Противник активно атакує українські підрозділи на декількох напрямках задля просування вглиб території України. Сили оборони ведуть жорсткі оборонні бої, продовжують завдавати окупаційним військам втрат в живій силі та техніці.

СХІД

У Донецькій області на Краматорському напрямку ситуація лишається напруженою. Російські окупанти намагалися прорвати оборону в районі Білої Гори, Кліщіївки, Іванівського та Часового Яру. Російська армія перетворила місто на суцільні руїни.

Проте українським Збройним силам нещодавно вдалося повернули частину втрачених позицій біля Часового Яру, йдеться у звіті американського Інституту вивчення війни (ISW). Українські захисники просунулися через канал Сіверський Донець-Донбас і відвоювали деякі позиції у лісовому масиві Ступки Голубовські 2. 

В районі Часового Яру. Графіка: deepstatemap.live

Найважча ситуація на фронті — на Покровському напрямку Донецької області. Ворог щодня атакує оборонні рубежі українських захисників. Бої точаться цілодобово, проте ЗСУ дають відсіч російській армії. Найбільше боєзіткнень, за даними Генштабу ЗСУ, відбувається в районі населених пунктів Желанне, Гродівка і Воздвиженка.

Ворог проводить штурми групами по 10-15 людей. Коли цю групу ліквідовують Сили оборони, за деякий час висувається наступна, яка намагається просунутися попри втрати.

Для штурмів війська РФ застосовують артилерію, прикриваючи піхотинців, протитанкові засоби, FPV-дрони.

Покровський напрямок у ворога є основним для прориву, тому що в перспективі — це рух на Костянтинівку, Краматорськ, щоб далі захопити Слов’янськ, говорить ексголова Служби зовнішньої розвідки України Микола Маломуж. За його словами, росіяни ставлять за мету хоча б по 500 метрів просуватися щодня українською територією, але Сили оборони роблять усе, щоб цього не відбувалося. Триває дуже важка боротьба, але противник практично не має успіхів, втрачаючи свої основні боєздатні частини.

Покровський напрямок. Графіка: deepstatemap.live

На Торецькому напрямку російські загарбники не полишають спроб взяти під безпосередній контроль місто Торецьк Донецької області. Армія РФ проводить атаки також неподалік від населених пунктів Північне, Залізне, Дружба, Нью-Йорк.

Практично половина бойових зіткнень у Донецькій області сконцентрована в районі Торецького виступу, зазначає військовий експерт Сергій Грабський. Ворог не зважає на втрати, вперто лізе вперед. Саме тому зараз точаться запеклі бойові зіткнення в районі Нью-Йорка, Торецька. Не виконавши завдання флангових охоплень, противник намагається просуватися вже фронтальними атаками, щоб домогтися результату.

Торецький напрямок. Графіка: deepstatemap.live
Лінія фронту на Донеччині. Графіка: deepstatemap.live

На Харківському напрямку бої точаться поблизу Вовчанська. У місті ворог для забезпечення штурмових дій перегрупував штурмові загони 153-го підрозділу, організував взаємодію між загоном “шторм” і підрозділами 4-ї дршбр для спільного використання стрімів з БпЛА, повідомили в Оперативно-тактичному угрупованні “Харків”. Крім того, у районі Глибокого та Липців окупанти розподіляють особовий склад по бойових позиціях, налагоджують логістику, зв’язок та поповнюють боєкомплект. Загарбники намагаються розширити зону контролю у Вовчанську і просуватися флангами.

Харківський напрямок. Графіка deepstatemap.live

На Куп’янському напрямку Сили оборони відбивають штурмові дії росіян біля Синьківки, Берестового, Глушківки та Стельмахівки. 9 і 10 серпня ЗС РФ провели наступальні операції на південний схід від Куп’янська — біля Стельмахівки, Берестового, Колісниківки і Табаївки, йдеться у звіті аналітиків ISW.

