В Україні з’являться Сили безпілотних систем: ефективність дронів на полі бою обговорили експерти

БпЛА Bayraktar. Фото: the-village.com.ua

Президент України Володимир Зеленський заявив про створення нового роду військ — Сил безпілотних систем. Відповідний указ опубліковано на сайті глави держави. Кабінет міністрів і Генеральний штаб ЗСУ повинні будуть опрацювати питання створення Сил безпілотних систем і внести відповідні пропозиції на розгляд Ради національної безпеки і оборони (РНБО) України. 

Технологічний та інноваційний розвиток ЗСУ

За словами президента Володимира Зеленського, створення Сил безпілотних систем — це стратегічне рішення, яке має дати конкретний результат уже найближчим часом. 

“Дрони — безпілотні системи — довели свою ефективність у боях на землі, в небі та на морі. Україна реально змінила ситуацію з безпекою в Чорному морі завдяки дронам. Відбиття штурмів на землі — це багато в чому робота саме дронів. Масштабне знищення окупантів та їхньої техніки — це теж дрони”, — заявив президент. 

Уже сформовано основні завдання, які необхідно буде реалізувати Міністерству оборони і Генштабу ЗСУ. Йдеться про створення спеціальних штатних посад під роботу з дронами та спеціальних підрозділів. Також проводитимуться ефективні тренування, систематизація досвіду, постійне масштабування виробництв безпілотників із залученням найкращих фахівців у цій сфері. 

Віце-прем’єр Михайло Федоров заявив, що створення безпілотних військ стане потужним поштовхом до технологічного та інноваційного розвитку ЗСУ.

“За цей час дрони докорінно змінили ситуацію на полі бою. Вони ефективно зупиняють атаки росіян і підтримують контрнаступ сил оборони України. Абсолютну більшість техніки вражають саме безпілотниками”, — сказав Михайло Федоров. 

Раніше віце-прем’єр Федоров заявив, що у 2024 році Україна може виробити 1 млн дронів і навіть більше. 

Тим часом, за інформацією агентства Reuters, турецька військова компанія Baykar почала будівництво заводу з виробництва БпЛА в Київській області. Планується, що тут виготовлятимуть безпілотники Bayraktar (“Байрактар”) моделей TB2 і TB3. Працювати на підприємстві будуть 500 осіб. 

Думки експертів

У чому важливість створення Сил безпілотних систем? Як це може змінити ситуацію на полі бою? Які перспективи будівництва заводу турецької компанії Baykar з виробництва БпЛА? На ці питання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді: 

  • Владислав Селезньов, військовий експерт;
  • Михайло Притула, військовий експерт;
  • Валерій Яковенко, співзасновник DroneUA, експерт у сфері безпілотних технологій і робототехніки.

ВЛАДИСЛАВ СЕЛЕЗНЬОВ: Війна з Росією — це війна технологій

— Сили безпілотних систем — це новий рід військ, у якому буде сконцентровано всі зусилля з використання безпілотних літальних апаратів (БпЛА) — і фахівців, і інструкторів. Думаю, що і виробники дронів певною мірою матимуть стосунок до цього процесу. Тобто все буде під єдиним керівництвом.

Наразі триває дискусія, хто саме буде призначений на посаду командувача Силами безпілотних систем. Прізвище, яке я чую, вельми інформаційно значуще і відоме. Почекаємо відповідних рішень. 

Чому створення Сил безпілотних систем має таке значення? Російсько-українська війна все більше набуває ознак війни четвертого покоління. Це коли замість людей на полі бою воюють технікою і технологіями. 

Досвід України в цій війні є унікальним.

Зверніть увагу, наскільки активно і російська окупаційна армія, і українські Сили оборони використовують різні типи дронів, причому не тільки повітряні, а й наземні, і надводні. 

Важливий елемент, який посилить можливості армії, — це технології, пов’язані з радіоелектронною розвідкою та радіоелектронною боротьбою. 

Створення профільного роду військ є вкрай важливим рішенням, яке дасть змогу систематизувати підготовку операторів різних видів дронів, які залучатимуться до виконання тих чи інших бойових завдань. 

З урахуванням такої детальної уваги з боку вищих військово-політичних посадових осіб нашої країни, питання буде вирішено в короткі терміни. Оскільки ми розуміємо, що і Російська Федерація також намагається в найкоротші терміни адаптувати свої можливості і технології, щоб мати паритет на полі бою.

