Життя у прифронтовому Сіверську: під землею відкрили безплатну стоматологію (ВІДЕО)

Сіверськ. Скріншот: uatv.ua

Жителі прифронтового Сіверська на Донеччині майже два роки були позбавлені можливості отримувати стоматологічну допомогу. Медкабінет у їхній лікарні розбили обстрілами російські окупанти, а добиратися до обласного центру дорого й далеко. Тепер для сіверян відкрили безкоштовну стоматологію, повідомляє кореспондентка телеканалу FREEДОМ Анастасія Волкова.

Раніше з Краматорська до Сіверська можна було дістатися за годину, зараз — удвічі довше: дорога розбита обстрілами та бронею. Місто розташоване на відстані менше десяти кілометрів від лінії розмежування та регулярно обстрілюється російськими військами.

Сьогодні в Сіверську проживає близько 900 осіб, а по всій громаді ця цифра становить трохи більше тисячі осіб. До війни людей тут було вдесятеро більше. Російські війська принесли смерть та розруху в Україну, позбавивши багатьох усього нажитого.

Більшість тих, хто залишився, — пенсіонери та люди передпенсійного віку. Молодь виїхала. Дітей разом із батьками примусово евакуювали в більш мирні міста й регіони України. Роботи тут немає, люди виживають завдяки гуманітарній допомозі та соціальним виплатам. З квартир переселилися в підвали.

У мешканки Сіверська Антоніни Іванівни будинок був пошкоджений обстрілами ще навесні минулого року: даху немає, вікон немає, двері на підпорах.

“Думаємо, коли ж це все закінчиться. Звикати — це складно, складно. Найголовніше, щоб не стріляли, щоб війни не було, щоб швидше закінчилася війна. Щоб усі повернулися додому. Усі хочуть додому”, — каже вона.

Антоніні Іванівні 70 років, з них 40 вона пропрацювала старшою медсестрою хірургічного відділення в місцевій лікарні. Нині, як і всі жителі Сіверська, жінка мешкає в холодному підвалі. Тут загальна кухня та є особиста маленька кімната.

Українці, які залишилися в Сіверську, сподіваються на Збройні сили України та перемогу над злом — тоді можна буде почати відновлювати місто. Але й зараз місцева влада робить усе, щоб поліпшити якість життя містян. Не так давно в Сіверську відкрили безплатний стоматологічний кабінет в одному з підвалів, також працює два пересувні комплекси.

“Дуже люди просили, тому що півтора року їх ніхто не оглядав, там дуже важкі є захворювання зубів. Тому я вважаю, що цей кабінет тільки на користь. Є два виїзних, вони покривають потреби громади. Але, на жаль, зараз погода не дозволяє виїжджати, тому лікарка приймає на місці”, — розповів очільник Сіверської міської військової адміністрації Олексій Воробйов.

Стоматологиня Інна до повномасштабного вторгнення Росії 20 років вела прийом у місцевій лікарні. Російські війська розбили її кабінет, змусивши евакуюватися. Тепер жінка змогла знову повернутися на роботу. Постійно в місті не живе, але регулярно приїжджає за графіком прийому.

“Найчастіше з ускладненням карієсу, тому що люди дуже довго без допомоги і начебто вже у всіх запущені випадки. Звертаються частіше із запаленням нервів, із припухлостями. Ось учора їздили взагалі до маломобільної людини. У підвалі видаляли зубик. Півтора року були без стоматологічної допомоги, не мали змоги отримати. На цей час ми відновили, надаємо невідкладну стоматологічну допомогу. Ну, й іноді відправляємо на подальше лікування, вони не знають, куди звернутися, тому ми консультуємо”, — розповіла лікарка-стоматологиня Інна.

У кабінеті під землею є необхідне обладнання для проведення регулярної санітарної обробки, зокрема для стерилізації інструментів та кварцування приміщення. Інна каже, єдиний мінус — мало світла.

“Завдяки роботі з адміністрацією та фондами, допомога надається безплатно. Це дуже велика допомога людям. У нас і анестетики хороші, і пломбувальні матеріали дуже хороші. Ну тут же постійно хтось є. Хтось записується. І вже ми розуміємо, який обсяг роботи в нас буде. Без роботи не сидимо, бачите. Навіть сьогодні день, коли в нас не призначений прийом, прийшли люди, тут сарафанне радіо працює добре, вони знають, що лікар буде”, — зазначила лікарка.

Валерій прийшов зі скаргами на зубний біль. Чоловік каже, що найближчий стоматолог — у Краматорську, а вартість поїздки з Сіверська до обласного центру — 600 гривень. Така сума є далеко не в кожного. А тут усе в пішій доступності й безплатно.

“Дуже раді всі, тут стільки народу буває. По 15-16 осіб відразу приходять. Спасибі, лікар у нас просто золотий. Турбується. Уже знає, у кого які зуби… Вона ж працювала тут, населення тут місцеве. Це дуже добре, що придумали відкрити кабінет”, — каже Антоніна Іванівна.

Також під землею обладнали маніпуляційний кабінет. Сюди місцеві жителі приходять на уколи та крапельниці.

“Волонтери добре допомогли, ліки доставили й безплатно. Треба 2 рази на рік проколюватися. Інакше впадеш на ноги. Як лікарка говорила: передавлює нервові закінчення й інсульти, інфаркти та летальний результат. Треба прокапуватися”, — розповідає мешканка Сіверська Леонора Станіславівна.

Вона зазначає, що місцевих жителів намагаються забезпечити всім необхідним.

“Все добре. Все прекрасно. І обідати ходимо. Пенсія цього тижня. Отримаємо. Заборгованості по пенсії немає ні в кого”, — сказала Леонора Станіславівна.

Єдине, на що нарікають місцеві, — це бойові дії та регулярні обстріли громади. У новорічну ніч тут загадували одне бажання на всіх: щоб цього року війна закінчилася перемогою України.

Читайте також: “Вікна вибиті, живемо в підвалах”: як жителі Сіверська Донецької області готуються зимувати поблизу з лінією фронту (ВІДЕО)

Прямий ефір