Україна своїх підтримує: дайджест для мешканців прифронтових територій (випуск #56 від 06.02.2024)

Це випуск #56 щотижневого дайджесту для жителів прифронтових територій України від телеканалу FREEДOM. З нього ви дізнаєтесь:

  • ситуація на фронті;
  • найголовніше зі звернень президента України;
  • Європейська Рада погодила виділення 50 млрд євро — як союзники підтримують Україну;
  • грошову допомогу для переселенців в Україні буде розширено: кого це торкнеться;
  • новини програми “єВідновлення”;
  • новини програми “єОселя”;
  • гуманітарна допомога для жителів Донецької області;
  • евакуація з Донеччини, Харківщини та Херсонщини — новий графік руху потягів та куди звертатися;
  • триває відновлення Харківщини.

Представляємо зведення основних подій минулого тижня станом на 713-й день війни (06.02.2024).

Визволення України

На всіх напрямках фронту в Україні тривають запеклі бої з російськими окупантами.

СХІД

У Донецькій області на Бахмутському напрямку тривають бої. Біля Богданівки та Кліщіївки ворог безуспішно намагався покращити тактичне положення. Українські війська дещо просунулися на південний захід від Бахмута, йдеться у звіті американського Інституту вивчення війни (ISW).

Позиційні бої тривають поблизу Богданівки та Кліщіївки, а також Іванівського. Російське військове командування перекидає резерви на Бахмутський напрямок, намагаючись прорвати українські оборонні рубежі на захід від Бахмута в напрямку міста Часів Яр.

На цьому напрямку російські окупанти зосередили близько 60 тис. особового складу.

Навколо Бахмута. Графіка: deepstatemap.live

На Авдіївському напрямку Донецької області українські захисники продовжують стримувати ворога, який не полишає спроб оточити місто Авдіївка. Окупанти в районі населених пунктів Новобахмутівка, Степове, а також поблизу Тоненького, Сєверного, Первомайського, Невельського за підтримки авіації намагалися прорвати оборону українських військ.

Авдіївський коксохімічний завод перебуває під контролем українських військ. Загарбники робили спроби вклинитись між коксохімом та селищем Степове, але вони закінчилися невдачею.

В цілому тактика росіян під час штурму Авдіївки не змінилася. Вони продовжують атакувати місто, зокрема з півночі, де доволі велика інтенсивність артилерійських обстрілів, не припиняються атаки піхотою, які відбивають українські захисники. (Докладніше: Росія стратегічно провалила плани із захоплення Авдіївки — подробиці від Маломужа).

Навколо Авдіївки. Графіка: deepstatemap.live
Лінія фронту на Донеччині. Графіка: deepstatemap.live

На Куп’янському напрямку, за даними аналітиків ISW, позиційні бої тривають біля Синьківки, Іванівки, Крохмального, Табаївки.

Куп’янський напрямок. Графіка deepstatemap.live

На Лиманському напрямку ворог біля Тернів Донецької області намагався прорвати оборону українських військ. Бої тривають поблизу Ямполівки, Серебрянського лісового масиву.

Загалом на Лимано-Куп’янському напрямку РФ зосередила понад 120 тис. особового складу, а також 1 тис. 100 танків, близько 2 тис. бойових броньованих машин. (Докладніше: Окупанти зосередили понад 120 тис. особового складу на Лимано-Куп’янському напрямку, — Східне угруповання військ ЗСУ).

Лиманський напрямок. Графіка deepstatemap.live

ПІВДЕНЬ

На Запорізькому напрямку бої точаться біля Роботиного, Вербового та Лугівського. Північніше Приютного та Роботиного окупанти безуспішно намагалися прорвати оборону українських військ.

