Відсіч окупантам на Харківщині, ще більше систем Patriot і підготовка до саміту миру — експерти про причини візиту Блінкена до Києва

Ентоні Блінкен. Фото: twitter.com/SecBlinken

У центрі переговорів із державним секретарем США Ентоні Блінкеном 14-15 травня були Харківська та Донецька області, а саме прискорення поставок зброї Україні та пошук додаткових систем Patriot. Про це повідомив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба за підсумками візиту представника Вашингтона до Києва.

Це перший візит держсекретаря США в Україну після затвердження Конгресом пакета військової допомоги на суму 61 млрд доларів. Блінкен приїхав у період посилення наступальних дій російських військ на Харківському напрямку. Візит був не анонсований.

Що робив Блінкен у Києві?

Державний секретар США Ентоні Блінкен 14 травня прибув до Києва. Мета візиту — показати непохитну підтримку України. Насамперед, він зустрівся з президентом України Володимиром Зеленським. Він пообіцяв більше військової допомоги, яка, за його словами, змінить ситуацію на фронті.

“Ми всі захоплюємося вашою надзвичайною стійкістю, вашою витримкою, вашою силою і вашим лідерством. Ми знаємо, що це складний час, але ми також знаємо, що допомога вже схвалена, вона вже їде в Україну і вона допоможе вам боротися проти агресії Росії на полі бою. І ми так само, як і багато партнерів України, впевнені, що ви досягнете перемоги”, — наголосив держсекретар США.

Глава Української держави висловив подяку Блінкену за візит у складний для України час і наголосив на важливості пакета військової допомоги від США. Президент відкрито порушив питання про потребу в засобах ППО, зокрема для Харкова та області.

“Величезне спасибі від усіх українців усім американцям. Хотів би з вами обговорити певні актуальні теми. Те, що важливо, мені здається, для обох сторін. Перш за все, рішення про пакет допомоги. Для нас ключове, щоб він прибув якомога швидше. Йдеться про протиповітряну оборону насамперед. Це найбільша проблема. Зараз ми дуже потребуємо двох комплексів Patriot для Харкова та області, оскільки люди там постійно потерпають від обстрілів”, — наголосив Володимир Зеленський.

У межах візиту в Україну Ентоні Блінкен зустрівся також із міністром закордонних справ України Дмитром Кулебою. Очільник зовнішньополітичного відомства України запросив американського держсекретаря на робочий обід до піцерії, яку відкрили ветерани в центрі Києва.

“Коли ми говорили про майже кожне питання, то в центрі уваги була Харківська і Донецька області. Найскладніші ділянки нашого фронту. І візит Тоні сьогодні — це також сигнал підтримки нашим захисникам. США поруч, допомога надходить, і ця допомога зробить наш опір ефективнішим”, — сказав Кулеба на спільній пресконференції в Києві з держсекретарем США.

Кулеба зазначив, що вони “предметно пройшлися буквально по кожній системі Patriot, яка є на горизонті, яку можна привезти в Україну”. Він нагадав, що загалом Україні терміново потрібно 7 батарей Patriot, з них 2 батареї “буквально потрібні на вчора для захисту Харківської області”.

“Я переконаний, що Україна зможе ефективно утримувати лінію фронту на сході, зможе продовжувати використовувати переваги, досягнуті в Чорному морі… А також тримати під прицілом російські сили, зокрема в Криму, щоб їм було складніше продовжувати цю агресію. Ми надаємо озброєння для цього… І якщо Путін думає, що зможе здолати Україну або її прихильників, він помиляється”, — заявив Ентоні Блінкен.

Крім того, з держсекретарем США зустрівся прем’єр-міністр України Денис Шмигаль. Серед тем обговорення — пакет військової допомоги Україні в розмірі 400 млн доларів, посилення протиповітряної оборони країни, конфіскація російських активів на користь Києва і створення можливостей для інвестицій приватного сектора США в Україну.

Президент України та держсекретар США також обговорили двосторонню угоду про гарантії безпеки для України та підготовку до Глобального саміту миру в червні.

Крім цього, Ентоні Блінкена помітили в одному з київських барів, де він зіграв Rockin’ In The Free World з музичною групою.

Варто зазначити, що востаннє Ентоні Блінкен був в Україні у вересні 2023 року. Тоді він оголосив про новий пакет допомоги США на суму понад один мільярд доларів. Це вже четвертий візит державного секретаря США в Україну після початку повномасштабного вторгнення Росії.

