Україна своїх підтримує: дайджест для мешканців прифронтових територій (випуск #52 від 09.01.2024)

Це випуск #52 щотижневого дайджесту для жителів прифронтових територій України від телеканалу FREEДOM. З нього ви дізнаєтесь:

  • ситуація на фронті;
  • найголовніше зі звернень президента України;
  • термін ідентифікації в “Ощадбанку” продовжено;
  • соціальні виплати, зарплати, пенсії, тарифи — що зміниться із січня 2024 року;
  • новини програми “єВідновлення”;
  • тимчасове житло для ВПО — уряд запровадив зміни;
  • доставка ліків на прифронтові та деокуповані території — “Укрпошта” запустить новий проєкт;
  • триває евакуація громадян з Донеччини;
  • жителям Харківщини допоможуть отримати тверде паливо;
  • що робити, якщо опинились під завалами будівлі.

Представляємо зведення основних подій минулих двох тижнів станом на 685-й день війни (09.01.2024).

Визволення України

На сході — інтенсивні російські штурми. Спроби просування окупантів спостерігаються на всій лінії фронту.

СХІД

На Бахмутському напрямку російські окупанти намагаються атакувати поблизу Кліщіївки та Андріївки Донецької області. Тривають напружені бої поблизу Богданівки. Позиційні бої точаться на північний захід і південь від Бахмута. Підтверджених змін на лінії фронту не зафіксовано.

Російські окупанти намагаються просуватися в районі Часового Яру під Бахмутом, але Сили оборони України завдають потужних ударів із флангів.

Навколо Бахмута. Графіка: deepstatemap.live

Найгарячішою ділянкою фронту залишається Авдіївський напрямок. Ворог безуспішно намагається прорвати оборону українських військ поблизу Авдіївки та оточити місто. Атакує поблизу Новобахмутівки, Степового, Первомайського та Невельського.

За даними американського Інституту вивчення війни (ISW), російські війська просунулися на північ від Авдіївки — в районі Авдіївського коксохімічного заводу та вздовж залізничної колії біля Новобахмутівки.

Окупанти руйнують місто, знищуючи будь-які споруди у ньому. Як зазначив військовий аналітик Іван Ступак, судячи з інтенсивності бойових дій, від міста залишиться тільки назва. (Докладніше: Російські окупанти вогневим валом руйнують Авдіївку, — Ступак).

Зі свого боку, Сили оборони України планомірно знищують техніку, яку стягує російська окупаційна армія. Росіяни несуть великі втрати у живій силі.

Аналітики зазначають, що російські окупанти мають на меті захопити Авдіївку до президентських виборів в РФ, які відбудуться 15-17 березня, — але навряд чи їм це вдасться. (Докладніше: Кремль ставить за мету до кінця року повністю захопити Луганську та Донецьку області, — Гетьман).

Навколо Авдіївки. Графіка: deepstatemap.live
Лінія фронту на Донеччині. Графіка: deepstatemap.live

На Куп’янському напрямку позиційні бої тривають біля Синьківки та на схід від Петропавлівки.

Як розповів колишній голова Служби зовнішньої розвідки України Микола Маломуж, Путін обрав стратегію наступальних операцій на Харківському напрямку — це Куп’янськ, Сватове — Кремінна, рух на Харків. Але перспектив у збройних сил РФ немає, вважає він. (Докладніше: Російські окупанти обрали стратегію наступу на Харківському напрямку, але перспектив у них немає — деталі від Маломужа).

Активізація окупантів на Куп’янському напрямку, за словами експертів, зумовлена близькістю до логістичних шляхів, командних пунктів і можливістю забезпечення своїх військ.

Куп’янський напрямок. Графіка deepstatemap.live

На Лиманському напрямку ворог наступальних дій останні кілька діб не проводив. Позиційні бої тривають біля Тернів і в Серебрянському лісовому масиві.

Лиманський напрямок. Графіка deepstatemap.live

ПІВДЕНЬ

На Запорізькому напрямку тривають позиційні бої поблизу Вербового, Роботиного та Новопрокопівки. За даними Генштабу ЗСУ, біля Вербового українські війська просунулися вперед, змусивши росіян покинути деякі позиції.

В районі Роботиного. Графіка deepstatemap.live
Лінія фронту в Запорізькій області. Графіка deepstatemap.live

На Херсонському напрямку, на лівому березі Дніпра, українські війська продовжують утримувати плацдарм і працювати над його розширенням. Сили оборони продовжують вести контрбатарейну боротьбу, завдають вогневого ураження по тилах російських окупантів. Бої тривають у Кринках та навколо населеного пункту.

