Росія провалює інформаційну кампанію з дестабілізації ситуації всередині України: подробиці обговорили експерти

У Москві. Фото: ukrinform.ua

“Україна не проводить вибори” — наратив, який ось вже кілька місяців активно використовує кремлівська пропаганда. Нібито, згідно з Конституцією, президент України обирається на п’ять років, і термін перебування чинного глави держави Володимира Зеленського мав би завершитися 20 травня 2024 року. 

Саме таку фабулу, за даними СБУ, планують використати російські спецслужби в новій спецоперації “Майдан-3”. А міністерство внутрішніх справ РФ навіть оголосило українського президента Володимира Зеленського в розшук за кримінальною статтею.  

“Нелегітимний” Зеленський у розшуку

Російські спецслужби не полишають спроб дестабілізувати ситуацію всередині України. Найближчими днями вони до моменту річниці інавгурації українського президента планують “зіграти” на уявній нелегітимності Володимира Зеленського. 

Головне завдання російського ІПСО — деморалізація українців і придушення їхнього опору. Адже на полі бою російській армії це зробити не вдається. Для поширення дезінформації про мобілізацію, легітимність української влади, а також ядерний шантаж росіяни планують використовувати соціальні мережі, зокрема Telegram.

“Росія не мала стратегічного успіху всі ці три роки, стільки буде війні скоро. Вони вирішили розхитувати суспільство, розхитувати тил, щоб полегшити це завдання. Але поки що ми не бачимо жодних ознак того, що в суспільстві дійсно виникли сумніви, чи є легітимним парламент”, — сказав народний депутат України Вадим Галайчук.

Президент України Володимир Зеленський — законно обраний лідер своєї країни. Будь-які замахи на нього не тільки незаконні, а й підлі за своєю суттю. Про це заявив представник Зовнішньополітичної служби Європейського Союзу Петер Стано

“Ми знову бачимо, вчора і сьогодні, жахливі, мерзенні, цинічні атаки на цивільні об’єкти в Україні. І я можу тільки повторити: будь-який замах на життя президента в такий спосіб є вкрай підлим і, звісно, це було б незаконно. Європейський Союз рішуче засуджує будь-які спроби та дії, спрямовані проти президента України та інших чиновників української адміністрації”, — наголосив Стано. 

1,5 млрд доларів, як повідомляють спецслужби, Кремль спрямував на свій план із дестабілізації українського суспільства. Черговий дерибан російського державного бюджету ведеться під контролем першого заступника керівника адміністрації президента Росії Сергія Кирієнка і колишнього помічника Путіна Владислава Суркова.

Спроби Росії посіяти смуту серед громадян України та західних партнерів — безглузді, впевнені експерти. Адже всі дії української влади абсолютно законні, на відміну від російських, де під бажання кремлівського диктатора переписують головний закон країни — Конституцію, щоб занулити терміни його перебування на посаді президента. Наприкінці липня 2023 року спікер Верховної Ради України Руслан Стефанчук пояснював, що Конституція України не забороняє проведення виборів під час війни. Водночас заборона міститься саме в законі “Про правовий режим воєнного стану”.

“Прямо заборонено законом про воєнний стан проведення виборів. І оскільки законодавство, яке регулює вибори, має цілу низку вимог щодо того, як і за якими стандартами вони проводяться, ми теж прекрасно розуміємо, що забезпечити ці стандарти неможливо. Зрештою є положення в законодавстві, як і в Конституції, щодо парламенту. Наприклад, прямо є норма, яка передбачає заборону в період воєнного стану проводити вибори. З цим, звісно, погодилися і наші партнери”, — пояснив нардеп Вадим Галайчук.

Крім того, пункт 4 статті 11 Конституції говорить:

“Повноваження Президента України, передбачені Конституцією України, в умовах воєнного стану не можуть бути обмежені”.

У Конституції сказано, що президент виконує свої повноваження до вступу на посаду наступного новообраного президента України. Тобто не до закінчення свого терміну, а до вступу на посаду наступного. Тому президент України буде легітимним і після 20 травня 2024 року.

Чому зараз не можна фізично провести вибори? Під час повномасштабної війни неможливо організувати справедливу процедуру голосування. Бо для цього, як мінімум, необхідно надати безперешкодний доступ до дільниць українським військовим. Що є неможливим, адже в такому разі оголиться фронт.