Крім того, вночі 9 серпня армія РФ вдарила по населених пунктах Куп’янського району. Внаслідок атаки по житлових кварталах міста та прилеглих населених пунктах постраждали троє людей.

Куп’янський напрямок. Графіка deepstatemap.live

На Лиманському напрямку російські загарбники намагаються штурмувати позиції Сил оборони поблизу населених пунктів Невське, Макіївка, Терни, а також у Серебрянському лісі.

Лиманський напрямок. Графіка deepstatemap.live

ПІВДЕНЬ

На Оріхівському напрямку в Запорізькій області ситуація за минулий тиждень суттєво не змінилася. Триває щоденна контрбатарейна боротьба та відбиття ворожих штурмів. Армія РФ не полишає спроб вибити українські підрозділи із зайнятих позицій.

Позиційні бої тривали поблизу Малої Токмачки та Роботиного.

В районі Роботиного. Графіка deepstatemap.live
Лінія фронту у Запорізькій області. Графіка deepstatemap.live

На Придніпровському напрямку ситуація — без змін. Російські окупанти тиснуть артилерійськими обстрілами, завдають авіаційні удари, застосовують велику кількість ударних дронів різних типів, активно ведуть аеророзвідку.

Лінія фронту на Херсонщині. Графіка deepstatemap.live

Репортажі телеканалу FREEДОМ з прифронтових регіонів за тиждень:

Бойові втрати противника

Загальні бойові втрати противника з 24.02.2022 до 12.08.2024 орієнтовно становлять:

  • особового складу — близько 592 000 осіб (+7 910 за тиждень);
  • танків — 8 450 (+33) од.;
  • бойових броньованих машин — 16 368 (+82) од.;
  • артилерійських систем — 16 728 (+383) од.;
  • РСЗВ — 1 146 (+8) од.;
  • засобів ППО — 919 (+9) од.;
  • літаків — 366 (+1) од.;
  • гелікоптерів — 328 (+2) од.;
  • БпЛА оперативно-тактичного рівня — 13 472 (+350);
  • крилатих ракет — 2 426 (+12);
  • кораблів/катерів — 28 (+0) од.;
  • підводних човнів — 1 (+0) од.;
  • автомобільної техніки та автоцистерн — 22 590(+496) од.;
  • спеціальної техніки — 2 801(+64).

Звернення президента України

Найголовніше зі звернень президента України Володимира Зеленського протягом тижня:

  • 11 серпня — минулої ночі українські воїни збили понад 50 “Шахедів”. Було й чотири балістичні ракети — росіяни запустили їх із Воронезької області. Ми фіксуємо всі місця, із яких російська армія завдає ударів — також Бєлгородська область, Курська, інші райони. Тільки від початку цього літа й тільки з районів Курської області по нашій Сумщині було завдано майже 2 тис. ударів: артилерія, міномети, дрони. Одна з північнокорейських ракет сьогодні, на жаль, убила на Київщині двох людей — батька із сином, чотири роки було хлопчику. Ще троє людей були поранені, їм надали необхідну допомогу.
  • 9 серпня — рятувальна операція в Костянтинівці на Донеччині після російського удару просто по супермаркету. Також пошкоджені ще десятки будівель: пошта, магазини, будинки. Відомо про понад 40 постраждалих — усім надається необхідна допомога. 14 людей, на жаль, загинули. 
  • 6 серпня — у Харкові тривають рятувальні роботи після російського удару. Відомо, що 12 людей постраждали. Одна людина, на жаль, загинула. Мої співчуття рідним та близьким.
  • 6, 9 серпня — провів Ставку верховного головнокомандувача ЗСУ. Перше — це, звичайно, фронт, доповідь головкома — він брав участь у Ставці якраз із передової. Доповів щодо всіх напрямків наших дій. І найбільш жорсткі — Покровський, Торецький, а також Харківщина та всі інші напрямки боїв. Українські Сили оборони та безпеки за липень застосували більше дронів, ніж окупант. Це має бути стійкою тенденцією на фронті — по всіх видах дронів, які є в наших підрозділів. На Ставці ухвалили рішення щодо нашої ракетної програми — збільшили фінансування. Працюємо над подальшим обмеженням Росії вести цю війну.
  • 10 серпня — цього тижня є американський пакет допомоги. Ракети для Stinger, снаряди для HIMARS, артилерія — 155-й калібр. Працюємо заради вчасної логістики, щоб допомога була відчутною на фронті якнайшвидше.
  • 8 серпня — дякую сьогодні всій команді розробників нового цифрового державного сервісу “Армія+. Представили цей застосунок. За першу добу — 40 тис. завантажень додатку. Важливо, щоб усі наші командири в Силах оборони почали використання — отримали необхідні ID, дізналися всі технічні деталі. “Паперову армію” треба залишати в минулому. 
  • 5 серпня — продовжуємо працювати над реалізацією нашої формули миру. Маємо ще один новий підпис під комюніке Саміту — приєдналася Ботсвана. Це важливо як сигнал усім у світі, що ми збільшуємо коло наших партнерів, а отже, партнерів миру для України.

