Запеклі бої, перекидання військових підрозділів та кругова оборона: битва за Часів Яр в огляді експертів

Ілюстративне фото: facebook.com/GeneralStaff.ua

Окупаційні війська Російської Федерації продовжують проводити бойові дії на Донецькому напрямку. Армія РФ концентрує свої сили біля Богданівки, Іванівського, Кліщіївки та у напрямку Часового Яру.

На цій ділянці фронту противник не знижує інтенсивності застосування тактичної та безпілотної авіації.

Бої за Часів Яр

Часів Яр багато військових аналітиків вважають головною сьогоднішньою метою російської армії. Окупаційні війська розглядають цей населений пункт як ключове для продовження наступу на Костянтинівку та Краматорсько-Слов’янську агломерацію.

Для захоплення Часового Яру російські війська перекидають на цей напрямок десантні підрозділи, мотострілецькі полки та бойовий армійський резерв. Окупантам вдалося прорватися до села Іванівське, яке знаходиться поблизу Часового Яру.

У районі Часового Яру. Ілюстрація: deepstatemap.live

У пресслужбі Східного угруповання військ Збройних сил України розповіли, що зараз українські військові тримають оборону прямо в межах села.

Експерти проєкту DeepState зазначають, що якщо у Богданівці становище відносно стабільне, то в Іванівському ситуація “вкрай погана і може закінчитися втратою села”.

На карті проєкту значну частину населеного пункту вже позначено як окуповану. За оцінками DeepState, Росія готує резерви для спроби підійти впритул до Часового Яру.

В оперативно-стратегічному угрупованні військ “Хортиця” повідомили, що біля Часового Яру збудовано кілька кіл оборони. На цьому напрямі також є мінні поля як протитанкові, так і протипіхотні. Там зроблено насипи та протитанкові вали для перешкоджання просуванню важкої техніки російської армії.

“Поряд з Часовим Яром введено кілька рубежів оборони, потужні мінно-вибухові загородження, а також десятки взводних позицій для розташування нашого особового складу та позицій відділення, з урахуванням рельєфу місцевості та необхідних вимог, щоб наша армія могла ефективно завдавати вогняної поразки противнику, і в водночас ворогові було важко вести вогонь у відповідь”, — повідомили військові.

На сьогодні на тих ділянках фронту, де російським військовим вдається прорватися, вони посилюють штурмові дії за допомогою мінометів, а також збільшують застосування авіації.

Думки експертів

Про те, як йдуть бої поблизу Часового Яру, і яка ситуація на Бахмутському напрямку, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповіли:

Ілля Євлаш, начальник пресслужби Східного угруповання військ ЗСУ;

Сергій Братчук, речник Української добровольчої армії “Південь”;

Владислав Селезньов, військовий оглядач, полковник запасу, ексспікер Генштабу ЗСУ;

Денис Попович, військовий оглядач.

ІЛЛЯ ЄВЛАШ: Часів Яр зараз є ключовим об’єктом для окупантів

— Щодо Часового Яру, то там противник намагається атакувати поблизу населеного пункту Богданівка, в межах міста вже тривають бої. Також штурмує Іванівське та переходить у лобове зіткнення з підрозділами Збройних сил України.

Крім того, там дуже багато десантних підрозділів та піхотних полків, які також працюють за підтримки їхньої артилерії, використовують бойовий армійський резерв. І ці “шторм-z” також використовуються в їхніх штурмових загонах.

На Бахмутському напрямку всього зосереджено 60 тисяч військових, включаючи населені пункти Соледар, Кліщіївка, Андріївка, Часів Яр. Це така велика ділянка, і 60 тисяч окупантів стоять вздовж лінії зіткнення.

Також вони використовують близько 200 танків, приблизно півтори тисячі бойових машин різних типів. Це БМП, БРДМ, БМД, також “Тигри”, тобто вся техніка, яка має на собі броню. Там також майже тисяча артилерійських систем та півтори сотні реактивних систем залпового вогню. В основному це БМ 21-“Град” з використанням вже БМ-27 “Ураган” або “Смерчем”.

У противника є певна проблема, оскільки снарядів та ракет не вистачає до цих установок. Тому вони намагаються зараз компенсувати різними методами, зокрема намагаються використати тактику випаленої землі, використовуючи літаки “СУшки” для атаки КАБами, і намагаються просуватися вперед.