Однак навіть за умови залучення всіх громадян України гарантувати безпеку учасників процесу неможливо: частина території окупована Росією, а інші міста в будь-який момент можуть опинитися під російським обстрілом. Ба більше, російська армія, яка регулярно завдає ударів по цивільних об’єктах в Україні, у день голосування однозначно битиме по містах, щоб зірвати виборчий процес.

Крім того, у воєнний час витрати на проведення виборів невиправдані, адже Україна зараз насамперед сконцентрована на боротьбі за своє існування.

Також сотня українських громадських організацій висловилися проти проведення голосування під час війни, підписавши спільну заяву. Важливо зазначити, що в Україні вкрай активне громадянське суспільство, до якого прислухаються представники влади, а не навпаки.

Думки експертів

Як Росія продовжує спроби підірвати довіру українців до президента Володимира Зеленського та політичного керівництва країни? Які методи використовують росіяни для дестабілізації ситуації всередині України? Як сприймають президента Володимира Зеленського на міжнародному рівні? На ці запитання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді: 

  • Олександр Мусієнко, керівник Центру військово-правових досліджень;
  • Ігор Попов, експерт Українського інституту майбутнього;
  • Олексій Буряченко, кандидат політичних наук, голова “Міжнародної асоціації малих міст”;
  • Володимир Фесенко, політичний аналітик.

ОЛЕКСАНДР МУСІЄНКО: Українці давно навчилися жити з постійними вкиданнями росіян

— Спецоперація РФ із дестабілізації ситуації всередині українського суспільства сягне кульмінації в травні 2024 року. Найближчим часом ворог кине максимум зусиль на поширення деструктивних для світової безпеки наративів і спроб розпалювання конфліктів — як усередині України, так і в інших точках світу, де є дієва підтримка України. Ця спецоперація впирається у три дати — 7, 9 і 20 травня.

7 травня після так званої інавгурації Путін почав посилювати оточення навколо себе. Під час кадрових перестановок найімовірніше посади отримають ті, хто найбільше кричить і підтримує сценарій агресивної війни проти України: удари по центру ухвалення рішень, закликає до жорсткішої боротьби, завдання частіших ракетних ударів по Україні, замаху на президента України та голів спецслужб тощо. 

Це люди, які активно пропонуватимуть Путіну переходити від СВО (“Спеціальної військової операції”) до КТО (“Контртерористичної операції”). Тому вже найближчим часом варто очікувати посилення військових дій на фронті. 

Уже з 20 травня розпочнеться активна дезінформаційна кампанія в Україні, пов’язана з темою нібито нелегітимності президента України Володимира Зеленського, чий президентський термін в умовах мирного часу має закінчитися 20 травня.

Ця кампанія буде спрямована на Європу і західні країни з метою донести до них інформацію про те, що президент України вже є нелегітимним. А отже, з ним не можна вести жодних переговорів. І звичайно ж — дестабілізація всередині країни. Мета росіян усередині України – деморалізувати українців, посіяти паніку серед населення, вбити клин між військовослужбовцями та цивільними, посварити всіх з усіма, включно з представниками політичного керівництва країни, громадянського суспільства. 

Але ці плани Кремля не вдасться особливо реалізувати. Про ці плани стало відомо не тільки українській розвідці. Про те, що готує Росія в Україні, вже доповіла розвідка США. Спроби просування російської армії незабаром будуть зупинені українськими військовими завдяки військовій допомозі партнерів, яка вже найближчим часом буде доставлена в Україну. 

Кампанія щодо нелегітимності президента України теж не знайде особливого відгуку ні в США, ні в Європі. Про це свідчать запрошення президента Зеленського на саміт НАТО та на Глобальний саміт миру, які відбудуться в червні поточного року, тобто світ сприймає його як легітимного президента. 

Спроба дестабілізації всередині країни теж не матиме якихось серйозних наслідків — українці вже давно навчилися жити з постійними інформаційними вкиданнями росіян, тому добре вміють фільтрувати інформацію.  Іншими словами, особливих успіхів у РФ від цієї кампанії не буде. 

ІГОР ПОПОВ: У Володимира Зеленського висока міжнародна легітимність 

— Спроба організації путчу проти українського президента успішно провалюється. У планах російських спецслужб спочатку все виглядало дуже райдужно — вони проведуть пропагандистські кампанії, розповідатимуть, що після п’яти років перебування на посаді президент Зеленський має віддати владу, а народ України має провести Майдан за командою російських спецслужб. Нічого цього не буде. Російська пропаганда в Україні провалилася. 