Досягнення України на Олімпіаді

З 26 липня до 11 серпня у Франції тривали літні Олімпійські ігри. За підсумками змагань збірна України виборола 12 нагород — три золоті, п’ять срібних та чотири бронзові:

  • 29 липня фехтувальниця на шаблях Ольга Харлан завоювала “бронзу”;
  • 1 серпня Сергій Куліш виграв “срібло” у стрільбі з гвинтівки з трьох положень на 50 м;
  • 3 серпня жіноча збірна України стала першою з фехтування на шаблях;
  • 4 серпня Ярослава Магучіх здобула золоту медаль у стрибках у висоту, а Ірина Геращенко – “бронзу”;
  • 4 серпня Михайло Кохан став бронзовим призером у метанні молота;
  • 5 серпня спортивний гімнаст Ілля Ковтун завоював срібну медаль;
  • 7 серпня боксер Олександр Хижняк приніс Україні золоту медаль;
  • 8 серпня у змаганнях із греко-римської боротьби Парвіз Насібов здобув “срібло” у ваговій категорії до 67 кг, а Жан Беленюк завоював бронзову медаль;
  • 9 серпня Людмила Лузан та Анастасія Рибачок вибороли “срібло” у змаганні каное-двійок на дистанції 500 м.
  • 10 серпня Ірина Коляденко виборола срібну медаль з вільної боротьби серед жінок у ваговій категорії до 62 кг.

Медична допомога для ВПО

В Україні триває евакуація дорослих та дітей із небезпечних районів. Нерідко постає питання — як евакуйованим отримати медичну допомогу за новим місцем мешкання. У Департаменті охорони здоров’я Донецької ОВА надали роз’яснення з цього приводу.

Передовсім варто пам’ятати, що медична допомога не прив’язана до місця реєстрації чи проживання. Внутрішньо переміщена особа може вільно обирати сімейного лікаря, терапевта і педіатра для укладення декларації у будь-якому закладі охорони здоров’я України.

Спочатку необхідно обрати найближчий або найбільш зручно розташований заклад первинної медичної допомоги. Це може бути як комунальний заклад, так і приватний або лікар ФОП, що має укладений договір з Національною службою здоров’я України (НСЗУ).

Зателефонуйте або зверніться до реєстратури закладу охорони здоров’я та запишіться на прийом до лікаря для укладення декларації.

Укладення декларації як у комунальному закладі, так і в приватному, — безплатні. Вимагання коштів за цю послугу або оплати першого візиту до лікаря — неправомірні.

На прийомі у лікаря потрібно мати:

  • паспорт;
  • ідентифікаційний код;
  • свідоцтво про народження дитини (якщо декларація укладатиметься із педіатром або сімейний лікар обслуговуватиме дитину);
  • номер телефону, на який приходитимуть СМС-повідомлення з електронної системи охорони здоров’я.

