Коаліція захисту українського неба: підсумки засідання у форматі “Рамштайн” обговорили експерти

Засідання "Рамштайн-17". Фото: facebook.com/CinCAFU

22 листопада союзники України знову зустрілися у форматі “Рамштайн”. Відбулося 17-е засідання Контактної групи з оборони України в режимі відеоконференції. Уперше на “Рамштайні” був головнокомандувач Збройних сил України генерал Валерій Залужний. Це було сюрпризом.

У центрі уваги — посилення української протиповітряної оборони (ППО) і допомога військам на фронті. Листопадовий “Рамштайн” став контрольним перед входом України в другу військову зиму. Під час зустрічей обговорювали екіпірування, техніку та озброєння, які необхідні в зимовий період. 

Військова підтримка західних союзників

Глава Пентагону Ллойд Остін звернувся до партнерів із закликом напередодні зими надати Україні системи ППО наземного базування. Також учасники “Рамштайну” направили чіткий сигнал президенту Росії Володимиру Путіну.

“Боротьба України за свободу має значення для всіх нас. Як сказав президент Байден, коли тирани не платять за свою агресію, вони продовжують загрожувати світу. Ніхто з нас не хоче жити у світі, де такі, як Путін, можуть безкарно вторгатися до своїх мирних сусідів. І ми відмовляємося від того, щоб форму глобальної безпеки диктували автократи, які покладаються на репресії за допомогою сили і примусу як у себе вдома, так і за кордоном. Наша єдність посилає Путіну чіткий сигнал про те, що він не зможе пережити нас або перемогти в змаганні за свободу. Путін один, а ми об’єднані. І ми будемо й надалі підтримувати волю до свободи в Україні”, — заявив міністр оборони США.

Для захисту українського неба 20 країн об’єдналися в нову коаліцію наземних засобів ППО на чолі з Німеччиною і Францією.

Про важливість захисту українського неба заявив президент Володимир Зеленський. 

“Це стосується і снарядів, і ракет, і РЕБ, і дронів, і нових потужностей для нашої ППО. Створено і відповідну коаліцію — коаліцію розвитку ППО. Лідерами в її організації є Німеччина та Франція. Дякую і кожній країні, яка бере участь у цих зусиллях – у тому, що дає можливість нашим містам і селам бути більш захищеними від російських ударів. Поки що не все можна розповідати публічно, але український повітряний щит стає сильнішим буквально кожного місяця”, — сказав Зеленський.

Також обговорювали питання проведення мінно-тральної операції в Чорному морі, яку здійснюють Румунія та Болгарія. 

Велика Британія та Норвегія спрямують зусилля на допомогу партнерам у діяльності з відновлення безпеки в Чорному морі.

США відновили запевнення щодо їхньої спроможності забезпечити підтримку України паралельно з допомогою Ізраїлю. Очікується, що в грудні вдасться досягти прогресу в питанні призначення Конгресом асигнувань для України.

Німеччина на “Рамштайн” оголосила про черговий пакет військової допомоги Україні. Крім того, допомога надійде від Литви, Болгарії, Фінляндії, Нідерландів та Естонії.

А міністр оборони України Рустем Умеров на зустрічі “Рамштайн” заявив, що РФ розуміє тільки мову сили, і українські військові добре її вивчили. Тільки за останні шість тижнів Кремль втратив близько 36 тисяч військових. Умеров також привітав створення коаліції ППО для захисту України.

“Сили оборони та безпеки України витіснили російські військові кораблі з Чорного моря та поступово відновлюють свободу мореплавства, навіть не маючи власного потужного військового флоту… Зброя, надана партнерами, – зокрема системи HIMARS, ракети Storm Shadow, SCALP, ATACMS, танки Abrams, Challenger, Leopard — змінила ситуацію на фронті. Подальший розвиток коаліційних спроможностей, зокрема тих, що стосуються артилерії, бронетехніки, авіації, ВМС, ІТ та розмінування, допоможуть Україні разом із партнерами врятувати мільйони невинних життів”, — сказав міністр оборони України.

У Міністерстві оборони США відзначили ефективність застосування зброї, наданої Україні.

Читайте також: Мета Кремля — відвернути Європу від допомоги Україні, — дипломат про міграційну кризу на кордоні Фінляндії та РФ

Важливі сигнали для України з полів “Рамштайн” пояснювали експерти

Які результати 17-го засідання у форматі “Рамштайн”. Яку роль у наданні допомоги Україні відіграли Німеччина та Франція. Чим зумовлена присутність на засіданні Головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного. Ці теми в ефірі телеканалу FREEДOM обговорили:

  • Ігор Рейтерович, політолог;
  • Ігор Петренко, політолог, доктор політичних наук;
  • Олександр Коваленко, військово-політичний оглядач групи “Інформаційний спротив”;
  • Ігор Чаленко, політолог, голова Центру аналізу та стратегії.