Ніхто з українських політиків або серйозних лідерів громадської думки не погодився брати участь у цій російській інформаційній кампанії. Легітимність президента Зеленського всередині країни висока. Висока і міжнародна легітимність. Це підтверджується тим, що вже після 20 травня заплановано заходи високого рівня, на які запрошено Володимира Зеленського. 

Україна розраховує на участь багатьох держав у Глобальному саміті миру, який відбудеться у Швейцарії в середині червня. Це продемонструє велику підтримку з боку міжнародної спільноти.

Це буде великий момент істини для міжнародної політики та для безпеки України — Глобальний саміт миру. Ми очікуємо дуже високе представництво. Явно вище, ніж те представництво, яке було в Москві на “інавгурації” Володимира Путіна. 

ОЛЕКСІЙ БУРЯЧЕНКО: Медійна війна з боку РФ ніколи не припиниться 

— Назву “Майдан-3” для спецоперації з дестабілізації України російськими спецслужбами було обрано не випадково. Майдан є дуже знаковою частиною російської пропаганди. Наприклад, Путін у своїх виступах постійно говорив про негативні наслідки Майданів в Україні, лякаючи ними росіян. Сьогодні цим на професійному рівні займаються ведучі пропагандистських російських шоу. 

Росіяни й українці сприймають Майдан по-різному. Для українців це — боротьба з терором, боротьба з автократією, тиранією, з тотальною корупцією в державних органах влади тощо. Для українців — це очищення. Путіна і кремлівська верхівка нав’язали росіянам думку про те, що Майдан — це дестабілізаційний елемент у країні, через який стало гірше жити і який вніс у життя дуже багато метушні. 

Водночас російська влада дуже боїться Майдану в Росії. Вони бояться того, що люди зможуть піднятися і прибрати всю цю кремлівську владу і, відповідно, самого Путіна. Тому їм потрібно було настільки змінити свідомість пересічного росіянина, щоб йому і на думку ніколи не спало вийти проти російської влади. 

Ми маємо чудово розуміти, що спроби дискредитації керівництва України, спроби посварити Україну з нашими закордонними партнерами, зірвати мобілізацію в Україні, дезінформувати про нелегітимність українського президента тощо з боку російських спецслужб, не припиняються. У цієї спецоперації дуже багато сторін і дуже багато граней. 

РФ витрачає величезні бюджети на дестабілізацію ситуації в Україні. За словами керівника Офісу президента Михайла Подоляка, ці бюджети не менші, ніж на конвенційну війну. І це саме медійні бюджети: на підкуп, на супровід ІПСО і дезінформацію. Ця медійна війна почалася дуже давно, ведеться досі, і судячи з усього — не припиниться, поки є Путін. 

Ба більше, ця війна продовжиться, навіть якщо ми досягнемо справедливих мирних умов у результаті Глобального саміту миру. Навіть коли колективний світ з позиції сили поставить РФ на коліна, вона все одно продовжуватиме робити те, що робить зараз. Тому розслаблятися нам у цьому напрямку точно не варто. 

ВОЛОДИМИР ФЕСЕНКО: Росія хоче зірвати Глобальний саміт миру

— Дуже вдалою була реакція з боку прессекретаря президента Сергія Нікіфорова з приводу того, що в Росії Володимира Зеленського оголосили в розшук. Він дуже влучно сказав, що МВС РФ варто було б пошукати в себе совість і здоровий глузд, бо в юридичному сенсі рішення про розшук не має жодного значення. 

Ордер Міжнародного кримінального суду про те, що Путіна підозрюють у скоєнні воєнних злочинів і викраденні українських дітей — це вже вагома міжнародна інстанція. 

Путін не може приїхати в жодну цивілізовану країну, а Володимир Зеленський їздить і зустрічається з лідерами держав на найвищому рівні. 

Росія готує цілеспрямовану кампанію в другій половині травня. Також готується дуже потужна дезінформація і спроба дестабілізації всередині України. У Кремлі хочуть підірвати легітимність президента Зеленського, оскільки формально завершується термін його повноважень. 

Україна готує Глобальний саміт миру у Швейцарії, а Росія хоче його зірвати, створити враження, що Зеленський уже нелегітимний президент. 

Юридична та політична нікчемність усіх цих заяв досить очевидна не тільки в Україні, а й у міжнародному контексті. 

Читайте також: Обмеження прав людини в Україні під час воєнного стану: на важливі моменти звернула увагу Кравчук

Прямий ефір