Путін нелегітимний, удари по російських НПЗ обґрунтовані, Україні потрібно допомагати не словами: підсумки першого дня весняної сесії ПАРЄ (ВІДЕО)

ПАРЄ. Фото: uatv.ua

Сьогодні, 15 квітня, у Страсбурзі (Франція) стартувала весняна сесія Парламентської асамблеї Ради Європи (ПАРЄ). Представники 46 країн-членів Ради Європи розглядатимуть і голосуватимуть, зокрема, резолюції з українського питання. Завтра на порядку денному — резолюція щодо відновлення України внаслідок російської агресії. Які шанси підтримки резолюції, розповів кореспондент FREEДОМу Страсбурзі Олег Борисов.

“Російська Федерація — агресор”, “Україні потрібно дати більше зброї та всю можливу підтримку”. Ще два роки тому навіть неможливо було уявити, що такі тези лунатимуть у Раді Європи, тим більше з вуст президента ПАРЄ. Але сьогодні всі ці стереотипи зламані.

Свій виступ на відкритті весняної сесії президент ПАРЄ Теодорос Русопулос почав із підтримки України.

“Агресивна війна в Україні, яка продовжує щодня приносити смерть і страждання її народові, безсумнівно, залишатиметься головним питанням нашого порядку денного. Україна вже третій рік мужньо бореться проти жорстокої російської агресії, яка в останні тижні все частіше націлена на критично важливі об’єкти цивільної інфраструктури — нехтуючи міжнародним правом.  Україна потребує нашої підтримки і не тільки на словах. Зараз вона потребує зброї, яка дасть їй змогу продовжувати захищати себе, захищати всіх нас і захищати найфундаментальніше право, закріплене в Європейській конвенції з прав людини — право людей на життя. Україна веде цю війну не тільки за власну свободу і суверенітет, а й за свободу всіх нас”, — заявив Русопулос.

Тиждень очікує бути дуже продуктивним. Сьогодні відбулося засідання юридичного комітету, який готує кілька резолюцій на розгляд Асамблеї. І як повідомив FREEДОМ член української делегації в ПАРЄ Олексій Гончаренко, до цих резолюцій було ухвалено важливі для України поправки.

“Сьогодні юридичний комітет ухвалив рішення додати до резолюції [яку голосуватимуть 17 квітня] кілька дуже важливих пунктів. Перше — комітет не визнає легітимність Путіна. Друге — комітет закликає країни-члени Ради Європи, країни-спостерігачі (до їхнього числа входять і США), і Євросоюз зупинити всі контакти з путінським режимом, крім гуманітарних. Також пройшла моя поправка про те, щоб визнати так звані “президентські вибори” в Росії не вільними і нечесними. Окремо ухвалено поправку про визнання російської “нафтянки” (НПЗ) законною метою для Збройних сил України. Ми бачимо на цю тему сьогодні багато розмов і сигналів”, — розповів він.

Гончаренко додав, що також 17 квітня Асамблея планує звернутися до Конгресу США із закликом якомога швидше розглянути й ухвалити пакет допомоги Україні.

“Також на 16 квітня готується доповідь щодо відновлення України. Там багато питань. Це і Реєстр збитків, яких завдано Україні, і компенсаційний механізм, і заморожені російські активи, і санкції проти російських олігархів і російської економіки”, — повідомив народний депутат України.

Резолюції ПАРЄ мають хоч і рекомендаційний характер, але є базою для голосувань у парламентах європейських країн.

“На асамблеї ПАРЄ виробляється мейнстрім, як будуть загалом голосувати в європейських країнах. Так, це рекомендації, але на ці рекомендації дійсно дивляться, і вони задають тон у ЄС”, — пояснив Олексій Гончаренко.

Він додав, що ще однією метою української делегації на весняній сесії ПАРЄ є розширення військової підтримки країн ЄС у протидії російській агресії.

Уже у вівторок, 16 квітня, у ПАРЄ очікується візит голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука. Він виступить перед членами Ради Європи і вже анонсовано спільний брифінг із президентом ПАРЄ Теодоросом Русополосом.

Читайте також: Закликаю всі європейські країни примножити зусилля, щоб Україна змогла дати відсіч Росії, — голова ПАРЄ

Нагадаємо, весняна сесія ПАРЄ відбувається у Страсбурзі (Франція) з 15 по 19 квітня. Тема України та протидії російській агресії — ключова. Так, 16 квітня за участю голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука парламентарії розглянуть резолюцію про відновлення України, зокрема пропозицію використовувати для цього заморожені держактиви Росії. 17 квітня відбудуться дебати щодо необхідності протидіяти тоталітарному режиму Володимира Путіна і його війні з демократією. А 18 квітня на порядку денному — резолюція “Жертви насильницьких зникнень: як РФ захоплює українських цивільних і порушує міжнародне право”.

Читайте також: Відновлення України коштом заморожених активів РФ — на порядку денному ПАРЄ: головне

Прямий ефір