На жаль, противник має перевагу в цьому виді озброєння, але, як ми бачимо, є дуже успішна робота наших сил ППО: вже 10 літаків було ліквідовано. Противник, природно, відчуває цю шкоду, але, на жаль, вона для них не критична.

Часів Яр для військ РФ є зараз ключовим об’єктом, після якого він планує розвивати наступ на Краматорську та Слов’янську агломерації.

СЕРГІЙ БРАТЧУК: Росіяни у напрямку Часового Яру активно використовують авіабомби

— Ворог намагається повернути ті позиції, які було втрачено під Бахмутом. І найголовніше використовувати перевагу — авіаційне озброєння. Йдеться насамперед про авіаційні бомби, які активно сьогодні використовуються у напрямку Часового Яру.

Це те, що було продемонстровано на Авдіївському напрямі. Це ті переваги, які дають сьогодні можливість ворогові просуватися. Якщо буде паритет хоча б у небі, ситуація має кардинально змінитися.

Треба віддати належне нашим підрозділам, які у цих неймовірних умовах завдання ворогом авіаційних ударів утримують свої позиції. Ситуація тут справді дуже складна.

Авіація — це головний козир, який сьогодні має російська армія, навіть незважаючи на те, що там людського ресурсу на порядок більше. Але знову ж таки вони ж не безсмертні, вони знищуються нашими підрозділами.

ВЛАДИСЛАВ СЕЛЕЗНЬОВ: У противника немає шансів просуватися у напрямку Часового Яру

— На мою думку, нам слід розглянути кейс оборонних боїв у районі Часового Яру через призму, чи готова українська армія для організації стратегічної оборони на цій ділянці фронту. Адже очевидно, якщо свого часу, виконуючи наказ президента Володимира Зеленського, наші інженерні підрозділи встигли створити самі потужні рубежі інженерних фортів, то ситуація буде стабілізована.

Ми ж пам’ятаємо, наскільки “ефективною” і “потужною” була лінія оборони імені генерала Суровікіна, створена руками російських інженерів. Я впевнений, що наші фахівці за своїми професійними якостями анітрохи не гірші.

Питання в тому, чи отримали вони у достатній кількості своєчасно ресурси, у тому числі матеріально-технічні засоби та техніку? Відповідь це питання ми з вами побачимо безпосередньо на полі бою.

Якщо українська армія встигла “вгризтися” в землю, закріпитися на нових рубежах та позиціях, використовуючи ті самі створені інженерні фортифікації, то у противника немає жодного шансу просуватися у напрямку від Бахмута на Часів Яр.

Якщо ці заходи не були повноцінними та в повному обсязі реалізовані, то ми побачимо ще маневрену оборону у виконанні українських сил оборони та досить жорсткі бої безпосередньо на території Часового Яру.

Поки що не готовий прогнозувати, але в будь-якому разі є непрямі ознаки, які абсолютно чітко сигналізують, що там, де українська армія закріплюється на створених інженерних рубежах, ситуація повністю контролюється і перебуває саме під керуванням та керівництвом українських воєначальників.

Там, де ці інженерні фортифікації не створено, ситуація є вкрай складною. І в принципі, лінію фронту на цих ділянках фронту ми втримаємо тільки завдяки мужності та героїзму наших воїнів.

ДЕНИС ПОПОВИЧ: Ситуація під Часовим Яром досить складна

— Ситуація на цьому напрямі динамічна. Окупанти зберігають потенціал для того, щоб намагатися наступати. Нам залишається лише чекати, коли ці резерви закінчаться. Коли вони закінчаться. Але поки, на жаль, він має потенціал і перестрілює нашу артилерію завдяки великій кількості боєприпасів.

Ворог має, на жаль, велику кількість дронів, які активно використовують, і велику кількість КАБів, попри масове падіння російських бомбардувальників Су-34, які є їх носіями і широко використовуються.

Як вони використовуються? Просто зносяться дрібні населені пункти, села практично рівняють із землею. Навіщо це робиться? Наші війська втрачають укріплення, вибиваються таким чином із забудови. Чому? Тому що в цьому випадку просто нема чого захищати.

Вони будуть змушені відходити, що загалом і відбувається. Але, відходячи, ми контратакуємо. І ось у такому стані зараз лінія фронту й тримається. Говорити про якусь стабілізацію ситуації поки що я не став би. На цій ділянці фронту зараз досить складно і про це треба говорити.

Читайте також: Окупанти тиснуть на Бахмутському напрямку — воїни ЗСУ розповіли, як стримують ворога (ВІДЕО)

Прямий ефір