МИХАЙЛО ПРИТУЛА: Україна вже має основу і досвід для Сил безпілотних систем

— Сили безпілотних систем створюються не з нуля. Ми вже маємо основу і великий напрацьований досвід ведення бойових дій за допомогою безпілотників протягом практично двох років. Працює програма зі створення 1 млн дронів. 

Певна специфіка в цьому підрозділі — це пілоти. Має бути створена інфраструктура для навчання пілотів БпЛА, різних видів БпЛА, а також обслуговування цієї техніки. 

Президент ухвалив правильне рішення про те, що всіма цими процесами потрібно керувати централізовано. Бо ці підрозділи мають доволі велику специфіку (з урахуванням систем, які вони використовують і які є зараз найпередовішими у світі) порівняно з цілями, які стоять перед звичайними підрозділами.

ВАЛЕРІЙ ЯКОВЕНКО: Це війна не дронів, а робототехніки

— 90% дронів, які використовуються Збройними силами України на фронті, це дрони українського виробництва.

На самому початку повномасштабної війни дрони використовувалися для моніторингу (спостереження і розвідки). Але ті дрони були досить складні у використанні та у виробництві. Наприклад, у них були досить складні лінзи. Згодом цей сегмент дронів дуже динамічно розвивався.

Але основну революцію по створенню і виробництву дронів Україна зробила в напрямку БпЛА для ураження цілей. Нині на лінії фронту максимальна кількість живої сили та бронетехніки противника уражається українськими дронами локального виробництва. Їх виробляють як великі компанії в обсязі десятків тисяч одиниць, так і невеликі підприємства або спільноти інженерів, які виробляють кілька десятків одиниць на місяць.

Зараз [в Україні] офіційно налічується близько 200 виробників дронів. Неофіційно — близько 700 різних команд розробників та інженерів.

Термін життя дронів на фронті різний. Якщо ми говоримо про дрон для моніторингу, який шукає ворожі цілі, то на певних активних ділянках бойових дій середній термін його життя становить і 3 дні. Це дуже короткий проміжок часу, після чого безпілотник з високою часткою ймовірності втрачається. Якщо ми говоримо про дрони, які несуть на собі бойову частину для скидання на ціль, то тут термін життя — один термін експлуатації. Це фактично одноразові дрони.

Я б не говорив, що сьогодні у нас війна дронів. Перед нами перша війна з максимальним використанням робототехніки. Тобто це війна робототехніки.

Дрони успішно допомагають нашій артилерії на фронті. За фактом, кожен FPV-дрон — це і є снаряд артилерії. Просто його відсоток попадання наближається іноді до 100%.

На кожні 10 дронів, випущених по противнику, в ціль потрапляють лише 3. Але навіть цей відсоток незрівнянно більший, ніж звичайні снаряди або ніж класична артилерія, яка використовується для ураження бронетехніки.

Класичній артилерії іноді годинами необхідно робити пристрілку на місцевості, щоб вразити ціль. А дрони працюють максимально мобільно, максимально швидко і дуже точно.

Чи вистачає нам зараз дронів? Звичайно ж, ні. Ми їх використовуємо в такій інтенсивності, що насправді неможливо поставити достатню кількість обладнання. Його у світі не існує. Ніхто у світі не виробляє дронів більше, ніж Україна. І зараз, природно, ми говоримо про те, що потреба не задоволена. І навіть після реалізації поставленого завдання і виробництва цього року 1 млн дронів, цього все одно буде недостатньо.

1 млн — це невелика цифра порівняно з потребами, які у нас є. Але моє суб’єктивне переконання — на цифру виробництва першого мільйона дронів у 2024 році ми вийдемо вже в травні.

Україна використовує високі технології для свого захисту. І те, що ми зараз бачимо, це лише початок того, якою буде безпека України з використанням інноваційних технологій.

Наше завдання — зберегти життя. Наше завдання — завдавати максимальної шкоди противнику з мінімальними інвестиціями з точки зору економіки. Те, що робить Україна, це певний прорив, прорив для всього світу. Тому що бюджети, які ми використовуємо для того, щоб топити, приміром, той же самий Чорноморський флот РФ, незрівнянно менші, ніж бюджети, які необхідні для його побудови.

Читайте також: Чверть кораблів пішла на дно: як Україна топить Чорноморський флот РФ, обговорюємо з експертами

Прямий ефір