ЗС РФ почали більш активно використовувати броньовану техніку. Середній показник — 10 штурмів на добу. Ворог зазнає серйозних втрат, після чого повертається на свої вихідні позиції. (Докладніше: На лівому березі Дніпра в Херсонській області в штурм ідуть офіцерські групи — елітні війська РФ — деталі від Гуменюк).

Лінія фронту на Херсонщині. Графіка deepstatemap.live

Репортажі телеканалу FREEДОМ з прифронтових регіонів за два тижні:

Бойові втрати противника

Загальні бойові втрати противника з 24.02.2022 до 08.01.2024 орієнтовно становлять:

  • особовий склад — близько 365 170 осіб ліквідовано (+ 4 350 за тиждень); 
  • танки —  6 031(+41);
  • бойові броньовані машини — 11 194 (+94);
  • артилерійські системи — 8 666  (+135);
  • реактивні системи залпового вогню (РСЗВ) — 953 (+8);
  • засоби ППО — 638 (+12);
  • літаки — 329 (+0);
  • гелікоптери — 324 (+0);
  • БпЛА — 6822 (+112);
  • крилаті ракети — 1787 (+77);
  • кораблі, катери — 23 (+0);
  • підводні човни — 1 (+0); 
  • автомобільна техніка та автоцистерни — 11 542 (+177);
  • спеціальна техніка — 1 328 (+44).

Звернення президента України

Найголовніше зі звернень президента України Володимира Зеленського протягом двох тижнів:

  • 29 грудня — найбільш масована атака РФ: майже 160 ракет і дронів. Наші воїни збили більшість із них — різні типи ракет, “Шахеди”. Мішені вже для Росії звичні — понад 100 приватних будинків зруйновані або пошкоджені, 45 багатоповерхівок, школи, дві церкви, лікарні, пологовий будинок, багато торговельних і складських приміщень. Постраждали понад 120 наших міст і сіл. 39 загиблих. Київ, Харків, Дніпро, Одеса, Львів, Запоріжжя, Сміла, Харківщина, Сумщина, Хмельниччина, Житомирщина. Обов’язково відповімо російським терористам на кожен удар. (Докладніше: Збиті 27 “Шахедів” та 87 крилатих ракет: подробиці наймасованішої російської ракетної атаки на Україну обговорили експерти).
  • 2 січня — чергова атака російських терористів. Від початку доби було майже 100 ракет різних типів, і спеціально траєкторії були прораховані ворогом так, щоб завдати якнайбільше шкоди. Лише за кілька останніх днів, від 29 грудня й до сьогодні, Росія застосувала проти України вже майже 300 ракет і понад 200 “Шахедів”. Ще жодна держава не відбивала подібних ударів, комбінованих: і дрони, і ракети, зокрема аеробалістичні. Тільки за сьогодні збито 10 “Кинджалів”. Відомо про п’ятьох загиблих від цього масованого удару. 
  • 6 січня — в Покровську Донецької області та в Покровському районі триває рятувальна операція після російського ракетного удару ракетами С-300. Залучені необхідні рятувальні сили, техніка ДСНС України. Розбирають завали. Відомо про загибель 11 людей, і серед них — діти, на жаль… Мої співчуття всім, хто втратив рідних і близьких. Удар був по звичайній житловій забудові, по приватних будинках. Усім пораненим надали необхідну допомогу.
  • 26 грудня — обстріл Херсона, російський удар по залізничному вокзалу. Евакуаційний поїзд.
  • 29 грудня — був на позиціях наших воїнів на фронті в Авдіївці. 110-та окрема механізована бригада. Героїчні воїни. Подякував їм за силу, за те, як вони тримаються в боях. Нагородив тих, хто відзначився найбільше. Відвідав шпиталь на Донеччині, подякував нашим військовим медикам і підтримав хлопців, які відновлюються після поранень. Відзначив державними нагородами лікарів і воїнів. (Докладніше: “Україна тут захищає своє, захищає увесь наш народ”: Зеленський відвідав Авдіївку (ВІДЕО).
  • 27 і 30 грудня — провів засідання Ставки верховного головнокомандувача ЗСУ. Була доповідь головкома, Генштабу. Обговорили ситуацію на фронті — усі напрямки, доповіді командувачів. Був представлений план наших дій на 2024 рік. Наступний рік стане часом багатьох глобальних рішень. Будемо боротись за наш вплив, за справедливість для України.
  • 3 січня — вдалося звільнити з російського полону понад 200 наших людей. Воїнів і, дуже важливо, цивільних. Додому повернули і воїнів Збройних сил, Національної гвардії, прикордонників, воїнів ВМС. Більшість — солдати та сержанти. Але й офіцери. Частина з цих воїнів — захисники Маріуполя та “Азовсталі”.
  • 27 грудня — провів велику зустріч із керівниками українських оборонних компаній: понад 100 підприємств галузі були представлені. Це далеко не всі. Але ті, хто робить дуже сильні речі, ті, хто зміг бути сьогодні в Києві.
  • 7 січня — з візитом в Україні міністерка закордонних справ Японії Йоко Камікава. Вдячний за досягнутий рівень відносин між нашими державами — справжнє стратегічне партнерство. 

