Україна своїх підтримує: дайджест для мешканців прифронтових територій (випуск #85 від 03.09.2024)

Це випуск #85 щотижневого дайджесту для жителів прифронтових територій України від телеканалу FREEДOM. З нього ви дізнаєтесь:

  • ситуація на фронті;
  • найголовніше зі звернень президента України;
  • мешканці прифронтових територій отримають гроші на придбання твердого палива.

Представляємо зведення основних подій минулого тижня станом на 923 день війни (03.09.2024).

Визволення України

На всіх напрямках фронту в Україні тривають бої, ситуація залишається загостреною. Сили оборони ведуть жорсткі оборонні бої, продовжують завдавати військам РФ втрат в живій силі та техніці.

СХІД

У Донецькій області на Краматорському напрямку ситуація лишається напруженою. Загарбницька армія намагалася прорвати оборону в районі Білої Гори, Іванівського, Андріївки, Кліщіївки, Часового Яру та Калинівки

Російські загарбники нещадно обстрілюють Часів Яр. Бої за місто тривають, основна його частина контролюється українськими силами.

Українські захисники продовжують стримувати наступ переважаючих сил противника, розповіли воїни 24-ї ОМБр імені короля Данила.

Лінія фронту проходить по каналу Сіверський Донець — Донбас. Використання каналу в якості обороннної споруди дає можливість бійцям ефективно знищувати окупантів, через що загарбники несуть величезні втрати.

В районі Часового Яру. Графіка: deepstatemap.live

Найважча ситуація на фронті — на Покровському напрямку Донецької області. Він є ключовим у наступі росіян на Донбасі. Окупанти намагалися витіснити українських захисників із займаних позицій в районі Воздвиженки, Зеленого Поля, Калинового, Гродівки, Новогродівки, Карлівки, Маринівки та Михайлівки.

Щодня Сили оборони відбивають близько 50 ворожих штурмів різної інтенсивності. Ситуація складна, але всі необхідні рішення на всіх рівнях ухвалюються без зволікань, наголосив головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський. За його словами, попри те, що ворог має перевагу в кількості озброєння та людей, дякуючи нашим воїнам, зазнає відчутних втрат.

Аналітики ISW зазначають, що російські війська нещодавно просунулися на південь від Карлівки. Загалом російські сили на цій ділянці фронту мають перевагу в живій силі п’ять до одного. Крім того, російські резерви під Покровськом більші, ніж резерви, які мали окупанти під час наступальної операції із захоплення Бахмута взимку 2022-2023 рр. Загарбники розгорнули потужні підрозділи радіоелектронної боротьби (РЕБ), що змушує українські війська витрачати більше безпілотників для ударів по російській техніці, йдеться у звіті.

Покровський напрямок. Графіка: deepstatemap.live

На Торецькому напрямку російські загарбники не полишають спроб взяти під контроль місто Торецьк Донецької області. Армія РФ також проводить атаки неподалік від населених пунктів Курдюмівка, Неліпівка, Нью-Йорк. На цьому напрямку противник активно застосовує штурмову авіацію, зазначають у Генштабі ЗСУ.

Торецький напрямок. Графіка: deepstatemap.live
Лінія фронту на Донеччині. Графіка: deepstatemap.live

На Харківському напрямку російські окупанти проводять атаки в районі Вовчанська та Липців. Ситуація залишається під контролем наших військ.

Як повідомив речник ОТУ “Харків” Віталій Саранцев, російські війська перекидають підрозділи чеченського спецназу “Ахмат” до північної частини Вовчанська. Водночас на тлі перекидання Росією резервів із Харківського напрямку на Курський ситуація тут дещо покращилася, зокрема зменшилась кількість атак КАБами, зазначив заступник командира батальйону “Ахіллес” 92-ї ОШБр Олесь Маляревич.

Харківський напрямок. Графіка deepstatemap.live

На Куп’янському напрямку противник проводить штурми позицій українських підрозділів у районі Синьківки та Глушківки. Боєзіткнення також відбуваються біля Колісниківки, Новоосинового та Берестового.

Крім того, російські окупанти завдали авіаційного удару по Купʼянську. Поранення дістали 14 людей, серед них троє працівників поліції.

Куп’янський напрямок. Графіка deepstatemap.live

На Лиманському напрямку російські загарбники намагаються штурмувати позиції Сил оборони поблизу Макіївки, Греківки, Новосадового, Невського та Торського, а також у Серебрянському лісі.