Коментарі експертів

Які ще теми окрім протиповітряної оборони стали пріоритетними під час спілкування представників Києва та Вашингтона, в ефірі телеканалу FREEДОМ міркували:

  • Володимир Фесенко, політолог;
  • Дмитро Васильєв, політолог;
  • Дмитро Левусь, політолог-міжнародник, експерт Центру “Об’єднана Україна”;
  • Олександр Мережко, голова комітету ВРУ з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва;
  • Ігор Петренко, кандидат політичних наук.

ВОЛОДИМИР ФЕСЕНКО: Візит Блінкена і військова допомога Україні зламали російську стратегію

— Сам по собі візит, я думаю, плановий. І він, до речі, показує, що співпраця між США та Україною дуже інтенсивна, і вона має регулярний характер. Партнерство на такій постійній основі, навіть регулярність, частота приїзду в Україну високопоставлених американських гостей це підтверджує.

Росія покладала дуже великі надії на те, що американці припинять допомогу Україні, що цю допомогу не буде відновлено. І візит Блінкена, і ухвалення законодавчих рішень у США про відновлення військової та фінансової допомоги для України ламають російську стратегію.

Вони показують, що партнерство між США та Україною триває. Я думаю, воно буде посилюватися. Плани Кремля про те, що Україна буде самотужки воювати, руйнуються.

На жаль, є затримки з оперативним доставленням американської військової допомоги. Цю проблему треба вирішити так само як треба забезпечити регулярність постачань цієї військової допомоги. Природно, надання військової допомоги від США в необхідних обсягах допоможе стабілізувати ситуацію на фронті. Так само як її відсутність допомогла росіянам перейти в наступальні дії в Донецькій області. Зараз у Харківській області точно так само. Надходження цієї допомоги допоможе вирівняти військову ситуацію, стабілізувати фронт.

Причому підтримки не на словах, а практичній і реальній матеріальній підтримці, яка дає нам змогу вистояти перед російською агресією і яка в підсумку не одразу, можливо, але змусить Путіна піти на реальні мирні переговори. Для того щоб Путін пішов на реальні мирні переговори про припинення військових дій, його ще треба примусити до цього. А примусити можна насамперед військовим шляхом, зупинивши російські війська.

Принципово важливо, що президент Зеленський публічно поставив питання про постачання двох установок Patriot в Україну: одна — для захисту міста, інша — для вирішення фронтових завдань, тому що одна з причин, чому росіянам вдалося проводити наступальні дії на Донбасі зараз і на Харківщині, — це їхнє домінування в повітрі.

Важливі постачання зброї — ось головна мова. Росія на політичні декларації вже не реагує, Путін розуміє мову сили. Тому головна відповідь Сполучених Штатів на цю ескалацію війни з боку Росії — активізація і прискорення постачань американської зброї, боєприпасів для України.

У цього візиту ціла низка завдань. Немає якоїсь однієї простої мети. Ось що потрібно розуміти. Візит американських високопоставлених гостей здебільшого не для того, щоб вирішити якесь окреме конкретне завдання або щоб щось там підписати. Підписання відбувається, коли приїжджає президент України до Сполучених Штатів, підписуються відповідні документи. Буде підписано угоду про співпрацю у сфері безпеки. Треба вирішити, де вона буде — в Україні чи в Європі, можливо, на полях Глобального саміту миру або на полях саміту Великої сімки, або вона відбудеться в США під час саміту НАТО.

Йдеться не про підписання якихось документів, а про узгодження постачань Patriot, прискорення військової допомоги США, щоб графік був узгоджений. Важливо розв’язувати питання про участь Байдена в Глобальному саміті миру. Приїде Байден на мирний саміт, отже, питання було вирішено. Не приїде, тоді виникнуть додаткові запитання — чому? У липні буде саміт НАТО у США. Треба узгодити конкретні програми, подальші кроки української євроатлантичної інтеграції.

ДМИТРО ВАСИЛЬЄВ: США подали одразу два сигнали — Києву і Москві

— Візит Блінкена — це сильний сигнал Кремлю про те, що Америка є ключовим і надійним партнером України, і Америка робитиме все можливе для того, щоб Україна в цій війні не просто оборонялася, а й перемогла.

Також це сигнал Україні, українському військово-політичному керівництву про те, що Америка залишається з Україною важливим, надійним партнером.

