На Харківщині будують першу підземну школу. Вона зможе вмістити 500 осіб — школярів та педагогів. У споруді під землею буде все необхідне, щоб діти могли навчатися, а під час оголошення повітряної тривоги укриття зможе вмістити людей із найближчого дитячого садка, офісів та інших закладів. Роботи з будівництва підземної школи в Харківській області ведуться 24/7, передає FREEДОМ.
Класний керівник 4-б класу спілкується зі своїми учнями онлайн вже не перший рік. Дистанційне навчання має свої плюси, вважає Віта Єгупова, але все ж таки школа, її атмосфера та можливість бачитися дітям та вчителям офлайн — те, чого не вистачає.
В умовах повномасштабної війни проводити уроки офлайн у прифронтовій Харківській області немає можливості. Тим більше у селищах, де до війни не було жодного бомбосховища. Щоб повернути дітей у безпечне середовище, на Харківщині розпочали будівництво підземної школи.
“Буде розрахована підземна школа для укриття понад 490 осіб — це і діти, які навчатимуться, це будуть і місцеві жителі, які матимуть можливість зайти під час повітряної тривоги. У нас як у місцевої влади та обласної військової адміністрації мета така — щоб це було безпечно і діти все ж таки розвивалися, щоб діти і батьки, і молоді сім’ї не виїжджали з нашої громади, а ті, які поїхали, поверталися, знаючи, що тут безпечно, комфортно і діти мають змогу навчатися”, — каже Олег Чорнобай, голова Пісочинської селищної ради.
Будівництво підземної школи почалося близько місяця тому — вже вирито котлован заввишки майже 10 метрів, плити перекриття та стіни будуть зроблені за новими стандартами та технологіями, враховуючи нинішні потреби українців бути у безпеці, кажуть будівельники.
“Це укриття, напевно, найбезпечніше місце, яке ми матимемо у всій Україні. Тут завищено будівельні норми на вибухи, вони перевищують державні будівельні норми в 4-5 разів, тому це буде надійне укриття. Зараз проводимо монтажні роботи, укладаємо арматуру, виставляємо анкера”, — розповів старший виконроб Дмитро Кузін.
Незважаючи на настання холодів, робота на будівельному майданчику не припиняється. Вже до кінця цього року будівельники обіцяють повністю звести каркас будівлі, а наступного року розпочати внутрішні роботи. Відповідно до проекту — у школі буде три окремі входи та виходи, ліфт для дітей з інклюзією, а також окрема система вентиляції та опалення.
Перед тим, як розпочати будівництво підземної школи, у громаді провели слухання, збирали підписи місцевих мешканців. Більшість висловилися за будівництво захисної споруди.
“Ми в школі залишили проект, який плануємо реалізувати, та збирали підписи “за” чи “проти” будівництва. Хочу зазначити, що буквально кілька людей висловилися проти, а понад 2000 підписів було зібрано на підтримку будівництва цієї споруди. Це було саме бажання мешканців звести споруду, де вони можуть почуватися безпечно і що дозволить дітям вийти в офлайн не лише вчитися, а й соціалізуватися, спілкуватися та проводити дозвілля не у підвалах”, — сказала начальник відділу освіти, культури та спорту Пісочинської селищної ради Юлія Бєлова.
Для України це унікальний досвід, вважає голова Пісочинської сільської ради Олег Чорнобай. Таких шкіл немає в жодному регіоні, Харківська область перша. Гроші на будівництво, а це близько 100 мільйонів гривень, виділила держава.
Також Пісочинська адміністрація вже має домовленість з інвесторами про початок будівництва ще двох притулків на території громади.