ІГОР РЕЙТЕРОВИЧ: В України є велика потреба в боєкомплекті

— Нікуди не поділася потреба в снарядах і боєкомплекті. На сьогоднішній день боєзапас — це для нас дуже актуально і важливо. Нікуди не поділася потреба в артилерії, яка здатна бити на великі дистанції. 

Важливо, що напередодні “Рамштайну” в Києві побували і Ллойд Остін, і Борис Пісторіус — представники оборонних відомств США та Німеччини. Саме ці дві країни надають найбільшу кількість військово-технічної допомоги. 

Я думаю, що вони змогли предметно і детально проговорити про всі потреби України. Вони безпосередньо поспілкувалися і з нашим міністром оборони, і з головнокомандувачем, і з верховним головнокомандувачем. 

У західних союзників є повна картина військових потреб України. 

ІГОР ПЕТРЕНКО: Наше завдання — максимально закрити українське небо 

— Ми маємо виступ глави Пентагону, який закликав усі країни за можливості надати Україні ППО, посилити його. Ми вже маємо пакет допомоги від Німеччини — снаряди та інше. До цього говорили про постачання IRIS-T — тих систем ППО, яких в України недостатньо. Це сучасні системи, які відповідають загрозам, з якими ми стикаємося. 

Наше завдання — максимально закрити українське небо. Україна бере в оренду системи ППО, у яких країн — поки не уточнюється. Це допоможе посилити захист, насамперед, енергетичної інфраструктури. 

Ми розуміємо, як діяла РФ торік і розуміємо, як вона діятиме і цього року. 

Один із важливих моментів — виробництво боєприпасів, ракет, ППО спільно США. Це той пріоритет, який був поставлений президентом Зеленським і обговорювався під час візиту до США.  

Це середньострокова перспектива, безумовно, це не те, що буде зроблено просто зараз. Але це важливий сигнал і приклад для інших країн, як варто чинити. Показати, що існує можливість створення спільних з Україною проєктів в оборонному секторі.

На жаль, є обмеження у зв’язку з банальною наявністю певних видів озброєнь. Також є певні політичні баталії, які ми зараз спостерігаємо в США.

Візит глави Пентагону Ллойда Остіна перед “Рамштайном” якраз був спрямований на те, щоб показати, що незважаючи на внутрішні дискусії, які існують у США, Штати будуть і надалі продовжувати підтримувати Україну в справедливій війні з Росією. 

Німеччина є лідером поставок озброєння в Україну. Добре, що Німеччина продовжує збільшувати свою допомогу з огляду на певні пробуксовки, які зараз є в США. І це приклад іншим країнам — як слід чинити в тій ситуації, яка склалася сьогодні.  

ОЛЕКСАНДР КОВАЛЕНКО: Присутність Валерія Залужного на засіданні “Рамштайн” — це важливий момент

— Я не очікував якихось сюрпризів від засідання у форматі “Рамштайн”. Та номенклатура, яку ми отримаємо за результатами, цілком очікувана. 

Інший сюрприз — це присутність на засіданні Валерія Залужного. Це безпрецедентний випадок, оскільки раніше головнокомандувач ЗСУ не був присутній на зустрічах такого формату. Я думаю, це зумовлено тим, що союзникам потрібна експертна думка щодо всього необхідного станом на кінець 2023 року. І перспектив 2024 року. 

Західним союзникам потрібна думка безпосередньо з позиції самого Генерального штабу Збройних сил України з приводу потреб на фронті. 

ІГОР ЧАЛЕНКО: Дуже важливе лідерство Німеччини та Франції 

— Я вважаю, що коаліція ППО вже де-факто існувала. Ми це все бачили в низці прес-релізів про допомогу. Навіть останній німецький пакет включає IRIS-T. 

Дійсно необхідна краща координація в ППО, оскільки залишаються високі ризики. Ми пам’ятаємо дані нашої розвідки про наявність ракетного запасу у РФ і про плани атаки нашої енергетичної та цивільної інфраструктури. Необхідне посилення протиповітряної оборони над українськими містами. 

Лідерство Німеччини та Франції, я думаю, допоможе в прискоренні передачі необхідних зразків різних систем ППО для України. Ці держави мають як свій потужний військово-промисловий комплекс, так і можуть заручитися підтримкою низки інших країн.

Читайте також: Український повітряний щит стає сильнішим буквально щомісяця, — Зеленський наприкінці 637-ї доби війни

Прямий ефір