Для укладення декларації працівник закладу охорони здоров’я введе ваші дані в електронну систему здоров’я. На мобільний надійде СМС-повідомлення з кодом підтвердження.

Якщо ви вже маєте укладену декларацію з іншим лікарем — з нею нічого робити не треба. Укладання нової декларації автоматично фіксується в електронній системі охорони здоровʼя та водночас анулює попередню.

Маючи декларацію з лікарем первинної медичної допомоги, пацієнт зі статусом внутрішньо переміщеної особи отримує:

  • безоплатні послуги з діагностики та профілактики найпоширеніших захворювань;
  • консультації щодо здорового способу життя;
  • е-направлення до лікарів-спеціалістів;
  • е-рецепти на ліки та вакцинацію відповідно до календаря профілактичних щеплень;
  • можливість оформлювати довідки, листи непрацездатності тощо.

Під час евакуації потрібно взяти з собою засоби, які вам призначив лікар на постійній основі. Також бажано мати з собою первинну медичну документацію (карти амбулаторного хворого та карти щеплення) на кожного члена родини та дітей.

Для отримання всебічної підтримки у випадку евакуації створено наступні канали комунікації:

  • “гаряча лінія” з питань психічного здоров’я та надання психосоціальної підтримки — +38 (095) 356-69-98;
  • “гаряча лінія” департаменту охорони здоров’я Донецької облдержадміністрації — +38 (066) 984-17-61.

Як допомогти людям із психічними порушеннями під час небезпеки — див. у випуску #81 дайджесту.

Послуги ПФУ для маломобільних пенсіонерів

Маломобільні пенсіонери можуть отримати послуги Пенсійного фонду України (ПФУ) за місцем проживання, йдеться на сайті Фонду.

Обслуговування громадян органами Пенсійного фонду України здійснюється:

  • стаціонарно — у сервісних центрах Фонду;
  • на віддалених робочих місцях у територіальних громадах, центрах надання адміністративних, соціальних послуг, інших приміщеннях;
  • дистанційно — шляхом надання електронних послуг через вебпортал електронних послуг.
  • за допомогою мобільного застосунку “Пенсійний фонд”. 

Окрім того, спеціалісти ПФУ можуть здійснювати виїзні прийоми за місцем проживання/перебування (житло, заклади охорони здоров’я, соціального захисту та ін.) маломобільних громадян. Йдеться про людей з інвалідністю, громадян літнього віку або тих, хто потребує стороннього догляду.

Виїзні прийоми відбуваються за зверненнями до органу Фонду громадян вищевказаних категорій, їхніх представників або родичів, а також представників органів влади, закладів охорони здоров’я, соціального захисту тощо, де проживають/перебувають маломобільні люди.

Про дату та час проведення виїзного прийому та перелік документів, необхідних для отримання послуги, фахівець органу ПФУ повідомляє людині, яка подала відповідне звернення, в обраний нею спосіб, зокрема телефоном.

Контакти сервісних центрів головних управлінь Пенсійного фонду України можна знайти за посиланням на офіційний сайт установи.

Нагадаємо, українці можуть оформити пенсію дистанційно за допомогою вебпорталу електронних послуг Пенсійного фонду України. Про це — у випуску #53 дайджесту.

Скраплений газ для жителів прифронтових територій

Вразливі прошарки населення прифронтових територій Харківщини, Сумщини, Донеччини та Херсонщини забезпечать гуманітарним скрапленим газом. Відповідну постанову ухвалив уряд, інформує Мінреінтеграції. 

Документом передбачене врегулювання порядку отримання та розподілу гуманітарної допомоги у вигляді побутового скрапленого газу, а також необхідного технологічного обладнання, яке надходить від міжнародних донорів і національних нафтогазових операторів.

