Парламентська асамблея Ради Європи (ПАРЄ) сьогодні, 16 квітня, ухвалила резолюцію про підтримку відновлення України коштом активів Російської Федерації. Як ухвалювали це рішення, розповів кореспондент телеканалу FREEДОМ Олег Борисов, який перебуває у Страсбурзі.
Парламентарії проголосували за резолюцію одноголосно: 134 голоси “за”, “проти” і “утрималися” — 0. Також 137-ю голосами вони рекомендували цей документ для ухвалення на рівні національних парламентів країн-членів Ради Європи, а отже — сприяти передачі Україні заморожених активів Центробанку РФ.
Він уточнив, що цю резолюцію ПАРЄ викладено всього на чотирьох сторінках, але цей документ має історичне значення.
“У стінах ПАРЄ ще два роки тому важко було уявити таке єднання. Тут панували більш дипломатичні настрої, лунали заклики до миру, але без чітких дій. Нині ж з вуст навіть голови ПАРЄ Теодороса Русопулоса лунають заклики до передання Україні озброєння, фінансової підтримки, і як свідчить сьогоднішня резолюція — до підтримки передання російських активів на відновлення країни. І це також сигнал тим країнам, які ще вагаються щодо передачі росактивів”, — зазначив Олег Борисов.
Він нагадав основні положення резолюції:
- закликати до створення під егідою Ради Європи міжнародного компенсаційного механізму;
- закликати держави-члени та нечлени Ради Європи, які володіють російськими державними активами, активно співпрацювати у швидкій передачі цих активів до встановленого міжнародного компенсаційного механізму;
- закликати до створення міжнародного трастового фонду, куди будуть депоновані всі російські державні активи, що належать державам-членам і нечленам Ради Європи;
- закликати до створення неупередженої та ефективної міжнародної комісії, відповідальної за винесення рішень за поданими запитами.
У документі наголошується, що росактиви підуть не на озброєння, а саме на відновлення України. Це дасть змогу країнам, які сумніваються, на рівні своїх національних парламентів підтримати відправлення наявних у них заморожених держактивів РФ на підтримку України.
Значення резолюції в коментарі FREEДОМ оцінив голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук, який сьогодні виступив на Асамблеї перед голосуванням парламентаріїв.
“Я дуже сподіваюся, що рішення стане відправною точкою для вже реальної передачі Україні заморожених російських активів, а також для створення компенсаційного механізму. Тому що за цю війну має заплатити Путін і російський народ. А ми, як парламентарії, маємо знайти юридичний шлях, як забезпечити сплату цієї компенсації”, — наголосив Стефанчук.
У використанні росактивів для України не сумнівається і віцеспікер парламенту Великої Британії Роджер Гейл.
“Я припускаю, що в майбутньому заморожені активи доведеться використовувати для відновлення України. Але, перш за все, необхідно виграти цю війну. Ми, демократичні країни, повинні дотримуватися міжнародного права, і я вірю, що ми це зробимо (передамо заморожені росактиви, — ред.). Росія порушила всі закони, тому я не бачу жодних причин, через які гроші, вкрадені олігархами, вкрадені Путіним, не повинні бути використані для відновлення України. Так, існують юридичні складнощі. Ми маємо бути абсолютно впевнені, що, прагнучи досягти того, чого ми хочемо, ми не порушуємо законів, яких просимо дотримуватися інші країни. Тому все має бути зроблено законно. І я думаю, що це має бути зроблено, і я вірю, що так і буде”, — сказав Гейл у коментарі FREEДОМ.
З кожним днем підтримка України в ПАРЄ тільки посилюється. Парламентарії в межах сесії щодня розробляють, обговорюють нові варіанти як допомоги Україні, так і тиску на Росію. І в кожному комітеті ПАРЄ, в кожній залі обговорень присутні члени української делегації, які доносять позицію країни з тих чи інших питань, розповідають про реалії життя у війні українців і про воєнні злочини Росії.
Читайте також: Закликаю всі європейські країни помножити зусилля, щоб Україна змогла дати відсіч Росії, — голова ПАРЄ
Нагадаємо, весняна сесія ПАРЄ проходить у Страсбурзі (Франція) з 15 по 19 квітня. Тема України та протидії російській агресії — ключова. 16 квітня одноголосно було проголосовано резолюцію про підтримку відновлення України коштом активів Російської Федерації. 17 квітня відбудуться дебати щодо необхідності протидіяти тоталітарному режиму Володимира Путіна і його війні з демократією. А 18 квітня на порядку денному — резолюція “Жертви насильницьких зникнень: як РФ захоплює українських цивільних і порушує міжнародне право”.