Військово-політичне керівництво України дуже чітко розуміє, з якими викликами ми сьогодні стикаємося і на Харківському напрямку, і на Донецькому, Луганському і на південних напрямках. Є величезна проблема і з нашими енергетичними інфраструктурними об’єктами. Відповідно, я думаю, що було складено ключовий список пріоритетних поставок, які Україна бачить необхідними ось прямо зараз.

ДМИТРО ЛЕВУСЬ: Блінкен говорив із Зеленським не тільки про озброєння, було багато політичних питань

— Візит відбувся після тривалої справді перерви американської допомоги Україні, яка виникла через політичні причини у США. Тому цілком логічно, що саме одним із питань візиту Блінкена стане обговорення надання військової допомоги Україні. Нагадаю, що лише минулого тижня президент України Володимир Зеленський говорив про те, що допомога Україні з боку США має надходити постійно й методично.

Прогнозується високий рівень представництва на Глобальному саміті миру, приїде близько ста делегацій. Як це все виглядатиме? Україна пропонує виробити один документ, який буде передано російському диктатору Путіну. Тобто Росія має відчути груповий тиск практично всіх учасників саміту. Це може стати подальшим шляхом просування до миру. Тож і в цьому напрямку потрібно працювати.

Україна однозначно заявила, що Путін — нелегітимний диктатор. Сполучені Штати і більшість західних партнерів поки що цього не зробили. Хоча вже вийшли на правильний шлях, оскільки є рішення Парламентської асамблеї Ради Європи (ПАРЄ) про те, що Путін — нелегітимний президент. Також є таке ж рішення Європарламенту. Мені здається, що саме ці питання обговорювали на зустрічі з Блінкеном.

Однозначно, питання про вступ України до Альянсу теж порушувалося. Тому що минулого разу у Вільнюсі не прозвучало запрошення України на вступ до НАТО. Але була заява про те, що необхідна система безпекових договорів з Україною, які нині укладаються. Було підвищено статус комісії Україна — НАТО до Ради Україна — НАТО. Тому Блінкену було що обговорити з президентом Зеленським.

ОЛЕКСАНДР МЕРЕЖКО: Важливо, що Блінкен приїхав в Україну на тлі військової ескалації

— Перш за все, треба зазначити, що цей візит відбувається на тлі ескалації російської агресії на фронті. І такий візит, він має важливе і політичне, в тому числі символічне значення. Він спрямований на те, щоб запевнити народ України, уряд України в тому, що США, як і раніше, продовжуватимуть надавати допомогу країні навіть у такій важкій ситуації.

Так, дійсно, це четвертий візит держсекретаря з моменту повномасштабної агресії. Але це перший візит після того, як Конгрес ухвалив рішення про надання військово-технічної допомоги Україні в розмірі понад 60 мільярдів доларів.

Вочевидь, під час переговорів Зеленського і Блінкена йшлося насамперед про те, як США можуть прискорити надання військово-технічної допомоги Україні. З урахуванням того, що нам довелося чекати близько півроку, перш ніж було ухвалено дуже важливе для нас рішення.

ІГОР ПЕТРЕНКО: Роль США важлива в підготовці України та інших країн до саміту миру

— Візит Ентоні Блінкена важливий також у рамках підготовки до Глобального саміту миру, який відбудеться 15-16 червня у Швейцарії.

Для Російської Федерації зараз необхідна тактична пауза виключно для того, щоб наростити військовий потенціал для нового витка агресії. Ніхто не збирається тиснути на Україну в тому, щоб приймати пропозиції Російської Федерації. Україна налагоджує розуміння спільно з нашими партнерами в тому, щоб отримувати все необхідне для успішної оборони і щоб зупинити наступ, перейти до звільнення території.

Для нас зараз головне завдання — представництво країн на саміті. Ми маємо понад 80 країн, з якими потрібно виробити єдиний підхід, і тоді вже справді це дійсно буде створювати ще більші проблеми для РФ.

Путін у кожному своєму виступі розповідає, що немає такої країни — Україна. І як у цій ситуації взагалі виходити на будь-які угоди з РФ? Путін каже відкрито: ми не збираємося виконувати ці домовленості, оскільки ми не визнаємо право на існування незалежної України.

Тому потрібно доносити партнерам, що немає фундаменту для довгострокового справедливого миру. Російська Федерація його не збирається створювати. А ми збираємося його створити за допомогою формули миру, за допомогою цього інноваційного саміту, за допомогою визначення чіткої дорожньої карти, як ми будемо рухатися.

Читайте також: “Віримо, що ви досягнете перемоги саме на полі бою”: з чим приїхав Блінкен до Києва (ВІДЕО)

Прямий ефір