Рішення Кабміну покликане підтримати постраждале населення прифронтових громад і нормалізувати життєдіяльність населених пунктів, де відсутні або зруйновані розподільчі мережі природного газу й відбуваються тривалі припинення постачання електричної енергії.

Нагадаємо, мешканці прифронтових територій, де ведуться/велися бойові дії, зможуть безкоштовно заготовляти паливну деревину для побутових потреб. Докладніше — у випуску #81 дайджесту.

Евакуація з Донеччини

Через безпекову ситуацію запроваджено примусову евакуацію дітей із трьох населених пунктів Донецької області. Відповідне рішення погодили члени Координаційного штабу з питань проведення обов’язкової евакуації населення, інформує Мінреінтеграції.

Дітей із їхніми батьками або іншими законними представниками евакуюватимуть із селищ Цукурине, Іллінка та села Ізмайлівка Покровського району Донецької області.

Евакуація до безпечних регіонів проводитиметься протягом 60 діб. Для її здійснення розгорнуть 1 приймальний пункт.

Загалом у серпні до Рівненської області евакуація з Донеччини здійснюватиметься спеціальним поїздом 1 раз на 8 днів. Евакуаційні рейси відбудуться: 14, 22 і 30 серпня, йдеться на сайті Донецької ОВА.

Щоб безкоштовно виїхати до безпечного регіону, необхідно:

  • залишити заявку за одним із наведених номерів: 0 800 408 911, +38(098) 890-33-18, +38(066) 285-62-90.
  • дістатися до місця збору у вашому населеному пункті, звідки буде безкоштовний підвіз до евакуаційного поїзда у місті Покровськ.

Після виїзду громадяни зможуть безкоштовно оселитися у Рівненській області.

Для запису на евакуацію тяжкохворих і людей з інвалідністю діють номери: 0 800 332 614, +38(099) 710-48-72, +38(099) 311-53-14, +38(096) 108-60-48.

Евакуація здійснюється безкоштовно. Отримати консультацію щодо можливості виїхати до безпечних регіонів можна, звернувшись на “гарячу лінію” Донецької ОВА: 0 800 408 911.

Про бажання евакуюватися також можна повідомити на “гарячу лінію” Мінреінтеграції 1548 або написати у месенджери WhatsApp/Telegram/Viber на номер: +38(096) 078-84-33.

Докладніше — в інфографіці.

Нагадаємо, раніше обов’язкову евакуацію дітей запровадили у шести населених пунктах Донеччини. Більше інформації щодо евакуації — у випуску #81 дайджесту.

е-Карта вакансій для ветеранів

В Україні запустили е-Карту вакансій держслужби для ветеранів. Цей новий сервіс є візуалізацією інформації про вакансії державних органів, органів місцевого самоврядування та військових адміністрацій по всій Україні. Інтерактивна карта доступна на вебплатформі е-Ветеран, повідомляє Урядовий портал.

Користувачі можуть обрати вакансії у різних регіонах країни. А також отримати детальну інформацію про:

  • функціональні обов’язки;
  • вимоги до кандидатів;
  • рівень заробітної плати та контакти для зворотного зв’язку, перейшовши до вкладки “Таблиця”.

Головна мета запровадження сервісу — полегшити ветеранам і ветеранкам пошук роботи та посприяти їхньому працевлаштуванню на державну службу.

За словами в.о. міністра у справах ветеранів України Олександра Порхуна, е-Карта вакансій держслужби — перший етап в системі працевлаштування. Протягом найближчих декількох місяців Мінветеранів запустить додатковий цифровий продукт з пошуку робочих місць у бізнесі. Завдяки повноцінному запуску ресурсу із пошуку роботи від Мінветеранів буде максимально розширена пропозиція для ветеранської спільноти на ринку праці. 

На момент запуску на е-Карті розміщено 170 вакансій, з них 92 — на державній службі, 37 — в органах місцевого самоврядування, 41 — у військових адміністраціях. Вакансії оновлюються в реальному часі щоденно.

