Виділення 50 млрд для України: як у ЄС обійшли вимоги Орбана — подробиці з Брюсселя (ВІДЕО)

Прапори України та ЄС. Фото: gettyimages.com

Сьогодні, 1 лютого, на спеціальному засіданні Європейської Ради вдалося подолати опір Угорщини та погодити виділення Україні 50 млрд євро. Про це з Брюсселя (Бельгія) розповів спеціальний кореспондент FREEДОМ у Європі Віталій Сизов.

Для того, щоб ухвалити важливе для України рішення, знадобилося кілька годин, що свідчить про високу мобілізацію учасників і роботу на результат. Це була найшвидша зустріч Європейської Ради, навіть пресцентр закрили набагато раніше, ніж зазвичай. Результати говорять про те, що ніякої втоми Європи від війни в Україні не відчувається.

Позиція прем’єр-міністра Віктора Орбана була єдиною перешкодою для ухвалення рішення про виділення 50 млрд євро. Загальний настрій з цього приводу висловив прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск — він дав зрозуміти лідеру Угорщини, що більше європейська спільнота не піддасться на його шантаж і чинитиме тільки відповідно до процедури.

“Немає проблеми втоми від України. У нас зараз є втома від Орбана. Тут, у Брюсселі, нам належить вирішити дуже багато проблем. І, звичайно ж, сьогодні нам потрібно зміцнювати нашу єдність навколо України й дати відсіч Росії та її агресивній політиці. Я не можу зрозуміти й прийняти дуже дивну та егоїстичну гру Віктора Орбана. І тут немає місця компромісу щодо наших принципів, таких як верховенство права. І, звичайно ж, у питанні України немає місця компромісу [з позицією Угорщини]. І саме тому те, що ми можемо запропонувати Віктору Орбану, — це завжди ставитися до нього справедливо, відповідно до наших правил і процедур. І нічого більше”, — сказав Туск перед початком засідання.

Напередодні зустрічі європейських лідерів із прем’єром Угорщини окремо зустрілися президент Європейської Ради Шарль Мішель, президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн, прем’єр-міністерка Італії Джорджа Мелоні, канцлер Німеччини Олаф Шольц і президент Франції Еммануель Макрон. Вони дали зрозуміти угорському лідеру, що їхня позиція буде непохитною, а в разі демаршу реакція буде відповідною.

Результатами засідання Європейської Ради виявилися задоволені всі.

“Це рішення — дуже чіткий сигнал для українців. Воно демонструє нашу рішучість бути повністю мобілізованими для підтримки їхнього майбутнього, для підтримки їхньої свободи. Це також послання нашим європейським громадянам, яке демонструє нашу єдність і європейське лідерство, а також показує, що нас не залякає Росія, яка порушує міжнародне право”, — сказав Мішель.

На своїй сторінці в соціальних мережах Орбан написав, що йому вдалося відстояти всі свої позиції, про які він заявляв, і гроші, які зараз заморожені (європейське фінансування для Угорщини в розмірі 20 млрд євро), не підуть на допомогу Україні.

Орбан раніше заявляв, що він хоче щороку переглядати пакет допомоги Україні й мати право вето. Нічого подібного не сталося. Фінансування України триває за схемою минулого року — це макрофінансова допомога. Україна виконує певні умови щодо реформ, боротьби з корупцією, а європейська влада переказує транш. Орбану не вдалося зберегти своє право вето в цьому питанні.

У Міністерстві економіки України розраховують, що перші гроші надійдуть уже в березні, після затвердження регламенту українського механізму — фінансового інструменту ЄС допомоги Україні, який керуватиметься Радою ЄС і використовуватиметься для підтримки України. Транш переводитиметься щоквартально на умовах реалізації плану реформ, які українська сторона надасть своїм європейським партнерам.

Новину про виділення 50 млрд євро прокоментував президент України Володимир Зеленський.

“Це чіткий сигнал, що Україна вистоїть, і що Європа вистоїть. Також дуже важливо, що це рішення було ухвалено одноголосно — усіма 27 країнами-членами ЄС. Це ще одна чітка ознака міцної єдності та підтримки України. Сьогодні Європа посилає сигнал через Атлантику і по всьому світу, що міжнародний і світовий порядок, заснований на правилах, витримає всі виклики. Європа задає тон у глобальних процесах своєю єдністю. Тепер це факт, і він має залишатися таким”, — заявив він.

У висновках за підсумками засідання Європейської Ради йдеться і про збільшення стелі фінансування Європейського фонду миру для закупівлі озброєння для України. Конкретні цифри невідомі, їх мають ще узгодити. Але раніше представники Європейської комісії та деякі європейські лідери озвучували припущення, що може йтися про 20 млрд євро на чотири роки.

Союзники України вважають, що виділення 50 млрд євро — це чудовий сигнал не тільки для України, але й для США, де є затримка із затвердженням фінансування допомоги на 2024 рік. І тепер ті нечисленні скептики, які є в Сполучених Штатах Америки, які говорять про те, що Європа повинна фінансувати Україну більше, ніж США, побачать, що дійсно Європейський Союз готовий підтримувати Україну стільки, скільки це знадобиться.

Загальний настрій висловив канцлер Німеччини Олаф Шольц.

“На початку цього року ми маємо прийти до того, щоб двостороння підтримка, оборона України також була посилена. Це має бути сигнал, який посилається з Європейського Союзу. Це також хороший сигнал для США. Президент США [Джо Байден] справді добрий друг і союзник, який прагне до того, щоб його пропозиції [щодо фінансування допомоги Україні] були схвалені в Конгресі. Я сподіваюся, що сьогоднішнє послання, обговорення, яке ми ведемо, також допоможуть трохи полегшити йому завдання вдома”, — констатував він.

Країни-учасники Європейського Союзу твердо стоять на тому, що підтримка України — в інтересах Європейського Союзу, і всі повинні слідувати цим маршрутом.

https://www.youtube.com/watch?v=Ti2Cv1v3fcs&ab_channel=FREE%D0%94OM

Читайте також: Не менш важливо, ніж військова допомога та санкційний тиск на РФ, — Зеленський про пакет на 50 млрд євро від ЄС

Прямий ефір