В районі Роботиного. Графіка deepstatemap.live
Лінія фронту в Запорізькій області. Графіка deepstatemap.live

Сили оборони України продовжують заходи з розширення плацдарму на лівому березі Дніпра в Херсонській області. Водночас ворог не відмовився від наміру вибити українські підрозділи із займаних позицій. Кількість штурмів противник час від часу скорочує до однієї-двох спроб за добу, але потім знову кількість атак збільшується до півтора десятка. 

Російські війська на Херсонському напрямку зазнають суттєвих втрат у живій силі, від 30 до 80 солдатів щодня, проте спроби штурмів не припиняють. Як поінформувала начальниця Об’єднаного координаційного пресцентру Сил оборони України “Південь” Наталія Гуменюк, важку техніку ворог не використовує, намагається її економити. (Докладніше: До 80 окупантів ліквідовують щодня: про ситуацію на лівобережжі Херсонщини розповіла Гуменюк).

В районі села Кринки точаться бої. Росіяни під час штурмів намагаються створювати складні конфігурації з різних підрозділів — типу “роти-z”, а також десантників, морської піхоти, професійних військових.

(Докладніше: РФ зосередила понад 70 тис. окупантів на півдні — це угруповання різношерстне і багаторівневе, — Гуменюк).

Навколо Кринок. Графіка deepstatemap.live
Лінія фронту на Херсонщині. Графіка deepstatemap.live

Репортажі телеканалу FREEДОМ з прифронтових регіонів за тиждень:

Бойові втрати противника

Загальні бойові втрати противника з 24.02.2022 до 05.02.2024 орієнтовно становлять:

  • особовий склад — близько 389 560 осіб ліквідовано (+ 6 380 за тиждень); 
  • танки — 6 348 (+58);
  • бойові броньовані машини — 11 822 (+126);
  • артилерійські системи — 9 349 (+236);
  • реактивні системи залпового вогню (РСЗВ) — 979 (+7);
  • засоби ППО — 664 (+4);
  • літаки — 332 (+1);
  • гелікоптери — 324 (+0);
  • БпЛА — 7 173 (+124);
  • крилаті ракети — 1 848 (+2);
  • кораблі, катери — 24 (+1);
  • підводні човни — 1 (+0); 
  • автомобільна техніка та автоцистерни — 12 412 (+263);
  • спеціальна техніка — 1 486 (+43).

Звернення президента України

Найголовніше зі звернень президента України Володимира Зеленського протягом тижня:

  • 31 січня — вдалося звільнити з російського полону ще 207 українців. 180 рядових і сержантів, 27 офіцерів. Майже половина — захисники Маріуполя. Воїни Збройних сил, Нацгвардії, підрозділів Державної прикордонної служби та Національної поліції. Це вже 50-й обмін за час повномасштабної війни. Загалом 3 035 людей вдалося повернути.
  • 1 лютого — довгоочікуване рішення Євросоюзу: 50 млрд євро для України. Програма підтримки — на чотири роки. Українці мають фінансові гарантії для нашої соціальної стабільності. Рішення ухвалене сьогодні на Європейській Раді — на рівні лідерів. (Докладніше: Переконали навіть Орбана: експерти обговорили виділення 50 млрд євро Україні).
  • 2 лютого — провів засідання Ставки верховного головнокомандувача ЗСУ. Основна увага — забезпечення фронту, фортифікації, захисту енергетичних мереж. Українське виробництво дронів — постійне нарощування. Чіткий план на 2024-й рік щодо БпЛА. Додаємо контрактів, фінансування. Розглянули питання щодо снарядів — пришвидшуємо виробників, контрактуємо додаткові обсяги.
  • 4 лютого — відвідав передові позиції українських військових у районі села Роботиного. У Запоріжжі провів безпекову нараду, представив нового очільника обласної військової адміністрації Івана Федорова. На Дніпропетровщині відвідав розташування Повітряного командування “Схід” ЗСУ та вручив державні нагороди пілотам. Кривий Ріг — нарада щодо енерго- та водозабезпечення міст і сіл Дніпровщини, зокрема й Кривого Рога. Ключове — захист енергообʼєктів, посилення мобільних вогневих груп, ППО, РЕБ, відновлення енергопотужностей.
  • 3 лютого — відзначив воїнів ГУР державними нагородами: тих хлопців, які забезпечили черговий успіх для України — затоплення російського військового корабля в озері Донузлав у нашому Криму. (Докладніше: Біля окупованого Криму українські розвідники знищили російський ракетоносій — деталі (ВІДЕО).
  • 3 лютого — вручив сертифікати на квартири воїнам, які відзначені орденом “Золота Зірка”, та рідним наших Героїв. Іще 30 родин. Воїнів, які боролися проти окупантів і після 2014 року, і в цій війні.
  • 1 лютого — підписав кілька нових указів про відзначення наших воїнів державними нагородами. 294 військових Збройних сил України. Різні бригади, напрямки. Загалом за час війни від 24 лютого державними нагородами були відзначені 69 тис. 945 захисників.
  • 30 січня — зустрівся з Андерсом Фогом Расмуссеном, разом працюємо над новою архітектурою безпеки, яка потрібна Україні, усій Європі. Пан Расмуссен зі своїм досвідом генерального секретаря НАТО допоміг Україні із системою безпекових гарантій. Зараз маємо вже спільноту з 32 держав, які приєдналися до декларації G7 щодо безпекових гарантій. Також пан Расмуссен представив плани щодо створення нової міжнародної робочої групи, яка займатиметься питанням євроатлантичної інтеграції України.
  • 2 лютого — зустріч з міністеркою закордонних справ Канади Мелані Жолі. Обговорили подальший порядок денний наших відносин. Обговорили роботу створеної коаліції заради повернення депортованих у Росію українських дітей. На засіданні в Києві ця коаліція розпочала роботу, був представлений рамковий документ щодо її діяльності. Канада — один зі співлідерів коаліції.
  • 2 лютого — зустріч із міністром закордонних справ Мальти Ієном Боргом, чинним головою ОБСЄ. Для всіх у світі, хто цінує міжнародне право, важливо реалізувати всі пункти формули миру. Зокрема і щодо роботи з повернення українців, які були депортовані в Росію.

Допомога союзників

Європейська Рада погодила виділення Україні 50 млрд євро. 33 млрд євро будуть переведені у вигляді кредитів, а 17 млрд євро — у якості безповоротної підтримки. Програма розрахована на чотири роки. Єврорада також підтримала використання доходів, отриманих від заморожених активів Центрального банку Росії для фінансування України. (Докладніше: Переконали навіть Орбана: експерти обговорили виділення 50 млрд євро Україні та  Виділення 50 млрд для України: як у ЄС обійшли вимоги Орбана — подробиці з Брюсселя (ВІДЕО).

Україна отримала новий пакет військової допомоги від Естонії. До нього увійшли:

  • протитанкові ракети Javelin;
  • кулемети;
  • боєприпаси для стрілецької зброї;
  • водолазне спорядження та інша техніка.

Докладніше: Ракети до Javelin, кулемети, техніка: новий пакет допомоги від Естонії отримала Україна.

Болгарія почала передачу Україні сотні БТР-60. Техніку доставляють з озброєнням і запчастинами. Логістику профінансувала невідома країна-учасниця “Рамштайну”.

Уряд Литви поставив ЗСУ чергову партію військової допомоги. Це, зокрема, боєприпаси для протитанкових гранатометів “Карл Густав” та системи дистанційного підриву RISE-1.

Від Німеччини у межах чергового пакету військової допомоги Україна отримала:

  • 24 бронетранспортери;
  • чотири гусеничні всюдиходи Bandvagn 206;
  • ракети до систем протиповітряної оборони IRIS-T SLS;
  • понад 1 тис. 155-мм боєприпасів;
  • три танки для розмінування WISENT;
  • мостоукладальник BEAVER із запчастинами;
  • 14 мінних плугів;
  • морську систему розмінування, систему супутникового спостереження;
  • чотири автомобілі для прикордонних служб;
  • 450 ланцюгів протиковзання, 194 тис. пайків.