Нагадаємо, в Україні розробили та запустили е-Карту послуг для ветеранів війни в громадах. Про це — у випуску #75 дайджесту. Про послуги із працевлаштування ВПО, допомогу в підготовці документів, інформаційно-консультативну підтримку, надання правової допомоги — у випуску #69 дайджесту.

Застосунок “Армія+”

В Україні запустили мобільний застосунок для військових “Армія+”. Це проєкт Міноборони, що спростить життя військовослужбовців, позбавить їх паперової тяганини та дасть змогу ефективніше використовувати час, інформує Мінцифри.

У першій версії застосунку доступні 11 видів рапортів та “Армія ID” — це унікальний ID-номер військового, завдяки якому можна надіслати рапорти на підпис. Електронні рапорти в цифровому форматі можна подати за кілька хвилин. Це одна з найбільш очікуваних військовими функція, що підтверджує опитування Міноборони серед майже 64 тис. військовослужбовців з різних структур.

Найбільш популярними послугами у війську називали саме рапорти на відпустку та допомогу на оздоровлення. Також у Армія+ будуть опитування, щоб держава мала реальну картину потреб і запитів військових.

Згодом у застосунку будуть доступні нові функції для захисників, які допоможуть забути про бюрократію.

Нагадаємо, у застосунку “Дія” з’явився документ для захисників і захисниць — посвідчення ветерана. Деталі — у випуску #73 дайджесту.

Допомога з навчанням та роботою від ЧХ

В Україні діє проєкт “Перезавантаження” від Червоного Хреста за підтримки національних товариств організації з Іспанії, Швейцарії та Данії. В його межах надаватиметься допомога жителям п’яти областей країни для покращення матеріального становища та вдосконалення професійних навичок з подальшим працевлаштуванням. Про це повідомили представники Червоного Хреста в Україні у Facebook.

Головна мета проєкту — допомогти громадянам, які мають труднощі з працевлаштуванням, здобути нові навички та знання для загального професійного вдосконалення. Його реалізовують в п’яти областях України:

  • Черкаській;
  • Миколаївській;
  • Кіровоградській;
  • Тернопільській;
  • Вінницькій.

Учасники проєкту матимуть доступ до інформаційних сесій та консультацій, які дозволять створити індивідуальний план подальшого навчання людини. Ініціатива передбачає повну оплату навчання на курсах та набуття цифрової грамотності.

До участі в проєкті може долучитися будь-яка людина від 18 до 65 років, яка має складнощі у працевлаштуванні.

Для участі в проєкті та отримання інформації щодо подачі заявки потрібно звернутися до регіональних представництв організації:

  • у Черкаській області — за номером +380 (96) 309 8873 або на “гарячу лінію” 0 800 332 656. Також можна звернутися за адресою: місто Черкаси, вулиця Чорновола, 157;
  • у Миколаївській області — за номером +380 (67) 337 3536 або на “гарячу лінію” 0 800 332 656. Також можна звернутися за адресою: Миколаїв, вул. Водопровідна 34/113-4а;
  • у Кіровоградській області — за номером +380 (99) 172 1882 або на “гарячу лінію” 0 800 332 656;
  • у Тернопільській області — за номером +380 (50) 045 0712 або на “гарячу лінію” 0 800 332 656. Та за адресою: Тернопіль, вул. Мостова бічна, 6;
  • у Вінницькій області потрібно зателефонувати за номером +380 (43) 261 1093 або на гарячу лінію 0 800 332 656. Адреса: Вінниця, вул. Грушевського, 12.

Добірку корисних чатботів, які допоможуть переселенцям знайти житло, влаштувати дитину в садок чи до школи, відшукати рідних можна переглянути у випуску #42 дайдежсту.

Попередні випуски дайджесту

Тримаємося разом! Віримо у ЗСУ та перемогу України!

Прямий ефір