Ідентифікація в “Ощадбанку”

Уряд ухвалив постанову щодо продовження термінів проходження фізичної ідентифікації одержувачами пенсійних виплат в “Ощадбанку”, інформує Мінреінтеграції.

Зокрема, продовжено строк здійснення фізичної перевірки людей в “Ощадбанку” до 31 березня 2024 року. Це стосується внутрішньо переміщених осіб, яких взяли на облік до 24 лютого 2022 року.

Нарахування пенсії продовжується навіть у разі отримання територіальними органами Пенсійного фонду України від “Ощадбанку” інформації про відсутність видаткових операцій за рахунками протягом 6 місяців підряд.

Однак з 1 січня 2024 року в таких випадках пенсії не перераховуватимуться на рахунки їхніх одержувачів до проходження ними фізичної ідентифікації.

Відповідні зміни внесені до постанов КМУ від 5 листопада 2014 року № 637 і від 8 серпня 2023 року № 837.

Раніше уряд розширив можливості для фізичної ідентифікації, необхідної для продовження отримання соціальних виплат. Про це у випуску #34 дайджесту.

Соцвиплати, пенсії, зарплати — зміни з 2024 року

1 січня 2024 року набув чинності закон “Про державний бюджет на 2024 рік”, у якому передбачене зростання доходів громадян.

Мінімальна зарплата у новому році становитиме 7 100 грн (+400 грн), а з 1 квітня — 8 000 грн (+900 грн).

Також зросте прожитковий мінімум:

  • на одну особу (використовується для розрахунків різних виплат) — 2 920 грн (+331 грн);
  • на дітей до 6 років — 2 563 грн (+291 грн);
  • на дітей від 6 до 18 років — 3 196 грн (+363 грн);
  • працездатних — 3 028 грн (+344 грн);
  • непрацездатних (пенсіонери, інваліди) — 2 361 грн (+268 грн).

Пенсії зростуть також:

  • мінімальна з 2 093 грн до 2 361 грн (+268 грн);
  • максимальна — з 20 930 грн до 23 610 грн (+2 680 грн).

Крім того, вихід на пенсію за віком:

  • у 60 років зможуть вийти люди зі стажем 31 рік;
  • у 63 роки — зі стажем 21-31 рік;
  • у 65 років — 15-21 рік.

За відсутності в 65 років мінімального страхового стажу людина отримуватиме соціальну допомогу від держави в розмірі 2 361 грн. З 2023 року тривалість необхідного страхового стажу поступово збільшується і до 2028 року становитиме 35 років.

Ілюстрація: pravda.com

З 1 березня запланована індексація всіх пенсій.

Що стосується соцвиплат на дітей, то грошовий еквівалент бебі-боксу з січня становитиме 7 689 грн. Допомога у зв’язку з вагітністю та пологами для непрацюючих жінок становитиме 757 грн. Максимальний розмір допомоги одиноким матерям для дитини до 6 років — 2 563 грн, для дитини від 6 до 18 років — 3 196 грн.

Тарифи на газ, опалення та гарячу воду до кінця опалювального сезону не змінюватимуться. Субсидії залишаються для тих, хто витрачає на комуналку понад 15% від суми загального доходу сім’ї за місяць.

Новини програми “єВідновлення”

Відтепер українці можуть використати житлові сертифікати за знищене майно для купівлі нової оселі, повідомляє Міністерство цифрової трансформації України.