Нагадаємо, Німеччина поставить Силам оборони багатоцільові вертольоти Sea King Mk41, а також необхідне оснащення й запасні частини. Про це — у випуску #55 дайджесту.

Виплати допомоги на проживання для ВПО

Кабмін ухвалив постанову, яка розширює можливості призначення допомогти малозабезпеченим, щоб ті родини, які опинились у ризику бідності, могли активніше нею користуватися. Зміни стосуються внутрішньо переміщених осіб та українських шукачів притулку, які повертатимуться з-за кордону і ще не встигли працевлаштуватись в Україні та не мають власних джерел доходів, повідомляє Урядовий портал.

Допомога призначатиметься на 6 місяців для:

  • родин, які повернулись в Україну після тривалого (понад 90 днів поспіль) перебування за кордоном, навіть якщо в таких сім’ях є працездатні непрацюючі особи, які не сплачували єдиний соціальний внесок (ЄСВ);
  • родин переселенців, які внаслідок переміщення не працювали або не сплачували ЄСВ.

Щоб посприяти поверненню громадян до економічно незалежного і самостійного життя, виплата допомоги для малозабезпечених поєднується з інструментами стимулювання до працевлаштування. Йдеться про ті родини ВПО чи громадян, які повертаються в Україну, в котрих є непрацюючі працездатні люди. Вони мають протягом 2 місяців після призначення допомоги працевлаштуватись або стати на облік у Державному центрі зайнятості.

Нагадаємо, 26 січня Кабмін ухвалив постанову про продовження виплат на проживання для внутрішньо переміщених осіб. Виплату допомоги всім ВПО, які отримували її до 1 лютого, автоматично продовжать до 1 березня — без додаткового звернення.

Йдеться про щомісячну державну допомогу на проживання у розмірі:

  • 3 тис. грн особам з інвалідністю й дітям;
  • 2 тис. грн для інших категорій переселенців.

Детальніше про те, кому з 1 березня 2024 року буде продовжено виплати — у випуску #55 дайджесту.

Новини програми “єВідновлення”

500 українських родин вже придбали нові оселі за житлові сертифікати в межах державної програми “єВідновлення”, інформує Урядовий портал.

Загалом вже сформовано 2,5 тис. сертифікатів з 9,3 тис. поданих заяв.

За житлові сертифікати можна придбати квартиру, будинок, або зробити інвестицію у житло в процесі будівництва. Крім того, купувати нову оселю необов’язково в тому ж місті чи регіоні, де було попереднє житло. Сертифікат діє протягом 5 років.

Щоб одержати компенсацію за зруйноване майно, необхідно:

  • подати заяву в застосунку “Дія” в розділі “єВідновлення”;
  • зачекати, поки комісія органу місцевого самоврядування визначить суму компенсації;
  • одержати житловий сертифікат у застосунку;
  • вибрати нове житло та домовитися з продавцем;
  • відкрити в “Дії” розділ “єВідновлення” та вкладку “Сертифікати” на житло;
  • натиснути “Забронювати кошти”.

Протягом 5 робочих днів у застосунку надійде підтвердження, що кошти заброньовані. Тоді потрібно припинити право власності на знищене житло та оформити угоду купівлі-продажу. Упродовж п’яти днів кошти надійдуть продавцю нерухомості.

У випадку, якщо вам навʼязують рішення з реалізації сертифіката, звертайтесь на “гарячу лінію” Мінінфраструктури (044) 351-48-00 та на спеціальну лінію НАБУ – 0 800 213 200.

Вся актуальна інформація про житлові сертифікати доступна на офіційному сайті програми “єВідновлення”.

