Україна своїх підтримує: дайджест для мешканців прифронтових територій (випуск #81 від 06.08.2024)

Це випуск #81 щотижневого дайджесту для жителів прифронтових територій України від телеканалу FREEДOM. З нього ви дізнаєтесь:

  • найголовніше зі звернень президента України;
  • досягнення українців на Олімпіаді-2024;
  • оновлено Перелік територій, який впливає на виплати переселенцям;
  • допомога з евакуацією з небезпечних зон прифронтових територій;
  • примусова евакуація дітей з частини Донеччини;
  • безкоштовне заготовлення паливної деревини мешканцями прифронтових територій;
  • новий гуртожиток для переселенців на Полтавщині;
  • нове модульне містечко для переселенців на Херсонщині;
  • новини програми доступних кредитів на житло “єОселя”;
  • як правильно спілкуватися з ветеранами — розроблено інтерактивний симулятор;
  • як допомогти людям із психічними порушеннями під час небезпеки.

Представляємо зведення основних подій минулого тижня станом на 895-й день війни (06.08.2024).

Звернення президента України

Найголовніше зі звернень президента України Володимира Зеленського протягом тижня:

  • 31 липня — за одну цю минулу ніч збито майже 90 “Шахедів”. Серйозний результат. Добре попрацювали в небі багатьох наших областей.
  • F-16 в Україні. Ми забезпечили це. Я пишаюсь усіма нашими хлопцями, які якісно опановують ці літаки і вже почали їх використовувати для нашої держави.
  • За майже 2,5 роки цієї війни наші Повітряні сили здійснили вже 22 тисячі бойових вильотів. І ми збільшуємо силу нашої авіації.
  • Україна тепер володіє сучасними, дійсно ефективними системами ППО. Таких систем ППО ще недостатньо, щоб закрити від російських ракет і дронів дійсно все наше небо, але сьогодні український повітряний щит уже один із найсильніших у Європі.
  • 2 серпня — була доповідь головкома Сирського щодо фронтової ситуації. І найуважніше, звичайно, — щодо Покровського напрямку. Там незмінно — найбільш жорсткі бої, і цей напрямок потребує наших найбільш посилених відповідей окупанту. При цьому ми не зменшуємо уваги й до всіх інших напрямків на фронті — на Донеччині, а також на Харківщині та в південних наших областях.
  • 3 серпня — вдячність кожному нашому воїну та всім, хто працює в нашій “оборонці”, за удари по російських аеродромах, нафтопереробці та логістиці. Це найбільш ефективно — коли наслідки російської війни повертаються додому, в Росію. Сьогодні деталі цих ударів мені доповів головком Сирський.
  • хочу подякувати Сполученим Штатам за оголошений пакет підтримки. Серед іншого в пакеті — ракети для ППО “Насамс” — те, що потрібно, бо це завжди дефіцит. Також — боєприпаси для “Хаймарсів” та “Джавеліни”.
  • 1 серпня — провів нараду з главою уряду Денисом Шмигалем щодо відновлення. Зокрема, за результатами моєї поїздки 29-30 липня у Харків, Полтавську область, на Волинь та в Рівне. Це стосується і добудови обʼєктів, і ключових пріоритетів відновлення.
  • Наша держава проводить зараз евакуацію на Близькому Сході з небезпечних районів Лівану. ГУР, СЗР та МЗС України організували вивезення 30 наших громадян — це жінки з дітьми, які наразі вже у безпеці. І ми продовжимо цю роботу.

Україна на Олімпіаді

З 26 липня до 11 серпня у Франції відбуваються літні Олімпійські ігри. Українська збірна вже виборола вже декілька нагород:

  • 29 липня фехтувальниця на шаблях Ольга Харлан отримала “бронзу“;
  • 1 серпня Сергій Куліш виграв “срібло” у стрільбі з гвинтівки з трьох положень на 50 м;
  • 3 серпня жіноча збірна України стала першою з фехтування на шаблях;
  • 4 серпня Ярослава Магучіх здобула золоту медаль у стрибках у висоту, а Ірина Геращенко отримала “бронзу”;
  • 4 серпня Михайло Кохан здобув бронзову медаль в метанні молота.

Перелік тимчасово окупованих територій — зміни

Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України (Мінреінтеграції) 3 липня затвердило зміни до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією.