Щоб використати отриманий житловий сертифікат для купівлі нерухомості, потрібно:

  • оновити застосунок “Дія” до останньої версії;
  • у розділі “єВідновлення” відкрити вкладку “Сертифікати на житло”;
  • натиснути “Забронювати кошти”;
  • дочекатися у застосунку “Дія” підтвердження про те, що кошти заброньовані, яке надійде протягом 5 робочих днів.

Оформити угоду купівлі-продажу нової оселі необхідно протягом 30 днів. Для цього потрібно звернутися до нотаріуса, який має доступ до Реєстру пошкодженого та знищеного майна. Попередньо з переліком таких спеціалістів можна ознайомитись за посиланням на офіційний сайт програми “єВідновлення”.

Перед тим, як забронювати кошти, необхідно припинити право власності на знищений об’єкт нерухомості. Без цього не вдасться використати сертифікат.

Припинити право власності можна у ЦНАПі або в нотаріуса, який має повноваження державного реєстратора.

Нагадаємо, стартував черговий етап державної програми “єВідновлення”. Українці, чиє житло було пошкоджене внаслідок бойових дій, зможуть отримати допомогу для проведення капітального ремонту своїх домівок. Максимальна сума компенсації — 350 тис. грн для відновлення квартири та 500 тис. грн. — для приватного будинку. Деталі — у випуску #49 дайджесту.

Крім того, програмою “єВідновлення” відтепер можуть скористатися не лише одноосібні власники домівок, але й співвласники. Щоб отримати компенсацію, їм необхідно подати в “Дії” спільну заяву або декілька окремих. Про це — у випуску #48 дайджесту. Уряд врегулював питання використання коштів в межах “єВідновлення”, що дасть змогу людям почати користуватися сертифікатами за знищене житло. Про це — у випуску #45 дайджесту. Докладніше про програму “єВідновлення” див. у випуску #25 дайджесту, відповіді на найчастіші питання — у випуску #26, розширено перелік установ для подання заяв — випуск #28.

Житло для тимчасового проживання ВПО

Кабінет міністрів вніс зміни до Постанови від 29.04.2022 № 495, якою затверджено Порядок формування фондів житла, призначеного для тимчасового проживання, обліку та надання такого житла для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб (ВПО), інформує Мінреінтеграції.

Перелік пріоритетності надання тимчасового житла ВПО доповнено новими категоріями:

  • сім’ї військовослужбовців з-поміж ВПО;
  • ВПО, які повторно перемістилися через збройну агресію РФ;
  • ВПО з-поміж мешканців відповідної територіальної громади, яка здійснює забезпечення житловими приміщеннями із фонду, житло яких було зруйноване.

Крім того, розширено можливості фінансування органами місцевого самоврядування (ОМС) фонду житла, призначеного для тимчасового проживання переселенців, поза межами їхньої юрисдикції. Тобто ОМС тих територій, із яких перемістилися ВПО, зможуть брати участь у розподілі житлового фонду в приймаючих громадах.

Зміни також передбачають, що ВПО можуть стати на облік громадян, що потребують житла для тимчасового проживання, навіть за відсутності такого фонду на момент їхнього звернення.

Нагадаємо, Кабмін вніс зміни до програми надання пільгових іпотечних кредитів “єОселя”, якими можуть скористатися зокрема переселенці. Наразі учасники програми зможуть купувати не тільки квартири, але й житлові будинки (таунхауси). Деталі — у випуску #51 дайджесту.

Ліки на деокуповані та прифронтові території

“Укрпошта” реалізуватиме проєкт “Укрпошта-Ліки” на деокупованих і прифронтових територіях. Пілотний запуск ініціативи планується з 1 лютого, повідомляє Мінреінтеграції.

“Укрпошта” отримає ліцензію на продаж лікарських засобів в поштових стаціонарних або мобільних відділеннях. Це дозволить розв’язати проблему доступних ліків на 100% території України вже у першій половині 2024 року.

Зараз триває пошук належного приміщення для відкриття першого ліцензованого складу в Києві. Також проходить набір фармацевтів, адже відпускати нерецептурні та рецептурні ліки має право лише спеціаліст.

Крім того, планується впровадження “гарячої лінії” для оформлення запитів від громадян.

Як отримати е-рецепт на ліки дистанційно — див. у випуску #23 дайджесту.

Евакуація з Донеччини

У межах обов’язкової евакуації з Донеччини, яка почалася у серпні 2022 року, до безпечних регіонів України перемістилися понад 100 тис. громадян. Серед них — понад 13,2 тис. дітей і понад 4,8 тис. маломобільних громадян, інформує Мінреінтеграції.