Нагадаємо, нещодавно стартував черговий етап програми “єВідновлення”: власники зруйнованого житла можуть подати заяву в “Дії”, отримати виплату та побудувати за ці кошти новий будинок на своїй ділянці. Зводити нову оселю за компенсацію можна будь-де, окрім тимчасово окупованих територій та регіонів з активними бойовими діями. Більше деталей — у випуску #55 дайджесту.

Також українці, чиє житло було пошкоджене внаслідок бойових дій, зможуть отримати допомогу для проведення капітального ремонту своїх домівок. Максимальна сума компенсації — 350 тис. грн для відновлення квартири та 500 тис. грн — для приватного будинку. Деталі — у випуску #49 дайджесту.

Крім того, програмою “єВідновлення” відтепер можуть скористатися не лише одноосібні власники домівок, але й співвласники. Щоб отримати компенсацію, їм необхідно подати в “Дії” спільну заяву або декілька окремих. Про це — у випуску #48 дайджесту. Уряд врегулював питання використання коштів в межах “єВідновлення”, що дасть змогу людям почати користуватися сертифікатами за знищене житло. Про це — у випуску #45 дайджесту. Докладніше про програму “єВідновлення” див. у випуску #25 дайджесту, відповіді на найчастіші питання — у випуску #26, розширено перелік установ для подання заяв — випуск #28.

Новини програми “єОселя”

За перший місяць 2024 року 575 українських родин взяли кредити на придбання житла за програмою “єОселя” на 1 млрд грн. Від початку дії програми кредити вже отримали 6 900 родин на загальну суму 10,4 млрд грн, повідомила заступниця міністра економіки України Надія Бігун.

“Третина з отриманих кредитів видана на умовах масової іпотеки — під 7%. Таку можуть взяти всі українці, які не мають власного житла або потребують покращення житлових умов. Водночас військові, медики, педагоги й науковці можуть взяти кредит за програмою на пільгових умовах  під 3%”, — зазначила Бігун.

Найчастіше кредити брали для придбання житла на вторинному ринку (131 кредит) та у забудовника (35).

Більше деталей про програму “єОселя”— у випуску #30 та випуску #35 дайджесту.

Гуманітарна допомога жителям Донеччини

Громадська організація “Відповідальні громадяни” продовжує збір заявок для видачі наборів гуманітарної підтримки в громадах Донецької області — Дружківській, Курахівській, Миколаївській, Мирноградській, Святогірській, Селидівській, Слов’янській. Про це йдеться на офіційній сторінці організації у Facebook.

Запит на допомогу можуть залишити наступні категорії мешканців, визначених проєктом громад:

  • домогосподарства, чиє житло зазнало пошкоджень;
  • домогосподарства, в яких є поранені або загиблі внаслідок воєнних дій;
  • домогосподарства з людиною з інвалідністю;
  • вагітна жінка чи годуюча мати;
  • домогосподарства, що виховують дітей від 0 до 17 років;
  • домогосподарства, що надали притулок дітям без супроводу;
  • ВПО з районів, де тривають активні бойові дії або з окупованих територій;
  • одинокі домогосподарства (очолювані як чоловіком, так і жінкою).

Зареєструватися можна, заповниши онлайн-форму. Одне домогосподарство може подати не більше однієї заяви. Реєстрація онлайн не гарантує отримання допомоги, оскільки організація залишає за собою право контактувати щодо подальшого оформлення на допомогу тільки з тими, хто відповідає повним критеріям програми.

Нагадаємо, Кабмін ухвалив постанову про продовження виплат на проживання для внутрішньо переміщених осіб. Виплату допомоги всім ВПО, які отримували її до 1 лютого, автоматично продовжать до 1 березня — без додаткового звернення. Про це — у випуску #55 дайджесту.

Евакуація з Донеччини, Херсонщини та Харківщини

Донеччина

З 4 лютого евакуація з Донеччини до Житомирської області здійснюватиметься спеціальним поїздом 1 раз на 8 днів по парних числах, повідомили в Донецькій обласній військовій адміністрації (ОВА).