Вказаний Перелік був затверджений у грудні 2022 року та періодично оновлюється. Зміни до нього вносяться за погодженням із Міністерством оборони на підставі пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій.

На основі Переліку, зокрема, внутрішньо переміщеним особам (ВПО) здійснюються виплати. Так, право на виплати мають особи, які виїхали з населених пунктів, що включені до Переліку як території:

  • можливих бойових дій;
  • активних бойових дій;
  • тимчасово окуповані Російською Федерацією, на яких не визначена дата завершення бойових дій (дата припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації РФ.

Допомога з евакуацією

Триває евакуація з небезпечних зон прифронтових територій. Органи влади з гуманітарними організаціями організовують безпечні маршрути, повідомляє Мінреінтеграції.

Евакуйованим надається необхідна підтримка:

  • безкоштовне житло у місцях компактного проживання;
  • державна допомога на проживання;
  • гуманітарна, психологічна та медична допомога.

Для отримання додаткової інформації щодо евакуації всі охочі мають:

  • звернутися до своєї обласної військової адміністрації ;
  • або повідомити на цілодобову “гарячу лінію” Мінреінтеграції — 1548. Для повідомлень через месенджери WhatsApp/Телеграм/Viber діє номер +38-(096)-078-84-33.

Евакуація дітей з Донеччини

Через безпекову ситуацію у шести населених пунктах Донеччини запроваджено примусову евакуацію дітей. Відповідне рішення погодили члени Координаційного штабу з питань проведення обов’язкової евакуації населення, повідомляє Мінреінтеграції.

Загалом планується евакуювати 21 дитину з їхніми батьками або іншими законними представниками.

У більш безпечних регіонах евакуйовані діти разом із супроводжуючими особами будуть забезпечені безкоштовним прихистком, гуманітарною допомогою, психологічною підтримкою тощо.

Евакуація здійснюється безкоштовно. Для попереднього запису необхідно зателефонувати на “гарячу лінію” Донецької ОВА з питань проведення евакуації за номером: 0-800-408-911.

Також про бажання евакуюватися можна повідомити на “гарячу лінію” Мінреінтеграції 1548 або написати у месенджери WhatsApp/Telegram/Viber на номер: +38-(096) 078-84-33

Паливна деревина для побутових потреб

Мешканці прифронтових територій, де ведуться/велися бойові дії, зможуть безкоштовно заготовляти паливну деревину для побутових потреб. Відповідне рішення 30 липня ухвалив уряд.

Самостійному збору підлягають порубкові рештки, які залишаються після вирубки.

Заготівлю можна буде здійснювати за умови, що перебування на відповідних лісових ділянках буде безпечним.

Ця норма діятиме під час дії воєнного стану і протягом 6 місяців із дня його припинення або скасування.

Інформування населення про можливість самостійної лісозаготівлі проводитимуть місцеві військові адміністрації (органи місцевого самоврядування).

Отримати консультації щодо процедури самостійного збору паливної деревини для побутових потреб можна за телефоном “гарячої лінії” Мінреінтеграції — 1548.

Гуртожиток для ВПО на Полтавщині

На Полтавщині здали в експлуатацію черговий гуртожиток для внутрішньо переміщених осіб (ВПО), повідомляє Мінреінтеграції.

У будівлі 56 кімнат, в яких можна розмістити 130 переселенців. У закладі створені умови для проживання 20 осіб з інвалідністю. Житлові кімнати облаштовані необхідними побутовими меблями.

На черзі ще три місця тимчасового проживання, де наразі здійснюється ремонт.

Модульне містечко на Херсонщині

На Херсонщині з’явилося нове модульне містечко. Воно розташовано в Чорнобаївській громаді, повідомляє Херсонська обласна військова адміністрація.

У містечку можуть оселитися внутрішньо переміщені особи, з-поміж тих, хто через російську агресію втратив житло, багатодітних сімей, родин із дітьми, людей з інвалідністю, учасників бойових дій, людей похилого віку, родин загиблих оборонців та постраждалих внаслідок катастрофи на ЧАЕС, які мешкають на Херсонщині.

Комплекс складається з чотирьох модулів. У кожному з них — 21 житлова кімната на 4 спальні місця. У модулі є 2 душові, 2 вбиральні, пральня, ігрова зона та кухня-їдальня.