Наразі евакуація з Донеччини відбувається спеціальним потягом до Житомирської області 1 раз на 8 днів. Після прибуття евакуйовані отримують грошову допомогу.

На Житомирщині внутрішніх переселенців розміщують у безкоштовних прихистках, надають гуманітарну, правову і психологічну допомогу.

Евакуація здійснюється безкоштовно. Для попереднього запису необхідно звернутися до місцевих органів влади або подати заявку, зателефонувавши на “гарячу лінію” для всіх громад за номером: +38(098) 890-33-18.

Для евакуації тяжкохворих та осіб з інвалідністю звертайтеся за номерами:

  • +38 (099) 710-48-72;
  • +38 (099) 311-53-14;
  • +38 (099) 311-53-36;
  • +38 (096) 108-60-48;
  • +38 (096) 108-52-24.

Крім того, про бажання евакуюватися можна повідомити на цілодобову “гарячу лінію” Мінреінтеграції за номером: 15-48. Для повідомлень через месенджери WhatsApp/Telegram/Viber діє номер: +38 (096) 078-84-33.

Паливна деревина для громад Харківщини

Харківська обласна військова адміністрація визначила 21 пріоритетну громаду, які мають першочергово забезпечуватися паливною деревиною. Загальна потреба у допомозі в цих громадах становить 18 287 домогосподарств, інформує Мінреінтеграції.

Станом на початок січня деревиною або коштами на її придбання вже забезпечено 7 868 домогосподарств пріоритетних територіальних громад І черги, що становить 43% від потреби.

Серед шести пріоритетних територіальних громад II черги загальна потреба у деревині становить 2 375 домогосподарств. Наразі паливом або коштами забезпечено 616 домогосподарств — 26% від потреби.

Загалом на сьогодні забезпечено 13 854 домогосподарства Харківської області, що становить 49% від загальної потреби.

Нагадаємо, Державне агентство лісових ресурсів України запустило інтернет-магазин “ДроваЄ“, де можна придбати дрова онлайн. Як отримати субсидію ВПО на новому місці проживання — у випуску #36 дайджесту.

Крім того, уряд ухвалив рішення, яке суттєво підвищить допомогу на придбання вугілля та дров для тих, хто потребує такої підтримки. Нормативи для опалення житлового приміщення на опалювальний сезон 2023-2024 збільшаться в середньому в 4 рази. Деталі — у випуску #47 дайджесту.

Правила поведінки під завалами будівлі

Спеціалісти ДСНС України розповіли, яких рекомендацій необхідно дотримуватися, якщо опинилися під завалами будівлі.

Рятувальники радять не панікувати, адже інформація про надзвичайну ситуацію оперативно надходить екстреним службам. Працівники ДСНС будуть на місці за лічені хвилини й приступлять до рятувальної операції.

Рятувальники закликають якомога частіше кричати, подавати сигнали. Під час розбору завалів вони роблять перерви, щоб почути людей.

У жодному разі для сигналізування не використовуйте сірники чи запальнички. А коли вас помітили/почули, пам’ятайте, що рятувальникам потрібен час на розбір завалів. Чітко виконуйте їхні вказівки та не втрачайте самовладання.

У випадках, коли вас ще не почули, дійте таким чином:

  • уважно та ретельно оцініть ситуацію навколо;
  • спробуйте обережно вивільнити руки та ноги, проте в жодному разі не намагайтеся розбирати завали довкола себе, адже нестабільна конструкція може повторно обвалитися;
  • якщо частину тіла притиснуло уламком і звільнити її неможливо, розпочніть її масажувати вище затиснутого місця, так ви підтримаєте циркуляцію крові й врятуєте кінцівку;
  • розраховуйте свої сили та можливості; якщо розумієте, що самостійно не виберетесь із-під завалу, то продовжуйте кликати на допомогу і чекайте на рятувальників.

Нагадаємо, у разі оголошення повітряної тривоги лунає довгий безперервний сигнал сирени щонайменше 30 секунд. Як розпізнати інші сигнали тривоги — у випуску #25  дайджесту.

Попередні випуски дайджесту

В попередніх випусках дайджесту “Україна своїх підтримує” зокрема йшлося про:

Тримаємося разом! Віримо у ЗСУ та перемогу України!

Прямий ефір