Евакуйованим передбачені такі соціальні гарантії:

  • безкоштовне житло у місцях компактного проживання на Житомирщині;
  • виплата допомоги на проживання ВПО;
  • гуманітарна, психологічна та медична допомога.

Щоб безкоштовно виїхати до безпечного регіону, необхідно:

  • залишити заявку за телефонами: +38(098) 890-33-18 або +38(066) 285-62-90, для евакуації тяжкохворих та осіб з інвалідністю — за номером 0 800 332 614;
  • дістатися до місця збору (про це повідомляють під час запису), звідки буде безкоштовний підвіз до евакуаційного поїзда у Покровську.

Херсонщина

Жителі Херсонщини можуть безкоштовно евакуюватися до Львова і Хмельницького, повідомляє Херсонська ОВА.

Виїхати поїздом із залізничного вокзалу “Херсон” можна по непарних числах. Початок реєстрації з 12:00 відбувається на вокзалі в день виїзду. Відправлення вказаного поїзда — о 13:35.

Також є можливість виїхати з автовокзалу “Херсон”, посадка здійснюється з 07:00 до 08:00 (запис на евакуацію завчасно).

Щоб записатися на евакуацію, треба звернутися до контактного центру Херсонської ОВА за номером 0 800 101 102 або до представників органів місцевого самоврядування конкретного населеного пункту.

Для евакуації маломобільних осіб забезпечено транспортування за допомогою автомобілів з ліжко-місцями. Для запису телефонуйте: 0 800 332 614, +38(093) 202-22-32.

Харківщина

Жителі небезпечних зон Харківської області можуть безкоштовно евакуюватися, залишивши заявку за номером 0 800 339 291, інформує Мінреінтеграції.

Під час звернення охочим повідомляють детальну інструкцію: як, коли та звідки відбуватиметься евакуація. Маломобільних осіб забирає спеціально обладнаний транспорт.

Після збору людей відвозять у приймально-евакуаційний пункт у Харкові, де відбувається реєстрація та надається інформація щодо розселення. Крім того, консультують людей, які планують виїхати за межі області.

Після прибуття до пункту є можливість отримати допомогу: гуманітарну, психологічну та домедичну.

Про бажання евакуюватися також можна повідомляти на цілодобову “гарячу лінію” Мінреінтеграції за номером: 15-48. Для повідомлень через месенджери WhatsApp/Telegram/Viber діє номер +38(096) 078-84-33.

Відновлення Харківщини

Українські військові звільнили 565 населених пунктів Харківської області — там проживає понад 183 тис. людей, з них майже 19 тис. дітей та понад 11 тис. осіб з інвалідністю, інформує Мінреінтеграції.

У регіоні тривають відновлювальні роботи критичної та соціальної інфраструктури.

Гуманітарною допомогою охоплено 100% населення деокупованих територій. Мешканцям вже надано понад 6 тисяч тонн продуктів харчування та іншої допомоги.

Електроенергія доступна вже у 398 населених пунктах. Також ремонтують газові мережі, які через пошкодження потребують відновлення. Централізоване водопостачання відновлено у 107 населених пунктах.

На деокупованій території Харківщини працюють 160 закладів медицини, нещодавно запрацювала перша мобільна аптека в Україні.

Відновлено роботу 13 відділень банків і 43 банкоматів. Поштовим зв’язком станом на кінець січня охоплено 532 населені пункти. Задля максимального охоплення деокупованих громад поштовими послугами здійснюється оптимізація шляхом переходу зі стаціонарних відділень пошти на пересувні.

Про відновлення деокупованих населених пунктів на Донеччині — див. випуск #50 дайджесту.

Попередні випуски дайджесту

В попередніх випусках дайджесту “Україна своїх підтримує” зокрема йшлося про:

Тримаємося разом! Віримо у ЗСУ та перемогу України!

Прямий ефір