На цьому напрямку війська Росії регулярно застосовують вогнеметні системи ТОС-1А “Солнцепек” для ударів по позиціях українських підрозділів. Як розповів офіцер секції планування бригади “Рубіж” НГУ Дмитро Кожубенко в ефірі телемарафону “Єдині новини”, один залп спалює дуже велику площу, що надалі унеможливлює тримати там оборону. Противник дотримується тактики випаленої землі.

Лиманський напрямок. Графіка deepstatemap.live

ПІВДЕНЬ

На Оріхівському напрямку в Запорізькій області відбуваються бойові зіткнення неподалік від Роботиного та в районі Малої Токмачки. Загарбники ведуть постійні обстріли населених пунктів з усіх наявних зразків озброєння. Зокрема завдають ударів некерованими авіаційними ракетами.

Оріхівський напрямок. Графіка deepstatemap.live
Лінія фронту в Запорізькій області. Графіка deepstatemap.live

На Придніпровському напрямку ситуація без змін. Ворог безуспішно робить спроби атакувати позиції українських оборонців.

Лінія фронту на Херсонщині. Графіка deepstatemap.live

КУРСЬКА ОБЛАСТЬ РФ

У Курській області Росії триває операція Сил оборони України. За понад три тижні українським військовим вдалося взяти під контроль 100 населених пунктів загальною площею майже 1 300 квадратних кілометрів, а також взяти в полон 594 російських військовослужбовців. Днями 80-та окрема десантно-штурмова Галицька бригада затрофеїла сім танків, серед яких новий Т-90М, чотири машини Т-80 БВМ і два танки Т-72. Ці машини посилять бригаду і будуть використовуватися в боях з російськими окупантами.

Як зазначають аналітики ISW, наступ у Курській області останнім часом дещо сповільнився. Українське командування планує закріпитися на зайнятих рубежах та стабілізувати ситуацію.

Російська армія змушена була перекинути до 30 тис. військових з інших напрямків для відтіснення Сил оборони. Російське командування навіть перекинуло кілька підрозділів з Покровського напрямку Донеччини в Курську область, йдеться у звіті ISW.

На думку аналітиків, армія РФ спробує відвоювати свої території, але реалізувати це буде нелегко. Для контрнаступальної операції окупантам необхідно сконцентрувати щонайменше 50 тис. особового складу, вважає військово-політичний оглядач групи “Інформаційний спротив” Олександр Коваленко.

Сумська область та Курська (РФ). Графіка deepstatemap.live

Репортажі телеканалу FREEДОМ з прифронтових регіонів за тиждень:

Бойові втрати противника

Загальні бойові втрати противника з 24.02.2022 до 02.09.2024 орієнтовно становлять:

  • особового складу — близько 617 600 осіб (+8 780 за тиждень);
  • танків — 8 601 (+50) од.;
  • бойових броньованих машин —16 786 (+138) од.;
  • артилерійських систем — 17 646 (+203) од.;
  • РСЗВ — 1 177 (+5) од.;
  • засобів ППО — 940 (+3) од.;
  • літаків — 368 (+1) од.;
  • гелікоптерів — 328 од.;
  • БпЛА оперативно-тактичного рівня — 14 537 (+403);
  • крилатих ракет — 2 557 (+113);
  • кораблів/катерів — 28 (+0) од.;
  • підводних човнів — 1 (+0) од.;
  • автомобільної техніки та автоцистерн — 23 925 (+370) од.;
  • спеціальної техніки — 2 993 (+52).

Звернення президента України

Найголовніше зі звернень президента України Володимира Зеленського протягом тижня:

  • 26 серпня — один з найбільших ударів РФ — комбінований. Понад 100 ракет різних типів та близько 100 “Шахедів”. Райони запусків — це, зокрема, був повітряний простір Курської області, Бєлгородської, інших прикордонних регіонів Росії, також акваторія Чорного моря, територія нашого окупованого Криму. І, як більшість попередніх російських ударів, — цей такий же підлий, націлений на критичну, цивільну інфраструктуру. По більшості регіонів — від Харківщини та Києва до Одеси й наших західних областей. Десятки поранених — усім надається необхідна допомога. Багато пошкоджень в енергетиці. Але всюди, де є відключення електрики, тривають відновлювальні роботи.
  • 28 серпня — весь день триває ліквідація наслідків російського удару по Кривому Рогу — знову балістика. Був удар керованою авіабомбою по Куп’янську — просто по центру міста, люди були під завалами. Є, на жаль, загиблі. Мої співчуття рідним та близьким.
  • 30 серпня — у Харкові тривають рятувальні операції в місцях влучання російських бомб. На жаль, є загиблі. Серед них — дитина. Дівчина Софія. Цієї осені їй виповнилось би 15 років. Мої співчуття рідним і близьким. Багато поранених. Рятувальники роблять усе, щоб урятувати якнайбільше життів. 
  • 31 серпня — в Харкові триває розбір завалів на місці влучань російських бомб. Загалом вчорашні удари забрали життя шести людей у Харкові. 97 людей були травмовані — усім надано необхідну допомогу. І це тільки в Харкові. Від ранку російські терористи били керованими авіабомбами і по Сумщині, і знов по Харківщині.
  • 1 вересня — сьогодні знов Росія по-звірячому вдарила по Харкову. Майже 50 постраждалих. Усім надається необхідна допомога. Рятувальники продовжують розбирати завали, була інформація про людей під завалами. Звичайні цивільні об’єкти: торговельний центр, Палац спорту, міська забудова.
  • 28 серпня — була доповідь головкома. Покровський та інші напрямки на Донеччині. Надзвичайно складно, ключові російські зусилля та найбільші сили зосереджені саме там, і дуже важлива зараз стійкість кожного підрозділу, здатність знищувати окупанта. Продовжуємо збільшувати територію нашого контролю у визначених районах поряд із кордоном України, на Курщині. Як і щодня, є поповнення нашого обмінного фонду.
  • 30 серпня — провів засідання Ставки верховного головнокомандувача ЗСУ. Перше — доповідь головкома щодо фронту, передусім Покровський напрямок, Торецьк. Найбільш тяжкі напрямки. Також головком доповів щодо розвитку дій у Курській області. Щоденний важливий для нас усіх результат там — поповнення обмінного фонду для України. Заслухав також доповіді щодо підготовки до навчального року. Це персональна відповідальність урядовців — і прем’єра, і міністрів. Максимум шкіл мають відкритися офлайн — це передусім питання укриттів.
  • 30 серпня — вирішив замінити командувача Повітряних сил Збройних сил України. Я безмежно вдячний усім нашим військовим льотчикам, інженерам, воїнам мобільних вогневих груп, розрахунків ППО. Усім, хто справді б’ється для України — для результату. І це потрібно так само на командному рівні — ми повинні посилюватись. І берегти людей. Берегти усіх наших воїнів.
  • 28 серпня — відбулось засідання Ради Україна — НАТО. Міністр оборони поінформував партнерів щодо наших найбільш важливих потреб зараз. І зокрема, щодо ППО, щодо захисту критичної інфраструктури.
  • 29 серпня — сьогодні особливий і дуже важливий день для нашої держави. 2014-й рік. Захоплення Криму. Бої на Донеччині та Луганщині. Початок гібридної кровопролитної війни Росії проти України. І початок українського воєнного спротиву. Вдячність усіх наших людей, усієї нашої держави кожному воїну. І всім українським полеглим героям, які повертаються додому на щиті.
  • 28 серпня — зустрівся з делегацією Вселенського Патріархату. Подякував за підтримку нашого суспільства, нашої держави. І ми й надалі будемо робити все, щоб Україна в усьому збільшувала свій потенціал і зміцнювала незалежність.
  • 31 серпня — у Вашингтоні працює наша українська делегація: перша віцепремʼєр-міністерка, міністр оборони, представники Генштабу, керівник Офісу. Були зустрічі на різних рівнях, і серед перших для нас питань саме далекобійність для наших Сил оборони, можливість не допустити всього цього терору, через який змушений проходити наш Харків та інші наші міста, дуже багато громад України.

Тверде паливо для прифронтових районів

Мешканці прифронтових територій отримають гроші на придбання твердого палива. Відповідну постанову ухвалив уряд, інформує Мінреінтеграції.

Документом передбачається надати одноразову виплату в розмірі 21 тис. грн вразливим домогосподарствам прифронтових (прикордонних) громад на придбання твердого побутового палива. Всього на цей гуманітарний проєкт передбачено 1,2 млрд грн.

Першочергово допомогою будуть охоплені мешканці, які проживають у межах 10-кілометрової зони від державного кордону з РФ або лінії зіткнення.

Йдеться про громади:

  • Сумської;
  • Харківської;
  • Херсонської;
  • Луганської;
  • Донецької;
  • Дніпропетровської;
  • Запорізької;
  • Миколаївської;
  • Чернігівської областей. 

Програма грошової допомоги реалізується за фінансової підтримки УВКБ ООН. 

Нагадаємо, уряд виділив 258 млн грн для подальшої реалізації проєкту забезпечення водою Миколаєва та Кривого Рогу. Детальніше — у випуску #80 дайджесту.

Попередні випуски дайджесту

Тримаємося разом! Віримо у ЗСУ та перемогу України!

Прямий ефір