Усі кімнати обладнані побутовою технікою, меблями та всім необхідним для комфортного проживання. Для дітей облаштовано ігровий майданчик, де малеча зможе цікаво та з користю провести вільний час.

Нове модульне містечко розраховане на одночасне проживання 336 людей. Отримати детальну інформацію або повідомити про бажання там оселитися можна за номером: +38 (099)-207-04-73.

Новини “єОселі”

З початку року за програмою доступних кредитів на житло “єОселя” видано 5 408 кредитів на суму 9,2 млрд грн. Загалом за весь час дії програми понад 11,7 тис. українських родин змогли придбати нове житло, отримавши кредити на суму понад 18,6 млрд грн, повідомляє Міністерство економіки України.

Переважна більшість тих, хто оформив кредит під 3% річних, — це військовослужбовці ЗСУ за контрактом та силовики. Іпотеку під 3% також отримують вчителі, медики та науковці.

Програмою “єОселя” можуть скористатися й інші категорії громадян, для яких процентна ставка становить 7%.

Зокрема, з початку року кредити отримали:

  • військовослужбовці та силовики — 2791;
  • категорія “Інші громадяни” під 7% — 1372;
  • педагоги — 405;
  • медики — 401;
  • ветерани під 7 % — 167;
  • ВПО (внутрішньо переміщені особи) під 7 % — 154;
  • науковці — 118.

Від початку року 3 927 кредитів видали на придбання житла на вторинному ринку, 1 481 — на житло першого продажу, з яких 309 — на стадії будівництва. Також за програмою “єОселя” українці придбали 267 приватних будинків.

Нагадаємо, програма “єОселя” розпочала свою роботу в жовтні 2022 року. Більше деталей про програму — у випуску #30 та випуск # 35 дайджесту.

Як правильно спілкуватися з ветеранами

Розроблено інтерактивний симулятор, який допоможе навчитися правильно та з повагою взаємодіяти з людьми, які мають бойовий досвід. Інтерактивний симулятор доступний за посиланням.

Симулятор занурює користувачів у ситуації, наближені до реальних. Таким чином він допомагає відпрацювати отримані знання на практиці.

Наприклад, у змодельованих ситуаціях користувач може опинитися у розмові з ветераном, який жартує на теми смерті, травм і війни. На вибір пропонується декілька варіантів реакції, які супроводжуються поясненнями експертів.

Інструмент розроблений як додаток до освітнього серіалу “Люди з досвідом війни. Гідність. Взаємодія“, який розповідає про правила коректної комунікації з військовими, ветеранами та ветеранками.

Як допомогти людям із психічними порушеннями під час небезпеки

У стресовій ситуації (вибухи, обстріли, масова паніка) люди з психічними порушеннями можуть не розуміти, що відбувається, ігнорувати явну небезпеку, бути розгубленими або впадати у ступор. Алгоритм дій пропонує “Довідник безбар’єрності“, який створений за ініціативи першої леді Олени Зеленської.

Потрібно під чіткими інструкціями вивести таку людину в безпечне місце, наприклад, у бомбосховище. При цьому спокійно пояснити, що ви хочете зробити, куди відвести, з якою метою.

У людини з тяжкими порушеннями може бути кататонічний синдром, за якого реакція на прохання, команду або інструкцію протилежна до необхідної. Наприклад, ви просите пройти в укриття, а людина стоїть на місці. Або кажете стояти на місці, а вона навпаки починає йти. У таких випадках потрібно озвучувати план дій навпаки.

Загалом пацієнти, які мають тяжкі психічні порушення, безпечні. Про ймовірну небезпечну поведінку можуть свідчити такі прояви:

  • людина стверджує, що за нею стежать;
  • вона готова напасти на уявного переслідувача;
  • чує голоси у голові, які змушують її зробити агресивні події щодо себе чи інших.

Тобто можна зрозуміти, наскільки людина може бути агресивною і спрогнозувати її поведінку.

У будь-якому разі її необхідно:

  • заспокоїти;
  • відвести в безпечне місце;
  • налагодити контакт, розпитати;
  • організувати огляд у профільного спеціаліста.

Попередні випуски дайджесту

Тримаємося разом! Віримо у ЗСУ та перемогу України!

Прямий ефір